SANCTIES VAN AMERIKA VOLSLAGEN ONRECHTVAARDIG' Geen hoop voor opvarenden veerboot VS: bondgenoten betalen te weinig voor defensie Zeg,wat dacht u van Cyprus... Joegoslavië zonder begroting k( Artsen zonder Grenzen: nog half jaar in Armenië BUITENLAND de stem buitenland donderdag 29 december 1988 kx oeling iegel T21 ZWAARDERE DRUK OP PREMIER OM AF TE TREDEN BRUSSEL (AP) - Uit de eerste Europese reacties op de aankondiging van de Amerikaanse rege ring dat zij sancties zal treffen nu de EG per 1 ja nuari een hormoonverbod invoert valt op te ma ken dat de Europese landen niet van plan zijn hun eisen -alsnog te laten vallen. BRITTEN: 'Elizabeth moet weg voor Charles' Bloedstollend gevecht in sneltrein VS verlengen sancties tegen Libië Zes doden bij treffen boeren en indianen Doden bij hotelbrand Frankrijk Opnieuw anti-Afrikaanse rellen in China Oppositie Chili tegen dialoog met Pinochet Amerikaanse investeringen nemen toe Sovjet—intellectuelen gedwarsboomd Milieugroep bezet drielandenpunt Oostblok Nieuwe Japanse minister in opspraak Afghaanse Partij mogelijk opgeheven Botsingen Palestijnen met leger Israël ter Ed Nijpels uit Bergen op \(r.) kijkt bedenkelijk naar te ller ex-Bredanaar Onno Ruding, r van financiën: het kabinet ieerde over de mogelijke extra als Breda stedelijk knooppunt '.en. Nijpels slaakte een zucht rlichting toen het ja-woord er- foto de stem johan van gurp in overigens wel ten koste van an- litgaven moeten gaan. Het kabinet is In de kritiek tegemoet gekomen door .erhonderd miljoen extra uit te trek- )at is voor een kabinet dat fors be rt, ontzettend veel". poldoende? nk dat partijen er straks bij een re- ;kkoord verstandig aan doen reke- e houden met een verhoging van de eidsinvesteringen". terug naar de stedelijke knoop- |:n. In West-Brabant was de lobby erwarmend, in Oost-Brabant lag ts anders. Uw voormalige staatsse- jis heeft daar een fraaie rol in ge- 1, ook Van Kemenade. In hoeverre nou zo'n tegenlobby afbreuk aan de n van Breda? daarvoor geldt hetzelfde als voor de |>bby. Voor de vakminister is zo'n niet echt belangrijk. Op grond van >bby kun je je besluit in een kamer rlijk niet verdedigen. Het gaat om gumenten. Dat geldt ook voor de van Tilburg. Die was zeer begrijpe- k zou als burgemeester van Tilburg fcht op dezelfde manier hebben ge- |erd". om? Heeft Brokx dan gelijk? elend: „Ik, eh, ik denk dat, ik kan me voorstellen dat een burgemeester van itad met zo'n groot aantal inwoners, lie zegt van: nou, als er prijzen wor- veggegeven dan wil ik ook graag voor 5 rij staan. Niets menselijks is een emeester vreemd". dat bleek wel uit zijn reactie na beslissing. Hij heeft toen gezegd dat •ijk met de 'asielgerechtigden' ook bij de stedelijke knooppunten aankloppen in plaats van in Til- veet niet of asielgerechtigden nou een l voorbeeld is. Maar ik denk dat ik er tandig aan doe om me daar verder over uit te laten. In zijn algemeenheid t dat als mensen van bepaalde posities :hten willen plukken, ook bereid zijn iets extra's te accepteren, dat kan ik nog wel voorstellen ook. Ik heb overi- de vierde nota de heer Brokx nog estuurd met een fraaie brief erbij, rin ik heb geschreven dat het mij wel ver ging dat hij de zondag na de be ing onmiddellijk begon met het laten ikken van bewoners van het knoop- Amsterdam (het oppakken van -supporters)". Kemenade, burgemeester van Eind- >n, heeft zich namens de stedelijke oppunten fel verzet tegen een uit- ding van het aantal knooppunten, lat dat de spoeling dun maakt Heeft lelijk? en. Als je denkt aan het aanleggen van glasvezelkabelnet door de PTT, dan dt de spoeling helemaal niet dunner, geldt alleen voor die onderwerpen rbij er een bepaalde hoeveelheid geld dt afgezonderd voor de knooppunten an zal de spoeling dunner worden". r het geldt natuurlijk wel! Als de bij meer gemeenten kabels moet en, zal dat gemiddeld toch later ge ren? e, in praktijk zal het zo zijn dat in alle tegelijkertijd plaats vindt. Het gaat al maar op als er een pot geld staat, die elf in plaats van negen steden moet •den verdeeld. En zo'n pot geld is er Het kabinet heeft afgesproken dat de a uitgaven die voortvloeien uit het wijzen van twee extra knooppunten laste komen van de onderscheidenen rotingen. Hoeveel daarvoor nodig is, it ik nog niet". ■m een voorbeeld als bodemsanering, kost extra geld. mr was al extra geld voor. Dat is wel voorbeeld waar de voorrang van de wppunten ten koste gaat van gemeen- die niet tot de knooppunten behoren". zijn nu twee extra knooppunten aan- aezen. Hoe gaat dat straks in de ka- r? Stel nu dat een oud-bewindsman n binnenlandse zaken in Friesland, ns Wiegel, een krachtige lobby begint Leeuwarden aangewezen te krijgen. et is de vraag of dat succes zal hebben de kamer. Ik denk dat de kamer geen srstander is van het verder uitbreiden n het aantal knooppunten. Gezien de luiden die ik in de Haagse circuits al b opgevangen over de uitbreiding met ee, denk ik dat men zeker niet verder 1 gaan dan elf". rwordt het hele idee van het stedelijk:e ooppunt niet een beetje tot een soort ito-van-het-jaar'-ver kiezing? Een imoedigingsprijs zonder bonus? een, neen. Je moet er mee naar buiten den. De aanwijzing gebeurt niet voor rs, die heeft een heel duidelijke functie, t is een aanmoediging om op de inge- gen weg voort te gaan en gebruik te iken van de kansen, die wij als RU" ar zien liggen". i Premier Mikulic BELGRADO (RTR) - De twee welvarendste deelre publieken van Joegoslavië, Slovenië en Croatië, hebben de nationale begroting voor 1989 afgewezen. Daardoor is de druk op premier Branko Mikulic om af te treden we gens de economische pro blemen nog verder toegeno men. De parlementen van Slovenië en Croatië wezen de federale begroting dinsdagavond voor de tweede keer in één maand af. Het gevolg is dat de rege- ring het, evenals begin dit jaar, de eerste maanden waarschijn lijk zal moeten doen met voor lopige fondsen. Het federale budget, waaruit de defensie, de kosten van de federale overheid en subsidies voor de achtergebleven regio's worden betaald, moet door alle zes deelrepublieken en de twee autonome provincies worden onderschreven voor het kracht van wet krijgt. De verwerping van de be groting vormt een nieuwe te genslag voor premier Mikulic, die onder zware druk van de pers staat om af te treden. Mi kulic' economische hervor mingsprogramma dreigt al schipbreuk te lijden doordat een aantal wetten die de econo mie meer marktgericht moeten maken door de deelrepublieken wordt tegengehouden. „Als de regering van premier Branko Mikulic weet hoe zij de inflatie en de publieke uitga ven onder controle kan krijgen, moet zij dat doen of aftreden", zo schreef het Sloveense blad Delo gisteren. Een belangrijke Croatische krant oordeelde dat „het aanblijven van de rege ring een grotere verrassing zou zijn dan het aftreden". Eerder had ook het orgaan van de Joe goslavische communistische partij al aangedrongen op het vertrek van Mikulic en zijn ploeg. De begroting moet verschei dene malen per jaar worden aangepast aan de inflatie, die vorige maand tot 228 procent op jaarbasis steeg. De ontwerp begroting voor 1989 was bijna vier maal het ontwerpbudget voor 1988 en drie maal de aan gepaste begroting van 1988. EG neemt tegenmaatregelen De Europese landen lijken daarentegen vastbesloten de Amerikaanse dreigementen te beantwoorden met een eigen sanctiepakket. i EG-commissaris Willy de Clerq - fotoupi LONDEN (RTR) - De meerderheid van de Brit ten vindt dat de 62-jarige koningin Elizabeth af stand moet doen ten gun ste van kroonprins Char les. Dit blijkt uit een opi niepeiling door de Daily Telegraph. Volgens de krant vindt 59 procent van de onder vraagden dat koningin Elizabeth, die sinds 1952 op de troon zit, nu plaats moet maken voor haar 40- jarige zoon. AKEN (DPA) - Een Westduitse douanier en een Italiaanse drugssmokkelaar hebben in de nacht van dinsdag op woens- in het grensgebied rond Aken in de Bondsrepubliek een bloedstollend gevecht geleverd bij een open wagondeur van de sneltrein D 219. De Italiaan, die zich ver dacht gedroeg, wilde bij een snelheid van 90 kilometer per uur uit de trein springen. Der douanier verhinderde dat door hem aan zijn trui vast te hou den. Toen de slaapwagencon ducteur aan de noodrem trok viel de Italiaan op het talud. De drugssmokkelaar, die bij zijn val gewond was geraakt, werd vervolgens gearresteerd. Achter de aankleding van zijn slaapwagencompartiment von den de douaniers 600 gram co caïne met een zwarte markt waarde van circa 132.000 gul den. De ontdekking van de partij cocaïne was geen verrassing voor de douaniers. Een passa gier van de sneltrein van Oos tende naar Wenen had zich al eerder beklaagd over een onge wone verstoring van zijn nachtrust. De Italiaan was met allerlei werktuig in de weer om de smokkelwaar te verstoppen. LOS ANGELES (RTR/AFP) - De Amerikaanse president Ro nald Reagan heeft de economi- e sancties tegen Libië met zes maanden verlengd. Reagan beschuldigde in een verklaring Lbië ervan door te gaan met net ondersteunen van het in ternationale terrorisme. .,De regering van Libië gaat, in strijd met het internationale recht en de minste maatstaven van menselijk gedrag, door met bet gebruiken en het onder steunen van het internationale terrorisme", aldus Reagan in een brief aan het Congres die is uitgegeven in Los Angeles. De President is in die stad op va kantie. Reagan vaardigde de eerste sancties tegen Libië in januari '986 uit. Sindsdien worden de economische strafmaatregelen iedere zes maanden verlengd. De sancties behelzen een be- yiezing van Libische tegoeden 111 de VS en een bijna volledig verbod op' de handel tussen beide landen. De Amerikaanse regering maakte dinsdag bekend Euro pese produkten bij invoer te zullen belasten met heffingen tot een bedrag van 100 miljoen dollar, tenzij de EG alsnog te rugkomt op haar besluit vanaf 1 januari de invoer te verbie den van rundvlees dat is be handeld met groeihormonen. De gemeenschap had de maatregel vorig jaar al willen invoeren, maar besloot toen on der druk van de Verenigde Sta ten tot een jaar uitstel. Wel werd het verbod op 1 januari 1988 van kracht binnen de EG, waar een aantal hormoonsoor ten in 1981 en 1985 al waren verboden. Ruim een week geleden heb ben de EG-ministers een lijst Amerikaanse produkten opge steld die ingeval van Ameri kaanse sancties in aanmerking komen om met invoerheffingen te worden belast. Er werd toen echter afgesproken de VS eerst aan zet te laten. Commissaris van internatio nale handel Willy De Clercq, die een jaar lang vergeefs met de Amerikanen heeft onder handeld om een handelsoorlog te voorkomen, noemde de Ame rikaanse sancties gisteren 'vol slagen onrechtvaardig en in te genspraak met internationale regels'. De Clercq zei dat ieder land het recht had maatregelen te treffen die het nodig acht om de gezondheid van zijn consu menten te beschermen, 'zolang ze niet discriminerend zijn'. Hij wees erop dat het EG-verbod geen verschil maakte tussen vlees dat binnen en buiten de grenzen werd geproduceerd. Argentinië, Australië, Brazi lië en Nieuwzeeland hebben al gezegd voortaan alleen hor moonloos vlees naar de EG te zullen exporteren. Alleen de VS en Canada hebben dat gewei gerd. De Amerikanen stellen dat niet wetenschappelijk is bewezen dat hormoon-vlees schadelijk is voor de gezond heid, omdat de meeste hormo nen uit het vlees zijn verdwe nen voordat het bij de consu ment komt. De VS heeft de Europese Gemeenschap her haaldelijk uitgedaagd het ge schil te onderwerpen aan we tenschappelijke evaluatie door de GATT, de Algemene Over eenkomst inzake Tarieven en Handel, maar deze behoudt zich het recht voor ook zonder zuiver wetenschappelijk bewijs voorzorgsmaatregelen te ne men tegen mogelijk gevaar van hormoongebruik. De voorzitter van de land- bouwcommissie van de Ameri kaanse senaat, Patrick Leahy, heeft gisteren gezegd dat de Europese boeren de hormomen die de EG nu verbiedt zelf ge bruiken. „Zij begrijpen net als wij dat de hormomen al uit het vlees verdwenen zijn voordat het vee wordt geslacht. Dus dat is niet waar het om gaat", zei Leahy. Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie, noemde de sancties een „on aanvaardbare inmenging in het recht dat ieder land heeft om te beslissen wat al dan niet goed is voor zijn burgers". Hij zei dat het ging om een 'zoveel ste protectionistische maatre gel' die volgens hem waar schijnlijk zijn oorsprong had in de 'ingewikkelde relatie tussen de Amerikaanse regering en het Congres'. Delors zei dat de Amerikaanse maatregel 'des te schokkender' was omdat de Amerikaanse vleesexport naar de EG slechts 1,5 procent van de totale export uitmaakte. De importheffing van 100 procent die de Verenigde Sta ten hebben afgekondigd heeft voor de Nederlandse landbouw en industrie vooralsnog nau welijks gevolgen. Die zullen volgens woordvoerders van verschillende organisaties pas merkbaar worden wanneer .de EG als reactie op de Ameri kaanse heffingen nieuwe maatregelen neemt die op hun beurt weer worden gevolgd door Amerikaanse tegenmaat regelen. MEER DAN 200 mensen zijn bij een ongeluk met een veerboot in Bangladesh om het leven gekomen. Honderd mensen zaten in het scheepswrak opgesloten. Honderd andere zijn waar schijnlijk door de stroom meegesleurd en verdronken. De overbeladen vee rboot had circa 350 mensen aan boord. Bij dichte mist kwam het schip in aanvaring met een tankschip. Volgens ooggetuigen hebben ongeveer honderd mensen zich zwemmend in veilig heid weten te stel len. (ADVERTENTIE) Ontdek 1001 Zonnige Zomerbestemmingen bij uw Rabobank. Wees dus wijs en boek bij uw bank. Zonnig in Zomervakanties WASHINGTON (AP) - De Verenigde Staten vinden dat hun bondgenoten in Europa en Azië rijk genoeg zijn om een groter aandeel te leveren in de gemeen schappelijke defensie. Dat heeft onderminister van defensie William Taft woens dag gezegd bij de presentatie van een rapport van de minis ters van defensie en buiten landse zaken, Carlucci en Shultz. Taft verklaarde dat de gro tere bijdrage van de bondgeno ten nodig is om veiligheidsbe hoeften te dekken waarin nog niet is voorzien. Het is niet de bedoeling, zei hij, dat de Ver enigde Staten hun bijdrage verminderen naarmate de bondgenoten meer doen. De onderminister zei dat een aantal bondgenoten op grond van binnenlands politieke overwegingen heeft afgezien van verhoging van de defensie uitgaven. Hij prees het proces van consultatie en onderhan deling, waardoor volgens hem de defensiebudgetten van ver scheidene belangrijke landen versterkt zijn. Japan en Zuid- korea hebben hun uitgaven verhoogd en „wij hebben ook gezien dat in Europa een einde is gekomen aan een neer waartse tendens in het Ver enigd Koninkrijk en in West- duitsland", zei Taft. In het rapport wordt gezegd dat vijf van de 16 NAVO-lan- den niet voldoen aan het doel om 3 procent van het bruto na tionaal produkt aan defensie te besteden: Canada, Denemar ken, Italië, Luxemburg en Spanje. Canada en Luxemburg voldoen niet aan de NAVO- norm voor de aantallen mili tairen in actieve dienst en re serve, en België, Denemarken, Luxemburg en Noorwegen zijn toezeggingen op het gebied van hun strijdkrachten niet volle dig nagekomen. Het rapport wijst ook op „be langrijke verschillen tussen de bijdragen vein afzonderlijke landen". Verscheidene landen geven naar verhouding minder aan defensie uit dan hun bruto nationaal produkt toe zou la ten; in dit verband wordt ge zegd dat België, Noorwegen, Denemarken, Nederland, Westduitsland, Canada, Portu gal en Spanje meer zouden moeten uitgeven. Tegelijkertijd wordt in het rapport opge merkt dat „het misleidend kan zijn" om de bijdrage van een land af te zetten tegen de jaar lijkse produktie van goederen en diensten, zoals sommige Amerikaanse critici van de Europese defensie-inspannin gen doen. SCHIPHOL (ANP) - De internatio nale hulporganisatie Artsen Zonder Grenzen wil nog zeker een half jaar in het door een zware aardbeving getroffen Armenië blijven. Vorige week zijn bij het Sovjet-ministe rie van Volksgezondheid voorstellen voor hulpverlening ingediend door de twee Nederlandse hulpverleners van Artsen zonder Grenzen Nederland. Dit tweetal, de arts Barbara Lopes Cardozo (34) en de logisticus Fred Bee- kers (38), is gistermiddag uit Moskou op Schiphol teruggekeerd. De'plannen van Artsen Zonder Gren zen betreffen het verder inzetten van mobiele gezondheidsposten, met name in het gebied waar de hulpverlening in tweede instantie op gang kwam. Ook wil AZG een team van artsen en ver pleegkundigen handhaven dat is gespe cialiseerd in de behandeling van dia lyse-patiënten. Verder wil AZG voor zieningen bieden ten behoeve van slachtoffers die amputaties hebben on dergaan, vooral in de vorm van prothe ses. De twee Nederlanders maakten deel uit van een team van ongeveer 35 hulp verleners van AZG. De anderen waren uitgezonden door de Belgische en de Franse afdeling van deze internationale hulporganisatie. Nu verblijven nog on geveer twintig hulpverleners van Art sen zonder Grenzen in Armenië. Aangekomen in Jerevan op 11 decem ber heeft de groep zich gesplitst. Een deel bleef achter in de ziekenhuizen van de niet getroffen stad waar de zwaarge wonden naar toegebracht werden. Bar bara Lopes Cardozo en Fred Beekers za ten in de groep die naar de zwaar ge troffen steden Leninakan en Spitak ging. De eerste fase van de hulpverlening is nu afgelopen. De toestand is gestabili seerd. De ernstig gewonden bevinden zich in de ziekenhuizen. Er is dringend behoefte aan voedsel, water, onderdak, basis gezondheidsvoorzieningen, voer tuigen en brandstof. Naar de indruk van Barbara Lopes Cardozo zijn er in Jere van inmiddels in voldoende mate hulp goederen aanwezig. Probleem is nu ech ter de distributie. Met twee mobiele medische posten, ingericht in minibussen, trekt een team van Artsen Zonder Grenzen inmiddels door het rampgebied langs de dorpen tussen Leninakan en Spitak. De bevol king wil de dorpen niet verlaten, omdat' men hoopt toch nog iets te: kunnen ver nemen over vermiste famil ieleden. „Het zal nog wel een paar jaar duren voordat het getroffen gebied deze ramp enigszins te boven is. Buitenlandse hulp zal de komende tijd nog steeds nodig blijven", aldus Barbara Lopes Cardozo en Fred Beekers. NIEUWSOVERZICHT MEXICO-STAD (IPS) - In de zuidelijke provincie Veracruz ir Mexico zijn zes doden en twaalf gewonden gevallen bij eer treffen tussen boeren van een door de regering gefinancierde boerenorganisatie en indianen. Volgens officiële bronner draaide het conflict om de toewijzing van 320 hectare extrs land aan de indianen. De vechtpartij, die met kapmessen en vuurwapens werd uitge vochten, speelde zich af tussen indianen uit het dorp El Garrc en boeren uit Nueva Ampliacion. De boeren uit het op staats- grond gevestigde Nueva Ampliacion, die lid zijn van de Natio nale Boerenorganisatie (CNC), bestrijden die toewijzing er willen de indianen uit El Garro verjagen. LA ROCHE-SUR-YON (AFP/DPA) - In de Westfranse plaat' La Roche-sur-Yon (departement Vendée) zijn in de nacht var, dinsdag op woensdag drie mensen omgekomen en zeventien anderen gewond geraakt bij een brand in een hotel. Dit hebber, brandweerlieden meegedeeld. Een zegsman zei dat het hotel geen noodtrap of nooduitgang had en dat de meeste slachtoffers gewond raakten toen zij uil het raam van hun hotelkamer sprongen. Van hen zouden twee er slecht aan toe zijn. Een aantal anderen, onder wie vier brandweerlieden, is opgenomen met rookvergiftiging, aldus de zegsman. De oorzaak van de brand is nog onbekend. PEKING (UPI/AFP) - De Chinese politie heeft woensdag in Nanjing opnieuw een demonstratie van 1.000 tot 3.000 Chinese studenten uiteengedreven. De studenten eisten strenge straf maatregelen tegen Afrikaanse studenten die zaterdag bij ras- senrellen waren betrokken. Dat deelde een westerse ooggetuige telefonisch mee. Honderden politieagenten blokkeerden de straten om de demonstranten tegen te houden die ondanks een verbod toch de straat op waren gegaan. Het is al de vierde dag dat het onrustig is in Nanjing nadat zich zaterdag rassenonlus- ten voordeden tussen Chinese en Afrikaanse studenten op de campus van de Hehai-universiteit in Nanjing. De betoging van woensdag verliep rustig, aldus westerse ooggetuigen. De stu denten verklaarden te zullen demonstreren totdat de autoritei ten strafmaatregelen hebben genomen tegen de Afrikanen. SANTIAGO (IPS) - De Chileense oppositie heeft het voorstel voor een dialoog met generaal Augusto Pinochet verworpen. De oppositiepartijen gaan niet akkoord met het uitsluiten van de linkse voorman Luis Maira door de regering. Dat heeft Pa tricio Aylwin, voorzitter van de Christendemocratische Partij, in Santiago bekendgemaakt. Minister van Binnenlandse Zaken Carlos Caceres gaf maandag een verklaring uit waarin hij de oppositie uitnodigde voor een gesprek. De 17 'Oppositiepartijen voor de Democratie' hadden daarop aangedrongen. De partijen willen echter dat ook de nieuwe Brede Partij van Socialistisch Links (Pais) van Luis Maira aan de onderhandelingstafel plaats neemt. WASHINGTON (RTR) - Het Amerikaanse bedrijfsleven, uit gezonderd de landbouw, zal volgend jaar 451,64 miljard dollar investeren in kapitaalgoederen, 5,9 procent meer dan dit jaar. Voor 1988 wordt een groei van de investeringen met 10,8 pro cent verwacht, nadat eerder een toename van 11,6 procent was voorzien. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van handel gis teren bekendgemaakt. De investeringsuitgaven geven een indicatie van het vertrou wen van het bedrijfsleven in de economie. Volgens een hande laar zijn de cijfers gunstig, omdat ze aangeven dat de Ameri kaanse economie niet oververhit is zoals door sommigen werd gevreesd. MOSKOU (RTR/AFP) - Memorial, een onafhankelijke bewe ging van intellectuelen in de Sovjetunie, heeft deze wêek de autoriteiten er van beschuldigd de organisatie te willen onder mijnen en dwarsbomen. Volgens de leden van Memorial houdt het Kremlin de oprichting tegen van een tentoonstellingsruim te, gewijd aan de misdaden van de vroegere Sovjetdictator, Jo sef Stalin. Memorial wil dat in de Sovjetunie de volledige waarheid over de gruwelen van het Stalin-tijdperk (1924-1953) bekend raakt. Behalve Afanasjev zijn ook de bekende weten schapper Andrej Sacharov en de dichter Jevgeni Jevtoesjenko vooraanstaande leden van Memorial. MÜNCHEN (DPA) - Uit pro- test tegen de vervuiling van de lucht, hebben vijftien leden van de milieu-organisatie 'Ro bin Wood' woensdag het drie landenpunt bezet tussen de Bondsrepubliek, de DDR en Tsj echoslowakij e. Een zegsman verklaarde dat de actie drie dagen zal duren en is gericht tot de politici en industriën in Europa die ver antwoordelijk zijn voor de verontreiniging. Volgens hem willen de demon stranten met hun bezetting on- middelijke maatregelen af dwingen tegen de 'ongehin- derde uitstoot van zwaveldioxide door energie-centrales en van koolmonoxide door vrachtwagens'. TOKYO (REUTER) - In de Japanse media zijn berichten ver schenen over mogelijke betrokkenheid van de pas benoemde minister van justitie bij het aandelenschandaal dat in Japan al maanden tot beroering heeft geleid. Volgens het persbureau Kyodo en de omroep Nippon TV heeft de politieke organisatie van Takashi Hasegawa, die dinsdag werd benoemd tot minis ter van justitie, in oktober 480.000 yen (bijna 8.000 gulden) ont vangen van het onroerend goed concern Recruit. De bewinds man verklaarde volgens Kyodo van niets te weten. Van de nieuwe minister van justitie wordt verwacht dat hij de strijd zal aanbinden met politieke corruptie in Japan. Het bedrijf Re cruit Cosmos is al geruime tijd in opspraak wegens het aanbie den van goedkope aandelen aan een breed scala van politici vóór de officiële introduktie van die aandelen op de beurs. KABUL (AFP) - De Afghaanse autoriteiten denken serieus aan de mogelijkheid de communistische Democratische Volks partij van Afghanistan op te heffen en deze organisatie te ver vangen door een liberale, democratische en nationale partij. Dit is vernomen uit officiële bronnen in de Afghaanse hoofd stad Kabul. Indien de communistische partij verdwijnt, bete kent dat volgens waarnemers een belangrijke wijziging in de Afghaanse politiek en een ontwikkeling die een toenadering met het verzet mogelijk maakt. Dinsdag was de negende ver jaardag van de invasie van de Sovjetunie in Afghanistan. JERUZALEM (RTR/AFP) - Israëlische soldaten hebben bij botsingen op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook twee Palestijnen doodgeschoten en acht anderen verwond. Een 20-jarige Palestijn overleed aan verwondingen die hij enkele uren eerder had opgelopen in Kfar Rehia, een dorp ten zuiden van Hebron op de Westoever. Het Israëlische leger opende in het dorp het vuur op Palestijnse jongeren die met stenen gooi den, aldus Israëlische zegslieden. Het tweede slachtoffer was eveneens op de Westelijke Jordaanoever te betreuren. Een 18- jarige jongen werd neergeschoten door Israëlische militairen die een menigte betogers in Nablus wilden verspreiden. Hij overleed later in het ziekenhuis van deze stad. Het dodental in de een jaar oude intifada (opstand) in de door Israël bezette ge bieden is hiermee op ten minste 348 gekomen. Ook 14 Israëli- sërs hebben daarbij het leven verloren.

de Stem | 1988 | | pagina 5