SPORT Stamsnijder leider in Super Prestige Vandenbrande naar ploeg Priem 399 Gouden Bal vc Dr Van Basten MARCO VAN BASTEN HECHT VEEL WAARDE AAN PRUS ve is in the air... mm DINSDAG 27 DECEMBER 1988 Reinders verliest finale Orange Bowl Volleybalteam wint van Cuba GIRLS TALK 32032088 Van Bakel Zorgeloos verzekerd bij VGZ. Winst van Anja Bollaart in Inzeil jed ïste nanng OP OP NIEUWSOVERZICHT met Vissers Slematic keukens en sanitair Tevens leveren wij bouwmaterialen en sierbestrating bouwservice vissers EsémÉiM 22 - totwimt - IIS1I5WI - tnjUf tmfjmd MIAMI BEACH (AFP) - Marlies Reinders is er niet in ge slaagd de finale van het tennistoernooi om de Orange Bowl in Miami Beach te winnen. In de eindstrijd verloor de Ne derlandse in dit toernooi voor speelsters tot zestien jaar van de Francaise Sylvie Sabas. De cijfers waren 6-3,6-0. J an Siemerink werd bij de j ongens in de halve finales uitge schakeld. De Italiaan Stefano Pescosolido versloeg hem met 7-5,7-6 (7-3). De zege ging naar Rosset. In de eindstrijd ver sloeg de Zwitser Pescosolido met 7-6 (8-6), 3-6,6-1. Het jongensdubbelspel was voor de Nederlandse combinatie Jan Siemerink-Jacco Eltingh. Het tweetal won in de finale van het Mexicaanse dubbel Ivan Trevino-Luis Herrera met 6-4,6-4. UITSLAGEN Meisjesenkelspel: finale: Sabas (Fra)-Reinders (Ned) 6-3,6-0. Jongensenkelspel: halve finales: Pescosolido (Ita)-Siemerink (Ned) 7-5, 7-6 (7-3), Rosset (Zwi)-Vanderveeren (Bel) 2-6,6-4,6-3; finale: Rosset-Peseosolido 7-6 (8-6), 3-6,6-1. Jongensdubbelspel: finale: Siemerink/Eltingh (Ned)-Trevino/ Herrera (Mex) 6-4,6-4. SOEST (ANP) - Het Nederlandse heren-volleybalteam heeft zaterdagmiddag in Soest in zijn derde wedstrijd tegen Cuba voor het eerst een overwinning behaald. Het team van Arie Selinger zegevierde met 3-2. De setstanden zijn; 3-15, 15-13,15-7,9-15,15-6. In de Haarlemse volleybalweek ging Nederland, vijfde tij dens de Olympische Spelen van Seoul, woensdag met de zelfde cijfers ten onder. De demonstratiewedstrijd van vrij dag in Den Haag ging eveneens met 3-2 verloren. Beide teams nemen komende week deel aaan het Dynamo-toer nooi in Apeldoorn. (ADVERTENTIE) DIEGEM (ANP) - Hennie Stamsnijder heeft eerste kerstdag door een tweede Plaats in de veldrit in de Belgische plaats Diegem de leiding genomen in het klassement van de Super Prestige-trofee. De zege ging naar de Belgi sche meervoudige oud-we reldkampioen Roland Libo- l°n, die nu twaalfde staat in de algemene rangschikking met 26 punten. Zijn landge noot Paul de Brauwer, die na zes veldritten het klassement met 69 punten aanvoerde, voegde in Diegem door een vijftiende plaats slechts één punfje aan zijn totaal toe, Stamsnijder daarentegen veertien. Liboton behaalde in Die- Hennie Stamsnijder ploetert door de gem. Roland Liboton, de latere winnaar zit hem op de hielen. - foto cor vos gem zijn eerste grote zege van dit seizoen. Hij reed de hele wedstrijd met Hennie Stam snijder onbedreigd op kop. Alleen Frank van Bakel kon het spoor van het tweetal, dat een zeer goede start had, vol gen. Later moest ook hij ter rein prijsgeven. Paul de Brauwer ging slecht weg. Mede doordat hij tweemaal lek reed, zat er voor de Belg niet meer in dan de vijftiende plaats. De eindsprint van Li boton en Stamsnijder leverde een gemakkelijke zege op voor de Belgische oud-we reldkampioen. Uitslag: 1. Liboton (Bel), 2. Stam snijder (Ned) op 0.03, 3. Messelis (Bel) op 0.35,4. Danny de Bie (Bel) op 0.40, 5. Baars (Ned) op 0.46, 6. Hendriks (Ned) op 0.55, 7. Rudie de Bie (Bel), 8. Van der Poel (Ned), 9. Van Bakel (Ned), 10. Moonen (Bel), 15. De Brauwer (Bel). Klassement Super Prestige na zeven wedstrijden: 1. Stamsnij der 79, 2. De Brauwer 70,3. Baars 68, 4. Van Bakel 66, 5. Danny de Bie 48,6. Kools (Ned) 46,12. Libo ton 26. Frank van Bakel heeft op tweede kerstdag de 32ste wie- lerveldrit van Soestduinen voor amateurs en profs op zijn naam gebracht. Hij had een halve minuut voorsprong op Martin Hendriks. Frank Groenendaal eindigde op veertig seconden als derde. Er waren circa 8.000 toeschou wers. Uitslag: 1. Van Bakel (Deurne), 2. Hendriks (Assen) op 0.30, 3. Frank Groenendaal (Eerde) op 0.40, 4. Baars (Diessen) op 0.45, 5. Wijnands (Bel) op 0.52,6. Martens (Deurne) op 0.58, 7. Nagengast (Hoogeveen) op 1.10, 8. Snoeyink (Denekamp) op 1.20,9. Guyt (Kat wijk) op 1.25, 10. Douce (GBr) op 1.50. Wie voor een ziektekostenverzekering meer betaalt dan nodig is - en dat is vaker het geval dan u denkt - kan dat veranderen. Wilt u een ziektekos tenverzekering waarbij u niet struikelt over de hoogte van de premie, dan is VGZ de aangewezen maat- s chappij. Want bij VGZ bent u tegen een aantrekkelijke premie zorgeloos verzekerd. VGZ heeft tevens een nieuwe, unieke verzeke- ringsvorm voor u ontwikkeld: de Instappolis.Bij deze polis kuntu kiezen uit wel 8 verschillende mogelijk heden voor een eigen risico. Daarbij heeft u ook nog het recht om de hoogte van uw eigen risico te veran deren, ongeacht uw leeftijd of gezondheidstoestand. Uiteraard is het pakket van VGZ te veelzijdig om hier volledig op te sommen. Maar met één gratis telefoontje naar 06 - 0199 of met de ingevulde coupon krijgt u een uitgebreid informatiepakket en een geheel vrijblijvende offerte toegestuurd. Ook voor meer informatie kunt u ons altijd op werkdagen van 08.00 tot 20.00 uur bereiken. F GRAAG ONTVANG IK MEER INFORMATlÊ"! jS EN EEN GEHEEL VRIJBLIJVENDE OFFERTE. i Naam:m/v Adres: Plaats: Beroep: Postcode: -Tel.: Geboortedatum man: Gewenst eigen risico: f -Klasse Aantal kinderen:waarvan boven de 16 jaar: Huidige verzekeraar: Bon in een ongefrankeerde envelop opsturen aan VGZ, Antwoordnummer 292,6500 VC NIJMEGEN.1 I VOLKSGEZONDHEIDSZORG-VGZ ONDER- LINGE WAARBORGMAATSCHAPPIJ UA [_Of bel gratis 06- 0199. HOOGEVEEN (ANP) - De wielerploeg TVM wordt in het nieuwe jaar versterkt net de Belg Jean-Philippe (Flip) Vandenbrande. De onderhandelingen werden kerstavond afgesloten. De 33- jarige Belg heeft een faam als meesterknecht. Hij reed de laatste jaren in dienst van De Kimpe aan de zijde van oud- PARIJS (AFP) - Marco van Basten is door het blad France Football uitgeroe pen tot voetballer van het jaar 1988, als opvolger van Ruud Gullit. De spits van het Nederlands elftal kreeg 129 van de mogelijke 135 punten. De 24-jarige topschutter van het Europees kampioenschap in West-Duitsland werd ver kozen boven Gullit en Frank Rijkaard, zijn teammaats van Oranje en AC Milan. Ronald Koeman werd vijfde met een kleine achter stand op de Sovjet-speler Alexej Mikhailits- jenko. Het is voor het eerst sinds 1972 (de West duitsers Beckenbauer, Muller en Netzer), dat drie landgenoten de ereplaatsen bezetten bij deze uitverkiezing door voetbaljournalisten uit 27 Europese landen. Nooit eerder is het voorgekomen dat drie clubgenoten op het ere podium mogen plaatsnemen. De bijbehorende onderscheiding, de Gouden Bal, werd voor het eerst in 1956 uitgereikt aan de Brit Sir Stanley Matthews. Van Basten is de derde Nederlander, die de eer te beurt viel. Johan Cruijff, die drie keer won (1971,1973 en 1974) en Ruud Gullit (1987) gingen hem voor. De ranglijst van 1988 is: 1. Marco van Basten (Ned/AC Milan) 129 punten, 2. Ruud Gullit (Ned/ AC Milan) 88, 3. Frank Rijkaard (Ned/AC Milan) 45, 4. Alexej Mikhailitsjenko (Sov/Dynamo Kiev) 41, 5. Ronald Koeman (Ned/PSV) 39, 6. Lothar Matthaus (WDl/Inter Milaah) 10, 7. Giarduca Vialii (Ita/ Sampdoria) 7,8. Franco Baresi (Ita/AC Milan), Jür- gen Klinsmann (WDl/VfB Stuttgart) en Alexander Zavarov (Sov/Juventus) 5. De volledige lijst van winnaars Is: 1956 Matthews (Blackpool), 1957 Di Stefano (Real Madrid), 1958 Kopa (Real Madrid), 1959 Di Stefano (Real Madrid), 1960 Suarez (Barcelona), 1961 Sivori (Juventus), 1962 Masopust (Dukla Praag), 1963 Jasjin (Dinamo Mos kou), 1964 Law (Manchester United), 1965 Eusebio (Benfica), 1966 Bobby Charlton (Manchester Uni ted), 1967 Albert (Ferencvaros), 1968 Best (Manches ter United), 1969 Rivera (AC Milan), 1970 Müller (Bayern München), 1971 Cruijff (Ajax), 1972 Bec kenbauer (Bayern München), 1973 Cruijff (Barcelo na), 1974 Cruijff (Barcelona), 1975 Blosjin (Dinamo Kiev), 1976 Beckenbauer (Bayern München), 1977 Simonsen (Borussia Mönchengladbach), 1978 Kee- gan (Hamburger SV), 1979 Keegan (Hamburger SV), 1980 Rummenigge (Bayern München), 1981 Rumme- nigge (Bayern München), 1982 Rossi (Juventus), 1983 Platini (Juventus), 1984 Platini (Juventus), 1985 Pla- tini (Juventus), 1986 Belanov (Dinamo Kiev), 1987 Gullit (AC Milan),1988 Van Basten (AC Milan). Anja Bollaart: de snelste op de 1000 meter. - fotoanp INZELL (ANP) - Tijdens onderlinge trainingswedstrijden op de baan van Inzeil met de leden van de dameskernploeg heeft Herma Meijer maandag de 500 meter gewonnen in 42,1 seconden. Marieke Stam werd tweede in 42,2 seconden. Anja Bollaart was in lang niet optimale omstandigheden (mist, zwaar ijs) het snelst op de 1000 meter in 1.26,1. Tweede werd Meijer in 1.27,3. Ingrid Paul en Stam deden niet aan de kilo meter mee. De 22 Nederlandse schaatsers, die in Inzeil zijn neergestre ken, reden maandag een 500 en 1500 meter. Arnold van der Poel was op beide afstanden de sterkste. Hij sprintte naar 39,70 en legde de 1500 meter af in een goede 1.58,98. De belangrijkste uitslagen zijn: dames: 500 meter: 1. Meijer 42,1, 2. Stam 42,2, 3. Bollaart 43,2, 4. Preuter 43,3,5. Moolhuizen 44,1,6. Paul 44,3; 1000 meter: 1. Bollaart 1.26,1,2. Meijer 1.27,3,3. Moolhuizen 1.27,7,4. Preuter 1.28,8; heren: 500 meter: 1. Van der Poel 39,70, 2. Kooiman 39,86, 3. Peters 40,06, 4. Ten Kortenaer 40,16, 5. Van de Brink 40,21; 1500 meter: 1. Van der Poel 1.58,98, 2. Kooiman 1.59,92, 3. Schreuder 2.01,94, 4. De Vries 2.02320. wereldkampioen Claude Cri- quielion. Volgens ploegleider Cees Priem is een figuur als Vandenbrande onmisbaar voor een kopman in de finales van klassiekers. De leiding van de vierde Ne derlandse wielerploeg had de komst van de sterke Belg tot de jaarwisseling geheim willen houden om de concurrentie een slag voor te zijn. De formatie wil in 1989 voor vol worden aangezien en wil verzekerd zijn van een plaats bij de top-20 als dit op 1 januari gepeild wordt op de FICP-ranglijst van de renners. De eerste twintig ploe gen zijn automatisch startge rechtigd in alle grote interna tionale wedstrijden. Het nieuws over Vandenbrande lekte in Vlaanderen uit. Bij de Nederlandse sponsor vreest men nu dat andere ploegen zich alsnog op de transfermarkt zullen begeven. Voor Priem c.s. was de contractondertekening van Sean Kelly bij PDM een hele opluchting. De Ier is eerste op de FICP-ranglijst en zou een onbeduidende ploeg als Teka aan een plaats bij de top-20 kunnen helpen. Nederlands kampioen Peter Pieters, de Australiër Phil Anderson en de Belgen Johan Capiot en Flip Vandenbrande zullen komend seizoen de kopstukken van TVM zijn. De ploeg hoopt bo vendien alsnog met Peter Post tot een vergelijk te komen over een overgang van Teun van Vliet. r 22,4 cent? lag! Haal de videotheek. emmertje 1000 ml. 'Erkenning van Oranje' MILAAN - Marco van Basten houdt de eer van Europees voetbal ler van 1988 het liefst voor zichzelf. De Utrechter wenst zijn ploeggenoot Ruud Gul lit, de topper van 1987, niet te imiteren. Die droeg de prijs op aan Nelson Mandela, het sym bool van de strijd tegen de apartheid. Van Basten wil hooguit zijn familie be trekken in de verovering van de Ballon d'Or, de Gouden Bal. „Ik heb dit zelf gedaan. Weini gen hebben me geholpen. Hooguit wat familie en kennis sen. Hulp is leuk, maar uitein delij k moet j e het zelf doen". Dergelijke uitspraken horen bij Marco van Basten, een har de, een solist, die vooral op eigen kunnen vertrouwt. Het is de geboren eigenschap van een spits, een midvoor, die vier jaar achtereen in Nederland topsco rer werd van de eredivisie. De vijf treffers en het Europees kampioenschap in West-Duits land hebben de 24-jarige spits echter ook de bevestiging gege ven van zijn overtuiging, dat alleen samenwerking doet sla gen in een teamsport. „Zo'n teamtitel is het begin. Als het elftal niets wint, kom je ook nooit in aanmerking voor een persoonlijke titel. Gullit was vorig jaar een uitzonde ring. Hij is één van de weini gen, die zonder een groot succes Europees voetballer van het jaar is geworden. Normaal wordt er gekeken naar de pres tatie van een team, Is er één speler die daarboven uit steekt, dan wordt die al gauw de spe ler van het jaar. Deze Gouden Bal is dan ook de erkenning van het Nederlands voetbalelf tal, waarbij ik op een speciale manier naar voren ben geko men". Van Basten is de 25ste speler, die bij de 33 uitverkiezingen sinds 1956 als Europa's beste werd verkozen. Het rijtje van Matthews tot Van Basten telt in Cruijff en Platini, beiden drie keer goed voor de gouden knikker, de grootste namen. „Mezelf vergelijken met eer dere winnaars is moeilijk. Ik wou dat ik zo goed was als Jo han Cruijff. Maar ik heb niet het gevoel dat ik zo goed ben. Nee, ik vind hem beter. Het verschil tussen ons is dat hij elke wedstrijd dominant aan wezig was. Ik kan nog wel slechte wedstrijden spelen. Daarentegen ben ik nog jong. Ik kan nog veel leren". Van Basten is van jongsaf aan begeleid door befaamde coaches. Kees Rijvers ontdekte Marco van Basten, gekozen tot voetballer van het jaar, en zijn voorganger Ruud Gullit vie ren feest tijdens het EK, deze zomer in West-Duitsland. - fotoanp hem als bondscoach en voor spelde hem als zestienjarige al een plaats in het Nederlands elftal. Johan Cruijff kneedde hem bij Ajax via een harde, vaak botsende aanpak tot een topspeler, die geschoold werd voor een rol in de Italiaanse profwereld. Rinus Michels had als coach van het Nederlands elftal het geluk dat hij de spits via een reserve-rol tot onge kende scherpte kreeg. Maar het kan nog beter, is de vaststelling van Van Basten na een jaar zonder weerga. Van Basten, in 27 interlands goed voor elf doelpunten, weet ook op welke manier hij naar een nog hoger niveau kan stij gen. „Fysiek ben ik tot deze zo mer onder de maat geweest. Daardoor kan ik nog steeds verbeteren. Dat is een goed te ken. Voor het Europees kam pioenschap heb ik weinig trai- ningsarbeid gedaan. Tijdens dat toernooi was ik echt niet optimaal. Ik was, zoals dat heet, geprepareerd. Als ik li chamelijk sterker word, en de laatste maanden ben ik al veel gespierder geworden, zal ik me steeds meer kunnen laten gel den. Technisch en taktisch heb ik mijn kwaliteiten wel, maar ik zal vooral moeten verbete ren in de zin van meer aandeel krijgen in de wedstrijden, do minanter zijn". Van Basten ziet, in het kader van de vele aanslagen en zijn slechte gewrichten, geen kans tot zijn voetbalpensioen in de punt van de aanval te opereren. Een rol als de Cruijff-in-zijn- latete-jaren, als terugvallende architect, ambieert hij evenwel niet hardop. „Ik zou het kun nen. Tot nu toe heb ik het nau welijks geprobeerd. Bij Ajax heb ik wel eens gewisseld met Bosman als minder diepe man. Het is een hele omschakeling, maar soms zou ik het wel wil len. Als het in een wedstrijd minder gaat, krijg je alleen maar onbespeelbare ballen. Als je van achter komt, heb je niet constant een man in je nek, je krijgt meer ruimte en wordt meer aangespeeld. Dat leidt tot meer invloed in de wedstrijd". Een dergelijke positie blijft toekomstmuziek. Voorlopig zal Van Basten zich hebben te richten op zijn rol als de diepste spits van AC Milan en Euro pees kampioen Nederland, die moet waken voor vroegtijdige verzadiging. „Deze uitverkie zing is het hoogst haalbare voor een voetballer. Deze titel zegt me veel meer dan de Gou den Schoen van 1986, als Euro pees topscorer. Het verschil is het podium. Topschutter ben ik geworden in de Nederlandse competitie. De trofee is geba seerd op doelpunten. Die maak je gemakkelijker in Nederland dan in Italië of Spanje. Deze Gouden Bal heeft veel meer waarde. De vergelijking is veel eerlijker". „Maar verzadigd? Nog lang niet. Ik put mijn motivatie uit de wil om dit succes nog een paar keer te herhalen. Er zijn bovendien als individu en als team nog zoveel dingen te win nen. Daar kan ik nog wel een bladzijde vol van schrijven", aldus de schutter, die begin van het jaar nog vreesde voor zijn loopbaan en hardop dacht aan het incasseren van zijn verze keringsuitkering van drie mil joen Nederlandse guldens. „In februari, maart van dit jaar heb ik een heel moeilijke pe riode gehad. Dat was het diep tepunt in mijn voetbaltijd. Ik was in november geopereerd, maar na drie, vier maanden was de genezing zo weinig op geschoten. Ik had niet het idee dat de enkelblessure nog over zou gaan. In die tijd heb ik ge twijfeld. Ik dacht: schrijf mij maar in voor een universiteit". Geen drie maanden later was Van Basten er helemaal bovenop, getuige zijn optreden in West-Duitsland. Zijn rech- terenkel is echter ruim een jaar na de operatie nog steeds geen honderd procent. Na elke wed strijd moeten de enkelgewrich ten - Van Basten werd eerder ook al aan de linkerenkel ge opereerd - in het ijs worden ge zet. „Het herstel is niet volledig geweest. Maar in vergelijking met wat het was, is het nu stukken beter. Ik kan er mee functioneren. Zoals bij de Europese titelstrijd. Het hoog tepunt van dat toernooi was voor mij de wedstrijd tegen Engeland. Met drie doelpunten liet ik in één keer een hele slechte periode achter me. Zo kan het gaan in voetbal. Ge prikkeld door Michels? In ieder geval nooit met opzet. Hij koos gewoon voor Bosman, maar uiteindelijk heeft hij daarmee wel bereikt dat ik ultra-scherp was". Van Basten versleet in zijn speurtocht naar de waarheid over zijn enkels de ene na de andere fysiotherapeut; Van Dord, Smith en Van Dantzig. Het laatste half jaar heeft hij zich in navolging van zijn Mi- Ian-maatje Gullit in de armen van haptonoom Ted Troost ge stort. De Rotterdamse para medicus is met vader Joop van Basten en met trainer en vriend Johan Cruijff de enige naam, die Van Basten wil noe men bij een dankwoord ter ge legenheid van zijn uitverkie zing.

de Stem | 1988 | | pagina 13