SMOLENSK, EEN RUSSISCHE STAD MET EEN RUK VERLEDEN Nederla GEEN 'AJ De Stem en Rabotchy Tut wisselen verhalen uit DE STEM EXTRA ZATERDAG 24 DECEMBER 1988 Woningnood 'Slachtoffer' Veranderingen Kennismaking LOCKERBIE (RTR/i ben geen 'abormale g met de gesprekken in toestel, dat woensda Dit hebben Britse fun Geen Nederlander Popster aan boord van rampvlucht bouwen aan c Theologie stude een goed voornc Kroniek Smeedkunst Pestépidemie Beschaving Verliezen Verwoesting Peter I pff STEM BUITE 101 GLASNOST en pere strojka zijn Russische woorden, die zeker zovaak buiten de Unie van Socia listische Sovjet Republie ken worden gebruikt als binnen dat onmetelijke land. Ze staan voor openheid en vernieuwing, voor grote ver- anderingen in de Russische samenleving. De wereld moet nog wennen aan het idee dat de beer niet alleen kan brom men maar ook kan spinnen en toch is dat het geval. Via de Nederlandse corres pondent van het Russische persbureau Novosti heeft De Stem contacten gelegd met de krant Rabotchy Tut in de plaats Smolensk, gelegen tus sen Minsk en Moskou, ten minste als men van de Poolse grens naar het oosten gaat. Daarbij is afgesproken dat er in de toekomst verhalen uit gewisseld zullen worden tus sen beide kranten. Russische en Bredase journalisten schrijven verhalen over hun steden, die respectievelijk ge plaatst worden in De Stem en de 'Rabotchy Tut'. Een unieke samenwerking, die een jaar geleden nog ondenkbaar zou zijn geweest. De Russen bijten het spits af. Vandaag een eerste ken nismaking met Smolensk in De Stem van de hand van Leonid Lipniakov, de verta ling is afkomstig van de Pers afdeling van de Russische ambassade in Den Haag. Bin nenkort gaat een eerste ver haal van De Stem naar Smo lensk voor publicatie in de Rabotchy Tut. Ten Hemelopnemingskathe draal werd al het goud en zil ver gestolen. Voor een groot deel zijn deze kostbaarheden nooit teruggevonden. Er gingen meer dan een miljoen boeken uit openbare bibliotheken ver loren. In het museum van de Grote Vaderlandse Oorlog (zoals de oorlog van het Sovjet-volk te gen het fascistische Duitsland in Rusland wordt genoemd) in Smolensk is een maquette te zien van de stad zoals de Sov jet-troepen die in 1943 bij de bevrijding (vreselijk verwoest) aantroffen. Er werden in de jaren na de oorlog op grote schaal herstel en bouwwerkzaamheden ver richt om de noodlottige gevol gen van de bezetting op te van gen. In 1946 had Smolensk al weer 69.000 inwoners. Het voor oorlogse inwonertal werd pas in 1962 weer gehaald. Sprekend over 1988 zegt burge meester Kozyrev dat de wo ningnood een van Smolensks grootste problemen blijft. „Ze ker, de hele bevolking van de stad is gehuisvest, maar vlak na de oorlog moest er zo snel mogelijk voor een aanvaard bare behuizing voor de bevol king worden gezorgd. Nu is een groot deel van die huizen bouwvallig geworden". Op het ogenblik zijn ongeveer 30.000 inwoners van Smolensk drin gend aan verbetering van hun huisvesting toe. In de stad wordt intensief gebouwd en te gen het einde van de jaren '90 zullen alle gezinnen van Smo lensk in aparte wooneenheden wonen, zo is de verwachting. Nog een probleem is het openbaar vervoer. Naar de me ning van deskundigen moet een stad als Smolensk drie soorten openbaar vervoer hebben: bus, tram en trolleybus. „Intussen hebben we voorlopig alleen maar tram- en buslijnen. In 1990 zal een trolleybusnet de arbeiderswijken met de bin nenstad verbinden", aldus bur gemeester Kozyrev. Ik vraag de burgemeester welke invloed perestrojka en democratisering hebben op het leven in Smolensk. „U ziet een 'slachtoffer' van democratische verkiezingen voor u", glimlacht hij. „Ik was met andere kandidaten ver kiesbaar voor de post van eer ste secretaris in een wijkcomité van de partij, maar werd niet gekozen. Daarna, toen verkie zing van de voorzitter van het uitvoerende comité, dus burge meester, plaatsvond, werd ik op deze post wel unaniem ge kozen. Ik vind dat dit echt de mocratische systeem van ver kiezingen een grote toekomst tegemoet gaat. Vroeger was het een regelrechte sensatie als een bepaalde kandidaat wegge stemd werd, hetgeen overigens uiterst zelden voorkwam. Nu is het gebruik dat men uit ver schillende kandidaten kan kie zen". Dit betreft niet alleen de partij-lichamen of plaatselijke gezagsorganen. In Smolensk worden ook bedrijfsleiders op vrij grote schaal gekozen. Bo vendien worden in bedrijven personeelsraden opgericht die samen met de directie actuele problemen aanpakken. In de laatste twee jaar zijn coöperaties en individuele ar- beidsactiviteiten, eigenlijk 'een schepping van perestrojka', als paddestoelen uit de grond ver rezen. In Smolensk bestaan al veertig coöperaties in de sfeer van de openbare opvoeding, productie van consumptie-ar tikelen, handel in groenten en fruit en dienstverlening aan de bevolking. Er bestaat ook een coöperatief taxi-bedrijf dat we in de omgangstaal 'eigen rij ders' noemen. Burgemeester Kozyrev: „Er te kenen zich tevens ingrijpende veranderingen af in de houding van de autoriteiten tegenover de 'alternatieve' groeperingen Vroeger dacht men bijvoor beeld in Smolensk nogal licht zinnig over de milieuproble men. Al hebben die problemen in vergelijking met Moskou o( andere industriecentra niet veel om het lijf. We gingen ze pas door toedoen van een van die alternatieve groepen in alle ernst aanpakken. Smolensk is een stad met veel groen, met veel parken en plantsoenen Niettemin ondervindt de bevol king van de stad nogal veel last van productieprocessen, waar kwik aan te pas komt, in een gloeilampenfabriek en een fa briek van koelkasten. Die groep heeft er zich voor ingezet om die ongezonde fabrieken verplaatst te krijgen naar bui ten de stad. Wij hebben vele malen met de groep gesproken. In veel opzichten is het aan die groep te danken dat de ge meenteraad van Smolensk be sloten heeft dat de gloeilam penfabriek binnen afzienbare tijd over moet schakelen op nieuwe, milieuvriendelijke procédé's en tevens tot ver plaatsing van de koelkastenfa- briek naar buiten de stad". Tot besluit van ons gesprek verzoekt burgemeester Vladl mir Kozyrev van Smolensk mij de inwoners van Brabant zijn wensen van vrede, geluk en welvaart over te brengen. De grote Sovjetstraat in Smolensk. foto novosti k. joertsjenko Het stadspark van Smolensk, een stad die rijk is aan groen. - foto novosti k. joertsjenko KIJKEN over de afras tering, wie had dat en kele jaren geleden nog voor mogelijk gehou den. De nieuwe open heid die zich in Rusland aandient, is door De Stem opgepakt. Een willekeurige stad - Smolensk - staat model voor een nadere kennis making, terwijl de lezers uit die stad straks kennis kunnen nemen van de leefomstandigheden van onze Bredase samenleving. Het belooft een interes sante kennismaking te worden, zeker indien deze artikelenserie zich richt op de gewone dingen van de dag: hoe leven de mensen er, welke soort onderwijs, hoe besteedt men zijn vrije tijd, welke zijn de kansen voor de jeugd, waar hou den ouderen zich mee be zig enz. - foto de stem johan van gurp Kortom, voldoende stof voor een aantal arti kelen, die ons duidelijk hoopt te maken hoe anders een Russische stadsbevol king leeft en werkt en wellicht ook de vraag be antwoordt of ons beeld van de Russische samenleving een juiste blijkt te zijn dan wel correctie behoeft. Drs. FM. Feij Burgemeester van Breda Ook het eerste onderzot vluchtgegevens heeft gee van de ramp opgeleverd tot nog toe 'geen bewijs' dat het vliegtuig door eer Bij het ongeluk vonden alle f inzittenden van de Boeing r en zeker 15 inwoners van stadje Lockerbie de dood. Re dingswerkers hebben vrijd hun zoektocht voortgezet na, lichamen van de 120 slachtcf fers die nog vermist. Bij vliegramp woensdag kwam meer dan 258 mensen om 1 leven. Tot nu toe zijn meer d 150 lichamen geborgen maar worden nog meer dan 120 me sen vermist. Het is vrijwel zeker dat zi aan boord van de woensda avond verongelukte Boeing-7 van de Amerikaanse luch vaartmaatschappij Pan A geen Nederlandse passagie bevonden. Dit heeft directeu Nederland van Pan Am, Do Moulijn, vrijdag meegedeeld. De banden van de Zwar Doos bevestigden dat de b manning geen noodsigna heeft uitgezonden voor het to stel brandend neerstortte Lockerbie. Volgens deskund gen eindigde de band met ee vaag, onbestemd geluid. Ma: verder vielen er op de bar geen tekenen van problemen bespeuren. „Er zijn geen abnormale g luiden op de band tot het m< ment dat alle signalen wegvii len", aldus een woordvoerdf van het Britse ministerie ve vervoer. Op dat moment vlot het toestel op een hoogte ve 31.000 voet. Bij een Italiaans nieuw: agentschap kwam vrijdag et anoniem telefoontje binnt van een man, die beweerde d, Holly Johnson. - fotc AMSTERDAM (ANP) - E Popster Holly Johnson (28) ooi van de passagiers die ti T®® de vliegramp in Schotlar het leven is gekomen. Johr werd bekend als zangt tTÜ'P0Pgroep 'Frankie got Hollywood' (ADV Informatiedagen 20 er zie de bon elders in di Een van de cafes in de Russische stad. - foto novosti/k. joertsjenko Door Leonid Lipniakov HET HEDENDAAGSE Smo lensk is het bestuurlijk cen trum van een groot industrieel- agrarisch district. De totale op pervlakte van Smolensk be draagt momenteel meer dan 160 vierkante kilometer, twee keer zo groot als in 1940, terwijl de totale woningvoorraad bijna vier maal zo groot is. Er is in Smolensk een grote variatie aan fabrieken, instel lingen, bioscopen en grootwa renhuizen. De stad is ver over de grenzen van zijn oude ves tingwallen heen gegroeid: waar voor de Tweede Wereld oorlog kleine dorpjes in bossen lagen, is de enorme woonwijk Popovka met brede lanen en flatgebouwen verrezen. Ook andere woonwijken maken een stormachtige ontwikkeling door. Maar een stad bestaat niet alleen uit straten, fabrieken en instituten. Daar horen in de eerste plaats mensen thuis. Het aantal inwoners van Smolensk blijft groeien, en momenteel wonen er 338.000 mensen, met een gemiddelde leeftijd van naar schatting 35 jaar. Natuurlijk heeft Smolensk zijn problemen. Over de ma nier waarop deze worden aan gepakt en over wat voor nieuws Smolensk aan pere strojka heeft, spreek ik met burgemeester Vladimir Kozy rev (36). Hij heeft voor commu nicatie-ingenieur gestudeerd en werd in mei 1987 tot burge meester gekozen. „Onze stad is zeer oud, dit jaar heeft Smolensk zijn 1125-jarig bestaan gevierd", vertelt de burgemeester. Zoals het een echte inwoner van Smolensk betaamt, begint hij het gesprek over de stad met een verhaal over haar geschiedenis. Kroniekschrijvers van de oudheid rekenen Smolensk tot de grootste steden van Rus land, meteen na Kiev en Nov gorod. De eerste vermelding van de stad dateert uit het jaar 863. Dit jaartal wordt dan ook beschouwd als het stichtings jaar van de stad. In het jaar 882 was vorst Oleg van Kiev met een grote schare de stad gena derd en de inwoners van Smo lensk, die voordien geen cen traal vorstelijk gezag boven zich hadden gekend, zagen zich genoodzaakt zich aan Kiev te onderwerpen. Het opgaan van de streken rond Smolensk in de oude Rus sische staat bevorderde de eco nomische groei van de stad. De smeedkunst, pottenbakkerij en andere ambachten floreerden. Bronzen en zilveren voorwer pen uit Smolensk vielen op door hun hoog artistiek niveau en genoten ver buiten het oude Rusland bekendheid. Dat komt ook omdat de Dnjepr door de stad stroomt en die rivier diende als verbinding tussen de Oostzee en de Zwarte Zee. Er werd druk handel gedreven met het westen, getuige het verdrag van 1229 met Riga en Gotland dat bekend is onder de naam 'De handelswaarheid van Smolensk'. In de twaalfde eeuw ontstond als gevolg van verval van de oude Russische staat het zelf standige vorstendom Smo lensk. Smolensk was in tijden van oorlog meer dan eens een betrouwbaar schild dat de cen trale gebieden van de Russi sche staat en de hoofdstad Moskou tegen invallen van buitenlandse indringers be schermde. Het is niet voor niets dat Smolensk van oudsher een vestingstad wordt genoemd. De stad en ziin inwoners heb ben veel moeten verwerken in de loop van de eeuwen. In de dertiende tot en met vijftiende eeuw had Smolensk veel te lij den van invallen van Tartaars- Mongoolse horden en aanval len van Litouwse feodalen. In 1388 bereikte een pestepidemie de stad. Slechts tien mensen overleefden die epidemie. Het uitgestorven Smolensk werd veroverd door de Litouwers en pas in 1514 teruggegeven aan Moskou. Gezien de belangrijke strategische ligging van de stad, besloot de Russische rege ring er een stenen vesting om heen te bouwen. Ik kijk uit het raam: recht tegenover het gebouw van het stadhuis in het oude stadsdeel verheft zich de grootste toren van de vesting: de Donderto- ren, in die vervlogen en wrede tijd gebouwd. Deze vesting bouwvallig' Bijna een herkenningspunt voor Bredanaars, maar het is een beeld (met brug) voor de verdedigers van Smolensk tijdens de oorlog van 1812. - foto novosti v. rodionov Z1Jn verharde weg naar Moskou mogelijk hadden gemaakt. De verovering van Smolensk had Napoleon echter enorme ver liezen gekost: 20.000 manschap pen en officieren aan doden en gewonden. De verdedigers van Smolensk betreurden ongeveer 9.600 man. Op bevel van de Franse maarschalk Ney werd de stad in brand gestoken en werden negen torens van de vestingmuur opgeblazen. Hoogtepunten uit die oorlog zijn vereeuwigd in vele monu menten ter ere van de strijders van het Russische leger die Smolensk verdedigden. In de negentiende eeuw her leefden handel en nijverheid in de weer opgebouwde stad. In de tweede helft van de vorige eeuw werd Smolensk een groot spoorwegknooppunt. In 1890 kreeg de stad waterleiding, in 1901 elektrische verlichting en reed er de eerste tram. Bescha ving en cultuur kwamen er tot bloei. Smolensk kon niet buiten de eerste Russische revolutie van 1905 blijven. Enkele jaren lang was Smolensk een overslag centrum voor transport van marxistische lectuur uit het buitenland naar Rusland. In december 1905 werd in Smo lensk een sovjet (raad) van ar beiders-afgevaardigden ge vormd, die een groep mannen naar Moskou stuurde om te vechten tegen de troepen van de tsaar. Op 12 november 1917, enkele dagen na de Oktober-opstand in Petrograd, vestigde de Sov jet-macht zich in Smolensk. In de loop van de jaren kwam in de stad de industrie tot grote ontwikkeling. De utiliteits- en woningbouw werd bevorderd, er werd veel aandacht aan (na tionaal) onderwijs geschonken. In 1940 telde Smolensk 37 mid delbare scholen, vijf instellin gen voor hoger onderwijs en negentien openbare bibliothe ken. De industriële en culturele opbloei bevorderde een snelle groei van de bevolking. In 1939 telde Smolensk al 157.000 inwo ners. In ons gesprek met burgemees ter Kozyrev zijn we het wel licht pijnlijkste en bitterste on derwerp genaderd: De Oor logIn Rusland is vrijwel geen gezin te vinden dat geen verliezen in de Tweede We reldoorlog heeft geleden. In juli 1941 bijvoorbeeld vond mijn oom, navigator van een bom menwerper, de dood en in de winter van 1942 werd in Smo lensk een oudere zuster van mijn moeder, die koerierster bij de partizanen was, door Hitler-aanhangers gefusil leerd. Op 24 juni 1941, de derde dag na de inval van Hitiers troepen in de USSR, bombar deerden Duitse vliegtuigen Smolensk. Op 30 juli slaagden Duitse troepen er ten koste van enorme verliezen aan mensen en materieel (vijftig procent van alle tank- en pantsertroe pen en twintig procent van alle infanterie-eenheden van de le gergroep Centrum) in Smo lensk te overmeesteren. De moed en de standvastigheid van de verdedigers van de stad hadden de offensieve kracht van de vijand ondermijnd en stelden het Sovjet-bevel in staat tijd te winnen om reser ves in de strijd te werpen en in de nabijheid van Moskou ver dedigingslinies op te werpen. Smolensk bleef meer dan 26 maanden lang bezet. In die tijd werden in Smolensk en voor steden meer dan 135.000 men sen door de Duitsers gedood en duizenden inwoners op trans port naar Duitsland gezet. Maar de inwoners van Smo lensk gaven zich niet gewon nen. Overal in het district Smo lensk waren partizanen actief, in totaal ruim 250 groepen. Al leen al in Smolensk zelf voch ten dertig verzetsgroepen tegen de vijand. Op 25 september 1943 zuiverden Sovjet-troepen stad en district Smolensk in de loop van een grote aanvalsoperatie geheel van de aanhangers van Hitier. De Duitse bezetters bleken in de stad 93 procent van alle woonhuizen en alle fabrieken verwoest te hebben. Het sta tion, de wagons, de locomotie ven en de loodsen waren ver nield. In de stad was geen drinkwater, geen elektriciteit, omdat de bezetters de waterto rens en de waterleiding hadden opgeblazen. De elektrische bo venleidingen waren vernield. De installaties van het tele graafkantoor, telefooncentrale, het postkantoor en de radio zender waren afgevoerd naar Duitsland; de gebouwen opge blazen. Alle ziekenhuizen, kin deropvanghuizen, scholen wa ren leeggeplunderd en platge brand. Uit de wereldberoemde Veel huizen SMOLENSK, EEN oude Russische stad, ligt aan de groe ne, heuvelachtige oevers van de rivier de Dnjepr. Een wandeling door straten en pleinen, parken en plantsoe nen laat al zien hoe nauw het oude en het nieuwe met elkaar verweven zijn. Naast de 800 j aar oude Petrus- en Pauluskerk die in de twaalfde eeuw onder de regering van vorst Rostislav Mtisjlavitsj, een kleinzoon van de Russische vorst Vladi mir Monimach werd opgetrokken, verheft zich het mo derne gebouw van het spoorwegstation dat terecht als een van de mooiste bouwwerken van dit soort in Rusland geldt. Vlakbij een oude vestingmuur staat een televisie toren. Aan de voet van het Koninklijk Bastion, een ver dedigingswerk dat in de zeventiende eeuw werd aange legd, ligt een stadion waar 12.000 mensen terecht kunnen. Burgemeester Vladimir Kozyrev van Smolensk. - foto novosti/v.kovauov ving dan ook in het begin van de zeventiende eeuw de eerste slagen van de Pools-Zweedse interventielegers op. In de Noordse oorlog tegen Zweden moest Smolensk weer de rol van het schild van de Russische staat spelen. In de jaren 1706-1708 kwam tsaar Pe ter I acht keer naar deze stad. Hij liet sterkere vestingwerken bouwen. In het begin van de negen tiende eeuw beleefde Smolensk nieuwe oorlogsbeproevingen. Napoleon besloot naar Moskou op te rukken, en de kortste weg ging via Smolensk. Drie dagen en nachten werd er fel om de stad gevochten. Alle Franse po gingen om Smolensk stormen derhand in te nemen, misluk ten. De Fransen rukten de stad pas binnen nadat Smolensk ontruimd was door zijn verde digers, die daarmee een orde lijke terugtocht van het gros van het Russische leger naar de lm De Hemelvaartskerk is een architectonisch monument uit de zeventiende eeuw. - foto novosti v. rodionov MIAMI (RTR/UPI) - De i ten in Miami hebben be zij één van de grootste organisaties hebben opge den onderzocht door douane', aldus de openbar ter Lehtinen. De Nederlai der deze maand werd g vrijdag officieel van besc keioperaties te hebben get Via het smokkelnetwerk w< Vlie

de Stem | 1988 | | pagina 4