0 De oorverdovende stilte van kanonnen die zwijgen 1988: HET JAAR VAN DE POSITIEVE WENDINGEN rend goed iur aangeboden ak 'ns tijd voor kennismaking ïNCENTRUM ROTTERDAM Te Koop Alles is veranderd, maar helaas is nog niet alles compleet anders. Deze variant op een dichtregel van W.B. Yeats lijkt van toepassing op 1988, in meerdere opzichten een bijzonder jaar, maar zeer speciaal het jaar van de geslaagde vredesinitiatieven. In ver uiteengelegen delen van de wereld worden aan oorlogslawaai gewende oren geconfronteerd met de oorverdovende stilte van kanonnen die zwijgen. De 'totale stilte van de vrede' lijkt voor de mensheid een onbereikbaar ideaal. Er zijn nog steeds conflicten en in de toekomst zullen die er ook zijn. Het afgelopen jaar heeft de hoop wel doen toenemen. Staat de mensheid dan toch aan de dageraad van een vreedzamer tijdperk? ïan Inter Holding bv. in spen? ka )ed rjE garage's Discreet lenen! 02265-3344 Magazijn KLEINTJE jdieren ïondentrainingsschool nsion— hop ïes kennel van steenhoven elijksburo's esssrüïmMi De Relatielijn hiting Centrum Europa PERESTROJKA IRAN-IRAQ PALESTINA AFRIKA EN AZIË NATIONALISME t - Kerstbijlage DE STEM zaterdag 24 december IRE STILTE issen v. Brienenoordbrug en Stadion 010-4321455. Havennummer 1047. 3-17.30 uur-zaterdag 9.00-17.00 uur* ningen in Geertruidenberg. 138.450,- ane grond, hal, toilet, woon k., keuken. okamers, badkamer. zolder. akker Bennebroek B.V., Roosendaal. 03403-79606 of 076-416239 brochures projekten of Costa 35,- rem- I 319, 3023 tel. 010- 3-4768936. I laten boe- geldzaken Breda: blok van 6 nieuwe t.k. DBM b.v. 023-351212. Geen info werkgever. Doorlopend krediet. 10000 is 200,-p.m. 10,4% 15000 is 300,-p.m. 10,4% 25000 is 500,- p.m. 10,4% 45000 is 900,-p.m. 10,0% 50000 is 1000,- p.m. 10,0% 80000 is 1600,- p.m. 10,0% Theor. loopt. 65 mnd. Nationale Bemiddeling Geopend 8.30-21.00 uur rpen-stad, 1000 m2 bureel, daglicht, rijpoort 3 m. Mogelijk bij te huren: ap- aapkamers, salon, badkamer. Inlichtin- 5045 of 09-3232186173. uime een- pg, 3 sl.k., Jstoff., huur fi Oud-Vos- chte over- 0,-. Tel. ellen vóór T H. klein vrijstaand huisji met tuin te Nieuw Namen Hulst. 09-3237734357. Goed, beter: joede manier uw hond gehoorzaamheid Koewacht. Voor alle honden en alle Ie beste overdekte accommodatie van .01146-1446 na 13.00 uur. gt uw hond u ze thuis irveer tijdig tie of week- 3 2 Axel, tel. Rottweiler pups te koop met stamboom ing. ontw., met 9ar Inl. 01652-16803 LABRADOR pups l;k zwart met stamb. inga®11 en ontwormd. 01657-41T_ poedelpups t. Dorpsstr. niet op 1e BORDERCOLLIEPUPS 11 van werkende ouders.161 09-3214658138. door de Raad van Toezicht - ïger af. Geef anderen de gelegenheid u Onze regio-medewerkster vertelt er onze relatiekring van circa 6000 Pan' bm, mevr. Daeter01640-574J uurveld0110°-1«9 nevr. Bailey01650-553» mevr. van Gils04167-79011" service van Nederl. grootste relatieburo en bellen mannen: 06-320.322.54 sn bellen vrouwen: 06-320.322.55 belt, hoort u misschien wel de stemva" i morgen (50 ct. p/m). reden Nederlands grootste relatieburo snd door de Raad van Toezicht. Door Harry Vermeulen Michail Gorbatsjov en de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Perez de Cuelar staan met stip geno- leerd als de 'vredesapostelen' van het 1988. Eind 1987 kwam de grote doorbraak. In Washington bekrachtig den de Amerikaanse president Ronald Reagan en Gor- batsjov het INF-akoord waarmee de supermachten zich verplichtten tot vernietiging van de kernraketten voor de middellange afstand. De verheugde en verbaasde wereld wijde reacties waren amper verstomd of de volgende Russische voorstellen lagen alweer bij de westerse politici op het bord. Moskou was bereid om te on derhandelen over de lange-afstandsra- ketten en over vermindering van de conventionele en chemische wapens, op welke terreinen Moskou een forse voorsprong heeft op de NAVO-landen. Begin december verraste Gorbatsjov de wereld met zijn kerstboodschap, uitge sproken voor het forum van de Ver enigde Naties, over eenzijdige troepen- vermindering. De terugtrekking van Russische troepen uit Afghanistan is inmiddels ook in volle gang. De overval-taktiek van Gorbatsjov heeft voor hevige verwarring in het westerse bondgenootschap gezorgd. De meeste deskundigen weten niet hoe ze het fenomeen Gorbatsjov moeten in schatten. Is hij de sluwe vos die twee dracht tracht te zaaien in de NAVO of is hij oprecht in zijn streven naar wa penvermindering? Voor beide opvat tingen kan een sluitende theorie wor den bedacht. Zelfs de met veel bijval ontvangen toespraak van Gorbatsjov voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties brengt in dat opzicht geen uitkomst. Op die plaats werd door Gorbatsjov de eerbiediging van de rechten van de mens aangehaald. Critici wijzen er ech ter dat in de Sovjetunie van Gorbatsjov het individu weliswaar met meer res pect wordt behandeld, maar dat aan de naleving van de akkoorden van Hel sinki nog veel mankeert. Om die kritiek de kop in te drukken streeft Gorbats jov er naar om de evaluatie van de overeenkomsten van Helsinki in Mos kou te doen plaatsvinden. Ook in dat opzicht wil Moskou met zichzelf in het reine komen, wil het internationaal als 'fatsoenlijk' worden beschouwd. Voor de aanpak van economische pro blemen stelt Gorbatsjov rigoureuze veranderingen voor. Hij wil de Sovjet unie opstoten in de vaart van het vrije marktmechanisme. Navrant is dat de man die een mondiale benadering van de economische problematiek predikt, niet eens in staat blijkt te zijn om in eigen land het verstarde systeem ook maar enigszins in beweging te krijgen. De dramatische aardbevingsramp in Armenië heeft op pijnlijke wijze in beeld gebracht waar het in de Sovjet unie aan mankeert. De slachtoffers van de ramp zitten nog steeds letterlijk en figuurlijk in de kou. De materiële nood wordt voornamelijk geledigd door gif ten uit het buitenland. Over het aanbod van eenzijde ontwa hi pening zijn veel tegenstrijdige menin- ;en verkondigd. Vooral de hoogste mi- itairen en de conservatieve politici van de NAVO-landen staan nog niet van enthousiasme op de banken. Zij wijzen erop dat de Sovjetunie op alle bewape ningsfronten met ruime voorsprong op kop ligt. Bovendien hebben zij het ook niet erg begrepen op een economisch sterke Sovjetunie. Hun filosofie is als volgt: stel dat de Sovjet-economie zich herstelt, dan zijn ze in de toekomst in de gelegenheid om meer wapens te pro duceren dan ze nu afschaffen. Maar al het water van de zee kan niet wegwassen dat de wereld met Gorbats jov fascinerende tijden beleeft. De hoop op normalisering van de betrek kingen met de grote vijand, de hoop op toetreden van de Sovjetunie als een volwaardig lid van de internationale gemeenschap heeft zich nog nooit zo sterk doen voelen. Het is waar dat het proces in de Sovjetunie niet onomkeer- baaris. Als de rijen voor de winkels in de Sovjetunie zo lang blijven als ze nu zijn, zal het voor Gorbatsjov moeilijk worden om zijn hervormingen er door heen te jagen. Hij gaat in eigen land nog zware tijden tegemoet. Slaagt hij wel in de door velen onmogelijk geachte opgave, dan breekt wellicht een tijd aan dat de supermogendheden zich gaan bezighouden met het regelen van de vrede in plaats van met het op voeren van de internationale spannin gen. Het is een droom die het waard is om beleefd te worden. In het kielzog van de verbeterde ver houdingen tussen Oost en West is in een aantal andere conflicten eveneens vooruitgang geboekt op vredesgebied. Het meest opvallend is uiteraard het staakt-het-vuren tussen Iran en Iraq. In de troosteloze moerassen van het grensgebied tussen beide landen heb ben de fanatieke horden van de Iraakse president Saddam Hussayn en de geestelijke leider Khomeiny van Iran, elkaar jarenlang uitgemoord. Miljoe nen slachtoffers, oorlogsmoeheid en de economische uitputting nabij; dat wa ren de trieste resultaten van de door velen onbegrepen onverzoenlijkheid en haat. Zelfs toen het strijdtoneel zich van het oorlogsterrein naar de conferentiezalen in Genève had verplaatst, geloofde bijna niemand in de goede afloop. Slechts secretaris-generaal Perez de Cuelar van de Verenigde Naties bleef -zoals in vele uitzichtloos lijkende kwesties- een toonbeeld van optimis me. Dat hij uiteindelijk het geloof aan zijn zijde heeft gekregen, mag achteraf als een klein wonder worden be schouwd. Verrassend zijn ook de ontwikkelingen in het Midden-Oosten. Na het uitroe pen van de staat Palestina door het parlement van de PLO in Algiers, zijn de gebeurtenissen elkaar in sneltrein- Lech Walesa: Volgens mij draait Gorbatsjov op het moment veel te veel schroeven los zonder nieuwe vast te zetten" «pMMMXMK. 'ne ar vaart opgevolgd. Slechts de Verenigde Staten en Israël weigerden toen de handreiking van PLO-leider Yassir Arafat te aanvaarden. Maar ook Israëls machtigste bondgenoot sloot zich - na de rede van Arafat voor de Verenigde Naties die daarvoor speciaal in Genève waren bijeen gekomen omdat Amerika Arafat een visum had geweigerd - bij de wereldopinie aan. Na dertien jaar de PLO genegeerd te hebben, vond in Tu nis een historische ontmoeting plaats tussen vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten en de Palestijnse bevrij dingsorganisatie. Israël betreurt de stap van de Verenigde Staten zeer, maar beseft tegelijkertijd dat het in een politiek isolement is komen te verke ren. Sommige politieke leiders met een onverholen afkeer van de PLO, laten nu voorzichtig weten onder bepaalde voorwaarden - zoals de onvoorwaarde lijke erkenning van de staat Israël en het afzweren van het terrorisme- wel met de PLO te willen praten. Voorspel lingen doen inzake het Midden-Oosten is vrijwel onbegonnen werk. Het is een politiek kruitvat, waar de situatie per dag hevig kan verschillen. Eén ding is echter duidelijk: er zit beweging in een kwestie die al tientallen jaren het predi kaat 'onoplosbaar' heeft opgeplakt ge kregen. Dat geldt ook voor brandhaarden als Zuid-Afrika en Angola, Zuidoost-Azië (waar Vietnam daadwerkelijk is begon nen met terugtrekking van zijn troepen uit Kampuchea, het vroegere Cambod ja) en voor de relatie tussen China en Rusland die het laatste jaar aanmerke lijk is verbeterd. Zeker na de laatste ontmoeting in Moskou waar de Chi nese minister van buitenlandse zaken de grote bron van ongenoegen - waar precies loopt de grens tussen de twee onmetelijke rijken?- met zijn Russi sche ambtsgenoot heeft besproken. Van zeer recente datum is de Russische bereidheid om formeel met Japan te spreken over de eigendoms-status van de eilandjes van de Koerillen-archipel. Aan het eind van de Tweede Wereld oorlog veroverden Sovjet-troepen de omstreden eilanden. Al ie tijd heeft de Sovjetunie geweigerd om over terug gave te spreken, met het gevolg dat de betrekkingen tussen de twee landen in die periode uitermate koel zijn geble ven. We moeten ver teruggaan in de ge schiedenis om een jaar te vinden waarin zoveel conflicten een geheel of gedeeltelijk positieve wending hebben genomen. Dat wil echter nog niet zeg gen dat Kerstmis 1988 niet zal worden verstoord door enig oorlogsgeweld. In bijvoorbeeld Libanon, in een aantal landen in Zuid-Amerika (Peru en Co lombia) en in Afghanistan - waar de vrijheidsstrijders weigeren samen te werken met de regering in Kabul - gaat de strijd onverminderd door. In die ge bieden heeft de 'stilte van de vrede' zijn intrede nog lang niet gedaan. Waar aan de ene kant vooruitgang is geboekt inzake de oplossing van con flicten, daar stapelen aan de ander? kant de problemen zich op. De natio naliteitenkwestie is zo'n tijdbom. In een groot aantal landen worden rege ringen geconfronteerd met het gegeven dat landsgrenzen de hele historie door zijn bepaald door toevallige omstan digheden. In landen als India, Joego slavië en vooral de Sovjetunie steekt het nationalisme in alle hevigheid de kop op. De historische en traditionele banden blijken bij bepaalde etnische groeperingen zo taai te zijn dat ze tien tallen jaren - waarin vaak werd ge tracht om ze hun eigen identiteit te ontnemen - hebben weten te overleven. Drijvend op de golfslag van meer vrij heid en in het geval van de Sovjetunie en Joegoslavië hopend op politiek plu ralisme, laten deze volkeren hun stem krachtig horen. Onvoorspelbaar is ook de uitkomst van de hergroepering van de economische orde die zich op dit moment voltrekt. T De Verenigde Staten zijn niet langer de vanzelfsprekende economische groot macht. Zij raken ingeklemd tussen twee nieuwe giganten. Aan de ene kant het Aziatische deel van de Pacific en aan de andere kant Europa dat zich sterker dan ooit richt op de op éénwor ding in 1992. Ook op dat terrein is in 1988 enorme vooruitgang geboekt. Steeds meer landen kandideren zich voor het Europese bondgenootschap. Zelfs de Russische partijleider Gor batsjov erkent de waarde van een ver enigd Europa, gezien zijn regelmatige toespelingen op het gegegeven dat de Sovjetunie historisch gezien thuishoort 'onder dat ene Europese dak'. Aan het slot van de jaren '80 en in de beginjaren '90 worden de positieve ver anderingen die nu dagen, aan de lak moesproef onderworpen. Beklijven ze of blijken het slechts tijdelijke opris pingen te zijn, flinterdunne vliesjes die door de menselijke hardleersheid wor den doorgeprikt. Sommigen zijn van mening dat het tempo waarin de veran deringen zich voltrekken te hoog ligt. De Poolse vakbondsleider Lech Walesa -een man die zijn hoop op de door Gorbatsjov nagestreefde hervormingen heeft gericht - heeft zich in die zin uit gelaten. „De meeste schroeven gaan kapot wanneer ze losgedraaid worden, -i niet wanneer ze vast worden gezet. Vol gens mij draait Gorbatsjov op het mo ment veel te veel schroeven los zonder nieuwe vast te zetten", aldus de toepas selijke beeldspraak van metaalarbeider Walesa. De tijd zal het leren. Niet alles zal totaal anders worden. Het is echter een ontegenzeglijk feit dat zich het af gelopen jaar veel ten goede heeft ge keerd. i KIP KNAUS BüRSTNER HOMECAR CARAVELAIR E.A. Michail Gorbats jov en secretaris-ge neraal Perez de Cuelar van de Ver enigde Naties: met stip genoteerd als 'vredesapostelen' van het jaar 1988. FOTOEPA^P travans (meest modellen '88) inklusief voorterr reservewiel, gasfles etc. slechts een enkele keer ve huurd, maar wèl in d koop met een fikse korting En om het spektakel kom pleet te maken, heeft jj bovendien de keus uit een aantal ster-occa ÜÜfS^ sions van maximaa drie jaar oud. Vervat zendt u gratis op aanvraag een overzichtslijs! toe met types, prijsklassen en uitvoe- igen. Voor meer informatie kunt u bellen naai Vervat Caravan Centrum Rotterdam, telefoon 010-4321455. Ut up Oudejaarsdag vroeger gesloten.

de Stem | 1988 | | pagina 35