:r gelegenheid laad Hulst houdt twijfels over medisch centrum LICHTING 'OVERBODIG' DOOR NIEUWE BEGELEIDINGSGROEP Jeugdwerk geeft er de brui aan i oc n rolstoel De Rietvliet speelt voor Kerstman DJ STEM 'Ik wist donders goed dat ik in de fout ging Zes jaar celstraf geëist tegen kind erlokker Sas van Gent Teraeuzenaar hoort 2 jaar eisen voor handelen in heroïne Geen subsidie voor gemengd koor Hulst PLAATSELIJK NIEUWS /rrii )E STEM VAN ZEELAND 2 ZATERDAG 24 DECEMBER 1988 GOEDE JEZUS [ULST - De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk [ulst heeft zichzelf deze week opgeheven. DUWD \NKT HIEP HIEP HOERA ASSPECIAALZAAK EST MDE BOERDERIJ MARLOU SEGERS -andelijk nieuws ddelt bi, e 10e - werk voor ip. f^feoö60 70- ermoqe - o omleidingen, issir ge Ooaa d teveel vrije VOrrh A O \eöer a^o oe'ot iae e 'e - o" söf BH- t/bor AVO Redding HORECAPANO Weekenddienst tem-redactie Belgische vakbond pleit voor Baalhoekkanaal MAN STAAT TERECHT VOOR ONTUCHT Hulster raadslid vindt beperken reserves ouderenbonden absurd WETHOUDER PRAAT RAAD OM Kritiek op Hulster bar ongegrond Geld voor Scouting Kloosterzande n rubriek om te zoenen Voor particulieren swens, bedankje, jubileum, receptie, C geboorte, verloving, ovenwinning, examen, Abraham, openbare dank, zo maar door, mag best eens in de i wel op de pagina familieberichten, t is dat niet en duur hoeft het niet te B.v. 5 regels kosten een tientje). k regel per kolom 2,00. Eén grote Iplicht 2,55. Voor het plaatsen van |of afbeelding met een formaat van 35 mm rekenen wij 14,05 toeslag. Jge tarieven op aanvraag. Bij niet te betaling wordt 4,00 adm.kosten d. Foto's worden niet geretourneerd. 6-236442 of geef uw tekst 2 dagen latsing af bij één van onze kantoren, elijke opgaven stuurt u eveneens 2 vóór plaatsing naar Postbus 3229, Breda. Schriftelijke opgaven worden tend geaccepteerd indien naam en n bekend zijn, ook indien uw betaling oegd is. Wij behouden ons het recht iksten zonder opgaaf van redenen te weigeren. Ele uitgever klachten bereiken over de 'en tekst behoudt de uitgever zich het or om de naam van de opdrachtgever bekend te geven. Verenlgingsnieuws iltend op 2 kolom op donderdag. 122 „onze verslaggever ULST - De Hulster gemeente- ad heeft aarzelend besloten een jjlijkse garantiesubsidie van ijKlO gulden beschikbaar te stel- jn de huisvestingskosten van toekomstige medisch en so ul centrum. „ondanks de vele vragen en ondui- jjjkheden, die tijdens de raadsver- Ijering lang niet allemaal opgelost „den worden. pe verschillende fracties ervoeren subsidieverlening dan ook als een ;rong in het duister. Mevrouw E. Hageman (CDA) meende dat een pe riode van drie jaar op zich weinig houvast geeft voor de toekomst. „Be tekent dit dat na drie jaar de zaak wordt opgedoekt", vroeg ze zich af. Ook A. de Booij (WD) bleek bijzon der gemengde gevoelens te hebben over dit het voorstel. Vooral omdat gegevens over de financiering voor de toekomst ontbreken. „De raad moet beslissen over iets waarvan de gevol gen niet te overzien zijn", meende hij. Het raadslid opperde de beslissing uit te stellen totdat er meer duidelijkheid is over de financiële bijdragen van Rijk en provincie. Het college van B en W wist de raad echter van dat idee af te brengen. Immers, als Rijk en provincie niet over de brug komen wordt het hele project afgeblazen en hoeft de gemeente ook niet met de vijftig mille over de brug te komen. Ook voor wethouder P. Weemaes was het een tegenvaller dat hij tijdens de raadsvergadering geen definitieve duidelijkheid kon scheppen. „We hadden erop gerekend dat voor 15 de cember de zaak rond zou zijn, maar dat zal nu half januari worden". Vol gens Weemaes hoeft de raad niet te vrezen voor een financieel debacle over drie jaar. „Dan wordt het hele project geëvalueerd. De aspecten die daarbij positief worden beoordeeld worden dan verder bekostigd door het ziekenfonds. Dus ook van opdoeken is geen sprake. Na drie jaar gaat het ze ker door. Ondanks het ontbreken van keiharde feiten vragen we toch uw fiat". Dat kon de wethouder uiteinde lijk krijgen, al was het gemor niet van de lucht. „Wij hebben er toch veel moeite mee", betoogde G. Naessens (gemeen tebelangen), „Terneuzen krijgt alle faciliteiten en Hulst de rekening". Het oud zeer werd nog drastischer ver woord door H. Vercauteren (CDA). „We zijn ronduit bedonderd door ge deputeerde W. Don. Ondanks alle be loften hebben we niets gekregen. Nee, we moeten uiteindelijk de zaak zelf nog gaan betalen". „Natuurlijk zijn we bedonderd", gaf wethouder Weemaes toe, die daarbij op de sluiting van het zieken huis doelde. „Toch zeker nu blijkt dat Zeeuwsch-Vlaanderen nu al honderd ziekenhuisbedden te weinig heeft". Ook Weemaes bleek van mening dat het medisch en sociaal centrum de ge meente in principe niets zou mogen kosten. „Maar de zaken liggen nu eenmaal anders. We vinden dit pro ject zo belangrijk dat we het toch wil len doorzetten". zondaars een plaats in 'Uw hart vol me- Jompel hen in de oceaan van Uw barm- leilige Moeder Maria help ons en heel J.M.C.N. g onze verslaggever tor doel is niet gerealiseerd, want de jongerenwerker is niet gekomen. Toch is het bestuur toch niet ontevreden ;er het behaalde resultaat. (Eyk en Rob 6 dec. '88. aan 13 Ter- or wat je op mijn zil- imdag. Ivo wordt 8 jaar, H.G. van opa oma Paal uw lerswinkel annex wijnhandel Gentsestraat 6 Hulst s, Tel. 01140-15031 u allen prettige feestdagen en or spoedig en gezond 1989. (huidige opzet, waarbij de meente een ambtenaar voor I- en jongerenwerk aan- ees, loopt volgens voorzitter ik Brusselaers van de stich- g uitstekend. Volgens hem, dat is ook de conclusie van I kersvers evaluatierapport, iet er op dezelfde weg wor- doorgegaan. De ambtenaar jrdt ondersteund door een eciale begeleidingsgroep. De ichting is hierdoor niet le- asvatbaar meer. Het Jeugd- en Jongerenwerk ram begin 1973 van de grond. rd gestart met een werk- oep. Na een tijdje als 'stich- in oprichting' door het le- n te zijn gegaan, werd het in uiteindelijk een stichting, it was noodzakelijk, omdat en twee jaar een beroeps- acht werd aangetrokken. Dit kader van de Werkver- Èiende Maatregel (WVM). De gemeente Hulst spijkerde j in de huisvestingskosten in de stichting, die onderdak Old bij het VEJV. „Het doel in de WVM was om mensen [zindelijk aan vast werk te n.", zegt Brusselaers. „Dat ons duidelijk gelukt. Alle ie onze WVM'ers kwamen na loop meteen aan de slag". et zag er na afloop van de W-periode naar uit, dat luist nog landelijk nieuws zou oden. Mensen van de NOS- dden hun spullen al gepakt i een massale jongerende- onstratie te registreren. De tare door het Hulster centrum flg uiteindelijk niet door, om- He gemeente met een voor- stel voor voortzetting van het jeugd- en jongerenwerk op de proppen kwam. Een project, waarbij een ambtenaar zou worden vrijge maakt. Dat project loopt in middels, tot volle tevredenheid, twee jaar. Het wordt begeleid door een werkgroep met verte genwoordigers van gemeente, gemeenschapswerk, maat schappelijk werk, VEJV en de stichting Jeugd- en Jongeren werk. Deze laatste valt dus af. Er is echter een advies naar de gemeente onderweg om een ad viseur aan te trekken vanuit de Zeeuwse Organisatie Onder steuning Sociaal-Cultureel werk (ZOOS). „Dat zou nuttig zijn", meent Brusselaers, „want dat heb je iemand die ervaring van elders mee brengt". (ADVERTENTIE) TKA Monumentaal jfi het centrum van B. op Zoom. Uitstekende loka le, Voldoende parkeer gelegenheid. Zonder pontanten onnodig te bellen. Voor informatie C. Huij- b'ogts, Dommelsche Bierbrouwerij b.v., 11640-41038 Ö0R redactionele zaken kan l! weekeinde contact worde Pgenomen met: zaterdag: oe Verstraeten 01140- zondag en maandag: «n van der Helm 01170-3370, gg. 01153-1534 of 01150-18924. SS^OVOOR ZUIDWEST NEDERLAND 'setoren jerneuzen, Hulst en Goes, wassen en telefoon nummers op pagina 2. .rvMiMysHjaen: «30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie ^neuzen: Rein van der "eim(editie-chef), Romain 'an Damme, Peter jerenhalm, Conny van J'emberghe, Ronald graten, Cor de Boer Ton Koomen (sport). Jan Jansen, eist: Eugène Verstraeten fv. editiechef), Joep "Ommelen. facteur Zeeland: /[Menu, privé tel. 01150- Het gemeentelijk project is vol gens Brusselaers de redding geweest van enkele vereni gingen, die anders ter ziele zou den zijn gegaan. „Een goed voorbeeld is Eureka in Nieuw- Namen. Het grote winstpunt is, datde gemeente nu zelf naar verenigingen stapt, zelf initia tieven neemt. De drempel wordt nu een heel stuk lager". De stichting heeft, naast vier lijvige archiefdozen vol brie ven, nog een ander erfenisje. In kas zit nog een bedrag van 320 gulden. Dat geld gaat naar het open jongerencentrum. Als voorwaarde wordt het betalen van de kosten voor het jubi leumfeest van de werkgroep Kernenergie in februari ge noemd. Het OJC is mede-orga nisator van dat feest. Van onze verslaggever ST. NIKLAAS - De afdeling Waasland van de socialisti sche vakbond ABW vindt dat de aanleg van het Baal- hoekkannaal de enige op lossing is voor een goede toegankelijkheid van de Waaslandhaven op de lin ker oever. Het ABW dringt er bij de nieuwe Wase gemeentebestu ren op aan druk uit te oefenen op de hogere overheden om dit project te realiseren. De vakbond meent dat de Waaslandhaven een troefkaart is voor de werkgelegenheid in de regio. De toekomst van deze haven wordt echter bemoeilijkt door de problemen rond de toe gankelijkheid voor schepen. DE kerstman vergeet ook de mensen niet die geen thuis hebben. De leerlingen van lbo-school 'De Rietvliet' uit Hulst speel den gisteren voor kerstman. Op deze school was de laatste weken geld ingeza meld. Leerlingen, onderwijzend en niet- onderwijzend personeel tastten in de buidel en zo kwam er een fiks bedrag be schikbaar. Hiervoor kochten de leerlin gen geschenken die keurig ingepakt werden. Gistermiddag meldde zich een delegatie van de school bij het klooster van de paters Maristen. Voor elke bewo ner van 'Het Bosdorp' hadden zij een leuk presentje. De 'Bosdorpers' waren aangenaam verrast en blij met dit on verwachte cadeau. FOTO OE STEM COR J. DE BOER Van onze correspondente MIDDELBURG - De 42-ja- rige G.M. uit Terneuzen stond gisteren terecht voor verkrachting van een min derjarige dochter en het plegen van ontucht met een tweede (eveneens minderja rige) dochter. Voor de Mid delburgse rechtbank werd een gevangenisstraf geëist van 30 maanden, waarvan 10 maanden voorwaarde lijk. De geëiste straf hield verband met de conclusie van het psy chiatrisch rapport, waarin M. verminderd toerekeningsvat baar werd verklaard. De offi cier van justitie eiste dan ook als bijzondere voorwaarde, be geleiding door de reclassering. De verkrachting zou meer dere malen hebben plaatsge vonden in de afgelopen twee jaar, toen de oudste dochter zestien en zeventien jaar oud was. De man zou al in 1980 zijn begonnen met het plegen van ontucht. Een tweede dochter werd pas later (op 15-jarige leeftijd) door de vader gepakt, waarbij hij haar vertelde, dat ze 'nu een grote meid' was geworden. Deze feiten gaf de Terneuze- naar wel toe, maar hij ont kende bij hoog en laag, dat dit alles zou zijn gebeurd met ge weld. Dit stond in de dagvaar ding vermeld. De meisjes zou den 'vrijwillig' aan zijn verlan gens hebben voldaan en nooit zou hij hen daartoe hebben ge dwongen. Maar het verhaal van de twee aangeefsters luidde an ders: 'We waren doodsbe nauwd voor onze vader en al sloeg hij je niet, je moest ge woon wel doen wat hij wilde'. Van onze correspondente MIDDELBURG - Had de 31-jarige H.V. uit Sas van Gent op 12 septem ber nu wel of niet als de klassieke kinderlokker een ruim vierjarig meisje in Sluiskil met zich mee ge troond, waarna hij ontucht met het kind zou hebben gepleegd? Dat was de vraag waar het gisteren voor de rechtbank in Middelburg om draaide. Officier van justitie mr. Stein achtte dit (ondanks de ontkennig van V.) wel degelijk bewezen en hij eiste te gen de verdachte voor de ontucht (en twee vermogensdelicten waarvoor de man eveneens terecht stond) een ge vangenisstraf van zes jaar jaar. De gebeurtenissen zouden zich heb ben afgespeeld tussen 17.00 en 18.00 uur in de namiddag, nadat V. met zijn vriendin enkele café's had bezocht. In Sluiskil zou hij het meisje hebben opge pikt met de smoes dat hij met haar wel even 'een verloren bal' zou gaan zoeken. De wandeling die daarop volgde leidde naar het plaatselijke kerkhof en hier zou V. zijn seksuele handelingen met het kind hebben gepleegd. Totaal overstuur kwam het kind te gen 18.00 uur thuis waar zij haar ver haal deed, waarna de moeder aangifte deed bij de politie. Een 12-jarige getuige vertelde later tegenover de politie dat hij het hem bekende meisje inderdaad met de man had zien wandelen. En hij kon eenvrij nauwkeurige beschrijving geven. Toen hij later met V. werd ge confronteerd herkende hij hem als de man die hij in gezelschap van het meisje had gezien. Ook door een tweede getuige (een 8-jarig jongetje) werd V. herkend als degene die met het slacht offertje richting begraafplaats liep. Aanvankelijk bekende V. tegenover de politie dat er die middag 'wel iets ge beurd was' en ook tegenover zijn vrien din zou hij hebben gezegd dat ze er maar op moest rekenen dat de politie aan de deur zou komen omdat iüj iets zou hebben 'uitgehaald'. Maar later kwam V. op deze verklaringen terug: Hij zou de politie 'dromen uit het verle den' hebben verteld (V. stond eerder al zeven maal terecht voor zedendelicten), het kind had hij nooit gezien en tussen 17.00 en 18.00 uur zou hij een drankje gedronken hebben in een café in het Belgische Zelzate. Navraag bij de café houder leverde echter op dat hij daar pas veel later was gearriveerd en ook andere door V. aangevoerde 'feiten' kwamen bij nader onderzoek op losse schroeven te staan. Maar de man hield ook ter zitting amawaartie tercompetitie. Het was een draaiende Mitchell met vijf tien paren, uitslag: 1. dames BRIDGE - In café De Vier Smulders-Van Puyvelde, 2. Jaargetijden speelden de ie- dames Pouwels-Goossen, 3. den van de bridgeclub de mevrouw Van Waterschoot- vierde wedstrijd van de win- de heer De Schrijver. Van onze correspondente MIDDELBURG - De 41-jarige Terneuzenaar J.M. stond gisteren voor de rechtbank in Middelburg terecht voor de verkoop van heroïne. Hij zou tussen oktober 1987 tot en met elf september van dit jaar hierin hebben gehandeld. Tegen hem is een gevangenisstraf geëist van twee jaar. Officier van Justitie mr. Groen sprak in zijn requisitoir van een 'zeer omvangrijke handel op grote schaal over een lange periode'. Dit laatste werd door M. overi gens tegengesproken. Hij was in de eerste vier maanden bezig met afkicken. Hij had zich zo doende niet bezig gehouden met het verhandelen van het witte goedje. Maar op een dag in mei klopte een groep mede-ver slaafden aan zijn deur. Die mensen voelden zich 'getild' voor wat betreft de prijs en kwaliteit van de heroïne. Hij bezweek voor die argumenten en besloot de handel weer op te vatten. Dat deed hem geen goed, want prompt raakte ook hij weer zwaar aan de drugs verslaafd. Toen hij in september op nieuw (na een vorige veroorde ling voor soortgelijke feiten) werd opgepakt, reageerde hij verbaasd: „De politie was op de hoogte van mijn doen en laten en ik dacht dan ook dat er een soort gedoogsituatie was ont staan. Ik bedreef de handel op een fatsoenlijke manier", aldus M. M.'s raadsman mr. Veen schetste de levensloop van zijn cliënt, die in de flower-power- periode was begonnen met soft-drugs. Hij raakte hierna hopeloos verslaafd aan de he roïne en cocaïne. Hij zei wel er van overtuigd te zijn, dat M. uitsluitend gedeald had om in eigen behoefte en onderhoud te kunnen voorzien en dan nog al leen ten behoeve van een vaste kern van verstokte verslaaf den. Intussen is M. opgesloten in de drugs-vrije afdeling van een gevangenis en is hij vast besloten met de drugs te bre ken. Uitspraak over 14 dagen. Van onze verslaggever HULST - WD-raadslid A. de Booij heeft tevergeefs geprobeerd de beperking aan de reserves bij oude renbonden van de baan te krijgen. Tijdens de Hulster raadsverga dering noemde De Booij de be paling dat ouderenbonden niet meer dan 7.500 in kas mogen hebben 'absurd'. Het raadslid betoogde dat op die manier de besturen worden gedwongen om geld uit te ge ven wat ze helemaal niet wil len. „Als tegen het eind van het jaar blijkt dat er teveel geld in kas zit, dan krijg je dat er snel wat moet worden verzonnen om het op te maken. Want an ders krijgen ze het jaar daarop geen subsidie". Wethouder P. Weemaes wees erop dat de subsidie aan de be jaardenbonden vooral bedoeld is als bijdrage in de organisatie van activiteiten. „Het is niet de bedoeling dat die subsidie wordt opgepot. Vandaar dat we zeggen, niet meer reserve dan 7.500 gulden". Wat PvdA-raadslid B. Mar tens betreft zou er best een be paling mogen zijn dat er hele maal geen reserve gekweekt mag worden. „Geld moet rol len." Ook had de vader zijn dochters op het hart gedrukt er met 'nie mand over te praten' omdat 'al les dan kapot zou gaan'. Op de vraag waarom hij dit had geëist antwoordde de Terneu zenaar: „Ik wist donders goed dat het fout was, wat ik deed". Zelf zei hl] verder spijt te heb ben van de 'smerige dingen', die hij had gedaan. Hij was be zorgd voor de gevolgen, die dit alles voor zijn bestaan zou heb ben. Dit laatste schoot de offi cier van justitie vooral in het verkeerde keelgat:„Over de angst die zijn dochters hebben uitgestaan en de gevolgen die dit voor hun leven zou hebben, wordt door deze verdachte met geen woord gerept", aldus de officier. Uitspraak over veertien da gen. voet bij stuk: hij zou niets te maken hebben met de ontucht en daarom wen ste hij ook geen psychiatrisch onder zoek, dat de strafeis, zo stelde de offi cier van justitie wellicht beïnvloed zou kunnen hebben. „En zo kunnen we nu niets anders doen dan de samenleving zo lang mogelijk tegen deze verdachte beschermen al zou ik zelf liever zien dat hij voor zijn afwijking een behandeling zou ondergaan", aldus mr. Stein. V.'s raadsman zette zijn vraagtekens bij de waarde van de verklaringen van beide jonge getuigen en vond het voor de hand liggend dat zijn cliënt had be dankt voor een psychiatrisch onderzoek omdat hij nu eenmaal ontkende het ten laste gelegde feit te hebben begaan. De strafeis vond hij dan ook buitensporig hoog. De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. Van onze verslaggever HULST - Het gemengd koor De Blaauwe Hoeve in Hulst grijpt uiteindelijk toch naast een subsidie van de gemeente Hulst. Tijdens de raadsvergadering zag het er naar uit dat een meerderheid alsnog geld wilde geven, maar wethouder P. Weemaes wist de raad na een overtuigend betoog tot andere gedachten te brengen. De aanstichter van de fikse discussie was P. Blommaert (CDA). Hij wees erop dat het koor zich naast het opluisteren van kerkdiensten ook beweegt op het cultureel terrein door deelname aan allerlei koorma nifestaties. Blommaert legde HULST - „Ik heb het idee dat er een soort hetze tegen ons wordt gevoerd. In de ze ven jaar dat wij de zaak runnen is er nooit iets ern stigs voorgevallen. In elk horecabedrijf gebeurt wel eens iets. Dan hebben we eens twee keer kort achter elkaar onregelmatigheden en wordt dat enorm over trokken". Dat zegt de uitbater van de Hulster bar A. Picavet naar aanleiding van de recente pu bliciteit over The Movies. De politie en de gemeente Hulst hebben over de onregelmatig heden daar inmiddels overleg gevoerd. De uitslag daarvan was dat de bar open mag blij ven, mits er niks gebeurt waar door de openbare orde wordt bedreigd. Picavet vindt dus dat het al lemaal wel meevalt. Hij be treurt het wei dat door al die negatieve geluiden de mensen niet meer durven te komen. „Dat is jammer. We zijn een discotheek net als iedere an dere disco". meteen een voorstel op tafel om het koor, in tegenstelling tot het voorstel van B en W, toch subsidie te geven. Daar bleken ook A. de Booij (WD) en A. Bruggeman (eigen lijst) wel oren naar te hebben. Wethouder P. Weemaes wees erop dat de raad zelf voor wel- zijnssubsidies, dus ook voor ko ren, de nullijn heeft vastge steld. „Als u daar nou van af gaat wijken voor koren is het eind zoek. Dan kan ik zo drie andere koren opnoemen die morgen ook op de stoep staan voor een subsidie". Volgens de wethouder heeft het koor wel kans op een ge meentelijke bijdrage als het subsidie aanvraagt voor een bepaalde activiteit. Daarvoor heeft de gemeente namelijk een evenementenpot achter de hand. „Ik loop al heel wat jaartjes in het politieke spel mee", verzuchtte P. Blom maert, „en ik proef dat de raad niet mee wil. Ik trek mijn voor stel terug". Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De Canisius Scoutinggroep uit Kloosterzande heeft 2.000 gulden gekregen van het Nationaal Jeugd Fonds (Jantje Beton). De bijdrage is bestemd voor de aanschaf van spelmateriaal. Voor de aanschaf van kam- peerspullen biedt het Nationaal Jeugd Fonds de scoutinggroep bovendien een lening van 7.500 gulden aan tegen lage rente. De scouting heeft de nieuwe spul letjes nodig in verband met een sterke ledengroei en uitbrei ding met een groep 'gidsen'.

de Stem | 1988 | | pagina 13