itica (HIO) nde Afval binnenvaart bedreiging voor de Oosterschelde VEE LOOPT RISICO GIFTIGE STOFFEN BINNEN TE KRIJGEN Pannekoeken leveren twee mille voor Armenië op II Weerman Willy Woon-experiment met 'deelhuizen' in Zeeuwsch-Vlaanderen Kerstgift voor ziekenomroep De Honte in Terneuzen P. HOMMEL B.V. DINGEN t&Limperg Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 ZATERDAG 24 DECEMBER 1988 TERNEUZEN - De voormalige stortplaats Ka naalpolder tussen Hoek en Philippine is ernstig vervuild met chemische stoffen. Direct contact Onderzoek Stichting werft onderzoeksgeld Zeeuwse historie Verziekt Natuurlijk bent u bij Het Prijsbrekende Muziekwarenhuis OOK TWEEDE KERSTDAG WELKOM! Belangstelling Aanpassingen kal wijk twee [■kt in een drie produktlijnen: |at-harsen en iroduktlijnen I er vindt direkte nsten wordt gestuurd antwoordelijke t aan de Kijfsburo en de Iming het volgende i polymeer en ervaring, pO-25 personen en geschrift en |ids-en milieu- i bevorderen; kuurlijk Juktie manager helijke an de afdeling 3ostbus123, In vertrouwelijke i Ttechnisch Onderwijs Laboratorium Onderwijs Economisch Administratief Onderwijs Sociaal Agogisch Onderwijs I Kunst- en Vormgevings Onderwijs Radagogisch Onderwijs Gezondheidszorg Onderwijs net de nieuwe richtingen; ppelijk verzorgd door de Technisch Onderwijs, ne opleiding tot informatica- erende en leidinggevende r automatiseringsprojecten t. leiding, waarin naast de vakken bestuurskunde, me aandacht krijgen, gen voeren, evenals studenten iren, de titel HBO-ingenieur. >ren gehouden 10.00 tot 16.00 uur. alaan 137, Etten-Leur. jkstraat 61, Breda, matie verstrekt over de en. 870 AG Etten-Leur, 50. ing in Middelburg is volop in onze mensen vraagt dit een twel door ons eigen cliënten- iwe samenwerking met overige i wij garanderen dat u een ge- n de accountancy opdoet, een ervaren assistent-accoun- VRA-studie gevorderd is tot en administratieve organisatie en accountancy beschikt. Leeftijd :nsen verwachten wij een ruime specten van het accountants- over stellen wij goede arbeids- rdere carrièremogelijkheden, re informatie en/of schrifte nt u zich richten tot Moret ccountants, de heer K. Beijer, bus 201,4330 AE Middelburg, R YOUNG INTERNATIONAL kNtl altijd zUr ..il«r-firi«U" if voorriid. DE STEM VAN ZEELAND T27 Van onze verslaggever KAPELLE - Het afval van binnenvaart schepen - ballastwater en bilgeolie - vormt een regelrechte bedreiging voor het milieu jn de Oosterschelde, nu er te weinig afgif- temogelijkheden zijn. Voorzitter drs. H. Eversdijk van de afdeling Be veland van Schuttevaer zei dat gisteren tijdens de jaarvergadering in Kapelle. „Als er geen goede, goed in de route liggende af giftemogelijkheden zijn, wordt dit afval al snel ergens overboord gezet. Voor een kwets baar gebied als de Oosterschelde - denk aan de schelpdierencultuur - is dat buitengewoon slecht. De overheid onderkent dit probleem on voldoende," aldus Eversdijk. Volgens hem heeft Schuttevaer overleg gepleegd met het bedrijfs leven. „Maar zonder effectieve steun van de overheid lijkt dit probleem onoplosbaar." Schuttevaer heeft overigens gemengde gevoe lens over de toekomst van de Oosterschelde. Enerzijds onderkent men het nut van een be schermde status vanwege de grote natuurwaar den. „Waard om te behouden," zei Eversdijk, „maar we mogen niet vergeten dat er ook an dere belangen in het spel zijn: visserij, sportvis- serij en recreatie, en de mens is er tenslotte ook nog." Hij bepleitte goed overleg over toekomstig beheer 'omdat er nogal wat onrust is ontstaan onder mensen die (deel)belangen hebben in het gebied'. Eversdijk, die de binnenvaart gisteren propa geerde als een doelmatige en milieuvriendelijke transportmethode, maakte tenslotte ook een uit stapje naar de Waddenzee. Daar moeten Zeeuwse vissers volgens hem betere percelen krijgen, 'niet meer maar beter'. In het noorden is daar verzet tegea „Maar," zei Eversdijk, „de mosselteelt is voor onze export dermate belang rijk dat redelijke mensen daar toch uit moeten komen." Kanaalpolder zwaar vervuild Van onze verslaggever Het grondwater en het oppervlaktewater zijn eveneens verontreinigd en het vee op de stortplaats loopt het risico I schadelijke stoffen binnen te krijgen. het diepere grondwater is ver vuild. Volgens GS moet er nu op de storplaats een saneringsonder zoek worden uitgevoerd. Door middel van dit onderzoek wil de provincie nagaan met welke maatregelen een verdere ver spreiding van de verontreini ging kan worden voorkomen. Aangezien veel afval op de stortplaats afkomstig is van Dow Chemical zijn GS met dat bedrijf in onderhandeling over betaling van de onderzoekskos ten. Volgens een woordvoerder van Dow is men in principe be reid die te betalen. Dow droeg al gedeeltelijk bij in de kosten van het eerste onderzoek. De afdeklaag van de stort plaats voldoet volgens GS al lerminst. „De laag varieert na melijk van vijf tot veertig cen timeter. Op enkele plaatsen ontbreekt die geheel, zodat di rect contact met het afval mo gelijk is", schrijven GS. Zij zijn van oordeel dat de gehele stort plaats een afdeklaag moet heb ben van tenminste de voorge schreven halve meter. Met Dow wordt overleg gevoerd over de daarmee gemoeide kosten. Mo gelijk zóu schone grond kunnen worden gebruikt die regelma tig vrijkomt bij werkzaamhe den op het fabrieksterrein. Door de ontoereikende af deklaag loopt het vee op de stortplaats risico. Het noorde lijk deel wordt als weiland ge bruikt. GS hebben de regionaal veterinair inspecteur van de volksgezondheid gevraagd of hij aanleiding ziet om het wei den van vee op de stortplaats te verbieden. Als dat het geval zou zijn, bespreken GS een mo gelijke schadevergoeding met Dow en met andere bedrijven die er gestort hebben. In een gisteren verspreid pers bericht maken Gedeputeerde Staten van Zeeland gewag van een 'zeer sterke vervuiling' aan de noordkant van de stort- Met name in het on diepe grondwater tussen de stortplaats en de sloot zijn aro maten en giftige chloorverbin dingen aangetroffen. Een en ander blijkt uit een onlangs door de provincie ver richt onderzoek naar bodem verontreiniging. Daarin wordt geconstateerd dat de chemische stoffen die via grond- en op pervlaktewater in het milieu terechtkomen 'mogelijk nu al effect hebben op verschillende in het water levende organis men'. Voorbij de sloot aan de noord kant is het ondiepe grondwater niet of nauwelijks verontrei nigd. Maar aan de zuidkant is dat weer wel het geval, terwijl ook op verschillende punten O Van onze verslaggever MIDDELBURG - De deze week opgerichte Stichting Historisch Onderzoek Zeeland gaat fondsen werven om de geschiedschrij ving over de provincie te bevorderen. De eerste grote klus is en kele tonnen op tafel te krijgen voor de bekosti ging van een grootscheeps onderzoek naar de agrari sche geschiedenis van Zeeland. Daaraan leveren ook de provincie en de landbouwuniversiteit Wageningen een fikse bij drage. Het onderzoek dat zes jaar in beslag zal nemen, staat onder leiding van Prof. dr. A. van de Woude van de landbouwuniver siteit. De initiatiefnemers rijn erin geslaagd om voor het bestuur van de stich ting een aantal Zeeuwse coryfeeën te strikken, on der wie een aantal uit de agrarische hoek. Be stuursleden zijn onder an dere staatsraad M. Ver burg, Tweede Kamerlid H. Eversdijk, Eerste Ka merlid D. Luteyn en ZLM-seeretaris J. Oggel. Het Terneuzense LPT-raadslid A. van Himme stelde de ver ontreiniging van de stortplaats vorig jaar aan de orde. Hij ba seerde zich op informatie uit verschillende bronnen. Ver schillende gifvaten waren aan de oppervlakte zichtbaar. „Ik ben blij dat nu de provin cie erkent dat er daar wat aan de hand is. Het is alleen jam mer dat het nog steeds in de onderzoeksfase blijft. Waar wij naar toe willen is dat op alle nu bekende giflocaties op korte termijn beheersmaatregelen worden genomen. Voor een ge deelte is dat natuurlijk al te laat. Wat nu verziekt is kun je niet meer terugdraaien. Maar waar mogelijk moet de vervui ling worden geïsoleerd binnen het milieu." (ADVERTENTIES) jnnoESH°lpu ^.^cl hl 6BP13TO 'sn!u°ïfö,Sl ■»»»pau au® 1 -86801 USBepJSBBi WE6»0»9Z6-ZSZW 191 nessBN-eiJBeg 'si 6oMsuejg smuojuv-'is S|mjS|apuBH BujSjucjDA ap jooa so/iy tweede Kerstdag gezellig naar onze show en laat u verrassen door "]assa aan vleugels, piano's, orgels en keyboards die u bij de grootste speciaalzaak van Europa ontmoet. Speciale prijzenl POPPELIERS OJLtJ Dit wordt de zachtste en somberste Kerstmis sinds mensen heugenis. Met een temperatuur van 8 tot 10 graden boven nul en een soms miezerige motregen. Hogedruksytemen blijven redelijk warme lucht naar onze streken sturen. Deze systemen houden het slechtste Oceaan-weer bij ons van daan. Nadat gisteren een front passeerde, stroomt vandaag veel drogere maar ook frissere lucht onze streken binnen. Dat betekent dat het minder warm wordt, zo rond de 7 graden. Daarbij komen er langdurige opklaringen waardoor de zon eindelijk eens redelijk kan schijnen. Er is een klein kansje dat het weer vandaag een voorbeeld kan zijn voor de kerst dagen. Hoe we het ook bekijken, het blijft zacht en eigenlijk te zacht voor de tijd van het jaar. Met de huidige griepgolfdie velen van ons met de kerst dagen aan bed zal kluisteren, zou het beter wat open weer worden. Licht vriezend weer is gezonder dan het vochtige weertype waarmee we nu zitten. Onze hoop is gevestigd op een hogedrukgebied boven Polen dat mogelijk sterk genoeg wordt om de bewolking die wij voorspellen weg te houden. Lukt dat, dan blijft het wel warm maar breekt de bewol king en zal zowel eerste- als tweede kerstdag hetzelfde weerbeeld geven als vandaag. De winter is afgelopen woensdagmiddag om precies twee minuten voor half vijf begonnen. Dit moment is berekend door sterrekundigen. De zon stond op dat moment het verst bij ons vandaan (de kortste dag en de langste nacht). De winter is het kortste van de vier jaargetijden. Een normale winter telt 89 dagen tegenover de zomer 93. De koude van de winter wordt veroorzaakt door de grotere afstand van de zon. In de zomer staat de zon op 147.5 miljoen kilometer, in de winter is dat 157.5 miljoen kilometer. We krijgen regelmatig de vraag of we een strenge of milde winter tegemoet gaan. Ingewikkelde berekeningen geven uitzicht op een milde winter. De huidige west-circu latie met aanvoer van zachte Oceaan-lucht zorgt dat de ge middelde temperaturen ruim zes graden te hoog zijn. Deze ontwikkeling schijnt uitzicht te geven op milde en zachte maanden januari en februari. De statistieken geven dat beeld ook. In het tijdperk 1960-1970 warme decembermaan den en daaropvolgend milde winters. Ook in de periode 1970-1985 was dat het geval. Was december gemiddeld warm, dan was de winter redelijk mild. Wat zegt de volksweerkunde in de vorm van weerspreuken daarvan? 'Zacht weer tijdens de kerstdagen, doet de bomen straks veel vruchten dragen.' 'Zit met Kerstmis de kraai op z'n kloot, met Pasen vriest hij dood.' VOOR OUDEREN MET HANDICAP Van onze verslaggever TERNEUZEN - Over ruim een jaar gaat in Zeeuwsch- Vlaanderen een uniek woonexperiment voor oudere men sen met een handicap van start. De Humanistische Stich ting voor Huisvesting van Bejaarden wil dan beginnen met het eerste van drie zogenaamde 'deelhuizen'. In deelhuizen kunnen acht tot twintig ouderen wonen, die 24 uur per dag verzorging nodig hebben. Alle bewoners be schikken over een privé ruim te, die naar eigen inzicht wordt ingericht. Er zijn aangepaste voorzieningen, waardoor ze zo lang mogelijk de dagelijkse dingen zelf kunnen blijven doem De deelhuizen worden op rolstoelgebruik ingericht. Per deelhuis is er een huisarts en een fysiotherapeut, maar be woners kunnen ook hun eigen huisarts houdea Voor speci fieke zorg kan een beroep wor den gedaan op een verpleeg huis in de buurt. Personeel in dienst van het deelhuis ver richt de dagelijkse ondersteu nende taken. Het idee voor de deelhuizen is afkomstig van statenlid en Humanitas-functionaris J. Boogerd-Quaak. Zij maakte het ontwerp voor de Stichting Eigentijdse Verpleegvormen. De Humanistische Stichting fungeert als risicodrager, ter wijl de ontwikkelingskosten voor het plan zijn opgebracht door die stichting en de Rabo bank. De heer Bakker van Artsen Zonder Grenzen was gisteren de gelukkige. Hij kreeg na een geslaagde pannekoeken-bakactie door de scholieren van scholengemeenschap Zeldenrust in Terneuzen 2200 gulden in handen voor de artsen die in noodlij dende landen werkzaam zijn. De leerlingen van atheneum 2 en 3 bakten in totaal 1800 pannekoeken. Daarna konden alle scholieren en leerkrachten tegen betaling van één gulden een pannekoek nuttigen. Dankzij enkele spontane giften kwam MedGWerkilTff het eindbedrag boven de tweeduizend gulden uit. De 2200 gulden is speciaal bedoeld voor de artsenhulp aan de getroffen gebieden in Armenië. foto de stem cos j. de boer „Er zijn wel vormen die er van onze correspondent TERNEUZEN - Directeur J. Hamelink van Zeeland Supply overhandigde giste ren een cheque van 10.000 aan D. Maters, voorzitter van de ziekenomroep De Honte. Dankzij deze gift wordt de zie kenomroep mobieler, het is in de toekomst namelijk mogelijk om opnames vanuit de regio te maken. De relaties van Zeeland Sup ply kunnen deze geste wel waarderen. Hamelink: „Bij de klanten die gewend zijn rond de kerst attenties te ontvangen - wat vaak zonde is van de cen ten-is ons idee om ieder jaar in plaats van kerstpakketten een stichting of vereniging in de regio met een gift te beden ken, goed overgekomen." Maters bedankte het bedrijf namens de ziekenomroep. „Toen we twee maanden gele den vernamen dat we een der gelijk groot bedrag zouden krijgen, wipte ik een eindje van m'n stoel. Inmiddels zijn voor dit bedrag al twee tafels ge kocht en twee cd-spelers en bo xen. Niet onvermeld mag blij ven de technische hulp die het bedrijf verleent, wanneer een uitzending vanwege technische problemen in het water dreigt te vallen". De locatie-directeur van het streekziekenhuis, G. Ramae- kers, wees er tijdens de over handiging op dat de ziekenom roep geen doel, maar-een mid del tóóm het verblijfin het zie kenhuis zo aangenaam moge lijk te maken. Dit lokte bijj dir^cteur ^&me- link de uitspraak uit dat' wan neer relaties vèn de gulle gever onverhoopt in het ziekenhuis terechf kopjen, ook zij kunnen profiteren van het op deze wijze bestede relatie-geld. enigszins op lijken, maar een deelhuis is een voorziening die nog niet bestaat", aldus me vrouw Boogerd. Vooraleer tot realisering van de deelhuizen kan worden overgegaan moet nog wel een en ander gebeuren. „Er is een verzoek uitgegaan naar de Ziekenfondsraad, maar er is nog geen beslissing genomen. Eerst moet worden bekeken of het past in de nieuwe regelgeving." Daarnaast is de medewer king gevraagd van het ministe rie van Volksgezondheid, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu. Mevrouw Boogerd: „Die medewerking is nodig, om op dezelfde wijze te kunnen han delen als met de zogenaamde 'clusterwoningen' voor jongere gehandicapten". Het is nog niet bekend waar de deelhuizen zouden komen te staan. Een behoeftenonderzoek moet bovendien nog aantonen of er daadwerkelijk drie nodig zijn. „Het best exploitabel lijkt mij een deelhuis met twaalf tot zestien bewoners. Een aantal Zeeuws-Vlaamse gemeenten heeft al zijn belangstelling ge toond", vertelt mevrouw Boog erd. Het plan voor de deelhui zen heeft inmiddels de steun gekregen van verschillende in stanties. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in een brief aan het ministerie van VROM geschreven dat zij het experiment ondersteunen. Een zelfde geluid heeft ook het Zie kenfonds voor West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen laten horen. Wat de financiering betreft, is de toekomstige voorziening aangewezen op drie geldstro men: wat de 'woonkant' betreft op de inwoners en op huursub sidie, wat de speciale aanpas-j singen betreft op de Besc king Geldelijke Steun voor "handicapten. De 'zorgkant' afhankelijk van de ziektekq tènver meevalt beginnen, veel belang] ken, dat het het voortij mevrouw wori iarj fyrhefyrtk overhandig t D. Maters de cheque voor de ziekenomroep. - foto de stem cor j. de boer jel inden logelijk i strandt", jgerd. In i ichijnlijk in*Ter- neuzen, feen themamiddag over het project belegd.

de Stem | 1988 | | pagina 11