Ruimtevaart motor achter Sovjet-industrie ANGOU 'SCHOON DRINKWATER IN LENINGRAD IS NU HET BELANGRUKSTE' HAYKA b CCCP MARS-ONDERZOEK HET PARADE-PAARD VAN MOSKOUSE ACADEMIE DESTEMEXTRA VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 EEN BUK over Le- ningrad vanaf de vijf tiende verdieping van hotel Sovjetskaja aan de zuidrand van de oude stad langs de Lermontovskij Prosp- ject maakt duidelijk dat het wonen en wer ken in de Sovjetunie degelijk aan elkaar gebakken zit: rokende schoorstenen met in de vrieslucht scherp gesneden pluimen in allerlei kleuren staan kriskras tussen enorme huizenblok ken. pESTEMEW Zalmen Ladoga-meer Klei-laag Duurzaam Pressiegroepen Wantrouwen Schroevendraaier Achter de zon NEW YORK (RTI Cuba hebben do koorden ondertek ken aan de burge tijd Namibia on; Namibia staat sir der bestuur van Z Milieu Sovjetunie is sterk Wie de badkraan op z'n hotelkamer opendraait, ziet de witte kuip met daarop het briefje 'gedes infecteerd' langzaam vol lopen met een soort roest bruin water. Het koude water uit de kraan van de wastafel smaakt als een slok zwembadvocht, zo veel chloor zit erin. Moskou met zijn stervormig op het centrum gericht we gennet ligt in november al onder een grijze deken van sneeuw. Uur na uur denderen op de brede ster-wegen dui zenden vrachtwagens, vaak opgekalefaterde en overge schilderde legertrucks, auto bussen en ouderwetse perso nenauto's in alle richtingen. De stank van uitlaatgassen met vooral de verstikkende lucht van diesel is zelfs in een bus met gesloten ramen niet te harden. Een reiziger in de Sovjet unie kan deze omstandighe den eenvoudig waarnemen. Sinds de toespraak van Fjo- dor Morgoen, hoofd van het nieuwe staatscomité voor Mi lieubescherming, voor de ne gentiende partij-vergadering in juli in Moskou, kunnen ook de bewoners van het land zelf er niet meer omheen. „Tientallen jaren lang heb ben we gedaan of er niks aan de hand is, zijn we veel te passief geweest. Nu moet het maar eens duidelijk gezegd worden: in dit land is op eco logisch gebied een rampzalige vervuiling gaande," sprak Morgoen in Moskou. De grote vraag is nu hoe de ecologische aanpak, de milieu-bescher ming, de bestrijding van de vervuiling in de praktijk handen en voeten krijgt. Zo liggen er in Leningrad en omgeving zo'n 1000 fabrie ken uit 100 verschillende be drijfstakken. Het enorme La- doga-meer ten noordoosten van de stad in een bosrijk ge- Een blik over rokend Leningrad. bied is de belangrijkste wa tervoorraad voor de vijf mil joen inwoners. In het gebied rond het meer, dat een opper vlakte heeft van ruim 900 vierkante kilometer, staan tientallen houtverwerkende industrieën en het platteland wordt intensief agrarisch ge bruikt. Dat is de situatie, zo als Orest Alexandrowitsj Scarlato, hoofd van de Mi lieubeschermingsraad van het Wetenschappelijk Cen trum van Sovjetacademie voor Wetenschappen in Le ningrad, ze schildert. „Ons allergrootste pro bleem op dit moment is schoon drinkwater. We heb ben weliswaar de enorme watervoorraad van het Lado- ga-meer, maar de waterkwa liteit daarvan is langzaam aan het verslechteren. Via de vele riviertjes, die het meer voeden, vloeit de fosfor en de stikstof uit de kunstmest toe, komen er giftige landbouw- bestrijdingsmiddelen in het water en doet de industrie met zware metalen nog een flinke duit in het zakje." Scarlato, corresponderend lid van de Sovjetacademie van Wetenschappen en directeur van het dierkundig instituut van die gezaghebbende natio nale instelling, windt er geen doekjesom. Bekende problemen, ook voor het westen, zeker wanneer Orest Scarlato ook de zalmen in de rivieren erbij haalt: nog maar eentiende deel van het aantal zalmen van vroeger heeft de vervuiling totnutoe overleefd. Uit een gesprek van ander half uur, niet alleen met ver tegenwoordigers van de coör dinerende milieu-bescher mingsraad, maar ook met mensen die verantwoordelijk zijn voor het beheer van het Ladoga-meer, voor oceano- grafisch onderzoek, voor de controle op de naleving van milieu-wetten en van de Le- ningradse stadsraad voor mi lieu, maakt duidelijk dat de Sovjet-autoriteiten een heel aparte aanpak voor ogen staat. In de met geleerde portret ten behangen ontvangstzaal van de Leningradse Acade mie van wetenschappen aan de Universiteitskade wordt duidelijk dat het milieu-pro bleem met een klap officieel in de kijker is gekomen. En dat de benadering van de ont zaglijke problemen vooral pragmatisch is, gericht op de meest praktische oplossingen. Aan zuiveringsinstallaties bij de fabrieken is men nog niet toe en afbraak van vervui lende fabrieken is iets wat men zich niet kan voorstellen, al is er onlangs een houtver werkende fabriek wegens vervuiling gesloten. Wel is er voor de directe bio logische zuivering van het drinkwater voor Leningrad een zuiveringsinstallatie met* een capaciteit van 1,5 miljoen kubieke meter water ge bouwd. Een tweede installatie met een capaciteit van 0,5 miljoen kuub is in aanbouw, maar daarmee is men er nog niet, want er is dagelijks 3 miljoen kubieke meter schoon water nodig. Voor de zuive ring van de nog resterende een miljoen kuub water lig gen de plannen klaar. Het verwijderen van ziekte verwekkende bacteriën staat voorop; zouten van zware metalen uit het water halen is via de biologische weg nog niet haalbaar. Een geluk bij een ongeluk is daarbij dat het Ladoga-meer voorlopig nog nauwelijks tekenen van ver zuring vertoont, omdat het water twee keer zoveel mine ralen bevat als het bedreigde Baikal-meer. De bodemvervuiling, dat wil zeggen het indammen van de stroom van vast en vloeibaar chemisch afval van de indu strieën en het huisvuil van de burgers, moet vooral met de recycle-oplossing te lijf ge gaan worden. In Leningrad heeft het stedelijk milieu-de partement zich ten doel ge steld om in het j aar 2005 greep te hebben op alle afvalstro men uit industrie en huisvuil. Het afval moet verwerkt worden tot compost of bio brandstof, waarbij strikte normen gelden voor het ge halte aan zware metalen. Men wil ook de oorspronkelijk grondstoffen gaan terugwin nen om ze weer in het fa- brieksproces te kunnen ge bruiken. En tenslotte is er voor het heel giftige, onhan delbare afval de dump. In de bodem van Leningrad en omstreken bevindt zich een meer dan 60 meter dikke, ondoorlaatbare klei-laag, af gezet in de geologische Cam- brium-periode, meer dan 500 miljoen jaar geleden. Onlangs zijn proeven gestart om te be kijken in hoeverre de z.g. Ka- olien-kleilaag inderdaad een milieu-veilige dumpplaats is. Voor het overige is onduide lijk in hoeverre de plannen voor een groot aantal recycle- en compost-fabrieken al in baksteen, cement en machi nes zijn omgezet. En concrete cijfers over welk percentage van de afval nü 'opgewerkt' of gedumpt wordt wil of kan men niet geven. - FOTO LAUR CROUZEN. Dat is een ander kenmerk van de Sovjet-milieu-be scherming. Vallen in westerse landen de stapels milieu-rap porten vol cijfers, percenta ges, niveau's en normen over elkaar heen, hard cijfermate riaal is in de Sovjetunie moei lijk te krijgen. Meer ver trouwd is de bureaucratische aanpak. Zowel op plaatselijk, regionaal als op centraal ni veau worden sinds kort de co- mite's, raden en bureaus moeiteloos bij elkaar georga niseerd. De wetgeving is ook geen punt: er is een systeem opge zet, waarin de maximum con centraties van te lozen giftige stoffen zijn vastgelegd en het pas opgerichte Staatscomité voor Milieubescherming heeft de bevoegdheid zeer zware straffen uit te delen. De boetes gaan niet alleen van het budget van de fabriek af, maar moeten ook opge bracht worden door directeu ren, ingenieurs en andere werkers. Honderden van die straffen zijn al uitgedeeld, maar niet duidelijk wordt of de naleving van de de in de wetten vastgelegde normen via stevige controles afge- dwongen wordt. Wat de Sovjet-milieuverant- I woordelijken uiteindelijk' voor ogen staat zijn fabrieken die ecologisch duurzaam goe- deren produceren. Daarmee bedoelen ze fabrieken die of geen rommel maken door toe passing van uitgekiende pro ductie-technieken of bedrij ven die hun eigen rommel op ruimen: filteren, zuiveren, opnieuw gebruiken, in elk ge val in rivieren of bodem of lucht laten ontsnappen. Dat is natuurlijk een wereld-ideaal, maar afgezien van alle an dere problemen van technolo gische achterstand, ineffi ciency en onverschilligheid tot voor kort, zou de Sovjet unie met haar systeem van staatsondernemingen in plaats van vrije vestigingen een voordeel kunnen hebben: men kan via het budget van de fabrieken direct ingrijpen om milieu-investeringen af te dwingen. „Dat is juist," beaamt de Leningradse Milieu-raads voorzitter Orest Scarlato, I „maar vaak doet zich de si tuatie voor, dat als van staatswege wordt bepaald, dat een bepaald percentage van het budget besteed moet worden aan milieu-technie ken, de fabrieken die centen toch voor andere dingen aan wenden." Het bewustzijn en de be zorgdheid om het milieu in de Sovjetunie is duidelijk aan wezig, de ambitie om er iets aan te doen ook. In Leningrad I is zelfs binnen de bond van schrijvers een ecologische commissie opgericht als pres-1 sie-groep. Verschillende rap porten met eisen zijn al rich-1 ting gemeenteraad gestuurd en men haalde de stadstelevi- sie in een discussie-program ma. Vooral de eis meer vaart' te maken met de waterzuive ring is politiek overgenomen. I „En sommige van hun meer I getalenteerde mensen, die ook zinnige dingen zeggen, wor den uitgenodigd om zitting te II nemen in onze organisaties", zegt Orest Scarlato. „Aan het omleggen van II naar het noorden stromende rivieren om in het zuiden de akkers te bevloeien, denken we in elk geval niet meer. En verschillende stuwdampro jecten in Siberië zijn ook niet doorgegaan omdat men ba is voor negatieve gevolgen voor het milieu. De milieu problematiek ligt nu als be langrijk item op het bord van de centrale regering." ALS ER een wetenschappe lijk werkveld is, waarop sovjet-onderzoekers zich met de nodige trots thuis- voelen, dan is het wel dat van de ruimtevaart en het bestuderen van ons zonne stelsel en het heelal. Voor de komende jaren tot ver na 2000 staan er een hele reeks ruimte-projecten in de steigers. Medewerkers van hoog tot laag van het IKI, het Instituut voor Ruimte-onderzoek van de Sov jet-academie van Wetenschap pen in Moskou, zullen tot in het eerste kwart van de eenen twintigste eeuw hun handen vol hebben. De Sovjets mikken hoog, heel hoog. Mars is hun eerste doel; daarna de zon; dan de ruimte zelf; de verschillende soorten straling in die ruimte en ten slotte de zogeheten plasma- toestand van de materie in het grote universum, een toestand waarin electronen en kernen van atomen van elkaar losra ken en chaotisch gaan rondtol len. Dat zijn de hoofdpunten, waarin men zich in allerlei in stituten en werkplaatsen aan het vastbijten is met een on voorstelbare energie en vin dingrijkheid. „Roeien met de riemen, die men heeft" is een motto, dat voor vrij veel onderzoeksgebie den in de Sovjet-Unie opgaat. Met name door het gebrek aan verfijnde apparatuur, die in het westen alleen voor kei harde voluta als mark, gulden, yen en dollar te krijgen is. Maar dat,gaat absoluut niet op voor de ruimtevaart. „Wij verkopen zelfs ruimte-in strumenten aan de Verenigde Staten", zegt Vajtsjeslav Mi- chailowitsj Balebanov (53), plaatsvervanger van Roald Zagdejev, directeur van het prestigieuze ruimtevaart-insti tuut IKI. Gehuisvest in een reusachtig lichtblauw gebouw, minstens 15 verdiepingen hoog en honderd meter lang, in het uiterste zuidwesten van Mos kou waar de Obroetsjew-straat de Profsojoeznaj a-straat kruist. „En glasnost, openheid, ken nen we al heel lang, want aan al onze projecten doen altijd meer dan tien landen mee, ook landen in het westen en bij voorbeeld de ESA, de Europese Ruimte Organisatie. Afgezien van het systematisch verzame len van feiten over planeten, sterren en heelal is een van onze voornaamste doelen an dere industrieën in ons land op te trekken naar het hoge peil van onze high-tech-ruimte-la- boratoria. Misschien zijn er zelfs Nederlandse firma's die willen kopen. Het geeft niet wat voor instrumenten, wat we willen maken, dat maken we gewoon." Door zijn stoer klinkende Russisch heen blaakt Baleba nov van zelfvertrouwen zonder een hooghartige indruk te ma ken. „We hebben wel nog wat hulp nodig, want bij contacten tij dens bezoeken aan Westerse landen ontmoeten we ten on rechte nog veel wantrouwen. En dat terwijl onze technische normen heel hoog zijn. TV-toe- stellen bijvoorbeeld, die mee de ruimte in moeten, ondergaan bij ons heel zware proeven: met een helicopter gaan ze 200 me ter de lucht in, ze worden daar aangezet en vervolgens gaat. het toestel in vrije val naar be neden. Speelt het nog na aan raking met de aarde, dan is het goedgekeurd. Dan is het voor ons ruimte-waardig." Een heel concrete Neder landse bijdrage aan het Sovjet- -ruimte-onderzoek is een rönt- gen-telescoop van het Utrechtse Laboratorium voor Ruimte-onderzoek die sinds een jaar zijn werk doet als on derdeel van het ruimte-station Mir. Tot er afgelopen septem ber een defect optrad. Balebanov: „Twee keer moes ten onze kosmonauten een korte ruimtewandeling maken voor de reparatie. De eerste keer met een Nederlandse schroevendraaier om een de tector te vervangen. Het ge reedschap ging kapot en toen moest er een Sovjet-werktuig aan te pas komen, de tweede keer. En toen lukte het wel," lacht Vajtsjeslav. Hij heeft ook goed lachen, want als ergens in de Sovjet- Unie geld voor is, dan is het wel voor de ruimtevaart. Een di recte vraag, hoeveel de zeven, acht projecten, die voor de ko mende tientallen jaren op het program staan, bij elkaar kos ten, ontwijkt hij. „Iedereen heeft natuurlijk altijd geld no dig en er is ook altijd kritiek." Het verloren gaan van een van de twee Phobos-ruimtetuigen op weg naar Mars voor een stu die van dichtbij in april 1989 schijnt op hem nauwelijks in druk gemaakt te hebben. De mislukking komt in een bijzin terecht. Die fout valt ook in het niet bij de Shuttle-ramp die de Amerikanen overkwam. Maar in de visie van de plaatsver vangend IKI-directeur pakken de Amerikaanse zollega's het ook op verschillende manieren verkeerd aan. „Er zijn twee soorten ruimte-onderzoek: het normale werk en het SDI-pro- ject", zegt de speaker bij een la- waaiierige video-presentatie van de toekomstplannen. „Er moet nog meer samenge werkt worden", vult Balebanov aan, „Dubbel werk moet ver meden worden." Het klinkt als: „Laat ze in de VS maar eerst eens naar ons kijken." De Amerikaanse in spanningen ervaart het IKI nauwelijks nog als competitie: het westen legt zich veel te veel vast in Shuttle-projecten en SDI-Starwars. Mars, zon, straling, plasma-on derzoek en het lanceren van grote telescopen. Zo spreiden sovjet-onderzoekers hun acti viteiten. Op dit moment zit men tot zijn nek in het Phobos- project. De Phobos-satelliet gaat de gelijknamige Mars maan tot op 50 meter naderen. Met laserstralen wordt een stukje bodem op afstand ver dampt en ontleedt. Er wordt een Phobos-lander neergela ten, die sprongen van 20 meter kan maken en overal kan snuf felen en monsters nemen. In strumenten gaan vanaf de sa telliet ook de achterkant van de zon bekijken. Van Mars zelf zullen tv-camera's uitgebreid beelden maken. Al die inspanningen zijn ge richt op een bemande vlucht naar Mars in het eerste kwart van de volgende eeuw. Maar voor het zover is, gaat er nog een belangrijke onbemande vlucht naar Mars in het mid den van de jaren negentig. Het Cluster-project in samenwer king met ondermeer de ESA. Men wil ook monsters van de Mars-bodem rond 1998 naar de aarde transporteren. Daartoe moet er een speciaal ruimte station rond Mars gaan cirke len; er moet een transport- ruimtetuig richting Aarde ko men en er moet een nieuw ruimte-station boven de Aarde gebouwd worden ter vervan ging van 'Mir'. Voor het laatste traject door de dampkring speelt dan het Sovjet-ruimte veer Boran (Sneeuwstorm) de belangrijkste rol. Maar de wetenschappers in Moskou en elders in dat enorme land willen nog veel meer: in 1998 moet 'Granath' omhoog gaan, een satelliet an nex astro-fysisch lab in een baan om de aarde, die onder meer met een enorme telescoop de ruimte gaan afspeuren naar andere zonnestelsels en pla neet-systemen. Tnterball' heet het onderzoeksproject naar ruimte-plasma, waarvoor 2 sa tellieten op verschillende hoog tes worden gebracht: 20.000 en In de ruimtevaart-hal, helemaal achterin het 'Park der Economische Verworvenheden fl' I de Sovjetunie' staan alle Russische ruimtetuigen te kijk. fotolauhcb».«'| 250.000 kilometer. Uit elk van beide satellieten komen weer kleinere ruimtetuigen, die hun eigen weg kunnen zoeken. Met dit getrapte systeem wil men ondermeer de zonnewind, een enorme plasma-stroom, gaan onderzoeken. Vijftien landen uit'Oost en West, inclusief die van de ESA doen eraan mee. Dan is er de Spektr, die voor 1993 geprogrammeerd staat. Een enorme ruimte-röntgente- lescoop met een basis van 8 me ter, die bronnen van röntgen straling in de ruimte in kaart zal gaan brengen. Aan het 2000 kilo zware gevaarte zal ook een bijdrage van de Utrechtse ruimte-technici geleverd wor den in de vorm van een speciale robot. Relikt 2 gaat in 1994 de achtergrond-straling uit de ruimte bestuderen. De Sovjetunie is nauwelijks te stoppen als het om de ruimte gaat. Geld speelt geen rol. Menskracht evenmin en het westerse wantrouwen in de high-tech van het oosten is flauwekul. De show vanaf Bai- konoer Cosmodrome in de oostelijke steppen gaat gewoon door. Al jarenlang werken onder zoekers in Krasnoyarsk, Sibe rië, aan experimentele kassen met een gesloten systeem van voeding, luchtvoorziening, temperatuur en energie van zonnestralen. In dat soort 'phy- totrons' moet het in Mars geen gebeuren, willen we onze buur- planeet Mars ooit echt koloni seren, bevolken. Ruimte-groentetuinen een oppervlakte van 60 vier kante meter produceren via® Stofwisseling van planten 8® water en licht - de foto-s?® these - voldoende zuurstof v® twee personen, zo heeft men® Krasnoyarsk al berekend. zeer speciaal koren kan maal per jaar geoogst we met veel hogere opbrengst dan in aardse condities. M de appelbomen worden Mars tweeëneenhalve keer hoog dankzij de veel gerin zwaartekracht. Het idee va Sovjet-wetenschappers en leidsmakers: als de appels t ook een stuk dikker zijn, r® het de moeite lonen om ie middeld 200 miljoen kilom^J te reizen tussen Aarde en 5 voor de groente-boer. yan onze correspondent Frans Boogaard BRUSSEL - De diret philips in Leuven en gische vakbonden na dagen druk ondei jen een akkoord over de sluiting van vense hifi-afdeling multinational. In Leuven komt een n dustrieel bedrijf, waai al tweehonderd man w jen vinden. De rester, werknemers krijgen mie en twee jaar de Nai De akkoorden wer buitenlandse zaken dens een plechtighe: enigde Naties in Ne De Amerikaanse minis buitenlandse zaken Shultz, opende de ce met een minuut stil Bernt Carlsson, de VN-commissaris voor bia. Carlsson kwam bij de ramp met het toestel in Schotland oi ven. De Zuidafrikaanse van buitenlandse zakei Botha, was woensdag eerdere Pan Am vluch Londen naar New Yorl voor de plechtige on< ning van de akkoordi medewerkers sprake! dat hij aanvankelijk vlucht met het neei toestel geboekt had. Het akkoord, dat middeling van de V( Staten tot stand kwal ziet in het vertrek van veer 50.000 man ster baanse troepenmacht gola. In ruil voor de tei king van de Cubaanse ren, die medio 1991 moet zijn, zal Zuidafr mibia onafhankelijkhei nen. Zuidafrika had het van de Cubaanse troe voorwaarde gesteld voc afhankelijkheid van malige Duitse kolonie! sinds 1920 bestuurt, baanse troepen ster linkse regering in Lus al 13 jaar in een burg verwikkeld is met de guerrillabeweging UN UNITA kreeg op ha: steun van de Verenigc bel

de Stem | 1988 | | pagina 4