I' TELEKODER Sociale zekerheid komt niet in gevaar door 1992 I# SAMENWERKING KOST GEEN BANEN BONDEN VERDEELD Uittocht naar wintersport komt op gang Maria R. speurt tevergeefs naar haar ouders ry M BINNENLAND Begrijpelijke, maar... -bedenkelijke boycot lulsp A ATARI IffiWI pflSTEM BINNENLAND VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 IUR VROUW KRUGT VAN RECHTER GEEN TOESTEMMING OM DOSSIER IN TE ZIEN DE STEM COMMKNTA AR I gevoegd bij de irritatie in de Senaat over de poging I bovaar hoe begrijpelijk ook, er zit een bedenkelijke kant aan de I r«i ac,ie' Onze parlementaire democratie is gebaseerd op de I5*el van de vijftig plus één. De meerderheid heeft het voor het larn n' maar dient rekenin9 te houden met de minderheid, de I tomen'en van 9e minderheid tenminste te respecteren en te Ito,?' Dat heeft de meerderheid irf de Eerste Kamer onvol- niet 9edaan; steekhoudende tegen-argumenten zijn van haar ei vernomen. Integendeel, men is openlijk onder de indruk van I ,an°,n9ewone actie van de oppositie. Maar de bedenkelijke kant riQri act'e is' dat de goegemeente eens temeer wordt beves- Ide n men'n9> dat in een parlementair systeem als het onze I Der, osi,'e 9emist kan worden. De boycotactie mag het zelfres- I bta een belangrijk deel van de Eerste Kamer versterken, het Liae neveneffect dat het respect voor de oppositie als zoda- I crat n'et d00r word' vergroot, kan schadelijk zijn voor de demo- cOJ m TELEKODER, DE GROOTSTE COMPUTERSPECIAALZAAK VAN HET WESTEN SEC Banken mogen automatisch betalen zelf blijven regelen I iezewa NIEUWSOVERZICHT Leider van 'jeugdclub' pleegde ontucht Goedkoper KLM-ticket voor jongeren Marokkaanse bendes brutaal in Amsterdam Zaterdagpostbodes verliezen geding PTT Meisje uit De Bolderkar weer naar huis Gouden Ganzeveer voor Loe de Jong T5 T28 tijdens een hevige sneeuwstorm in |(VS). 26 van de 81 inzittenden overle- jngeluk niet, •mber 1987 - Een Zuidafrikaanse /47 stort neer in de Indische Oceaan, alle 160 passagiers en bemannings- het leven komen. nber 1987 - Een Zuidkoreaans vlieg- 115 mensen aan boord verdwijnt in Ivan Bengalen. iri 1988—Bij de stad Chongqing in het Jten van China ontploft een Chinees svliegtuig, een Iljoesjin-18, van Sov- fclij. Alle passagiers en bemanningsle- j boord van het toestel van de Chinese artmaatschappij CAAC vinden de 3 - Een Boeing 727 van de Colom- vliegtuigmaatschappij Avianca, met sen aan boord, verongelukt enkele na vertrek van het vliegveld van aan de grens met Venezuela. |1 1988 - Door een ontploffing in de ntstaat een enorm gat in een Boeing een noodlanding moet maken op Ha- m de 95 mensen aan boord zijn er 59 |988-Tijdens een binnenlandse vlucht vegen slaat een toestel, een Havil- anada Dash Seven, in Noorwegen te- bergketen te pletter. Niemand van zittenden overleeft het ongeluk. 1988 - Een Iraanse Airbus A-300 met Insen aan boord wordt boven de Golf schoten door de Amerikaanse mili- er Vincennes, die het vliegtuig |t voor een vijandig Iraans gevechts- iig- stus 1988 - Aan boord van een YAK- [;tel van Sovjetmakelij breekt kort na uit Sofia brand uit, wat aan 25 men- t leven kost. |tember 1988 - Een Vietnamees vlieg- at volgens ooggetuigen geraakt wordt bliksem, stort kort voor de landing in lok neer. 75 mensen, waaronder enkele haten, komen hierbij om het leven, ober 1988 - Vlak na start in China, in Irdelijke provincie Shanxi, stort een II- p-14 van Sovjetmakelij, met 46 mensen ord neer op het dak van een hotel, ersonen overleven het ongeluk, ober 1988 - Een Boeing 707 van Uganda fies probeert voor de derde maal in mist op het vliegveld van Rome te maar mist de landingsbaan, waarop stel in brand vliegt. 31 mensen vinden ember 1988 - Een Boeing 747 van de fikaanse luchtvaartmaatschappij Pan -tort neer op het stadje Lockerbie in land. Hierbij komen 258 inzittenden om Ivea(RTR) Betle- woon- i gehad, streerd agaan- i de ge- km zijn |zijn fa- l/ucas is lom deze phijnlijk De af- en dus [ïvidstad theolo- heologi- at Jezus is, want ■iften. x>r Jozef was. De ietlehem de regi- van een haal dat erkelijk- en foute volgens blijf. Ze imilie die waarbij n intrek en in een waar- verwezen its waar het vee dan vol op grond egrippea naar niet zij wer- laten. De giswerk, r hij geeft ing: „Eén voor de thuis met verwach- (rerloofden bp elkaar, ker in de ls hoogst van dat laken. De id zou bo- nrein ma- draait om dat drie et verhaal het kleine :n 'kribbe- was het smadelijke s van haar oonouders, is een leg- leine stuk en. Dat ge- et boek dat elkaar wil denis heeft ihad. In de eschiedenis van kerst •het accent geheel verschoven naar het (goddelijke) kind Vooral vanaf de zeventiende eeuw toen in Europa het kind algemeen het voorwerp werd van bijzondere zorg en waar dering. In die tijd ziet men volgens Vergote ook het pri- vé-leven in de intimiteit van het gezin aan belang winnen. Die culturele wending heeft een sterk stempel gezet op ons kerstfeest, denkt Vergote. De westerse cultuur heeft van kerstmis een intiem familie feest gemaakt. „Alwat tot de sociale buitenwereld hoort, wordt een tijd opgeschort: machtsstrijd en vijandighe den, bezitsdrang, politieke koorts. Men beleeft en waar deert er als het echte geluk de geborgenheid in de liefdevolle familie-eenheid...Het kind is ook een bindingsteken in de ritueel vernieuwde familie- eenheid...Het goddelijke kind is voor dat alles een sprekend symbool." Het intieme familiefeest heeft in het Westen een uni versele betekenis gekregen. De kerstboodschappen van allerlei leiders tillen de waar den van de familiegemeen schap op het niveau van de grote volkerengemeenchap: vrede, verzoening, vertrou wen in de toekomst Het 'eer aan God in de hoge' wordt weggelaten, maar het 'vrede op aarde onder de mensen in wie Hij welbehagen heeft' keert terug in de vorm van 'vrede onder de mensen die van goede wil zijn'. Zo is het kerstfeest, behalve een echt christelijk geloof sgebeuren, ook opgenomen in de westerse cultuur en algemeen gewor den. Maar ook in die alge mene culturele beleving is voor vele mensen sprake van religieuze ervaring. Vergote: „Door de gehele ordening van het feest krijgen religieuze woorden als vrede, licht, ver zoening er kennelijk een di rect inleefbare geladenheid. Die woorden geven weer wat voor de mens heilig is en dat verheft hem naar het godde lijke; en omgekeerd: een ze kere goddelijke inhoud, door die religieuze woorden opge roepen, daalt neer in de men selijke orde en doet zijn ver langens uitreiken naar een enigszins bovenaardse gebor genheid en levensvervulling. Die religieuze ervaring is eigenlijk de ervaring van het goddelijke, het heilige, maar niet de erkenning van God, de Heilige." Voor het overleven van de autenthiek christelijke betekenis van het kerstfeest is de algemeen culturele bele ving niet onverdeeld gunstig het maakt van het kestfeest een broos ritueel. Geboorteverbalen van Jezus: feit en fictie. Uitgegeven door Katho lieke Bijbelstichting en Tabor, 21,90. I qEN HAAG (ANP) - De so- lciale zekerheid moet in de I Europese Gemeenschap l(0or de voorzienbare toe- I Komst tot het nationale be- 1 blijven behoren. De jst dat verdere economi sche integratie zou uitmon den in een verslechtering |van de sociale voorzienin- i tot het huidige Euro- pese gemiddelde, is onge- I grond. Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van Buitenlandse Za ken zegt dat in de nota Verder bouwen aan Europa die hij donderdag naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd. De nota is een toekomstverkenning van het Europese integratieproces in de jaren negentig. Wel stelt de bewindsman vast dat nationale regeringen in hun beslissingen ten aanzien van de sociale zekerheid inter nationale overwegingen een grotere rol zullen laten spelen. Hij doelt hierbij op economi sche mogelijkheden in Euro pees verband en op de concur rentiepositie van bedrijven. De wetenschap dat de tot standkoming van de interne markt per saldo gunstig is voor welvaart en werkgelegenheid leidt Van Voorst tot Voorst tot de verwachting dat lidstaten met minder gunstige sociale voorzieningen meer kans krij gen die te verbeteren. Bij het integratieproces zijn er volgens de staatssecretaris twee prioriteiten: de totstand koming van de interne markt in 1992 en verdere economische en monetaire samenwerking op weg naar een Economische en Monetaire Unie. Europa heeft geen keus: zonder deze stappen zal zij de ■aansluiting met de post-industriële tijd missen, al dus Van Voorst tot Voorst. Evenmin heeft Europa naar zijn opvatting een keus ten aanzien van het tempo waarin de verdere integratie moet plaatsvinden. De lidstaten worden sterker dan in het ver leden gestuwd door wereld wijde economische ontwikke lingen en door het bedrijfsle ven. Het is de opgave van de lidstaten afzonderlijk en van de Gemeenschap als geheel dit snelle tempo bij te houden, al dus de bewindsman. Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (Buiten landse Zaken). foto de stem/johan van gurp Grote fusie ziekenfondsen SOEST (ANP) - De ziekenfondsen Anoz, Apel doorn, Het Gooi, Gorinchem en Gouda/Woerden I willen in 1990 één groot ziekenfonds met 720.000 I verzekerden vormen. De vorm van samenwer king moet nog worden onderzocht. Er komt een hoofdkantoor waar de gezamenlijke admi- Inistratie wordt gedaan. Directies en besturen van de vijf aekenfondsen hebben dit in Soest bekend gemaakt. I Het nieuwe ziekenfonds zou joor de fusie een eigen vermo- i van ruim 70 miljoen gulden I krijgen. Volgend jaar volgt de definitieve beslissing. Gisteren werd ook de sa- I menwerking van andere zie kenfondsen bekend gemaakt. I Amersfoort en Omstreken Zie- I kenfonds en Regionaal Zieken- Is Midden-Nederland in I Utrecht (samen 600.000 verze- I kerden) gaan bekijken of sa- I menwerking mogelijk is en wel per 1 januari 1990. De FNV it positief tegenover deze samenwerking. Over de fusie van Anoz, I Apeldoorn, Het Gooi, Gorin- Ithem en gouda/Woerden zegt Anoz directeur P. Zuidema dat geen gedwongen ontslagen Imogen niet plaatsvinden. De I positie van de zevenhonderd I werknemers komt dan ook niet I in gevaar. Wel kan er met ba-1 Inen worden geschoven omdat I het nieuwe ziekenfonds meer I wil gaan doen aan marketing I en voorlichting naar de verze- I kerden toe. Een nieuw, sterk ziekenfonds I is nodig om mee te kunnen I doen in dé nieuwe structuur en I financiering van de gezond heidszorg, aldus Zuidema die I voorlopig voorzitter van het I nieuwe ziekenfonds zal zijn. I Belangrijk punt daarbij is het I volgens Zuidema veel ruimere I financiële budget van de parti- I culiere ziektekostenverzeke- raars. De Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen is blij met de fusieplannen. Volgens een woordvoerder acht de ver eniging een sterk regionaal fonds van groot belang. 'Het past in het Dekkertijdperk'. De Dienstenbond CNV staat vooralsnog terughoudend te genover de fusie. De belofte dat er geen gedwongen ontslagen gaan vallen, noemde bestuur der G. van Linden 'nogal voor barig' maar de bond zal direc ties en besturen aan hun ga rantie houden. De Dienstenbond FNV is te genstander van een grote fusie en ziet liever regionale fusies om zo de concurrentiestrijd met de particuliere verzeke raars aan te kunnen. De vijf ziekenfondsen bevinden zich echter zo verspreid door het land (onder meer Friesland, Apeldoorn, Zutphen, Nijkerk en Leerdam) dat daarmee de concurrentie tussen de zieken fondsen onderling alleen maar wordt versterkt. Dat verzwakt dan weer het ziekenfonds ten opzichte van de particuliere verzekeraars, zo vreest de bond. Een Wöorüvoerdër zei dat nog absoluut niet duidelijk is wat de gevolgen voor de totaal 700 werknemers zijn. De bond heeft dan ook om spoedige dui delijkheid gevraagd. De direc ties zullen begin januari met een plan van aanpak komen. Er zou één hoofdkantoor moeten komen voor de gezamenlijke administratie. De Alpenexpress naar de skigebieden begint aan drukke tijden. Gisteren vertrokken de eerste groepen kerst- skiers al naar de sneeuw. - fotoanp HET BESLUIT van de linkse oppositie in de Eerste Kamer om de Behandeling van twee wetsvoorstellen te boycotten is begrijpelijk I en bedenkelijk. Door haar afwezigheid zal zij niet meestemmen I over de invoering van het sociaal-fiscaal (sofi) nummer en de wet I Persoonregistraties. De behandeling van de twee wetsvoorstellen I Kan wel doorgaan, omdat de andere partijen het quorum en de meerderheid kunnen leveren. Het is begrijpelijk als een uiting van onbehagen over de druk I waaronder de Eerste Kamer bij herhaling wordt gezet om maar I snel voor een bepaalde datum wetsvoorstellen te behandelen. De I tele Senaat had daar al eerder de buik van vol. Nog in juli liet ze I zich verleiden tot een te snelle behandeling van de Harmonisatie- I wet studieduur, die later door de rechter voor een deel buiten 1 werking werd gesteld. Het besluit van de oppositie kan daarvan I niet los worden gezien. I Het seniorenconvent, de club van fractievoorzitters, maakte, I rekening houdend met eisen van zorgvuldigheid en fysieke mo- I gelijkheden, een tegenover de wensen van het kabinet uiterst I welwillende selectie van te behandelen wetsvoorstellen. Senaats- I voorzitter Steenkamp liet weten dat de Eerste Kamer al het moge- Ijlkezou doen, maar zich niet zou lenen om vijf minuten voor I twaalf nog even een wet erdoorheen te halen. Het besluit om tus- I ten Kerst en Nieuwjaar niet te vergaderen werd herhaald. Ook I het besluit de sofi-wet gezamenlijk met de wet persoonsregi- I s'ratie te behandelen op 24 januari. De WD steunde dat voorstel 'an de oppositie. Op woensdag 14 december, begon staatssecretaris De Graaf te commissie Sociale Zaken onder druk te zetten. Hij, en met >em de meerderheid nu inclusief de WD, hanteerden het argu ment van de Sociale Verzekeringsraad (SVR), dat behandeling I 'an het sofi-wetje na 1 januari tot ernstige uitvoeringsproblemen I zou leiden. Om aan dat bezwaar tegemoet te komen deed de op- Positie als uiterste bod behandeling op 3 januari. Dan zou in haar I '®e nog van een zorgvuldige behandeling sprake kunnen zijn en ponden uitvoeringsproblemen vermeden kunnen worden. Maar I K?t R en de staatssecretaris hielden vol dat zelfs één dag uitstel l^kent dat het sofi-nummer pas in I990 kan worden ingevoerd. I cda en WD weken daarvoor. Ifj het kabinet om voor Kerstmis ook nog het omstreden asiel- I bra h6r door te Ja9en (waar alle fracties een stokje voor staken), teycot det°ppositie tot haar ongebruikelijke, maar begrijpelijke Van onze verslaggeefster BREDA - Het is Maria R., een 61-jarige vrouw, niet gelukt om er via een kort geding achter te komen wie haar moeder en vader zijn. Rechtbankpresident mr. J. Mendlik verwees haar zaak gisteren door naar de ge wone rechter. Deze proce dure gaat veel langer duren. Maria eiste gisteren inzage in een dossier van de stichting Valkenhorst in Breda, voorma lig Moederheil, waar zij is ge boren. Daarin staat wie haar moeder is - die zij maar twee keer heeft gezien -en moge lijk ook wie haar onbekende vader is. Omdat Valkenhorst had aangekondigd dit dossier op 1 april '89 te vernietigen en Maria's belangen dus spoedei send waren, is een kort geding aangespannen. Gisteren werd duidelijk dat de stichting Valkenhorst, die zich beroept op haar geheim houdingsplicht, het dossier voolopig niet wil vernietigen, zolang de rechtbank geen defi nitief oordeel heeft geveld. Dat staat in een brief die twee da gen na de dagvaarding, op 20 december, is verstuurd. Vol gens de advocaat van Valken horst, mr. Van der Dussen is het spoedeisend belang hier mee van de baan. „De stoom is van de ketel", vond ook mr. Mendlik, die er op wees dat Valkenhorst Maria al in '81 verwezen heeft naar de gewone rechter. En die uit spraak ook zou respecteren. „Als u gewoon een bodempro cedure had aangespannen, dan had er al vele jaren geleden een uitspraak kunnen zijn, des noods tot aan de Hoge Raad", aldus Mendlik. „Hoe verleide lijk het voor mij ook is om me zelf in deze zaak te storten", bekende hij vervolgens. Maria was er gisteren zelf ook. Ze is geschrokken voor de belangstelling voor haar zaak, maar ze wenst voorlopig ano niem te blijven. Dat zei ze gis teren steeds tegen de aanwe zige verslaggevers, „Ik begrijp die belngstelling wel, omdat ik natuurlijk niet het enige bui tenechtelijke kind ben dat haar herkomst wil weten. „Weet je dat er alleen al in Moederheil 600 kinderen per jaar ter we reld kwamen?" In haar zoek tocht wordt zij al tien jaar bij gestaan door een pater, die zich voor haar zaak heeft geïnteres seerd en Maria overal naar toe rijdt. Hij was er gisteren ook. Maria's zoektocht naar haar wortels begint in feite al als ze geboren wordt. Dat is op 11 maart 1927. Drie weken later tekent haar moeder de akte van erkenning. Daarna is er helemaal niets meer. Ruim zes jaar blijft Maria nog in Moe derheil. Daarna gaat ze naar een weeshuis en komt 'bij de nonnen' terecht. Na de zoveel ste 'verhuizing' krijgt ze een betrekking als dienstmeisje. Ze is dan 12 jaar. Tijdens de plech tige communie ziet ze voor het eerst haar moeder. Helemaal in het zwart en achter tralies, in een klooster. Ze wisselen geen woord. Die gebeurtenis is Maria al tijd bijgebleven. „Toen ben ik getekend voor mijn leven. Wie was die vrouw?" Als haar moe der sterft, in '44, wordt Maria er pas op het allerlaatste mo ment bijgeroepen. De zusters geven haar een verzegelde en velop. „Ik mocht hem niet openmaken. Ik was zeventien ja, maar ik was zo bedeesd". Haar werkgeefster, waar Ma ria als dienstmeisje werkte, geeft de envelop aan haar toe ziend voogd. Maar envelop is zoekgeraakt. Maria vermoedt dat daar de gegevens over haar achtergrond in stonden. Tien jaar geleden start Ma ria haar echte zoektocht. Haar enige houvast is Valkenhorst, waar nog een dossier over haar moeder moet liggen. Maria krijgt dat niet. Valkenhorst is een vertrouwensinstituut en beroept zich op haar geheim houdingsplicht. Alleen degene waar het dossier over gaat, mag dat inzien. ■Of toestem ming voor inzage door anderen geven. Maar Maria's moeder is dood. Dan is er nog haar vader. De vraag is of hij in het dossier wordt genoemd en als er een naam staat, of die naam dan wel de echte naam is. Boven dien is de kans groot dat Ma ria's vader intussen ook overle den is. Wat weegt zwaarder? De privacy van de perso(o)n(en) in het dossier of het recht van Maria op de wetenschap van haar afstamming? Dat moet de rechter over een paar maanden gaan uitmaken. (ADVERTENTIE) 3 COMMODORE AMIGA - ATARI ST PHILIPS SAMSUNG MS DOS PRINTERS SOFTWARE CSC SAMSUNG SAMSUNG SPC 3000 TM3640K1 X5.25/1 x20 Mb monochr. monitor 2798,- AMIGA500 1084Smonitor clubkaart muismat 1998,- It Commodore AMIGA2000 1084Smonitor muismat 2998,— NEC P2200,24 naaldsprinter met Ned. handleiding video-instructie MULTISYNC GS Paperwbite 14" 1198,- 698,- éenius/Rouse GENIUS GM6 muis met software 129,- TULIP PC Compact 2 640K/2 drives 3498,— ATARI 1040ST/SM 124-STARLC10 kabel ATARI PC3-MS-DOS 512K -1 x 5,25/1 x30 Mb monochr. monitor incl. muis - GEM software 2498,— 3198,— AMSTRAD Portable-PC640,2x3,5" drive modum, LCD scherm, incl. draagtas 2998,— TELEKÜDER muismat 19,95 BERGEN OP ZOOM Antwerpsestraat 48, 4611 AJ Bergen op Zoom Tel. 01640-59049 ROTTERDAM Hoogstraat 26-53-65 3011 PP Rotterdam Tel. 010-411 13 25 BREDA Markendaalseweg 121 4811 KW Breda Tel. 076-20 02 02 Wij accepteren Sony Creditcard. Vraag om financieringssysteem. AMSTERDAM (ANP) - De banken hebben het volste recht om de controle op het gebruik van door henzelf uitgegeven betaalmiddelen, dus de uitvoering en ver werking van betalingen met een bankpas, niet in handen te stellen van een ander be drijf, welk ook. Dit zei de president van de ar rondissementsrechtbank in Amsterdam, mr. B.J. Asscher, in het kort geding, dat Compu tercentrum C. van de Velden CVV tegen de Nederlandse banken had aangespannen. CW eiste dat de banken hem de gelegenheid zouden ge ven als marktpartij mee te doen bij de levering van appa ratuur voor het elektronische betaalsysteem in de detailhan del. -A A/ v v? En, bent u ook door het lint gegaan? Ik wel. Koninklijke on derscheidingen voor Van der Linden en Van Eekelen, dat kan toch helemaal niet. We hebben aan een soort zure regen meer dan genoeg. Daar hoeft ook niet nog eens een zure lintjesregen bij. Als die speldjes nu nog gebruikt waren om beide heren voor goed door te prikken dan kon ik daar nog vrede mee hebben. Maar nee, de nieuwbakken grootofficier en dito ridder kregen nog schouderklopjes toe ook. Heel die paspoort-affaire is een lint-worm gebleken die het ene miljoen na het andere opslokte. Zouden die ex-kabinets- leden soms gedecoreerd worden voor hoogmoed, wanbeleid en ontrouw? Ik vind dit dus echt een minachting van de democratie. Wie het in zijn hoofd haalt om versierselen te versieren voor men sen die iets verstieren, die is op zijn zachtst gezegd zot. Als ik een lintje had, zou ik het onverwijld terugsturen naar majesteit. Met dergelijke roofridders zou ik niet in dezelfde de willen zitten. "O ij) „,g >v> 'w ■V. ori Door het parlement iets op de mouw te spelden, kregen de he ren zelf een ereteken opgespeld. Een lintje? Brandmerken ware beter geweest. MERIJN GELEEN - De Geleense politie heeft de 29-jarige K. uit die plaats aangehouden op verdenking van het plegen van ontucht met kinderen tussen 4 en 14 jaar. De man kwam in contact met de kinderen via een privé-jeugdclub die hij leidde. De zedenpolitie kwam K. op het spoor toen een reeks ouders klachten over de jeugdclub indienden. Ruim 35 kinderen blij ken lid te zijn (geweest) van de club. K. zou met ongeveer de helft daarvan, zowel jongens als meisjes, ontuchtige handelin gen hebben gepleegd. Bovendien kregen de kinderen een por nofilm te zien en werden foto's van hen gemaakt. Het speelde zich allemaal af in K.'s woning, waar de politie ook films en foto's aantrof. Er is geen sprake geweest van geweldpleging. De kinderen zijn inmiddels via een vertrouwensarts onder be handeling gesteld. SCHIPHOL (ANP) - Jongeren tot 26 jaar die gebruik maken van een zogenoemd lifttarief van de KLM kunnen de komende zes maanden een tweede ticket voor de helft van de prijs aan schaffen wanneer zij samen reizen. Dit heeft de KLM donder dag meegedeeld. Lifttarieven zijn goedkope tarieven voor jongeren tot 26 jaar die gelden voor 21 bestemmingen in acht Europese landen die de KLM aandoet. Voor het lifttarief geldt dat pas op de laatste werkdag voor vertrek een plaats voor een vlucht gereserveerd kan worden. Dit betreft zowel de heen- als de retourvlucht. AMSTERDAM (ANP) - Een groot gedeelte van de straat- criminaliteit in het stegenge- bied in hartje Amsterdam is in handen van een groep van twee- tot driehonderd Marok kaanse jongeren. Zij kenmer ken zich door een grote 'pro fessionaliteit' bij hun optreden en een 'bijzonder brutale, agressieve en intimiderende manier van opereren'. Deze 'schokkende' bevindin- 'Burgemeester Van gen doet de afdeling Bestuurs- Tfnjn. - fotoanp informatie van de gemeente Amsterdam in een onderzoek dat zij heeft uitgevoerd rondom criminaliteit in de binnenstad. Het is aangeboden aan burgemeester Van Thijn, maar die heeft volgens een woordvoerster van de gemeente nog geen stand punt bepaald over het onderzoeksrapport. De meesten van de genoemde groep Marokkaanse jongeren hebben zich volgens de onderzoekers georganiseerd in een aan tal benden. Gezamenlijk zijn ze verantwoordelijk voor het ple gen van vele duizenden delicten, variërend van straathandel in drugs tot zakkenrollerij, diefstal met geweld en mishandeling. "18 ■urn 1 3V uab ""O 'Hn -ii *98 •ui ia »n tfiv ii <J 9 ia 991 «nb "id id n*jv - nO oiiA '3fl •W «IvJÓ '9b DEN HAAG (ANP) - Een groep zaterdagpostbodes die uit onvrede over hun cao een kort geding hadden aangespannen tegen de PTT, hebben dit verloren. De president van de Haagse rechtbank, mr. M.R. Wijnholt, bepaalde donderdag dat in een kort geding niet kan worden opgehelderd of de zaterdagbestellers er inderdaad op achteruit gaan, zoals zij beweren, als de PTT per 1 januari is verzelfstandigd. De zaterdagwerkers, gesteund door de jongerenbeweging FNV, zeggen dat hun arbeidsvoorwaarden slechter worden en dat de overgangsmaatregelen voor de zittende zaterdagbestellers niet voldoende zijn. Zeker in de vergelijking met PTT'ers met een meer volledige baan. Zij vinden dat in strijd met de personeelswet die de Kamer in verband met de PTT- privatiseringsoperatie heeft aangenomen. ROTTERDAM (ANP) - Een 4-jarig meisje uit Schiedam, dat uit huis was geplaatst nadat uit onderzoek van het medisch kleuterdagverblijf De Bolderkar zou zijn gebleken dat er incest met haar gepleegd was, mag donderdag al weer naar huis. De kinderrechter, mr. C. Lo-Sin-Sjoe, volgde donderdag het advies van een kinderpsychiater van het Sofia Kinderziekenhuis in Rotterdam, die het kind op verzoek van de ouders opnieuw had onderzocht. Dat advies was dat het 'niet verantwoord was de ouders nog langer van het meisje té scheiden'. "W -il F'll V Hb ,!tv "Mil DEN HAAG (ANP) - De historicus Loe de Jong (links) heeft gisteren de Gouden Ganzeveer ontvangen. Deze prijs van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond ontving hij uit handen van de onder-voorzitter van de Eerste Ka mer, L. de Rijk. -fotoanp

de Stem | 1988 | | pagina 3