6 Van parreiprol naar zeeschotel' Opbrengst betaald parkeren valt Hulst flink tegen IPttfyof VERHUURDERS: MEER WONINGEN BOUWEN GEEFT PROBLEMEN Politierechter deelt forse boetes uit aan dronken rijders Griepgolf slaat toe in Zeeuwsch-Vlaanderen EEN WANDELING DOOR DE TYPISCHE ZEEUWSE KEUKEN i, televisie en dag- u geconfronteerd Washington, l Haag, de Tweede ikbonden, het aal; ze schreeuwen lardst om uw aan- rant voor uw eigen Ierland staat rdevol nationale en nieuwsfeiten, dat is het grote uw Regionale u óók lezen wat de /olgen zijn voor uw reek of plaats, euws maakt weer en dat kan wel <er zijn: het raakt u oonlijk. die sluiten, bejaar- e tocht zitten en het orgaan van bijvoor- euwb ouwproj eet. u in uw Regionale altuur, wetenschap, 3n, meningen en m. Allemaal vanuit gangspunt: van het !t ander. ie oorzaken hebben en. alleen maar even de lien of te bellen en aws komt dagelijks us. IETS TE VIEREN? tt VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 T27 l'ERNEUZEN - De bouw van meer woningen in de re gio leidt volgens de vier Zeeuws-Vlaamse woning bouwverenigingen tot ern stige problemen om die hui zen ook verhuurd te krijgen. Verkiezing van bolusbakker van het jaar' Flip Feij hoofd Omroep Zeeland Bossche pielen Koeiekoppen Kreekpaling Boete van 200 voor 'knoeiwerk' Burgemeester A. Kessen weer op radio 'NIKS OVER VOOR LEUKE DINGEN' Oester Wulken Klein graantje Huisvesting GAK: TWEEMAAL ZOVEEL ZIEKMELDINGEN Rode neus Virus A IDE. 9B(r OP OE KRANT VOOR M N EHSBi STUK VAN NfflBLANO. •ang ik dB krant gratis. Pas daarna betaal ik. ccept girokaart 71.85 ng ad. 69.95. (Voorkaur aankruisen) ider postzegel) naar DagWad De Stem Antwoordnr. 112,4800 VB Voor uw party, reünie, bruiloft of gewoon gezellig uit eten. specialiteiten restaurant culinair niveau vriendelijke prijzen Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-710081 DE STEM VAN ZEELAND Huizen genoeg in Zeeland fan onze verslaggever De regionale woningbouwcoör- peraties zijn van mening dat nu reeds sprake is van een vol doende voorraad woningen om de bevolking te huisvesten. Na drukkelijk spreken de vier grote verhuurders ten zuiden van de Westerschelde zich dan ook uit voor verbeteren en aanpassen van bestaande verhuureenhe- den. De Zeeuws-Vlaamse woningbouw verenigingen hebben verontrust ge reageerd op uitspraken van gedepu teerde E. Maris-Koster deze week bij de presentatie van het rapport 'Wo ningzoekenden in Zeeland' van de Provinciale Planologische Dienst (PPD). De gedeputeerde sprak zich bij die presentatie uit - zich daarbij baserend op de onderzoeksresultaten - voor de bouw van meer kleinere woningen, niet alleen voor ouderen, maar ook voor jongeren. De Zeeuws-Vlaamse verhuurders zijn van mening dat 'de gewekte sug gestie als zouden de inwoners van Zeeland kleiner willen wonen niet op gaat'. In een persbericht stellen zij dan ook dat 'er wellicht vraag is naar woningen met minder slaapkamers'. „De tendens is dat de oppervlakte van de vertrekken dan groter moet zijn." De verhuurders hebben de bevin dingen van de PPD-onderzoekers naast ander research-materiaal ge legd en zijn tot de conclusie gekomen dat er tegengestelde trends zijn waar te nemen. Op grond van de beschikbare be volkingsprognoses menen de ver huurders te kunnen stellen dat Zeeuwsch-Vlaanderen de komende jaren te maken krijgt met een bevol kingsafname. De groei van de wo ningvoorraad zet echter gewoon door. Verwacht wordt dat de komende zes jaar nog 1600 woningen gebouwd zul len worden. In de gemeentelijke be stemmingsplannen zit momenteel nog een overschot van 4100 huizen. Nog meer bouwen zou volgens de verhuurders in Zeeuwsch-Vlaande ren een grote aanslag betekenen op het bestaande woningbestand. De coörperaties, die nu al geconfronteerd worden met 400 leegstaande wonin gen, zijn van mening dat zogenaamde 'starters' zonder problemen aan huis vesting kunnen worden geholpen. In tegenstelling tot de PPD, die pleit voor meer woningen, menen de verhuurders dat er tegen 2015 600 tot 700 huizen minder nodig zijn dan tot nu toe werd aangenomen. „Dit gege ven, gekoppeld aan de huidige leeg stand, kan tot geen andere conclusie leiden dan dat de huidige woning voorraad toereikend is voor de eerste 25 jaar." Van onze verslaggever VEEBE - In 1989 vindt op nieuw een verkiezing van de Zeeuwse bolusbakker van het jaar plaats. Plaats van handeling is evenals vorig jaar de Campveerse Toren in Veere. De verkiezing wordt geor ganiseerd door de Provin ciale WV, in samenwer king met de Federatie Bak- kerspatroonorganisaties in Zeeland. Tachtig bakkers hebben zich voor de vber- kiezing ingeschreven, die dinsdag 24 januari wordt Een deskundige jury, met onder meer j ournalisten die zich gespecialiseerd hebben op culinair en toeristisch gebied, bepaalt wie de oor konde en het uithangbord dit jaar mag meenemen. Vader Abraham -vroeger ooit zelf banketbakker- reikt de prijs uit. i* Zomaar een kerstmenu. Beginnen met een 'Tranches trés fines de saumon mariné'. Vervolgens een Consommé Noël, scampi calvados. Even pauzeren, dan het sorbet de fruit de passion en een filet de chevreuil accompagné de pommes chateau, purées de maronnes et sellerie et carottes trés fines. Een kerstmenu dat klinkt als een klok. Ongetwijfeld lekker, maar geen woord Zeeuws-Vlaams. Past dat niet in de fijne keuken of heeft deze regio niet zoveel te bieden op culinair gebied? Met de feestdagen op de stoep daarom een wandeling door de Zeeuwse keuken. Pepoenesoepe, parreiprol en paptaort. Maar ook heerlijke oesters, palingpaté en kreeftensoep. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Flip Feij uit Zaandam wordt hoofdredacteur directeur van de nieuwe Omroep Zeeland. Het dagelijks bestuur heeft hem althans voorgedragen aan het algemeen bestuur, dat op 13 januari een be sluit neemt. Feij is een geboren Vlis- singer die zijn loopbaan be gon bij de PZC, waarvoor hij onder meer enkele jaren de Haagse redactie beman de. In 1978 trad hij in dienst van NCRV-radio en werd daar later plaatsvervan gend hoofd actualiteiten. Sinds 1985 is hij eindre dacteur van het NOS-pro- gramma Met het oog op Morgen. Dit jaar was hij nauw betrokken bij de or ganisatie van de radio-uit zendingen over de Olympi sche Spelen in Seoul. Feij is de eerste functio naris van de Omroep Zee land. In de loop van vol gend jaar zal hij in overleg met het bestuur de geleide lijke invulling van het per soneelsbestand op zich ne men. Het is de bedoeling dat de regionale radio op 1 lanuari 1990 de lucht in gaat. De maitre de cuisine bij een mis schoten. Voor het nuttingen van deze 'Fuits de Mêr' tekken liefhebbers een paar uur uit. Door Romain van Damme TERNEUZEN - Een tafel vol lek kernijen. Neuzelaartjes, Bossche Pielen, ast en een zeeschotel om van te watertanden. De gidsen van de Stichting Promotie Zeeuwsch-Vlaanderen, bijeen in het Schuttersgebouw, beleven een van de smakelijkste cursusavonden. Twee koks uit Zeeuwsch-Vlaanderen 'klappen uit de keuken'. Een Brabantse Zeeuwsch- Vlaming, Frans Scholten die overal ter wereld achter het fornuis stond en nu werkzaam is bij het Vormingscentrum Hedenesse. En Willy Dalie, Zeeuwsch- Vlaming in hart en nieren. Kok en eige naar van het Sluise restaurant 'Le Pois- son d'Or'. De parreiprol en de paptaorte zijn ner gens te vinden. „Die typische Zeeuwse gerechten kom je nog wel tegen bij de ouderen", zegt Frans Scholten die zijn Brabantse afkomst niet verloochent. Want op de tafel liggen ook Bossche bol len. Een typisch Brabants produkt. Geen familie van de Bossche Pielen. Die komen uit Vogelwaarde (Boschkapelle). Daar woont bakker Van Leuven die uiteraard het geheim niet prijsgeeft. „Het is vermoedelijk afkomstig uit Bel gië", weet Frans Scholten. „Maar ik heb begrepen dat zelfs de bakker niet pre cies weet waar ze vandaan komen". Dat klopt, want veel duidelijkheid daarom trent verschaft een telefoontje niet. Wel dat de Bossche Pielen het hele jaar door gegeten worden. Anders dan de 'deeg- venters' die in het westen vooral rond de tijd van Sinterklaas opduiken. De Zeeuwsch-Vlamingen zijn goede eters. - FOTO'S WIMKOOIJMAN Wie weten wil hoe je 'oor'n in póótn' klaar maakt, of hoe je een paptaerte eet, kan het best het boek 'Kezanse Kost' raadplegen. Daarin staan tientallen re cepten van gerechten en drankjes die vooral vroeger in het land van Cadzand op tafel kwamen. „Het is veelal vette kost", vertelt Frans Scholten. „Varkens poten, koeiekoppen, dat kom je nu niet meer tegen. Wel de diverse ovenkoeken. Daar zit trouwens redelijk wat verschil in. De ovenkoek uit Groenendijk ziet er anders uit dan die uit Groede". Ook op tafel: ast. Daar aangekomen zwijgt de spreker. „Ik heb navraag ge daan", verontschuldigt Frans Scholten zich. „Maar wat het nou precies is, kan ik niet vertellen". Dat kan slager Bracké uit Terhole wel. Hij verkoopt ast. „Je hebt de nek van een varken nodig. Die been je uit. Het vlees moet een dag of tien in de pekel en daarna zachtjes ko ken. Inderdaad, ast kennen ze alleen maar in deze contreien". Langs de neuzelaertjes, een speciaal soort gebak en de nieuwjaarskoeken die vooral te vinden zijn rond de streek van Koewacht komen de twee koks terecht bij de vis. „Veel in Zeeuwsch-Vlaande ren gegeten, de paling", vertelt Frans Scholten verder. Op allerlei manieren klaar gemaakt. Vraag een Hollander of hij paling in 't groen moet hebben en hij kij kt j e niet begrij pend aan. „Dat is typisch iets uit deze streek", zegt Willy Dalie. „Het is eigenlijk afkomstig uit België. Paling in 't groen, paling in roomsaus". Wat paling betreft is de Sluissenaar overigens zeer kritisch. Hij zweert bij paling uit de Otheense kreek en Leie-paling. „Die is zachter dan an dere palingen. Betere paling is er niet. Echte kreekpaling is de beste paling om te bakken". Kris kras beent Frans Scholten door Zeeuwsch-Vlaanderen. „Echt veel typi sche produkten uit Zeeuwsch-Vlaande ren die terug te vinden zijn in de restau rants van nu, zijn er niet. Je hebt na tuurlijk wel de vissen. Het is een voor deel dat hier kleine vissers wonen. Daardoor heb je vrijwel iedere dag 'an onze correspondente MIDDELBURG - De 25-jarige E.de V. uit Hulst zat het vo- «IMT zwaar in de financiële problemen en hij zag geen ni{ele kans om daaruit te geraken. ty'tijn spaarbankboekje prijkte nog maar een bedrag van 83 cent teneinde raad plaatste hij daar tot driemaal toe getallen voor "an respectievelijk 400, 500 en 300. MirlH ivfSPr°ken knoeiwerk", aldus de politierechter gisteren in 8 waar De V. zich voor valsheid in geschrifte moest "«antwoorden. u'^H^Srijpelijk dat het gepruts niet onmiddellijk op de post- teren is opgevallen, want je kunt op tien meter afstand al zien „ff.er °P naïeve manier met het boekje is geknoeid", aldus de "tecier van justitie. uiten toe,n ,^et hoekje door de computer ging, kwam het bedrog Derirt met dit alles hield hij dan ook rekening in zijn eis die hij be koori 6611 hoete van f 400- Politierechter mr. Nomes ging tajen °°k omdat de V. inmiddels begonnen is met het terug be slotto t^11 schade) nog verder in zijn clementie en kwam ten- tot een week voorwaardelij k en een boete van 200. Van onze correspondente MIDDELBURG - Op de laatste zitting van de Mid delburgse politierechter dit jaar stond opnieuw een lange rij rijders onder in vloed voor het hekje. Voor de 37-jarige R.J. uit West- dorpe was het bovendien de vierde keer dat hem dit over kwam. J. reed op 31 juli in Hulst met zijn auto de sloot in en werd daaruit even later door een voorbijganger bevrijd. De ge tuige waarschuwde de politie, maar toen die ter plaatse ver scheen had J. zich intussen ver stopt in een graanveld waar hij na enig zoeken werd gevonden. Bij vorige veroordelingen had de man blijkbaar van de politierechter nog eens 'een laatste kans' gekregen, want toen kwam hij er nog met een geheel voorwaardelijke rijont zegging vanaf, waardoor hij zijn werk kon behouden. Maar, aldus de officier van jusitie, „We blijven hier niet aan de gang", waarna hij een gevan genisstraf eiste van twee we ken met daarnaast een rijont zegging van één jaar. Politie rechter mr. Nomes veroor deelde de Westdorpenaar con form de eis. Dat het weigeren van de ademtest door middel van het apparaat dat in plaats is geko men van de bloedproef een ver dachte even zwaar wordt aan gerekend als het weigeren van de bloedproef, ondervonden twee mannen uit Zeeuwsch- Vlaanderen. De 41-jarige R. de B. uit Hulst vond de 'poespas' niet nodig omdat aldus de Hul stenaar 'ik toch al teveel ge dronken had'. Hij weigerde dan ook voor een tweede maal in Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Burgemeester A. Kessen van Hontenisse begint zo langzamerhand een vaste verschijning te worden op de radio. Na zijn optreden in het NCRV-kwisprogramma 'Heer en Meester' is hij op oudejaarsavond opnieuw op de radio te beluisteren in het VPRO-programma 'Het Gebouw'. Een VPRO-reporter reisde gisteren naar Kloosterzande om de opnamen voor het programma te maken. Eerder dit jaar besteedde de VPRO-radio ook al ruimschoots aan dacht aan Hontenisse. Daarbij kwamen zaken aan de orde als het Vredeslaantje en de pogingen om meer inwoners te krijgen. 'Het Gebouw' keert nu terug om te kijken wat er sinds die tijd van terecht is gekomen. Op 16 februari zet een radio-team van de Avro onder aanvoering Gerrit den Braber koers naar Hontenisse. Dit voor opnamen voor het programma 'De burgemeester is jarig'. Den Braber praat dan met de burgemeester over van alles en nog wat en Kessen mag zelf een stuk of tien muzikale nummertjes uitzoeken om de gesprekken mee af te wisselen. Dat programma wordt uitgezonden op 16 maart. De Hontenisser burgervader zelf is jarig op 18 maart Radio-artiest Kessen. - FOTO DE STEM COR A DE BOER HULST - De opbrengst van het betaald parkeren in Hulst is dit jaar 17.000 gulden tegen gevallen. Bij de in voering van het betaald parkeren werd uitgegaan van een netto opbrengst van vijftig mille, maar het uiteinde lijk resultaat zal volgens burgemeester en wethouders amper 33.000 gulden zijn. Bossche Pielen, typisch Zeeuws- Vlaams gebak verse vis. Echt vers. Als je die in de pan legt scheurt-ie of trekt krom. Wel merk je dat er steeds minder grote vissen zijn. Van die grote tongen, die zie je toch bijna niet meer". Zeekraal of zouterik, en lamsoor. Groenten uit de streek. Soms bruin zoals de boon die volgens Frans Scholten vooral in West-Zeeuwsch-Vlaanderen groeit. „Zeventig procent van de we- reldproduktie komt uit die streek", weet hij te melden. „Het is overigens een echte boon voor de soep, omdat de schil niet zo hard is. De beste bruine boon komt van Walcheren". Maar dat is toch niet hét produkt dat met Kerstmis de tafels siert. Daar komt de oester veel eerder voor in aanmer king. De echte Zeeuwse oester. „Mooi van vorm, kijk maar. Aan de jaarringen kun je zien hoe oud een oester is. Wij noemen dat de nullen. Zes nullen is het beste, die oesters zijn dus uitermate duur". En verder, mosselen, rauw, ge bakken, gekookt met specerijen. Daar weten de Zeeuwen alles van. „Alikruiken, de kreukels ja, dat is ty pisch iets van deze streek", vult Willy Dalie nog aan. „Haantjes en hoentjes ook. Wulken, die kun je elders wel te pakken krijgen, maar het hoort toch bij Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoals die paling. Daar kun je zoveel mee doen. Kijk maar eens naar de paté die Frans gemaakt heeft". Aan het eind van de tafel staat ie dan te pronken. De zeeschotel. Kreeft, aller lei schelpdieren, het water loopt je uit de mond. „Die schotels komen er steeds meer in. Alles wat de Noordzee bij ons in de buurt te bieden heeft, ligt er op. De Zeeuwsch-Vlamingen zijn goede eters, zeker. Ze kunnen veel eten. Dat is toch de Belgische inslag. De laatste merk je toch dat er bewuster gegeten wordt. Je moet leren eten. Neem zo een zeeschotel, 'Fruits de Mêr'. Daar moet je echt een paar uur voor uit trekken". Wethouder G. van de Voorde geeft grif toe dat het resultaat op zich nogal tegen valt, maar hij heeft er meteen enkele logi sche verklaringen voor. „Aan vankelijk was het onze bedoe ling om al per 1 juli het betaald parkeren in te voeren, maar dat is twee maanden ver traagd. Dat scheelt al flink wat inkomsten uiteraard". Daarnaast wijst hij op de 'aanloopprobleempjes' die er geweest zijn, omdat het langer duurde voor automobilisten in de gaten hadden dat er voor taan betaald moest wordea Dat had flink wat parkeerbon nen tot gevolg, maar die leve ren de gemeente niets op. Dat geld verdwijnt in de kas van de minister van justitie. Volgens Van de Voorde is het in de maanden mei tot en met september het drukst in de Hulster binnenstad. „Dat zijn de beste maanden en daar heb ben we maar een klein graantje van kunnen meepikken". De wethouder zegt de indruk te hebben dat het betaald par keren inmiddels goed is inge burgerd. „Momenteel loopt het dan ook redelijk. We zijn er niet ontevreden over". De te genvallende eerste resultaten zijn voor de gemeente geen re den om de inkomstenraming voor 1989 aan te passen. „Nee, daar denken we nog niet over. We willen eerst zien wat de er varingen zijn als we een heel jaar met het nieuwe systeem gedraaid hebben". De mindere parkeerinkomsten zijn ook van invloed op het be grotingsoverschot van 1988. Het ziet er naar uit dat dit om en nabij de half miljoen zal bedra gen. Vier ton daarvan is eerder al verdwenen in het spaarpotje voor een nieuwe gemeentelijke huisvesting. Omdat de raad heeft besloten dat bij begro tingsoverschotten het eerste half miljoen in dat potje moet, wordt ook de resterende ton aan de reserve toegevoegd. „Dat betekent inderdaad dat er niets overblijft om leuke din gen mee te doen", aldus Van de Voorde. De gemeente heeft overigens nog een voordeeltje. De perso neelskosten zijn dit jaar 115.000 gulden meegevallen. Maar, ook al vanwege een raadsbesluit, ook dat geld komt in het potje voor een nieuwe huisvesting. HULST - In heel Zeeuwsch-Vlaanderen is een verdubbe ling van het aantal ziekmeldingen als gevolg van de heersende griepepidemie. Dit blijkt uit de gegevens van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK) waaraan zeventig procent van de Zeeuwse bedrijven hun ziektemeldingen doorgeven. het apparaat te blazen en werd daarvoor veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk, een boete van 3000 en een week end-rijverbod voor de duur van één jaar. De 44-jarige A.V. uit Sluis werd op 23 september ervan verdacht dat hij zijn auto dron ken bestuurde en ook hij moest zich aan de ademtest onder werpen. Maar op de een of an dere manier lukte hem dit niet naar behoren en zo stond ook hij voor het weigeren van de ademtest terecht. „Dat was overmacht", betoogde V.'s raadsman, mr. Burlet. Politierechter mr. Nomes toonde zich echter ongevoelig voor dit argument en veroor deelde de man tot twee weken voorwaardelijk, een boete van ƒ400 en een rijontzegging van achttien maanden. Volgens districtsdirecteur F. Pieters van het GAK is zo'n ziekteverzuim uitzonderlijk hoog. „De griepgolf is al zo'n week of twee aan de gang. Bij de bedrijven is het goed merk baar. Het werk moet nu gedaan worden door de helft van het personeel." Niet in alle bedrijven levert het enorme ziekteverzuim pro blemen op. Bij het zwakzinni geninstituut De Sterre in Clinge bijvoorbeeld wordt het werk opgevangen door part-ti mers en invalkrachten. „We hebben nu ruim zestig ziekte gevallen onder onze medewer kers, maar de grootste piek hebben we, hoop ik, nu wel ge had. We hebben gelukkig altijd wat extra mensen achter de hand", zegt personeelschef F. van Velzen. Op de scholen spreken de be richten elkaar tegen. In Oost burg en Axel bijvoorbeeld loopt het ziekteverzuim als ge volg van de griep op tot 25 pro cent. In Hulst en Terneuzen daarentegen valt het wel mee. Verder blijkt dat de jongere kinderen vatbaarder zijn voor het virus dan de wat oudere. De middelbare scholen in Zeeuwsch-Vlaanderen zeggen weinig te merken van het over matige ziekteverzuim. „Er lo pen heel wat mensen rond met hoofdpijn en een rode neus, maar het ziekteverzuim is niet hoger dan normaal is in deze tijd van het jaar", meldt rector A. Cosijn van de Jansenius Scholengemeenschap in Hulst. De Zeeuws-Vlaamse huisart sen hebben eveneens tegen strijdige ervaringen. In het westen zeggen de doktoren dat het allemaal wel meevalt met de griepgolf, ondaks het feit dat daar nogal wat school- bankjes en bureaus onbezet zijn. In het oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen is het net andersom. Het aantal ziek meldingen valt relatief wel mee, maar volgens de huisart sen kan er gesproken worden van een ware epidemie. Dokter V. Voorbrood uit Hulst: „Bij alle leeftijdsgroe pen komt het virus voor. De symptomen zijn hoge koorts, vaak gepaard met diarree. Er is weinig te doen aan zo'n virus ziekte. Vooral bij kleine kinde ren en oudere mensen moet je oppassen met koortsverlagende middelen."

de Stem | 1988 | | pagina 13