BUITENLAND Evacuatie uit Armeens rampgebied voltooid Positie Griekse premier door sehandalen verzwakt SNEL, SNELLER.DB SNELSTE COALITIE-AKKOORD ARBEIDERSPARTIJ EN LIKUD GOEDGEKEURD -aaiend, nBSTEM BUITENLAND DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 gerenommeerde ïverbaar. Voeg bij khnische vernieu- n achterlichten èn [leding in sportief sn om by ons langs kennismaking. Of of coupé, diesel ijst dat autorijden op is geworden. Geen illusies Beslag op Belgische bezittingen Mobutu Kalkoenenparade in Frankrijk JERUZALEM - Het centraal comité van de Ar beiderspartij heeft gisteren met een overweldi gende meerderheid zijn goedkeuring gehecht aan het coalitie-akkoord met de Likud over deelname aan de regering op brede basis. Waarnemers VN bij terugtrekking Cubanen Britse dierenbevrijders bekennen branden Latijns-Amerika willen schuldvermindering Sjevardnadze vraagt eigen leger om cijfers Mensenrechtenactivist Stanley Rensch vrij 'Vlees België vol kankerverwekkers' Europese mestwetgeving op komst Alfonsin weigert amnestie voor officieren NIEUWSOVERZICHT KM'S BJR. NU VOOR 62.000 11-84 23.495.- 37.000 4-85 29.995.- 125.000 3-80 10.795.- 81.000 2-85 30.495.- 98.000 2-86 34.995.- 86.000 5-84 27.995.- 66.000 7-86 36.995.- 75.000 5-85 9.950.- 40.000 9-83 150.000 5-85 22.995.- 84.000 1-84 9.995.- 65.000 3-86 24.995.- 13.000 7-86 9.500.- 75.000 2-82 4.500.- 102.000 7-81 2.995.- 22.500 1-87 25.995.- 46.000 3-84 14.995.- 30.000 9-87 22.995.- 104,000 8-81 5.995.- 105.000 11-84 15.995.- INDUSTRIEWEG 37 TERNEUZEN TEL. 01150-81121 en, Baljuw Veltersweg 1, utomobielbedrjjf Moret, I i MOSKOU (RTR) - De Sov jetautoriteiten hebben woensdag de evacuatie van bejaarden, vrouwen en kin deren uit het door een aard beving getroffen gebied in Armenië voltooid. Volgens Stepan Sjalajev, het hoofd van de Sovjetvakbonden, zijn in totaal 86.400 mensen per vliegtuig of trein uit het rampgebied weggebracht. De laatste trein met kinderen uit Leninakan, een stad die voor de helft verwoest werd in de aardbeving van twee weken geleden, vertrok woensdag. Volgens Sjalajev mogen alle evacués terugkeren 'zodra men de gevolgen van de aardbeving te boven is'. Het officiële nieuwsagent schap TASS maakte melding van een nieuwe aardbeving, in de Centraalaziatische repu bliek Kirgizië. De aardschok had een kracht van 6 op de in de Sovjetunie gehanteerde schaal van Mercalli oftewel sterk genoeg om schade aan te richten aan gebouwen. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. Een Sovjetgeleerde zei woensdag dat de Armeense autoriteiten waarschuwingen dat het door de aardbeving ge troffen gebied een seismisch zeer actieve streek was, in de wind hadden geslagen. Volgens Nikolaj Laverov was het noor den van Armenië al twee jaar door seismologen aangeduid als een zeer gevaarlijke streek. 'De regering werd daarvan op de hoogte gebracht', aldus La verov. In de Sovjetmedia werd op nieuw kritiek geuit op het trage verloop van de reddings acties en de wijze waarop de autoriteiten omsprongen met de hulp uit het buitenland voor de slachtoffers van de aardbe ving, die aan ruim 50.000 men sen het leven heeft gekost en honderdduizenden dakloos heeft gemaakt. Volgens de 'Li- teratoernaja gazeta' en het weekblad 'Moskovskie Novosti' hebben de autoriteiten weinig geleerd van de ramp met de kerncentrale van Tsjernobyl in 1986. De 'Literatoernaja gazeta' zei opheldering te willen over het 'grote aantal organisatori sche fouten', terwijl 'Moskovs kie Novosti' aandrong op maat regelen tegen 'mensen die in deze tijden hebben laten zien dat zij onbekwaam zijn om lei ding te geven'. De leiders van de Likud en de Arbeiderspartij, Shamir en Pe- zullen het coalitie-akkoord vanochtend tekenen waarna Shamir het vertrouwen van de Knesset voor zijn nieuwe rege ring zal vragen. Aan het coalitie-akkoord is voor de regeling van de onder- e werkverhouding een ge heim aanhangsel toegevoegd, waarin is bepaald dat de bui tenlandse betrekkingen van Is raël uitsluitend tot het domein van het ministerie van buiten- Ise zaken behoren. De nieuwe minister van financiën, Peres, zal als plaatsvervangend premier wel de geheime tele grammen onder ogen krijgen die naar de premier en de mi nisters van Buitenlandse Za ken en Defensie, Arens en Ra bin, worden gestuurd. Volgens het geheime aan hangsel zullen politieke zaken bovendien in 'persoonlijke ge sprekken' tussen Shamir en Peres worden aangesneden. De status van de bezette gebieden sal alleen met instemming van beide coalitie-partners worden gewijzigd, zodat de regering op grond van een meerderheids besluit niet zonder meer tot an nexatie van de westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook kan overgaan. In het centraal comité van de Arbeiderspartij ontstond een enorm tumult nadat Peres zijn lijst met kandidaten voor het ministerschap had voorgelezen onder wie geen enkele vrouw. Door de enige vrouw in het oude kabinet, minister van Ge- rondheid Arbeli-Almozlino, te laten vallen heeft Peres zich de woede van de socialistische vrouwen op de hals gehaald, fct de leuze 'geen regering ronder vrouw' werden spreek koren aangeheven. Uit protest tegen deze Trouwloze ministerslijst, kon digde secretaris-generaal Bar An van de arbeiderspartij ver volgens aan geen kandidaat meer voor het ministerschap te willen zijn. In de krachtmeting met de socialistische vrouwen beeft Peres als leider van de Arbeiderspartij gezegevierd met 361 tegen 154 stemmen werd zijn ministeriële kandi datenlijst door het centrale Partijcomité aangenomen. Peres heeft socialistische deel name aan een regering op brede basis onder leiding van ohamir verdedigd door te beto on dat zo'n regering een eind aan het internationale isole ment van Israël zou kunnen maken. De socialistische leider koestert geen illusies over de S'gantische problemen waar mee hij als minister van Finan ciën zal worden geconfronteerd am de snel stijgende werkloos heid te bestrijden en de nood- mdende industrie- en land bouwsectoren weer op de been helpen. Met een regering van natio nale eenheid wil Peres boven- man een breuk in het Joodse vermijden. De Arbeiders- r™j is volgens Peres geen oorstander van anti-reli- dwang, maar wil ook 5 hegemonie van de een oodse stroming over andere J°odse stromingen. k,He linkervleugel van de Ar- uerspartij is tegen compro- mssen met de Likud bijvoor beeld over de Joodse kolonisa- van de bezette gebieden. De duifachtige socialisten willen een actieve vredespolitiek en een sterke oppositie tegen het Likud-beleid voeren. Als grootste gemene deler zal de nieuwe regering-Shamir zich tegen onderhandelingen met de PLO en tegen de oprichting van een onafhankelijke Pales tijnse staat in de bezette gebie den keren. Drie van de elf ministers van de Arbeiderspartij, Weizman, Gur en Bar An zijn echter be reid met de PLO te onderhan delen. In de loop van het vre desproces dat met het begin van de openlijke dialoog tussen de PLO en de Verenigde Staten op gang is gekomen, zal de re gering voor de Amerikaanse druk zwichten of binnen een paar jaar uiteenvallen. Jonge linkse Israëliërs demonstreren tegen de samenwerking van de arbeiderspartij met de rechtse Likud. Zowel van lin ker- als rechterzijde is veel kritiek op de nieuwe coalitie. - fotoanf Prevpier Papandreou met zijn jonge vriendin Mimi.- fotoap DEN HAAG (ANP) - Aan de reeks schandalen in Grie kenland die enkele maan den geleden begonnen, lijkt maar geen einde te komen. En het ziet ernaar uit dat de politieke crisis waarin het land is beland, tot de ver kiezingen van juni volgend jaar alleen nog maar dieper kan worden. De publieke opinie is boos over het geknoei van ministers en heeft het gevoel verraden te zijn door de politieke élite. De bevolking raakt ook steeds meer bezorgd over de moge lijkheid van een militaire staatsgreep. De Grieken dachten dat zij het ergste hadden gehad toen premier Andreas Papandreou (69), die twee maanden in een ziekenhuis in Londen door bracht voor een ingrijpende hartoperatie, in oktober terug keerde pronkend met zijn nieuwe vriendin, de veel jon gere stewardess Dimitra Liani (34). Dat bleek echter slechts het begin te zijn. Papandreou was namelijk naar Londen vertrokken zon der thuis een vervanger te be noemen tijdens zijn aanwezig heid. Via lange telefoonge sprekken wenste hij zelf vanaf zijn ziekbed de zaken in Grie kenland te blijven regelen. Maar nauwelijk was de pre mier terug in Athene, waar de kranten al enige tijd bol ston- (ADVERTENTIE) De snelste autofocus spiegelreflex camera mag er best beter uitzien dan de rest. Italiaanse vormgevers hebben er iets bijzonders van gemaakt. Een snel ontwerp. Passend bij de snelste sluitertijd (1/8000), de snelste ingebouwde motor drive (3,3 beelden per sec.), een zeer accuraat en supersnel werkend autofocus systeem (werkt al bij het licht van één kaars) en het unieke Matrix belichtings- metersysteem. Tel daarbij op het cijfer 9 voor bedieningscomfort. Dat kunt u trouwens zelf uittesten als u nu snel naar de fotovakhandel gaat. MtonlFHUlöni De Nikon F-801 is zo bijzonder dat we er een 36 pagina's dikke brochure aan hebben gewijd. Vraag 'm aan (met testrapport) bij Inca bv, Postbus 354,2000 AJ Haarlem. Body leverbaar voor ca. 1.649,-incl. 2 jaar Nederlandse garantie. den van de verhalen over zijn verhouding met Liani en zijn voornemen te scheiden van zijn echtgenote, of hij werd gecon fronteerd met het ergste finan ciële en politieke schandaal in het na-oorlogse Griekenland: de zaak rond de bankier George Koskotas. Koskotas heeft gezorgd voor een 'politieke nachtmerrie', zo als Papandreou het schandaal zelf heeft genoemd. De bankier werd eind november in de Ver enigde Staten gearresteerd door de Amerikaanse federale recherche FBI, waarna de Grieken om uitlevering hebben gevraagd. Koskotas wordt er van beschuldigd tussen de 300 en 600 miljoen gulden van de Bank van Kreta, waarvan hij directeur en hoofdaandeelhou der was, te hebben verduisterd. Schadelijker nog dan het bankschandaal voor Papan dreou is evenwel het feit dat Koskotas op 6 november uit Griekenland, waar hij in staat van beschuldiging was gesteld, kon vluchten. De verdwijning van Kosko tas naar het buitenland dwong Papandreou stappen te onder nemen. Het zag er even naar uit dat de premier zijn kabinet ingrijpend zou wijzigen. Maar uiteindelijk sloeg hij de advie zen zich van de door het schan daal aangetaste ministers te ontdoen toch in de wind. Som mige kabinetsleden moesten aftreden, maar kregen tegelij kertijd een andere portefeuille. Dit gebeurde ook met Kout- soyorgas. Voor de televisie heeft Pa pandreou enkele weken gele den gewag gemaakt van een samenzwering die tot doel zou hebben de socialisten voor de verkiezingen te verzwakken. Hij verbruide het echter weer bij de bevolking. Terwijl op de zelfde avond bezorgde partijle den naar het partijgebouw stroomden voor een spoedver gadering, werd de premier in een nachtclub gesignaleerd aan de arm van 'Mimi', zoals hij Di mitra Liani noemt. Het voorval was voor Apostolos Lazaris, een van de meest gerespec-' teerde PASOK-afgevaardig- den, aanleiding zowel uit het parlement als uit de partij te stappen. Na de talloze tegenslagen van de afgelopen maanden, boekte de Griekse premier af gelopen zondag een overwin ning. Alle 156 leden van zijn so cialistische PASOK-partij (de meerderheid in het 300 zetels tellende parlement) stemden voor de begroting van de rege ring voor 1989. Maar voor veel Grieken heeft Papandreou zijn geloof waardigheid verloren. Dit be gon met de publiciteit rond zijn liefdesaffaire met Liani. Hoe wel de Grieken een buitenech telijke affaire doorgaans zeker niet zien als iets negatiefs, ging de premier in hun ogen nu te ver. „Hij had de zaak ineens niet meer in de hand", zegt de bekende journaliste Helen Vla- chos, van de oppositiekrant Kathimerini. Vooral de vastbe slotenheid van Liani een 'first Lady' te maken - hij schendde zo onlangs de protocolaire re gels door haar mee te nemen naar het parlement voor de be grotingsbehandeling en ook tij dens de EG-top in Rhodos week zij niet van zijn zijde - deed de vraag rijzen of Papandreou niet aan het aftakelen is. „De mensen begrijpen er niets meer van", zegt Vlachos. „Niet gelo ven in een politicus, is een ding. Maar geconfronteerd worden met een hopeloos verliefd 69- jarig kind, is wat anders". Toch valt moeilijk te zeggen of Papandreou de leiding van zijn partij zou verliezen. En ook is het heel goed mogelijk dat PASOK genoeg stemmen zal halen om een coalitie te vor men met de kleine linkse par tijen, die kunnen profiteren van het vertrek van ontevre den PASOK-leden. Dit scenario van de PASOK regerend met een van de twee communistische partijen in het land heeft de suggestie gewekt van een mogelijke militaire coup. Maar tegelijkertijd me nen veel Griekse commentato ren dat een staatsgreep on waarschijnlijk is, omdat deze geen enkele steun zou vinden onder de bevolking. Zij wijzen er bovendien op dat de Europese Gemeenschap Griekenland in 1981 heeft toe gelaten in de vaste veronder stelling dat de nieuwe demo cratie van permanente aard zou zijn. De EG zou Grieken land zeker schorsen als lid als het land opnieuw een militaire dictatuur zou worden. En ook de Verenigde Staten, die ban den hadden met het kolonelsre gime na de coup van 1967, zou den een staatsgreep nu afwij zen, aldus de commentaren. Partijen Israël gaan akkoord LICQUES - In het Noordfranse dorpje Licques is de tra ditionele kalkoenenparade gehouden. In Licques zullen voor de kerstdagen 35.000 kalkoenen worden geslacht. - fotoap Op het perron van het station in de Armeense hoofdstad Jerevan wachten slachtoffers van de aardbeving op de trein fce hen naar Moskou zal brengen. - foto anp ïan onze correspondent Rob Simons Likud-premier Shamir heeft uiteindelijk in een geheime stemming met 796 tegen 642 stemmen gisterochtend even na 3 uur de goedkeuring van het centraal comité van de Likud voor zijn coalitie-akkoord en zijn lijst van Likud- ministers gekregen. De Belgische villa van Mobutu. - fotoap BRUSSEL (ANP) - Een rechter in Brussel heeft op verzoek van de Belgische holding Cotoni beslag gelegd op een aantal wonin gen in België die eigendom zijn van de Zaïrese president Mo butu. Dat is bevestigd door de woordvoerder van het Belgische Ministerie van Buitenlandse Zaken. De bezittingen van Mobutu waarop beslag werd gelegd bevin den zich in Brussel en in Waals Brabant. Volgens betrouwbare bronnen zouden ze zo'n elf miljoen gulden waard zijn. Cotoni meent een schuldvordering op de Zairese staat te hebben van 2,7 miljoen gulden. NEW YORK (RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft ingestemd met de instelling van een groep waarnemers die toezicht zal gaan houden op de gefaseerde te rugtrekking van de circa 50.000 Cubanen uit Angola. Het waar nemersteam zal bestaan uit circa 70 militairen en 20 burgers. Het krijgt een voorlopig mandaat van 31 maanden. LONDEN (RTR) - Het Britse dierenbevrijdingsfront ALF heeft in een telefoongesprek de verantwoordelijkheid opgeëist voor de reeks van aanslagen met brandbommen op warenhuizen in Groot-Britannië. De politie van Manchester heeft dat bekend gemaakt. Een grootwinkelbedrijf in Plymouth in het zuidwes ten van Engeland werd dinsdag door brand verwoest. BRASILIA (RTR) - De presidenten van zeven Latijns-Ameri kaanse schuldenlanden willen een conferentie beleggen met de leiders van de belangrijkste industrielanden ter bespreking van de schuldenproblematiek. Dit hebben Braziliaanse rege ringsfunctionarissen woensdag bekendgemaakt. De groep van zeven landen wil de buitenlandse schuld van de regio ten bedrage van 420 miljard dollar verminderen om zo de groei veilig te stellen. Moskou (AFP/RTR) - Twee novums woensdag: een Sovjetminister maant het leger nu eindelijk de cijfers van de defensiebegroting te publiceren en dezelfde minister gaat publiekelijk bijna rollend over de mat met premier Nikolaj Ryzjkov. Minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze deed dit Minister Sjevard- woensdag in een vraaggesprek met nadze (defensie) het weekblad Moskou Nieuws, dat - foto anp verscheen terwijl hijzelf vanuit Japan in Manila arriveerde. Het gaat niet aan dat de defensiebegroting twee jaar na het po litieke besluit deze te publiceren nog niet openbaar is gemaakt, aldus Sjevardnadze duidelijk doelend op de traagheid waar mee de defensiestaf en het leger daaraan uitvoering wensen te geven. Zijn uitlating vormt ook een nieuwe aanwijzing voor verzet binnen het leger tegen de eenzijdige troepenverminde- ring met 500.000 man die Sovjetleider Michail Gorbatsjov op 7 december aankondigde in de Algemene VN-Vergadering. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De Surinaamse activist voor de mensenrechten Stanley Rensch is vrijgelaten. Dat heeft Rensch woensdag desgevraagd zelf verklaard. De activist zou woensdag voorgeleid worden voor de fungerend hulpoffi cier van justitie. Hij kreeg evenwel eerder te horen dat hij mocht vertrekken. Rensch is 'vrij om te gaan', maar mag het binnenland van Suriname niet betreden, zo is bepaald. Rensch werd zaterdag 10 december bij terugkomst in Suri name uit de Verenigde Staten gearresteerd. Rensch beschouwt zijn vrijlating als een 'aanwijzing dat de zaak nu is afgelopen'. BRUSSEL (ANP) - 'Vlees dat op het ogenblik in België op tafel komt is kankerverwekkender dan ooit. De boeren gebruiken misschien minder hormonen, maar zijn massaal overgestapt op quasi-legaal uit Nederland en Frankrijk ingevoerde middelen, waarvan met zekerheid vaststaat dat ze kankerverwekkend zijn.' Dat heeft de Belgische Europarlementariër Jaak Vandemeule- broucke (Volksunie) verklaard in Brussel. De Belg is lid van wat hij noemt de 'spuitcommissie', een parlementaire commis sie die een onderzoek instelt naar de vleeskwaliteit in de EG. BRUSSEL (ANP) - In Brussel wordt gewerkt aan een Europese mestrichtlijn. De Europese Commissie wil het gebruik van dierlijke mest en kunstmest in bepaalde gebieden binden aan een stikstofnorm, zo blijkt uit een voorstel dat woensdag is be kendgemaakt. De maatregelen kunnen ertoe leiden dat de Ne derlandse meststoffenwet moet worden gewijzigd. In Neder land is gekozen voor een fosfaatnorm, ondanks bezwaren uit wetenschappelijke hoek. BUENOS AIRES (IPS) - President Raul Alfonsin van Argenti nië heeft geweigerd gerechtelijke processen tegen officieren stop te zetten. Het is aan justitie over die zaken te beslissen, al dus de president in een toespraak tot het parlement, dat in spoedzitting bijeen was. De president verdedigde het huidige Argentijnse leger echter in duidelijke bewoordingen. „De eer van de strijdkrachten staat niet ter discussie", aldus Alfonsin. „We weten dat er men sen zijn die doen geloven dat de strijdkrachten zelf in de be klaagdenbank zitten."

de Stem | 1988 | | pagina 5