IAI1D Shamir dreigt met aftreden als Likud regeerakkoord verwerpt 29." 42?» ENORME GROEI EN LAGE INFLATIE RUKE INDUSTRIELANDEN Als je haar maar goed zit Verdachte door Lisbet Palme herkend Kinderen in Derde Wereld de dupe van schuldencrisis Y1 BUITENLAND Jashua 0-2867 PESTEM BUITENLAND WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 I van Likud. m ief gerust het ^las op onze inieke vollektie. Inflatie ONDERZOEK NAAR MOORD ZWEEDSE PREMIER NA DRIE JAAR MOGELIJK ROND f NIEUWSOVERZICHT Grote branden in Engelse winkels Shell krijgt boete van vier miljard Meer dan 120 miljoen voor Armenië Premadasa wint verkiezingen Sri Lanka Japan en Su blijven ruziën over eilanden Volledige sanering EG-landbouw mislukt Ingrijpende wijziging Poolse partijleiding Bonden en Philips België weer in gesprek Rode Kruis staakt werk in Libanon A52 vorden besteed bij de jeelnemende winkeliers. De Oostburgse einde- Jaarsactie duurt tot en met saterdag 24 december, □e consument ontvangt jij elke bestede 10 gulden sen heel lot en bij iedere jestede 5 gulden een half |ot. 3lijkt een half lot tot de minnende loten te beho ren, krijgt men de helft Van de prijs. Ootarls J. van den Berg verricht dinsdag 27 de- Icember in hotel „De Een- ïhoorn" te Oostburg de trekking. T21 EITS DISCETTES JERUZALEM (AFP-RTR- Ijjpl) - Premier Yitzhak Shamir van Israël heeft ge neigd als leider van het Li- kud-blok af te treden, in dien zijn partij het regeer akkoord met de Arbeiders partij verwerpt. Dit is dins dag vernomen uit kringen De leiders van de twee grootste Israëlische partijen bereikten (naandagvond een akkoord oVer de vorming van een nieuwe regering van nationale eenheid onder leiding van de huidige premier Shamir. Dins dagavond spreekt het Centraal Comité van Likud zich uit over het regeerakkoord. Binnen het Likud-blok is nschoen waar de chic vanaf nwerk leer en leren zool. en dat voor 'n iclvoen.lv a.ndel versprille aat 33, Oostburg 01170-2726 i i - L - veel verzet gerezen tegen de overeenkomst. Vooral de mi nister van handel en industrie en nummer drie binnen de Li kud, Ariel Sharon, heeft be zwaar gemaakt tegen de ge maakte afspraken met de Ar beiderspartij van Shimon Pe res. Sharon ziet meer in een coalitie van zijn partij met de kleine religieuze en rechtse partijen zonder de partij van Peres. Vertegenwoordigers van Li kud en de Arbeiderspartij heb ben de afgelopen nacht onder handeld over het ontwerp-re- geerakkoord, maar konden het nog niet eens worden over de definitieve tekst. Medewerkers van de eerste-minister spraken de verwachting uit dat Peres en Shamir later op de dag de overeenkomst zullen onderte kenen. Vervolgens zullen de Centrale Comités van beide partijen zich over het akkoord buigen. Waarnemers zeiden te ver wachten dat een meerderheid van Shamirs partij het regeer akkoord zal goedkeuren. Peres, de leider van de Ar beiderspartij, zei dinsdag in een interview met dezelfde ra diozender dat de nieuwe rege ring zou proberen vrede in het Midden-Oosten te bereiken. Volgens hem gaat zich een groep ministers binnen het ka binet zich bezighouden met vredesvraagstukken. Het akkoord voorziet in tien zetels voor zowel de Likud als de Arbeiderspartij, aldus Pe res. De Arbeiderspartij zal bin nen de nieuwe regering streven naar een herziening van het kiesstelsel om de controversiële 'Wie is jood is-wet' tegen te houden en herstel van de eco nomie mogelijk te maken. De religieuze partijen heb ben boos gereageerd op het ak koord tussen Likud en Arbei derspartij. De overeenkomst ontneemt hun de mogelijkheid aan de regering deel te nemen. Likud heeft na de algemene verkiezingen van 1 november met deze en andere rechtse partijen overleg gevoerd over deelneming aan de regering. PLO-leider Yasir Arafat heeft de Israëlische Arbeiders partij van kiezersbedrog be schuldigd en haar verweten het vredesoverleg te ondermijnen door nieuwe joodse nederzet tingen toe te staan in de bezette gebieden. „De Israëlische lei ders proberen de dialoog te tor pederen en het vredesproces en het bijeenroepen van een inter nationale vredesconferentie te belemmeren", zo zei Arafat op een persconferentie in Wenen, aan het eind van zijn twee daags bezoek aan Oostenrijk. Peres heeft dinsdag een ont- werpregeerakkoord gesloten met de Likudpartij van pre mier Yitzhak Shamir waarin acht nieuwe joodse nederzet tingen op de Westelijke Jor- daanoever en de Gaza-strook worden voorgesteld en maatre gelen worden aangekondigd die een eind moeten maken aan de Palestijnse opstand. Premier Shamir. - fotoap Economie beleeft topjaar PARIJS (ANP) - De economische omstandighe den in de westerse industrielanden zijn sinds het begin van de jaren zeventig niet meer zo goed ge weest als dit jaar. De produktie is sinds het midden van 1987 toegenomen met meer dan vier procent op jaarbasis. De investeringen groeiden flink en het inflatietempo bleef laag. Volgend jaar zal de economische groei wat geringer zijn. Dit schrijft de OESO, de Orga- nisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling, ln haar halfjaarlijkse rapport over de vooruitzichten voor de wereldeconomie. Voor 1989 voorziet de OESO een reële economische groei van 3,25 procent in de 24 OESO- landen. In 1990 zal dat percen tage 2,75 zijn. De groei van de Japanse economie is groter dan gemiddeld, terwijl de groei in de Verenigde Staten en Europa iets kleiner zal zijn. De toeneming van het bruto nationale produkt (bnp) heeft dit jaar plaatsgevonden in alle OESO-landen. Zelfs in veel Europese landen die chronisch leken te lijden aan lage groei- cijfeis en hoge werkloosheid nam het bnp met meer dan 3,5 proctnt toe. A»n de economische groei ligt een aantal krachten ten grondslag. De ruilvoet is ver beterd dank zij een daling van deolieprijzen in 1986, er is ver touwen dat de inflatie laag blijft, de looneisen zijn in de meeste landen gematigd en er is een verbetering in de finan ciële positie en de rendementen ran het bedrijfsleven. Deze krachten zijn ondersteund door let gevoerde economische be leid, aldus het rapport. In de zomer van dit jaar is door de hoogconjunctuur een opwaartse druk op de renteta rieven ontstaan. Een hogere rente heeft lagere investerin gen tot gevolg en verzwaart de schuldenlast var ontwikke lingslanden. In de VS resulteert een verhoging van de rente in meer financiële problemen voor de boeren en de spaar- en leeninstellingen en in grotere schuldenlasten voor bedrijven die te maken hebben met een uitkoop met behulp van ge leend kapitaal. Hoewel deze taken zeker aan- :ht vereisen blijft de funda mentele rol ran het monetaire Meid de beheersing van de in flatie. Terughoudendheid ten aanzien van verkrapping van te monetair beleid uit vrees voor aanwakkering van de in flatie kan uiteindelijk nog gro tere renteverhogingen nodig maken met daarbij het risico van vraaguitval, aldus het rap port. 'Protectionisme blijft een chronisch probleem.' De gren zen van veel OESO-landen zijn minder open dan tien jaar gele den. Er is een tendentie om nog meer beschermende maatrege len te nemen, vooral ten op zichte van de nieuwe industrie landen in Azië. De OESO raadt dat ten sterkste af en pleit voor internationaal overleg. Na de behandeling van een aantal sterke en zwakke pun ten van de economieën van de OESO-landen gaat het rapport in op de vraag welk beleid de gunstige economische situatie kan ondersteunen. Een mone tair beleid voor de beheersing van de inflatie moet worden gecombineerd met een strak begrotingsbeleid. Dat levert niet alleen een bijdrage aan een lage inflatie, maar vermindert ook de druk op de rentetarie ven en maakt middelen vrij die kunnen worden gebruikt voor investeringen. In alle OESO-landen zijn be langrijke structurele hervor mingen nodig, onder meer op de terreinen van de landbouw en handelsbeschermende maatregelen. Andere maatre gelen, zoalsbelastinghervor mingen, het opruimen van sub sidies aan verouderde indu strieën en het versoepelen van de werking van de arbeids markt zijn slechts in bepaalde landen nodig. Dergelijke aan passingen moeten zoveel moge lijk in internationaal verband worden uitgevoerd, aldus het rapport. De OESO is een organisatie van 24 westerse industrielan den die zetelt in Parijs. Bij haar voorspellingen gaat zij er van uit dat er geen veranderin gen plaatsvinden in het ge voerde en het aangekondigde beleid, dat de wisselkoersen constant zijn en dat de olieprijs in reële termen gelijk blijft. De berekeningen van de organisa tie gaan uit van de situatie op 1 november 1988. De olieprijs is daarna gestegen. Een vrouwlijk soldaat van het Vietnamese leger houdt haar krulspelden tijdens een parade gewoon in. De laatste week verlieten ruim 18.000 Vietnamese soldaten dit buurland waar zij na een bezetting van ruim tien jaar weggaan. - foto anp STOCKHOLM (AP) - De man die sinds vorige week vast zit op verdenking van de moord op de Zweedse premier Olof Palme in fe bruari 1986 is vorige week op een videoband herkend door Lisbet Palme. Dat heeft de krant Aftonbladet dinsdag gemeld. De weduwe van Palme is de enige getuige die de moorde naar duidelijk gezien heeft. Haar herkenning van de man was volgens Aftonbladet de voornaamste reden waarom de districtsrechtbank van Stock holm vorig jaar de inbewa ringstelling gelastte van de 41- jarige Christer Petterson. Het Openbaar Ministerie, noch de politie, noch de raads- Olof Palme en zijn vrouw Lisbet. man van de verdachte wilde op het bericht in Aftonbladet commentaar leveren. Officier van justitie waarschuwde dat het leven van mevrouw Palme door de publiciteit in gevaar kon komen. Ook de Zweedse televisie be richtte dat Lisbet Palme de moordenaar had herkend, maar gaf geen bijzonderheden. Palme werd op 28 februari 1986 op straat in Stockholm doodgeschoten toen hij met zijn vrouw naar huis liep nadat zij samen een bioscoop hadden be zocht. Mevrouw Palme liep bij de aanslag een schampschot op. Volgens Aftonbladet hadden andere getuigen Petterson her kend als de man die zij voor de moord bij de bioscoop hadden zien rondhangen. De verdediger van Petterson, Arne Liljeros, heeft aangege ven dat hij de betrouwbaarheid van ooggetuigenverklaringen drie jaar na dato zal aanvech ten. Volgens Zweedse kranten zal ook het ontbreken van het moordwapen, een .357 magnum revolver, het rondkrijgen van de bewijsvoering bemoeilijken. jJIEW DELHI/HARARE (IPS) - In ontwik kelingslanden is de afgelopen tien jaar en°nné vooruitgang geboekt op het gebied van de gezondheiszorg. De schuldencrisis dreigtalle resultaten echter teniet te doen. fl'at stelt het VN-Kinderfonds Unicef in het vandaag in de Indische hoofdstad New Delhi ^publiceerde jaarverslag 'State of the World's uuldren'. Unicef ziet de komende tien jaar met I zorg tegemoet. Door het versneld invoeren van inentings- Wogramma's, het propageren van een eenvou- middel tegen uitdroging door diarree en a& geboortenbeperking is het leven van onge- miljoen kinderen in de Derde Wereld Maar deze opzienbarende vooruitgang I eenmahg kunnen blijken, 'als een ®Kelend juweel in een doffe kroon.' «nkaanse en Latijnsamerikaanse landen Ji door de torenhoge schuldenlast en de voort aande daling van de grondstof prijzen amper din Ie besteden aan armoedebestrij- j3- °P gezondheidszorg, gratis basisonder- is en subsidies op voedsel en brandstof wordt ticaal bezuinigd. ga n de landen beneden de Sahara is op de uit- LdV- gezondheidszorg besnoeid, evenals iwk 1 van de Latijnsamerikaanse en Cari- v»n j landen. Hetzelfde gebeurt in een derde L de Aziatische landen', aldus Unicef. Dit LJ^lngsbeleid heeft het afgelopen jaar een miljoen kinderen beneden de vijf jaar het leven gekost, berekende het VN-fonds. In tegenstelling tot wat algemeen geloofd wordt gaat er tegenwoordig meer geld van de Derde Wereld naar de industrielanden dan an dersom. In 1979 stroomde er zo'n tachtig miljard gulden naar de ontwikkelingslanden. Telt men nu leningen, schuldafbetalingen en het verlies door de lage grondstof prijzen bij elkaar op, dan gaat er nu veertig miljard gulden per jaar naar het westen. Unicef uit felle kritiek op het 'dolgedraaide schuldensysteem' van de jaren tachtig. 'Het zou er wat minder toe doen indien de verantwoor delijken daarvoor zelf zouden moeten opdraai en. Maar nu krijgen de armen de rekening thuisgestuurd.' Vooral de kinderen zullen de dupe worden van de zogeheten economische aanpassingsprogramma's waaraan de ontwik kelingslanden moeten voldoen. Volgens het rapport zijn de gevolgen nu te zien in Burma, Burundi, Gambia, Jamaica, Ni ger, Nigeria, Paraguay en de Filipijnen. Daar neemt ondervoeding duidelijk toe. Unicef pleit voor een combinatie van economische maatre gelen op korte en lange termijn om de armen beter te beschermen tegen de gevolgen van de schuldenlast. Lof krijgen Algerije, Indonesië, Pakistan en Ghana toegezwaaid omdat zij on danks de economische problemen hun armoe debestrijding overeind houden. In het rapport wordt uitgebreid ingegaan op de vorderingen die bij het inenten van kinderen zijn gemaakt. Het aantal inentingen is in Alge- Noorwegen Nederland Denemarken Zweden Frankrijk Finland C België Canada BRD Australië Italië Japan Zwitserland Groot Brittannië Nieuw Zeeland r~i Ierland f5* Verenigde Staten" Officiële ontwikkelingshulp In procenten t.o.v. het bruto nationaal produkt van de OESO-landen. □is Oostenrijk f*-; kas*| rije, Bolivia, China, Colombia, Peru, Senegal, Syrië en grote delen van India en Pakistan de afgelopen vijf jaar verdubbeld. Hierdoor zou de kindersterfte met 2,5 miljoen per jaar zijn ge daald. Ziektes als mazelen, tetanus en kinkhoest kosten jaarlijks vijf miljoen kinderen het leven, maar de injectiespuit dringt deze 'killers' steeds verder terug. De sterfte onder kinderen wegens uitdroging is ook aanzienlijk gedaald. De kin deren drogen uit door diarree, maar door het toedienen van een oplossing van zout en suiker in schoon water kan dit worden voorkomen. Niet alleen de schuldenlast breekt de kinde ren in de Derde Wereld op. Strijd eist een even zo hoge tol. De grootste ramp in Zuidelijk Afrika is volgens Unicef de destabilisatiepoli- tiek van Zuidafrika in de Frontlij nstaten. „Die heeft iedereen getroffen", aldus de Zimbab waanse vertegenwoordiger van Unicef, Ba- bourcar N'Jie gisteren. i De Frontlij nstaten Angola, Botswana, Mozambique, Tanzania, Zambia en Zimbabwe hebben minstens 120 miljard gulden verloren door het economisch en militaire geweld van Zuidafrika. De landen zien zich gedwongen veel geld uit te geven aan defensie in plaats aan ont wikkeling, aldus N'jie. De landbouw komt bijvoorbeeld niet of nau welijks van de grond en de gevolgen daarvan voor kinderen zijn verstrekkend: minder in komsten en minder voedsel leiden tot ondervoe ding en geldgebrek waardoor de kinderen niet naar school kunnen. Ook N'Jie wijst erop dat de armen beslist niet wijzer zijn geworden van de astronomische bedragen die hun regeringen van het rijke westen geleend hebben. „Wat zij wel meemaken is een hoge kindersterfte, baby's met een te laag geboortegewicht, te trage groei van peuters en kleuters, en gebrek aan onder wijs", aldus de Unicef-vertegenwoordiger. LONDEN (RTR/AFP) - Een grootwinkelbedrijf in het zuid- Britse Plymouth is door brand verwoest. Bij twee winkels in Londen zijn een minuut na elkaar twee brandbommen ont ploft. Een derde brandbom in de Britse hoofdstad werd on schadelijk gemaakt, zo is in politiekringen vernomen. In een winkel in Cardiff brak ook een kleine brand uit. De poli tie stelt een onderzoek in om na te gaan of er verband bestaat tussen de branden. Zij vermoedt dat er sprake is van brand stichting. Bij de branden zijn geen slachtoffers gevallen. SAN BRUNO (AP) - Een Amerikaanse jury heeft oliemaat schappij Shell veroordeeld tot een boete van vier miljard gul den wegens milieuvervuiling in de Rocky Mountains. Het geld zal worden gebruikt voor het herstel van het met pesticiden vervuilde gebied. Het vonnis betekende een grote overwinning voor de 250 verze keringsbedrijven die het proces tegen Shell hadden aange spannen. Zij hadden gezegd dat Shell op de hoogte was van de vervuiling in de Rocky Mountains en daarom zou het bedrijf ondanks de 800 verschillende verzekeringspolissen niet gedekt zijn tegen de schade. Een woordvoerster van Shell zei dat het bedrijf door het vonnis buitengewoon teleurgesteld was en dat het in ieder geval in hoger beroep zou gaan. GENEVE (DPA) - Tot nu toe is meer dan 120 miljoen gulden hulp toegezegd voor de slachtoffers van de aardbeving in Ar menië, zo heeft de noodhulporganisatie van de Verenigde Na ties UNDRO in Genève bekendgemaakt. Bij dit bedrag is de hulp in de vorm van goederen niet meegerekend, deze zou nog enkele miljoenen bedragen. De fase van de directe noodhulp loopt nu ten einde, aldus UNDRO. De hulpinspanningen gaan zich nu richten op het herstel van de schade en de wederop bouw van het gebied voor de overlevenden. Het internationale Rode Kruis en de Rode Halve Maan hebben laten weten dat er geen goederen meer naar het rampgebied gestuurd hoeven te worden. COLOMBO (RTR) - Premier Ranasinghe Premadasa van Sri Lanka heeft de presidents verkiezingen in zijn land ge- wonnnen. Premadasa kreeg 300.000 stemmen meer dan zijn rivale Bandaranaike. In totaal 5,1 miljoen mensen brachten hun stem uit bij deze presi dentsverkiezingen. De 64-ja- rige Premadasa heeft de afge lopen tien jaar onder president Junius Jayewardene het pre mierschap vervuld. Als opvol ger van Jayewardene wacht Premadasa een moeilijke taak. Zijn land gaat gebukt onder etnisch en politiek geweld en onder economische problemen door de niet aflatende strijd. Premadasa. TOKYO (AFP/UPI) - Japan en de Sovjetunie blijven het fun damenteel oneens over de vraag aan welk van de twee landen de soevereiniteit toekomt over de Koerillen, vièr eilandjes ten noordoosten van het Japanse eiland Hokkaido. Dit heeft de woordvoerder van buitenlandse zaken in Tokyo verklaard na langdurige gesprekken tussen de twee ministers van buiten landse zaken. Edoeard Sjevardnadze en Sosuke Uno voerden een 'openharti ge, eerlijke en verhitte discussie' tijdens hun derde en laatste gespreksronde over de Koerillen. De Sovjetunie bezette de eilandengroep na de Tweede Wereldoorlog. Het feit dat de vlag van de Sovjetunie op deze eilanden wappert, heeft tot dusver het sluiten van een vredesverdrag tussen de twee landen ge blokkeerd. BRUSSEL (ANP) - Het is EG-landbouwcommissaris Frans Andriessen niet gelukt de Europese landbouw volledig volgens plan te saneren, voordat hij zijn portefeuille begin volgend jaar overdraagt aan de Ier Ray Macsharry. De pogingen om nog dit jaar de uit de hand gelopen uitgaven in de Europese rundvleessector aan te pakken zijn definitief afge sprongen in de EG-landbouwraad. Volgens minister Braks, die zich teleurgesteld toonde over de mislukking, hebben de ministers desondanks met staand ap plaus afscheid genomen van de Nederlandse commissaris, die de komende vier jaar de handelspolitiek van de Gemeenschap gaat behartigen. WARSCHAU (RTR/DPA/ UPI) - De Poolse president, ge neraal Wojciech Jaruzelski, heeft ingrijpende personele wijzigingen in de partijleiding aangekondigd om het aanzien de partij op te vijzelen en poli tieke en economische hervor mingen mogelijk te maken. „Er wacht ons een zware taak", zo zei Jaruzelski in een toespraak aan het begin van een tweedaagse zitting van het Centraal Comité. „Wij kunnen slagen als de leiding van de partij gewijzigd wordt". In partijkringen werd gezegd dat mogelij k zes van de zestien leden van het Politburo op de partijbijeenkomst hun zetel zullen verliezen. Jaruzelski repte in zijn toespraak echter met geen woord van het verboden vakverbond Solidariteit. Waarnemers lei den daaruit af dat de regering kennelijk geen haast heeft met de beloofde ronde-tafelgesprekken met de oppositie. De' regering stelde de besprekingen in augustus in het vooruit zicht na een golf van stakingen in het land, maar de voorbe reidingen liepen vast op de weigering van de regering te praten over de legalisering van Solidariteit. BRUSSEL De directie van Philips in België heeft gisteren op het nippertje nieuwe bezettingsacties van de bonden en het met ontslag bedreigde Philips-personeel in Leuven kunnen voorko men. De komende twee dagen wordt druk onderhandeld over een nieuw directievoorstel, dat de betrokken 810 werknemers tot september 1990 werk garandeert. Plannen om de Philips-toren in Brussel en het Philips-cen trum in Evere te bezetten, twee nieuwe acties die voor gisteren op de rol stonden, zijn als gevolg daarvan tijdelijk uitgesteld. De bezettingsactie in Leuven gaat gewoon door, en vooralsnog ook de geplande staking die de bonden op 13 januari in alle tien de Belgische Philips-vestigingen willen beginnen. In totaal moeten dan een kleine 16.000 werknemers in het hele land het werk neerleggen. Ook acties, gericht op het Philips-hoofdkan- toor in Eindhoven, worden nog steeds niet uitgesloten. GENEVE (AFP) - Het Internationale Rode Kruis heeft besloten al zijn activiteiten in Libanon te staken nadat een aantal me dewerkers met de dood was bedreigd. Alle medewerkers van het Rode Kruis worden uit het land teruggeroepen. Alle zeventien buitenlandse medewerkers van het Rode Kruis zouden inmiddels vertrokken zijn naar Cyprus. De woordvoer der van het Rode Kruis wilde echter geen bijzonderheden ge ven zolang zij niet allemaal in veiligheid zijn. Het Rode Kruis heeft verder nog zo'n honderd lokale medewerkers. President Jaruzelski. fotoap i

de Stem | 1988 | | pagina 5