tel 'C en A maakt gebruik van illegale naai-ateliers' EERSTE KAMER BOOS OYER SPOEDBEHANDELING ASIELWET Mensen klonen is technisch haalbaar I jeTeiyd BINNENLAND 'Rebellie' van Dries van Agt tegen de EG DE STEM COMMENTAAR Getto's in Nederland U wilt uw spaargeld voor u laten werken. Bij ons verdient elke maand een extra inkomen. pE STEM BINNENLAND WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 T28 T5 DEN HAAG - De Eerste Kamer is niet van plan zonder meer akkoord te gaan met een spoed-be- handeling van de wijziging van de Vreemdelin genwet. Twijfels Dordrecht wil verbod op hardhout i/ v? NIEUWSOVERZICHT Autoverlichting deugt niet bij 90 procent Vrijliggend fietspad link voor brommers Jachtopzieners aangehouden voor stropen Nieuwe 50-guiden munt in 1990 in omloop 'j Benzine en diesel duurder Campagne begeleidt BTW-verlaging Senaat vergadert tussen kerst en nieuwjaar laar dat is niet slechts gelijk en veel meer nog tel dat te doen. Het ka- t afwijzing van de drie verzaakt, had zich zelfs ongehoorzaamheid aan le zestien kapittelheren plicht wilden kwijten, ren daarbij „gemakke- tegelijk maar even de statuten vervallen ver- pskandidaat met abso- temmen van de 16 dus) Toch geen onzinnige be- jorgt grote zorgvuldig- n schreef het Vaticaan id meer: wie de meeste zen. leren van Keulen werd ■geschreven geheime en louden. Wie neemt bij e keuzevrijheid nog se- eulse bronnen weten te :1 kardinaal Meisner in rige week met zes stern en. De overige tien ka- lanco. Ongetwijfeld zul- eningen vereffend gaan het zoveelste in een in- rij. Het internationale t Concilium stelt in het atste nummer van dit bisschopsbenoemingen mingsrecht van de paus ïvochten, maar de con- systeem zelf deugt niet. worden bisschoppen de basiscapaciteit om i te kunnen nemen, dui- loncilium onomwonden esteem waarin alleen de komt de kerk meer en lar oorsprong." lit systeem valt eenter ten van acties zoals in jdige reden dat de men de positie verkeren om jsprocedure het systeem iet een concordaat in de male de mentaliteit en gen missen om het been hele systeem steunt na- :ring van het pausschap de heilige plicht tot ge- lve zal het er wel op il het schip moet keren en die medicijnen ma- superzalmen en -forel koeien van vijfduizend fors uit de kluiten ge en kippen, vissen en pdieren die tegen ver water kunnen. Australië wil men geiten igorawol produceren, er- zo veranderen .dat hun tens per jaar vanzelf los- Een genetisch scheermes, :egd. rwijl er veel landen zijn experimenteerders vol- en ongehinderd hun gang en gaan, gelden in de be- rijkste westerse landen onderzoekers en labora- regels voor dergelijke Experimenten. Wat de schappij er van vindt, is nauwelijks gevraagd. De ite mensen hebben geen welk onderzoek in labo- da gebeurt, en met welk >k in ons land gaat de 'ikkeling in de richting het op de tekentafel leg en monteren van erfelijke ischappen van dieren. Utrechtse kalfje is eigen- nog maar een onschuldig lopertje. e ontwikkeling van men- ke kunstgrepen gaat zo dat niemand er van zal jken wanneer een olifant ks ook wérkelijk een muis ft. p economisch gebied zal es als minister van Finan- de schuldenlast van de jutzim, de collectieve rderijen, aan moeten pak- en het Koor-conglome- Dit in eigendom van de ëlische vakbonden zijnde cern is verantwoordelijk r 17 procent van de Israëli- e industriële produktie. De ei van de Israëlische eco- nie is dit jaar vertraagd tot maar één procent, de in- triële produktie neemt af ie inflatie, die de demissio- re regering van 400 pro- in 1985 wist terug te ngen tot ruim 16 procent in 7, steekt de kop weer op. n bankierskringen wordt wacht dat de regering vol- ide maand de shekel met 15 cent zal devalueren. Men ent dat de regering aan- ilijke bezuinigingen zal eten doorvoeren om de nomie te versterken. Maar gelijke bezuinigingen lij niet waarschijnlijk nu de estijnse opstand extra ten betekent voor de de- siebegroting en de recessie werkloosheid de belasting- :omsten minder maken en moeilijker maken werk- ners in de publieke sector ontslaan, zo zeggen econo- n in Israël. (RTR) AMSTERDAM (ANP) - C en A Nederland besteedt stelselmatig via tussenper sonen opdrachten aan ille gal naaiateliers uit. Ook andere bedrijven zoals Peek en Cloppenburg en Cool Cat maken zich hier schuldig aan. Leden van de Stichting Op stand en de fondsorganisatie XminY zeggen hiervoor de be wijzen te hebben gevonden bij hun studie 'Kolonievorming in het Westen'. De rapportage wordt vandaag in Amsterdam aan het publiek gepresenteerd, om de mensen op de hoogte te brengen van de situatie in de confectie. Eén van de onderzoekers, H. Krikke, zegt dat tijdens het an derhalf jaar durende onder zoek, diverse mensen die in het illegale naai-ateliercircuit werken, verklaringen hebben afgelegd over het handelen van grote bedrijven als C en A en Cool Cat. Daarnaast troffen de onderzoekers tijdens de werk ervaring die ze in het kader van het onderzoek bij diverse naaiateliers hebben opgedaan, kaartjes van C en A tussen de kleding aan. „Het onderzoek heeft onze sterke vermoedens in die richting in ieder geval bewaarheid"", aldus Krikke. Hij schat dat in Amsterdam zo'n zevenhonderd illegale naaiateliers actief zijn. Maar ook elders in het land schieten ze volgens hem 'als paddestoe len uit de grond'. Gemiddeld werken zo'n vijftien mensen - vooral Turken - in een atelier. Totaal betekent dat, zo rekenen de onderzoekers voor, dat in de hoofdstad ruim 20.000 mensen in confectie-ateliers de kost verdienen. Daarvan zou zestig procent illegaal werken. Alleen al uit de omvang van het illegale naai-ateliercircuit blijkt volgens Krikke dat gro tere bedrijven ook van hun diensten gebruik maken. „Die produktie kan gewoon niet he lemaal voor de straatmarkt zijn", meent hij. De onderzoekers troffen in alle illegale naaiateliers 'erbar melijke werkomstandigheden' aan. „Er is echt sprake van af- grij selij ke uitbuitingspraktij - ken. Zeer lage lonen, geen werk - geen loon, kinderarbeid en werkdagen van twaalf en soms zestien tot achttien uren, zijn er een gewoon verschijnsel. Het is een bloeiende bedrijfstak, maar helaas over de ruggen van de arbeiders heen", aldus Krikke. Het gaat hier volgens hem om werkomstandigheden die karakteristiek zijn voor de derde wereld. Dat wil de Stich ting Opstand dan ook duidelijk maken in het boek 'Kolonievor ming in het westen'. Ze zegt aan te hebben getoond dat ar moede geen natuurverschijnsel is dat iemand kan treffen, maar dat 'armoede op grote schaal wordt georganiseerd door de overheid en grote be drijven'. C en A en Peek en Cloppen burg waren dinsdag nog niet bereikbaar voor commentaar, maar komen mogelijk later nog met een reactie op het rapport. Senaat tegen wetswijziging Van onze Haagse redactie Die wijziging moet het opsluiten van asielzoekers in het opvangcentrum Schiphol-Oost wettelijk mogelijk ma ken. Lukt het minister Korthals Al- tes (Justitie) niet de Senaat vandaag nog bevredigend ant woord geven op een aantal vra gen - en de kans daarop lijkt groot - dan zal de Eerste Ka mer de wijziging van de Vreemdelingenwet pas op 10 januari volgend jaar behande len. Daarmee zou de Senaat een streep halen door de rekening van de bewindsman, die de ge wijzigde Vreemdelingenwet nog voor 1 januari van kracht wil laten worden. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat de Eerste Kamer de wijziging van de Vreemde lingenwet gisteren al zou be handelen. Dat ging niet door, omdat minister Korthals Altes tijdens het voorbereidend on derzoek een aantal vragen on beantwoord moest laten. De Senaat gaf de bewindsman vervolgens 24 uur uitstel: zijn de antwoorden er vandaag niet op tijd of van onvoldoende kwaliteit, dan komt er geen spoed-behandeling. Tijdens het voorbereidend on- Minister Korthals-Altes. fotodestem/johanvangurp derzoek bleken de senatoren zeer grote twijfels te hebben over de zorgvuldigheid van de procedure: de minister wil de wetswijziging binnen twee we ken langs de Raad van State en door de Tweede en Eerste Ka mer loodsen. CDA-senator Glasz vroeg zich „gezien de vele vragen en onduidelijkheden" af of „in het uiterst korte tijdsbestek waar binnen de minister besluitvor ming verlangt, een zorgvuldige en dus verantwoorde invoering kan plaatshebben". De kleine christelijke fracties SGP, GPV en RPF pleitten zelfs voor uit stel van behandeling tot janua ri. En ook de oppositie-partijen hebben onoverkomenlijke be zwaren tegen een spoed-be- handeling. Ook inhoudelijk heeft de Se naat forse bedenkingen. CDA en PvdA denken dat de wet verschil in status schept tussen asielzoekers die op Schiphol ar riveren en zij die via de lands grens of de havens Nederland binnenkomen. De eerste groep namelijk valt wel onder de werking van de wetswijziging, de tweede niet. Daarnaast maakte de Senaat nog tal van andere opmerkingen van wets technische aard. Korthals Altes diende de wetswijziging nadat de Hoge Raad, het hoogste rechtscolle ge, had bepaald dat het opslui ten van asielzoekers in het op vangcentrum op Schiphol in feite illegaal gebeurt. Korthals Altes wilde de asielzoekers echter niet vrije ruimte geven en diende daarop een wijziging in die het achter slot en grendel houden van asielzoekers alsnog wettelijk mogelijk maakt. De wijziging werd vorige week door een meerderheid van de Tweede Kamer onder luid pro test van de oppositiepartijen aangenomen. De federatie van Vluchtelingen-Organisaties in Nederland (VON) demonstreerde op het Binnenhof tegen de wijziging van de asielwet. - fotoanp DEN HAAG - Oud-premier Van Dries, EG-ambassa- deur in Japan, snapt niets van de importbeperkingen die de Europese Gemeen schap hanteert. Van Agt vindt dat de EG op een heilloze weg is, omdat de eco nomische opmars van Japan niet te stuiten is. „Alle verzet keert zich tegen Europa zelf," aldus de voormalige minister president gisteravond op een lezing in Den Haag. Mr. Dries van Agt verbaasde zijn gehoor bij een bijeenkomst van het Nederlands Genoot schap voor Internationale Za ken met een ferm pleidooi voor Japan, als was hij voor dat land uitgestuurd om ambassa- deurswerk te verrichten. „Europa acht Japan niet ho ger dan een lastige parvenu, een nieuwkomer die het nog niet begrijpt. Europa geeft veel te weinig aandacht aan Japan," zei de EG-ambassadeur met opgestoken vinger. De oud-premier werd in een lastig parket gebracht door een vraag van een representant van de EG in Den Haag. Deze 'collega' van van Agt vroeg zich af of Europa zich terecht verzet tepen de assemblage van auto's in Europa dié voor meer dan tachtig procent" bestaan uit ja- panse onderdelen. „Zijn dat Europese of Japanse auto's," vroeg de Haagse EG-man zich af. Van Agt omzeilde de vraag aanvankelijk, maar gaf te ken nen de eisen van Groot-Brit- tannië en Frankrijk te fors te vinden. „Ik mag geen kritiek leveren op regeringen van EG- lidstaten. Maar op den duur zal deze handelwijze zich tegen Europa keren," aldus de EG- ambassadeur. NEDERLANDERS HOUDEN ervan andere volkeren te kapittelen. We scheppen er zelfs enig genoegen in te zwaaien met de blauw druk van ons model sprookjesland teneinde de ander met een schuldcomplex achter te laten. Maar onze nekharen gaan rechto vereind staan van ergernis en woede als buitenlanders wijzen op onze feilen, onze falende politiek en onze verkeerde koers. De Zweedse professor in de economie, Göran Therborn, heeft in ongezouten taal ons toekomstig Sodom en Gomorra geschil derd: Nederland wordt een 'getto van blijvende armoede, verpau pering, drugs en misdaad', als Nederland er niet in slaagt het werkloosheidsprobleem aan te pakken. Geen juichtonen over de voortreffelijke, florerende economie - zoals Lubbers cs die veelvuldig aanheffen maar de vinger heel nadrukkelijk op de zeerste plek: de tien tot vijftien procent Neder landers, die als 'onbemiddelbaren' in de kaartenbakken van de arbeidsbureaus 'voor eeuwig' zijn opgeborgen. De professor heeft natuurlijk geen ongelijk, al benadert hij de Nederlandse problematiek van een andere zijde dan de politici hier zijn gewend te doen. Lubbers en de zijnen laten niet na te wijzen op de zegeningen van het harde afbraakbeleid dat Neder- and uit een diep economisch dal heeft gehaald. Natuurlijk, daar is weliswaar nog het akelige en weerbarstige probleem van de «er langdurig werklozen, maar 85 procent van de Nederlanders "eeft het toch maar beter dan zes jaar geleden. Daarmee wordt gesuggereerd dat het beleid-Lubbers een fenomenaal succes is, een mening die in september ook uitgedragen is in de Sociaal Lulturele Verkenningen. De Zweedse professor begint zijn verhaal waar dat van Lub- «rs ophoudt. Göran Therborn beschouwt de Nederlandse pro- v'8ma,iek minder in macroschaal, maar zet de schaduw kanten 0!ru Nederlandse samenleving in het volle licht. En hij heeft Wik: 10 tot 15 procent van de Nederlandse bevolking heeft niets an de toegenomen welvaart van de laatste jaren gemerkt en er van h3' er ook de komende iaren niets van merken. Het gebruik an het zware, belastende woord 'getto' is dan ook terecht als we "wenken dat in sommige grote steden 40 procent van de men- mot de ul,2ichtloze hoek zit. En hun lot zal de komende jaren et of slechts heel langzaam verbeteren. fe<w Z0U 90ed ziin als het harde verhaal van de Zweedse pro- Qen 'n de keleidskamers van regering en politici ter harte wordt (te n?en' VVant duideli)k is' dat deze regering met haar 'weg van ODln 'd' het Pr°bleem van de onmiddelbaren niet kan ken nen'-00k a' 2e9> z'' Plannen hebben om het aan te pak- lanu '''d drin?k OP het moment dat een groot aantal Neder- bonterSiiCon,ent is' des*aat het risico dat degenen die buiten de ken p i ver9eten worden. Dat zou Nederland kunnen opbre ng gr 9 dat een Zweedse professor ons daarvoor tijdig Van onze verslaggever UTRECHT - Met een techniek, die nog een stapje verder gaat dan de methode waarmee zondag een kalf is gebo ren uit een dode moeder en ingevroren sperma is het nu ook mogelijk om menselijke cellen te klo nen. Bij het klonen ontstaat er uit nog niet ver ontwik kelde cellen van een em bryo in combinatie met eicellen een verzameling identieke nakomelingen met dezelfde erfelijke eigenschappen. Dat heeft dr. T. Kruip van de faculteit diergenees kunde van de rijksuniver siteit Utrecht gisteren be vestigd. De embryonale cel len, die toegepast worden zijn de eerste vier, acht of zestien cellen, waarin een bevruchte eicel in de baar moeder of in een Petri- schaaltje zich deelt. Kruip, de 'geestelijke va der' van het zondag in Utrecht geboren kalf, zegt de techniek zelf in handen te hebben maar het komt niet in hem op om zelf men selijke cellen te gaan klo nen. „De maatschappij zal daar nog heel lang over moeten praten. Er zijn uiteraard talloze ethische bezwaren aan verbonden. Ik sluit niet uit dat het ooit gebeurt maar zover zijn we echt nog niet. Het is bij mijn weten ook nog ner gens ter wereld gepro beerd". De techniek om mense lijke cellen te klonen is bin nen handbereik gekomen toen de Deen Willadsen dit jaar aan de universiteit van Cambridge een embryo van een rund heeft gekloneerd waaruit zestien identieke nakomelingen zijn ont staan. Dat wil de Utrechtse universiteit volgend jaar gaan proberen. De techniek die bij dat rund is toegepast werkt hetzelfde bij mensen, aldus Kruip. Cellen uit een em bryo die nog de mogelijk heid in zich hebben om ge vormd te worden voor ver schillende functies en dus nog niet 'weten' tot wat voor cel ze moeten uit groeien, worden losge maakt uit het embryo en samengevoegd met een rijpe eicel waar de kern en dus de erfelijke eigen schappen zijn uitgehaald. Omdat die cellen identiek zijn, ontstaan uit een der gelijke vermenging steeds exact dezelfde dieren met dezelfde erfelijke eigen schappen. Het gaat dus om cellen uit een embryo en niet, zo benadrukte Kruip, om een cel die uit een volwassen mens is gehaald zoals in science-fictionfilms voor komt. Als een menselijke cel wordt gekloond ontstaat het idee van een een-eiïge tweeling. „Ze lijken erg op elkaar, maar er zijn toch kleine verschillen. De een eet misschien wat beter dan de ander. Maar wat ze zeg gen van een-eiïge tweelin gen dat als de één pijn voelt de ander ook klachten heeft, dat zou ook bij men selijke klonen zo kunnen zijn". DORDRECHT (ANP) - De Dordtse wethouder van volks huisvesting, drs. N.L.P. Lamers, wil dat er in zijn stad zo snel mogelijk een verbod komt op het onnodig verwerken en toepassen van tropisch hardhout. Met dit voornemen zit de wethouder op dezelfde lijn als minister Nijpels van VROM die er regelmatig bij de Nederlandse gemeen ten op aandringt het gebruik van hardhout te beperken om op termijn de milieudruk op de tropische regenwouden in te dam men. Het voorstel van de wethouder komt binnenkort in de Dordtse raad. Ook de gemeenten Schiedam en Monnickendam hebben inmid dels aan deze wens gevolg gegeven. Hier loopt sinds een half jaar een proef waarbij door afspraken met aannemers en projectont wikkelaars eveneens een beperking op het gebruik van hardhout wordt bereikt maar dan op basis van vrijwilligheid. (ADVERTENTIE) 5,9% MAANDRENTE-REKENING, 5 JAAR VAST (NOMINAAL 5,75%). Als u minimaal f. 15.000,- voor 3 of 5 jaar bij ons vast zet op een Maandrente-rekening, boeken wij de rente elke maand automatisch over op uw jjj Privérekening. Zodat u steeds een extra in komen verdient, als aanvulling op uw sala ris of pensioen. Kom voor meer informatie snel even langs bij één van onze kantoren. verenigde spaarbank Het gaat snel met de wetenschap. Zo snel, dat men in theorie inmiddels in staat is om mensen te 'klonen'. Klonen wil zo veel zeggen als aan de lopende band volstrekt identieke afstamme lingen maken. Een samenleving vol klonen kan een heel gewillige samenle- ving zijn. Een kabinet kan zich bijvoorbeeld geen volgzamer volk voorstellen dan een gekloond volk. De paar echte men sen die in dat geval overblijven zullen dan ongetwijfeld spreken van het kloontjesvolk. Wie weet gaan we dus in de toekomst wel naar massaal klonen toe en zullen we daar van kindsaf aan op voorbereid worden. Ik zie dat al helemaal voor me. Er komen dan leerzame kin derprogramma's als Pipo de Kloon. De bestgelukte kloon wordt in zo'n samenleving staats hoofd. Zijn familie duiden we aan met het kloninklijk huis. A Nu kan een socioloog bij het inschatten van menselijk gedrag nog wel eens miskleunen, maar met klonen is dat er niet meer t bij. Voor de fabrikanten van menselijk leven is de nieuwe ont wikkeling de kloon op het werk. uos Misschien worden die klonen ook wel ingezet om voor ons te werken als een soort moderne slaven. Ieder krijgt dan naar verhouding een of meer klonen. Kloon naar werken dus. Als klonen voorbeeldige burgers zijn, zal het in ieder geval met de criminaliteit hard achteruit gaan. Misdaad kloont immers niet. -iir.) '1 MERIJN" '-S t •'1 Hg "4 mi CAPELLE A/D IJSSEL (ANP) - In Capelle a/d IJssel is dins dag bij een gratis verlichtingscontrole voor personenwagens gebleken dat van 90 procent van de ruim 1.500 nagekeken auto's de verlichting niet in orde was. Een politiewoordvoerder heeft dit meegedeeld. Tijdens de door de ANWB en verschillende Capelse garagebe drijven uitgevoerde controles bleek dat er met name aan de af stelling van de autoverlichting nogal wat schortte. Ook bij een vorige controle in 1987 bleek zo'n 90 procent van de gecontro leerde auto's ondeugdelijke verlichting te voeren. De controle vond plaats op basis van vrijwilligheid. ARNHEM - Bromfietsers moeten op vrijliggende fietspaden i extra voorzichtig zijn. De verkeersstatistieken tonen aan dat i hun daar meer ongelukken overkomen dan op 'fietspaden' die niet van de rijweg zijn gescheiden of een verfstreep, berm of betonnen verhoging. Vrijliggende fietspaden lijken veilig voor de gebruiker, maar zijn dat in de praktijk niet zo, zeker niet voor bromfietsers. Juist die veilige indruk van het gescheiden 1 fietspad maakt het zo gevaarlijk. Op de door een stoep of verhoging afgebakende fietspaden ko- 5 men brommers dikwijls in botsing met andere brommers, met fietsers en met voetgangers. En waar dat fietspad bij een krui- i sing ophoudt lopen de bromfietsers grote kans door achterop komende auto's te worden gegrepen. Dit blijkt uit een onder- -1 zoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV)'die cle bromfietsveiligheid-vanTSetspaden onderzocht. j ,i hu tvy OMMEN (ANP) - De rij kspolitie heeft in Ommen twee jachtop- zichters aangehouden die zonder vergunning waren gaan ja gen. De beide stropers werden betrapt toen zij 24 handtamme fazanten als lokaas voor wild hadden uitgezet. In verband met deze overtreding is tegen de jachtopzieners proces-verbaal opgemaakt. Hierna zijn zij vrijgelaten. De beide jachtopzieners zijn beëdigd als onbezoldigd opsporings ambtenaar en zijn in die functie ook actief voor de politie. De 24 tamme fazanten zijn in beslag genomen. De officier van justitie moet nog bepalen wat er met de dieren gaat gebeuren. Intussen verblijven de fazanten op de luchtplaats van het cel lencomplex van het politiebureau in Ommen. DEN HAAG (ANP) - Eg "•mm,,, v ,a[( Er komt in 1990 op- nieuw een zilveren muntstuk van 50 gul den dat als wettig be taalmiddel kan wor den gebruikt. Vol gend jaar al komt er een zilveren dukaat, voor het eerst sinds 1816. Met dukaten kan men niet in de winkel terecht, ze Muntmeester Van Draanen fotoanp zijn vooral door verzamelaars gewild. In 1985 en 1986 gaf het rijk gouden dukaten uit, dit jaar zelfs dubbele. Dat gebeurt volgend jaar eveneens. Het 50-gulden muntstuk wordt gewijd aan de reeks vorstinnen die sinds 1890 100 jaar achtereen Nederland hebben geregeerd, van koningin Emma tot en met koningin Beatrix. Het munt stuk is het vijfde in een serie ter gelegenheid van grote natio nale gebeurtenissen. Het eerste werd uitgegeven in 1982 (200 jaar Nederland-VS), het tweede in 1984 (herdenking Willem 1 (Rom)), het derde in 1987 (50-jarig huwelijk prinses Juliana en prins Bernhard) en het vierde in 1988 (stadhouder-koning Wil lem 3 (Rom) en zijn Britse gemalin Mary 2 (Rom) Stuart). ROTTERDAM (ANP) - De prijs van gelode superbenzine en van dieselolie gaat donderdag omhoog. De prijs van een liter gelode super stijgt met een cent, zodat de prijs aan de zelftank- pomp 159 cent per liter wordt. Diesel gaat met twee cent omhoog tot 87,80 cent aan de zelf- tankpomp. De prijs van een liter super ongelood blijft ongewij zigd.; Dat hebben de benzinehandelaren dinsdag in Rotterdam bekehd gemaakt. De prijsontwikkeling is het gevolg van de combinatie van de olienoteringen en de dollarkoers. DEN HAAG (ANP) - De aangekondigde verlaging van het al gemeen BTW-tarief zal vergezeld gaan van een groots opge zette voorlichtingscampagne, gericht op het informeren van het publiek en het bedrijfsleven. Nu de Senaat met die verla ging ook akkoord is gegaan, betekent dit dat het algemeen BTW-tarief per 1 januari wordt verlaagd van 20 naar 18,5 pro cent. DEN HAAG - Tot grote woede van een deel van haar personeel heeft de Eerste Kamer besloten ook volgende week gedurende een dag te vergaderen. Dat is nodig omdat de wet persoonsre gistraties nog voor 1 januari 1989 door de Senaat moet zijn be handeld en aangenomen. Tegelijk met dit wetsvoorstel, dat regelt welke gegevens de overheid mag opslaan en onder welke voorwaarden, bespreken de senatoren ook de invoering van het sociaal fiscaal nummer (het Sofinummer). Het Sofiunummer koppelt de persoonsgege vens op sociaal en fiscaal gebied aan elkaar. Het is bedoeld om fraude met uitkeringen sneller te kunnen opsporen. V/

de Stem | 1988 | | pagina 3