UITBLAZEN 5 Paus 'wint' machtsstrijd van Keulse domkapittel Steeds meer kunstgrepen bij dieren Coalitie Israël mist nog frisse ideeën 'RECHTEN BLIJKEN IN R.K. KERK PLICHTEN TE ZIJN' Leve de zondag WANNEER BAART EEN OLIFANT ECHT EEN MUIS? Getto's in Nee DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 TB WIMKOCK JDESTEM. PESTEM binne DEN HAAG - De Eerst zonder meer akkoord t< handeling van de wijzi genwet. Twijfels DESTEMCO HET staat er vrij ter loops. Onderaan een gekaderd verhaal over de kerstdrukte in de winkelcentra. Bijna lees ik er overheen, maar net voor ik de pagina omsla, realiseer ik me wat er stond en lees ik nog eens:een onlangs gehouden enquête. Daaruit bleek dat de zondag algemeen beschouwd wordt als de vervelendste dag van de week. De uitkomst van bedoelde enquête is mij ont gaan en hoewel ik lang genoeg journalist ben om te beseffen dat ook de krant de waarheid noch de werkelijkheid in pacht heeft, geloof ik zonder voorbe houd dat er zo'n enquête is ge weest en dat de uitkomst luidde zoals zij in de krant staat. Hoogstens kan ik twijfelen aan het kwaliteitsgehalte van de enquête. Misschien hebben ze gevraagd: „wat doet u op zondag?" en hebben de onder vraagden in het algemeen ant woorden gegeven die herleid konden worden tot 'niets' of 'niet veel', waaruit de onder zoekers vervolgens zelf de con clusie trokken dat wij ons in het algemeen vervelen op zon dag. Ik mag niet zeggen dat het zo ongeveer gegaan is, want ik heb de vragen noch de ant woorden noch de einduitslag van die enquête gezien. Alleen maar de summiere verwijzing achteraf ernaar. Hoe kan de zondag nu in het algemeen ervaren worden als de vervelendste dag van de week? De zondag is de enige dag waarop je niks hoeft. Zelfs niet meer naar de kerk. De za terdag kent vrijetijds-rituelen. Het is een dag voor actie. Boodschappen. Tuin. Klussen. Autowassen. Sporten. Beunha zen. De stad in, koffiedrinken, krantjes kopen. En de dag is lang genoeg om dat allemaal nog te kunnen doen nadat je hebt uitgeslapen om te beko men van je vrijdagavond uit of met vrienden. Een doe-dag, de zaterdag. De zondag daarentegen is een dag waarop veel niet kan en bijna niets hoeft. Alleen al het gevoel dat ik absoluut niets hoef te doen ervaar ik als een genot. Ondanks tweeënvijftig zondagen per jaar is het nog een verrassend zeldzaam genot ook. Veel te vaak gebeurt het nog dat een verborgen stem me toefluistert dat het wel nuttig en vooral verstandig zou zijn, als ik althans een of twee uurtjes van de lange dag, alvast aan dit of dat zou besteden. Omdat me dat de komende da gen goed uit zou komen of om dat ik anders later ergens mee vast zou kunnen lopen. Het enige nadeel van zalig niets doen is dat je geweten te veel ruimte voor inspraak krijgt. Doen wat je wilt. Eventueel niets. Lekker thuiszitten in de wetenschap dat anderen in de file naar de kust staan of met jengelende kinderen door de Efteling dolen. Naar Het Capi- tool kijken of, liever nog, de bladen lezen die je zaterdag hebt gekocht, maar waar je 's avonds niet meer aan toekwam, omdat je voor de televisie bent blijven zitten of naar een ver jaardagsfeestje moest. Koffie gaan drinken bij oma. Vroeger gebruikten we de winterse zon dagen vooral om met de kinde ren de bossen in te gaan. Tot aan de schemering om dan, voor we weer naar ons huis in de rijtjeswijk reden, op een speelveld tussen de dennen, nog een tiental wilde konijnen te verrassen in de lichtbundels van de koplampen. Dankzij de ATV kan ik een keer of tien per jaar het zon dagse niets-nuttigs-doen ver lengen met een hele vrije maan dag. Zo ook het voorbije week end. Toen besloot ik de lange zondagsrust pas in de vroege morgen van dinsdag. Kwart voor drie was het geworden omdat ik, tegen beter weten in, in de ban was geraakt van een van die boodschaploze films die je het melancholieke gevoel geven dat er betere tijden zijn geweest en dat je toen zelf ook beter was. Een oude musical. In 1954, toen hij werd gemaakt, spraken wij trouwens nog van showfilm. In 1954 was ik net te rug van de Antillen en volgde ik een cursus aan de Navigatie en Gevechts-Informatie School te Den Helder. 1954 was ook het jaar dat ik grotendeels in Engeland doorbracht en het was daar, in Portsmouth, dat ik de film Rose Marie voor het eerst en het laatst had gezien. De tijd blijkt voor het uiter lijk van Howard Keel (30 jaar later Clayton Farlow in Dallas) heel mild te zijn geweest. Op zijn grijze haardos en snor na ziet Miss Elly's minnaar er nau welijks een dag ouder uit dan als sergeant Mike Malone van de roodgejaste en Koninklijke Canadese Bereden Politie. Zelfs die snor, toen nog zwart, was dertig jaar geleden al precies hetzelfde geschoren. Met Fer nando Lamas dingt Keel, ever greens zingend als Rose Marie en Indian Love Callnaar de hand van hetzelfde meisje, ge speeld door de nog stralend jonge Ann Blyth. Geen van drieën heeft ooit tot mijn filmfavorieten behoord en de film zelf stelt ook niet veel voor, op de liedjes na en de prachtige beelden van de Cana dese Rocky Mountains. Op een Indiaans opperhoofd na is iedereen even aardig. Het gezag van de roodjassen is vanzelf sprekend en de enige boef heeft een hart van goud. Het zijn de tijd waaruit de film stamt en de ;edachten en herinneringen die - - - ijjjg, van tot eën passend besluit ma- oproept, die het bekijken er- 2 ken van een lang weekend van zalig nietsdoen. En daarmee is- tevens het te laat opblijven voor een onbenullige 'show film' wel gerechtvaardigd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimiMlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllrê Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per maand 25,50; per kwartaal 73,50 of per jaar 285,00. Abonnees die automatisch betalen ontvangen een korting van resp. 1,- per maand, 2,00 per kwartaal, f 7,50 per jaar. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,30; zat. 1.50. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 9.00-12.30 en van 13.00-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice* Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan Bouwmans AFGELOPEN SEPTEMBER zaten verte genwoordigers van de katholieke Justitia et Pax-commissies uit de Westeuropese landen in het Vaticaan weer eens om de tafel met het hoofd van het Vaticaanse Justitia et Pax, de Franse curiekardinaal Etchegaray, en enkele van diens mede werkers. Het was voor het eerst sinds vele jaren dat functionarissen van dit Vati caanse orgaan en van de nationale orga nen, die werkzaam zijn op het gebied van gerechtigheid en vrede, met elkaar spra ken. De situatie van de mensenrechten in de kerk was een onderwerp dat alle delegaties nadruk kelijk aan de orde stelden. De Oostenrijkse de legatie sprak hierbij de duidelijkste taal aan het adres van het Vaticaan: „De wijze waarop nu bisschoppen benoemd worden, is een schen ding van de mensenrechten. U kunt ons geen kandidaten opleggen!" De Oostenrijkers beleven nog volop de na weeën van opgezadeld te zijn met drie onge wenste bisschoppen in korte tijd. Maar ook met de benoeming van kardinaal Joachim Meisner (Oost-Berlijn) tot de nieuwe aartsbisschop van Keulen heeft paus Johannes Paulus II van de vrijheid der kinderen Gods weer een aardige aanfluiting weten te maken. De benoeming van de nieuwe man in dit be- langrij ke Duitse aartsbisdom - waarin per j aar meer dan 1 miljard mark omgaat; alleen aan kerkbelasting onvangt het jaarlijks 950 mil joen mark-heeft zich ruim veertien maanden voorgesleept. Het spreekt daarbij boekdelen dat gaandeweg alle details rond de felle machtsstrijd, waarop deze benoeming uitliep, op straat belandden. Een machtsstrijd waarin behalve het domkapittel van Keulen ook de presidenten van twee Duitse deelstaten een flinke partij hebben meegeblazen: Johannes Rau (protestant en socialist) van Nordrhein- Westfalen en Bernhard Vogel (katholiek en christen-democraat) van Rheinland-Pfalz. De paus heeft de machtsstrijd gewonnen, maar de toekomst zal leren tegen welke prijs, zoals bij voorbeeld geschokt vertrouwen. Voor een benoeming van een bisschop in Keulen heeft de paus van Rome zijn handen iets minder vrij dan elders op de wereld. Er is namelijk nog altijd het concordaat van kracht dat het Vaticaan in de jaren twintig heeft ge sloten met de toenmalige staat Pruisen, waar van beide genoemde deelstaten de wettige erf genamen zijn. In dat concordaat zijn het Vati caan en Pruisen wederzijdse rechten en plich ten bij benoeming van bisschoppen overeenge- Kardinaal Meisner foto anp komen. Zo hebben de beide deelstaatpresiden ten tot op de dag van vandaag het recht om vooraf te beoordelen of een voorgenomen be noeming van him kant niet op politieke bezwa ren stuit. Is dat wel het geval, dan kunnen ze een veto uitspreken en gaat de benoeming niet door. Dit was met met huidige benoeming van Meisner niet zozeer aan de orde, maar wel de poging van het Vaticaan om de voorgeschre ven procedure aan de laars te lappen. Als het Vaticaan zich niet aan het concordaat zou hou den, dan achtten de beide Duitse deelstaten zich ook niet meer aan hun (financiële) ver plichtingen gebonden. De opstelling van de deelstaatpresidenten was echter vooral een steun in de rug van het Keulse domkapittel. Want tussen dit kapittel en de paus speelde de machtsstrijd zich feite lijk af. Het concordaat bepaalt dat het kapittel aan de pauskandidaten voordraagt. Met inachtneming van deze voordracht, zo schrijft het concordaat letterlijk voor, presenteert de paus op zijn beurt aan het kapittel drie kandi daten waaruit het kapittel er een kiest welke de paus vervolgens benoemt. Maar zoals onder deze paus gewoonte is geworden, kreeg het Keulse kapittel drie namen uit Rome die niet alleen niet op het lijstje van het kapittel had den gestaan, maar voor het kapittel ook on aanvaardbaar waren. Het kapittel wees dan ook alle drie de pauselijke kandidaten af. Daarmee ontstond een situatie die in het concordaat niet was voorzien. Rome meende de handen nu volledig vrij te hebben, maar dat werd aan Duitse zijde bestreden. De machts strijd was begonnen. Het kapittel meende dat het Vaticaan drie nieuwe kandidaten behoorde voor te leggen. De paus heeft dat pertinent ge weigerd. Hoe heeft de paus de strijd gewonnen In de huidige tijd draagt niet alleen een kapittel bis schopskandidaten voor, maar ook de Duitse bisschoppen (in hun geheel of afzonderlijk) en de Vaticaanse Congregatie voor de Bisschop pen. Het is denkbaar dat op het lijstje van de Vaticaanse instantie en van het Keulse kapit tel, maar ook op het lijstje van de Duitse bis schoppenconferentie en van het Keulse kapit tel niet één keer dezelfde kandidaat heeft ge staan. Maar het is nauwelijks voorstelbaar dat onder al die namen er niet eentje zou zijn die voor het Keulse kapittel aanvaardbaar was. De conclusie ligt voor de hand dat het Vaticaan met de presentatie aan het Keulse kapittel van de conservatieve kardinaal Meisner (die de paus feitelijk in Keulen wilde hebben)en de aartsconservatieve aartsbisschop Dyba van Augsburg en de in het Vaticaan werkzame Duitse bisschop Paul Cordes het domkapittel met voorbedachte rade heeft willen negeren. Wat de term 'Met inachtneming van' in het concondaat ook mag betekenen-en daarover liepen de juridische opvattingen nu onder meer uiteen-toch zeker niet een volstrekt ne geren van het kapitteL Hetgeen gebeurd is, hoewel de Vaticaanse persdienst tegen alle ge bruiken in enkele weken voor de feitelijke be noeming een verklaring uitgaf waarin gezegd werd dat het Vaticaan altijd de bedoeling had gehad om de meningen en de statuten van het Keulse kapittel te respecteren en te handelen in overeenstemming met het concordaat en het kerkelijk wetboek. Wie daaraan mocht twijfe len, aldus de verklaring, maakte zich aan bele diging schuldig. Kardinaal Meisner liet de paus bij twee be zoeken aan het Vaticaan weten net zo lief niet naar Keulen te gaan. De paus hield voet bij stuk. Het kapittel kreeg geen nieuwe kandida ten. Wel werd de tijdelijke administrator van het bisdom Keulen naar Rome ontboden en ook tot tweemaal toe de voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, mgr. Karl Lehman van Mainz. De laatste werd vorige week ten slotte met duidelijke instructies naar Keulen gestuurd. Het kapittel, aldus het Vaticaan, had inderdaad het recht om uit drie door de paus voorgestelde kandidaten een te benoemen bis schop voor te dragen. Maar dat is niet slechts een recht, nee, het is tegelijk en veel meer nog de plicht van het kapittel dat te doen. Het ka pittel had derhalve met afwijzing van de drie kandidaten zijn plicht verzaakt, had zich zelfs schuldig gemaakt aan ongehoorzaamheid aan de paus van Rome. Of de zestien kapittelheren zich even fluks van hun plicht wilden kwijten. Om het de kapittelheren daarbij „gemakke lijker" te maken, werd tegelijk maar even de bepaling in de kapittelstatuten vervallen ver klaard dat een bisschopskandidaat met abso lute meerderheid 9 stemmen van de 16 dus) gekozen moet worden. Toch geen onzinnige be paling, want die waarborgt grote zorgvuldig heid. In plaats daarvan schreef het Vaticaan een gewone meerderheid meer: wie de meeste stemmen krijgt, is gekozen. Waarna de kapittelheren van Keulen werd aangezegd de hun voorgeschreven geheime en „vrije" stemming te houden. Wie neemt bij deze gang van zaken de keuzevrijheid nog se rieus Betrouwbare Keulse bronnen weten te melden dat het kapittel kardinaal Meisner in die ene steming van vorige week met zes stem men „vrij" heeft gekozen. De overige tien ka pittelheren stemden...blanco. Ongetwijfeld zul len er met hen nog rekeningen vereffend gaan worden. Het geval Keulen is het zoveelste in een in middels aanzienlijke rij. Het internationale theologische tijdschrift Concilium stelt in het zojuist verschenen laatste nummer van dit jaar het systeem van bisschopsbenoemingen aan de kaak. Het benoemingsrecht van de paus wordt er niet in aangevochten, maar de con clusie is duidelijk: het systeem zelf deugt niet. „In sommige gevallen worden bisschoppen aangewezen die reeds de basiscapaciteit om hun leiderschap op zich te kunnen nemen, dui delijk missen", stelt Concilium onomwonden vast. En ook: „In een systeem waarin alleen de paus de keuze bepaalt, komt de kerk meer en meer af te staan van haar oorsprong." Verandering van dit systeem valt eenter geenszins te verwachten van acties zoals in Keulen. Om de eenvoudige reden dat de men sen die weliswaar in de positie verkeren om tijdens een benoemingsprocedure het systeem te doorbreken, zelfs met een concordaat in de hand, in feite ten enen male de mentaliteit en het geestelijke vermogen missen om het been strak te houden. Het hele systeem steunt na melijk op de sacralisering van het pausschap en de innerlijk gevoelde heilige plicht tot ge hoorzaamheid. Derhalve zal het er wel op neerkomen dat de wal het schip moet keren Tel uit de winst. Door Kees Buijs VROEGER was een koe gewoon een koe, een schaap een schaap, een varken een varken. Het beest kwam uit de buik van zijn of haar moeder, de natuur had z'n loop. Die ren fokken was hooguit een kwestie van de statis tiek bijhouden. Maar nu komen er steeds meer dieren, waarbij hun moeder en vader al heel snel het nakijken hebben. Ze leve ren wat erfelijk uitgangsma teriaal, en daarna zoekt de mens het wel uit. Sinds deze week loopt in Utrecht Nederlands eerste kalfje rond, dat is verwekt uit een eicel van een dode moeder en ingevroren sperma. Zaad van een stier, wiens leven of dood er voor het kalf evenmin toe doet. Een schaap en een koe dienden als draagmoeder, het laboratorium van de Rijksuniversiteit deed de rest. Eerder al raakte de veehou derij bekend met het klieven van kalverembryo's: één ha len, twee betalen dus. Voor fokkers zijn deze rea geerbuistechnieken en draag moederschappen veelbelo vend. Grote hoeveelheden eicellen krijgen ze letterlijk in handen, terwijl de koe kan worden geslacht, of kan blij ven doorgaan als melkkoe voor de mens. Uit de be vruchte eicellen groeien kal veren die een combinatie zijn van gewenste en voorspelbare eigenschappen. Tot zover gaat het slechts om het selecteren van de nut tigste exemplaren. Maar daar blijft het niet bij. De mens helpt de natuur graag een handje om nog nuttiger die ren te krijgen. Daarvoor is het nodig om met beesten te expe rimenteren. Want zonder grondige kennis van de erfe lijke mechanismen blijft ma nipuleren letterlijk een blinde gok. Een van de bizarre resulta ten is een door kloneren ver kregen beest in Groot-Brit- tannië, dat half geit en half schaap is. De wetenschappers twisten nog over de vraag of het dier gaap dan wel scheit genoemd moet worden. Zo goed als door middel van kloneren de chromosomen van twee 'vreemde' beesten zijn samen te smelten, zo kan de techniek ook beesten ople veren waaraan het mannetje geen erfelijke bijdrage meer levert. Het erfelijk materiaal van het vrouwtje wordt met een kunstgreep verdubbeld. Symen 40, het reageerbuiskalf dat in Utrecht werd 'sa mengesteld' met op de achtergrond de draagmoederkoe. foto anp Zo zwemmen er aan de Wage- ningse Landbouwuniversiteit al bakken vol gekloneerde karpers rond, die volkomen aan elkaar gelijk zijn. Muizen fungeren al heel lang als proefkonijn. Ze wor den in het laboratorium onder meer gebruikt om hen stoffen te laten aanmaken die men gebruikt bij de opsporing van ziekten bij de mens. Sinds en kele jaren sleutelen weten schappers ook aan erfelijke eigenschappen van muizen. In de Verenigde Staten zijn muizen te koop die gegaran deerd binnen negentig dagen kanker krijgen Ze hebben een menselijk kankergen in geplant gekregen De kanker- muizen, waarop de Harvard Universiteit eerder dit jaar het patent verwierf, zjn zeer in trek bij de geneesmidde lenlaboratoria. Inmiddels lo pen er handenvol patentaan- vragen voor andere dieren die genetisch zijn veranderd. De resultaten van al dit ge- manipuleer wisselen sterk. Het komt doordat de mens wel genen in het erfelijk ma teriaal van dierembryo's kan spuiten, maar niet weet wat er uit komt. Zo kregen muizen in 1982 genen ingespoten die groeihormonen aan het werk zetten. De muizen werden tweemaal zo groot, zonder er ogenschijnlijk last van te heb ben. Maar toen men varkens vier jaar later dezelfde groei- genen inspoot, kregen ze ern stige gewrichtsontstekingen. Ze gingen bijna allemaal jong dood. Een van de proefvar- kens werd nog twee jaar oud, maar heeft z'n leven lang niet op z'n poten kunnen staan. Het Amerikaanse ministe rie van landbouw speelt een actieve rol bij het ontwerpen en verbouwen van beesten: muizen die medicijnen ma ken, superzalmen en -forel len, koeien van vijfduizend kilo, fors uit de kluiten ge wassen kippen, vissen en schelpdieren die tegen ver vuild water kunnen. In Australië wil men geiten die angorawol produceren, er felijk zo veranderen dat hun wol eens per jaar vanzelf los laat. Een genetisch scheermes, zogezegd. Terwijl er veel landen zijn waar experimenteerders vol komen ongehinderd him gang kunnen gaan, gelden in de be langrijkste westerse landen voor onderzoekers en labora toria regels voor dergelijke dierexperimenten. Wat de maatschappij er van vindt, is nog nauwelijks gevraagd De meeste mensen hebben geen idee welk onderzoek in labo ratoria gebeurt, en met welk doel. Ook in ons land gaat de ontwikkeling in de richting van het op de tekentafel leg gen en monteren van erfelijke eigenschappen van dieren Het Utrechtse kalfje is eigen lijk nog maar een onschuldig voorloperfje. De ontwikkeling van men selijke kunstgrepen gaat zo snel, dat niemand er van zal opkijken wanneer een olifant straks ook wérkelijk een muis baart. DE NIEUWE regering van nationale eenheid in Israël staat voor belangrijke uit dagingen als de Palestijnse opstand in de bezette ge bieden, een diplomatiek offensief van de PLO en een stagnerende economie, maar zij lij kt weinig nieu we, frisse ideeën te hebben. Politieke analitici menen dat het Likudblok en de Arbei derspartij, die het eens wer den over de vorming van een nieuwe grote coalitie, verwik keld zouden kunnen blijven in de patstelling die heeft ver hinderd dat Israël de afgelo pen vier jaar met een initatief voor vrede in het Midden- Oosten is gekomen. „Dit is een regering die geen antwoord biedt op de vi tale kwestie voor de staat Is raël, de kwestie van vrede en oorlog", verklaarde professor Amnon Rubinstein, wiens Shinui-partij (Verandering- -partij) de vorige coalitie ver liet uit protest tegen het uit blijven van vredesinspannin gen. In het akkoord over de coa litie hebben de partijen zich verplicht de één jaar durende Palestijnse opstand in de be zette Gazastrook en Weste lijke Jordaanoever neer te slaan zonder precies te zeggen hoe, alsmede acht nieuwe joodse nederzettingen te bou wen en te weigeren met de PLO te praten over vrede. Het akkoord omvat geen nieuwe vredesvoorstellen ondanks brede erkenning dat Israël moet trachten het initiatief te herkrijgen, dat de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO de afgelopen twee maanden in handen nam. „Er is geen re den waarom deze regering minder verlamd zou zijn dan de vorige regering", erkende een sombere functionaris van het Ministerie van Buiten landse Zaken in Jeruzalem. „Hooguit, zei hij, zullen de partijen trachten beperkt Pa lestijns zelfbestuur in de be zette gebieden door te voeren, maar dit kan door de PLO worden geblokkeerd". De Li kud weigert enig deel bezet Arabisch land af te staan en de Arbeiderspartij zegt bereid te zijn in vredesbesprekingen delen van de Westoever over te dragen aan Jordanië en de Palestij nen. Een vruchteloos debat in het kabinetsberaad van afge lopen zondag schilderde dui delijk de patstelling. Volgens kabinetsbronnen hebben twee Yitzhak Shamir (I) en Shimon Peres (r) tijdens bespre kingen over de vorming van een brede coalitie. - fotoap ministers voorgesteld om een zijdig de Palestijnse autono mie door te zetten, maar de leider van de Arbeiderspartij, Shimon Peres, wees dat van de hand. „Stel je een toestand voor, waarin het leger zich te rugtrekt uit Nablus en daar morgen de PLO-vlag waait en zij een PLO-comité voorstel len dat Nablus gaat besturen. Wat doen wij dan? Hoe verde len wij de soevereiniteit over gebieden?", vroeg Peres. De Israëlische minister van Defensie, Yitzhak Rabin, zei zondag tijdens het kabinets beraad: „Ik denk niet dat een zijdige stappen zullen bijdra gen aan het doel van vooruit gang naar een regeling. Israël moet niet toegeven aan ge weld", aldus Rabin. De praktische eensgezind heid in Israël zoals die blijkt uit het akkoord over de nieuwe regering, staat in schrille tegenstelling tot een toenemende consensus in de wereld over het Midden-Oos ten. Een consensus die de joodse staat in een dieper iso lement dreigt te brengen. Meer dan zeventig landen hebben de onlangs geprocla meerde Palestijnse staat er kend en Israëls nauwste bondgenoot, de Verenigde Staten, is vorige week bespre kingen begonnen met de PLO. Westerse diplomaten ver klaarden dat verandering kennelijk van buiten dient te komen. De nieuwe Ameri kaanse regering van de aan staande president George Bush zal waarschijnlijk meer druk uitoefenen op Israël dan de regering-Reagan. „Dit is dezelfde Israëlische regering, maar zij staat tegenover een andere internationale situa tie. De druk om concessies te doen zal veel sterker zijn", zei een Europese diplomaat. „De Amerikanen en de Russen praten samen over regionale conflicten in de hele wereld. Het Midden-Oosten kan daar niet buiten blijven", zei hij. Op economisch gebied zal Peres als minister van Finan ciën de schuldenlast van de kibbutzim, de collectieve boerderijen, aan moeten pak ken, en het Koor-conglome raat. Dit in eigendom van de Israëlische vakbonden zijnde concern is verantwoordelijk voor 17 procent van de Israëli sche industriële produktie. De groei van de Israëlische eco nomie is dit jaar vertraagd tot nog maar één procent, de in dustriële produktie neemt af en de inflatie, die de demissio naire regering van 400 pro cent in 1985 wist terug te brengen tot ruim 16 procent in 1987, steekt de kop weer op. In bankierskringen wordt verwacht dat de regering vol gende maand de shekel met 15 procent zal devalueren. Men meent dat de regering aan zienlijke bezuinigingen zal moeten doorvoeren om de economie te versterken. Maar dergelijke bezuinigingen lij ken niet waarschijnlijk nu de Palestijnse opstand extra kosten betekent voor de de fensiebegroting en de recessie en werkloosheid de belasting inkomsten minder maken en het moeilijker maken werk nemers in de publieke sector te ontslaan, zo zeggen econo men in Israël. (RTR) 7 AMSTERDAM (ANP) - C en A Nederland besteedt stelselmatig via tussenper sonen opdrachten aan ille gale-, naaiateliers uit. Ook andere bedrijven zoals Peek en Cloppenburg en Cool Cat maken zich hier schuldig aan. Leden van de Stichting Op stand en de fondsorganisatie XminY zeggen hiervoor de be wijzen te hebben gevonden bij hun studie 'Kolonievorming in het Westen'. De rapportage wordt vandaag in Amsterdam aan het publiek gepresenteerd, 0m de mensen op de hoogte te Van onze Haagse redactie Die wijziging moet het ops opvangcentrum Schiphol-^ ken. Lukt het minister Korthals Al- tes (Justitie) niet de Sen; vandaag nog bevredigend ant woord geven op een aantal vra-l gen - en de kans daarop lij kt groot - dan zal de Eerste Ka-I mer de wijziging van de Vreemdelingenwet pas op löi januari volgend jaar behande-l len. Daarmee zou de Senaat een I streep halen door de rekening! van de bewindsman, die de ge wijzigde Vreemdelingenwet nog voor 1 januari van kracht wil laten worden. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat de Eerste Kamer I de wijziging van de Vreemde lingenwet gisteren al zou be handelen. Dat ging niet door, omdat minister Korthals Altes tijdens het voorbereidend on derzoek een aantal vragen on beantwoord moest laten. De Senaat gaf de bewindsman vervolgens 24 uur uitstel: zijn de antwoorden er vandaag niet op tijd of van onvoldoende kwaliteit, dan komt er geen spoed-behandeling. Tijdens het voorbereidend on- Minister Korthals-Altes. - foto de stem/johan van gurp NEDERLANDERS HOUDEN ervf We scheppen er zelfs enig genoi druk van ons model sprookjes! schuldcomplex achter te laten. N vereind staan van ergernis en w> onze feilen, onze falende politiek De Zweedse professor in de e in ongezouten taal ons toekoms derd: Nederland wordt een 'gettc Pering, drugs en misdaad', als werkloosheidsprobleem aan te p Geen juichtonen over de voor zoals Lubbers cs die veelvuldig nadrukkelijk op de zeerste plek: - landers, die als 'onbemiddelbari arbeidsbureaus 'voor eeuwig' ziji ni 9,e Pr°fessor heeft natuurlijk c Nederlandse problematiek van f nier zijn gewend te doen. Lubbi wijzen op de zegeningen van he jand uit een diep economisch dt is weliswaar nog het akelige en zeer langdurig werklozen, maar neeft het toch maar beter dan z gesuggereerd dat het beleid-Lut een mening die in september o ulturele Verkenningen. De Zweedse professor begint eers ophoudt. Göran Therborn ^atiek minder in macroschar nori Nederlandse samenlevin va 1 tot 15 procent van de N nc toegenomen w'elvaart var va a a' er 00k cie komende jare hol 2ware, belastende woord eaenken dat in sommige grote niH "1 de o'toichtloze hoek zit. E et of slechts heel langzaam verl foao zou 9°ecl zÜn ais het hare or ln de beleidskamers van r< 9 nomen. Want duidelijk is, dat c geleidelijkheid' het probleem kan rien'..00k al zegt zij planner lan„i dringt. Öp het mom' h(wers,,contont is, bestaat het ri kan y?"en vergeten worden. Da waarschip d3t 8en ZWeedSÉ

de Stem | 1988 | | pagina 2