Kust VW's bundelen krachten ;un voor betere iiligheid fE KUNNEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN VOORTAAN BETER VERKOPEN' Rederijkerskamer Oranjebloem bloeit al 125 jaar POLITIERAPPORT promoot let video Ambtenaar wilde asbeststort stiekem toedekken Politierechter: Boete en voorwaardelijke celstraf voor vandalen IpwRTEM STAD EN STREEK 4 WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 SN BEDRIJVEN: ïdstrijd om ip Westdorpe IJzendijke voor Kerst grotendeels op de kabel PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN estdorpe tegenvaller OOSTBURG/CADZAND - De zes VW's in de ge meente Oostburg gaan sa men in één stichting. Vanaf januari 1989 heten de VV's voortaan Kust VW Zeeuwsch-Vlaanderen. Problemen Voorlichting FEESTVREUGDE GETEMPERD DOOR GEBREK AAN MANNELLTKE LEDEN Advertenties Landjuweel Standsverschil Oranje rozet MERKWAARDIGE ONTKNOPING SCHANDAAL IN HAVENGEBIED ANTWERPEN Aanrijding Vissersboot in problemen Snelheidscontrole Oostburg Acupunctuur Mercedes Misselijke streek fien bijvoorbeeld kerststuH gorden gemaakt. Jl 3ARTS - Dartsverenigin» n ^ravin houdt vrijdag »,T lember een kerstdartsWM Jtrijd. Aanvang 19.30 uur. i gezamenlijke politiekorp. >ch-Vlaanderen voor de ac- htoffers voor het jaar 200( wordt niet beloond door di irijfsleven in de regio. ?zamenlijke surveillances te lijven uitvoeren. Tijdens de omende feestdagen worder an ook regelmatig controles phouden. Adjudant F. de net: „Dat hoeft overigens niel betekenen dat we gerichte lcolholcontroles zullen hou- en. De periode rond de feest agen is altijd wel een tijd 'aarin mensen nogal eens iets rinken, dat wel, er zal dan ook o gelet worden, maar ook de ndere actiepunten blijven de odige aandacht krijgen, oorop staat dat het hardrij en wordt teruggebracht." flat noch gemeenten, noch hetE rijfsleven tot nu toe -finan- lieel- steun hebben betuigd, alt de dienders wat tegen. De emeente Terneuzen kreeg van e minister 145.000 gulden voor iet dalend aantal verkeers- lachtoffers. Axel en Sas van pent, alsmede Hulst en Honte- 45.000 gulden. Tot nu toe niet duidelijk waaraan lemeenten deze gelden g esteden. Door de gebrekkige belang' Itelling komt het plan om langs pe doorgaande wegen in euwsch-Vlaanderen waar schuwingsborden met slogans -die verzonnen kunnen wor pen door de bevolking - op de cht te staan. Het voornemen vas om begin volgend jaar tien kan dergelijke borden (kosten guldn per stuk) langs de vegen te plaatsen. Dat is nu vat op de langere baan gescho ven. ,svereniging Den Dijk houd Westdorps kampioenschap spelers. Alle inwoners vai naar de titel. Ir zijn diverse prijzen te winnen net drie zijn er bekers beschik- espeeld in zaal Concordia en be- /anaf 18.30 uur. !5 december op te geven bij he Hooije of R. de Block of W. Jan kan maken. De tafeltennissers jizoen achter de rug. Het eerste zeerde daardoor naar de vijfdi e en promoveert waarschijnlijk els is men gestart met een derde ipetitie gaat deelnemen, i sport in competitieverband t in dit team de oudste speler 61 imenteel achttien spelende leden wat voor over hebben," al dus Vosveld. De film krijgt als thema 'wonen werken en recreatie in het centrumde gemeente Terneuzen' en gaat ongeveer 25 minuten duren. De film wordt dit voorjaar opgeno men. „Het is de bedoeling dat wij de band regelmatig zullen vertonen op gelegen heden waar wij ons als ge meente presenteren. Ik denk dan aan beurzen en tentoon stellingen, maar ook wan neer er groepen in de ge meente te gast zijn. Oor spronkelijk was het de be doeling dat vroeger met de opnamen begonnen zou worden. Dan zouden we de première op de Huishoud beurs in Amsterdam hebben gehad. De streefdatum van 30 maart, de dag waarop de beurs begint is echter niet haalbaar." Binnenkort wordt ook de nieuwe presentatiefolder van de gemeente Terneuzen samengesteld. Vosveld heeft al de nodige besprekingen gevoerd over deze zaak. Het nieuwe promotiemateriaal moet wel klaar liggen voor een Terneuzense delegatie naar Amsterdam vertrekt. fan onze verslaggever Vorige week namen de VW's in Oostburg, Cadzand, Nieuwvliet, Ireskens, Groede en IJzendijke principebesluit om samen te Volgens P. Faas voorzitter van de VW in Cadzand levert het samen gaan heel wat voordelen op. „We kun nen nu beter naar buiten treden. Je verkoopt een groter stuk van Zeeuwsch-Vlaanderen, het pro gramma wordt voor de toerist aan trekkelijker. We kunnen verder de mensen meer informatie aanbieden. Kortom, het toerisme vaart er wel bij". Ook op financieel vlak kan de Kust VW Zeeuwsch-Vlaanderen beter voor de dag komen. „We kunnen als we één zijn de kosten beter drukken. Als we bijvoorbeeld gezamenlijk ad verteren, bespaart dat behoorlijk wat geld". Een ander voordeel is volgens Faas dat één kust VW 'waardevoller' is. Faas: „De provinciale VW hecht meer waarde aan één grote VW met veel leden, dan aan een plaatselijke VW. We hebben meer inbreng". Ook al is er nu een principebesluit genomen, de grote Kust VW moet de komende tijd nog wel wat problemen zien op te lossen. Faas: „Er zitten nogal wat haken en ogen aan de samenwerking. Het grootste probleem is het geld, waar halen wat dat vandaan? Als volgend jaar in Cadzand het nieuwe kantoor wordt geopend, zal er een personeels lid bij moeten komen. Over dit soort moeilijkheden moeten we nog praten, want ook Breskens en Nieuwvliet hebben hun specifieke problemen. We zullen gezamenlijk een goede begro ting in elkaar moeten zetten, zodat de gemeente ook ja zegt". „Maar we lossen de problemen op financieel en organisatorisch vlak wel op", zegt Faas, „iedereen is wel willend en we werken op dit moment goed samen". De zes VW's houden wel hun zelf standigheid. De VW in Cadzand wordt het speerpunt van de samen werkende VW's. Het bestuur voor volgend jaar is al (voorlopig) vastge steld. Cadzand, Oostburg, Breskens en Nieuwvliet leveren ieder twee le den. De plaatsen IJzendijke en Groede zorgen elk voor één lid. De se cretaris is J. Smeets die op persoon lijke titel zitting heeft in het bestuur. Een van de eerste zaken die de Kust VW wil gaan aanpakken is een goede elk-weer-voorziening in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Faas: „In Cadzand moet bijvoorbeeld een goed zwembad komen. Een eik-weer-voor ziening voor de West Zeeuwsch-Vla mingen en de toeristen moet er zo snel mogelijk komen". Zover is het nog niet. Faas wil tij dens de opening van de nieuwe VW in Cadzand een feestelijk tintje aan de samenwerking tussen de VW's geven. Faas: „We hopen er op dat we het nieuwe gebouw tussen carnaval en pasen officieel kunnen openen. Het lijkt me dan een goed moment om ook de samenwerking de revue te laten passeren". Van onze verslaggever TERNEUZEN/IJZEN DIJKE - Tachtig procent tan IJzendijke kan eind eze week naar de kabelte- ivisie kijken. Bit zegt R. Schellevis van de CAI in Terneuzen. Het gedeelte ia IJzendijke dat nog niet op de kabel is aangesloten, zal in de rest van deze maand en in ja nuari aangesloten worden op de'kastjes' die het signaal voor televisiebeelden moeten leve- Schellevis: „We liggen achter op schema, maar we proberen de verloren tijd in te halen. In januari werken we Schoon- dijke af en in dezelfde periode wordt ook Oostburg onder handen genomen". Ret televisiesignaal dat van uit Terneuzen wordt doorgege ven naar IJzendijke werd de afgelopen weken tussen Bier vlieten IJzendijke opgehouden, omdat een boer geen 'signaal- kastje' op zijn land wilde. De CAI keek daarom uit naar een andere plaats, maar dat zou weer de nodige moei lijkheden opleveren met Rijks waterstaat en het waterschap 't Vrjje van Sluis. •Na de nodige discussies zijn de problemen opgelost en is de kast inmiddels bij de bushalte tussen Biervliet en IJzendijke aangesloten", vertelt Schelle vis, „maar in Oostburg zitten we nog wel met een probleem. We willen graag graven bij de Bredestraat, maar deze grond in handen van Rijkswater staat. Er is inmiddels een ver- pmning aangevraagd bij deze instantie. Zo lang we nog geen toestemming krijgen, kunnen we dat gedeelte van Oostburg nog niet afwerken". Als het werk in Schoondijke en Oostburg achter de rug is, werpt de CAI het oog op Zuid sonde en Groede. Breskens, Cadzand en Nieuwvliet blijven nog even buiten beschouwing. Schellevis: „Deze week waren er voorlichtingsavonden van de woningbouwverenigingen in IJzendijke en Cadzand. Don derdag is er nog een voorlich- wgsavond in Nieuwvliet. De woningbouwvereniging, de huidige eigenaar van de anten- systemen in deze gebieden, W" misschien een overeen komst met ons aangaan voor de Kabeltelevisie. Als de mensen e bij de woningbouwveren- jj'ig zitten akkoord gaan, kan ae vereniging met ons in zee gaan. We moeten dus nog even «achten wat het één en an- er gaat opleveren". FOTO PETER NICOLAI Leden van de Oranjebloem spelen het toneelstuk 'Marcus de Waterman', het 'jongste' stuk van de toneelvereniging. Door Peter Vierenhalm SLUIS - De rederijkerskamer De Oranjebloem in Sluis bestaat in 1989 125 jaar. Het bestuur van de vereniging wil dan ook een feeste lijk tintje aan het feestjaar mee geven, maar reden voor echte uit bundigheid is er niet. De rederijkerskamer maakt zoals de andere kamers in West Zeeuwsch- Vlaanderen moeilijke tijden door. De oorzaak is dat De Oranjebloem al lange tijd op zoek is naar nieuwe le den, vooral mannen worden node ge mist. Volgens voorzitter N. Aalbregtse uit Sluis valt er weinig aan de situatie te veranderen. Aalbregtse: „In het feest jaar willen we in maart/april met een klucht of een blijspel komen. Eigenlijk hebben we iets te weinig spelers. We zitten vooral moeilijk omdat we toch graag twee keer per jaar een toneel stuk willen opvoeren, één in het voor jaar en één in het najaar. Met de hui dige bezetting is dat bijna niet op te brengen". De Oranjebloem wil toch graag wat nieuwe gezichten zien. „Maar waar halen we de mensen vandaan? We hebben al van alles geprobeerd. We hebben advertenties en oproepen laten plaatsen in kranten en huis-aan-huis- bladen, maar de reacties bleven uit", zegt Aalbregtse. Volgens de voorzitter, zelf al tien jaar lid van de Sluise rederijkerska mer, is de belangstelling voor De Oranjebloem in de loop der jaren steeds minder geworden. „De mensen raken verwend. Ze kij ken liever naar de televisie dan dat ze /twee keer in de week naar een toneel repetitie gaan. En het is ook zo dat veel mensen al lid zijn van een andere vereniging, bijvoorbeeld voetbalclub, zodat er weinig tijd overblijft voor iets anders. Vroeger gingen de mensen graag naar een opvoering van de re derijkers. Het was een evenement. De mensen kochten er zelfs nieuwe kle ren voor of gingen naar de kapper om er maar piekfijn uit te zien". De Oranjebloem bestaat eigenlijk lan ger dan 125 jaar. Aalbregtse: „Tussen 1400 en 1700 zijn verschillende rederij kerskamers opgericht. Sluis was er een van, maar het is niet precies be kend wanneer het oprichtingsjaar was. In ieder geval bestond de Sluise kamer al in de laatste jaren van de vijftiende eeuw. Sluis was in 1496 aan wezig op het landjuweel in Antwerpen met het spel 'Dat Godt menschelijk vleesch Ontfinck'. In die dagen voerde de kamer de naam De Distelbloem". Maar volgens Aalbregtse kan het best zijn dat de Sluise rederijkerska mer veel ouder is. In het archief van Sluis werd in het eind van de zeven tiende eeuw een 'Nieuw Spel- ofte Co- medieboeck' gevonden. Het werk was in 1427 geschreven door Cornelis Sar- reau. Deze man zou een lid van de Sluise rederijkerskamer geweest kun nen zijn. Het in Sluis gehouden land juweel zou in dat geval opgezet kun nen zijn door de rederijkers van deze historische plaats. Aalbregtse: „In de zeventiende eeuw wordt niets meer van de Distelbloem vernomen. Pas in 1613 duikt de naam weer op. Deze rederijkerskamer was in dat jaar een gast op het landjuweel van de bekende Brabantse kamer 't Wit Lavender in Amsterdam. Maar daarna raakte de naam Distelbloem weer in de vergetelheid". Op 17 maart 1864 volgde De Oranje bloem De Distelbloem op. Oprichter, of liever heroprichter was de heer J. H. van Dale. „In die tijd had de rede rijkerskamer ereleden, leden eerste, leden tweede klas en niet werkende leden. Je had toen een groot verschil tussen de standen", zegt Aalbregtse. „De werkende leden droegen op de bijeenkomsten een oranje rozet op de linkerborst. Dat was verplicht. Voor de eerste klas leden was het rozet op gesierd met eeri verguld plaatje. Deze leden hoefden geen contributie te be talen, maar hadden wel stemrecht". Het is nu december 1988. De Oranje bloem heeft lange tijd in een diep dal gezeten, maar leeft nu weer op. Elke dinsdag- en donderdagavond repete ren de tien leden in 't Zoute Vestje. Aalbregtse: „We oefenen die avonden van 19.30 tot ongeveer 22.30 uur. Emmy van Hij fte is de regisseuse. Het is hard werken, maar iedereen is erg enthou siast. Op dit moment zijn we een stuk aan het uitzoeken waar we volgend jaar mee op de planken komen. Het zal wel een moderne klucht of een blijspel worden. Vroeger kwamen we nog wel eens met een drama, maar daar is te genwoordig geen behoefte meer aan. De mensen willen lachen, geen zware kost meer". Volgend jaar, het feestjaar, wil De Oranjebloem nog iets extra's doen. Aalbregtse: „Je kunt het 125 jarig be staan niet zomaar laten liggen. We gaan iets organiseren. Wat het precies gaat worden weten we nog niet. Tij dens het honderdjarige bestaan hiel den we een academische zitting en een receptie. Persoonlijk wil ik wel eens iets anders. Misschien huren we wel een bekend artiest in, zoals Johnny Kraaykamp". De gemeente zal misschien finan cieel moeten bijspringen in het feest jaar. Aalbregtse: „De rederijkers draaien op zichzelf. Als we volgend jaar wat extra's willen doen, moeten we bij de gemeente wat subsidie zien los te peuteren. In ieder geval gaan we met deze groep enthousiast het nieuwe jaar in. We hopen er op dat in het feestjaar wat meer mensen lid willen worden van onze rederijkerskamer". Mensen die geen plankenkoorts hebben en die graag lid willen worden van De Oranjebloem kunnen contact opnemen met voorzitter Aalbregtse, tel: 01178-1381. !,an onze correspondent ANTWERPEN - Het as- ^stschandaal in het haven- gebied van Antwerpen, dat J flens het weekend door ^parlementslid Paul «es aan het licht werd ge- Jacht, heeft gistermorgen n spectaculaire ontkno- ;plng gekregen.' beheerder van de l die op nauwelijks en- kilometers van de Ne- rlandse grens ligt, pro- jf, e nog de gescheurde t met asbestafval af jJ?e en voor het persbe- k dat Staes in de namid- 8 had gepland. Dit plan- netje ging evenwel niet door. Asbest is een giftige stof. Een enkel vezeltje inademen kan longkanker veroorzaken. Daarom moet asbesthoudend afval in dubbelwandige zakken verpakt worden en moeten de ze, eens gedeponeerd op een stortplaats van klasse één, de zelfde dag nog afgedekt wor den met een beschermende laag. De stedelijke stortplaats Hooge Maey beschikt sinds het begin van dit j aar over een spe ciaal vak voor het storten van asbest. Maar toch werden de zakken daar pas na twee, soms vier weken met een afdeklaag beschermd. Daartegen werd op 17 november trouwens nog een BV opgesteld door de Vlaamse Afvalstoffen Maatschappij. Erger is dat op nauwelijk 250 meter van de ingang honder den zakken met asbestafval liggen, waarvan een groot deel gescheurd is. Foto's daarvan verschenen maandag in alle Vlaamse kranten. Volgens Staes liggen die zakken daar al twee jaar. Diezelfde maandag hield schepen Geeraerts, ver antwoordelijk voor stadsreini ging en volksgezondheid, een persconferentie. Daarop verklaarde hij uit drukkelijk dat hij na een in spectietocht op de stortplaats de bewuste zakken niet had ge vonden. Op initiatief van de Antwerpse pers beloofde Staes dinsdag om 14 uur het zooitje precies aan te wijzen, geen overbodige luxe op een terrein van 120 ha. Ambtenaren lezen ook kranten en zo kwam de be heerder van de stortplaats gis termorgen in actie. Hij liet een kraan en een vrachtwagen aanrukken om de boel toch nog nog onder te stop pen, maar een altijd alerte Staes kwam dit te weten en lichtte het kabinet van Gee raerts in. De schepen beval deze werken onmiddellijk stop te zetten. Gistermiddag dan konden de pers met eigen ogen de rotzooi aanschouwen. In de loop van de dag kwam owel de milieupolitie als het parket langs. Er werd ook een aantal stalen genomen uit de gescheurde zakken. Uit de re sultaten van het lab-onderzoek zal moeten blijken of het asbe stafval eerst in nieuwe zakken moet, alvorens afgedekt te worden. In het andere geval zou het bodemwater verontreinigd kunnen worden, voor zover dit nog niet gebeurd is. De Hooge Maey kwam reeds vier jaar geleden in het nieuws toen bleek dat op grote schaal illegaal werd gestort en dat bo vendien giftig afval werd ge dumpt. De saneringswerken die daarvoor nu nodig zijn zullen honderden miljoenen franken kosten. HOEK - De bromfietser M.B. uit Philippine werd gister middag op de Parallelweg, gelegen naast de Hoekseweg, aangereden door een vracht auto bestuurd door M. van M, uit Roosendaal. De vrachtau tobestuurder wilde de Bern- hardstraat inrijden en zag de bromfietser niet naderen. Bij de aanrijding die volgde, werd de bromfietser gewond en moest met letsel aan de be nen worden overgebracht naar het streekziekenhuis De Honte te Terneuzen. TERNEUZEN - Door machi- neschade raakte gistermid dag de bemanning van het vissersvaartuig Fuut op de Westerschelde nabij Terneu zen in moeilijkheden. Het zwaaien met een rode vlag werd opgemerkt door een be woner van een flat aan de Churchilllaan. De sleepboot Gent van de Unie van Red- dings en Sleepdiensten (URS) bracht het vaartuig naar de haven van Terneuzen. TERNEUZEN - Bij een door de gemeentepolitie van Ter neuzen gistermorgen tussen 10.00 en 12.00 uur uitgevoerde snelheidscontrole op de Wil lem de Zwijgerlaan in Ter neuzen werd vijf keer een proces verbaal opgemaakt wegens het overtreden van de maximum snelheid van 50 ki lometer. In totaal werden 32 voertuigen 'gefotografeerd'. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 85 km. BOLLING - Medewerkers van de EDET-papierfabriek in Tilburg hebben afgelopen week meegedaan aan een bol ling bij Raak tegen Staak in Oostburg. De eerste prijs, een trofee, ging naar G. Jennis- kens. John Kien werd tweede. BOLLING - Afgelopen week end werd ook nog een bolling gehouden in Oostburg. Uit slag: 1. G. Dhoore-O. Robs-E. Goethals-mevrouw M. Kloos terman, 2. B. de Poorter-S. Vermeire-J. Mussche-R. de Vriend, 3. M. Ghijs-P. Stae- lens-E. Geernaert-P. van Op- dorp. BRIDGE - De Bridgesociëteit Oostburg hield een vrije wed strijd. Uitslag groep A: 1. da mes Van Dronkelaar-Visser, 2. heren Ouweneel-Neve, 3. heren Eleveld-Lako. Groep B: 1. dames van Dronkelaar-Lu- teijn, 2. dames Van Dun-Jon- ker, 3 -w Te Beek-de heer brasser. AMSTERDAM, 20 dec. - In bintje 50mm, oogst '88, werden 10 contrac ten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ28,10 tot ƒ28,00 per 100 kg de stemming was kalm- prijshorJ°nd. KAPELLü,, -w. Qmber - Verpakt fruit: cox organe pippin: kil 75/80 118. Elstar: kil 75/80 155-167, 80/85 140-142, 85/90 122. Rode boskoop: kll-s 75/80 69, 80/85 59-65, 85/90 58, kil 90/95 48. Jonagold: kll-s 80/85 101-141, 85/90 121, 90/95 85, kil 70/75 34, 75/80 41-45, 80/85 45-80, 85/90 49- 68, 90/95 35-55, 95+5 49. Witte kroet 2550. Blokveiling: cox orange pip pin: kll-1 60/65 74-80, 65/70 122-125, 70/75 148-157, 75/80 151-159, 80/85 129-131, 85/90 82. kll-2 60/65 60, 65/70 91, 70/75 108, 75/80 106, 80/85 118, 85/90 98. Elstar: kll-2 60/65 45, 65/70 74-75, 70/75 120-121, 75/80 133- 152,80/85 132, 85/90 98. Golden deli cious: kll-1 60/70 37-45, 70/80 86, 80/90 90, kll-2 60/70 41-42, 70/80 73- 78, 80/90 81-84, kll-3 60/70 41-44, 70/80 62-64, 80/90 79. Jonagold: kll- 1 70/80 155, 80/85 140-149, 85/90 121, 90/95 73, kll-2 65/70 42, 70/80 104- 105, 80/85 92, 85/90 73-77, 90/95 66, 95+10 54, kll-3 65/70 29, 70/80 54, 80/85 56-61, 85/90 53, 90/95 49, 95+10 38, klII-2 70/80 34, 80/85 35, klH-3 70/80 34,95+10 34. Conference: kll-2 55/65 122-137, 65/75 161-169, klII-2 45/55 92. Fruitveiling: cox orange pippin: kil 60/65 41-67, 65/70 93-113, 70/75 114-136, 75/80 135-142, 80/85 111-132, 85/90 49-75, kill 60/65 29-46, 65/70 34-70, 70/75 36-86, 75/80 35-83, 80/85 36-68, 85/90 34-58. Winston: kil 70/80 30, kill 70/80 30. Sweet ca- rolein: kill 70/80 32, 80/90 21-35. Gloster: kli 70/80 51. Sterappel: kil 60/70 266, 70/80 300. Zoete erm- gaard: kil 60/65 137. Elstar: kil 60/65 39-45,65/70 48-86,70/75 98-152, 75/80 98-138, 80/85 94-130, 85/90 65- 87, 90/95 45, kill 60/65 41-43, 65/70 36-66, 70/75 53-112, 75/80 59-114, 80/85 57-111, 85/90 63-81. Pommes orange: kil 60/70 81, 70/80 133. Gol den delicious: kil 60/70 40-48, 70/80 62-88, 80/90 91, kill 60/70 29, 70/80 34-54, 80/90 42-75, klll-x 70/80 34, 80/90 34. Goudreinette: kil 65/70 35- 44, 70/75 48-56, 75/85 50-58, 85/95 41- 52, 95+10 36-38, kill 60/65 29, 65/70 31, 70/75 42-48, 75/85 44-53, 85/95 43- 44, 95+10 34-35. Rode boskoop: kil 65/75 37-45, 70/75 54-62, 75/85 61-76, 85/95 47-66, 95+10 37-45, kill 70/75 46, 75/85 48-57, 85/95 45-52, 95+10 36. Karmijn de Sonnaville:kll 60/70 28, 70/80 56-81, 80/85 63-72, 85/90 47-53, 80+10 37-38, kill 60/70 29, 70/80 37, 80/85 37, 85/90 39. Jonagold: kil 65/70 32-55, 70/80 34-139, 80/85 35- 126, 85/90 34-83, 90/95 34-62, 95+10 35-42, kill 65/70 29-41, 70/80 34-36, 80/85 36-39, 85/90 34, 90/95 34-44. Conference: kil 55/&5 127-135, 65/75 140-161, kill 45/55 49-86, 55/65 84-124, 65/75 93-136. Gieser Wilde man: kil 50/55 124-128, 55/60 151- 155, 60/70 170-187, kill 45/50 35-104, 50/55 35-120, 55/60 35-150, 60/70 35- 165, klll-x 55/60 37, 60/70 67. Saint remy: kil ^0/70 04-114, 70/80 105- 112, 80/90 86-93, kill 50/60 58-68, 60/70 54, 70/80 88, 80/90 75. Winter- rietpeer: kil 60/70 75,70/80 84, 80/90 63, kill 50/60 47, 60/70 40-66, 70/80 44-77, 80/90 57-59. Doyenne du co- mice: kil 65/75 198-216, 75/85 204- 205,85/95 188, kill 55/60 32,60/65 38- 85,65/75 184-191,75/85 158-201,85/95 141-170. Totaal aantal colli 45255. Veiling gesloten van 23-12-88 12.00 uur tot 2-1-1989. MIDDELBURG - Vier leden van een groep jongeren uit Ovezande die er een gewoonte van hadden gemaakt zich na een avondje stappen uit te leven op andermans bezittingen, stonden gisteren voor de politierechter in Middelburg. Omdat het voor allen de eerste keer was dat zij met Justitie in aanraking kwamen werd het viertal veroordeeld tot geheel voorwaardelijke gevangenis straffen en boetes waarvan de hoogte afhankelijk was van de mate van betrokkenheid bij de feiten. Hoewel hem slechts drie fei ten ten laste waren gelegd, had de 24-jarige E.H. zich in de pe riode augustus 1987 tot en met februari van dit jaar schuldig gemaakt aan niet minder dan vijfentwintig delicten. J.G. (22) en W.v.d.D. (19) waren elk voor twee feiten ter verantwoording geroepen maar hadden er wel respectievelijk zeven en acht op hun geweten, terwijl de vierde man, de 23-jarige A.B. voor één feit terecht stond en volgens zijn documentatie ook geen andere problemen met justitie had gehad. Het viertal had zich voorna melijk schuldig gemaakt aan joy-riding, waarbij de auto van een plaatsgenoot - in één geval met opzet - tegen een paal was opgereden, omdat de maten wel eens wilden zien 'wat voor ef fect dat zou hebben'. De honderden guldens schade die dit 'geintje' had veroor zaakt is intussen door de jonge lui vergoed, evenals trouwens de schade die veroorzaakt werd door diefstallen en andere ver nielingen. Opvallend op de lijst was de diefstal van onder meer een studiepop voor acupunctuur en een telefoontoestel uit de wo ning van de plaatselijke huis arts. Beide voorwerpen zijn in tussen weer bij de rechtmatige eigenaar terug en zo ook de kentekenplaten en twee auto spiegels die H. van een auto ge sloopt had, omdat hij 'nu een maal verslaafd is aan het ver zamelen van deze voorwerpen'. H. kreeg tenslotte een voor waardelijke gevangenisstraf opgelegd van drie weken plus een boete van 1500, G. en Van de D. kregen beiden twee we ken voorwaardelijk opgelegd en een boete van 800, terwijl voor wat betreft B. volstaan werd met een boete van 400. Twee vrienden uit Terneuzen (J. de K. en J.B., beiden 20 jaar oud) hadden op 28 maart in Hulst 'voor het eerst van hun leven' geprobeerd iets te stelen. Met een hamer en een glas snijder bewerkte het tweetal de ruit van een Mercedes, omdat De K. zijn zinnen had gezet op de ver-schijners van deze auto. „Ik had maanden gewerkt aan het opknappen van een auto waaraan alleen nog maar de ver-schijners ontbraken", al dus de K. Volgens de dagvaarding was het tweetal op heterdaad be trapt, maar daar klopte vol gens de vrienden niets van. Welliswaar waren er door het lawaai honden gaan blaffen en was er een auto het terrein op gereden, 'maar dat was niet de reden waarom we ermee ge stopt zijn', aldus de K. Hij wilde het eerst als B. houden op 'pure morele overwegingen' die hem tijdig tot het inzicht had den gebracht dat 'dit eigenlijk niet kon'. Maar officier van justitie mr. Oppe dacht daar anders over: „Die ruit wilde gewoon niet ka pot en later zijn jullie nog eens voorbij gekomen om te bezien hoe de situatie er bij stond". Gezien de financiële toe stand van beide mannen be perkte de politierechter de boete tot 150 voor elk van hen.

de Stem | 1988 | | pagina 17