Kwestie rond slibstort zit muurvast Weinig steun vooi verkeers veili ghei< NIEUW STREEKZIEKENHUIS TERNEUZEN MOEILIJK BEREIKBAAR actie voor betere Ex-librissen Terneuzenaar in internationale collectie DIREKTBANK Terneuzen promoot zichzelf met video B EN W TERNEUZEN: WERKGROEP MOET OPLOSSING ZOEKEN PLAATSELIJK NIEUWS VAN GEMEENTEN EN BEDRIJVER Vechtpartij om meisje T entoonstelling over Gent in Terneuzen OVER GELD LENEN GESPROKEN. Dominee Gremdaat vanuit Terneuzen 'WE KUNNEj Tafeltenniswedstrijd om kampioenschap Westdorpe Gratis skiën op open dag van Skiclub Rucphen IJzendijke voor Kerst I grotendeels op de kabel DE STEM VAN ZEELAND 3 WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 Terneuzen Westdorpe TERNEUZEN - De be woners van het woon complex voor ouderen De Veste in Terneuzen zijn de dupe van het verdwijnen van het Ju- lianaziekenhuis uit de binnenstad. Geen pretje Alternatieven stijl Verschil Culturen KIEST U VOOR EEN LOKET OF VOOR IEMAND DIE U KENT? pgflTEM STAD El OOSTBURG/ C ADZ ANC! De zes VW's in de I meente Oostburg gaan men in één stichting. Va 1 januari 1989 heten yVV's voortaan Kust V Zeeuwsch-Vlaanderen. Rustiger Tegenvaller Problemen Voorlichting T16 Van onze verslaggever TERNEUZEN - De oplos sing voor de problematiek rond het dumpen van circa 400.000 kubieke meter ver ontreinigd slib uit het Ka naal Gent - Terneuzen mag worden uitgedokterd door de werkgroep die zich be zighoudt met het project 'Integrale gebiedsgerichte benadering Kanaalzone'. Op verzoek van de gemeente raad van Terneuzen, die zich vorige maand unaniem wei- gerde uit te spreken over de slibkwestie, omdat het college geen beeld kon schetsen van de op handen zijnde ontwikkelin gen in het gebied rond Sluiskil, hebben B en W van Terneuzen de werkgroep gevraagd om een oplossing aan te dragen. Wethouder W. Gosselaar (Openbare werken en Planolo gie) liet dit gisteren weten. Ook is het de bedoeling dat alle betrokken instanties, de gemeenten Sas van Gent en Terneuzen, Rijkswaterstaat en de provincie, binnenkort nog eens over de slibstort-proble- matiek zullen overleggen. Overleg is nodig, omdat de zaak, in het slop zit. Het ge meentebestuur van Sas van Gent liet vorige week bij monde van burgemeester J. van Rest weten dat Sas onver kort blijft vasthouden aan een slibstort-locatie in de Koegor- spolder. De raadsfracties in Terneuzen spraken zich onver deeld tegen dit voornemen uit. Gosselaar, die toegaf dat de zaak vastzit, stelde: „We moe ten wat. Om die reden hebben we aan de werkgroep verzocht om zich eens over de kwestie te buigen." Wanneer de werkgroep over geruime tijd komt met een mo gelijke oplossing, hoeft dat ech ter voor niemand te betekenen dat de door de werkgroep ge dane aanbevelingen ook opge volgd moeten worden. De uit komsten van het project ge biedsgerichte banadering zijn namelijk niet bindend. Gosselaar is zich daarvan bewust. „De raadsfracties heb ben gevraagd om een totaalvi sie voor het gebied. De werk groep bereidt die voor. Ik reali seer me dat de uitkomsten van het proefproject niet bindend zijn, maar dat neemt niet weg dat het goed mogelijk is dat te zijner tijd tussen betrokken in stanties wel bindend afspraken kunnen worden gemaakt." ACTIVITEITEN - Buurtver eniging Serlippens houdt vandaag, woensdag, kerstac tiviteiten voor de jeugd uit de buurt. In de Zuidlandschool kan de jeugd van 14.00 tot 16.00 uur knutselen. Er kun nen bijvoorbeeld kerststunJ worden gemaakt. DARTS - Dartsverenigi,,, Gravin houdt vrijdag 23 J cember een kerstdartsJ! strijd. Aanvang 19.30 uur, Ouderen: De Honte te ver weg Van onze verslaggever Veel ouderen zijn weinig gelukkig met de locatie van het nieuwe streekzie kenhuis De Honte aan de rand van de Terneuzense bebouwde kom. Vooral de afstand die de ouderen nu moeten overbruggen speelt een grote rol. Eerder werd ook vanuit de kring van Terneuzense huisartsen al gewezen op deze tekortko ming. Veel van de bewoners van De Veste, vooral de diabetici, moe ten regelmatig voor bloedprik- ken, controle en injecties naar het ziekenhuis. Sommigen zelfs meerdere keren per dag. In De Veste zijn daar geen voorzieningen voor aanwezig. Vroeger was dat niet zo'n pro bleem, omdat de bejaarden al leen de straat hoefden over te steken. Nu moeten ze met de bus of met familie naar het streekziekenhuis in Terneu- zen-Zuid, pakweg vijf kilome ter verderop. „Het is bepaald geen pretje als je een paar keer per dag op en neer moet om je bloed te laten controleren", zegt mevrouw J. Dierx-Harms, voorzitter van de bewonerscommissie van De Veste. Die bewonerscommissie wil morgen van het gemeentebe stuur weten wat er aan de pro blemen verholpen kan worden. De bewonerscommissie over legt dan met wethouder J. van Rooijen (welzijn) over de kwes tie. Volgens mevrouw Dierx is het 'een urgente kwestie waar snel iets aan gedaan moet worden'. Binnen de bewonerscommissie is overigens wel al gedacht aan alternatieve oplossingen. Zo kan de prikdienst voor diabe tici bijvoorbeeld verhuizen naar het kruisgebouw tegen over de verzorgingsflat aan het Oostelijk Bolwerk. Verder wijst mevrouw Dierx erop, dat niet alleen de bewo ners van De Veste gedupeerd zijn. „Ook in de Terneuzense wijk Java wonen veel ouderen, die regelmatig richting hospi taal moeten." Van onze verslaggever SINT ANNALAND - W.J. uit Sint Annaland heeft zondagmorgen vroeg in zijn woonplaats rake klappen opgelopen, toen hij zich be moeide met een vechtpartij om een meisje. De vechtpartij vond plaats in de Voorstraat en op de Ring tussen M.M. uit Sint Annaland en de gebroeders F.de B. en J. de B. uit Sint Philipsland. Een van de broers had de vriendin van M. lastig gevallen, toen ze uit een bar aan de Voorstraat kwam. J. wilde de ruzie sussen, maar dat werd door een van de broers ver keerd opgevat. J. kreeg een paar flinke klappen, waardoor hij bewusteloos raakte. Hij werd naar ziekenhuis Lievens- berg in Bergen op Zoom ge stuurd waar hij na behande ling weer kon vertrekken. M.M. en de twee broers zijn door de politie aangehouden. Zij hebben alle drie een proces verbaal gekregen. ANTON van Prooijen (48) uit Terneuzen is op de eerste plaats musicus. Daarnaast houdt hij zich al vijfjaar bezig met het ontwerpen van ex-librissen. Een aantal van die 'boekmerken' werd in 1987 tentoongesteld in een museum in Italië. De tentoonstelling was opgezet door kunstminnaar - lees: ex-libris-minnaar - Mario de Filippis. Deze Italiaan richtte onlangs het 'Istituto Internazionale Ex-libris e Piccolo Grafica' op. Dat in stituut beheert een museum in Soveria Manelli, dat zich uitsluitend richt op ex-libris-artiesten. In de col lectie van het museum komen vele namen voor uit zo wel Oost- als West-Europa. Daar zitten alle 'groten' bijCorradini, Boncompagni, de Fin Palaasma, de Vlamingen Ivo en Vermeylen. Maar ook 'oostblokjon- gens' als Hlavaty en Kalaschnikov en de Nederlanders Labots, Zwiers en..Van Prooijen. Door Ronald Verstraten EEN eigendomsmerk om aan te geven 'uit wiens biblio theek' (ex libris) een boek af komstig is en aan wie het dus, indien geleend, teruggebracht moet worden. Het gebruik, boek voorzien van een ex-li- bris, dateert van eeuwen te rug, toen het Latijn de voer taal was in de betere kringen en dus van de boekenbezit- ters. Later werden ex-libris- sen voorgedrukte plaatjes om uiteindelijk het onderwerp te worden van een eigen, aparte kunstrichting. „Het ontwerpen van ex-li- brissen komt weer meer in de belangstelling. Alleen, het is aan een bepaald, klein for maat gebonden. En er zijn veel kunstenaars die dat niet graag doen, ze vinden het nogal priegelwerk", aldus Van Prooijen. Hij heeft vroe ger geschilderd, maar koos voor de muziek. Toch han teert hij nu al weer enige tijd de tekenpen, want, zegt hij: „Ik heb het eigenlijk nooit kunnen laten'. Van Prooijen werkt in op dracht, maakt zijn ontwerpen in zwart wit. „Dat vind ik persoonlijk het prettigst wer ken", zegt hij, al kleurt hij zijn ontwerpen ook wel eens in. Van één bepaalde stijl kan volgens hem nooit sprake zijn: „Dat kan niet, want meestal geeft de opdrachtge ver aan hoe hij het wil heb ben." Eenmaal klaar, drukt die opdrachtgever het ge kochte ontwerp zelf af, in aantallen van 75 of 100. Tot Van Prooijens verras sing bleek een aantal werken van zijn hand in de collectie van het Italiaanse instituut opgenomen. Een maand na de oprichting bereikte hem het verzoek om nog meer op te sturen. Ex-libris voor een musicus. De -gesty leerde - handtekening is in het ontwerp verwerkt. De instrumenten en het notenschrift dateren uit de zestiende eeuw. „De Filippis is de Peggy Guggenheim van de ex-li- bris-kunst", zegt Van Prooij en. Hij verwacht dat het nieuwe museum een zelfde functie zal gaan krijgen als de beide Guggenheim-musea in New York en Venetië. „Er is een permanente tentoon stelling, waar vooral nieuwe ex-libris-kunst een kans krijgt. Maar het instituut dient ook voor studiedoelein den, met name waar het mo derne ontwikkelingen in deze richting betreft. Het is goed dat er nu een apart instituut is, dat zich daarin speciali seert." De ex-libris-kunst wordt voornamelijk beoefend in Europa. „Ook wel wat in Amerika en Nieuw-Zeeland. Maar daar heb ik laatst nog een voorbeeld van gezien en dan denk ik: wat moet ik daar nou mee?" Nieuwe kunst uit de 'oude wereld': „Ja, inder daad. Het heeft te maken met Anton van Prooijen bladert door zijn eigen werk Europa, de oude wereld. Hier heb je het grootste, het oudste boekenbezit." Vreemd genoeg is er een groot verschil tussen Neder land en Vlaanderen: „In Ne derland is er wel een ex-li- bris-vereniging, die brengt een gevouwen stencilije uit. Maar in Vlaanderen houden veel meer mensen er zich mee bezig. Daar springt het er echt uit. Ze geven regelmatig fraaie boekwerkjes uit, vaak vergezeld van enkele origi nele werken." Ook in de Oostbloklanden wordt de ex-libris-kunst veel beoefend. „Uit de DDR komt niets. Dat klopt natuurlijk, er is een streng regime. Maar er komt veel uit Polen, Tsjecho- Slowakije en Rusland." Gelet op het huidige politieke beleid zal dat volgens hem ook nog wel toenemen. „Het aardige van ex-libris-kunst is, dat je er veel verschillende soorten mensen door leert kennen. Dat gaat weliswaar meestal schriftelijk, maar je leert je te - FOTO'S WIM KOOIJMAN verdiepen in andere culturen. Bovendien zijn het in het al gemeen mensen die een heel brede belangstelling hebben." Aan exposeren in eigen land, denkt Van Prooijen niet. „In dat Italiaanse museum is de tentoonstelling vooral be doeld voor studie. Maar voor een 'gewone' tentoonstelling is dit werk niet zo geschikt. Je moet niet vergeten dat achter elk ontwerp voor een ex-li- bris een heel verhaal zit. Als je er dat niet bij kunt vertel len, zien de mensen nog niet de helft." Van onze verslaggever TERNEUZEN - In de expo sitieruimte van het VW- kantoor in Terneuzen loopt tot en met 5 januari een in formatieve tentoonstelling over stadsvernieuwingsac tiviteiten in de stad Gent. De tentoonstelling werd sa mengesteld door door de dienst Info Stadsvernieuwing Stad Gent, in samenwerking met de dienst Monumentenzorg en stadsarcheologie en architec tuur. De expo in het voormalig Terneuzens museum is op maandagen geopend van 13.00 en 17.00 uur. Op dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur en op za terdag van 9.30 tot 12.00 uur. (ADVERTENTIE) De Kontinu Rekening van de Direktbank biedt meer financiële ruimte tegen minder kosten. De ideale manier om geld achter de hand te hebben. Bijna nergens leent u voordeliger, HMlffllltlmWi Uw tussenpersoon kent alle mogelijkheden. Dan hoeft u niet voor een loket te staan. En u weet razendsnel wat uw mogelijkheden zijn. Bel 020-444222 tot 21 uur, zaterdags 10-13 uur. Of vraag informatie bij uw eigen tussenpersoon. ♦Rentetarief perokt. '88/Rentewijzigingen voorbehouden. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Paul Hae- nen zal vanavond vlak voor de opvoering van zijn pro- duktie Frappant in het Zuidlandtheater in Terneu- zen vanuit dat theater zijn act als Dominee Gremdaat opvoeren. Dominee Gremdaat spreekt het Nederlandse volk vanuit Ter neuzen rechtsreeks toe in het televisieprogramma TV 3. Haenen brengt zijn parodie op het verschijnsel televisie predikers tussen 19.30 en 20.00 uur. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De inzet van de gezamenlijke politiekoi sen in West- en Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen voor de ai tie om het aantal verkeersslachtoffers voor het jaar met 25 procent terug te brengen, wordt niet beloond door gemeentebestuurders en het bedrijfsleven in de regio. Tot nu toe heeft zich bij de gezamenlijke surveillances Kust Van onze verslaggever Vorige week namen de VW Oostburg, Cadzand, Nieuwv Breskens, Groede en IJzend het principebesluit om same gaan. Volgens P. Faas voorzitter vai korpsen slechts een bedrijf aangemeld dat een aanplak bord wil sponsoren. Het gaat hier om het Sasse bedrijfje Houtepen bv. Ook de gemeenten, die met uitzondering van Oostburg en Sluis, de afgelopen maanden dankzij het dalend aantal ver- keerslachtoffers een fiks be drag kregen uitgekeerd, heb ben zich nog weinig ingelaten met de grootscheepse actie van de Zeeuws-Vlaamse dienders. De actie, die begin november van start ging en waarbij voor het eerst de korpsen rijkspoli tie van de groep West- en Mid den-Zeeuwsch-Vlaanderen, de gemeentepolitie en de ver keerspolitie hun krachten bun delden, verloopt volgens adju dant F. Rijnberg 'erg succes vol'. „Door de gezamenlijke surveil lances die we de afgelopen maanden hebben uitgevoerd kunnen we stellen dat het ver keersbeeld op rijksweg 61 een stuk rustiger is geworden. Het aantal roekeloze inhaalma noeuvres is flink afgenomen en we kunnen ook concluderen dat er nu meer dan ooit auto gordels worden gedragen. De proces-verbalen die we op dit vlak hebbne opgemaakt zijn fors gedaald," aldus Rijnberg, gisteren na afloop van een eva luatiebijeenkomst in Terneu zen. De politie is van plan om de is niet duidelijk waaraan dt gemeenten deze gelden gaa besteden. Door de gebrekkige belang stelling komt het plan om langi de doorgaande wegen Zeeuwsch-Vlaanderen w schuwingsborden met -die verzonnen kunnen wor den door de bevolking- opdt tocht te staan. Het voornemi was om begin volgend jaar fa van dergelijke borden 3000 guldn per stuk) langste wegen te plaatsen. Dat is m wat op de langere baan gescho ven. WESTDORPE - De tafeltennisvereniging Den Dijk houd donderdag 29 december het Westdorps kampioenschi >,Na de nodige discussies zijn de voor recreanten en wedstrijdspelers. Alle inwoners va Problemen opgelost en is de i,..„i„ Kast inmiddels bii de bushalte Westdorpe kunnen meedingen naar de titel. tussen Biervliet en IJzendijke In de zaal zijn batjes aanwezig. Er zijn diverse prijzen te wiraie aangesloten", vertelt Schelle en voor de nummers één tot en met drie zijn er bekers beschik baar. Het kampioenschap wordt gespeeld in zaal Concordia en 1» gint om 19.00 uur. De zaal is open vanaf 18.30 uur. o Deelnemers dienen zich voor 25 december op te geven bij kt Bredestraat, maar deze grond bestuur van de vereniging, P. van Hooije of R. de Block of W, Jan is in handen van Rijks water- sen, zodat men een poule-indeling kan maken. De tafeltennis: staat. Er is inmiddels een ver van Den Dijk hebben een goed seizoen achter de rug. Het ecisl team werd kampioen en promoveerde daardoor naar de vijli klasse afdeling Zeeland. Het tweede team werd tweede en promoveert waarschijnli;) ook naar de vijfde klasse. Inmiddels is men gestart met eenden team, dat volgend jaar aan de competitie gaat deelnemen. Dat men nooit te oud is om een sport in competitieverband l beoefenen blijkt wel uit het feit dat in dit team de oudste speler! jaar oud is. De vereniging telt momenteel achttien spelende lede en kan nog meer leden gebruiken. Van onze verslaggever RUCPHEN - De Skiclub Rucphen houdt woensdag 28 december samen met de Skischool Rucphen een open middag. Dat is te doen op de skibaan aan de Baanvelden in Rucphen. Iedereen mag gratis skiën tij dens de open dag. Er worden gratis proeflessen gegeven, materiaal kan gehuurd wor den. De open middag begint om 13.00 uur. Bezoekers van zijn voorstel ling die om 20.00 uur begint, kunnen bij de rechtstreekse uitzending aanwezig zijn. Zij moeten dan wel tussen 19.15 en 19.30 uur in het theater aanwe zig zijn. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Al het moois dat de stad Ter neuzen te bieden heeft wordt komend voorjaar op beeldband vastgelegd. Het Terneuzens gemeen tebestuur heeft het vi deo-bedrijfje Cinefilm van de Hulstenaar Henk Wentzler opdracht gege ven om een promotiefilm over de gemeente te ma ken. De videofilm kost de gemeente circa 15.000 gulden. Dat bedrag drukt volgens gemeentevoorlichter Otto Vosveld niet op de begroting voor promotieactiviteiten voor volgend jaar.De ge meenteraad stelde vorige week een bedrag van dik 136.000 gulden beschikbaar voor gemeentelijke promotie in 1989. „De video-film komt ech ter niet ten laste van dat budget. We hebben voor die film wat geld weggelegd. Wil je namelijk iets goed aanpakken, dan moet je er wat voor over hebben," al dus Vosveld. De film krijgt als thema 'wonen werken en recreatie in het centrumde gemeente Terneuzen' en gaat ongeveer 25 minuten duren. De film wordt dit voorjaar opgeno men. „Het is de bedoeling dat wij de band regelmatig zullen vertonen op gelegen heden waar wij ons als ge meente presenteren. Ik denk dan aan beurzen en tentoon stellingen, maar ook wan neer er groepen in de ge meente te gast zijn. Oor spronkelijk was het de be doeling dat vroeger met de opnamen begonnen zou worden. Dan zouden we de première op de Huishoud beurs in Amsterdam hebben gehad. De streefdatum van 30 maart, de dag waarop de beurs begint is echter niet haalbaar." Binnenkort wordt ook de nieuwe presentatiefolder van de gemeente Terneuzen samengesteld. Vosveld heef al de nodige besprekingen gevoerd over deze zaak. He nieuwe promotiemateriaal moet wel klaar liggen voo' een Terneuzense delegatie naar Amsterdam vertrekt. Van onze verslaggever TERNEUZEN/ IJZEN DIJKE - Tachtig procent van IJzendijke kan eind deze week naar de kabelte levisie kijken. Dit zegt R. Schellevis van de CAI in Terneuzen. Het gedeelte in IJzendijke dat nog niet op de kabel is aangesloten, zal in de rest van deze maand en in ja- blijven uitvoeren. Tijdens komende feestdagen wor. dan ook regelmatig controls gehouden. Adjudant F. Smet: „Dat hoeft overigens te betekenen dat we gerichï alcolholcontroles zullen hoi den. De periode rond de fe dagen is altijd wel een waarin mensen nogal eens ièS drinken, dat wel, er zal danc. op gelet worden, maar ook i andere actiepunten blijven i nodige aandacht krijgei. Voorop staat dat het hardrii] den wordt teruggebracht." Dat noch gemeenten, noch bedrijfsleven tot nu toe -finan cieel- steun hebben betuig: valt de dienders wat tegen. Dt gemeente Terneuzen kreeg vu de minister 145.000 gulden het dalend aantal verkeers slachtoffers. Axel en Sas van aangesloten worden op j .J i j. tt rln'lractioc'nie» nPT sitmnnl vnnr Gent, alsmede Hulst en Honte- nisse 45.000 gulden. Tot nu ta de 'kastjes' die het signaal voor televisiebeelden moeten leve ren. Schellevis: „We liggen achter op schema, maar we proberen de verloren tijd in te halen. In januari werken we Schoon- dijke af en in dezelfde periode wordt ook Oostburg onder handen genomen". Het televisiesignaal dat van uit Terneuzen wordt doorgege ven naar IJzendijke werd de afgelopen weken tussen Bier vliet en IJzendijke opgehouden, omdat een boer geen 'signaal kastje' op zijn land wilde. De CAI keek daarom uit naar een andere plaats, maar dat zou weer de nodige moei lijkheden opleveren met Rijks waterstaat en het waterschap 't Vrije van Sluis. vis, „maar in Oostburg zitten we nog wel met een probleem. We willen graag graven bij de gunning aangevraagd bij deze instantie. Zo lang we nog geen toestemming krijgen, kunnen we dat gedeelte van Oostburg nog niet afwerken". Als het werk in Schoondijke en Oostburg achter de rug is, werpt de CAI het oog op Zuid- zande en Groede. Breskens, Cadzand en Nieuwvliet blijven nog even buiten beschouwing. Schellevis: „Deze week waren er voorlichtingsavonden van de woningbouwverenigingen in IJzendijke en Cadzand. Don derdag is er nog een voorlich tingsavond in Nieuwvliet. De woningbouwvereniging, de huidige eigenaar van de anten- oesystemen in deze gebieden, wil misschien een overeen komst met ons aangaan voor de kabeltelevisie. Als de mensen dj6 bij de woningbouwveren- 8'dg zitten akkoord gaan, kan de vereniging met ons in zee gaan. We moeten dus nog even afwachten wat het één en an der gaat opleveren". Van onze correspondent ANTWERPEN - Het as- destschandaal in het haven gebied van Antwerpen, dat Juens het weekend door europarlementslid Paul taes aan het licht werd ge- *"acht, heeft gistermorgen spectaculaire ontkno- Plng gekregen.' beheerder van de °rt> die op nauwelijks en- Ho i kilometers van de Ne- eriandse grens ligt, pro efde nog de gescheurde *ken met asbestafval af zr, ken voor het persbe- j^k dat Staes in de namid- g had gepland. Dit plan-

de Stem | 1988 | | pagina 16