ieuw bureau voor kraamzorg hCHTïNG VOORAL ACTIEF VOOR PARTICULIER VERZEKERDEN •ENING leer mogelijkheden oor particuliere woningbouw Heikant Kerst- en Nieuwjaarskaarten SCHIETINGEN PLAATSELIJK NIEUWS Muziekschool Terneuzen [eeft kerstuitvoering LLEBRUG L STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 VARKENSROLLADE RUNDERROLLADE ALTIJD DE LAAGSTE PRIJS!! idverteren itaatugoed, Nieuw-Namen St.-Jansteen Heikant Kloosterzande Koewacht Lamswaarde Ossenisse Hulst Axel A12 T22 I» onze verslaggever jSDALE - Het parti- [liere bureau voor miszorg en verple eg, dat in juni dit ar'van start is ge- ian, gaat voortaan trdér door het leven 3 Stichting Thuiszorg i Verpleging Zeeuws- aanderen. let particuliere bureau, «richt door de Hulster erpleger C. de Block, gaat jh voortaan richten op jrticulier verzekerden in laats van ziekenfondspa tiënten. Ook is nu het roer omgegooid van verpleging naar vooral kraamhulp. De Block was het bureau be gonnen naar aanleiding van een experiment met aanvul lende thuisverpleging door het ziekenfonds. Hij dacht een gat in de markt te hebben gevon den, maar kon niet optornen tegen de machtspositie van wijkverpleging en gezinszorg. De Block ging toch verder met zijn bureau en heeft nu be sloten zich meer te gaan rich ten op particulier verzekerdea Omdat particuliere verzeke raars een grens stellen aan de vergoeding voor kraamzorg, besloot hij deze zorgvoorzie ning erbij te nemen. „Wij wer ken vijfentwintig procent goedkoper dan het kraamcen- trum, omdat we minder over- head-kosten hebbea Daarom is het voor een particulier ver zekerde interessant om naar ons te komen. Ze hebben dan het voordeel dat ze geen eigen bijdrage hoeven te betalen." Een ander voordeel van de particuliere kraamzorg noemt De Block het feit dat zijn stich ting volgens een andere for mule te werk gaat dan het kraamcentrum. „Wij verlenen kraamzorg op maat. Als de man in een gezin bijvoorbeeld in ploegendienst werkt, kan dat voor dat gezin moeilijkheden opleveren als er een kind gebo ren is. Wij houden daar bij het verlenen van kraamhulp reke ning mee." Overigens wijst De Block er op, dat hij als nieuweling op de markt een gevoelige positie be kleedt en daarom ook strenge eisen moet stellen aan het per soneel dat hij aanneemt en de zorgverlening die zijn stichting biedt. „Bij het aannemen van verpleegkundigen zijn we erg zorgvuldig geweest in de selec tieprocedure. We nemen dan ook alleen gediplomeerde ver pleegkundigen aan en zeker geen stagiaires. Kraamver pleegsters moeten minstens twee jaar ervaring hebben, an ders neem ik ze niet aan. Mijn personeel is kwalitatief mis schien wel beter dan de mede werkers bij de reguliere in stanties werkt. Om die kwali teit te waarborgen starten we begin volgend jaar ook met een bijscholingsprogramma voor het verpleegkundig personeel. Als nieuweling op de markt kun je het je niet veroorloven om slecht werk te leveren, ter wijl iemand die in de bestaande zorgverlening werkt gemakke lijker een steekje kan laten vallen." Wat de contacten met de huisartsen betreft, heeft De Block over het algemeen posi tieve ervaringen. Deze laten de keuze meestal over aan de pa tiënt, als de zorgverlening maar goed gebeurt. De Block vertelt dat er via huisartsen re gelmatig aanvragen bij hem binnenkomen. De belangrijkste filosofie achter zijn stichting vindt De Block dat bij hem de klant ko ning is. „Op zich is dat nieuw voor de gezondheidszorg. Het zet zich door in alles, bij de be nadering van de klanten en van het personeel. De be staande zorginstanties zien mij daarom als concurrent, maar ze moeten dan wel bedenken dat ze mij zelf in die positie ge dwongen hebben." P. den Boer, directeur alge mene zaken van de Stichting Provinciale Kraamzorg, ziet de particuliere kraamvoorziening van De Block echter helemaal niet als concurrent. „Ik denk dat de werkzaamheden van het kraambureau van de heer De Block beperkt zullen blijvea Bovendien kan hij volgens mij niet de kwaliteit en continuïteit in de zorgverlening garanderen zoals wij dat kunnen." EIKANT - In het dorp Heikant krijgen particuliere wo- ingbouwers meer mogelijkheden. De gemeente wil de be aming van het grootste deel van de nog voorradige «iwgrond wijzigen in 'bungalows of woningen twee-aan- y gekruid per kg 8.00 gekruid per kg 24.00 OPENINGSTIJDEN: Zaterdag 24 dec. tot 15.00 uur Zaterdag 31 dec. tot 15.00 uur 1e en 2e KERSTDAG GESLOTEN Wij wensen u prettige feestdagen en een voorspoedig nieuwjaar. Tank tevens aan ons benzinestation a'. lerstzou het hele uitbreidings- annetje worden volgebouwd huurwoningen, maar de egionale Woninbouwvereni- ing heeft laten weten dat dit hoog is gegrepen. Er is in tont slechts een kleine be liefte aan huurhuizen. Door de wijziging van het stemmingsplan kan de ge- «nte meer bouwgrond uitge- sn, terwijl de kosten voor het «iwrijp maken van de grond alen. Dat betekent dat in principe ik de uitgifteprijs flink zou Binnen dalen, maar daar wil- in burgemeester en wethou- niet aan beginnen. Ze vin- 'an onze verslaggever lERNEUZEN - De Terneu- tense Muziekschool geeft torgen een kerstconcert in Goede Herderkerk aan Ie Koninginnelaan in Ter- leuzen. kan deze avond wordt meege werkt door het kamerorkest, iet koper- en blokfluitensem- •le. Ook zullen alle leerlingen oiozang een aantal liederen KNTE RIJSBERGEN wethouders van de gemeente bedrijven in de gelegenheid voor de bouw van: entehuls: vlakte 600 m2 in twee lagen garage ailing m2 hoog 6 m' met 100 m2 ver- tructie e.d. en uitgerust met 6 vangen de bedrijven een inlich- volgt een selectieprocedure. It het procedure-overzicht toe- jnt schriftelijk te zijn verzonden 19. Op 16 januari 1989 wordt de g definitief afgesloten. ■Iding: aan de voorzitter van de Jing Gemeentehuis c.a. p/a Ge- rgen, Postbus 5, 4890 AA Ri)s' 1851). aoetiek.}} sn: De Slem, 076-236911 den dat de vierkante meter- prijs op hetzelfde niveau moet liggen als de bouwgrond in an dere kleine kernen als Graauw en Nieuw-Namen. Daarom stellen ze de gemeenteraad voor de grondprijs, inclusief btw, voor Heikant te bepalen op 96 gulden per vierkante me ter. In Heikant zijn dit jaar twee percelen grond verkocht. In het gewijzigde plan blijft nog een deel gereserveerd voor woningwetwoningen. Vermoe delijk gaat de Regionale Wo ningbouwvereniging er in 1990 vier of vijf bouwen. Daarnaast onstaat er ruimte voor een zestal particuliere woningen. ten gehore brengen onder be geleiding van verschillende en sembles of orgel. Circa vijftig kinderen uit de klassen algemene muzikale vorming vertolken samen met het kamerorkest verschillende kerstliederen, die worden afge wisseld door gedichten, voorge dragen door de docent literaire vorming. Ook treden nog en kele leerlingen en docenten solo op. De kerstuitvoering begint om 19.30 uur. In Sint-Jansteen is begonnen aan de sloop van het voormalig zwembad. Het bad is een paar jaar geleden door gemeente opgedoekt omdat het teveel geld zou kosten om het bad aan de moderne eisen te laten voldoen. Op de huidige bergingen en dienstruimten na gaat alles weg. De overgebleven gebouwen worden aan het gemeen schapscentrum De Warande toege voegd, die ze gaat gebruiken als berg ruimte. Daardoor komt in het ge meenschapscentrum zelf meer ruimte voor andere zaken beschikbaar. Op de plaats waar het bassin heeft gestaan wordt een speelruimte aangelegd voor de kinderen die de peuterspeel zaal bezoeken. De ligweide is als tuin grond verkocht aan drie omwonen den. FOTO WIM KOOUMAN De Engelsman Henry Cole moet een gemakkelijk mens voor zichzelf ge weest zijn. Hij zag een beest kruipen °P de Engelse traditie om met Kerst- ■tis familie, vrienden en kennissen en kennissen van vrienden en fami ne ellenlange brieven te schrijven ®et kerstwensen. 1843 kwam hij op het idee een kerstkaart te sturen met voorge drukte tekst. Hij wilde er nu ook weer geen rommeltje van maken en liet iets van standing ontwerpen door John Calcott Harsley. Engeland Mu Engeland niet zijn, als die eerste kerstkaart niet nog altijd in het Tostmuseum te zien zou zijn. Het idee van Cole is niet zonder gevolgen gebleven; niet alleen voor 56 Post, dat weet ieder het beste van aehzelf, ook voor de verzamelaar, oat werd een rage. Een zekere Jona- uian King had al in 1890 een verza meling van 163.000 exemplaren, ten minste als het waar is wat ze zeggen. Gelukkig zijn er onder ons ook mensen die 'nooit niks' wegggooien artn? mo°Dten voor de foto's bij dit artikel een beroep doen op enkele ooroorlogse kaarten uit de verza meling van R. Steijns-Heijens, op Ed S? ™9?ken dus. Kaarten in kleur natuurlijk, de nieuwjaarskaart met J;11 extra gouden rand bovenaan, maar in zwart-wit komen ze ook tot hun recht. Aangenomen wordt, we baseren ons daarbij op H.J. Haverkate: De Ge schiedenis van de Prentbriefkaart, een uitgave van de Vereniging Do cumentatie Prentbriefkaarten, dat de eerste kerstkaart in Nederland (pas) in 1895 werd uitgegeven. Het rondsturen van geïlustreerde wenskaarten met nieuwjaar was al langer in gebruik. Dat schijnt in 1869 in Oostenrijk ontstaan te zijn. De kaarten vervingen de gebruikelijke visitekaartjes (waarover straks) en die waren weer een overblijfsel van de 'billets de visite' uit de tijd van Lode wijk XIV. U kent die visite kaartjes ook nog wel: poststukjes niet veel groter dan de postzegel die erop geplakt moest worden. Moest dat nu allemaal zo lang duren zult u zich afvragen? Nou eigenlijk niet, maar het moet allemaal wel eerst uitgevonden wor den. De prentbriefkaart is voortge komen uit de gewone briefkaart. 'Logisch', zult u zeggen. Maar we dienen dan wel te bedenken dat de geleerde en adellijke dr. Heinrich von Stephan, een hogere ambtenaar bij de Duitse PTT, in 1865 voorstelde de briefkaart in omloop te brengen, maar dat dat wel mislukte. Pas in 1869 kreeg dr. Emanuel Herrmann het voor elkaar dat de Correpon- denz-Karte werd ingevoerd. Deze uitvinding invoering had Voor Ne derland tot gevolg dat de Postwet gewijzigd moest worden. - Een vooroorlogse kerstkaart uit de collectie van R. Steijns-Heij ens. Dat gebeurde al snel, bij Koninklijk Besluit van 30 november 1870, maar de gebruiker moest er wel voor in den broekzak. Voordien namelijk kon men visi tekaartjes tegen een tarief van één cent verzenden. Dat verviel, het ta rief werd 2)4 cent en bezorgd als de overheid altijd al is geweest, vreesde men dat dit aanleiding zou geven 'tot eene groote vermeerdering van de huishoudelijke uitgaven'. Alsof iemand die het niet betalen kan, niet kan afzien van het sturen van kaartjes! Tegenwoordig zijn ze niet meer zo meevoelend. Daar zal wel wat an ders achter gezeten hebben: de om zet van het staatsbedrijf! Met de in voering van dit poststuk kreeg Ne derland er een nieuw woord bij: briefkaart. De postbodes kregen on noemelijk veel meer werk: ze moes ten al die open correspondentie le zen, niet ambtshalve, maar om al aan de deur te kunnen zeggen: „Ma rie, Piet komt volgende week naar huis, schrijft hij. Hier lees zelf maar!" In het Koninklijk Besluit werd ook nog vermeld dat het drukken van een en ander op de kaarten, al dan niet met schriftelijke toevoegingen, was toegelaten. Dat betekende dat Jan en Alleman zich kon storten op het uitgeven van prentbriefkaarten en dat ook prompt deed: de slag om de kerst- en nieuw jaarsbriefkaart werd verhevigd. Naar goed Nederlands gebruik kwamen er naast profane uitgaven in 'Luim en Ernst, in proza en poëzij, tekst in honderd soorten, op geheel nieuwe manier met acht verschil lende bloemen-dessins, formaat als gewone briefkaart en op fijn wit carton gedrukt' ook 'christelijke nieuwjaarsbriefkaarten in 604 soor ten alle in poëzij. De eerste serie (64 stuks) en de de vijfde serie (110 stuks) zijn voor familieleden, onder wijzers, predikanten, patroons, man nen, vrouwen enzovoorts. De andere series kunnen gebruikt worden door iedereen en verzonden worden aan iedereen.(!)' De profane hebben teksten als: Lieve Moeder! Waar het jaar begint weet elk: Het zal weer zomer worden, een zomer vol van bloemengeur en zonneschijn; Dit plaatje zij U 't beeld van mijn beste wenschen: 't Moge in uw harte altoos zomer zijn! Uw liefhebbende Of korter: Vermeerdere steeds uw heil, ook weder in den jaarkring die U thans wordt geschonken! En: Tc Wensch je van harte 't beste; dus: meer geluk dan druk; meer gelach dan geklag; meer geld dan geweld, 't Goede hoor; houd je maar taai! Als afbeelding erbij beelschone amazo nes en snelle ruiters op ranke paar den. Een christelijke kerstkaart met als afbeelding een kerk en kerstman in een sneeuwlandschap wenst: Uw huis moog steeds een tempel we zen, Waar Gij, als vader, priester zijt: Uw kroost oprecht Jehova vreezen. Voor eeuwig aan zijn dienst gewijd. De huisvrouwe U van God gegeven Verkieze voorts het beste deel Dan klimt Uw rijkdom met Uw leven Al mist Gij ook oneindig veel Want, veel heeft hij die God mag vreezen Al valt zelfs ook de zwartste nacht Wijl, wat dit jaar zijn lot moog wezen Aan het eind hem 't eeuwig leven wacht. Of kaarten om al op de eersten nieuwjaarsdag de pest in te hebben voor heel het jaar: een uitgemergel de, uitgeputte duts van een mens, die voor dood op een palmenstrand (dat wel!) ligt, met achter hem een engel. De tekst geeft evenwel veel moed: In 't jaar, nu ingetreden, Verhoore God mijn' beden: „Hij zij u steeds nabij." Hij moog' uw leven sparen, Zoodat 'k nog vele jaren Me in uw bezit ver blij. We moeten het allemaal nog zien gebeuren, als je er zo aan toe bent als die mens. Sommige uitgevers namen dominee-dichters in dienst om pak kende teksten te schrijven. Er is na tuurlijk veel concurrentie, want het moet een gemakkelijke en snelle ma nier van zaken doen met veel profijt geweest zijn. Boeiend is ook te lezen hoe de uitgevers elkaar beschuldigen van plagiaat, diefstal en nog veel meer, want iedereen denkt natuur lijk dat hij zelf het wiel heeft uitge vonden: '...evenmin als dat onze aanbiedingsprijs veel minder dan die van de onrechtmatige navolgers is. In Zeeland kwam uitgeverij De Boer uit Middelburg (opgericht in 1868) in 1905 op de markt met een typische nieuwjaarskaart. In 1908 bracht deze uitgeverij nieuwjaarskaarten met Zeeuwse voorstellingen (negen bij zonder "typische) en in 1914 met christelijke nieuwjaarskaarten (twintig verschillende) en evenveel christelijke bloemenkaarten met vers. Voor verzamelaars van Zeelan- dica moeten dit begerenswaardige objecten zijn. Nu we het toch over Zeeland heb ben: onze bijdrage over Zeeuwse schrijvers was nauwelijks gedrukt of er viel een boekje in de bus af komstig van de Heemkundige Kring Sas van Gent, en wel de Katalogus van de collectie Boeken over Zee land. In de openbare bibliotheek te Sas van Gent zijn bijna duizend werken over Zeeland, deels origineel deels in fotocopie. Om een paar on derwerpen te noemen: jaar- en foto boeken, industrie, deltawerken, kunst, geschiedenis en volkskunde, sprookjes, sagen en romans. Alles in te zien in de Sasse biblio theek en heel wat er van is te leen. Wie het boekje wil hebben kan voor erg weinig geld terecht bij de Sasse bibliotheek of bij de Kring. KAARTING - In zaal J. Schroder werd een kaarting gehouden waaraan veertig mensen deelnamen. Uitslag: 1. F. Penneman-L. van Roeyen, 2. J. Vermeersen-G. de Maeyer, 3. J. Schröder-H. van de Eede. KAARTING - In zaal Bene lux werd een kaarting gehou den. Uitslag: 1. A. Verhulst-R. Boeckling, 2. R. Sturm-A. de Brein, 3. J. Vermeersen-R. Steketee. TOPBILJART - In Zaal Van der Heyden-van Vlierbergen werd een topbiljartwedstrijd gehouden. Uitslag: 1. F. de Kindt, 2. F. Vlasveld, beiden Nieuw-Namen; 3. P. Staes, Graauw. BILJARTEN - In zaal 't Sleepbootje werd een biljart wedstrijd gehouden waaraan 28 personen deelnamen. Uit slag: 1. Th. Praet-H. Coppieters, 2. F. Kegels-R. Cappaert, 3. A. van Bunder-F. de Wit WANDELTOCHT - De stich ting EvenementeeSt.-Jan- steen houdt maandag 26 de cember, tweede kerstdag, een wandeltocht door de bosrijke omgeving van St.-Jansteen. Men kan kiezen uit drie af standen, 20, 1214 en 614 kilo meter. Het vertrek is aan ge meenschapscentrum De Wa rande. Voor de twintig kilo meter om 12.30 uur voor de 1214 om 14.00 uur en voor de 614 om 15.00 uur. SCHIETING - In zaal 't Hel leken wordt vandaag, woens dag 21 december, een bejaar- denschieting gehouden, aan vang 13.30 uur. KAARTING - Kaarting in zaal De Reizende Man van De Stoere Spelers met deelname van 28 personen. Uitslag: 1. Th. Hiel, 2. F. Maas, 3. mevrouw Stokman, allen Kloosterzande. KAARTING - In zaal De Rei zende Man werd een kaarting gehouden waaraan 60 perso nen deelnamen. Uitslag joke ren: 1. mevrouw Sponselee, Axel; 2. mevrouw Kempe, beiden Axel; 3. mevrouw Van de Vijver, Beveren. Bieden: 1. T. van Kruyssen, Kloosterzande; 2. Th. Vet, Hulst; 3. mevrouw Lucasse, Kloosterzande; 4. H. van Water schoot, Hengstdijk; 5. P. Pauwels, KLOORTJE - Tien majoreten van Kloortje hebben deelge nomen aan de door de FKM (Federatie van Katholieke Muziekbonden) gehouden kampioenschappen in Tub- bergen. Eerste prijzen waren er voor Bianca van de Bos sche met 9814 punt in de derde divisie; Annemiek de Koek met 102 punten en het duo Gwenda van Overmeere/ An nemiek de Koek met eveneens 102 punten in de tweede divi sie; Gwenda van Overmeere met 99 en Annelies Maas met 106 punten in de eerste divi sie. Instructrice Annelies Maas zette met deze wed strijd een punt achter haar solo-activiteiten bij de FKM. Zij gaat zich volledig toeleg gen op de instructie van haar pupillen. KAARTING - In zaal Koe koek werd een kaarting ge houden waaraan 44 personen deelnamen. Uitslag: 1. me- vrouw Blommaert, Clinge; 2. L. Fermont, 3. E. Rombaut, beiden- Koewacht. iYA KAARTING - In zaal De Lamsoren werd een kaarting, gehouden waaraan 56 perso nen deelnamen. Uitslag bie-; den: 1. P. Jonkers, Klooster-- zande; 2. F. Stevens, St.-Jan-3 steen; 3. mevrouw Lucasse. Joke ren: 1. mevrouw Den Breejen, 2. mevrouw Platjouw, beiden Lamswaarde; 3. mevrouw Luijk, Oost-Souburg. KAARTING - In zaal De Lamsoren werd een kaarting gehouden waaraan 57 perso nen deelnamen. Uitslag bie den: 1. H. van de Berg, Westdor- pe; 2. L. van Cadsand, Axel; 3. mevrouw Somers, Hengstdijk. Jokeren: 1. mevrouw van Dries- sche, Lamswaarde; 2. mevrouw De Waal, Ossenisse; 3. mevrouw Van Sikkelerus, Lamswaarde. iss* GAAIBOLLEN - In zaal Hof 7* ter Nesse werd een gaaibol- ling gehouden waaraan 28 J personen deelnamen. Hoge vogel: P. van Velpen, R de 1 Waal,n A de Waal, allen Osse nisse en A. Sponselee-Gerritse, Kloosterzande; rechter zijvogel: L. van Geyn, linker zij vogel: A. Rottier, beiden Ossenisse; groot- ste aantal (8): mevrouw E. Bou- chaut-Sponselee, Kloosterzande en O. de Guytenaer, Westdorpe. ZONNEBLOEM-De afdeling* Hulst hield een geslaagd feest in De Lieve. Pater Pirenne ging in de ochtend de mis voor, waarna een koffietafel volgde. Er waren ongeveer honderd gasten aanwezig. Een play back-artiest deed Jantje Koopmans en Tom Manders na. DE VOSSEN - Drie majoret- ten van majorettengroep De Vossen uit Hulst waren suc cesvol op de Nederlandse kampioenschappen voor ma- joretten in Tubbergen. Anoeska Valent kwam uit in de solistenwedstrijden en be haalde met 97 punten een eer ste prijs in de derde divisie. In de maj orettenwedstrij derr voor duo's, behaalden Colinda Boone en Esmeralda van de Voorde een tweede prijs in de categorie j eugd-B. SOOS ALLEENSTAANDEN - De soos voor alleenstaanden houdt tweede kerstdag een soosavond in De Vlaschaard in Koewacht, aanvang 20.00 uur. Er worden een bingo en een loterij gehouden. De mu ziek wordt verzorgd door The Williams. JEUGDACTIVITEITEN Jeugdhaven Axel heeft in de kerstvakantie verschillende activiteiten voor de jeugd in het Gregoriuscentrum in de Walstraat 33 in Axel. Op woensdag 28 december is er een spelletjesmiddag voor kinderen van alle leeftijden van 14.00 tot 22.00 uur. Woens dag 4 januari draait er een te kenfilm voor kinderen tussen 5 en 14 jaar. De film begint om 14.00 uur. KAARTING - Kaartclub Ons Genoegen hield een vrije kaarting waar 89 personen aan deelnamen. Uitslag bie den: 1. B. Bosch, 2. J. Martinet, 3. B. Bosch. Jokeren: 1. mevrouw Hamelink-Bakker, 2. R. Bosch, 3. A. de Beer. KAARTING - De voetbalver eniging Axel houdt maandag 26 december, tweede kerst dag, in de kantine op het voetbalveld een kaarting. Aanvang 14.00 uur. NIEUW-NAMEN - Zaal Sleepbootje met 45 personen. Hoge vogel: A. de Boey, Nieuw- Namen; eerste zij vogel: A. van Heeze, Kieldrecht; tweede zij vo gel: J. Beulaert, Hulst; grootste aantal (5): P. van de Branden, beiden Hulst KOEWACHT - Bejaardenschie- ting zaal De Oude Molen met 30 personen. Hoge vogel: Th. de Ca- luwe, eerste zij vogel: F. Baart, beiden Koewacht; tweede zijvo gel: O. de Jaeger, Westdorpe; grootste aantal (5): R. van Baste- laere, Stekene. KOEWACHT - Zaal De Vlieger met 34 personen. Hoge vogel: E. Janssens, Moerbeke; eerste zij vo gel: W. Rombaut, tweede zij vo gel: E. Fierens, beiden Koewacht; grootste aantal (5): W. Aalvoet, Moerbeke. HULST - Zaal Blommaert met 39 personen. Hoge vogel: G Her- wegh, Hulst; eerste zij vogel: R. Herwegh, Heikant; tweede zij vo gel: R. Wilking, grootste aantal R. Verschuren (4) beiden Hulst ZUIDDORPE Bejaardenschie- ting zaal De Herberg. Hoge vo gel: R. d'Hondt, Zuiddorpe; eer ste zijvogel: A. de Jaeger, West dorpe; tweede zij vogel: R. Si- mons, Zuiddorpe; grootste aantal (4): M. Jemello, Sas van Gent; E. Baart, Koewacht, P. de Boey, Zuiddorpe en O. de Jaeger, West dorpe. WALSOORDEN - Zaal Rue du Nord met 32 personen. Hoge vo gel, eerste en derde zij vogel: P. Maas, Kloosterzande; tweede zij - vogel: E. de Kort, Hulst; vierde zij vogel: B. Herwègh, Heikant; grootste aantal (6): mevrouw De Kort, Hulst. KOEWACHT - Zaal De Oude Molen met 42 personen. Hoge vo gel: R. Sterke, Zelzate; eerste zij vogel: A. de Looff, Boschkapelle; tweede zij vogel: B. Baart, Koe wacht; grootste aantal (5): me vrouw Dobbelaar, Boschkapelle. KLOOSTERZANDE - Zaal De Kastanje met 34 personen. Eerste hoge vogel en grootste aantal (7): H. Kint, tweede hoge vogel: A. Andriessen, beiden Kloosterzan de; eerste zij vogel: Th. Neve, Groenendijk; tweede zijvogel: H. van Pamelen, Kloosterzande. KLOOSTERZANDE - Bejaar- denschieting zaal De Reizende Man met 17 personen. Hoge vo gel: P. D'hondt, Kloosterzande; eerste en tweede zij vogel: F. Reunis, St.-Jansteen; grootste aantal (8): J. Pardon, Klooster zande. CLINGE - Zaal De Troubadour met 36 personen. Hoge vogel: J. Buys, Clinge; eerste zijvogel: J. de Waal, Koewacht; tweede zij- vogel: J. de Vet, Clinge; grootste aantal (4): W. Blommaert, Hulst HOOFDPLAAT - Zaal de Vriendschap met 28 personen. Hoge vogel en eerste zij vogel: E. Kersbolk, Hoofdplaat; tweede zyvogel; N. Slamijn, Bentille; grootste aantal (6): L. Wieme, Hoofdplaat. WALSOORDEN - Zaal Rue du Nord met 35 personen. Hoge vo gel en eerste zij vogel: J. Sinave, Hengstdijk; tweede zijvogel: P. de Waal, Ossenisse; grootste aan tal (4): P. Neve, Kloosterzande. KOEWACHT - Zaal De Vlieger met 40 personen. Hoge vogel en eerste zij vogel: P. Roels, Stekene; tweede zij vogel: F. Martens, grootste aantal (3): A. de Nijs, beiden Koewacht. LAMSWAARDE - Zaal De Lam soren met 25 personen. Hoge vo gel: E. Hulshout, Lamswaarde; eerste en tweede zij vogel: P. van Kerckhoven, Hulst; grootste aan tal (5)Th. Boone, Lamswaarde.

de Stem | 1988 | | pagina 15