De oliebol die niet kan mislukken dreiging Last minute tips voor de feestdagen Smerrebred-paradijs bestaat honderd jaar Behoud van vitamine in magnetron nonsens HET GEHEIM SCHUILT IN ONALLEDAAGSE SMAKEN EE Stem com Uitdaging voor DE STEM CONSUMENT MAANDAG 19 DECEMBER 1988 T46 AAN TAFEL Borsjtsj Pommes boulangère Gevulde kipfilets Ijskoude citroen MODE MOOIE OUDE KANT EN VEEL GLANZEND GOUD Op de Consumentenpagina van maandag 2 ja. nuari 1989: De bontmakers maken het weer bont. wèêësêëêëbsêkêêëbêêèèêëëëèëèêèêsèbêêëèëèêèêêêê nK STEM BINNEN! BRUSSEL - De EG moet log' met de VS te vermij i prijs. Drie stromingen h Zelfs de meest onhandige huisvrouw/- man kan met oudjaar oliebollen bakken van hoogstaande kwaliteit Mislukken is uitgesloten. Verrukking zal het deel zijn van hele families en van iedereen die daar verder nog over de vloer komt Hoe dat gaat? Het geheim wordt onthuld door 'De Bakker", weekblad voor de brood- en banketbakke rij. Dat beveelt de leden aan om dit jaar, naast al het lekkers dat zij de klanten toch al voorschotelen, in hun sortering bevroren oliebollenbeslagop te „Proeven wijzen uit, dat hiervoor een geheel nieuwe markt open ligt," zegt het blad. In de keuken thuis neemt men simpelweg een bakje bij de bakker gekocht bevroren oliebollen- beslag uit de vriezer. „Druk het harde blokje deeg er uit op een dik met olie ingesmeerd dien blaadje en wanneer het blokje na twee uur bijna is ontdooid, verdeelt u dit met een plastic of houten spateltje in twaalf stukjes," zegt de ge bruiksaanwijzing. „Hou die hoopjes wat vet met olie, dat voorkomt plakken. Laat ze, als ze hele maal ontdooid zijn, in de frituur glijden. De tem peratuur daarvan moet minimaal 190 graden zijn." De bakkers wordt aanbevolen om het oliebollen- beslag te maken van 4000 gram bloem, 300 gram gist, 80 gram zout, 600 gram krentenbroodpoe der, 3200 gram water en 2250 gram krenten of rozijnen. 'De Bakker' tot de bakkers: „Na het draaien het beslag uitscheppen in plastic bakjes. Per bakje van 12 oliebollen 650 gram beslag. Meteen in vriezen. Het beslag krijgt genoeg voor-rijs tijdens het invriezen en ontdooien. Uit het boven staande recept krijgt u 16 bakjes." Het blad geeft ook een adviesprijs: 4,80 4 5,00 per bakje. Zo zal een oliebol, die niet kan mislukken, dus veertig 4 tweeënveertig cent gaan kosten. In de gebakkraam mislukken de oliebollen nooit. Thuis klaar gemaakt, wilde nog wel eens een probleempje opleveren. Eindredactie Hein Sluijter ©076-236248 Door Marijke Prins Veel mensen beginnen te zuchten en te puffen bij het idee van de copieuze maal tijden die ze tijdens de feestdagen te ver werken krijgen. Dat is jammer maar waar, omdat goed eten in Nederland vaak wordt uit gelegd als veel en zwaar. Het geheim van een feest maal is nu juist om lekker te snoepen en te proeven van allerhande onalledaagse smaken zonder je te overeten. Volgens dit uitgangspunt is onderstaande feestmaaltijd samengesteld. Allereerst wordt een dag voordat de eigenlijke maaltijd wordt geprepareerd, een krachtige runder bouillon getrokken van een hele ossestaart. De bouillon wordt verwerkt in het voorgerecht en het hoofdgerecht. Wat over is, kan worden ingevroren of verwerkt in een maaltijdsoep die daags na de feestmaaltijd kan worden gegeten. De (vijf liter) bouillon wordt getrokken met een keur aan kruiden: een ui bestoken met 2 kruidna gels, 3 laurierbladeren, enkele flinters foelie, 10 ge kneusde peperkorrels, gemengde groene kruiden als basilicum, tijm, bonenkruid en majoraan (sa men vier theelepels), enkele takken verse peterselie en selderij, een hele teen knoflook, een geraspte winterpeen en een stok prei. De kruiden en groente worden bij de bouillon gedaan nadat deze met het vlees aan de kook is gebracht en afgeschuimd. Hoe langzamer de bouillon wordt getrokken, hoe beter. Hij mag urenlang op een klein pitje staan zonder dat hij borrelt van de kook. De bouillon is klaar voor gebruik wanneer hij is afgekoeld, ontvet en gezeefd. Anderhalve liter wordt gebruikt voor het voorgerecht. Borsjtsj bestaat in vele variaties. Gemeenschappe lijk kenmerk zijn de rode bieten die erin worden verwerkt. Feestmaal moet licht zijn Voor vier personen voorbereidingstijd: 15 minuten kooktijd: 25 minuten 1 'A liter bouillon 1 pond zure room of crème fraiche (1 dl) V* komkommer 'A theelepel gekneusde karwijzaadjes 1 scheutje lichte azijn De kwart komkommer grof raspen en laten uitlek ken in een zeef. Daarna mengen met de crème frai che en de karwijzaadjes. De bieten worden gaarge- kookt in water met een scheutje azijn en geraspt als ze zijn afgekoeld. Tot zover kunnen de voorberei dingen lang tevoren worden getroffen. De bouillon wordt verhit en de geraspte bieten er aan toegevoegd. Niet meer laten doorkoken; dan verliezen de bieten hun kleur en smaak. Op de ver warmde borden wordt een eetlepel van het kom kommermengsel gedaan. Daaroverheen wordt voorzichtig de kokend hete soep gegoten. Voor vier personen voorbereidingstijd: 10 minuten kooktijd: ruim 1 uur ruim 1 kilo geschilde aardappelen 'A liter bouillon 1 ui aan ringen gesneden 25 gram boter De Pommes Boulangère ontlenen hun naam aan de tijd dat dë bakker, bij gebrek aan een eigen oven, degene was bij wie vuurvaste schalen in de hete oven werden geschoven (je ziet in kleine dorpen op het Griekse platteland nog wel eens vrouwen met hun schalen gevulde aubergines en tomaten naar de bakker lopen). De rauwe aardappelen worden in zeer dunne plakjes gesneden en om-en-om met de uienringen in een lage, grote vuurvaste schotel gelegd. Overgieten met de runderbouillon en her en der verspreid flinters boter op de aardappelen leggen. De kunst is om de aardappelen zeer lang zaam gaar te stoven zonder dat ze kapot gaan. Zet de schaal zeker een uur in een op 200 graden voor verwarmde oven (stand 3-4). Prik na verloop van tijd met een breipen of een satéstokje in de aardap pelen om te kijken of ze gaar zijn; iedere oven ge draagt zich immers anders. Voor vier personen voorbereidingstijd: 15 minuten kooktijd: 10 minuten 4 kipfilets van ruim 1 ons 1 ons niet-scherpe blauwe kaas (gorgonzala of ro quefort) 1 eetlepel fijngesneden peterselie 1 eierdooier 16 sjalotten ter grootte van een kastanje 50 gram bakboter peper en zout naar smaak 1 glas droge witte wijn Laat vier zeer fijn gesnipperde sjalotten op een zeer matig vuur in 10 gram boter (twee theelepels) gla zig worden. De afgekoelde sjalotten tot een gladde massa mengen met de peterselie, blauwe kaas en de eierdooier. Het handigste is om de filets enigszins aan te vriezen alvorens ze open te snijden om te vullen. Verdeel het kaasmengsel over de vier stuk ken vlees en maak ze dicht met cocktailprikkers. Tot zover kunnen de voorbereidingen lang tevoren worden getroffen. Schroei in de rest van de boter in enkele minuten het kippevlees aan beide kanten dicht; afblussen met wijn. Haal het vlees uit de pan en sudder de 12 overgebleven sjalotten enkele minuten in de saus. Het vlees weer toevoegen en in 5 4 10 minuten met de deksel van de pan af gaar laten worden. De Pommes Boulangère en de gevulde kip kunnen worden geserveerd met broccolistronkjes of een andere fijne groente naar smaak. Van de kom kommer die is overgebleven van het voorgerécht, kan met verse sla-uitjes en een citroen/oliedressing een lichte salade worden gemengd. Het feestelijke nagerecht is licht en lekker en kan lang vantevoren worden klaargemaakt. Voor vier personen voorbereidingstijd: 10 minuten 4 citroenen 4 ijsbollen citroen- of vanilleroomijs 3 eetlepels honing Het kapje van de vier citroenen wordt eraf gehaald en apart gehouden. Haal het vruchtvlees en het sap uit de vruchten en vang het op. Snij ook een klein stukje van de onderkant, zodat de vruchten rechtop kunnen staan. Vul de citroenen met het ijs (ik heb als alternatief van citroenijs vanilleroomijs gegeven omdat citroenijs misschien moeilijk te krij gen is nu bijna alle Italiaanse ijsmakers naar hun land van herkomst zijn afgereisd). Zet de vruchten en ook de kapjes in de diepvries. Kook de pulp, sap en de honing enkele minuten op een laag vuur en zeef het ingedikte sap. Wanneer het nagerecht op tafel komt, wordt een beetje van het stroperige sap over de wit uitgeslagen vrucht gegoten. Tot slot het kapje er weer opzetten. Eventueel serveren op een bedje muntbladeren. Door Carla Wijnstroot Een compleet nieuwe feestgarderobe vindt u ietwat overdreven, tenslotte hangt er nog altijd dat aardige zwarte jurkje in de kast, en heeft meneer ook al jaren zijn 'donkere gelegenheidspak'. Bovendien vindt u het een uitdaging om het raffinement te zoeken in de details, simpele toevoegingen van de juiste accessoi res, die van een eenvoudig kledingstuk een glamou- reuze creatie kunnen maken. Misschien dat de vol gende tips daartoe kunnen bijdragen. Om met meneer te beginnen: zijn donkere recep tie-pak of smoking hoort in deze dagen opgefleurd met een strik en een cumberband in glanzende stof. Momenteel te koop in de grote warenhuizen en he renmodezaken in verschillende prijsklassen. Mis schien mooi te kiezen in de kleur van uw robe? Wie durft, draagt een felle kleur of een spannend des sin. Het witte smoking-overhemd heeft een speelse verandering ondergaan: borduursels. Langs kraag punten, over de blinde sluiting, langs de fijne naaldplooitjes van het front. Wit op wit is het sjiekst, zwart of kleur op wit staat frivool. Of hij draagt een vest. Ook bij de verwoede 'drie- delig-grijshaters' ineens razend populair. In de wat jong georiënteerde herenmodezaken vooral te koop in glanzende jacquard-stoffen, fluweel en satijn. Discreet ton sur ton gedessineerd of brutaal be schilderd. Elk eenvoudig zwart jurkje, truitje of jasje is ro mantisch op te fleuren met een nostalgische kanten kraag. Het is deze winter toch al mode, en het ef- fekt in contrast met sober zwart of marine is bij zonder. Kanten kraagjes zijn nu overal te koop, maar de mooiste mijns inziens nog altijd in Gent en Brugge. Die zijn dan misschien iets kostbaarder, maar blijven dan ook eeuwig in de mode. Ook repen kant, te benutten als band in het haar, strik onder de kraag van de bloes of, in het geval van een brede reep kant, als los te draperen sjaal rond de (blote) schouders, kunnen eenvoud veran deren in barokke frivoliteit. En over frivool gesproken: er schittert je nogal al wat glamour tegemoet in de accessoire-afdelrngen van de warenhuizen! De Hema brengt hoogglan- zende mini-sjaaltjes die te benutten zijn als pochet- te, pols-, enkel- of haarclipstrikje, draperietje on der een broche, alleen de fonkelende kleuren zullen al inspireren. Het effekt van een kerstbalrode po chette uit het borstzakje van een strenge zwarte blazer laat zich raden! Goud is in. Zowel in het echt als nep. En omdat het goud flink mag opvallen zoeken we de pret in veel kunstgrepen en bedrog, want het gaat natuur lijk om het effekt. Draai bijvoorbeeld eens een paar goudkleurige schakelkettingen om een paar (oude) lange parelkettingen. Een nonchalante knoop hier en daar - en eventueel een snoer kleurige glazen kralen erdoor heen, en het ziet er al heel barok uit. Het mag allemaal een beetje lijken op toneelsch- muck, groot en opvallend. Rozen en strikken. Ze zijn nu werkelijk overal op vast te steken. Zoals op een paar kanten hand schoentjes, als clips om eenvoudige pumps op te sieren (kant en klaar te koop bij de betere schoen zaken, of eenvoudig zelf te maken op een paar ste vige oorbel-clips). Maak van een meisjesachtig ve- TEKENING KATINKA HOFSTEDE terschoentje eens een Alice-in-Wonderland- schoentje door de veters te vervangen door een fleurige taftzijden strik. Panties vormen in deze tijd van het jaar echt de finishing touch in de feestmode. Er zijn dan ook heel fraaie te koop, met strikken en strass op de hielen, met vogels en wijnranken langs de kuiten en met geraffineerde kanten culotte-bewerkingen. Dit jaar is het honderd jaar geleden dat de Deense wijnhandel^ Oskar Davidsen in Kopenhagen een vergunning kreeg voor restaurant. Klanten die na het proeven van een van de heer! door hem geïmporteerde wijnen hongerig waren geworden, kond® vanaf dat moment blijven voor een hapje. Dit bestond meestal met veel liefde en fantasie klaar gemaakt 'sm0rrebr0d', Des open sandwiches. In korte tijd kreeg het restaurant van Oskar Dj! vidsen grote faam. V Het eethuis werd vooral bekend in het in 1965 betrokken 'S 0 pavillonen', een fraai pand aan een van de meertjes in het'cen" trum van Kopenhagen. De faam van Oskar Davidsens restaurant reikte tot ver buiten de grenzen van Denemarken. B Bladen als The New York Times, Paris Match en Esquire be steedden ruime aandacht aan het Deense sm0rrebr0dpar Het restaurant haalde zelfs het Guinness Book of Records, tog Oskar Davidsen een menukaart uitbracht waarop de klant kon kit, zen uit 177 verschillende stuks sm0rrebr0d. De menukaart was met 140 centimeter de langste ter wereld. V Inmiddels regeert in het restaurant de vierde generatie-Davij. sen, namelijk Ida Davidsen en haar man Adam Siesbye. Het be. drijf zetelt tegenwoordig onder de naam 'Restaurant Ida Davidsen' aan de Store Kongenskade 70, in het hartje van Kopenhagen. Ht wordt in Denemarken nog steeds beschouwd als een eek sm0rrebr0d-paradijs. Ter gelegenheid van het jubileum heel Restaurant Ida Davidsen de oude menukaart met 177 keuzemog lijkheden laten herdrukken. V Sm 0 rrebr 0 d is een beroemde Deense culinaire traditie, die ii bijna elk gezin en restaurant wordt hooggehouden en waarbij meestal roggebrood als basis wordt gebruikt. De dunne, besmeerd- sneetjes worden belegd met vooral hartige produkten, waarbij ge- zorgd wordt voor een rijke garnering. Sm 0 rrebr 0d ziet er uit ai een smakelijk schilderij. M Als beleg worden onder meer gebruikt: Deense salami, leverpastei met gebakken bacon, Danablu (blauwe kaas) of Ha. varti (milde romige kaas) en ei met Deense kaviaar. De langste menukaart van de wereld foto deens verkeersburce Minister Brinkman - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP EG vv Van onze correspondent Met dat uitgangspunt confron sie, het dagelijks bestuur vanj ten, in een uiterste poging hej kaanse conflict alle twaalf we De verhouding met de VS, die zwaar onder druk is komen te liggen als gevolg van het hor monenverbod dat in de EG over minder dan twee weken van kracht wordt, is vandaag het belangrijkste onderwerp van gesprek op een vergade ring van EG-ministers van Buitenlandse Zaken. De VS dreigen met zware importbe perkingen voor Europese pro ducten als de EG vasthoudt aan haar besluit om per 1 januari op de Europese markt alleen nog volledig hormoonvrij vlees toe te laten. De Amerikaanse vleesindus trie, met een jaarlijkse EG-ex- port van 150 miljoen dollar, zou daardoor ernstig worden ge schaad. Engeland, Nederland, West-Duitsland en Denemar ken nemen het Amerikaanse dreigement dermate serieus dat ze bereid zijn de invoerda- tum voor het hormonenverbod iets vooruit te schuiven; de Europese Commissie en de acht andere lidstaten zijn daar te gen. Om te voorkomen dat Europa verdeeld naar buiten treedt, zal de Commissie van daag op de lidstaten een drin gend beroep doen een geza menlijk standpunt in te nemen. Vlak voordat in Brussel de EG-ministers elkaar treffen, willen de drie meest-betrokken commissarissen - voorzitter Delors en zijn collega's An- driessen (Landbouw) en De Clercq (Handelspolitiek) daarvoor de lijnen uitzetten. Volgens Landbouwcommissa- EG commissaris Andries- E tl S( 8 si g O o g Bij koken met de magnetron is de achteruitgang in de waarde van de gerechten net zo groot als wanneer de gerechten op conventionele wijze worden bereid. Zo heeft het Vitamine Infor matiebureau in Zwijndrecht bekend gemaakt naar aanleiding van onderzoeken die zijn verricht in De Verenigde Staten, Canada K West-Duitsland. V Fabrikanten plegen soms te suggereren of zelfs te bewerend' maaltijden uit de magnetron meer voedingswaarde zouden beam en gezonder zouden zijn dan traditioneel bereid eten. V Echter, wanneer voedsel wordt gekookt, en dat gebeurt ookii de magnetron, zijn vitamines gewoonlijk de eerste slachtoffers. kunnen verloren gaan door water en vooral door hitte, in combi* tie met de zuurstof in de lucht. Vitamine C, aanwezig in vele groa ten en citrusvruchten, lost bijvoorbeeld bij het koken, stomen o' blancheren, op in kookvocht en wordt door de hitte voor een I» langrijk deel vernietigd. Vitamines van de B-groep, zoals vitamine BI en vitamine Bi- vooral voorkomend in brood en vlees, zijn ook gevoelig voor W' Vitamine BI2, maar met name vitamine B2, kan zelfs door het worden vernietigd. Kortom: tegen de tijd dat het eten op staat, kan het vitamineverlies aanzienlijk zijn. V Koken in de magnetron gaat erg snel en er is weinig water bi] nodig. Op basis van deze eigenschappen vermoedden wei pers dat het vitamineverlies relatief beperkt zou blijven. De moedens konden slechts in geringe mate wetenschappelijk word" onderbouwd. In een aantal onderzoeken werden verschillende bereiding^- thoden vergeleken. Het ging onder meer om spinazie, bonen" bloemkool. Sommige onderzoeken toonden aan dat in de map tron bereide groenten meer vitamine C overhielden, andere o# zoeken spraken die uitkomsten weer tegen. In geen enkele stJ" was het verschil in vitamine C-gehalte groot genoeg om het als: vant te kunnen aanmerken. V Vergelijkbare onderzoeken werden verricht met rosbief, kensvlees en klein gebak. Ook daarbij kwam geen enkel aanziei verschil naar voren. Magnetrons zijn op het gebied van ontdooien mogelijk het voordeel. Hoe langer het dooiproces duurt, hoe groter het»" ■=uerianri mar, ,;i„ - -- lies aan vitamine C en B-vitamines is. Ze lossen op in het vocht da- buiten de kneuterigheid van Den^a bij het ontdooien vrijkomt. De magnetron kan relatief zeer ontdooien. Onderzoekers zijn het er nog niet over eens of deze w vinding voor alle voedselsoorten geldt. Verdere studie is nood* lijk om de resterende vragen te beantwoorden. Vooralsnog kand' het behoud van vitamines niet worden aangemerkt als een bek"* rijk argument voor de aanschaf van een magnetron, zeker ni" het om koken gaat. FRANS ANDRIESSEN werd destijds «/a? 9?boren P0|itiek dier en uiters lonH -S en harkerig over kwam nae ruzie met premier Dries Van kese Gemeenschap in Brussel. commissaris Andriessen her rh°m°tle gemaakt. Hij krijgt in het vor, ®9el|iks bestuur van de EG) di iha/ZI ur: de post Buitenlandse Bei van J? ?'jna ironisch, dat hij op die on ri Lln Tokio!). Als een verteger hst?!0 ?9e post komt, dan moet hi geval van Frans Andriessen is dt dri °e afgelopen jaar heeft de ve pan ~0a zich binnen de Europese G Dpaa f .?hte hervormer. Hij heeft hpaft ."houw met taaie vasthou linm J"1 ,_a"een het probleem van bon „KaShtdadi9 ter hand genomer ^üwbudget fors naar beneden gei 7r,nH ln de aangepakt en o >uw de door Andriessen ber men 20uden de zogenaamde stri Euz',n fn zouden de zwakke e. nivea?f?0i anden nooit de kans het risch r- komen. Andriessens politii Euron?r°enboek' heeft een grote ggoPfvan vandaag. Zonder And klederlanH0S verder weg zijn 9ewe ©Hand maa trots 7iin nn Hp7p Uitsw-f'ie n'euwe functie zal And vormen' V0n de nieuwe handels "lede nieuwe handelsblokker Waarin n,' worden van een zullen 7?i automatisch de sterken scheBnans Andriessen is wer en tascinerende uitdaging gepl

de Stem | 1988 | | pagina 2