RANSE AUTORITEITEN: ZONDER RISICO VOOR PERSONEN >p de 'BNA Antilliaanse politie kampt met personeelstekort R I EL UIT is van wilt 1-575911 roeiende kritiek Israël op >olitieke leiders BUITENLAND Zeesleper verspeelt boorplatform en redt bemanning Armeniërs willen niet van huis af Toppost voor Andriessen in nieuwe EG-Commissie IDINGEN BUITENLAND ZATERDAG 17 DECEMBER 1988 Tl VLIEGENDE STORM VEROORZAAKT GROTE PROBLEMEN -LAURENT/DEN HAAG (ANP) - De Franse toriteiten in Frans Guyana, een Frans gebieds- el, wijzen elke week ongewenste Surinamers naar het buurland Suriname. iformatie riÏBÖN- i iWdichterbujI - 4 Optreden itleg OUTIEK ISOLEMENT DOORBREKEN «hen. eneur Onbegrip Edwina NIEUWSOVERZICHT Ontslag na rel over eieren John Tower in VS op defensie Nederlandse krijgt zes jaar voor moord T21 ROTTERDAM (ANP) - De opvaren den van de Nederlandse zeesleper Smit London hebben met enkele snelle acties gistermiddag de 27 inzit tenden van een vluchtcapsule van het Amerikaanse boorplatform Rowan Gorilla I in veiligheid gebracht. Het schip vertrok op 8 december uit Hali fax met het boorplatform op sleeptouw. Na vier dagen in een vliegende storm - kracht 11 met een golfhoogte tot 15 meter - brak donderdagmiddag de sleeptros, waarna het driepotige boorplatform om sloeg en zonk. De Rowan Gorilla I kostte honderden miljoenen guldens. De Smit London-bemanning heeft een tijdelijk iets rustiger zeegang met een golfhoogte tot vijf meter benut om alle in zittenden in groepjes naar de Smit Lon don over te brengen, aldus een woord voerder van Smit. Hij vertelde dat de rub berboot waarmee die operatie werd uitge voerd daarbij total loss is geslagen op de zeesleper. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Alle 27 inzittenden van de reddingscap- sule zijn vermoeid, zeeziek en door de ge weldige klappen van hun capsule in de woeste zee licht versuft, maar overigens in goede gezondheid. Ook een suikerpa tiënt onder hen, die door een urenlang ge mis aan insuline in een ernstige toestand was geraakt, lijkt weer aan de beterende hand, aldus de woordvoerder. De Smit London heeft met de 18 eigen bemanningsleden en de 27 geredde be manningsleden, onder wie 25 Canadezen, een Nederlander en een Amerikaan, de terugtocht naar Halifax aanvaard. Ver wacht wordt dat de zeesleper de ruim dui zend kilometer naar de Canadese oostkust zondag zal hebben overbrugd. De Cana dese marine zal de vluchtcapsule bergen. Surinamers uitgewezen leen wanneer een betrokkene door eerdere politieke iviteiten risico loopt na terugkeer in Suriname, ver- jden de Franse autoriteiten een uitwijzing. Dat zei de der-prefect van Frans-Guyana, Jean-Pierre Jeissou, nuitde grensplaats StLaurent. sbiiU ~tr- 'JUS ,1 1 jn deze maand werden vier gewezen Surinamers bij tomst in Paramaribo gear- teerd. Zij hebben verklarin- legd, die voor de men- nrechtenactivist Stanley nsch belastend waren. In tamaribo werd vervolgens justitieel onderzoek inge- Id' tegen Rensch. De mili- re politie heeft Rensch vo- e week gearresteerd toen hij keerde van een plechtig- ter gelegenheid van het ertigjarige bestaan van de iversele Verklaring van de chtenvandeMens. itegenwoordigers van de i grote fracties in de Tweede mer hebben, naar aanlei- van deze zaak, minister n den Broek van Buiten- idse zaken om informatie it het Franse uitwijzingsbe- i gevraagd. Uit de antwoor- van Van den Broek blijkt de Franse autoriteiten, na igen van Den Haag, hierover enstrijdige verklaringen iben afgelegd. wijs verzekerde dat er de elopen twee en een halve and geen personen zijn uit- everd aan Suriname, maar prefectuur in Cayenne Jdde dat de vier wel degelijk de grens zijn gezet. Het om politiek niet-relevante Kanen gaan, die bovendien t tegen hun uitwijzing heb- geprotesteerd, aldus Jeis- vNGE ROVER NS GW-Basic T.6 atieverzorging S.1 .IJKE PBNA 2l 6,6828 CT Arnhem t gratis informatiepakket i de computeropleiding: HBO I i 9652 zonder postzegel) naar: er 1500,6800 WC Arnhem. I er van Onderwas en Wetenschappen op flror>d vraagd over de verschillende antwoorden uit Cayenne en Parijs. De uitzetting geschiedt vol gens Jeissou hetzij per korjaal, vanuit St-Laurent naar Albina - aan de andere oever van de grens-rivier-, hetzij per vlieg tuig van Cayenne naar Para maribo. Hij onderstreepte dat Frans-Guyana kampt met een groot aantal delinquenten, waaronder veel Surinamers, die zich volgens hem vaak wei nig gedisciplineerd gedragen. woordvoerster van het mi- taie van Buitenlandse za- verklaarde dat Nederland Frankrijk uitleg heeft ge- 'RUZALEM (RTR) - De Israëlische politieke leiders n van alle kanten onder druk komen te staan om zo mogelijk het internationale politieke isolement van ael te doorbreken en zelf met een nieuw vredesplan te 'ar na de Amerikaanse er- »®g van de PLO als part- 'hi) toekomstige vredeson- „delingen, lieten advi- wvan Preinier Yitzhak aar weten dat de premier nieuwe initiatieven is die ar,gaa" dan wat hij al ja- oorstelt: rechtstreekse, bi- e onderhandelingen met u„.™che buurlanden en met de PLO. At b overduidelijk dat Is- «at het vredesproces be- l au van strategie en tak- L 1 veranderen," ver- de een functionaris van L^terie van buiten- lï^entaren in de Israëli- ïirSou"legden de verant- an.1 ^eid voor de Ameri- ®e erkenning van de PLO «w 3fllS<?he regering. De ij K ^.as algemeen dat de men ki lmtjatief had kunnen fevan Hê8i k aan adequate 0«u4kantvanIsradl. Snamirs Likud werd Het Likud- ementshd Ehud Olmert zei „Frankrijk is een soeverein land. Wanneer vreemdelingen de wet niet eerbiedigen, wor den zij uitgewezen.", zei de on der-prefect, die stelde dat het Franse uitwijzingsbeleid niet veranderd is. „Er zijn wel be tere middelen beschikbaar, die het mogelijk maken krachtiger op te treden", aldus de onder prefect, die onder andere wees op meer hulp van de marine. Jeissou zei de positie van het junglecommando van Ronnie Brunswijk goed te kennen. „Wij kunnen niet accepteren dat die mensen hun conflict naar de andere kant van de grens verplaatsen, omdat zij daar minder risico's lopen". Hij wees erop dat de spanningen onder de Franse bevolking in Frans-Guyana oplopen en dat de verwerping van de massale aanwezigheid van Surinaamse vluchtelingen steeds duidelij ker wordt. In Frans-Guyana verblijven ongeveer 10.000 vluchtelingen, voornamelijk bosnegers uit Oost-Suriname die zijn gevlucht voor de strijd tussen het junglecommando van Ronnie Brunswijk en het nationale leger. VELE Armeniërs trachten tegen het beleid van de Sovjet-autoriteiten in terug te keren naar het, inmiddels door militai ren afgesloten, rampgebied om daar verder te zoeken naar vermiste familie en vrienden of om 'thuis' te zijn. De enige manier om een beetje warm te blijven in de vrieskou, is een vuurtje op straat. - fotoanp WILLEMSTAD (ANP) - Het politiekorps in de Ne derlandse Antillen kampt de komende jaren met een ernstig tekort aan perso neel. Dat heeft de Antil liaanse minister van justi tie, mr. W. Knoppel, be kendgemaakt tijdens de be handeling van de begroting 1989 in de Staten (parle ment). De minister verklaarde tevens niets te zien in het aantrekken van Nederlandse agenten om het tekort op te vangen. Slechte ervaringen uit het verleden hebben de minister van deze mogelijkheid doen afzien. Voor 1989 wordt gerekend op een tekort van circa 600 man. Om dit tekort via werving en andere maatregelen aan te zui veren zal een bedrag van 30 miljoen gulden Antilliaans no dig zijn. Knoppel heeft echter nog geen idee waar hij dit geld vandaan zal moeten halen. Mo menteel zijn op alle eilanden 47 agenten in opleiding, terwijl ruim 100 zijn toegelaten tot de opleiding. De minister maakte verder bekend dat de regering een wetsvoorstel heeft ingediend om de maximumstraf op de handel in verdovende middelen te verhogen van 10 naar 30 jaar cel. Medio volgend jaar komt de regering ook met een wets voorstel voor de verbeurd verklaring van opbrengsten uit de drugshandel. Minister Knoppel maakte ook melding van het grote aan tal buitenlanders in de Antil liaanse gevangenissen. Op Cu rasao alleen is bijna 25 procent buitenlander, de meesten af komstig uit Colombia. Het gaat veelal om personen die zijn ge straft voor handel en/of ver voer van narcotica. Om aan de abnominabele ge vangenissituatie op Sint Maar ten een einde te maken wordt nu een nieuwe gevangenis ge bouwd. De kosten van ruim 7,5 miljoen gulden worden betaald uit Nederlandse ontwikke lingshulp. in een vraaggesprek met de Is raëlische radio dat Israël de Palestijnen eenzijdig autono mie moest geven. Shamir wil, evenals Peres, verkiezingen onder de Palestijnen in de be zette gebieden organiseren. De Palestijnen geloven daar niet meer in, nadat de gekozen ver tegenwoordigers van vorige verkiezingen door Israël aan de kant werden geschoven en soms zelfs werden gedepor teerd. Het idee van eenzijdige auto nomie zou ook bij Shamir op tafel zijn gelegd door een ander invloedrijk Likudlid, Moshe Arens. De woordvoerder van Shamir zei niet te begrijpen waarom Israël het initiatief tot iets zou moeten nemen. Don derdag had hij gezegd dat Is raël de touwtjes van het spel nog steeds in handen heeft. De commentator van de Jerusalem Post verweet Shamir zijn bun kermentaliteit en schreef: „Met een vijand als Yitzhak Shamir heeft de PLO geen vrienden nodig." Van onze correspondent Frans Boogaard BRUSSEL - De Nederlandse EG- commissaris mr. Frans Andriessen krijgt in de nieuwe Europese Com missie de zwaarste post na die van de voorzitter, de Fransman Jacques De- lors. Na vier jaar Concurrentie en betrekkin gen met het Europees Parlement, gevolgd door vier jaar Land- en bosbouw, worden de Buitenlandse Betrekkingen en Han delspolitiek zijn nieuwe werkterrein. Andriessen, die in januari 1981 zijn po litieke carrière in Nederland opgaf voor een Europese loopbaan, moet in zijn nieuwe functie de komende jaren het 'Europa van de twaalf' vertegenwoordi gen in alle belangrijke contacten met de VS, Japan en de Europese niet-EG-lan- den. Hij wordt daardoor de eerste onder handelaar voor de EG in de GATT-be- sprekingen over de liberalisering van de wereldhandel. Daarnaast maakt de Ne derlandse EG-commissaris een goede kans eerste vice-voorzitter van de Com missie te worden. Als zodanig zou hij met Delors de Commissie moeten vertegen woordigen op de halfjaarlijkse topbijeen komsten van de EG-regeringsleiders. 'Ge woon' vice-voorzitter van de Commissie was Andriessen (59) al sinds zijn aantre den in Brussel, nu bijna acht jaar terug. De nieuwe Commissie, die officieel 6 ja nuari van start gaat, was gisteren verras send snel rond met de nieuwe portefeuil leverdeling. In het Waalse Villers-Le Temple waren dankzij goed voorberei dend werk de nieuwe taken in krap een uur verdeeld. Delors was er veel aan gele gen om urenlange touwtrekkerijen, die het beraad bij voorgaande gelegenheden Frans Andriessen FOTOANP de benaming 'nacht van de lange messen' opleverde, te voorkomen. Delors zelf en de twee nieuwe vrouwelijke EG-commissa- rissen, de Griekse socialiste Vasso Papan- dreou en de Franse liberale Christiane Scrivener, hebben een sleutelpost op het vlak van de Europese eenwording. Delors, nu al voorzitter van een werk groep van Nationale Bank-presidenten, stelt zich verantwoordelijk voor de mone taire eenwording, die moet uitmonden in een Europese centrale bank. Papandreou neemt de sociale eenwording voor haar rekening, Scrivener de harmonisatie van de indirecte belastingen (BTW en accijn zen). De Interne markt in het algemeen wordt, zoals verwacht, het domein van de Westduitse' liberale oud-minister van Economische Zaken Martin Bangemann, die wellicht over twee jaar Delors opvolgt als Commissievoorzitter. In Brussel werd gisteren over het alge meen met instemming gereageerd op de nieuwe taakverdeling, die vrij algemeen de kwalifikatie 'evenwichtig' meekreeg. De Deen Henning Christophersen, alom gewaardeerd als Begrotingscommissaris, gaat zich in de nieuwe Commissie bezig houden met Economische Zaken en met de structuurfondsen, waarmee de zuide lijke landen hun economische achterstand kunnen wegwerken. De Westduitse oud commissaris Schmidhuber neemt zijn Be grotingsportefeuille over. De Ierse nieuw komer MacSharry komt op Landbouw, de Spaanse oud-commissaris van Sociale Za ken Marin op Ontwikkelingssamenwer king en Visserij. Minder duidelijk is waarom de Ita liaanse Cultuurcommissaris Ripa di Mea- na, die veel kritiek kreeg en wiens terug keer lange tijd onzeker is geweest, met de steeds zwaarder wordende Milieuporte feuille is belast. De twee Britse commissa rissen, Leon Brittan en Bruce Millan, zijn verantwoordelijk gesteld voor Concur rentie en Regionale Politiek. De Belgische socialist Van Miert, die zijn liberale land genoot Willy De Clercq opvolgt, krijgt in de nieuwe Commissie Transport. De leden van de Europese Commissie hebben een ambtsperiode van vier jaar. De voorzitter en vice-voorzitters worden steeds voor twee jaar gekozen, maar kunnen worden herbenoemd. Onderminister Ed win a Currie (46) heeft de dood van honderdduizenden onschul dige Britse kuikens leghennen op haar geweten. Inten sieve pluimveehou derijen vergassen hun kippen (of draaien ze gewoon de nek om) omdat de markt van eieren in elkaar is gestort. De on verkoopbare voorraad be draagt al meer dan 400 miljoen bruine eitjes. Dit zijn de gevol gen van wat men tegenwoordig noemt het Currie-effect. Edwina doet een opgemerkte uitspraak en de Britse wereld staat op haar kop. Sedert ze kortgeleden verklaarde dat praktisch alle Britse eieren besmet waren met salmonellabacteriën, lusten de meeste eilanders plotsklaps geen zachtgekookte eitjes meer. Ed- wina's betwistbare mening kost de producenten een fortuin. Eén firma doet minister Cunie al een proces aan. Haar eis tot schadeloosstelling loopt in de miljoenen. Ondertussen zit de regering-Thatcher er erg over in dat de producenten zoveel leg kippen vermoorden. Als het zo doorgaat zal op de duur grote schaarste aan eieren ontstaan. Thatcher en haar ministers zijn nu ernstig van plan er 10 mil joen pond tegenaan te gooien om het huidige surplus af te ko pen van de producenten en de eieren in koelhuizen te stoppen, tot de storm geluwd is. Maar de onverwachte uitgave van 10,5 miljoen pond (het half miljoen vertegenwoordigt ée kosten van de regeringscampagne in lande lijke kranten om het diep ge schokte vertrouwen van de Britse Jan Modaal een beetje op te krikken) zou Edwina Currie vroeg of laat haar baan kunnen kosten. Misschien neemt ze wel vanzelf ontslag. Edwina deed tot nu toe alsof ze zich de herrie niet aantrok, want het was niet de eerste keer dat haar ontslag werd geëist. Currie ligt praktisch doorlopend met iedereen over hoop. Ze vindt dat kennelijk reuze fijn. Haar bureau op het departement van volksgezond heid is als het ware een schrijn vol souvenirs van haar veldsla gen. Aan de ene wand hangt een bord vol kranteknipsels, alle maal gewijd aan Madame Cur rie. De wand daar tegenover is bedekt met ingelijste originele Edwina Currie-karikaturen. De Britse cartoonists zijn gek op Edwina. Die flapuit is voor hen een praktisch onuitputtelijke bron van kostelijke inspiratie. Afgelopen januari zei ondermi nister Currie dat de Britse Jan Modaal zijn tweede vakantie in het buitenland maar moest afbe stellen. Dan kon hij het geld ge bruiken voor een niet-urgente operatie. „Wacht nog even om je huiskamer opnieuw te behan gen", zei ze. „Laat voor die uit gave je tanden verzorgen." Er stak een storm van verontwaar diging op, want de modale Brit is nu eenmaal grotendeels koste loze gezondheidszorgen gewend. In maart jongstleden merkte Edwina op dat pakweg de helft van de gepensioneerde Britten een eigen huisje had. Aangezien het slecht gaat met de Britse Na tionale Gezondheidsdienst, waarvoor nooit genoeg geld ter beschikking wordt gesteld, zei mevrouw Currie dat de gepen sioneerden hun woning maar moesten verkopen om eventuele gezondheidszorgen te kunnen bekostigen. Het tumult dat deze opmerking veroorzaakte, was van die aard dat Edwina zich wekenlang niet meer in het Door Rogor Simons openbaar kon vertonen. Afgelo pen september gaf ze de oudjes van Reading wijze raad voor goede beschermingsmiddelen te gen de naderende winterkou. „Koop lange onderbroeken", zei Edwina. „Haal je dikste sokken en warme kruiken voor de dag, brei wollen handschoenen en dikke halsdoeken en zeg tegen je kleinkinderen dat ze je een warme slaapmuts cadeau moe ten geven." Onderminister Cur rie van volksgezondheid is abso luut zeker dat bejaarden die haar raad volgen van de winter niet zullen dood vriezen, zelfs wanneer ze niet genoeg geld hebben om hun kamers te ver warmen. Net vóór haar conflict met de 800 producenten van verse eieren verkondigde Ed wina dat als zij het maar voor het zeggen had, de traditionele kinderbijslag meteen zou wor den afgeschaft. Minister Currie heeft zo doorlopend van die ge niale sociale invallen waarmee ze de Britse kiezers op stang jaagt. De regering-Thatcher werd door Edwina al ontelbare keren ernstig in verlegenheid ge bracht. Maar hoewel de meesten van haar mannelijke ambtgeno ten telkens haar bloed wel zou den kunnen drinken, bleef pre mier Thatcher tot nu toe Edwi- na's beschermengel. Beschouwt Thatcher deze dame als haar mogeüjke opvolgster? Thatchers wegen zijn ondoorgrondelijk. Edwina heeft in elk geval een aantal pluspunten. Ze is gebo ren in Liverpool, op 13 oktober 1946. Dit betekent dat ze precies dezelfde geboortedatum heeft als de huidige bazin van Dow ning Street 10. Edwina Currie laat trouwens zelden na dit - volgens haar uiterst belangrijke punt - nadrukkelijk te onder strepen. Ze is een dochter van Simon Cohen, die in Liverpool herenkleding verkocht. Ondanks haar orthodox-joodse afkomst huwde Edwina een christen. Zij liet zich dopen in de Kerk van Engeland. Haar man is een ac countant. De religieuze en etni sche breuk met haar eigen fami lie was van 't begin af compleet. Mensen die Edwina Currie goed kennen, vinden haar na Marga ret Thatcher de meest ambi tieuze vrouw van het Verenigd Koninkrijk. LONDEN (AFP/RTR/DPA) - De Britse staatssecretaris van volksgezondheid, Edwina Currie, heeft haar ontslag ingediend na de nationale rel die zij twee weken geleden uitlokte door in een televisie-interview te beweren dat de meeste Britse eieren waren besmet met salmonella-bacteriën die voedselvergifti ging veroorzaken. De verkoop van Britse eieren liep tot de helft terug en de eierenbranche heeft daarom enkele schadeclaims bij de regering ingediend. Currie wordt opgevolgd door Roger Freeman, die tot nu toe onderstaatssecretaris van defensie was. Freeman wordt vervangen door Michael Neubert WASHINGTON (AFP/DPA/REU TER/UPI) - John Tower, een 63-ja- rige ex-senator uit Texas, wordt de volgende minister van defensie van de Verenigde Staten (foto). Tower, die als een havik in defensiezaken geldt, beschikt over veel ervaring. Hij heeft 23 jaar in Washington ach ter de rug. Vier jaar geleden stelde hij zich niet herkiesbaar voor de Se naat. In de negentien jaar dat Tower lid was van de Senaatscommissie voor de Strijdkrachten steeg het be drag aan defensieuitgaven waaraan het comité zijn fiat gaf, van 15 tot 211 milj ard dollar per jaar. ROME - Diane Beyer, het zeventienjarige meisje uit Rotter dam, heeft van de rechter in Ancona een gevangenisstraf ge kregen van 6 jaar en 6 maanden voor haar aandeel in de moord op Annarita Curina. Het openbaar ministerie had geen straf geëist. Uit het psychiatrische rapport was immers gebleken dat het Nederlandse meisje onder dwang had gehandeld van haar 34-jarige Italiaanse vriend, Filippo De Cristofaro. In juni van dit jaar hadden Diane en Filippo de eigenares en tevens schip per van een catamaran vermoord om met de zeilboot te vluch ten naar een Polynesisch eiland. Dat meisje werd puur bij toe val opgevist uit de Middellandse Zee en de daders werden later aangehouden in Tunesië. Diane had meteen schuld bekend bij die gelegenheid, maar later bleek dat haar vriend de plannen had beraamd en het minderjarige meisje onder zware druk had gezet om de misdaad uit te voeren. Hij zelf bracht overi gens de genadeslag toe aan Annarita Curina.

de Stem | 1988 | | pagina 5