Geen extra steun voor kunstenaars Weerman Willy 'Marktonderzoek landbouw nodig' P. HOMMEL B.V. 166: 'OOK KLEINE PLAATSEN MOETEN AAN DE KABEL' ►fficier eist acht 'eken voor erzekeringsfraude Verslaafde inwoner Sas moet van officier de cel in i Eremedaille voor Cokes werknemer Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 li ZATERDAG 17 DECEMBER 1988 T27 Si GEDEPUTEERDE: 'BIJ ONS STAAT DE KUNST CENTRAAL' JIDDELBURG - Zekatel, de dochtermaatschap pij van de PZEM, die zich bezig houdt met kabel- vkan ook het platteland boven de Westerschelde Igaanbekabelen. 'Mini-container is slecht voor 't milieu' WD-STATENLID J. GELUK: Optreden Joe Dicer GROTE REEKS VAN INBRAKEN Onduidelijkheid rond borden kruising St-Anna oercelen en licht- aansluitingen; ontage van hoog- en rdeelkasten, trans- lakelstations. EN alsmede het wordt verzocht hun tatie - zonder den aan: N.V. PZEM, twoordnummer 205, urg, onder vermelding mer 233.C53. e zeeuwse atschappij kttfl altljë ztir Mal* „StK-fKHtl" If DE STEM VAN ZEELAND x-:-: |van onze verslaggever ■MIDDELBURG - Zeeuwse ■kunstenaars hoeven er niet l0p te rekenen dat ze voor- Itaan een tegemoetkoming Ikrijgen in de door hen ge- laakte beroeps- en mate- Felle pleidooien van de kunste- Mrs zelf, de Zeeuwse cultu re raad, en, op het laatste nip- tje, ook de kunstenbond V, mochten gisteren provin ciale staten niet te vermurwen. Alleen ter linkerzijde be stond de neiging daaraan ge hoor te geven. Want, kunste naars in Zeeland komen er veel slechter af dan elders in het land, zo luidt de daarachter lig gende gedachte. De meerder heid stemde echter in met het door gedeputeerde G. de Vries- Hommes ontvouwde beleid. Dat komt neer op indirecte steun aan de kunstenaars door bijvoorbeeld aankopen, bijdra gen in tentoonstellingen en promotie en dergelijken. Vol gens de gedeputeerde heeft dat ook een „zeer gunstig effect" voor de kunstenaars, „trou wens", zei ze, „Zeeland kan nu eenmaal geen alles omvattend kunstbeleid voeren". Dat gepleit is voor meer be scherming van de Zeeuwse kunstenaars door hen bij aan kopen voorrang te verlenen, beviel de gedeputeerde ook niet erg. „Je moet oppassen met re gionaal protectionisme. En ver geet niet dat Zeeuwse kunste- ekatel krijgt geld PZEM .Met een verrassende grote meerderheid gingen Provin ciale Staten gisteren akkoord met een lening van vijftig- miljoen van de PZEM aan haar dochter. De aandeelhou dersvergadering van het energiebedrijf moet dit vol gende week nog bekrachtigen. gjitvoering Distributie, 'laanderen midden, Terneuzen. en bestaan in hoofd ton de kleine rechtse frac- |ties en de consequente PvdA'er I Filius stemden tegen. De ■rest van het gezelschap ging ldoor de bocht voor een amen- ment dat opriep tot samen- I ra-Icing tussen Zekatel en de Iparticuliere kabelbedrijven die ii Zeeland opereren. De oppo- Isitie uit met name Zeeuwsch- nderen, tegen de PZEM- ming, kreeg zodoende geen ,'at op de discussie. Ook de drie deputeerden R. Barbé (CDA), i. Maris-Koster en J. de Voogd eiden WD), die eerst tegen [«aren, stemden gisteren voor. CDA-woordvoerder A. Dan aanvankelijk zwaar ge tart in stelling te brengen. Hij »rzag financiële risico's voor PZEM, die vervolgens voor ikening zouden komen van die energieverbruikers, terwijl |maar een deel van de Zeeuwen ran profiteert. Ook vreesde |A. Dan dat de kabel „Snel zou 'orden achterhaald door [nieuwe technologische ontwik- dingen", en stelde hij vast dat sr, nu in heel Zeeland, verschil- inde tarieven gaan gelden. Het ndement bleek echter vol doende om zijn fractie over deze bezwaren heen te laten stappen. Voor WD'er J. Hen- nekeij en zijn PvdA-collega A. Schuiling stond nauwelijks ter discussie dat kabel-tv in de kleine gemeenten een 'nuts voorziening' mag haten. Hen- nekeij wees er ook op dat de particuliere bedrijven geen be langstelling hadden voor het project. „En", voegde A. Dijk- wel daar namens D6d aan toe, „ook kleine plaateer moeten aan de kabel. Want cat wordt voor steeds meer mensen een overweging om er zich wel of niet te vestigen". Gedeputeerde W. Don wees de suggestie van enkele staten leden van de hand dat satelie- ten een goed alternatief vor men: „alleen de kabel maakt ook het zogenaamde tweeweg- verkeer mogelijk". Don voor spelde dat Zekatel eerder uit de rode cijfers zal zijn dan menig een nu aanneemt „Het aantal aansluitingen zal veel hoger liggen dan begroot". Het amen dement ontlokte hem de belofte dat „we spoorslags contact zul len zoeken met anderen". '«n onze correspondente JIDDELBURG - Niet minder dan acht getuigen waren er ipgeroepen in de zaak van inmiddels naar Veldhoven ver- Misde mevrouw TW. (45). Mevrouw stond terecht op be- jthuldiging van oplichting van een verzekering, nadat «ar caravan met inboedel in april van het vorig jaar op terrein in Axel volledig was afgebrand. Tijdens het onderzoek rees het listige vermoeden dat de band opzettelijk was gesticht dat er van de aan de verze iling opgegeven verloren ge tale goederen nauwelijks een factie aanwezig was geweest fa(Franse) verzekeringsmaat- Miappij had zich vooral ver wonderd over de enorme hoe veelheid geclaimde kleding, waaronder vijftig herenkos- fauns en veertig natuurzijden japonnen en bloezen. Boven den was er sprake van een vi deorecorder en een kleuren-tv Perzische tapijten. wo6 7» 6etuigen a décharge (fan leden van de groep of fa- !~e van de verdachte) waren ten ^erdediging opgeroe- ïjhun mening te geven hnJ» it vraa8 of dergelijke ,j heden persoonlijke ^endommen in het milieu van y?®P 'normaal' zijn of niet. jstrekt normaal", zo lieten Wetfn 6n via de Franse tolk iWn«',"wh hebben zo ongeveer ^"Jaspiilen in huis". )e«t u van goederen was noT hoor twee verzeke- fe °™?ei>ten aan de hand van van Jave van de vrouw. Een il. mannen bevestigde dos ha e dat de lijst later doorgenomen met de «machte en haar familiele- tesbn aar dat hij in de rokende l n nauwelijks nog sporen vinden van de in- caravan met de naars ook buiten de provincie verkopen. Bij ons staat de kunst centraal, niet de kunste naar". WD'er Johan Geluk voegde daar een markgerichte ge dachte aan toe. „probeer vraag en aanbod goed te regelen. In het kleine Zeeland moet je daarvoor een goede organisatie kunnen opbouwen", vond hij. De staten komen pas later toe aan een discussie over de opzet van de kunst-uitleen in de pro vincie. Van onze verslaggever AXEL - De invoering van minicontainers voor huis vuil in Axel pakt volgens de WD slecht uit voor het mi lieu. In schriftelijke opmer kingen naar aanleiding van de gemeentebegroting voor 1989 voorspelde de liberale fractie dat de Axelaars het niet zo nauw meer zullen nemen bij het uitsorteren van huisvuil, omdat de con tainer toch groot genoeg is. In de begroting voor het vol gend jaar gaan B en W ervan uit dat het vuilnisaanbod in '89 met 300 ton daalt tot 5600 ton. Tot nu toe houden veel mensen hun papier en glas apart en compos teren zij tuinafval zelf, aldus de WD. Maar volgens de fractie is nu 'een mentaliteit geschapen van gooi maar in de container'. De WD verwacht daarom en sterke stijging van het aanbod, die de gemeente weieens handenvol geld kan kosten. Een stijging vein vijf procent betekent al extra stor- tingskosten van 5200 gulden. De WD dringt er bij het col lege op aan de Axelse burgers milieubewuster te maken, zo mogelijk in overleg met de scholen. „Wij zijn van mening dat de plaatselijke overheid in dit opzicht een belangrijke taak heeft en waar mogelijk het voortouw dient te nemen". De raadsfractie ziet met lede ogen aan dat Axel geen hon denbelasting meer heft. „Ge looft men als college niet, dat heffing van een behoorlijk ta rief hondenbelasting ook een middel is om de vervuiling te rug te dringen?", staat in de re actie op de begroting. „Af schaffen van de hondenbelas ting heeft niet geleid tot een so ciaal aanvaardbaar gedrag van hondenbezitters. Men zou zelfs kunnen denken aan de aan schaf van speciale apparatuur om de vervuiling door honden op te ruimen". VANNACHT passeerde een regenzone die bij een Atlanti sche depressie hoorde. Dat betekent dat we deze morgen in een noord-westelijke luchtstroming komen. U merkt dat di- Sji reet doordat het, in tegenstelling met gisteren, geen negen' tot tien, maar slechte vijf tot zes graden wordt. De lucht die ons bereikt is van directe polaire oorsprong. Dankzij de lange weg over het nog steeds negen graden warme Noordzeewater is deze lucht opgewarmd, anders zou het veel kouder zijn. De opwarming door het zeewater heeft wolkenvorming tot gevolg en uit deze vrij dikke bewolking vallen nu en dan buien. Sommige vergezeld van natte sneeuw. Deze bewolking zorgt de komende nacht voor rede lijke temperaturen. Daardoor daalt het kwik nergens onder Si;;! het nulpunt. 1 Morgen kan het vooral in de eerste helft van de dag rede lijk zijn. Op sommige plaatsen kan de bewolking zelfs plaatsmaken voor een enkele opklaring. Met het vorderen van de dag neemt ook de bewolking toe en gaat het in de vooravond regenea We zijn dan opnieuw in een zeer zachte luchtmassa terecht gekomea Dat betekent nog lang geen winter. Een witte kerst behoort, zoals de ontwikkeling zich nu aankondigt, tot de onmogelijkhedea Voor de specifieke wintersportgebieden staat er voor morgen sneeuwval op het programma, gevolgd door forse regenval. Niet bepaald het ideale wintersport-weer. De computers, die geprogrammeerd zijn voor voorspellin gen op langere termijn geven deze winter het predikaat: klassiek type. Uit de bijgesloten verklaring blijkt dat de computer aan de winters een waarde geeft van nul tot tien. Alleen de zeer strenge winter van 1962/1963 kreeg een tien. Vorige winter een drie. Maar de winter van 1986/1987 werd toch beloond met een acht Dat zijn de wetenschappelijke conclusies. Er is echter ook de volksweerkunde die kan bo gen op jaren eravring. Die volksleer leert ons dat Sint-Lucia (13 december) dikwijls voor een zogenaamde voorwinter zorgt Tussen 13 en 21 is het dikwijls koud en dat gaat ge paard met lichte vorst. Dan volgt de 'kerstdooi'. Statistisch is Si* bewezen dat het tussen 22 december en 1 januari vaak re genachtig en zacht weer is. Precies vijftig jaar geleden in SS 1938 is zo'n voorbeeld. Tussen 12 en 17 december was het overdag zestien graden boven nul. 's-Nachts kwam het kwik niet lager dan tien graden. Op 18 december begon het echter onder de snelle komst van een Scandinavisch hogedrukge- bied te vriezen. In zestien uur daalde de thermometer van zestien graden boven naar 11,2 graden onder nul. Dat duurde tot 26 december en toen steeg de temperatuur weer naar zes SiS graden boven nul. Dit jaar zit een dergelijke ontwikkeling SS erniet in. De weerspreuken bevestigen dat: 'December-regen is SiS geen zegen.' 'Is december afwisselend zacht, dan wordt er voorlopig geen winter verwacht' Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het pro vincie-bestuur moet, in sa menwerking met land- bouw-organisaties, een marktonderzoek doen om de Moeders drinken koffie terwijl de kroost speelt. overblijfselen was vervolgens door de politie vervoerd naar een afgesloten terrein en en kele dagen later stelde een po litieman aan de hand van de lijst een onderzoek in naar mo gelijke overblijfselen van de opgegeven spullen. Met name viel hem toen op dat er van de opgegeven verbrande appara tuur geen sporen konden wor den teruggevonden, evenmin als van de in koffers gepakte stapels kleding, die, aldus deze getuige, in zo korte tijd onmo gelijk volledig kon zijn ver koold. De raadsman van de vrouw verweet zowel de verzeke ringsagenten als de politie on zorgvuldigheid bij het onder zoek, vooral ook omdat de spul len die tijdens de ontploffing en de daarop volgende brand bui ten de caravan terecht waren gekomen niet onmiddellijk door de recherche waren vei liggesteld De mogelijkheid van opzettelijke brandstichting bleef ter zitting buiten be schouwing 'omdat ik daarvan nu eenmaal geen waterdichte bewijzen heb', aldus de officier, die overigens wel de valsheid in geschrifte gepleegd door de vrouw bewezen achtte. In zijn eis kwam hij tenslotte tot een gevangenisstraf van acht we ken, waarvan drie weken voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Uitspraak over veertien da gen. Van onze verslaggever KOEWACHT- In gemeen schapscentrum De Vlas- schaard komen jonge moe ders sinds drie weken met hun kinderen bij elkaar op de moeder- en peutersoos. In tegenstelling tot een ge wone kindercrèche is de moe der- en peutersoos ook vooral voor de moeders bedoeld. „Als je een baby hebt, ben je in het eerste jaar aan huis gebon den", vertelt een van de moe ders. „Met name vrouwen die voor de geboorte van hun kind een baan hadden, missen dan de sociale contacten die ze daarvoor hadden". Op de moeder- en peuter soos komen niet alleen de kinderen samen om te spelen, maar hebben ook de moeders de gelegenheid om met elkaar te praten. Allerlei dingen worden op de soos besproken, zoals bijvoorbeeld moeilijk heden bij de opvoeding van de jonge spruiten, of verschil lende spelvormen die er zijn voor de kleintjes. In de toekomst willen de moeders ook deskundigen - FOTO W1M KOOYMAN uitnodigen op de soos, om in formatie te krijgen over din gen als spelontwikkeling bij jonge kinderen, eetproblemen of slaapproblemen. De soos wordt elke donder dagmorgen van 9.30 uur tot 11.30 uur gehouden in de Vlasschaard te Koewacht. Mensen die speelgoed over hebben, kunnen dit op de soos afgeven. De kinderen kunnen altijd wel wat extra speelgoed gebruiken. Ook stagiaires uit de kinderverzorging, die eens een kijkje willen nemen, kun nen op donderdagochtend in De Vlasschaard terecht. WESTDORPE - De Sasse country- en westernzanger Joe Dicer geeft zaterdag 17 decem ber een optreden in café De Tukker te Westdorpe. Hij brengt een uiteenlopend re pertoire van de klassiekers on der de country en western-mu- ziek tot zelfgeschreven num mers. Als alles naar wens verloopt zal de Engelse zanger Martin Russel de avond opluisteren met nummers van de onlangs overleden Roy Orbison. Deze avond in De Tukker begint om 21.00 uur. Van onze correspondente MIDDELBURG - Vier fei ten waren de 24-jarige JK. uit Sas van Gent vrijdag voor de rechtbank in Mid delburg ten laste gelegd, maar in feite ging het om een dertigtal inbraken of pogingen daartoe. K. had het vooral gemunt op winkels en andere bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zo maakte hij van juni '87 tot en met januari van dit jaar voor vele tienduizenden guldens aan goederen en geld buit, die on veranderlijk werden omgezet in cocaïne, waaraan K. al ge ruime tijd verslaafd is. Via zijn advocaat had de niet verschenen K. laten weten nu vastbesloten te zijn met ziin verleden te breken, maar, aldus officier van justitie mr. Groen, voor wat justitie betreft krijgt K. eerst nog de rekening gepre senteerd. Vijftien maanden zo luidde de eis, 'binnen welke pe riode K. kan laten zien of het hem ernst is met zijn voorne mens'. Dezelfde eis werd geformu leerd tegen de 27-jarige Mid delburger EM., die eveneens goed was voor enkele tientallen inbraken in de loop van dit jaar, vooral op Walcheren ge pleegd. Hem waren drie inbra ken ten laste gelegd in wonin gen in de eigen buurt. Vooral dit laatste werd hem ernstig kwalijk genomen: „De mate van onrust en angst die M. hiermee in zijn eigen buurt veroorzaakt heeft is niet te me ten", aldus de officier. M. be kende berouwvol zich bewust te zijn van de psychische schade die hij had aangericht. Ook hij beloofde nu ernst te maken met zijn voornemen te breken met zijn drugsversla ving, maar ook M. zal, als het aan de officier van justitie ligt, eerst moeten boeten voor zijn daden. Naast de vijftien maan den voor de nieuwe feiten eiste mr. Groen de tenuitvoerlegging van de drie maanden,, die de Middelburger bij een vorige veroordeling voor soortgelijke feiten voorwaardelijk waren opgelegd. Uitspraak over veertien da gen. J. de Meijer. - foto wim kooyman Van onze verslaggever SLUISKIL - Tijdens de al gemene jubilarissenhuldi- ging van de Cokesfabriek vrijdagmiddag in Sluiskil viel de Terneuzenaar J. D. Meijer een koninklijke on derscheiding ten deel. Burgemeester C. Ockeloen speldde de heer Meijer de ver sierselen op horende bij de bronzen eremedaille in de orde van Oranje Nassau. De Terneuzenaar is sinds 11 februari 1948 onafgebroken in dienst geweest van de de ACZ de Cabonisation U.A. (Cokesfa briek) in Sluiskil. Aanvankelijk was hij te werkgesteld als bankwerker, maar in latere jaren fungeerde de jubilaris als machine-drij ver. Op het eind van zijn loop baan zorgde Meijer voor het onderhoud van het bad-en douchegebouw. Op 1 juni van dit jaar ging de Terneuzenaar inde vut afzet van landbouw-pro- ducten te bevorderen. Dat is de strekking van schrif telijke vragen die het WD- statenlid J. Geluk heeft gesteld aan Gedeputeerde Staten. Ge luk vindt dat de slechte positie van vooral de akkerbouw, van oudsher een belangrijke econo mische factor in Zeeland, ge voegd bij het vooruitzicht van Europa 1992, voldoende reden is om zo'n onderzoek te starten. De provincie moet daarin het voortouw nemen, en er, wat hem betreft, te zijner tijd ook het hele midden en kleinbedrijf bij betrekken. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het is vol strekt onduidelijk op wiens grondgebied de verbodsbor den staan die een volledige openstelling van het kruis punt Sint-Anna in de weg staan. Het gemeentebestuur van Ter- neuzen is nu, na een uitvoerige strijd met rijkswaterstaat over de openstelling van het kruis punt, van plan om eerst uit te zoeken welke instantie bevoegd is om de borden al dan niet te verwijderen. Een ding is volgens wethou der W. Gosselaar zo klaar als een klontje. De borden staan niet op gemeentelijke territo rium. Het voorstel van CDA- fractievoorzitter P. Hamelinck om de borden eigenhandig te verwijderen, omdat de ge meente daartoe gerechtigd is, kan dan ook niet nagevolgd wordea „De onduidelijkheid is ont staan na de overdracht van de provinciale weg in rijkshan den. Een ruil die gepleegd werd na het gereedkomen van de Tractaatweg. In die over drachtsovereenkomst staat de gebiedsomschrijving nogal cryptisch vermeld Zo onduide lijk dat eigenlijk niemand weet op wiens grondgebied die bor den staan. Willen we die bor den wegkrijgen, dan moeten we eerst weten of we een ver zoek hiertoe moeten zenden aan de minister van verkeer en waterstaat of de provincie," verduidelijkte Gosselaar des gevraagd. (ADVERTENTIE) Si r Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius i AA Grensweg 18, Baarle-Nassau Tal. 04257-9264 of 9364

de Stem | 1988 | | pagina 17