WAPENFEIT IN BREDASE BINNENSTAD Buitenlandse helpers geven zoeken op de kerk eizen' In Groot-Brittannië hoort een ei er even niet bij CONTACT TUSSEN PLO EN VS NIET VERWACHT Commissie niet akkoord over portefeuilleverdeling BUITENLAND an charisma niet op met ;ementteam' EIGENLIJK R DULDEN Banen pffifiTEM BUITENLAND VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 ARMENIE VERLIEST HOOP OP OVERLEVENDEN EG GAAT 'NACHT VAN DE LANGE MESSEN' IN Vraagtekens Optimistisch NIEUWSOVERZICHT Fokker profiteert van EG-akkoord Huizen verwoest door gasexplosies Delegatie bezoekt Rensch 'Geen stigmatisering aids-patienten' Parijs krijgt 'kathedraal van 21e eeuw' RJ. van Aalst Bf Oosterse tapijten 'oriteiten te kunnen bepa- n. 'Een visie op kerk-zijn' 'Kerk-zijn in een tijd van verduistering' waren e rapporten die daarover andelden. Op basis hiervan resenteerde de Centrale -leidsstaf dit voorjaar een ntwerp-beleidsplan. Daar on de synode nog niet veel ee. Vorige week bleek dat ntwerp echter amper ver- er te zijn uitgewerkt: de ynode kon er nog niets mee. Het leek alsof men er in e hervormde kerk voor te- gschrikt om de koe wer- elijk bij de horens te vat- -n. Dat andere orgaan, de RAB, gaf bij monde van orthals Altes echter een 'et mis te verstane bood- chap. Het is onmogelijk om in een organisatie als de ervormde kerk op korte -rmijn uitgewerkte doel stellingen op tafel te leggen. Een bestuurlijke en finan ciële reorganisatie kunnen daar echter absoluut niet meer op wachten. De CRAB wees de synode de weg van een veel grotere centralisa tie. Maar de CRAB liet het vooralsnog bij suggesties van vorming van één cen trale werkgeversinstantie in de hervormde kerk, van een centraal managemantteam, van concentratie van alle diensten in één hoofdkan toor. Daarmee werd echter wel een zaak aangesneden die de hervormde kerk in het - ook recente - verleden al menig maal beroerd heeft. In fe bruari 1985 betrok het cen trale bestuur van de her vormde kerk dan toch een nieuw, eigen kantoorpand in Leidschendam. Daar was jarenlang touwtrekken aan voorafgegaan over moge lijkheden tot concentratie met Oegstgeest, waar zen ding en werelddiakonaat gevestigd zijn, of met Drie bergen waar andere dien sten zijn gevestigd. Ten slotte werd met het oog op de hereniging met de gere formeerde kerken de vraag brandend of hervormden en gereformeerden niet samen moesten uitkijken naar een nieuw hoofdkantoor. De hervormden konden zolang in de gebouwen van de gere formeerden in Leusden worden gehuisvest. Het eind van het liedje was niettemin dat het hervormde hoofdbe stuur een eigen nieuw kan toorpand betrok. En nu wor den centralisatie en concen tratie opnieuw aangezwem geld. Het is overigens niet zo ver wonderlijk dat die discussie telkens weer de kop op steekt. Het landelijke en provinciale kerkewerk, met als enige bestaansreden de ondersteuning van de 1400 plaatselijke gemeenten, telt zo'n 500 arbeidsplaatsen. Dat betekent dat op elke drie ge meenten een onzichtbare betaalde functionaris in dienst is die gemiddeld 160.000,- per jaar kost Wat de organisatie echter hele maal bureaucratisch en star maakt, is het gegeven dat deze 500 arbeidsplaatsen ressorteren onder 42 ar beidsrechtelijk verschil lende werkgevers. Daar bo ven op kent de hervormde kerk nog eens verschillende van elkaar onafhankelijke geldstromen en vele zogehe ten bestemmingsgelden, die maar voor één doel gebruikt mogen worden. Toenemende schaarste noodzaakt de hervormde; kerk tot een veel efficiëntere inzet van geldmiddelen en menskracht. Het verzet te gen centralisatie wordt tel kens ingegeven door de vrees voor een te grote machtsconcentratie. Dat werd onlangs op de synode een en andermaal onder woorden gebracht. Onder meer op deze wijze: „Gebrek aan charisma lossen we niet op met een management team. Het valt te betwijfelen of de CRAB-adviezen de weg zijn naar inspirerende structuren." De pragmatici stelden daar tegenover dat de hervormde kerk geen tijd meer heeft om daarover de bakkeleien, tenzij men de wal het schip wil laten ke ren. T21 pjor onze correspondent LONDEN - In alle Britse landelijke kranten staat vandaag een regeringsad vertentie die zegt dat voor »ezonde mensen de con sumptie van hardgekookte eieren weinig riskant is maar dat rauwe eieren voor iedereen schadelijk kunnen zieken en bej aar mogen alleen langdurig eieren eten. Deze campagne zal drie dagen duren j de staat een half miljoen ïfld kosten. Ambtenaren van ie departementen van land- jouw en volksgezondheid heb- ben langdurig ruzie gehad vóór ze het eens werden over de in houd van de advertenties. Uit de adviezen die in de tekst wor den gegeven, blijkt duidelijk dat het ministerie van land bouw veel concessies heeft moeten doen. De nationale advertentie- campgne wordt nodig geacht omdat sedert de verklaring door onderminister van volks gezondheid Edwina Currie dat praktisch alle Britse eieren be smet zijn met salmonella-bac teriën de verkoop van verse eieren met 50 procent is gezakt. Talrijke producenten dreigen nog vóór Kerstmis op de fles te gaan. Zij hebben bij de rege ring aangedrongen iets te doen dat de verkoop van verse eie ren opnieuw zou stimuleren. De producenten gaven de voorkeur aan een regerings campagne door middel van tv- reclame. Die zou zeker een mil joen pond kosten. Premier Thatcher vindt dat te veel geld. Daarom werd geopteerd voor een goedkopere campagne in de kranten. Zowel landbouw als volksgezondheid wilden hun zegje doen over de inhoud van de nationale advertenties. Voor landbouw is het eieren- probleem een politieke kwestie, want de belangen van de (over wegend conservatief gezinde) producenten staan op het spel. Voor volksgezondheid is het daarentegen een controversiële medische aangelegenheid, waarover trouwens nog heel wat twijfels bestaan. Tot nu toe konden in Groot- Brittannië nog maar 49 geval len van salmonella-besmetting, waarin 1.000 patiënten waren betrokken, toegeschreven wor den aan de consumptie van verse eieren. Dat is bijzonder weinig, want de Britten eten normaal pakweg 200 miljoen eieren de week. Ondanks die lage ziektecij- fers werd op aandringen van volksgezondheid de tekst van de advertenties toch zo voor zichtig mogelijk geformuleerd. Volgens landbouw zullen de producenten dit ongunstig in terpreteren. Volgens de slachtoffers van Edwina Curries loslippigheid is de regering-Thatcher hoe dan ook geen positieve supporter van de economische noodzaak tot het consumeren van meer eieren. „En toch saboteren de bewindslieden onze plannen om overtollige kuikens te ver gassen", zo wordt door de pro ducenten geklaagd. Maar er komt ook kritiek op de advertenties van de kant van Britse organisaties die ij veren voor gezonde voeding met zo weinig mogelijk choles terol. Deze propagandisten vin den het niet goed de consumpa- tie van eieren nu officieel „voor gezonde mensen praktisch on gevaarlijk" wordt genoemd. „Een dergelijke reclame is on verstandig", zeggen zij, „want te veel verse eieren eten kan nadelig zijn voor 't hart." Israël reageert geschokt Tan onze correspondent Rob Simons ERUZALEM - „Een droeve dag voor ons alle- aal, maar met droefheid wordt geen beleid ge maakt." Zo reageerde de Israëlische minister van buitenlandse zaken Sjimon Peres op het Amerikaanse besluit om een dialoog met de PLO te beginnen. Israël betreurt de histo rische wending in de houding van de Verenigde Staten tegenover de PLO. Daarentegen vierden Palestij- in de door Israël bezette de beslissing van de Staten als de eerste overwinning. In de vluchtelin genkampen werd het nieuws door Palestijnse jongeren jui chend doorgegeven. De verklaring van de Israëli sche premier Shamir stelt in de Israëlische standaardformule ring dat de Amerikanen heel het ware gezicht van de PLO zullen ontdekken. Abu 'dusa, de leider van een aantal jjerrillagroepen in Damascus, deed een beroep op de Palestij- nen in de bezette gebieden de diplomatieke gebaren van Ara- lat te verwerpen en het geweld op te voeren. Hij zei dat Arafat één van de vijanden van de op- tand was geworden. De weg die de Amerikaanse regering is ingeslagen, leidt volgens Shamir niet naar vrede n hij wil niet dat Israël haar houding tegenover de PLO wij- igt en gaat onderhandelen. Peres zegt dat de tegenstan ders van een internationale vredesconferentie de weg voor ePLO gebaand hebben: „Het een fatale fout geweest, de wiferentie af te wijzen en Jor danië buiten spel te houden." Onder de tegenstanders van een dergelijke conferentie be vindt zich ook de Israëlische premier Shamir. Het ministerie van buiten landse zaken in Jeruzalem vindt dat Washington teveel belang heeft gehecht aan de re toriek van de PLO van de afge lopen weken. Achter de woor denbrij van de PLO gaat vol gens het ministerie de eis schuil van een erkenning van de onafhankelijke Palestijnse staat. In dié eis ziet Israël een rechtstreekse bedreiging van de veiligheid van de joodse staat. De Amerikaanse stap kwam voor de meeste Israëli's als een schok omdat op de PLO een na tionaal taboe rust. Een groot deel van de joodse bevolking van Israël beschouwt de PLO nog steeds als een terreurorga nisatie, die uit is op de vernieti ging van de joodse staat. Vol gens minister Peres zal één molötov-cocktail, die in de be zette gebieden wordt gegooid, voldoende zijn om de beloften van Arafat te ontzenuwen, dat de PLO een eind aan het terro risme maakt. Door het Ameri- Inwoners van Jeruzalem geloven hun ogen niet als zij in de krant over de stap van de VS lezen. fotoap kaanse besluit wordt Israël volgens Peres gedwongen'een diplomatiek initiatief te ont plooien om een volledig inter nationaal isolement te vermij den. Als alternatief voor onder handelingen met de PLO moet Israël volgens Peres verkiezin gen op de westelijke Jordaan- oever mogelijk maken om met gekozen Palestijnse vertegen woordigers uit de bezette ge bieden te kunnen onderhande len over een regeling van het Arabisch-Israëlisch conflict. Dat is voor de Palestijnen niet aanvaardbaar. Zij beschouwen de PLO als de enige vertegen woordiger van het hele Pales tijnse volk Secretaris-generaal Bar Am van de Arbeiderspartij heeft verklaard, dat de PLO in de toekomst een gesprekspartner van Israël kan zijn en dat Is raël niet door eigen toedoen in een politiek isolement moet ra ken. In een geruststellende bood schap aan Shamir en Peres heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz gesteld dat de dialoog met de PLO bedoeld is als middel om een eind aan het Arabisch-Is raëlisch conflict te maken. De Verenigde Staten zullen vol gens Shultz de activiteiten van de PLO op de voet volgen, evenals de verplichtingen die Arafat in Genève op zich heeft genomen. De beide Israëlische leiders hebben van Shultz de verzeke ring gekregen, dat de PLO dui delijk gemaakt zal worden, dat niets de Amerikaanse betrek kingen met Israël zal kunnen aantasten. Volgens de Ameri kaanse ambassadeur in Tel Aviv zal het terrorisme in de gesprekken met de PLO boven aan de agenda staan. Volgens de ambassadeur is er geen ver andering gekomen in de afwij zende houding van Washington tegenover een onafhankelijke Palestijnse staat. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft besloten de PLO voortaan Pa lestina te noemen. Alleen de Verenigde Staten en Istraël stemden tegen. MOSKOU/JEREVAN/DEN HAAG (UPI/DPA/ANP) - Acht dagen na de aardbe ving in Armenië zijn bijna alle buitenlandse ploegen met speurhonden en infra- roodapparatuur gestopt met het zoeken naar overleven den. Door de vorst is het on- mogelijk dat er zich nog le venden onder het puin be vinden. Dat verklaarde de coördinatrice van de Ame rikaanse ploeg in Moskou. Buitenlandse hulpverleners verlaten Armenië. - fotoap Er zijn nog tienduizenden ver misten, aldus Barbara Lopez Cardoso van Artsen zonder Grenzen. Zij zegt dat er in Ar menië lijsten circuleren waarop getallen van vermisten staan, die uiteenlopen van 25.000 tot 100.000. Volgens Car doso bestaan er inmiddels plannen om de stad Leninakan met de grond gelijk te maken. Driekwart van de gebouwen in die stad is verwoest en een kwart van de 280.000 inwoners is dood of wordt vermist. Eer der besloten de autoriteiten de stad Spitak, waar 30.000 men sen woonden, tot de grond toe af te breken. Sovjetrussische autoriteiten hebben ontdekt dat twintig in de bergen verscholen Ar meense dorpen eveneens door de aardbeving zijn getroffen. Het aantal inwoners van deze gebieden is onbekend. Artsen zonder Grenzen heeft vier vliegtuigen met medisch materiaal naar Armenië ge stuurd. Ook is meer dan 100.000 ton aan goederen verstrekt. In de Armeense hoofdstad Jere van is sinds woensdag het nier dialyse team van het Acade misch Medisch Centrum in Amsterdam actief. Nog steeds komen nieuwe hulpgoederen in Armenië aan. Elk kwartier landt op het vliegveld van Jerevan een nieuw toestel. In Moskou is be kendgemaakt dat nog niet alle getroffen steden en dorpen met hulp zijn bereikt. In Armenië zijn 150 mensen wegens plundering gearres teerd. Volgens het partijblad Pravda hadden de plunderaars goederen bij zich met een totale waarde van ruim 800.000 gul den. in onze correspondent 'BUSSEL - Officieus zijn al maanden mee bezig, iiicieel begint het van- vond: de vooral in Euro- ee wandelgangen druk- ®proken portefeuille-ver eng in de nieuwe Euro- ï?e Commissie, het dage- 'fe bestuur van de EG. rond acht uur trek- ae zeventien commissaris- onder leiding van de nSan Jacclues Delors, de d«, -iie over zÜn nieuwe por- ie honderd procent ze- eid heeft, zich terug aan Bh-gevulde dis in een etablissement voor een ST1 die in EG-jargon e u s 'de nacht van «uw e messen'. De zeventien SfSarissen die worden tllegj5,St®ld V£»naf 6 januari ïnu gaan samenwer- i i'c„ en dan hun gevecht dood om de vetste E; J°°r het eerst in der- uropa nemen aan dat Uk h Verheffende evenement fok. vrouwen deel: de iiX, sacialiste Vasso Pa- '«rum1 i®660 familie van de te 1» j ln de Commissie C3enoot Grigoris Var- aie de Franse libe- n]aai lane Scrivener, die '"neemt van Claude »Uwp n' Iotaal maken in de feite, (-°mmissie negen commissarissen hun «en keren acht oude te- iatis j^ wie de Nederlander Andnessen, in dienstja ren de oudste. Na vier jaar Concurrentie en Betrekkingen met het Euro-parlement, ge volgd door vier jaar Land- en bosbouw, begint hij volgend jaar als enige aan zijn derde volle periode. Hoewel in EG-kringen menig kandidaat al maanden lobbiet om een zware portefeuille bin nen te halen, is de uitslag van het beraad vanavond nog met zoveel vraagtekens omgeven, dat niemand erop rekent dat zaterdagmorgen de uitkomst al bekend zal zijn. De Fransman Jacques Delors, die een buiten gewoon succesvol voorzitter schap achter de rug heeft, mag in deze functie nog twee jaar aanblijven. Per 1 januari 1991 zal wellicht de Westduitse oud minister van Economische Za ken en voormalig liberaal frac tieleider in het Europees Parle ment Martin Bangemann hem opvolgen. Parijs en Bonn (lees: Mitterrand en Kohl) zouden daar onderling al akkoord over zijn. Bangemann, gezien zijn wisselvallige politieke verleden een risikovolle benoeming, wordt nu getipt voor de Interne Markt, een zware portefeuille die de 71-jarige Brit Lord Cockfield, door premier That cher teruggehaald wegens zijn Derde termijn voor Andriessen. - foto anp te pro-Europese houding, node achterlaat. Dat biedt Andries sen, die de afgelopen jaren be wondering afdwong door met succes een reeks ingrijpende landbouwhervormingen in gang te zetten, een uitstekende uitgangspositie om de op dit moment zwaarste EG-porte- feuille te claimen, die van Bui tenlandse betrekkingen en handelspolitiek. De Belgische liberaal Willy De Clercq, de af gelopen jaren op dit vlak actief, moet in de Commissie zeer te gen zijn zin plaats maken voor de socialist Karei Van Miert. Hij dwong premier Martens de Commissiezetel af bij de vor ming van het centrum-linkse kabinet Martens-VIII, maar wordt als te licht gezien om nu al op een topfunctie aanspraak te kunnen maken. Voor twee andere zware pos ten, Landbouw en Begroting, liggen de kaarten nog minder duidelijk. Voor Landbouw die nen zich maar liefst drie kan didaten aan: de Ierse oud-mi nister Ray MacSharry en zijn Italiaanse oud-collega Pandol- fi, beiden zeer deskundig in de groene sector, en de Deense Be grotingscommissaris Henning Christophersen. De Britse pre mier Thatcher, die in Villers- Le Temple niet mee aanzit aan tafel maar die niettemin haar invloed doet gelden, is sterk ge porteerd voor Christophersen. MacSharry gunt ze de Land- bouw-portefeuille niet omdat hij een Ier is, Pandolfi niet om dat de Italianen in het alge meen de naam hebben net iets té zorgeloos met landbouwsub sidies om te springen. Om de zelfde reden maakt de Spaanse EG-commissaris van Sociale Zaken, Manuel Marin, weinig kans op de door hem begeerde portefeuille van Christopher sen. Een zuiderling op zo'n sleutelpost kost meteen miljar den, aldus de redenering van de rijkere noordelijke landen. De discussie over de portefeuille verdeling wordt tenslotte nog bemoeilijkt door het gegeven dat de portefeuilles zelf niet ondeelbaar zijn. Zo wil An driessen, als hij de handelsbe trekkingen krijgt, daar het landbouwdeel uit zijn 'oude' portefeuille bij nemen. Of dat lukt is zo onzeker dat zelfs spe culaties onverantwoord zijn. In Brusselse EG-kringen wordt erop gewezen dat de onderhan delingen over de nieuwe porte feuilles ditmaal zwaarder belo ven te worden dan in enig voorgaand jaar. De omvang van de Commissie - zeventien commissarissen uit twaalf lid staten - heeft daarmee te ma ken, alsook het toegenomen po litieke gewicht van de Com missie. Hoewel een echte Euro pese regering nog ver weg is, nad althans Delors erop gere kend dat hij deze keer ook bij de aanwijzing van de nieuwe commissarissen - formeel een nationale aangelegenheid - nauw zou worden betrokken. Dat evenwel bleek nog iets te optimistisch. De telefoon op de dertiende etage van het Ber- laymont rinkelde niet vaak, al thans niet hiervoor, zodat ook Delors de meeste benoemingen nog uit de krant moest halen. Naar het schijnt heeft dat de bereidheid van de Commissie voorzitter om nu regeringslei ders over de portefeuilleverde ling te consulteren niet echt vergroot. De nieuwe Commis sie wacht een boeiende nacht. BRUSSEL (ANP) - De Europese ministerraad is er in Brussel mee akkoord gegaan dat er in de komende twee jaren tenminste ruim 80 miljoen gulden wordt uitgegeven voor onderzoek in de Europese luchtvaart. Vooral Nederland en Frankrijk zijn grote voorstanders van dit onderzoeksprogramma. Het programma komt uitstekend van pas, aldus Nederlandse diplomaten in Brussel, bijvoorbeeld om de Nederlandse vliegtuigbouwer Fokker te helpen zich voor te bereiden op de open interne markt die na 1992 zal ontstaan. Verder kunnen onderzoeksinstituten in ons land, zoals TNO, van het onderzoeksprogramma profiteren. Na een explosie in het Westduitse Elville kwam in dit huis een meisje van tien jaar om het leven. - fotoap WIESBADEN (AP) - Bij gasexplosies in het plaatsje Eltville nabij Wiesbaden zijn gisteren zes huizen verwoest. De Westduitse politie deelde mee dat één dood kind was geborgen.Volgens zegslieden bij de politie in Wiesbaden zouden de woningen in een nieuwbouwwijk een voor een 'in de lucht gevlogen' zijn. Politie en reddingswerkers doorzoeken de puinhopen naar eventuele andere slachtoffers. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Een delegatie van de Organisatie van Amerikaanse Staten, de OAS, heeft in Paramaribo de mensenrechtenactivist Stanley Rensch bezocht. De delegatie maakte haar ernstige verontrusting over de aanhouding van Stanley Rensch kenbaar aan de ministers Sedoc van buitenlandse zaken en Adjoehia van justitie en politie. De OAS-delegatie, die in Suriname is om de mensenrechtensituatie te onderzoeken, heeft bij monde van delegatieleider Jackman haar voldoening uitgesproken over het feit dat er geen klachten over schendingen van de mensenrechten in Suriname zijn ontvangen sinds het aantreden van de gekozen regering in januari van dit jaar. BRUSSEL (ANP) Aids-patienten mogen niet gedwongen worden om hun werkgever op de hoogte te brengen van het feit dat ze aan deze ziekte lijden. Dat staat in een conclusie waarmee de ministers voor volksgezondheid uit de twaalf EG- lidstaten in Brussel akkoord zijn gegaan. Mocht toch bekend worden dat mensen aids hebben dan is het de plicht van de bedrijfsleiding om ervoor te zorgen dat zulke patiënten niet worden gediscrimineerd. De bedrijfsleiding moet ook de omstandigheden scheppen om aids-patienten zo lang mogelijk aan het werk te houden, aldus de aanbeveling. PARIJS - Voor het eerst sinds bijna een eeuw zal er in Frankrijk weer een kathedraal worden gebouwd. Het futuristische gebouw moet over vier jaar verrijzen in de groeikern Evry, even zuidelijk van Parijs. Deze 'kathedraal van de 21e eeuw', waarvan de maquette gisteren in Parijs werd gepresenteerd door cultuurminister Jack Lang, is een ontwerp van de Zwitserse architect Mario Botta, een leerling en bewonderaar van Le Corbusier. De nieuwe hoofdkerk van het bisdom Corbeil-Essone krijgt de vorm van een schuin afgesneden cylinder met daarin een 'zwevend, glazen dak'. Links en rechts van het kruis op de cylinderrand komt een rij bomen. Een kleine duizend mensen zullen de diensten in de kathedraal kunnen bijwonen. Om het miljoenenproject te bekostigen is een nationale intekenactie gestart. Kerk, staat en bedrijfsleven zullen eventuele tekorten aanvullen. (ADVERTENTIE) BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER Ter gelegenheid van het bij koninklijke beschikking verkregen hofleverancierschap van de firma Van Aalst in de Catharinastraat, heeft loco-burgemeester Dhr. R. Sandberg het daarbij horende wapenschild onthuld. Naar aanleiding hiervan houdt deze gerenommeer de Bredase firma, groot- en detailhandel in Oosterse Tapijten, zaterdag 17 de- cembera.s. 'open huis'. Tot Kerstmis heeft Van Aalst bovendien vorstelijke aan biedingen. Terwijl de befaamde collec tie kan worden bezichtigd, zal de Indiase sitarspeelster Darshan Kumari (zij ver zorgt sitarconcerten in bin nen- en buitenland) van 13.00 tot 15.00 uur het ge heel muzikaal omlijsten. BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER ANNO 1859 Catharinastraat 10-14,4811 XH Breda, tel. 076- 218848

de Stem | 1988 | | pagina 5