Toenadering VS tot PLO nog slechts bescheiden doorbraak Zuidafr ka blikt terug op jaar vol tegenstrijdigheden even. _T UITBLAZEN VOLLEDI Vlucht naar Armenië (2) \S2e£3&sr DE STEM Nieuw begi DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 -DESTEM- ALLEEN ISRAELISCH-PALESTIJNSE REGELING KAN VREDE BRENGEN Wim Koek (1) Wim Koek (2) PAPIER VOOR UW PEN Wim Koek (3) Criminaliteit Mensontèrend RIJSWIJK-Alle ri; 1989 niet opnieuw het Centraal Bure verliezen voor hun examens. VVD-fractie wantrouwt wetsvoorstel euthanasie MET dat verzonnen Gorbatsjovaanse gedachtenspin- seltje van afgelopen zater dag ('Vlucht naar Arme nië') heb ik een paar zere benen geraakt. Ik had dat ook verwacht. Je drukt op een knop en de muziek klinkt. Pavlov-reacties. Het nieuws van de dag, vooral dat over politiek, staat er bol van. Elders op deze pagina (Papier voor uw pen) staan een paar stevige uithalen in mijn rich ting, meer naar mijn persoon dan naar 'de zaak'. Dat is het Armenië-effect, denk ik. De koppeling van de ramp in Ar menië aan de verzonnen 'ge- dachtengang' van Gorbatsjov voegt sentiment toe aan het protest dat ik oproep door de vooral hier bewierookte vredes apostel Gorbatsjov een beetje te relativeren. Ik kan een verward mono- loogje verzinnen en dat Ronald Reagan toedichten, wat ik meermalen heb gedaan in deze column, en je hoort de heren niet. Ik kan dialoogjes fantase ren tussen Margaret en Denis Thatcher, wat ik ook meerma len heb gedaan, het raakt ze niet. Maar handen af van Gor batsjov, terwijl dat toch ook maar een mens is die, net als Thatcher en Reagan, zijn best doet zijn land, en als het kan een stuk van de wereld, zó in te richten als hij denkt dat het 't beste is. Begin deze week schreef ik in een ander verband: wat er in de krant staat wordt min stens zo dikwijls met opzet ver keerd begrepen als per ongeluk. 'Stak ik de draak' met de ramp in Armenië? Ene Masereeuw vindt van wel. Hij maakt het tot de kern van zijn nogal ran cuneuze scheldproza. Hij vreesde er zelfs 'knettergek' van te worden. Maar hij was zo gek nog niet of hij liet uit de passa ge, die hij ter bewijsvoering ci teerde, heel handig een stukje weg. Toevallig dat stukje zin dat de 'mooiheid' van de ramp -in de verzonnen gedachten- gang van Gorbatsjov dus - moest nuanceren. En wat een omwegen heeft hij nodig! Hij stalt niet alleen de hele inhoud van mijn 'inkt- koeliekast' uit, maar keert ook nog mijn lade met hobby's om op de vloer. Hij moet, ondanks zijn blijkbaar dagelijkse erger nis over mijn 'gewauwel', een zéér trouwe lezer zijn, anders had hij nooit dat stukje over mijn 'grote teen' opgemerkt dat ik had- verborgen tussen uitvoe rige beschrijvingen van Stad en Land van Congleton. De briefschrijver Ongering heeft het zich wat gemakkelijk gemaakt vind ik. Hij jat ge woon wat zinnetjes van mij en zodra hij oorspronkelijk pro beert te worden, bij het verzin nen van mijn gedachten voor de spiegel, gaat hij prompt in de fout. Had ik soms gesugge reerd dat Gorbatsjov of iemand anders de aardbeving had ver oorzaakt om ervan te kunnen profiteren, zoals de instanties in zijn voorbeelden de opgele pelde ellende zelf veroorzaken? Nee dus. Er is maar één manier WIMKOCK lllllllllllllllUllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll waarop Gorbatsjov de aarde kan doen beven en ik geloof nog geen seconde dat hij dat zelfs de Armeniërs zou willen aandoen. De column van zaterdag be doelde alleen maar te zeggen, vooral tegen Gorbatsjovs naïef ste bewonderaars, dat ze niet alles moeten geloven wat ze graag geloven. Daarvoor had ik natuurlijk ook 'gedachten' van Reagan of Thatcher kunnen ne men, maar het waren toevallig Gorbatsjov én Armenië die in het nieuws waren en ik was ge troffen door het drievoudige toeval dat de aardbeving (1) in het opstandige (2) Armenië en Gorbatsjovs rede (3) zowat sa menvielen. De heer Gorbatsjov is geen opperbaas in de Sovjet Unie geworden door de padvinders code nauwgezet na te leven. Po litici als Reagan, Gorbatsjov en Thatcher, op het toneel van de wereldpolitiek, zijn geen hop lieden en patromlleleiders op een internationale jamboree. Ze zijn misschien heel goed voor kinderen en dieren, maar in hun vak zijn het keiharde lui, die keihard, met vaak keiharde middelen, hebben moeten strij den om te komen waar ze zijn. Als zulke politici nobele geba ren maken, dan zijn hen die meestal door een keiharde rea liteit afgedwongen. Had ik Gorbatsjov te laag geschat? Toch niet, vrees ik. Afgelopen week draaide Gor batsjov in Armenië de klok te rug naar Brezjneviaanser tij den. „Gorbatsjov maakt onei genlijk gebruik van de aardbe ving" en „Armeense volk groj belasterd" staat boven een arti kel op de opiniepagina van NRC/Handelsblad van woéns- dag. Het is van Raymond van den Bogaard, tot voor kort cor respondent in Moskou. In dat artikel is ook sprake van de 'handige dekmantel' die de aardbeving Gorbatsjov biedt, vooral tegenover de bui tenwereld. En het zijn niet de arrestaties zelf, die sinds zon dag zijn verricht en ook niét de genomen maatregelen die de oud-correspondent tDBVLHêü zorgwekkendst noemt, maar de wijze waarop Gorbatsjov voor de televisie over de Armeense leiders heeft gesproken. Ter men als 'provocateurs', 'cor rupte lieden' en 'intriganten' dateren uit een tijd waarvan we hoopten dat die voorbij was, schrijft Van den Bogaard. Wie in het Westen echt be gaan wil zijn met het lot van Armenië, moet heel wat meer aandacht opbrengen voor dat land dan het vluchtige, door tv- beelden opgeroepen mededo gen met de slachtoffers van de aardbeving. Af en toen eens kij ken naar wat Gorbatsjov achter zijn rug houdt, kan ook helpen. HIIIIIIIIIHIIHIIIIIIIIIIIlit;. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452, Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, J 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ranlrrolatipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mathieu Kothuis ONDANKS het wereldwijde en thousiasme over de toezegging van de VS om besprekingen te beginnen met de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO is hier toch slechts sprake van een klei ne, bescheiden doorbraak in het conflict in het Midden-Oosten. Op de eerste plaats zullen de ge sprekken tussen de VS en de PLO zich vooralsnog beperken tot contac ten op ambassadeursniveau. Er is nog lang geen sprake van een onder handelingsronde zoals destijds in Camp David (tussen Israël en Egyp te). Maar ook ondanks de toezegging van de VS kan een 'twee staten-op- lossing' (een Palestijnse staat naast Israël) slechts geleidelijk worden be reikt door middel van tussenstappen en interimregelingen tussen Israël en de PLO. Zolang echter zowel het rechtse Likudblok als de Arbeiders partij in Israël de PLO als een ter reurorganisatie wensen te zien, kan van een dergelijke regeling geen sprake zijn. Vrede in het Midden- Oosten lijkt nog ver weg. Toch noemt dr. R. B. Soetendorp (hoofddocent in de leer der interna tionale betrekkingen aan de Rijks universiteit Leiden) de VS-toezeg- ging een doorbraak die op langere termijn tot een oplossing kan leiden. Overigens is die oplossing er volgens Soetendorp door de stap van de VS bepaald niet gemakkelijker op ge worden. De PLO heeft, zo zegt Soetendorp, uiteindelijk ingezien dat het stichten van een onafhankelijke Palestijnse staat niet kan worden bereikt zonder de steun van de VS. Op het verkrij gen van die steun is (vooral onder druk van de gematigde krachten binnen de PLO) de laatste maanden gericht aangestuurd. Daarmee heeft de PLO eenzelfde taktiek gevolgd als destijds president Sadat van Egypte in zijn pogingen de bezette, Egypti sche gebieden van Israël terug te krijgen. De VS-toezegging kan volgens Soetendorp als een klinkende over winning op het conto van de PLO worden bijgeschreven. De VS, als Is- raëls belangrijkste bondgenoot, ver plichtten zich bij de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de Si- naï-woestijn min of meer om nooit met de PLO te gaan onderhandelen. Nu de VS op dit punt toch overstag zijn gegaan is Israël diep gegriefd. Het land voelt zich door de hele we reld in de steek gelaten. De stap van de VS komt echter niet zo maar uit de lucht vallen. Al maanden zijn er achter de schermen en via bevriende landen en organisa ties contacten geweest tussen de PLO en de VS. Zo noemde de Zweedse on derminister van Buitenlandse Za ken, Pierre Schori, het besluit van de VS gisteren 'historisch' en 'een grote prestatie van onze minister van Bui tenlandse Zaken Sten Andersson en van de Zweedse diplomatie'. De ont moeting in Stockholm, begin decem ber, tussen PLO-leider Arafat en een groep Amerikaanse joden, vormde het begin van de doorbraak in de be trekkingen tussen de VS en de PLO. Arafats bezoek was discreet voorbe reid door Zweedse diplomaten in Washington en bij de VN in New York. Het was de Zweedse ambassa deur in Washington die het 'docu ment van Stockholm' persoonlijk aan de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken George Shultz over- Yasser Arafat beantwoordt een vraag tijdens een persconferentie, deze week in Genéve. - fotoanp handigde. In dit stuk, dat uitdrukkelijk en openlijk was aanvaard door Arafat, zwoer de PLO het terrorisme af en erkende zij het bestaansrecht van Is raël. Pas nadat Arafat beide voor waarden (neergelegd in de VN-reso- luties 242 en 338) tijdens een perscon ferentie nog eens expliciet inwillig de, was het ijs definitief gebroken en besloot de VS tot de dialoog met de PLO. Toch is Soetendorp nog voorzichtig in zijn optimisme over de gevolgen van de stap van de VS. Een groep hoge Amerikaanse beleidsmakers en Midden Oostendeskundigen heeft in een advies aan de nieuwe VS-presi- dent Bush volgens Soetendorp im mers gezegd dat 'een Israëlisch-Ara bische vredesregeling niet door de VS of enige andere partij van buiten de regio kan worden gedicteerd. Die regeling zal moeten worden uitge werkt door de partijen die moeten le ven met het resultaat van de onder handelingen'. Voor zowel het Likud-blok als de Arbeiderspartij zijn directe onder handelingen met de PLO op dit mo ment uitgesloten. De grote vraag is volgens Soetendorp dan ook hoe Is raël zich nu tegenover de Palestijnse opstand in de bezette gebieden zal opstellen. De kans is groot, dat de Is raëlische politiek op dit punt ver hardt. Toch ligt de bal nu in het Israëli sche kamp, aldus Soetendorp. Israël zal stappen moeten nemen als reactie op deze nieuwe politieke ontwikke ling in het Midden-Oosten. Arafat is vooralsnog de grote overwinnaar. Hij heeft de laatste maanden definj. tief gekozen voor een diplomatiek, oplossing van het Israëlisch-Paies. tijns conflict. Daar komt bij dat inmiddels Arabische landen hebben voor enigerlei vorm van coëxistentie het 'vreedzaam' samenleven naast Israël. Ook het dreigen van Syrië met een oorlog tegen Israël zodra eet 'strategisch evenwicht' is bereikt dient een beperkt doel: Israël tot on derhandelingen dwingen over hoogvlakte van Golan. De Palestijnse leiders beseffen volgens Soetendorp maar al te goed dat ze in hun conflict met Israël uit- eindelijk niets van de Arabische lan- den te verwachten hebben. Sinds 1948 is geen enkele Arabisch-Israëlj. sche oorlog in de eerste plaats ge- voerd omwille van de Palestijnse zaak. Een volgende oorlog met Israël zou bovendien het lot van de Pales, tijnen ernstig verslechteren, doordat het Israël aanleiding zou geven grote groepen Palestijnen van de weste lijke oever te verdrijven naar oostelijke oever, naar Jordanië dus, Volgens Soetendorp hebben de ge beurtenissen in het afgelopen jaar, de Palestijnse opstand op de bezette gebieden (de intifadah), de breuk van de Jordaanse koning Hoessein met de westelijke Jordaanoever, de in- schikkelijke houding van de Sovjets voor het bereiken van een vredesre geling in het Midden-Oosten en nu, de jongste stap van de VS, de voor uitzichten op een regeling nog niet werkelijk vergroot. De winst is wel dat bij alle partijen in middels het besef is gegroeid dat de noodzaak van een Israëlisch- tijnse regeling voorwaarde is voor iedere vooruitgang in het Arabisch- Israëlische vredesproces. gcxi v can VAic orcui m vvvvAC,A v»avk=i. WUUallUÖC ^JctTLCIl VjrCUIftC Oil Uil/. UVCl - VACiit JJUdii vuigClKs OUClCHUUip iill- vwiatauug uc gi uvu wimiaai. löiaciiöuic ViCUCö]ji\A.ca. Door Anthony Heard DE SCHRIJVER Allen Drury, winnaar van de Amerikaanse Pullitzer- prijs met zijn boek 'Advise and Consent' (advies en toestemming), beschreef Zuidafrika ooit als een „uiterst vreemde gemeen schap." Alhoewel het land wel iets is veranderd, is die omschrijving nog steeds van toepassing. Afgezien van de aanhouden de, zij het onregelmatig voor komende, gewelddadigheden en de politieke impasse, heeft het jaar 1988 een reeks merk waardige tegenstrijdigheden gekend. Zuidafrika werkte actief aan de vrede in Angola en Namibia, terwijl de onder drukking in het land zelf toe nam. Sommige fortuinlijke poli tieke gevangenen werden vrijgelaten. Anderen kregen juist strenge beperkingen op gelegd en „oprechte, vredelie vende leiders van een bevol kingsgroep" (om met de woor den van de Amerikaanse am bassadeur te spreken, na een recente rechtszitting) werden veroordeeld wegens terro risme en verraad. Er werd, onder het toeziend oog van de heel wereld, gratie geschonken aan mensen die ter dood waren veroordeeld wegens politieke overtredin gen. Vele tientallen andere gevangenen wachten echter de voltrekking van hun doodsvonnis af in een over volle cel. Zó opeengepakt zit ten de ongelukkigen in hun cel dat de uitvoerende opper rechter spreekt van een „enorm probleem". Er is sprake geweest van een 'verbrede democratie', maar dit wordt weer ontkend door de schorsing van kranten .en de gevangenneming en verbanning van activisten. Twee recente gebeurtenis sen verdienen wel wat meer aandacht: het plotselinge ont slag van het hoofd van één van de belangrijkste zieken huizen in heel Afrika en offi cieel gesoebat over de sociale apartheid. Een gerespecteerde vrou welijke arts, op het hoogte punt van haar carrière als al gemeen directrice van het Groote Schuur Hospitaal, waar harttransplantatie-pio nier Chris Barnard veel van zijn operaties heeft uitge voerd, werd uit haar functie ontzet. Ze kreeg een andere baan toegewezen, die volgens haar collega's een enorme de gradatie is. Wat heeft dr. Jocelyn Kane-Berman gedaan?. Ze suggereerde, in een com mentaar in een weekend krant, dat de gevangen zit tende zwarte nationalist Nel son Mandela, de aangewezen persoon zou zijn om het land te regeren. Zo deed ze verder nog een aantal andere lucht hartige voorstellen voor het vervullen van ministerposten, waarbij de werklustige kabi- netslieden die momenteel die functies bekleden, niet aan bod kwamen. Dit ging de ernstige heren die het land en haar zieken huis besturen kennelijk te ver. Ondanks de regen van In Boksburg werd in november door zwarte inwoners een boycot van blanke winkels georganiseerd. Dit nadat de Conservatiewe Party de gemeenteraadsverkiezingen hadden gewonnen. fotoap protesten van de medische wereld werd ze op staande voet ontslagen; een straf die eerder van toepassing zou zijn op een jongste bediende of een vakantiehulp. Dit incident illustreert hoe paranoïde de regering rea geert op het Afrikaans Natio naal Congres, de nationalisti sche guerrilla organisatie die ooit geleid en nu geïnspireerd wordt door Mandela. Het dient tevens als een waar schuwing voor anderen die het wagen - hoe lichtzinning het ook bedoeld moge zijn - om Zuidafrika een andere orde voor te schrijven. Vooral aan het adres van studenten aan de liberale universiteit van Kaapstad, die zoveel me disch talent levert aan het Groote Schuur Hospitaal. En dan is er natuurlijk de affaire Boksburg in de Trans- vaalprovincie, waar een on langs gekozen rechtse ge meenteraad de klok heeft te ruggedraaid naar de periode van schaamteloze blanke overheersing. Dat houdt in dat de weerzinwekkende apartheid-bordjes weer in ere hersteld zijn, terwijl de rege rende Nasionale Party (NP) die nog niet zo lang geleden verwijderd had. In 1953 was het echter die zelfde NP die de Wet op de Gescheiden Open bare Voorzieningen goed keurde, waar de conserva tieve gemeenteraden van de Transvaal zich nu op beroe pen om zwarten te weren uit parken, zwembaden en an dere openbare gelegenheden. Alhoewel de regering de actie van de CP-raden af keurt, heeft ze zelf toch ook wel het een en ander op haar kerfstok. De CP doet in feite precies hetzelfde wat de na tionalisten jarenlang hebben gedaan en in sommige delen van het land nog steeds doen. Zo zijn bijvoorbeeld veel zwembaden en stranden in steden met een nationalisti sche gemeenteraad niet toe gankelijk voor zwarten. Vol gens de wet van 1953 hebben gemeentelijke autoriteiten het recht apartheid toe te passen op openbare voorzieningen. Je hoeft niet ver te zoeken voor goed gedijende voorbeel den van raciale discriminatie en dat geldt zelfs voor de toch vrij liberale West-Kaap. Af gelopen weekend reed ik langs een strand, vlakbij het betrekkelijk apartheid-vrije Kaapstad, en ontwaarde een bord met de tekst: 'Gere serveerd Strand', en met klei nere letters eronder: 'gereser veerd voor het exclusieve ge bruik van blanken, met uit zondering van bedienden die blanke kinderen begeleiden', Dit laatste is ongetwijfeld tegemoetkoming aan de wens van veel blanken die op va kantie zijn. De bevoorrechte strand- gangers, allen blanken, te zonnen of genoten van een verfrissende duik in de ven, alsof ze zich niet bewust waren van de beledigingen die hun gekleurde landgeno ten naar het hoofd werden ge slingerd door middel van het bordje enkele meters verder op. Het is duidelijk met welk probleem de regering kampt. De incidenten van Groote Schuur en Boksburg onder strepen dit. Als de regering het meent met de hervorming van de Zuidafrikaanse sa menleving en als ze serieus wil afrekenen met de apart heid en de democratie wil verbreden, zal ze twee dinger moeten doen: zich verdraag zaam opstellen ten opzichte van afwijkende meningen door de mensenrechten herstellen en, ten tweede, apartheid volledig afschaffen. Dingen zoals Groote Schuur en Boskburg moeten verme den worden. Alleen op die manier zou Zuidafrika het juk van een „uiterst vreemde gemeen schap" van zich af kunnen schudden. Zuidafrika zou dan zelfs fantastisch kunnen wor den. (THE TIMES) DE MAN: De president van de Sovjetunie, Michail Gor batsjov, houdt voor het fo rum van de Verenigde Na ties een door vriend en vij and bewonderde rede, meldt een aantal ontwapenings initiatieven die de wereld vrede kunnen bevorderen, praat nog even met zijn Amerikaanse collega en toe komstige collega, maar vliegt onmiddellijk terug als hem wordt verteld dat een verwoestende aardbeving honderdduizenden van zijn landgenoten heeft gedooid, gewond of ontheemd. De geinponem: De colum nist Wim Koek, net genomi neerd als één van de aller leukste Oosterhouters, zit boven zijn schrijfmachine, geniet na over het succes van al die honderden stuk ken prietpraat over Huisjes, Boompjes, Beestjes, Zijn le ger, Zijn marine, Zijn Enge land en Zijn carnaval, be sluit zijn weerzin tegen alles wat zich buiten zijn be krompen westerse NAVO- wereldje afspeelt, om te zet ten in een 'vernietigende anti-Russische Koude Oor log satire' en schrijft: „En nu de aardbeving. Het zit me wel mee tegenwoordig" en „Maar ach, de Europea nen heb ik binnen, de Ame rikanen kunnen wachten en die aardbeving is natuurlijk veel mooier" want gelegen komt ze wel". De lezer: „Lees ik werke lijk wat er staat? Ben ik soms knettergek geworden? Is het denkbaar dat iemand die dagelijks tot vervelens toe het kleine lief en leed zo ingevoelig beschrijft, die het onderste uit z'n inktkoelie- kast haalt als het gaat over Congleton, Sinterklaas, _z'n kind, z'n grote teen en~z'n alles vertederende ij delheid, op zo'n platvloerse manier de draak steekt met die on beschrijflijke ellende in Ar menië, waarvan hij toch ook de beelden op zijn tv moet hebben gezien?" De verontwaardiging: Zouden zelfs de Stemlezers die Kock's gewauwel diep bewonderen, ook zo'n grie zelig stuk pikken? Ik en ve len met mij, die ik dit week end sprak en die achter de strekking van deze ingezon den brief staan, dus niet! De hoofdredactie: Is het echt teveel gevraagd wan- neer de bazen van Koek zich met schaamte distantiëren van het schrijfsel van hun medewerker en in deze krant omgaand hun veront schuldigingen aanbieden? Oosterhout Piet Masereeuw NAVO-correspondent Wim Koek wordt het allemaal te-' veel, blijkens zijn colums 'Vlucht naar Armemië' in De Stem van zaterdag 10 de cember. Herhaaldelijk doet de Sovjet-Unie reële vre desvoorstellen en even zo vele keren haast onze cor respondent zich om de noodklok te luiden. Nu moest zelfs de vreselijke tragedie, die zich in Arme nië heeft voltrokken, er worden bijgehaald om de bedoelingen van de Sovjet- Unie en van Gorbatsjov in het bijzonder, in een kwaad daglicht te stellen. Hoe ver bitterd en hoe verblind door anti-communisme moet deze journalist niet zijn om een column van een derge lijk laag gehalte te kunnen schrijven. Breda André Vermeulen DE column van Wim Koek van afgelopen zaterdag is toch maar knap in elkaar gestoken. Ik moet me toch eens afvragen waar hij het lef vandaan heeft gehaald. Dat zal wel ergens langs de Britse grens geweest zijn. Arme kerel. Hihihi. Hahaha. „Willempie, schat", had zijn vrouw opeens gezegd, „als je nou eens wat van je over- kill-capaciteit opruimde? Je hebt zelf gezegd dat je er meer dan genoeg van hebt en dat het flink begint te roesten". Aha, wat 'n wijffie! Maar Willempie stond op en begaf zich naar het toilet, en oefende zijn gelaatsuitdruk king in de spiegel. Er moest zelfvoldaanheid uit spreken, maar ook gezelligheid. Maar voor hij begon te oefenen, herhaalde hij nog een keer zijn barbaarse glimlach, de ogen gesloten. En hij be dacht de volgende onder werpen: Amnesty International heeft Nelson Mandela tbc bezorgd om de muziek van Sting en Bruce Springsteen te promoten. Lullig voor Winny, maar ach, de Euro peanen hebben ze binnen. De watersnood in Bangla- Desh is het werk van het Rode Kruis. Zij staken de dijken door om de werkloze medici weer aan de slag te helpen. Lullig voor de do den, maar ach, de overle venden hebben voorlopig iets anders om aan te den ken. Oosterhout Jos Ongering Criminaliteit kost onze sa menleving miljarden gul dens. Mensen worden als maar banger, oorzaak cri minaliteit. Samen kunnen wij de criminaliteit terug brengen door maatregelen te nemen. Bijvoorbeeld: laat uw hang- en sluitwerk con troleren door vrienden, fa milie of een beveiligingsbe drijf. Ook zijn er folders ver krijgbaar op het politiebu reau. Ziet u overdag, 's avonds of 's nachts iets ver dachts bij auto's, rond hui zen, bouwterreinen, indus trieterrein enz., pak de tele foon en bel de politie. Wat u daar ziet kan ook bij u ge beuren. Wij zelf moeten de politie ook een helpende hand toe steken, dan kunnen zij door de van ons verkregen infor matie, hun werkzaamheden, snel en doeltreffend uitvoe ren. Verander uw gedachten- patroon en zorg ook voor anderen, en samen zult u zien dat de criminaliteit in uw omgeving zal afnemen en verdwijnen. Ook kunt u de politie bellen en anoniem blijven. Oosterhout J. Jongenelen Verantwoordelijke perso nen wisten het. Toch moest de pers en een foto er aan te pas komen om te laten zien en horen hoe wij met een aantal geestelijk gehandi capten omgaan. Een mens vastgebonden naakt aan een riem. Is de behandeling van onze huisdieren niet beter dan van deze vrouw? Geen geld, te weinig personeel, te agressief gedrag, uitvluch ten waar men zich nu achter verschuilt. Nu is Nederland verontwaardigd. Het ware beter dat we ons diep scha men dat de behandeling en zorg voor deze mensen moe ten stranden op gebrek aan geld of personeel. Mensen die zich inzetten voor en werken in de zwakzinnigen zorg hebben een zwaar be roep. Voldoende personeel en een salaris evenredig aan de zwaarte van het beroep zijn van levensbelang voor de patiënten. Helaas is ook op dit gebied door de reken meesters in politiek Den Haag straf bezuinigd. 0» hier hebben ze weer op 1» menselijke vlak gefaald. dit de zorgzame samenle ving die deze regering propageert? Zijn wij als Ne derlanders ook niet schuldig aan de zoveelste menselijk ellende, die mede veroor zaakt wordt door de bezui nigingsdrift van dit kabinet Straks zijn velen dit mense lijke drama vergeten pakken met voldoening enkele guldens belasting meevallers aan. Ze hadde beter besteed kunnen w°r' den aan dit soort diep wen selijk drama. Breda P. v. Gurp I itü &)XÜiM BINT HAARLEM (ANP) - warenhuisconcern V en Dreesmann zal de van de speciale koopt den voor het personeel ten afstaan. Dat hee. persofficier van justit Haarlem, mr. C. Hen desgevraagd verklaard Volgens Hemmes staat een economisch delict v waar een maximale boet< 25000 gulden, maar besta voor justitie ook mogelijkl om het financiële voorde 4Ex Van onze verslaggever Voor die datum moeter cente bedrijfsgegevens het Handelsregister v; het CBR hebben gestuii Dit schrijft het CBR aan d geveer zesduizend rijsc houders in ons land. De h gistratie is dringend nood: lijk omdat het huidige be: verouderd en daardoor o ver is, zegt het CBR. Een v gevolgen van die veroud is gebleken misbruik met stratienummers. Dat mis, is gebaseerd op de publi van 'slagingspercentages'. DEN HAAG (ANP) WD-fractie in de Tw Kamer is nog niet b een definitief oordeel tt ven over het door de ring ingediende wetsv stel euthanasie. De fr koestert argwaan ten zien van de bedoelinger de regering. De WD vreest dat me wetsvoorstel wordt beoo; huidige liberale jurispruc te veranderen. De fractie dit blijken in haar inbrer de schriftelijke voorbere van het wetsontwerp, schriftelijke voorbereidin; de gedachtenwisseling t regering en Kamer veri inmiddels in het stadiurr het eindverslag. Het is de liberale fracti* name in het verkeerde k( geschoten dat op vragei GPV-kamerlid Schutte mondig bevestigend is woord, dat het wetsvoors oogt het verbod op euthi te herbevestigen. VEERTIG JAAR lang hebb plannen, visies en uitspra Arafat afgedaan als 'vertro een streep gezet onder vee volk dat al eeuwenlang tot hoort. Eindelijk heeft de PLO-vo Rusland - onverbloemd er dien niet wilde en kon zegf raël erkend en tegelijkertijc tig afgezworen. De democratische landen dik en dun loyale support nacht alle signalen van ree hooghartig genegeerd. He steeds terugvallen op zijn weid afzweren en het bes rens de weg open zou zijn ning van de PLO. Woensdagnacht is het wor Arafat zijn historische wool 21? de Amerikaanse mir ohuhz in Washington aan nofdelijke dialoog' met de rekent dat de erkenning va ponder het belang van de willen overschatten, moet Politieke proces van het IV oen betiteld. Zij kunnen oc ue Palestijnen, die een ge' Kennën nu voor het eerst alestina alleen kunnen I een verbetering van ufl - de en'9e mogendl rit? k l)n harde politiek kan at het tijdperk van zijn o van het Palef' nt it. 'sra®Hsche reactie 9oed begrepen heeft. n,LSpectacu'a're wendini 9eenszins dat er nu snel hii Lmeer en niet minder nifeen uiterst belangrijl sta ?rrassende Amerikaa In haft1? een vrucht van Rh, if tijzonder van de haf!!2 als minister he dar R9etl0ken- °P het scl tisrh US? -9iet °P ziin Post ch Politiek succes. Hij h

de Stem | 1988 | | pagina 2