IN DE MARKT 1 De snelste computer Voorlichtingsboek over onderhoud van woning Duurdere fiets meer in de belangstelling Kruiswerk voert actie tegen onveiligheid Meer activiteiten NEC ►verdaac ge prij ONTMOETINGSPLAATS OUDERE ALLEENSTAANDEN Rechten huurders Cadeautip Neusje schoon Boek over kanker Luchtverfrisser DE STEM CONSUMENT VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 Vrijwilligers Angst Entreeprijs Later 0 Sindelijk; draait er na iren met Kerstmis /eer eens een echt jrookje in de Neder- tndse bioscopen waar je hele familie plezier [an kan beleven. 'Wil- 3w' van producent leorge Lucas en regis- >ur Ron Howard be- fat op uiterst fantasie- [ijke wijze de klassieke trijd tussen Goed en [waad. IICHAEL JACKf S2 Door Huub Jansen Wanneer de gelegenheidsband de eerste jazz-tonen heeft ingezet, vult de dans vloer zich met mannen en vrouwen waar van de meesten elkaar niet kennen. Plaats van handeling is geen discotheek of café - daar voelen de 30- tot 40-jarige bezoekers zich niet prettig - maar landhuis De Oliphant in Rotterdam. Dit landhuis is tot 7 januari iedere zaterdagavond afgehuurd door Stichting De Witte, die zich inzet om moderne individualisten in een passende omge ving met elkaar in contact te brengen. Sfeerbepalend daarbij zijn: 'leuke mensen', cul tuur, muziek, praathoeken en een middernachtelijk souper met champagne bij kaarslicht. Hoewel echtparen eveneens welkom zijn in De Oli phant, lijkt de gebeurtenis toch meer op een con tactavond voor alleenstaanden. Het publiek ge draagt zich daar ook naar; een beetje onwennig en de kat uit de boom kijkend. Maar de eerste 'echte' avond na de officiële opening van 19 november was dan ook een vuurdoop voor Stichting De Wit te. Het was niet druk: zo'n 40 mensen hadden zich de moeite getroost 'eens te kijken wat hier gebeur de'. Daarbij was het typerend om te zien hoe de ja- ren-'60-generatie, die volgens eigen zeggen nooit de wilde haren is kwijtgeraakt en nog steeds 'de hort op wil', wat houterig staat te dansen op de muziek uit 'hun' tijdperk. Veel bezoekers zijn doelbewust alleen gebleven, want een carrière was belangrijker dan een langdurige relatie. Anderen zijn door echt scheiding of het overlijden van hun partner alleen staand. Alleen is maar alleen, vandaar een bezoek aan De Oliphant. Corine Sauer, PR-woordvoerster: „We willen van het etiket 'eenzaam' af. Er rust een taboe op con tactclubs, terwijl ik me afvraag wat er zo bezwa rend aan is. Alleen zijn is niet zielig, of iets om je voor te schamen. Wij willen alleenstaande dertigers en veertigers, die qua uitgaansmogelijkheden tus sen wal en schip vallen, de mogelijkheid bieden ge zellig uit te kunnen gaan. Om ons te oriënteren zijn we naar echte contactavonden geweest, maar daar was het net een veemarkt: met een blik van 'is het wat, of is het niets' werd er naar je gekeken. Die sfeer heerst bij ons niet; je kunt gezellig met ieder een gaan praten, we hebben vele zalen en praat hoekjes. Mensen komen niet zozeer voor sex of om een relatie op te doen hier naar toe, maar om an dere gelijkgestemden te ontmoeten. En omdat ze het vreselijk moeilijk vinden ergens alleen naar toe te gaan. Ik voel me vaak ook ellendig als ik ergens alleen naar toe ga. Als ik bijvoorbeeld in 'n disco ben, zie ik jongeren naar me kijken met 't idee: 'Die wil zeker een man versieren. Je bent als alleen staande wat kwetsbaarder, en daarom vind ik het knap dat mensen de stap durven te zetten om hier heen te komen". Stichting De Witte wordt gerund door vrijwilli gers; zelf ook alleenstaanden, verveeld door de ge ringe uitgaansmogelijkheden voor hun leeftijds groep. De Witte heeft heel wat plannen. Tot begin januari worden thema-avonden georganiseerd, met kerst en nieuwjaar is er een bal-masqué, en de mu ziek varieert elke week van jaren '60 tot soul tot jazz tot latin-américain. De Witte heeft gedacht dat de avonden voor hoopvolle relaties telkens door zo'n 150 bezoekers zullen worden bezocht. Als dat aantal niet wordt gehaald, sterft het initia tief een vroege dood. Gaat het goed, dan wordt aan uitbreiding naar de rest van het land gedacht. Het project - door Jules Deelder op de openingsavond niets anders dan 'n mogelijkheid om in het land huis een sociëteit te beginnen genoemd - wordt ge financierd door Koos van der Schelling, een Rot terdamse zakenman met vervroegd pensioen en in middels woonachtig in Vancouver, Canada. Hij stak uit 'sociale bewogenheid' 80.000 in dit niet- commerciële project, maar wil dat üever niet breed uitgemeten zien in de krant. Een houding die angst verraadt, is volgens de orga nisatoren van de 'nachten der hoopvolle relaties' ongegrond. Corine Sauer die, zoals een moeder haar kroost koestert, haar gasten ontvangt: „We laten de gasten niet aan hun lot over, maar stellen ze aan elkaar voor. Ik voel me verantwoordelijk voor ze, en als ik iemand alleen aan tafel zie zitten, ga ik er gezellig bijzitten". Met welke verwachtingen komen de bezoekers naar landhuis De Oliphant? V Nacht vol hoopvolle relaties Een avond in het Rotterdamse landhuis De Oliphant. De meesten zeggen gewoon 'n gezellige avond te willen hebben, en er eens uit te willen zijn. Een Rotterdamse vrouw van voor in de dertig noemt het initiatief van Stichting De Witte 'vreseüjk goed'. „Maar het is doodzonde dat er zo weinig mensen op afkomen. Dat is typisch Rotterdams om eerst enkele weken te kijken hoe het hier gaat, en dan durven ze pas te komen". Corine Sauer: „We verwachten dat 't over enkele weken echt gaat lopen. Nu is er nog 'n grote groep alleenstaanden die, zoals iedere zaterdag, thuis blij ven zitten. Ook die groep willen we bereiken". Een andere vrouw vindt zo'n nacht van hoopvolle relaties niet echt bijzonder leuk. De entreeprijs van 30,- is volgens haar te hoog als je ziet wat je daar voor krijgt, en ze zit als dertiger net zo graag in elk willekeurig Rotterdams café. Twee weken later is het op zaterdagavond veel drukker; zo'n honderd mensen hebben de weg naar De Oliphant weten te vinden. En zelfs in de omge ving wordt veelbetekenend gereageerd met 'Oh, moet je naar de Kromme Zandweg? Dat is toch waar dat landhuis zich bevindt en waar van die feesten worden gehouden?' Een weduwe van in de veertig zegt nog net geen vergelijking met Dennen- daal te willen maken (waar contactavonden voor alleenstaanden worden gehouden met de nadruk op 'contact', HJ), maar ze vindt het te amateuris tisch opgezet. „Dat barretje üjkt daar even te zijn neergepoot en als ik door de deur kijk, zie ik alle- FOTO HUUB JANSEN maal ladders staan. Mijn grootste bezwaar is echter dat de meeste mensen die hier komen op zoek zijn naar een mogelijke partner, terwijl ik gezellig wil uitgaan". Een andere dame, halverwege in de dertig, mij steevast betitelend als 'klein boefie' zegt het best gezellig te vinden. Om eraan toe te voegen dat ze ook al enkele glazen wijn op heeft. Een man die zo veel op Kees van Kooten lijkt dat hij zich als zoda nig voorstelt: „Ik kom hier voor de gezelligheid. Ik ben gescheiden, woon in Spijkenisse en daar is geen ene moer te beleven". In zijn gezelschap vertoeft een eveneens gescheiden vrouw, die hij in De Oliphant heeft leren kennen. Tevreden zitten ze met hun tweeën aan tafel. Zo te zien hadden ze een leuke avond. Huurders betalen in Nederland gemiddeld 30% van hun netto inkomen aan woonlasten. Bij het aangaan van een huurovereenkomst is de huurder vaak de zwakste partij. Door de schaarste aan woonruimte is hij of zij niet in de positie om de voorwaarden van de huurovereenkomst mede te bepalen. Daarom heeft Konsumenten Kontakt in samen werking met de Stichting COMAC, waarin de ver schillende Consumentenorganisaties samenwerken, êen boekje geschreven waarin huurders op hun rechten worden gewezen. Van het begin tot het einde van de huurovereenkomst. Het Boekje 'Wie is er bang voor de verhuurder?' kunt u bestellen door 1,75 over te maken voor de portokosten op postbanknummer 363913 van K.K. in Den Haag onder vermelding van 'brochure verhuurder'. Een Duitse uitvinding, die zowel in New York als Parijs een gouden medaille kreeg. Dat is de baby thermometer, die daarmee aangeeft of het aange boden voedsel niet te heet is. Want laten we eerlijk zijn, de temperatuur wordt niet of onvoldoende gecontroleerd. De moeder proeft het voedsel vaak met dezelfde lepel(!) of het de juiste temperatuur heeft. De moeder kan lip stick op hebben, verkouden zijn of andere bacte riën bij zich dragen. De ingebouwde thermometer van dit kleine le peltje, die door letters (normaal-koud-heet) en een kleurcode geel, rood en blauw de temperatuur aan geeft, maakt dit soort testen overbodig. Oudere kinderen kunnen aan de kleurcode zelf vaststellen of hun eten de goede temperatuur heeft. Het le peltje kost 12.50 en is eventueel een uitstekend cadeautje. Kunt u het lepeltje (nog) niet vinden: de importeur is Ticomex in Roosendaal. Ook bij importeur Ticomex beschikt men over een neusreinigingspompje, bedoeld voor verkouden ba by's en peuters. Immers: snuiten kunnen ze nog niet en met een wattenstaafje gaat het ook niet al te best. Het gebruik is gebaseerd op het leegzuigen van het neusje met een glashelder tuitje, dat in ver binding staat met een klein balletje. Dit moet wor den ingeknepen en vervolgens langzaam losgelaten. Door een ventiel kan het slijm niet teruglopen. Ook dit handige instrumentje kost 12,50. In het zojuist verschenen boek 'De Kleine Dokter over kanker' heeft de bekende Zwitserse homeo- paat en onderzoeker dr. Alfred Vogel de resultaten van zijn persoonlijke ervaringen en gesprekken met kankerspecialisten uit de hele wereld vastgelegd. Het boek met zo'n vijfhonderd pagina's bevat uit gebreide besprekingen van natuurlijke kankerthe rapieën en van geneeskrachtige planten, die cel woekering helpen voorkomen. Dank zij helder en eenvoudig taalgebruik toegankelijk voor de leek, maar zeker ook interessant voor medici en ande ren, die in de gezondheidszorg werken. Het boek is voor 39,95 verkrijgbaar bij de boekhandel of rechtstreeks bij uitgeverij UGN in Elburg. CO JÖN CO ON COCOON Een luchtverfrisser voor alle plekken in het huis wordt op de markt gebracht door fabrikant John son Wax Nederland in Mijdrecht. Het produkt draagt de naam 'Brise cocoon' en heeft dan ook de vorm van een cocon of van een ei. De cocon is re gelbaar door aan de bovendop te draaien en kan ook afgesloten worden. Volgens de fabrikant is hij veilig voor kinderen. Je kunt kiezen uit vier geuren: bos, kruiden, fruit en bloemen. Verkrijgbaar in de supermarkten voor 5. Fujitsu, de grootste computerfabrikant van Japan, heeft de eer. bestellingen binnen voor het nieuwste model supercomputer ijj de hoogste verwerkingssnelheid die ooit met een enkele compm., is gehaald. De snelste computer in de FACOM VP2000 serie heeft verwerkingssnelheid van 4 gigaflops, oftewel 4 miljard ven»(,, kingseenheden (floating point operations) per seconde. De snelstt supercomputer tot nu toe kwam 'niet verder' dan 3 megaflops miljoen verwerkingseenheden per seconde). V Fujitsu verwacht de komende vier jaar minstens 200 nieu-,, supercomputers te verkopen. De verkoopprijs van de snelle relet, machines is niet bekend gemaakt, maar het bedrijf verwacht datikl meeste klanten het apparaat zullen huren. De huurprijs zal komegl te liggen tussen de 600.000 en 1,2 miljoen gulden per maand. I V Supercomputers worden voornamelijk gebruikt voor weten.l schappeüjke en technische berekeningen. Het Garantie Instituut Woningbouw (GIW) te Rotterdam ho een informatief boekje uitgebracht over het gebruik en onderhoJ van de woning. Het is getiteld 'Een huis om in te leven' en bevattal van nuttige wenken en tips die kunnen bijdragen tot ongi genot van de nieuwe woning. V Zo wordt ingegaan op de ingebruikname van de opgeleverde I woning (denk aan de eerste schoonmaak, het verdrijven van bom. vocht - eerst droogstoken voordat met de inrichting wordt begon, nen e.d.), de verhuizing en de inrichting, wenken voor een warmte- en geluidsisolatie. Uitvoerig aan de orde komen ook de bij de bouw geb materialen en constructies (o.m. de fundering, kruipruimten, nen, beglazing, hang- en sluitwerk) en er worden de nodige tipsgé-l geven voor een adequaat onderhoud (bijv. schilderwerk, schooi- maak, dakonderhoud, open haard en rookkanaal). Een apart hoofdstuk is gewijd aan het omgaan met allerleiJ stallaties (verwarming, elektriciteit, gas, waterleiding, mechanisch ventilatie e.d.) en het onderhoud daarvan. Het boekje bevat verdei informatie over veranderingen (denk aan goede afspraken ove méérwerk) en verbouwingen. Wat dat laatste betreft is het oppas sen geblazen: verbouwen zonder deskundig advies (bijv. zo ma steenstrips op de tussenwanden aanbrengen) kan de nodige schadt aan de woning veroorzaken en zelfs het vervallen van garanties op leveren, zo waarschuwt het boekje. V 'Een huis om in te leven' is in eerste instantie geschreven vooi woningen met GIW-garantie, maar is uiteraard ook goed bruik baar voor andere woningen. Het wordt gratis verstrekt aan elke ko per van een nieuwbouwwoning met het GlW-garantiecertificait Voor andere geïnteresseerden is het boekje op aanvraag verknj; baar bij het GIW (prijs 7,50 inclusief verzendkosten), tel. 4332244. ■I Uit een recent gehouden consumentenonderzoek is duidelijk nal voren gekomen dat fietsen in de duurdere prijsklassen moment» I erg in trek zijn. Voor een nieuwe fiets trok tweeëndertig procent van de Nederlanders in 1987 gemiddeld een bedrag uit variërend I van zevenhonderd tot duizend gulden. B Voor een gebruikte fiets wordt door driekwart van de Ne landers een bedrag betaald dat lager is dan tweehonderd vijftig gut-1 den. De voorkeur voor de duurdere fiets heeft te maken met de beteke nis die aan kwaüteit wordt gegeven, zoals ook tweeënnegentig put cent van de Nederlanders voor aankoop van een fiets naar de er f kende fietsenvakhandel gaat om zeker te zijn van goede service et reparatiemogelijkheid. V Kleine reparaties aan de fiets worden overigens vaak zelf ver richt. Vijfenzestig procent van de fietsers doet dat en daarvoor be nodigde onderdelen worden door zevenenzeventig procent bij del fietsenvakman gekocht. V Grote reparaties worden door zesendertig procent zelf venichi en dertig procent gaat hiervoor naar de zaak waar de fiets gekocht is. De verkoop van onderdelen vertoont reeds jaren een stijgend lijn en dat bewijst dat er meer zorg aan de fiets wordt besteed ii het belang van de veiligheid en van comfortabel fietsen. V Hoewel daarover geen exacte cijfers bekend zijn, kan worden vastgesteld dat steeds meer Nederlanders hun fiets met ander! ogen zijn gaan zien en dat dit meer aandacht voor de twee wield betekent. De Bloemensdaalse kruisvereniging gaat als eerste in het land bt ginnen met een preventie-actie ter voorkoming van ongelukken i»1 en rond het huis. Daarbij wordt een groot aantal leden bezocht mei een vragenlijst die moet aantonen hoe het met die veiligheid is steld. V De actie, Kruistocht '89, is mede opgezet door de Stichtir) Consument en Veiligheid, en het ziekenfonds Spaarneland. Eind volgend jaar worden de resultaten wetenschappelijk onderzoek Verschillende andere kruisverenigingen hebben al belangstel'"" getoond. V Het Kruiswerk Bloemendaal voert de actie in het kader var zijn 111-jarig bestaan. Volgens voorzitter N.J.M. de Rooij isi<l kruisvereniging als hulpverleningsorganisatie voor de mensen thi bij uitstek geschikt iets te doen aan het grote aantal ongelukken en rond de woning. V Per jaar vinden er ongeveer 2,-3 miljoen van deze ongevall plaats. Daarbij vallen zo'n 2000 doden. Circa 70.000 mensen ten voor langere tijd in het ziekenhuis worden opgenomen. W aantal slachtoffers overtreft dat van het aantal in het verkeer. V De kosten van het project bedragen zo'n 25.000 gulden. D>' gaat voornamelijk op aan een speciaal busje waarmee de ledet len worden bezocht. Erin ligt allerlei materiaal dat laat zien wel en niet veilig is. Voor het afleggen van de bezoeken zullen sW' denten worden aangetrokken. Het Nederlands Economisch Centrum NEC gaat per 1 januari zij® hotel- en recreatiebelangen aanzienlijk uitbreiden via king met Akkersdijk Consulting International. V Met Akkersdijk en de heer A. Bouman, thans directeur Vendorado Leisure, is overeenstemming bereikt over oprich van een nieuwe vennootschap, die vrijwel alle activiteiten van kersdijk zal voortzetten. NEC krijgt een meerderheid in lenkapitaal van de nieuwe onderneming, zo heeft NEC maakt. Voor NEC betekent de overeenkomst grote uitbreiding zijn activiteiten op gebieden van recreatie en toerisme, die or' ogenblik bestaan uit de exploitatie van Holland Park's organisatie, catering en een aantal hotels. or Marjan Mes ;n schattige baby, een liefdevolle dwerg, een raadaardige koningin en baar oorlogszuchtige on derdanen, een aantrekke- jjke prinses en een over moedige ridder; zij zijn de rfdpersonen in een pannend en humoristisch Drookjesavontuur vol ma- ;ie en toverkunst, waarin tl van bestaande sprook- en legenden terug zijn vinden. aandoenlijke baby wordt eboren in het gewelddadige ilaikini-rijk van koningin avmorda (een schitterende ean Marsh). Het wichtje raagt een teken op de arm en i daarom van Hogerhand aan- ewezen om de boze koningin vernietigen. Die wil als een [oning Herodus het kind laten len, maar het wordt door en oude vrouw gered en als de leine Mozes in een bundeltje an een rivier toevertrouwd. Zo komt de baby aangedre- en bij het vredelievende Nel- i-volkje; lilliputters die de ïdbouw en de magie bedrij- De sympathieke, kleine [uisvader Willow (Warwick "iavis) ontfermt zich over het (ijzondere kind en zal het naar jn ware bestemming brengen, lat de macht van de boze ko- ingin kan worden uitgescha keld. i ®r Boet Kokke -n dikke twintig jaar gele ien waren de Beatles het ikpunt van verontwaar- ïgde commentaren toen phn Lennon vaststelde dat bekender was dan Jezus 'istus. Een popgeneratie 'ter kan Michael Jackson 'et zich veroorloven te po- Ten als de verlosser in '°°gst eigen persoon, com- 'teet met spectaculaire he lvaart, nadat hij de jeugd |an de wereld gered heeft "n de ondergang door tugs. etgebeurt allemaal in 'Moon- ,®r'> wellicht de grootst op- r-K- j ogotrip uit de filmge- Juedenis, en als zodanig uit- nd passend bij het bizarre ^omeen dat Michael Jackson J^nwaiker' is geen mu- i-7"m in de klassieke beteke nt, ar!.het woord, al wordt er .„H^bjk veel muziek in ge- Nee' Jackson, die de wqes van de onderneming ln handen had, wilde iets ercJS: z'in Publiek overdon- >t hBtnet sPectaculaire stunts, ou geven^ wi^00s gewormen enen ongetwijfeld bij de- iart w? Jackson aan hun K>r»J.ben gedrukt als hèt reenie van het moment. En anuarizij» Pl O samenwe(' SjORK (AP) Het ?orld?lpt van het ho n JJfc°mpleet met en l °Js van CBS gesci few veiling pHeJ uk 143-°°° dollar gracht. De koper ooi 1 hoorspel et door geschrei - -iling bij 143.000 dollar (28 De koper wenst? 4rVw°?rrliike PrÖs voor «tfeT H°ward Koch van H.G. Wells zes wiens Van H.G. Wells over da t een

de Stem | 1988 | | pagina 22