rottfyof Directie Robavo Sas verdwenen WERKGROEP ZEEUWSE MILIEURAAD STELT IN PRE-ADVIES Uitstel van betaling toeristenbelasting S. Steijns:4We hebben de bovenkant van een porseleinkast aangeboord' Veel bezoekers uit Randstad zondags richting Zeeland 'Vermindering van ziekenhuisbedden is onbegrijpelijk' Bisdom: Dorpshuis Ossenisse is een koopje Kortsluiting in kerstster leidt tot fikse brand tibod. drijf Kees Vermeulen BV, ïtse Automobiel Centrale, IETS TE VIEREN? tt tt FNV; 35 WERKNEMERS GEDUPEERD DOOR ONDERWERELDFIGUREN MIDDELBURG TERNEUZEN - Een speciale werkgroep, die namens de Zeeuwse Milieuraad een pre-advies heeft opgesteld over de WOV-va rianten, is fel gekant tegen een Westerschelde Oeververbinding tussen Ellewoutsdijk-Terneu- zen met een aanvoerweg door de Zak van Zuid- I beveland. i KESSEN: LUCHT IS OPGEKLAARD T27 ZIEKENHUISRAAD AAN GS: 'ZO GEK ALS IN HONTENISSE HEB IK HET NOG NIET MEEGEMAAKT' van onze correspondent Kampioenendag De Vrede Sas PSP vergadert in Middelburg komt nog. Op iedere stappen financierings- /aarvan de laatste ter- >eat-dealer vertelt u er fijne van. Voor uw party, reünie, bruiloft of gewoon gezellig uit eten. specialiteiten restaurant culinair niveau vriendelijke prijzen Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 j DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De direc tie van het aannemingsbe drijf Robavo uit Sas van Gent is met de noorderzon vertrokken. Tenminste vijf endertig werknemers uit Zeeland en Zuid-Holland zijn daarbij aan hun lot overgelaten. De werknemers hebben nog loon tegoed over periodes die variëren van één tot zeven we ken. Sommigen hebben boven- dien nog vakantiebonnen te goed. Robavo werkte in onder aanneming voor aannemers in onder andere Rotterdam, Vlaardingen en Roosendaal. Een aantal daarvan heeft de werknemers voor wat hun deel betreft schadeloos gesteld. De Bouw- en Houtbond FNV heeft nu de andere hoofdaannemers aangeschreven. In haar brief, waarin Robavo als 'onderwe reldfiguren' wordt geken schetst, doet de bond een drin gend beroep op die aannemers om de werknemers te betalen. De bond stelt dat ze, conform de cao Bouwbedrijf, wat het loon betreft aansprakelijk zijn voor een periode van vier we ken. „Wij staan op het standpunt dat bedrijven die met dit soort onderaannemers in zee gaan, moreel een dure plicht hebben ten aanzien van de maatschap pij in het algemeen, en werkne- mers in het bijzonder, om extra kosten voor hun rekening te nemen", aldus de bond. Ge vraagd wordt dan ook om nog vóór Kerstmis te betalen, „zo dat aan de onzekerheid voor deze werknemers zo snel moge lij k een eind komt en ook zij 'Geen oostelijke WOV' Van onze verslaggever Een dergelijke verbinding zou volgens de werkgroep een regelrechte aanslag betekenen op milieu, landschap en natuur in het gebied. In de nabije toekomst zouden tracé's Kruiningen-Perk- I polder, Borssele-Hoofdplaat, Borssele-Terneuzen (west) en de zogenaamde O-variant, het handhaven van de veren, nader I uitgewerkt moeten worden. De speciale commissie van ie milieuraad, waarin verte- I genwoordigers zitten van de Zeeuwse Milieufederatie, FNV, Landbouwschap, Kamers van Koophandel wil voorts dat ge deputeerde staten een uit spraak doen over aard en doel van de WOV. „Gaat het om een regionale, I bovenregionale of internatio nale verbinding?," vraagt de werkgroep zich af. De leden van de commissie zelf hebben wat dit aspect betreft stelling genomen. „Het primaire accent dient te liggen op de oplossing van verkeersplanologische I knelpunten en het Zeeuws be- ig," valt te lezen in het pré- advies van de werkgroep aan de Milieuraad. Eensluidend zijn de werkgroepleden echter 'et, omdat de vertgenwoordi- I gers van de Kamers van Koop handel van mening zijn dat de WOV een noord-zuid as tot I stand dient te brengen. Een verbinding tussen Vlis- I singen-Breskens is uit oogpunt I wn milieu en landschap wei nig problematisch. Anderzijds worden er grote problemen verwacht op het verkeerstech nisch en planologisch gebied. „De realiteitswaarde van dit alternatief is dermate laag, dat het niet noodzakelijk is om dit in de tweede fase uit te wer ken," wordt gesteld. De WOV tussen Hoofdplaat en Borssele, de varianten oost en west, zijn uit oogpunt van milieu relatief gunstig. Als er voor een van de varianten een voorkeur moet worden uitge sproken, kiest de werkgroep voor een westelijke variant, omdat deze niet ten koste gaat van een deel van het Paulina- schor. Dezelfde argumenten gelden voor de aanlanding van de WOV, westelijk van Ter- neuzen bij het Dow Chemical- terrein. Daar zou echter onder zoek verricht moeten worden naar veiligheidsaspecten. De verbinding Kruiningen- Perkpolder is volgens de werk groep van de milieuraad het meest milieuvriendelijke alter natief en behoort dan ook na der te worden uitgewerkt. De provinciale milieuraad buigt zich maandag 19 decem ber over het pré-advies. De vergadering in het provincie huis in Middelburg begint om 14.30 uur. be Zeeuwse Milieuraad, is fel gekant tegen een Wester- ™e Oeververbinding tussen Ellewoutsdijk-Terneuzen. Van onze verslaggever I Hom?STERZANDE De drie camPings in de gemeente van i .se hebben voorlopig uitstel gekregen van betaling ndIUoenstenbelasting aan de gemeente. Werd tijdens de raadsver- ter^c3legSeeld VanaCh~ Volgens burgemeester A. ossen is er een eerste gesprek ^st met de onwillige cam- Wiouders en zijn er van njden voorstellen gelan- m. Over de inhoud daarvan J, de burgemeester nog J8,kwijt. „We gaan nu de S'jkheden onderzoeken", uit» .Hgis nu in ieder geval lin„ tejd'tot de onderhande len zijn afgerond. S. Steijns met enkele nieuwe vondsten. - FOTO'S WIMKOOOYMAN Van onze verslaggever HULST - Bij de spulletjes die leden van de archeologi sche werkgroep van de oudheidkundige kring hebben opgegraven op het bouwterrein aan de Kloostergang in Hulst zijn enkele unieke vondsten. Dat blijkt nu het re sultaat van de opgravingen nader op een rijtje is gezet. De aandacht gaat daarbij vooral uit naar een wijnkan- netje en vier drinkkroezen van steengoed. Dat is aarde werk dat veel harder gebak ken is dan het gebruikelijke aardewerk. Het serviesgoed dateert uit het einde van de vijftiende en begin zestiende eeuw. Onderzoek heeft uitge wezen dat de oorspronk van het aardewerk moet worden gezocht in Henegouwen. „Het is voor deze streek zeer uniek", zegt Sjef Steijns van de archeologische werk groep. „Ik heb al miljoenen scherven gezien, maar nooit iets van dit soort aardewerk". Volgens Steyns is het ook vrijwel nergens in een mu seum te vinden. „Alhoewel ik denk dat er in Antwerpen misschien enkele exemplaren van dit aardewerk in een mu seum te zien zijn". Steijns vermoedt dat de wijnkan en kroezen in Hulst terecht zijn gekomen via een reiziger die het spul uit Hene gouwen heeft meegenomen. De archeologische werkgroep heeft maar een klein gedeelte van het bouwterrein kunnen onderzoeken. Het aardwerk werd aangetroffen in wat vroeger ongetwijfeld een kel der was van het daar aanwe zige klooster. „Het zou best kunnen dat we de bovenkant van een porseleinkast hebben aangeboord en dat er nog veel meer van dit soort spullen liggen". Of dat zo is zal wel altijd in het vage blijven. Im mers, op het terrein verrijzen binnenkort woningen. De vondsten, waaronder ook nog enkele gave borden, worden in een speciale vitrine uitgestald in de kelder van het Hulster streekmuseum. Daar heeft men pas trouwens nog een aardige aanwinst bij, een grote antieke staande klok. Het uurwerk stond in de Steijns en Grammen zetten een klok in elkaar die afkomstig is uit het voormalige ziekenhuis. bestuurskamer van het Hul- schenking gekregen", zegt ster ziekenhuis, dat sinds gis- Steijns. „Daar zijn we bijzon teren geen ziekenhuis meer is. der blij mee, want het is een „We hebben die klok als prachtig exemplaar". VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 'prettige feestdagen' kunnen genieten." Volgens de Bouw- en Hout bond is het niet uitgesloten dat er nog meer gedupeerden zijn, die zich niet bij de bond hebben gemeld. De bond roept die mensen op om zich alsnog te melden, zodat ook voor hen ge probeerd kan worden te ach terhalen waar ze recht op heb ben. De werknemers van Robavo verrichtten timmer- en metsel werk in heel de regio 'tussen Sas van Gent en Rotterdam'. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Op een zomerse zondag maken rond 10.000 mensen uit de Zuidelijke Randstad een dagtochtje naar Zeeland. Op een matige zon dag zijn dit er altijd nog 5.900. Zij vormen ongeveer de helft van het totaal aan tal dagrecreanten dat via de noordelijke (voor Zuid-Holland zuidelijke) routes Zeeland binnen trekken. Dit blijkt uit een giste ren in Den Haag gepre senteerd rapport, dat door gedeputeerde J. Ventevogel werd aange boden aan kamerleden, de directie openluchtre creatie van het Ministe rie van Landbouw en Visserij en W. Aantjes, voorzitter van de voorlo pige adviesraad voor de openluchtrecreatie. Het rapport is geba seerd op een onderzoek waarbij op zondag 12 juni 1988 de kentekens wer den genoteerd van auto's die via Grevelingendam en Brouwersdam Zee land vanuit het noorden binnentrokken. Via de Rijksdienst voor het Wegverkeer kregen de auto-eigenaars een en quêteformulier toegezon den. Van de in totaal 1820 verstuurde formulieren kwamen er 751 ingevuld terug. Een goed percen tage, zo werd gezegd. Uit het onderzoek blijkt volgens de onder zoekers duidelijk dat Zeeland een belangrijke bovenregionale functie vervult op het gebied van de dagrecreatie, vooral voor de zuidelijke Rand stad. Dat blijkt ook uit het gegeven dat ruim 85 procent van de onder vraagden uit dit lands deel bij zonnig weer één of meer dagtochten naar Zeeland wil maken. Voornaamste trek pleister van Zeeland blij ken de Noordzeestranden te zijn. Daarnaast scoren ook de binnenwateren goed. De Deltaweerken vormen een unieke at tractie voor een dagtocht en werden door vijftien procent ondervraagden genoemd. Naast de watergebon- den recreatiemogelijkhe den blijken ook het Zeeuwse landschap en de historische dorpen en steden voor veertig pro cent van de bezoekers uit de Randstad mede een reden richting Zeeland te trekken. De combinatie van de diverse recreatieve ele menten in Zeeland geeft de provincie voor de Randstedeling een beeld die hem een bijzonder goede beoordeling als re creatieprovincie ontlokt. Het aanbod in Zeeland heeft een dermate hoge meerwaarde in vergelij king met de eigen woon omgeving dat het voor de recreanten uit de Zuide lijke Randstad een ideaal doel voor een dagtocht is. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De Provinciale Ziekenhuisraad Zeeland vindt het onbegrijpelijk dat Gedeputeerde Staten (GS) in het onlangs uitgebrachte 'voorontwerp functieplan alge mene ziekenhuizen' weer een aanzet geven tot een verder gaande beddenvermindering in de algemene ziekenhuizen. In een brief aan Provinciale zijnszorg". De raad wijst erop Staten wijst de raad erop dat dat rond 6,5 procent van de Zeeland sinds 1984 drie zieken- Zeeuwse beroepsbevolking in de gezondheidszorg werkzaam is en dat het gebeuren daar omheen ook de nodige econo mische activiteiten met zich brengt. huisbedden per duizend inwo ners heeft, terwijl dat er vol gens de Wet Ziekenhuisvoor zieningen 3,4 mogen zijn. Ook in de gezondheidszorg wordt met getalletjes gewerkt. Het draagvlak is in een aantal gevallen in Zeeland al te gering om bepaalde voorzieningen te realiseren. En dit tast het voor zieningen-niveau in Zeeland aan, daarom dat de raad ver bijsterd reageert op het voor ontwerp. De Ziekenhuisraad, waarin alle Zeeuwse zieken- en ver pleeghuizen zijn verenigd, vindt dat in de strategische toekomstverkenning, vandaag aan de orde tijdens een Staten vergadering, de gezondheids zorg er maar bekaaid afkomt. „De gezondheidszorg moet ge zien worden als een zelfstan dige economische sector en niet als een deelsector van de wel- Van onze correspondent SAS VAN GENT - Postduivenvereniging De Vrede uit Sas van Gent houdt zondag 18 december de jaarlijkse internationale kam pioenendag in zaal Re seda aan de Noord weststraat. Deze dag wordt voor de 43e keer gehouden. De zaal gaat om 10.00 uur open. De dag duurt tot 17.0 uur. Er zijn duivenlief- hebbers met hun kam pioenen vertegenwoor digd uit Zeeland, Brabant en België. Om de kosten te dekken is er om 15.00 uur een bonnen verkoop. Wet houder Marquinie neemt de huldiging van de kam pioenen voor zijn reke ning. Tussentijds - is een diner gepland. De toeristenbelasting is al sinds de invoering vorig jaar een heet hangijzer geweest. Het plan leidde tot felle protesten van de campinghouders die tot op heden weigeren het hun door de gemeente opgelegde voorschot te betalen. Volgens burgemeester A. Kessen is er nu echter een 'verhelderend' gesprek geweest dat tot gevolg heeft gehad dat 'de lucht nu voor een belangrijk deel is op geklaard'. „We gaan samen zoeken naar een goede toe komst". Van onze verslaggever OSSENISSE/BREDA - Met de aan koop van het verenigingsgebouw in Ossenisse voor 60.000 gulden heeft de gemeente Hontenisse een echt koopje gekregen. Dat stelt econoom C. Dirkx van het bisdom Breda. De kritiek van met name burgemeester A. Kessen en raadslid C. Roctus dat de kerk iets aanbiedt dat in feite al van de ge meenschap is wijst Dirkx van de hand. „Het gebouw staat op 4500 vierkante meter grond van de kerk", zegt hij. „Het gebouw zelf heeft destijds inclusief de inrichting 110.000 gulden gekost. Een gedeelte daar van was geld uit het rampenfonds, maar de kerk heeft er zelf ook nog eens 60.000 gulden in gestopt". Dirkx: „We hebben afgesproken dat een onafhankelijk taxateur de waarde zou be palen. Daaruit kwam een bedrag van 120.000 gulden. Wij hebben gezegd, we wil len best iets voor de gemeenschap van Os senisse doen. Dus willen we het gebouw verkopen voor 60.000 gulden. Dat is na tuurlijk een koopje voor zo'n gebouw dat piekfijn in orde is". De econoom zegt twijfels te hebben over het vermeend achterstallig onderhoud. „Het is geen kunst om aan het gebouw voor een ton te verbouwen. De staat van het gebouw is echter goed". De overdracht 'om niet' van andere pa rochiehuizen in de gemeente Hontenisse is gebeurd voor Dirkx zijn tijd. „Maar in die gevallen had de gemeente al jaarlijks sub sidie geven in de exploitatiekosten. Osse nisse heeft nog nooit een gulden van de ge meente gekregen. Wie denk je dat er me nigmaal heeft bijgedragen? Juist, de kerk. Kijk als de gemeente geld in de exploitatie van het gebouw had gestopt was het een andere zaak geweest. Dan was er wellicht reden om het gebouw voor een symbolisch bedrag te verkopen. Maar nu niet". Dirkx is verbaasd dat de gemeente nu toch weer wil proberen wat van de zestig mille af te krijgen. „Ik kom uit het be drijfsleven. Daar kent men het begrip goed koopmanschap. Als je een akkoord hebt en je komt daar dan weer op terug, dan begin ik zwaar te twijfelen. Ik heb al veel onderhandelingen meegemaakt, maar zo gek als in Hontenisse heb ik het nog nooit meegemaakt". MIDDELBURG - Kortslui ting in een lampje van een voor een raam aange brachte kerstster heeft woensdagavaond laat geleid tot een fikse brand. Doordat de gordijnen vlam vatten kon het vuur zich snel uitbreiden in de woonkamer van de familie W. aan de La Palmastraat in Middelburg. De brandweer van Middelburg was het vuur spoedig meester. De schade,zo werd gisteren door verzekeringsexperts vast gesteld, bedraagt 20.000 gulden. In verband met deze brand wordt geadviseerd geen kerst sterren gevoed door een electri- sche verlichting zo op te han gen dat deze direct in contact staan met andere brandbare stoffen. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De PSP Zeeland vergadert zaterdag 17 december in de stations restauratie van het station Middelburg. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. Tot 10.45 uur worden de huishoudelijke zaken behan deld. Rond 10.45 uur spreekt Jan Goedman over de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening en de gevolgen daarvan voor Zee land. Na deze spreekbeurt kun nen de aanwezigen nog vragen stellen en met elkaar discussië ren. edrag met een maximum van f 10.000, -

de Stem | 1988 | | pagina 13