'Waar de Ster bleef stille staan' Laatste dagen Vlaamse Tiendaagse in Terneuzen Gheselscap Goet ende Fijn: 'Rondom Midwinter' Karola Pezzaro in Galerie Bellamy Ij Amateurs exposeren in Streekmuseum van IJzendijke Kerstconcert in de Carolus Ladysmith Black Mambazo treedt op in Opera van Gent DE STEM GIDS THEATER DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 De Sapeurloot en Verbroken Code Familiemusical in NTG Berlijnse punk in Jamasj 'De moeilijke overtocht' in St,-Niklaas Die Fledermaus door Praagse groep Boottocht Mozart en Mendelssohn door Nieuw Belgisch Kamerorkest Laatste Orgel concert Grote kerk nn STEM GIDS Opmerkelijke produkties in De Singel NEDERLAND 3 DUITSLAND 1 T1 FELIX Timmermans was een Vlaamse schrijver die menselijk leed en ook volks plezier schilderde in een begrijpelijke een aangrijpende taal. Zo vloeide uit zijn pen de kerstlegende 'Waar de ster bleef stille staan'. Een toneelstuk dat door de Camere 'Sint Jan ten Steene de komende dagen driemaal wordt opgevoerd. Vorig jaar was het succes groot en daarom besloot regisseur P. Verwer tot een herhaling. Uitvoeringen zaterdag 17 december in 'Den Dullaert' in Hulst, 18 december om 15.00 uur in het Zuidlandtheater in Ter- neuzen en 27 december in de Halle in Axel. Drie arme sloebers, Pitje Vogel (Frans de Schepper), Suskewiet (Henk van den Branden) en Schrobberbeeck (Walter Boussen) gaan op kerstavond naar het ca fé van Polien Pap (Silvie Merckx). Ze be sluiten zich te verkleden als Driekoningen en langs de deuren te gaan met een lied. Zo halen ze heel wat centjes op. Na ver loop van tijd verdwaalt het drietal. Ze ko men terecht bij een soort wagen waar zij de weg vragen. De bewoners zijn hele bij zondere mensen. Het ware kerstverhaal begint dan. Aanvang in Hulst en Axel 20.00 uur. TWEE toneelprodukties in Brugge vragen deze week de aandacht. Dinsdag 20 decem ber spelen Nederlandse ac teurs 'De verbroken code' van Whitemore. De belevenissen van Turing, een knappe wiskundige, tij dens de tweede wereldoorlog. De hoofdrol wordt vertolkt door Willem Nijholt. Het stuk is een vlechtwerk over de ob sessies van Turing. Obsessies over zijn jeugd en zijn werk tijdens de oorlog. Aanvang 20.00 uur in de stadsschouw burg in Brugge. Een dag later wordt even eens in de stadsschouwburg in de cyclus Nieuw Theater 'De Sapeurloot' van Bourdet voorgesteld. De Stichting Zuidelijk Toneel speelt dit absurdistisch werk in een vertaling van Roobjee. Het geheel is grotesk, op het randje van de commedia del- l'arte. Voor deze voorstelling nemen publiek en spelers sa men plaats op het podium. Aanvang 20.00 uur. De sopraan Maria Venuti VOOR het kerstconcert in de Carolus Borromeuskerk 4n Antwerpen wordt dit jaar te ruggegrepen naar één van de absolute hoogtepunten van de muziekliteratuur. Het Koninklijk Filharmo nisch Orkest van Vlaanderen speelt, onder leiding van Günther Neuhold, de cantates DE naam Pinokkio kent elk kind. Het roept het beeld van een houten pop op die veran dert in een jongetje van vlees en bloed. Hij haalt streken uit, is ongehoorzaam en krijgt dan een lange neus. Dit gegeven inclusief de brave man Gepetto en de sluwe vos en kater is door Jan de Vuyst en Luc Perceval be werkt tot een prachtige musi cal die door het gehele gezin bekeken kan worden. De pro- duktie loopt van 17 december tot 15 januari in het NTG Tol huis in Gent. Aanvang tel kens 20.00 uur. Middagvoor stellingen om 15.00 uur. TWEE bands uit de punk- scene van Berlijn spelen za terdag 17 december in jonge rencentrum Jamasj in Ter- neuzen. Doe. Rat speelt voornamelijk straight-forward Berlijnse hardcore. De tweede band heet The Ewings en speelt melodieuze en soms zelfs rus tige punk, die af en toe neigt naar de muziek van een groep als The Bad Brains. The Ewings zijn bezig aan een tournee door Europa en ma ken live waar wat ze al eens op de plaat hebben vastge legd. Het dubbelconcert be gint om 21.30 uur en de entree bedraagt veertien gulden. Opnieuw biedt Jamasj de mogelijkheid tot overnachten. - FOTOARCHIEF DE STEM 1, 2 en 3 van het Weihnachts Oratorium van Bach. Donderdag 23 deceppber om 20.00 uur begint hef concert in kerstsfeer. Medewerking ver lenen het Antwerps Bachkoor en de solisten Maria Venuti (sopraan), Ursula Kunz (alt), Zeger Vandersteene (tenor) en Michael Schöpper (bas). Een buitenkansje voor de liefhebbers van een romanti sche Bachvertolking. HET toneelstuk De Moeilijke Overtochtvan T. Stoppard wordt dinsdag 20 december gespeeld door de Koninklijke Nederlandse Schouwburg (KNS) in de stadsschouwburg in St.-Niklaas. Aan boord van een luxe pass- giersschip houden een com ponist, de auteur en acteurs van een musicalgroep elkaar gezelschap. De componist be trapt op een romantische avond zijn vrouw in een lief desspel met de hoofdacteur. De poppen gaan dan aan het dansen. Er wordt besloten drastisch in te grijpen. Het stuk zit vol verbale hoog standjes en Stoppard heeft een aparte wijze om zaken humoristisch uit te werken. Aanvang 20.00 uur. DE operette Die Fledermaus is een bestseller. J. Strauss verwerkte hierin een in drukwekkend geheel van muzikale ideeën. Het is een werk dat volop ont spanning biedt door een grote dosis humor. Maandag 19 de cember speelt het Praags Operettentheater deze heer lijke produktie in de Elisa- bethzaal in Antwerpen. Aan vang 20.30 uur. DE groep Ladysmith Black Mambazo uit Zuid-Afrika treedt vrijdag 16 december op in de Koninklijke Opera in Gent. Voor die gelegenheid levert het Museum van He dendaagse Kunst twee kunst werken die dienen als een uniek decor tijdens het optre den, dat om 20.00 uur begint. De groep is bekend sinds haar wereldtoernee met Paul Si mon in 1986. De leden zijn af komstig uit drie families van het Ladysmith Emnambithi district (Durban). De sound is spookachtig en hypnotise rend, gesteund door perfecte harmonieën. De choreografie is gebaseerd op danstradities waar John Clegg inspiratie uit put. De muziek geeft de leefsfeer van de Zuid-Afri kaanse immigranten weer, die werken in de diamant- en goudmijnen. Paul Haenen (rechts) en Dammie van Geest in 'Frappant' FOTO STEYE RAVIEZ DE komende dagen vinden de laatsts voorstellingen in het kader van de Vlaamse Tiendaagse in het Zuidland theater plaats. Morgen, vrijdag 16 de cember, is er een concert door het Nieuw Vlaamse Symfonie Orkest on der leiding van Patrick Peire. Op het programma staan de ouverture Prometheus van Beethoven, symfonie nr. 40 KV 550 van Mozart en Beethovens vierde symfonie. Oorspronkelijk zou Han de Vries als hobo solist aan het concert meewerken, maar deze moest wegens ziekte afzeggen. In plaats daarvan staat nu de veertigste symfonie van Mozart op het programma. Het Nieuw Vlaams Symfonie Orkest, voorheen het Westvlaams Orkest, bestaat geheel uit beroepsmuzikanten. Op 31 maart treedt het orkest opnieuw op in het Zuidlandtheater. Dan is Rian de Waal so- lopianiste. 'Vossen of de fraaie historie van de vos Reinaert in het direnrijk Belgie'. Zo luidt de titel van het theaterstuk van De Zwarte Komedie, zaterdag 17 december te zien in de Vlaamse Tiendaagse. In de voorstelling vertoont Reinaert opvallende gelijkenis met Happart, de omstreden burgemeester van Voeren. Overigens volgt De Zwarte Komedie het oorspronkelijke verhaal vrij nauwgezet. Aanvang 20.00 uur. Als toefje van het festival vindt zondag 18 december de eerste boottocht in het kader van de culturele samenwerking tussen Terneuzen en Gent plaats. Het Nederlands Toneel Gent en het Zuidlandtheater laten het Gentse stadsschip de Jacob van Arte- velde vier keer van Gent naar Terneuzen of omgekeerd varen voor een voorstelling. De eerste boot vertrekt zondag om 11.30 uur uit de haven aan de Schuttershoflaan. In Gent gaan de passagiers met de bus naar het Tolhuiscomplex, het tijdelijke onderkomen van het Nederlands Toneel Gent, om daar de voorstelling P'inokkio te zien. Na afloop is er en broodmaaltijd aan boord van de Artevelde. Om ongeveer 20.00 uur is de boot terug in Terneuzen. De Camere van Rhetorica Sint-Jansteen speelt zondag 18 december het succesvolle stuk En waar de Sterre stil bleef staan. De aanvang is 15.00 uur' Woensdag 21 december is er in Porgy Bess een filmvoorstelling van de film Bird Now, van Marc Hureaux. Deze documen taire speelfilm schetst een boeiend beeld van het leven en de muziek van deze jazz- gigant. De film begint om 20.00 uur. Paul Haenen, bij velen bekend via zijn creaties Margreet Dolman en Dominee Gremdaat, presenteert woensdag 21 de cember zijn cabaretprogramma Frappant. Haenen is een bijzondere theaterpersoon lijkheid, wiens voorstellingen een menge ling zijn van cabaret, typeringen, perfor mance, literatuur en live-journalistiek. Haenen is nu voor de eerste keer in Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorstelling begint om 20.00 uur. VANAVOND speelt het Nieuw Belgisch Kamerorkest, onder leiding van Jan Caeyers, in het cultureel cen trum in Lokeren. Het jonge orkest zit in de lift. Met een gedegen aanpak en een grote dosis enthousiasme wordt er gemusiceerd. In Lo keren staan goed in het ge hoor liggende composities op het programma, dat om 20.00 uur begint. Van Mozart Eine kleine Nachtmusik en de con certante symfonie voor hoorn, klarinet, hobo en fagot. Het concert wordt besloten met de Italiaanse symfonie van Men delssohn. Het Gheselscap Goet ende Fijn FTOTO ARCHIEF DE STEM IN het gemeenschapscentrum Den Dullaert te Hulst ver zorgt het 'Gheselscap Goet ende Fijn' een kerstspro gramma Rondom Midwinter op maandag 19 december op 20.00 uur. Gheselschap Goet ende Fijn, waarvan Robbert en Anja van Lint het middelpunt vormen, is een al jarenlang bestaand en semble, dat zich heeft gespecialiseerd in oude muziek en volks muziek. Het beschikt niet alleen over en immens repertoire van Neder landse en Vlaamse liederen en muziek, maar ook over een grote kennis van volksgebruiken en folklore. Dat heeft het ensemble (waarvan de naam is ontleend aan het Egidiuslied uit de veertiende eeuw) in staat gesteld diverse theaterprogramma's te ontwikkelen en mee te werken aan his torische manifestaties, Breugheliaanse festiviteiten en aan fes tival in binnen- en buitenland. Hoe verschillend die voorstellingen inhoudelijk ook zijn, ze hebben gemeen dat de toehoorders mogen rekenen op een af wisseling van ernst en vrolijkeid, muzikaal luistergenot en lichtvoetig vermaak. Het programma Rondom Midwinter be staat uit liederen, teksten en folklore uit de tijd van Advent tot en met Driekoningen. DE Oostduiste musicus Wil- fried Promnitz verzorgt het laatste concert in het kwartet najaarsconcerten in de Grote Kerk in Terneuzen. Van avond begint 20.00 uur een concert voor orgel met zang. Promnitz studeerde aan het conservatorium van Dresden. Piano, orgel, koordi rectie, cello en compositie. Op zeer jeugdige leeftijd zong hij al in het beroemde Dresdener Kreuzchor. Op 20-jarige leef tijd was hij solo-repetitor bij de Staatsopera van Dresden. Naast optredens als organist en pianist schrijft hij ook re gelmatig film- en toneelmu ziek. Als organist legt hij zich voornamelijk toe op de Ba rokmuziek. Ook zingt hij li-' turgische gezangen, zowel a capella als zichzelf begelei dend. GALERIE Bellamy 19 in Vlis- singen heeft een nieuwe ex posant in de reeks van zeven kunstenaars die grensverleg gend bezig zijn. Karola Pez zaro uit Den Haag is een kun stenares die vooral door ar chitectonische vormen wordt geïnspireerd. Het dak, de toren en de poort zijn enkele basisvormen waarmee ze aan de slag gaat. Ze hecht een symbolische waarde aan deze vormen. Een dak biedt bescherming. Het dak tekent de 'eigen plek' in het landschap af. Een toren is een uitkijk. Het kan ook een brug naar de hemel zijn. Een poort is een doorgang, en te vens een overgang tussen twee situaties. Met dit soort oersymbolen in haar l schept Karola Pezzaro eigen architectuur. Ze maakt constructies jj drager zijn van stroken M tiel. De textiel bepaalt J identiteit van het kunstwer] ritme, dichtheid, kleur en manier van hangen. De ken herinneren aan si. men, tenten, vlaggen en val nen. De kunstenares streefil naar vormen die harmonies verstildheid uitstralen. Karola Pezzaro e: tot en met 11 januari in lamy 19, ondergebracht inj Stedelijk Museum van singen. De openingstijden^ dinsdag tot en met vrijda. van 10.00 tot 12.30 en van 13.jl tot 17.00 uur. Zaterdag 13.00 tot 17.00 uur. Before dawn Driehonderd Zuidafrikaansi istenaars namen deel aai u culturele manifestatii ?ASA (Culture in anothe. touth Africa). Onder de tite rflefore down' zendt d( a een documentaire ui tver deze bijeenkomst, dit Tac grootste en meest explo jeve culturele conferentii Len apartheid' werd ge noemd. In diverse Amster damse theaters en ook oi Schiphol manifesteerden ziel ichrijvers, acteurs, musici ichilders en filmers. In 'Be fore dawn' worden de beel- Een van deze happening af Cewisseld met archiefopna ï,en uit Zuid-Afrika en frag meuten uit de in 1959 ge naakte speelfilm 'Come bacl rica' met Miriam Makeba. tm [21.30 Pool- survival L'Escaut Terneuzen. Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit uit Clinge. Churchill Hotel Terneuzen. Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. L'Aubergerie Hulst. Werk van Urbain Marin en Guido Eek- hardt uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Streekmuseum IJzendijke. Ex positie van elf amateur-kunste naars. Tot en met 31 december. Open maandag tot en met vrij dag van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen. Expositie ikonen. Tot 5 februari. Open dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Aurin-huis IJzendijke. Expositie Marten Muller. Tot en met de cember. Dagelijks open van 14.00 tot 20.00 uur. IN de Singel in Antwerpen zijn deze week enkele opmer kelijke produkties. Zaterdag 17 december treedt het Thea ter STAP op. De groep bstaat uit mentaal gehandicapte ac teurs en actrices. ILI 1'.J\ éirtSJ&W Zij verzorgen onder profes sionele begeleiding volwaar dige voorstellingen in bin nen- en buitenland. Samen met de Nieuwe Muziekgroep maakte STAP Tussenbeide, een combinatie van dans, to neel en muziek. Het sleutel woord van de voorstelling is Confrontatie. Aanvang in de Rode zaal 19.00 uur. Een dag lager begint de cy clus Zondagwerk. Een zestal ochtenconcerten in de Blauwe zaal. Om 11.00 uur treden de leerlingen van de kamermu ziekklas van Louis Gilis op. Deze hoboïst bouwde naast zijn leraarschap een goede carrière op. Op het pro- Museum voor Schone KiumJ Antwerpen. O verzichts tenteer,. I stelling De Braekeleer. Tot 8ji. nuari. Open dinsdag tot en mei zondag van 10.00 tot 17.00 uur, Galerie Bellemans Axel. Beeld-1 houwerk van Anthony Hermejl en schilderijen van Gerard Rn Tot 1 januari. Open tijdens \nr,.| keiuren. De Singel Antwerpen. Archit.. tuur van de Eindhovense School I Tot 15 januari. Open dinsdag s| en met zondag van 14.00 tot HIJ uur. 24 en 31 december gesloten Galerie Trouvaille Teraetizffll Werk van Maya Wildevuur. Totl en met 31 december. Geopend tij dens winkeltijden, maandagge sloten. Galerie Bellamy 19 VUssingtr] Werk van Karola Pezzaro. Toten met 11 januari. Open dinsdagmI en met vrijdag van 10.00 tot lij] en van 13.30 tot 17.00 uur. Zater-i dag van 13.00 tot 17.00 uur. ■Op zeshonderd kilometei (jonen de Poolcirkel organi seerde de AVRO in april var fijt jaar een speciale 'Survi val of the fittest'. Aan dezt Ipoolsurvival' in en rond dt ■ad Tromsö namen ze: -jams van doorgewinterd* [tieten deel, bij temperatu ten van 10 tot 15 graden on- fier nul. Nederland werd ver- Lgenwoordigd door Jan var "utten en Tini van Kuyk .esp. kapitein bij de mari- tiers en instructeur bij d< landmacht. Ze moesten o.a jjsklimmen, kanovaren tus- skiën er nglaufen. Louis Gilis - FOTO ARCHIEF DE SB gramma literatuur voor di verse houtblazers. Dinsdag 21 december voert Pratum Musicum, met mede werking van Capella Breda, de drie kerstcantates uit van het Weihnachts Oratorium van Bach. Medewerking ver lenen de solisten Jeanine Lambrechts (sopraan), Peter de Groot (altus), Guy de Mey (tenor) en Werner van Me- chelen (bas). Het geheel staaf onder lieding van Marcel On- sia. Aanvang in de Blauwe zaal 20.00 uur. 22.55 Spiegel zaal Ie ovale Spiegelzaal in hei imsterdamse Concertge- «uw is onderwerp van eei orte muziekfilm bij de NOS ,an het slot van het jubi- eumjaar van de honderdja- ige muziektempel maakter cineaste Frederieke Jo- hems en componiste Mar ket Hoenderbos een im- iressie van de Spiegelzaal ali pelruimte voor muziek ei ans. 23.00 Tatort Tentoonstelling amateur- kunstbeoefenaars uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Streekmuseum West- Zeeuws-Vlaanderen presen teert.... IJzendijke. Open: werkdagen van 10.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Za./zo. van 14.00-17.00 uur. Tot 31 de cember 1988. Het was een goede gedachte van de tentoonstellingscomis- sie van de gemeente Oost burg, bestaande uit de beeld houwer Ernest Joachin, de graficus Jaap Clement en de directrice van het ZIKV, A.L. Soet, eens een greep te doen uit het arsenaal van amateu ristische kunstbeoefenaars uit de regio en van het werk van een aantal hunner een expositie in te richten in het Streekmuseum te IJzendijke. Want naast het folkloristi sche, heemkundige en histori sche vormt ook de vrijetijds besteding op artistiek vlak een facet van de regio. Zo kwamen hier 83 werk stukken van elf amateurs bij een, die in de hal, het trap penhuis en in een grote zaal van de bovenverdieping van het museum professioneel ge presenteerd worden. Voor deze eerste expositie, waar van het de bedoeling is haar nog door meerdere soortge lijke te laten volgen, deed de tentoonstellingscommissie vooral een beroep op die ama teurs, die op een enkele uit zondering na voor kortere of langere tijd scholing genoten bij het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vormgeving of anderszins. Men vindt hier dus nog niet de volstrekte autodidacten en zondagsschilders, die West- Zeeuws-Vlaanderen onge twijfeld ook herbergt en die hun beeldende expressie drang meer in het verborgene botvieren en die na verloop van de nodige tijd en voorbe reiding zeker ook aan bod ko men. Wat aan het hier tentoon gestelde werk, dat in het te ken staat van de aquarel en de ruimtelijke vormgeving (beeldhouwwerk in keramiek of brons), in het algemeen op valt is de redelijke tot goede beheersing van de techniek, waarbij het soms zowel bij de aquarellen als de plastiek tot duidelijke uitschieters komt Wat de gekozen motieven betreft: in het algemeen is de zo nauwkeurig mogelijke weergave van de werkelijk heid troef of het nu bij aquarellen om bloemen, figU' ren of landschappen of bij de plastiek om portretkoppep vrije figuren en compositie! gaat. Er zij n echter ook de no dige prijzenswaardige uit zonderingen, die in beide dis ciplines de moed tot gedeelte lijke of algehele abstractie opbrengen en zo de regel be vestigen. Zo vormt deze expositie een levendig, kleurig geheel op alleszins te appreciëren p1' veau, die - en dat zou niette' minste resultaat ervan zijn' hopelijk vele bezoekers ertoe zal aanzetten zelf hun slut merend talent op het ge"1® der beeldende kunst tot lev* te wekken. lit Tatort' herhaalt de ARI en aflevering, waaraai ihiem van Houwening* eeft meegewerkt. In het erhaal 'De ruil' vertolkt d« 0-auteur van 'Zeg 'ns AAA iet alleen een rol, maar hi chreef ook mee aan het see- lario De commissaris ii leze aflevering is Schimans- 1- Hij leidt een harmonise! «staan met fotomodel Vero ique en haar zoon Simon I'ijn leven verandert echte, iotseling als een terreur- ommando een beroemd fysi- us uit de gevangenis trach e bevrijden. ïuske en Wiske ft durf 'h niet mar binnen Vn rf"uwen, farm milH fff/1 schi/n vin Mms.tfur ih rer Jed/fJ/JW' \'"ieitje Hunt 1 t'ften. 'uinbone OE HEEL fAAT ff, 0PP ER VLA h

de Stem | 1988 | | pagina 22