DEb'l Epi Drost en RBC uit elkaar 'Slecht spelen kan hier niet' SPORT UITSLAGEN Anthony Nesty naar Emmen HEMA [jozef choyanec proeft even de sfeer van het psv-stadion Kasparov geeft: simultaan per telefoon it Waar Voor Je GelcL jw vrouw of vriendin met een RSTGESCHENKvan FLI's mannenmode WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 Status Voorkeur Voorbode Brouwers dichtbij meesterresultaat Van Kempen op achterstand door val Akerboom terug naar Virtus Schaduwteam biedt weinig perspectief KNWU zet herstructurering door Drie duels voor Real-doelman Buyo WORLD CUP ZWEMMEN KAMPT MET FINANCIËLE PROBLEMEN WERELDKAMPIOEN WINT ALLE 2000 PARTIJEN 9t dat het altijd voor <schuim. Onmisbaar hulp- lel bij het maken van kerst- es. 3M5 33?5 Itstal met 12 figuren ttenpapier. Rol a 2 m x 50 cm. korting engsnoeren en snoercentra- Met of zonder randaarde. engsnoeren vanaf_Z25 6.15 ercentrales vanafJJ*r6.55 lingerie - ondermode - been ijs - Milaan en Florence j mannenmode j presents: '88-'89 najaars-/winterkollektie McGregor - van gils nik boll - gardeur - le dub - patrava Nieowstraat 12-Oosterhout-01620-54242 „onze sportredactie lOOSENDAAL - Het con- Lct tussen voetbalvereni- L rbC en oefenmeester L Drost, dat aan het einde £n het seizoen afloopt, zal let verlengd worden. Dat Lft zowel Drost al voor ster Jan Landa van de rste divisieclub uit oosendaal gisteren be- jjidgemaakt. hopt", aldus Drost op de vraag of hij volgende seizoen trainer van de Dordtse eerste- divisonist DS'79 wordt, „we zijn het eens geworden". Landa, de voorzitter van RBC, die gisteren een gesprek had met Drost, is naar zijn zeg gen 'niet echt verrast' door het vertrek van zijn werknemer. „We hebben er toch wel regel matig over gesproken", aldus Landa, „waarbij we al min of meer tot de slotsom waren ge komen dat we uit elkaar zou den gaan aan het einde van het seizoen. Het heeft me hoogstens een beetje verrast dat hij nu al voor zichzelf gekozen heeft". Wat betreft de opvolging van Drost zei Landa 'nog geen en kel idee' te hebben. „We zullen moeten gaan zoeken, dat is dui- delijk, maar meer weten we nog niet". Landa wist ook niet of de nieuwe man een coach- oefenmeester zal worden of dat hij bovendien als manager aangesproken zal moeten wor den. „Daar hebben we nog geen standpunt over, sterker nog, daar hebben we inhoudelijk helemaal nog niet over ge praat". Epi Drost werd anderhalf jaar geleden, op 11 mei 1987, door RBC gepresenteerd als de opvolger van Hans Verel. Drost was tot het einde van het sei zoen '86-'87 werkzaam als tweede trainer van FC Twente, de club waar hij bijna 20 jaar bij werkte, eerst als speler, la ter als oefenmeester. Tussendoor zat Drost, die zijn carrière ooit begon bij He racles, anderhalf jaar als speler bij DS '79, de club waarmee hij de contacten blijkbaar nooit heeft onderbroken. De huidige trainer van DS, Simon Kiste- maker, had al eerder te kennen gegeven de Dordtse club te wil len verlaten. Door Chris van Nij natten EINDHOVEN - „Ik ben er bijna mijn ladem verloren". Al- I leen een Midden- I Europeaan reageert I zo, wanneer zijn me ning gevraagd wordt I naar iets moois, dat hij I zojuist gezien heeft. I Jozef Chovanec heeft I staan watertanden in het Philips-stadion. Manager I Kees Ploegsma en trainer iHans Doijee gaven hem I dinsdagavond een rond- I leiding in de Eindhovense I voetbaltempel. „Op die I grasmat kun je niet slecht I spelen", is de mening van I de beoogde opvolger van Ronald Koeman. Gisteren arriveerde de 28-jarige nieuwe aanwinst van de landskampioen in Eind hoven, om er na het ver vullen van wat formali teiten vandaag weer te vertrekken. _;in januari keert de door zóveel westerse luxe enthou siast gemaakte Tsjechoslo- waak voor een periode van 3,5 jaar terug. Althans, als de stichting Arbeidszaken zijn goedkeuring hecht aan het contracteren van de speler van Sparta Praag. Gisteren aan het eind van de middag stuurde Ploegsma pas een fax naar de stichting. De direc teur daarvan, Jacques Kra nendonk, toonde zich eerder op de dag kritisch over de transfer van Chovanec. „PSV zal duidelijk moeten maken voor welke vacature deze man is gehaald. Bovendien moet de club aantonen dat er ook bin nen de EEG is gezocht naar versterking". „Deze man praat voor zijn beurt", reageert Ploegsma nijdig, nog maar nauwelijks hersteld van zijn tussen To kyo en Amsterdam opgelopen jetlag. „Een tijd geleden heb ben wij een vacature 'laatste man' aangemeld bij Arbeids zaken. Daar hebben ze nooit °P gereageerd, terwijl het toch hun taak is om dan voor Jozef Chovanec: „De status van PSV gaf de doorslag". een club op zoek te gaan. Moe ten wij dan gaan zitten wach ten tot Nielsen nooit meer kan spelen of totdat Ronald Koe man ineens opstapt. Zo werk je als topclub natuurlijk niet. Ik wil nog zien dat ze Chova nec tegen houden. Als we in Nederland iemand halen, dan krijgen we het verwijt dat we clubs leegplukken! In het Westen zijn toppers niet te betalen, dus kijken we elders, in Latijns-Amerika en achter het IJzeren Gordijn". De Tsjech in kwestie zit in de bar van Hotel Cocagne en be grijpt niets van de aange roerde kwestie. „Ik kan bij PSV gaan spelen, die club wil me hebben. Wie kan daar wat tegen hebben? Dit is voor mij een fantastisch avontuur. Ik ben de eerste Tsjechoslowaak die op redelijk jonge leeftijd naar het Westen mag, daar ben ik trots op. Maar ik heb wel de indruk dat de status van PSV de doorslag heeft ge geven. Naar de Europees kampioen mag je eerder, dan naar VfB Stuttgart, dat ook belangstelling had". Chovanec vertelt dat Real Madrid en Valencia bij hem aanklopten, nadat hij een voorcontract bij PSV gete- - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP kend had. Spijt van zijn over eenkomst heeft hij echter niet. „Je kunt zeggen dat de com petitie in Spanje en Italië sterker is, maar voor mij telt de uitstraling van de club waar ik speel". De 32-voudig international geeft toe dat voor een man met zijn staat van dienst (een maal voetballer van het jaar, vier keer landskampioen, twee keer bekerwinnaar) hij maar weinig interlands ge speeld heeft. Pas in 1984, op 24-jarige leeftijd dus, stelde de vermaarde bondscoach Jo zef Masopust hem op in het Tsjechoslowaaks elftal. „Ik ben inderdaad lang buiten onze nationale ploeg gehou den. Maar dat valt niet te wij ten aan een late ontwikkeling van mijn talenten. We hadden destijds te maken met bonds- coaches die er de voorkeur aan gaven met oudere spelers door te gaan. Nou dat hebben ze geweten, de successen ble ven uit en ook nu is onze ploeg niet zo sterk. De jongere spe lers zijn veel te laat als vol waardig international geac cepteerd". De libero/middenvelder maakt zich overigens met een gerust hart gereed om naar Eindhoven te verhuizen. Zijn stek in de nationale ploeg komt niet in gevaar en hij zag zijn popularitet in Praag en omstreken met sprongen stij gen sinds bekend werd dat hij naar PSV zou gaan. „Normaal noemen ze je al gauw een ver rader als je overstapt naar een andere club. Maar in dit geval ligt dat toch anders. Ik word gezien als de mogelijke voorbode van meer Tsjechi sche spelers in het Westeuro- pese topvoetbal. Ik denk dat er nu een stuk of drie voetbal lers staan te trappelen om weg te kunnen. Ik geef hen een goede kans. De pere strojka van Gorbatsjov is ook aan Tsjechoslowakije niet voorbij gegaan". Chovanec hangt het liever niet aan de grote klok, maar hij heeft het idee dat de machthebbers in het voetbal van zijn land momenteel de kat uit de boom kijken. „Het is toch Rusland dat de tendens bepaalt. In Praag wordt nu afgewacht hoe de geprofessio naliseerde Russische clubs en de 'geëxporteerde' voetbal lers, zoals Zavarov bij Juven- tus, zich in de nabije toekomst ontwikkelen. Loopt dat alle maal goed af, dan volgt mijn land dat spoor". Voor de Jozef Chovanec is die bespiegeling een gepas seerd station. Voor hem zijn de poorten opengegaan. NIEUWSOVERZICHT MINSK (ANP) - Toine Brouwers blijft de best geplaatste Nederlander tijdens het internationale damtoernooi in Minsk. Brouwers kwam gisteren in de negende ronde re mise overeen met de Sovjet-dammer Korsjov. De Brabander, die met elf punten de gedeelde vijfde plaats bezet, is nog een punt verwijderd van een internationaal meesterresultaat. De kans dat Brouwers in Minsk een grootmeesterresultaat haalt, moet gering worden geacht. De eis is negentien punten. In de zeven resterende partijen treft hij nogal wat grootmeesters. Uitslagen negende remde: Brouwers (Ned)-Korsjov (Sov) 1-1, Pres man (Sov)- Palmer (Ned) 1-1, Mikolze (Pol)-Recj (Joe) 2-0, Van der Wal (Ned)-Vatoetin (Sov) 1-1, Sawczyk (Pol)-Korenevski (Sov) 1-1, Katsj (Sov)-Keita (Mal) 2-0, Ba lj akin (Sov)-Gantwarg (Sov) 1-1, Paluch (Pol)-Mitsjanski (Sov) 1-1. Stand: 1. Presman, Baljakin, Korsjov en Mitsjanski 12 punten, 5. Korenevski, Vatoetin, Brouwers en Gantwarg 11,9. Palmer en Van der Wal 10,11. Katsj 8, 12. Mikolze en Palouch 7,14. Sawczyk 6,15. Recj 4,16. Keita 0. EINDHOVEN (ANP) - Een val van Richard van Kempen heeft het klassement van de marathonzesdaagse op zijn kop gezet. De uitglijder kleurde gisteravond in Eindhoven voor 1500 toeschouwers het wedstrijdbeeld in de tweede etappe, die gewonnen werd door Frits Schalij voor Piet de Boer en Andries Kasper. Het drietal maakte deel uit van een kop groep van acht, die een ronde voorsprong had op het peloton en twee op Van Kempen. UITSLAGEN Heren: 1. Schalij (Nigtevecht), 2. De Boer (Edam), 3. Kasper (Arnhem), 4. Rui tenberg (Oldebroek), 5. Kooiman (Ammerstol), 6. Pronk (Oost-Graftdijk), 7. Boon (Hem), 8. Sjaak Bakker (Berkhout), op een ronde: 9. Veldkamp (Den Haag), 10. Kramer (Oudeschoot), 11. Kromkamp (Oldeholtpade), 12. Kleine (Kerkenveld), 13. Jakobs (Helmond), 14. Korotkov (Sov), 15. Verduin (Heems kerk), 16. Veenhof (Gieten), 17. Pieterse (Diemen), 18. Dijkstra (Pesse), 19. Tak ken (Schellingwoude), 20. Evert van Benthem (St Jansklooster). Klassement na twee dagen: 1. Kramer 50 punten, 2. Kromkamp 41, 3. Schalij 38,1,4. De Boer 38, 5. Van Kempen 37,6. Pronk 32,7. Korotkov 31,1,8. Dijkstra 29,9. Kleine 27,10. Ruitenberg 23. Dames: 1. Hoogendijk (Ermelo), 2. Moolhuizen (Weesp), 3. Van Tol (Nes a.cLAmstel), 4. Keulen (Irnsum), 5. Tomperowska (Pol), 6. De Boer (Ooster- meer). 18. Stam (Egmond). Klassement na twee dagen: 1. Hoogendijk 19,1 punten, 2. Keulen 17,1, 3. Van Tol 14,4. Moolhuizen, Tomperowska 14. WERKENDAM - Na de winterstop gaat Kees Akerboom, die bij Nashua Den Bosch opstapte, omdat hij geen genoe gen nam met een plaats op de reservebank, weer spelen voor Virtus uit Werkendam, waarvoor hij vorig seizoen ook uitkwam. Akerboom verliet Virtus dit jaar, omdat de ploeg niet aan zijn financiële verlangens kon voldoen. Door het aantrek ken van een sponsor is de honorering van Akerboom geen probleem meer. SITTARD - Het nieuwe nationale bondselftal maakte gis teravond tijdens zijn première in Sittard de reputatie van schaduwelftal ongewild waar. In een schrale oefenwedstrijd tegen Fortuna wonnen de re serves van Oranje weliswaar met 3-1, maar bondscoach Thijs Libregts en zijn assistent Nol de Ruiter zagen in De Baandert meer schaduwvlekken dan lichtpunten. FORTUNA S-BONDSELFTAL 1-3. 34. Eykelkamp 0-1, 55. Van Loen 0-2, 79. Liesdek (ed) 0-3,83. Reyners 1-3. Scheidsrechter: Hobé. Toeschouwers: 800. Bondselftal: Hesp (Fortuna, Van der Gouw, Vitesse); Sturing (Vitesse), De Wolf (FC Groningen), Rutten (FC Twente, Plomp, FC Utrecht), Verkuijl (Ajax); Atteveld (Haarlem), Barendse (Feyenoord), Boerebach (Roda JC, Van Duren, Den Bosch); Eykelkamp (FC Groningen, Velten, SC Hewacles), Van Loen (Roda JC), Witschge (Aj ax, Peeper, Haarlem). UTRECHT (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft dinsdag in Utrecht tijdens de 75ste Algemene Vergadering besloten de wielerbond met ingang van 1 maart 1989 te splitsen in vier zelfstandig opererende secto ren: de secties amateurwielrennen, beroepswielrennen, toerfietsen en fietscross. De vier afdelingen krijgen, ondanks oppositie van enkele districten, tien afgevaardigden in de Unieraad, het overkoe pelende orgaan van de sectoren. Over drie jaar moeten de afdelingen self-supporting zijn. MADRID (Reuter) - De tuchtcommissie van de Spaanse voetbalbond heeft Francisco Buyo, de doelman van Real Madrid, voor drie wedstrijden geschorst en beboet met een bedrag van 3500 gulden. Buyo werd gestraft voor zijn optreden in de wedstrijd van vorige week tegen Atletico de Madrid. Buyo miste afgelopen zondag al een wedstrijd wegens een voorlopige schorsing en moet nu nog twee duels aan de kant blijven. EN STANDEN IJSHOCKEY Nationale competitie: Geleen- Heerenveen 6-4 (1-2,1-1,4-1.) VOETBAL Competitie reserve-eilttallen betaald voetbal: PSV 2-NAC 2 2-1 (1-1). Doelpunten PSV 2: Berghuis, Yilmaz; doelpunt NAC: Dik. SCHAKEN GMA-kwalificatiescbaaktoer- nooi in Belgrado Voornaamste uitslagen laatste ronde: Jakovitsj (Sov)-Rie- mersma (Ned) 1-0, Danilovic (Joe)-Van Heste (Ned) 1-0, Ka- petonovic (Joe)-Blees (Ned) 1-0, Los (Ned)-Vasiljevic (Joe) 1-0, Goerevitsj (Sov)-Hulak (Joe) 0,5-0,5, Psachis (Sov)-Pigoesov (Sov) 0,5-0,5, Poloegajevski (Sov)-Dokhojan (Sov) 1-0, Na- oemkin (Sov)-Stasnik (Tsj) 1-0. Eindstand: 1. Hulak, Naoemkin, Psachis, Goerevitsj, Pigoesov en Poloegajevski (allen Sov) 7| punten, 7. Timosjenko en Bare- jev (beiden Sov) 6 A 9. Petursson (IJS), Dzandhava, Dorfman (beiden Sov), Dizdar (Joe) 6,5) 14. Olafsson (IJs) 6,5, 15. Wilder (VSt) 6,5, 16 ex aequo: Van der Wiel 6. Overige Nederlanders: Los 3,5, Riemersma 3,5, Van Heste 3, Blees 3. Drdstraatpromenade 83 Terneuzen Tel. 01150-13330 PN HAAG (ANP/Rtr) - T' zwemcircuit om de we- fldbeker moet nog begin- maar nu al dreigt het foject te worden overscha- l door financiële pro llen. Het staat de zwem- 7® door de versoepeling Pn de amateurbepalingen tawoordig dan wel vrij paar centen aan hun Mt te verdienen, de reeks "«strijden om de World pP biedt vooralsnog geen «atieve vooruitzichten. «sportief niet. De meeting Australië moest al worden aast door gebrek aan be stelling, <jje in Toronto, «rdag beginnend, en in In- ■apolis, later deze maand, j®er moeilijk in een aan- veld te mobiliseren. derde confrontatie, eind ja- n door de Nederlandse wbond in Emmen te orga- ten, gaat jn j^ier geval I) ;®aar van de toplanden TJ°t nu toe slechts vage toe- binnen. Een zekere [.fining in Drente, en niet biw*6, 's ^hter Olympisch I Vt"¥n Anthony Nesty. L "laerslagspecialist Nesty, W® Seoul Suriname als miatie in het algemeen en "emland in het bijzonder op de wereldkaart zette, is vooralsnog de grootste trek pleister, waarmee de KNZB kan pronken. Wie hem partij zal geven in Emmen is, afgezien van de on getwijfeld uitgebreide Neder landse equipe, nog onduidelijk. De honderdjarige zwembond heeft van de belangstelling van de Sovjetunie en Oost-Duits- land vernomen en rekent op de deelneming van landen als West-Duitsland, Zweden, Groot-Brittannië en Frankrijk. Een week voor de sluiting van de inschrijving is evenwel nog niets zeker. De organisatoren in Toronto, die het spits mogen afbijten, hebben slechts de zekerheid dat het Europese puikje zal schitte ren door afwezigheid. De Oost- duitse coach Manfred Tanne- berger liet bij de Europese be kerstrijd in Edinburgh weten, dat geen van zijn toppers deze maand wordt afgevaardigd naar Noord-Amerika. Neder landers komen, net als vele an dere Europeanen, er ook niet aan de start. De Bondsrepu bliek stuurt wel een ploegje (vier man en een coach), maar pas nadat de organisatie had toegezegd de reis- en verblijf kosten voor haar rekening te nemen. Volgens de Westduitse bondscoach Manfred Thies- mann is deelneming van enkele leden van zijn selectie aan de wedstrijden in Indianapolis, die 18 december beginnen, op losse schroeven komen te staan door de weigering van de Ame rikanen bij te dragen in de kos ten. En daar was gezien de be dragen, die de Westduitsers ieder jaar op tafel leggen om een acceptabel internationaal veld aan de start te krijgen bij de traditionele korte-baan- wedstrijden in Bonn, wel op gerekend. „De World Cup heeft geen sponsor gevonden. Niemand wil het geheel financieren", zei Theismann. „Zolang de atleten het prijzengeld, dat ze ver wachten, niet krijgen en de kosten van het evenement niet zijn gedekt, zal het wereldbe ker-circuit niet functioneren. De initiatiefnemers proberen de nationale bonden te overre den zelf de vliegtickets te beta len. Misschien dat in het wes ten enkele organisaties daartoe bereid zijn, maar die in het Oostblok zeker niet. Die blijven weg bij gebrek aan harde valu ta". De DDR-coach Jürgen Tan- neberger vertelde wel van plan te zijn geweest met een Oost- duitse selectie af te reizen naar Australië, waar begin januari in Perth een wereldbekerwed strijd zou worden gehouden. „Ze hadden beloofd onze kosten te vergoeden, maar ook daar zijn financiële problemen gere zen. Nu is het evenement zelfs helemaal afgeblazen", aldus Tanneberger. Tanneberger zei wel toe dat een aantal DDR-zwemmers en zwemsters mee zal doen aan enkele Europese wedstrijden. voor zover werk en studie dat toelaten. Hij wist nog niet wel ke, maar zag wel problemen door de naweeën van de late Olympische Spelen, die de voorbereiding op het winter seizoen in de war hebben ge stuurd. Helemaal negatief over het initiatief was hij trouwens niet. „Het wereldbeker-circuit zal wel nooit zo belangrijk worden als de vierjaarlijkse wereldkampioenschappen, maar het idee is aardig. We moeten maar zien hoe het loopt. Het begint tenslotte maar net. Ik denk dat de opzet wel le vensvatbaar is", aldus de Oost- duitse zwemcoach. Thiesmann zag ook wel enige lichtpuntjes. De instel ling van een sprint over 25 me ter en een marathon van 100 baantjes, wat ondermeer de be doeling is in Indianapolis, spreekt hem wel aan. Zijn twij fel blijft echter. „Het idee van de World Cup was niet dat elke organiserende bond maar voor zijn eigen sponsors moet zor gen. Als de ene wedstrijd kan beschikken over veel geld, zo als Venetië, en de andere over weinig, dan werkt het niet. Het is lang geen Grand-Prix-cir- cuit zoals in de atletiek. Ik denk ook niet dat het lukt. Er is ge woon geen geld. Ik geef het World-Cup-zwemmen een sei zoen. Dan is het over". PARIJS/GRONINGEN (AFP/ANP) - Gari Kasparov heeft in Parijs een telefonische simultaan gegeven. Ruim 2000 schakers bonden de strijd aan. Het gros verbrak na enkele zetten reeds de verbinding, 89 dap peren speelden de partij uit. De uitslag werd 89-0 voor de wereldkampioen. Het felst kreeg de Rus tegenstand van een Fransman, die zich onder het pseudoniem Kortsjnoi had aangemeld. De opbrengst ging naar de slachtoffers van de aardbeving in Armenië. De moeder van Kaspa rov is Armeense, zijn vader joods. De wereld kampioen woont in Bakoe, de hoofdstad van Azerbeidsjan, dat grenst aan Armenië. Kasparov is in Parijs op doorreis naar Ma drid, waar hij het schaakteam van de Sovjetunie zal aanvoeren in een wedstrijd tegen de 'rest van de wereld'. De opbrengst van dat duel is be stemd voor Unicef, het kinderfonds van de Ver enigde Naties. In zijn functie van voorzitter van de GMA, grootmeesters-vakbond, verklaarde Kasparov dat de toekomst van de wereldbeker-cyclus er zonnig uitziet. Voor de jaren 1991-92 hebben zich al acht organisatoren aangemeld, van wie vijf uit Europa. Het prijzengeld zal per toernooi 300.000 dollar (ongeveer zes ton) bedragen, een verhoging van vijftig procent in vergelijking met de huidige cyclus. In Groningen wordt van woensdag 21 tot en met vrijdag 30 december het twaalfde open in ternationale schaaktoernooi gehouden. Nieuw in de opzet is de invitatie-grootmeestergroep. Daaraan zullen meedoen de Russische topscha- kers Ehlvest en Khalifman, de Engelsman Nunn, de Tsjechoslowaak Ftacnik, de Israëliër Greenfeld en het vijftienjarige Franse wonder kind Joël Lautier, die kortgeleden in Australië de wereldtitel bij de junioren (tot 20 jaar) ver overde. Voor Nederland zijn nationaal kam pioen Rudy Douven, kandidaat-grootmeester Jeroen Piket en de noorderlingen Joris Bren- ninkmeijer en Erik Hoeksema van de partij. De gemiddelde rating is 2491. Dat houdt in dat Piket zes uit negen zal moeten scoren om zijn derde en beslissende grootmeesternorm te halea Ex-wereldkampioen Anatoli Karpov zal ko mende week een bezoek brengen aan de KRO- tweekamp in.Hilversum. Karpov keert van Me xico terug naar Moskou en doet de match tussen Jan Timman en Mikhael Tal gedurende twee dagen aan. Het is nog ongewis of de Sovjet- grootmeester achter het bord gaat zitten. De zevende editie van de tweekamp wordt morgen officieel geopend door burgemeester Kraayeveld-Wouters van Hilversum. Ook Sov jet-ambassadeur Tsjikwaidze is aanwezig. Tsji- kwaidze is voorzitter van de schaakbond van de Sovjetunie geweest. De eerste partij wordt ge speeld op 16 december. De match duurt tot 23 de cember.

de Stem | 1988 | | pagina 9