Vlaardingse incestzaak staat niet op zich 'God heeft ons in de steek gelaten' 'De NCB houdt consequent de boot af' even. UITBLAZEN PvdA EIST Techniek kan Afscheid van Bos en bomen Houdbare toekG DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 -DESTEM- DIAGNOSE INCEST VIA SPEL MET 'ANATOMISCHE POPPEN' VLUCHTELINGEN IN NEDERLAND VRAGEN HULP VOOR ARMENIË BOERENORGANISATIE DOET VOLGENS DE FNV NIETS TEGEN MILIEUVERVUILING pttRTEM BINNEN LAI de stem com de NAAR aanleiding van het stukje 'Nieuwe Ijstijd' van vorige week vrijdag werd ik in het weekend opgebeld door een gepikeerde boer. In dat stukje had ik ge schreven dat het milieube derf al duizenden jaren ge leden werd ingezet, toen mens, tot dan toe een in klein groepsverband zwervende ja ger, boer werd en 'zich los maakte uit het landschap om het voortaan naar zijn hand te zetten'. Met het kiezen van een permanente woonplaats bracht de mens een ontwikkeling op gang die op de lange duur heeft geleid tot verstedelijking, over bevolking en bijgevolg de ver vuiling waar wij opeens weer zoveel aandacht voor hebben. In die schemerige pre-histo- rische tijd was boer nog een sy noniem voor mens en niet, zo als de boer van vandaag, een in de landbouw of veeteelt gespe cialiseerde vakman. Dat had de opbellende boer verkeerd be grepen, misschien een beetje opzetteüjk, want wat er in de krant staat wordt minstens zo dikwijls opzettelijk verkeerd begrepen als per ongeluk. Daar kan bijna iedere journalist over meepraten. Toen de mens in de gaten had gekregen dat hij de nodige voedingsgewassen zelf in de ge wenste hoeveelheden kon kwe ken en ook leerde huisdieren te houden, werd het leven - naar verhouding- een stuk gemak kelijker. Er groeide organisatie. De een was bijzonder handig in het bewerken van vuursteen, maar niet zo goed in boeren. Zo iemand werd gereedschaps maker. Een ander bleek goed overweg te kunnen met bouw materialen en een instinct te hebben voor nog onbekende bouwfysische wetten. Hij werd steenhouwer of timmerman. Er is niet veel fantasie voor nodig om te raden hoe zo'n groepje 'boerderijen' een gehucht werd, een dorp, een stad. Bovenal bood de collectivi teit van de nederzetting een be tere individuele bescherming, al was het duizenden jaren voor Christus al nodig om nederzet tingen te omwallen. Dit alles was natuurlijk vooral goed voor de voortplanting. Was de mens büjven zwerven, jagend en le vend van en in het landschap, net als de dieren, dan was de wereld inmiddels misschien één bol natuurschoon geweest. Maar wie had er dan van moe ten genieten? Dat de boer zich de zonde bok voelt is wel te begrijpen. Hij deelt dat gevoel met de automobilist. „De boer en de auto krijgen de schuld van de stervende bossen", schrijft een andere lezer, naar hij meedeelt ook boer, naar aanleiding van hetzelfde stuk, „omdat het ge makkelijk te identificeren en te pakken groepen zijn." „Ik geloof direct", zo vervolgt hij, „dat het vele autorijden er geen goed aan zal doen, maar de industrie, een groot-vervui ler van lucht en water, is niet eerlijk genoeg om te bekennen en blaast en loost maar raak. De kleine man (autorijder) en WIM KOCK de boer (als mestproducent) krijgen de grootste schuld." Wat echter erger is, volgens deze briefschrijver, is dat we met alle 'geschreeuw" over zure regen en zieke bomen worden 'belazerd', dat daarmee de aan dacht wordt afgeleid van de ergste kwaal waaraan, volgens hem, het bos lijdt. Zijn leven lang al volgt hij van nabij wat er 'op de houtvesterij' in zijn buurt gebeurt en volgens hem is „het ergste dat onze bossen overkomt, het gebrek aan on derhoud'. Vroeger werkten in het bewuste bos tientallen men sen. Nu nog drie, de twee 'bos bouwkundigen' niet meegere kend. Een jaar of veertig geleden werd het bos systematisch on derhouden, in een vier jaren-cy clus, elk jaar een kwart van het te onderhouden oppervlak. Dan werd er gekapt, gezaagd en gesnoeid. Het daarmee ver zamelde hout werd gesorteerd en gekaveld. 'Paalhout, gerief- hout, brandhout' etc. De kavels werden genummerd en beschre ven in 'houtverkoopboeken'. De openbare verkoop bij op bod van de kavels had meestal plaats in een café. Zo kwam men om de vier jaar terug in dezelfde bosdelen om onder houd te plegen. „Volgens mij", schrijft deze lezer, „hebben de tegenwoor dige 'houtboeren' geen ver stand meer van hun vak of ze lopen met oogkleppen op. Maar vraag hen er niet naar, want dan zijn wij boeren het die er niets van weten. Men steke liever zijn licht eens op bij een gepensioneerde opzichter of boswachter. Ik herinner me veertien jaar geleden uitvoerig over Staats bosbeheer te hebben geschre ven. Die instelling vierde toen haar 75-jarig bestaan. Ik zoek in het archief de vergeelde arti kelen op en neem ze door. Er is wel sprake van milieu-schade, doch meer in algemene zin. In Drente hebben stormen duizen den bomen geveld. Een hoge bosbeheerder voorspelt dat Brabant over 75 jaar geen bos sen meer zal hebben. Niet als gevolg van zure regen, maar door 'bewust beleid' zullen de bossen veranderen in 'natuur gebieden met zandverstuivin gen, heidevelden, vennen, vlieg dennen en berkopstanden.' Over zure regen wordt ner gens gesproken. Wel over uit breiding van de houtproduktie en de combinatiemogelijkheden daarvan met het 'recreatiebos'. In een gesprek met de voorlich ter van Staatsbosbeheer no teerde ik deze nu wel zeer tref fende zin: „Tenslotte is ook de zuivering van de lucht een bosfunctie die steeds meer de aandacht krijgt. Bomen halen het stof uit de lucht." Het kan verkeren. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of J 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, j 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 9 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllii;. Door Rinze Brandsma - „EEN O VERREACTIE. Een puur individuele actie van de staf van De Bolder kar. Wij houden ons hart vast: hebben ze er bij De Bolderkar wel aan ge dacht hoe het verder moet, als hun diagnose fout is?" Een Vlaardingse hulpverle ner, die niet met name ge noemd wil worden, is bezorgd over de drastische ingrepen van het medisch kleuterdag verblijf (MKD) De Bolderkar, ondersteund door de Raad voor de Kinderbescherming, justitie en de Rotterdamse kinderrechter: binnen zeven maanden seksueel misbruik geconstateerd bij veertien kinderen van het MKD, tien ervan (tijdelijk) uit hun ouderlijk huis geplaatst. De diagnose: incest en wel in een zo ernstige mate, met zulke 'dramatische verschijnselen', dat acuut ingrijpen noodza kelijk werd geacht. De eerste reactie, bij bui tenstaanders, Vlaardingers èn bij de betrokken instanties was ongeloof. Veertien Bol derkar-kinderen de dupe van incest, op een totaal van tus sen de 40 en 50 kinderen op het dagverblijf, dat kan toch niet? Temeer omdat de situa tie in Vlaardingen absoluut niet afwijkend is van het lan delijk beeld. Twee van de betrokken ouders hebben zich, met hulp van een advocaat, verzet te gen de gang van zaken en ge vraagd om een justitieel on- derzoek naar de oorzaken van het geconstateerde seksueel misbruik. Andere landelijke deskundigen waarschuwen, behoedzamer te zijn met het trekken van conclusies uit het spel met 'anatomische pop pen' door de kinderea Het poppenspel, dat aan zou tonen dat het kind wordt misbruikt, is in eigen land en internatio naal sterk omstreden. De staf van De Bolderkar, die in de loop van dit jaar met de pop pen ging werken op een speurtocht naar incest, heeft gezegd dat de diagnose niet uitsluitend op basis van het poppenspel gesteld is, maar door middel van uitgebreide observaties, medisch onder zoek en doelgerichte 'spel letjes'. Inmiddels weigert de lei ding van De Bolderkar en de orthopedagoge C. van Deute- kom, die een hoofdrol speelt in de incest-diagnoses, elk ge sprek of commentaar, onder verwijzing naar de lopende onderzoeken van justitie en de inspectie voor de volksge zondheid. Op het MKD wer ken 24 personeelsleden, waar onder een kinderarts, peda gogen, maatschappelijk wer kers, kinderpsychiater, logo pedist en gezinsbegeleidsters. Wie wel wil praten, alleen niet over de details van de Vlaardingse incest-affaire, is een van de staffunctionaris sen van de Raad voor de Kin derbescherming in Rotter dam, in april/mei van dit jaar voor het eerst bij de zaak van de veertien kleuters (gemid deld vier jaar oud) betrokken. Volgens drs. A. Schellen berg staat de 'ongelooflijke' Vlaardingse incestzaak niet op zich. „Alleen het grote aantal in korte tijd valt op." Het zit er in, dat binnen een aantal jaren Vlaardingen he lemaal niet zo'n 'ongelooflijke uitzondering' blijkt te zijn. Want als de conclusies van de deskundige hulpverleners op De Bolderkar terecht zijn, herbergt elk medisch kinder dagverblijf in ons land im mers veel en veel meer moge lij ke slachtoffertjes van in cest, dan we ooit hadden kun nen denken? Drs. Schellenberg knikt: „Op basis van wat we nu we ten is die verwachting er in derdaad. Maar niet alleen op de MKD's, ook op andere kin derdagverblijven, kleuter scholen, op alle vormen van kinderopvang." De kinderen op een MKD komen deels uit probleemge zinnen, deels kampen zij met (kleine) handicaps en ontwik kelingsstoornissen om puur medische reden, zoals autis me. Een MKD biedt extra zorg, zoals later het vervolg, bijvoorbeeld de LOM-school passende begeleiding biedt. Het hoge aantal incest- diagnoses in Vlaardingen zou te maken hebben met het wegwerken van een achter stand. Want er ontstaat steeds meer deskundigheid in het signaleren van incest. Het begint nu pas goed los te ko men, weet ook drs. Schellen berg van de Raad voor de Kinderbescherming. „Er is een grotere aandacht voor seksueel geweld, incest, verkrachting, enzovoorts. Bij De Bolderkar bestaat grote kennis van en ervaring in het herkennen van incest, waar schijnlijk meer nog dan el ders." Maar andere MKD's in de Rotterdamse regio, waar in brede zin grote aandacht is voor incestgevallen, kennen niet die hoge aantallen. Drs. Schellenberg: „Als ook de andere plekken waar kinderen opgevangen worden de kennis over incest in huis krijgen, verwachten wij dat daar veel meer signalen van incest herkend worden. Als de anatomische poppen en andere systematieken meer toegepast worden. Een kwes tie van fact-finding, er meer bovenop zitten." Als dit soort Tampen' zich meer voor gaan doen, zegt hij, zullen de hulpverleners met de handen in het haar zitten. Want het is nu al moeilijk of onmogelijk, een (tijdelijk) an der thuis voor een kind te vinden, zeker als je daar eisen aan stelt. „Je zoekt je gek naar een goed plekje, er zijn lange wachtlijsten, soms ben je in acute situaties al blij er gens een bed in een tehuis te vinden." Bij een enorme stij ging van incest-diagnoses, meestal acute gevallen, wordt opvang bij uithuisplaatsing een groot probleem. Wat De Bolderkar betreft reageerde de Raad voor de Kinderbescherming eerst óók met ongeloof. „Bij het derde geval in korte tijd. Wij had den het idee, dat ze in Vlaar dingen zaten te drammen, koest, koest, zeiden we. En De Bolderkar reageerde teleur gesteld omdat wij niet zo snel reageerden." De Raad heeft wel kritiek. „Wij hadden liever in een eerder stadium contact gehad dan, zoals het nu vaak ging, een telefoontje uit Vlaardin gen met 'dat kind moet er vandaag nog uit'. Want het uitgangspunt van onze wer kers is wel, dat zij eerst met de ouders praten. Dat doe je alleen niet, als je zeker weet dat het om incest gaat, als het gevaar bestaat dat de ouders het kind dingen gaan verwij ten, dat ze het kind thuis hou den, onbereikbaar voor de hulpverlening." Er zijn bij de tien uit huis geplaatste kinderen gevalle^ waar wel met de ouders ge. praat is. Waar de ouders be- reid waren, mee te werken het kind tijdelijk elders onder te brengen. De Raad is door de staf van De Bolderkar overtuigd „Aan beide kanten is bij elk volgend kind van die veertien steeds zorgvuldiger naar dj overwegingen gekeken. Want ook wij zeggen, wat doe je een kind aan als je het zo plotse ling uit het gezin haalt. Het is een zware ingreep. Maar te gelijk vraag je je af, wat ge- beurt er met het kind als js het nog langer thuis laat. Het is bekend, dat de incest vaak toch doorgaat, hoeveel hulpi verleners er ook om zo'n gezin sjouwen. Dan moet je de in- eest stoppen, in het belang van het kind." Ook als de Vlaardingse in cest-affaire af zou lopen met een sisser en gebrek aan bë- wijs, zal zij in elk geval geleid hebben tot nieuwe ervaringen en kennis. Drs. Schellenberg: „Niet dat wij het als een soort expe-' riment zien. Ik hoop natuur lijk ook van ganser harte, dat het meevalt. Dat er niet op zo grote schaal incest is ge pleegd. Dat er geen bevesti ging komt, dat het deksel nu van de beerput is. Maar ik vrees het ergste. Als je hoort dat ook vertrouwensartsen zeggen: ik realiseer me ach teraf pas goed, hoeveel signa len van incest niet herkend worden." Door Paul de Schipper „SPITAK en heel noord- Armenië staan vol met Russische raketten. Spitak was een strategisch mili tair centrum van de Rus sen. Het lag dicht bij de Turkse grens. Aan de andere kant van die grens begon de macht van de Verenigde Staten. Nu heel Spitak plat, maar wat is er met die raketten gebeurd?" Rouben Nazarian heeft alleen maar vragen. Hij zit in het buurthuis De Keet in Dor drecht en rookt de ene sigaret na de andere. In juli van dit jaar kwam hij met vrouw en kinderen naar Nederland, gevlucht uit Armenië. Een advokaat is nog steeds bezig om een verblijfs vergunning te regelen. Rou ben woonde in Abouian, 150 kilometer, van het wegge vaagde Spitak. Hij was er fo tograaf maar kreeg vanwege pro-Armeense aktiviteiten problemen met de autoritei ten. Nu kijkt hij de hele dag Sky Channel om via korte nieuwsflitsen de ontwikkelin gen te volgen. Het valt hem op dat er angstvallig gezwegen wordt over de Russische militaire installaties in het grensgebied bij Spitak. En dat is niet het enige wat volgens hem buiten beeld blijft. Dankzij de glas nost, de politiek van openheid, weet hij dat er rond de Ar meense hoofdstad Jeravan en Spitak veel radio-aktieve straling is. Rouben: „We kennen daar het hoogste stralingspercen tage van de hele wereld. Door de glasnost hebben Armeense wetenschappers dat uitge breid op de televisie kunnen vertellen. Straling en lucht verontreiniging zijn grote problemen in Armenië. De eerste demonstraties in Jera van, in februari, waren ge richt tegen de luchtverontrei niging, maar wat is er nu met die radio-aktiviteit gebeurd. Over de kerncentrale in de buurt is wel iets gezegd, maar hoe zit het met het afval. Dat is overal in de omgeving op geslagen. Het zit niet in de grond. De Armeense bodem bestaat uit rots, dus daar krijg je niks in. Alles staat aan de oppervlakte. De wetenschap pers op de Armeense televisie vertelden ons dat het afval vaak meer straalde dan de reactor zelf. Wat is er tijdens die aardbeving met dat afval gebeurd?" Alleen maar vragen. Hoe veel doden zijn er, hoeveel ge wonden, wat zijn de laatste cijfers? Twee miljoen daklo zen? Rouben: „Dat kan toch niet, dan zou heel Armenië dakloos zijn...ja, tel maar mee: de wereld telt vier miljoen Armeniërs. Drie miljoen wo nen er in Armenië zelf, de rest in Rusland en als vluchteling in andere landen. Van die drie miljoen wonen er een miljoen in de hoofdstad Jeravan. Daar is, volgens de Russen, niks ge beurd. Dat betekent dat de twee miljoen Armenië buiten de hoofdstad geen huis meer zouden hebben, dat betekent dt Armenië niet meer be staat." De cijfers kloppen niet? Rouben schudt zijn hoofd. Hij heeft er wel begrip voor dat er nog steeds verwarring is, maar zegt hij„Ze praten over 50.000 doden en ze zeggen te gelijkertijd dat eenderde van die twee miljoen getroffenen gedood is. Dan moeten er veel meer doden zijn." Zijn familie? Hoe is het daar mee? Rouben haalt de schouders op. „Ik weet niet veel, wij hopen alleen maar. M'n broers wonen in de buupt van Leninakan er en een zus ter met zes kinderen, al onze familie. Drie dagen voor de aardbeving heb ik nog met mijn zuster gebeld. We heb ben gepraat over de situatie in Azerbaijan. Ze vertelden dat er veel gevochten werd, dat de huizen van de Arme niërs werden platgebrand en dat er een grote stroom vluch telingen op weg was naar Je ravan en dat veel van die vluchtelingen onder weg be roofd werden door de mensen uit Azerbaijan." Rouben pakt een kaart volgt met een pen de vlucht routes van Azerbaijan naar Jeravan: „Zo trekken de men sen weg. De steden zitten vol met vluchtelingen; Jeravan, Kiranakan en Leninakan. En juist op dat moment is de aardbeving gekomen. Weet u wat er bij ons gebeurd? Nee? Dit..." Hij pakt m'n notitieblok en schrijft in gebroken, niet foutloos Engels: ,A genosied has been aranged". Genocide: „Er is een volkerenmoord ge organiseerd en daar komt die aardbeving bovenop. Dat ver bergt de andere problemen" Dan vertelt hij dat hij via familie in Moskou gehoord heeft dat er van zijn familie in het zwaar getroffen Leni nakan in ieder geval nog twee mensen in leven moeten zijn; „Die twee zoeken nu in de chaos naar de rest". „De na tuur helpt onze vijanden De aardbeving leidt de aandacht af van de andere problemen in Armenië. Het is een ge schenk voor onze vijanden". Rouben schudt het hoofd en zegt dan, in westerse ogen een beetje plechtig: „Alsjeblieft, als burger van de Sovjet-re- publiek Armenië vraag ik: laat de hele wereld weten wat er aan de hand is en help ons." Helpen? „Ja", knikt hij „we hebben altijd hulp nodig ge had. Vergeet niet dat wij, Ar meniërs de eerste christenen waren, maar we zijn altijd vervolgd en opgejaagd. In al die eeuwen is ons land vele keren verwoest. Er zijn inva sies geweest van de Turken, van de Mongolen en van de Russen, maar altijd weer heb ben we on2e cultuur her bouwd. Nu jagen de Azerbaij ani ons weg. We worden ver volgd en de aarde heeft nu ook onze mensen opgegeten. God heeft ons in de steek ge laten." Door Jan Jetten ENIGE dagen geleden stond in uw krant onder de kop: „We hebben tijd no dig, maar die wordt ons niet gegund", het verweer van NCB-voorzitter La- tij nhouwers tegen een aantal zaken m.b.t. de landbouw, die door de FNV in Noord-Brabant aan de orde zijn gesteld. Het artikel begint met de op merking dat ze (wij, het FNV dus) zonder enige kennis van zaken en in buitengewoon felle bewoordingen spreken. Alle reden dus om te reage ren. Je hoeft niet deskundig te zijn om een mening te hebben over de invloed die de land bouw heeft op het milieu en onze omgeving. Kijk maar om je heen en zie de effecten van ruilverkavelingen, het ille gaal slopen van bossen en bo men, het volbouwen met stal len en kassen van het buiten gebied, de effecten van het uitdrogen van onze provincie door het oppervlaktewaterbe- leid, enz. Het mooie Brabant, waar vaak zo nostalgisch over wordt gesproken, wordt ver anderd in één groot triest agrarisch industrieterrein. Dat kan iedereen zien en het is het gevolg van de manier waarop met 65 procent van het Brabants grondgebied wordt omgesprongen. Een aantal andere zaken zijn minder duidelijk, omdat oorzaak en gevolg wat verder uit elkaar liggen. Elke leek echter kan zich voorstellen dat de 50 miljoen kilo land bouwgif, die elk jaar op land bouwgrond wordt gestort, tot gevolg zal hebben dat ons drinkwater wordt vergiftigd. En inderdaad, een groot ge- deelte van ons drinkwater is vergiftigd en we moeten het normaal vinden dat in een li ter drinkwater 5 microgram landbouwgif mag zitten. Proost! Hetzelfde geldt voor de mil joenen tonnen mest die op de grond worden gestort. Deze overbemesting heeft tot ge volg dat we het normaal moe ten vinden dat er nitrieten en nitraten in ons drinkwater zitten - tussen haakjes van nitriet ga je dood. We moeten het ook normaal vinden dat er op elke vierkante meter Bra bantse grond een liter azijn per jaar neerkomt. Daarover direkt meer. Wij vinden dat niet normaal en gaan ons daar tegen verzetten. Dat doen we o.a. door gewoon de feiten te noemen. Voor wat de verzuring be treft nog de volgende opmer king. De heer Latijnhouwers hamert tegen beter weten in dat de landbouw slechts 20 procent van de verzuring op zijn geweten heeft. Dat klopt voor Nederland, maar voor Brabant met z'n enorme con centratie bio-industrie is dat 40 a 50 procent. Waar komt overigens een groot deel van de verzuring in de regio Breda vandaan? Juist, van de bio-industrie in Vlaanderen. Over de gevolgen van de ef fecten van de bio-industrie heeft de FNV al in 1982 met vertegenwoordigers van de NCB gepraat. In april 1986 zijn we, tot en kele weken geleden, weer met de NCB gaan praten. Voor de goede orde: niet over het stomweg saneren van de bio- industrie, maar over alterna tieven voor boeren die willen Jan Jetten - FOTO VAN EIJNDHOVEN of moeten omschakelen. Er valt niet te praten met de NCB. Die stuurt liever met zijn ogen dicht de boer naar de afgrond, onderweg roe pend dat de FNV heeft zitten slapen en zij al lang bezig zijn. Je zal als boer maar zo'n boe renbond hebben. Overigens, een van de rede nen waarom we ons druk ma ken over de landbouw, is dat er zo'n 100.000 Brabanders in de landbouw verwante be drijven en instellingen wer ken, en voor die belangen ko men we wel op. Tevens komt de toeristische industrie, maar ook alle andere indu striële aktiviteiten, zwaar in het gedrang door de land bouw. Met het wegvallen van de grenzen vestig je je bedrijf niet in een groot triest agra risch industrieterrein, maar ga je gewoon een eind ver derop zitten, waar het nog wel leuk wonen is. Dat brengt mij op een punt dat op onze districtsvergade ring uitgebreid is besproken, maar helaas in de publiciteit nogal onderbelicht is geble ven en door de heer Latijn houwers nauwkeurig uit de weg wordt gegaan. Dat punt is het volgende: Het beleid van de NCB is dat de boer op timaal wil produceren, der halve geen rekening wenst te houden met ecologische rand voorwaarden en dat de ge meenschap - als die dat wel wil - daar voor moet betalen. Uit dat uitgangspunt vloeien al die eisen voor vergoedingen voort voor het instandhouden van poelen, heggen, bosjes enz. In reactie op dat uitgangs punt heb ik als voorbeeld een chemisch bedrijf genoemd, dat dezelfde redenatie volgt. Dat komt er dan in het kort op neer dat ze zoveel mogelijk geld willen verdienen, dus hun omgeving kaalslaan en vergiftigen en tegen de over heid zeggen, dat als die wil dat dat ophoudt, de overheid (u en ik dus als belastingbeta ler) daarvoor moet betalen. Ik heb (bewijsbaar, want het staat op band) niet gezegd dat de boeren het beheer over hun grond moest worden ontno men, maar wel dat een derge lijke mentaliteit bij een groep die 65 procent van het Bra bantse land beheert, tot ge volg zou moeten hebben dat de overheid zijn verantwoor delijkheid neemt. Dat weet de heer Latijnhouwers, want ik heb hem dat - die ene keer dat hij met mij in het openbaar in discussie durfde te gaan - uit gelegd. Wat ik naar aanleiding van het voorgaande op die FNV- vergadering als mijn mening heb gegeven, is dat 10 procent van Brabant door het wonen in beslag wordt genomen; 16 procent door natuurgebied (wat half dood is) en 65 pro cent door agrarische activitei ten, en dat dat voor de groot ste industriële provincie van Nederland met veel zakelijke dienstverlening en een steeds groter wordende toeristische industrie een wanverhouding is. Als Brabant als een mooie provincie, waar het goed wo nen, werken en recreëren is de 20ste eeuw in wil gaan, zul len grote delen van het land schap weer moeten worden omgebouwd tot natuurgebie den en recreatiegebieden en zal het wonen meer ruimte moeten krijgen. Dat zal dus ten koste van het ruimtebe slag van agrarische aktivitei ten gaan. Waar ik door het verhaal van de heer Latijnhouwers echt kwaad van kan worden zijn de huilverhalen dat de NCB al zoveel doet. Ik loop al heel wat jaren mee in be stuurlijk Brabant en ik weet - ook uit eigen ervaring - dat de NCB consequent alle maatre gelen om iets te doen, heeft afgehouden. De vermindering van het aantal koeien is door de EG afgedwongen. Het aantal run deren is daarvoor teruggelo pen van 5.516.000 in 1984 tot 4.895.000 in 1987. Echter, toen minister Braks in 1983 zijn lekke bouw-wetje voor stal len afkondigde - omdat de problemen toen al de spuitga ten uitliepen - zijn er nog honderdduizenden varkens bijgekomen, hetgeen blijkt uit de cijfers van CBS die aange ven dat het aantal varkens in Nederland 1984, 11.146.000 be droeg en in 1987 14.349.000, waarvan een overgroot deel zeer zeker ook in Brabant ge stald zal zijn. De mestfabriek in Helmond is een initiatief van de Stichting Verwerking Organische Stoffen, welke in april 1986 door de NCB buiten spel is gezet. Initiatieven van de FNV om tesamen met de BMF en de NCB aan produktdiversifica- tie t.b.v. de boeren en alterna tieven voor de verwerkende industrie te werken, zijn afge houden en uiteindelijk getor pedeerd. Het beleid van de NCB is zo lang mogelijk af houden, nader onderzoek eisen, vertragingstaktieken toepassen en als het echt niet anders kan, toegeven en daarna zeggen: „Kijk eens wat wij al doen". Tot slot het volgende: De heer Latijnhouwers zegt in het artikel in uw krant, dat het weerspreken van mijn ar gumenten niet veel moeite kost, dat de FNV onbehouwen aanvallen doet en dat het al lemaal wel weer zal over waaien. Ik kan hem verzeke ren, dat er nog heel wat zal volgen, dat ik hem sterkte wens bij het weerspreken van onze argumenten en dat het allemaal niet zal overwaaien. Er wordt door ons gewerkt aan een campagne. Dat was de opdracht die wij meekre gen van onze leden en die op dracht zullen wij met veel plezier en inzet uitvoeren Voor ons en onze kinderen Wij wensen namelijk niet dat Brabant een stukje stinkend kaal agrarisch industrieter rein wordt waar de andere mensen moeten wegtrekken, omdat alles vies en dood is. (Jan Jetten is districtbestuur der FNV in Noord-Brabant) Van onze verslaggever NIJMEGEN - Een groepje van ongeveer 25 vrouwen, die in het geheim een relatie hebben met een katholieke Driester, wil uit de anonimi teit treden. De vrouwen willen dat doen op de ko mende Acht-Mei-manifes- tatie volgend jaar mei in Den Bosch. Het groepje is ontstaan door toedoen van mevr. Tineke Fer- werda, maatschappelijk werk ster in Zwolle. Mevr. Ferwerda heeft in het kader van haar 'Deet IN DE Haagse Ridderzaal is afsc litiek om commissaris van de koni korte onderbreking, lid voor de P kwamen drukken, behoorde mevrt VERVOLG VOORPAGINA DE HAAG - Voor het broei kaseffect - de opwarming van de aarde door kooldio- "xyde in? fossiele brandstof fen - lijkt volgens het rap port al ïjielemaal geen oplos sing voorhanden. Als het energieverbruik niet tot twintig procent van het hui dige wereldverbruik wordt te ruggebracht, stijgt de tempera tuur de volgende eeuw vier graden. Het duurt daarna nog een eeuw of langer voordat de temperatuur weer terug is op het normale niveau, aldus het RIVM. Europa is het meest vervui lende continent van de wereld. Binnen dit continent heeft Ne derland de twijfelachtige eer de grootste vervuiler te zijn per inwoner zowel in energiever bruik, transport, industrie en veestapel. Directeur-generaal ir. R. van Noort van het RIVM vindt dat Ne vo< pei lar Eu lar de dcx spi koi Ma lijl blij du< We vei I bei me kei leii bn gel die vcx We wo tot DE MILIEURAPPORTEN volgen elk. tempo op. Het ene onderzoek is no< dere dient zich aan. De conclusies v< ter opvallend gelijkluidend: met ons Ook het rapport van Rijksinstituut vc lieuhygiëne wijkt niet af van die lijn. li mster Nijpels aangeboden rapport v. van het RIVM zo ongeveer de onderj wanneer we bereid zijn om zware fine net milieu zich in de verre toekomst k Opvallend is dat de sombere voorspe nigen wordt weersproken. Zelfs de v nen er niet onderuit om het pessimis realistisch' op te plakken. Die reactis de ommekeer in het denken in Neder Heuproblematiek. Ook werkgevers al eerder in die zin uitgelaten - kome de komende jaren het op peil houde nand moet gaan met de zorg voor de Opmerkelijk is dat de WD nog geer Port heeft gegeven. Die aarzelende en door de ongemakkelijke positie inaen. Ze hebben een milieuminisl vraagt voor de immense problemen onteerd. Binnen het kabinet heeft h .graa9 instemmen met de klaagz kor-L.niet bereid zijn om uit de sombe el|lke consequenties te trekken. VVD- minister Smit-Kroes van Verkeei als haar ambtsgenoot Braks va °es voorstander van een technisc kro ,aks ziets niets in de inkrimp □rofs het Nederlandse wage kJ: en' 'n het onlangs gepresente ken en Vervoer' heeft Smit-Kroes c hot Voor de bouw van nieuwe wege om °penbaar vervoer. Zij was het oo van™rb te 9aan met de verhogi ran b0 naar 120 kilometer per uur. aan e van het RIVM haar en m eon ó0rse in9repen niet valt te te on eea houdbare toekomst.

de Stem | 1988 | | pagina 2