JONG TALENT RUKT OP IN TENNIS JAAR 1988 'Je krijgt niets cadeau' iWÏNNAA ERIC GEBOERS, DE ONGEKROONDE KONING VAN DE MOTORCROSS: Verrassende overwinning Cambrinus DE STEM EXTRA WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen tennisjaar heeft bij de wereld-elite een opmerkelijk beeld te zien gegeven. Fracturen Kapitaal «rv, MP"?:-."- :'r. pe Stem SPQR' Stress cambrinus-witte/bous-] sen/de bruin 5-3 - Doelma Wies van Dixhoorn hield Cam brinus van een fikse score af. Toch bleef de winst in Axel via treffers van Frans Wolfert (2x) Wim Sinke, Kees de Koeyer en Guino Franckaert. Alf Yse- baert (2x) en Han van Erk scoorden tegen. philippine-broodje ben/de ridder 2 5-3 - beste ploeg won," was het veel-| zeggende commentaar van Ja de Wolf, coach van Broodje Ben/De Ridder. Frits Verstrae- ten (2x) en Gerry Kiewit scoor den voor het team van De Wolf. Harry Vermeire (2x), Tonny Goossens (2x) en Mare Corijn zorgden voor de winnende serie treffers van Philippine. corn boys/peters-de vlaanderen 1-4 - In deze derby was De Vlaanderen het meest slagvaardig. Hans van de Boom (2x), Glen van de Bos en Philip Voeten lieten de doel man van Corn Boys/Peters vis sen. Frank Holtus redde de eer voor de thuisclub. royal-t polderken 2 3-1 - De gebroeders Ben en Carlos Saey waren weer present en nat was te merken. Ben Saey schoot twee keer raak en Car los één keer. Voldoende voor de zege van Royal. Agassi maakte meeste indruk Niet alleen werd Ivan Lendl na een heerschappij van ruim drie-en-een-half jaar door Mats Wilander ont troond als nummer één van de wereld, ook het aanstor mende talent zat niet stil. De indrukwekkendste sprong maakte André Agassi. De pas 18-jarige Amerikaan rukte op van de 23ste naar de derde plaats op de wereldranglijst. Ook zijn nog twee jaar jongere landgenoot Michael Chang staat op het punt aan de geves tigde orde te knagen. Hij steeg van de 163ste positie naar de dertigste plek. Opvallend waren in 1988 voorts de opkomst van spelers als Jakob Hlasek, Andrej Tsjesnokov, Kent Carlsson en Thomas Muster. Deels door blessures moesten grootheden als Pat Cash, Miloslav Mecir en Yannick Noah terrein prijsge ven. De progressie van Agassi werd gevoed door niet minder dan zes overwinningen in Grand Prix-toernooien: Mem phis, Charleston, Forest Hills, Stuttgart, Stratton Mountain en Livingston. Alleen in Los Angeles was Agassi verliezend finalist (tegen Pernfors). In 1987, toen het talent van de vro lijke knaap in de verknipte spijkerbroek ontlook, won de man uit Las Vegas voor het eerst een toernooi, aan het eind van het seizoen in Itaparica. Door zijn zege op Lendl in de finale van de Masters werd Bo ris Becker met zeven toernooi- overwinningen recordhouder van het afgelopen jaar, dat in totaal 77 evenementen met een prijzengeld van elk minimaal 93.400 dollar telde. De West duitser, die vaak met blessures of vermoeidheidsverschijnse len kampte, won desondanks in Indian Wells, Dallas, Queen's, Indianapolis, Tokyo en Stock holm, voordat hij in de mara thonfinale in Madison Square Garden toesloeg. Op Wimble don ging Becker echter onder uit tegen Edberg, die in totaal overigens niet verder kwam dan drie zegepralen, waarbij Rotterdam. De Zweed, die vo rig jaar zeven keer eerste werd, mocht zich met de Argentijnse gravelspecialist Guillermo Pe- rez-Roldan wel kampioen noe men in het verliezen van fina les (vier). Net als Agassi won ook Wi lander zes toernooien van het circuit. De Zweed, die door zijn aansprekende resultaten in Grand Slam-toernooien en het feit dat hij Lendl van de eerste plaats van de wereldranglijst verdrong, tot speler van het jaar werd gekozen, zegevierde in Melbourne, Key Biscayne, Parijs, Cincinnati, Flushing Meadow en Palermo. Wilander verloor geen enkele keer in een eindstrijd. Vorig jaar was hij vijf keer toernooiwinnaar en viermaal verliezend finalist, waarbij de Masters, waarin hij het deze keer niet ver bracht. Carlsson, die na een zware knie-operatie van de medici de raad kreeg zich te beperken tot de toernooien op een zachte on dergrond, zoals gravel en gras, wist met die handicap toch vijf eerste prijzen bijeen te garen: Madrid, Hamburg, Kitzbühel, St. Vincent en Barcelona om in Genève en Palermo in de eind strijd te stranden. Vier 'titels' waren er voor de sterk opko mende Oostenrijker Thomas Muster en de Amerikaan Tim Mayotte, die weer in het nasei zoen het best op dreef was. Lendl, die in 1987 net als Ed berg nog zeven toernooien won (waarbij de Masters), kwam nu niet verder dan eindzeges in Monte Carlo, Rome en Toronto. In september moest de Tsje- choslowaak evenwel een schouderoperatie ondergaan. Pas in de Masters toonde hij zijn niet geringe mogelijkhe den weer. Opmerkelijk was de rentree van de Zwitser Jakob Hlasek. In januari vond hij bijna de dood bij een ernstig auto-onge luk. Hij was op weg naar zijn huis in Monte Carlo achter het stuur in slaap gevallen. Hlasek brak daarbij een pols en drie ribben. „En ik had nog wat an dere akkefietjes", aldus de in Tsjechoslowakije geboren oud ijshockeyer. „Ik wist absoluut niet of ik ooit nog weer in staat zou zijn te tennissen". Na zijn herstel, dat met re validatie vijf maanden vergde, was Hlasek op de wereldrang lijst gezakt van de 24ste naar de 43ste plaats. Op de tennis baan kon hij ineens iedereen aan. In zijn laatste zes toer nooien bereikte hij telkens ten- André Agassi won zes Grand Prix-toernooien en rukte op naar de derde plaats op de we reldranglijst. - foto anp minste de halve finales, in Lon den en Johannesburg werd hij winnaar, in Brussel verloor hij de eindstrijd van Leconte. Door dit alles wrong Hlasek zich op het laatste nippertje in het deelnemersveld van de Masters in New York, waar hij met drie groepsoverwinningen zelfs de halve finales haalde. Hlasek: „Achteraf gezien kwam dat on geluk misschien niet eens on gelegen. Ik speelde veel minder dan andere jongens, die aan het eind van hun krachten zijn. Ik voel me herboren". Jimmy Connors baarde dit jaar toch nog opzien door in de nadagen van zijn indrukwek kende loopbaan twee overwin ningen aan zijn recordtotaal van 105 toe te voegen: Wash ington en Toulouse. Sinds To kyo 1984 was het hem niet meer gegund geweest een winnende cheque in ontvangst te nemen. Zijn niet minder illustere land genoot John McEnroe, die in 1987 geen enkel toernooi won, maar wel vijf finales verloor, krabbelde weer wat omhoog door eerste te worden in Tokyo en recentelijk in Detroit. In In dianapolis leed hij een neder laag in de eindstrijd. Miloslav Mecir en Pat Cash, die het jaar daarvoor nog suc cessen aaneenregen, bleven in het Grand Prix-circuit met lege handen achter. Voor Me cir, die in Rotterdam en Or lando verliezend finalist was, resteerde als troost het Olym pische goud. Cash haalde alleen de finale van de Australische Open en werd verder vrijwel voortdurend door blessures achtervolgd. Van de Nederlanders drong alleen Michiel Schapers, net als het seizoen ervoor, één keer door tot de finale in een Grand Prix-toernooi, die hij in Metz verloor van de Zweed Jonas Svensson. In 1987 haalde hij de eindstrijd van Auckland. De Rotterdammer, die in Seoul in de kwartfinales tegen de latere winnaar Mecir ten onder ging, maakte een uitstekend jaar door, waarin hij aan de eerste dertig van de wereld 'mocht ruiken'. Hij verdiende ruim 120.000 dollar (235.000 gulden). Tom Nijssen, winnaar van een Challenger-toernooi in Bergen, liet zien in het dubbelspel zijn mannetje te staan met zeges in Metz (partner Navratil), Tou louse (Osterthun) en Brussel (Masur). Bij de dames was uiteraard Steffi Graf de 'veelvraat' van het seizoen, dat voor haar te leurstellend eindigde met het verlies in de Masters, waar ze last kreeg van griep. Voor het overige waren er voor haar louter hoogtepunten met de Grand Slam-titel en Olym pisch goud. In totaal won ze tien van de 55 circuit-toer nooien (Melbourne, San Anto nio, Key Biscayne, West-Ber- lijn, Parijs, Wimbledon, Ham burg, Mahwah, Flushing Mea dow en Brighton). Martina Navratilova deed met negen eerste prijzen niet veel voor haar rivale onder, al leen waren de grote evenemen ten telkens voor de Westduitse. Chris Evert en 'Master' Ga- Steffi Graf was in 1988 de 'veelvraat' bij de dames minder dan tien maal zegevierde ze in een Grand PrtJ le. Boris Becker behaalde dit jaar de meeste Grand Prii-oj winningen. Het was zeven keer bingo voor de Westduits briela Sabatini wonnen vier keer, Pam Shriver driemaal. Brenda Schultz kwam twee keer dicht bij een toernooizege. De zeventienjarige speelster uit Heemstede verloor echter de beide finales, die ze bereikte: in Oklahoma City (McNeil) en Taipeh (Rehe). De toernooiwinnaars in het Grand Prix-circuit van 77 toernooien bij de heren van het afgelopen jaar zijn, inclusief Masters: Becker 7, Wilander en Agassi 6, Carlsson 5, Mayotte en Muster 4, Edberg en Lendl 3, Connors, Hlasek, Leconte, Mansdorf, McEnroe, Pernfors en Door John van Dinther MAASTRICHT - Droevig staart hij voor zich uit. De blik op oneindig. Even is Eric Geboers stil. Peinst, denkt aan André Malher- be, zijn Belgische collega motorcrosser. Voor zijn le ven verlamd na een zware crash tijdens Parijs - Da kar begin dit jaar. „Ik ga hem binnenkort weer eens opzoeken", zegt Geboers zachtjes. Snelheidssporten en de onver brekelijk verbonden gevaren. Coureurs schuiven de gedach ten eraan het liefst zo ver mo gelijk van zich af. Geconfron teerd met de risico's zegt Eric Geboers: „C'est la vie. Je staat er een week of zo bij stil. Lan ger niet. De aardbol blijft draaien en je moet gewoon mee". Het klinkt ongenuanceerd, hard, meedogenloos. Eric Ge boers blijkt toch emoties te hebben, toch angst te kennen. Hij is ook ongerust. Over zijn fysieke gezondheid. Hij pro beert niet aan zijn knie-pro blemen te denken, maar het lukt hem niet. Hij is geen tob ber, wél realist. En een vech ter, een man met karakter, die zijn problemen niet camou fleert, maar ook niet als ex cuus gebruikt. Geboers is pas 26 jaar, maar heeft al meer botten gebroken dan feitelijk in een mensenle ven mogelijk is. Dertien keer moest hij onder het mes voor fracturen. Twintig maal moest hij zich laten behande len aan zijn gewrichten en voor spierscheuringen. Een invalide 'superkampioen'? „Nee", antwoordt hij resoluut. „Zo voel ik me niet. Absoluut niet. Maar ik maak me nu wel weer ongerust. Sinds de Als enige motorcrosser ter wereld heeft hij we reldtitels in drie solo-klassen op zijn erelijst. Eric Geboers is wereldkampioen in de 125cc- (2x), 250cc- en 500cc-klasse. Uniek, voorals nog. De Belg is de ongekroonde koning van de motorcross. De weg naar de top kostte de 26-jarige veel bloed, zweet, tranen en vooral breuken. Onze verslaggever sprak met hem. Grand Prix van Luxemburg in augustus heb ik weer last van mijn rechterknie, die ik vier jaar geleden heb gebro ken. Ik heb er drie jaar mee gesukkeld, kwam toen in de wereldtitelstrijd niet verder dan een derde plaats. De knie speelt me nu weer parten. Ik had begin november de trai ningen op de motor willen hervatten. Het lukte niet. Pas drie weken geleden ben ik op nieuw begonnen". „Al die breuken en blessu res hebben niets te maken met het gevaar, dat aan onze sport kleeft. Ze waren een gevolg van mijn agressieve rijstijl. Daar heb ik veel tol voor be taald. Ik had zelden angst, jammer genoeg niet. Ik wilde na een blessure zo snel moge lijk weer op de motor stappen. Ik heb mijn limiet nu wel bij gesteld. Ben voorzichtiger ge worden". Het handjevol mensen dat Geboers onlangs in het MECC in Maastricht in actie zag tij dens een proefrit over het door hemzelf en zijn broer Silvain uitgestippelde circuit, gelooft nauwelijks dat de jongste telg uit een gezin van zeven kinderen voorzichtiger is geworden. Als een cowboy tijdens een rodeo mende hij zijn Honda. Sprong over de kunstmatig aangelegde heu vels alsof ze er niet waren. De klappen bij het neerkomen ving hij louter door zijn tech niek op. De bescheiden, rus tige Belg verandert op de mo tor van een engel in een dui vel. Eric Geboers lacht eens. Eet snel een broodje kaas. „Ik moet weg", verontschuldigt hij zich. „Naar Sint Pieters Leeuw, bij Brussel. Voor heli- copterles. Het is een privé-op- leiding. Of ik straks ook een helicopter koop? Ik weet het nog niet. Ik kan niet stilzitten. Als ik drie dagen vrij heb, krijg ik de kriebels. Ik moet bezig blijven. Actief zijn is ontspanning voor me. Met mijn broer Silvain importeer ik motorcrosslaarzen en hel men uit Italië, ik bouw in- doorcircuits in bijna heel Europa. Al mijn kapitaal in vesteer ik. Ik houd niks op zak". Geld, roem en succes ver goeden niet alles. Mensen aan de top, in welke geledingen van de maatschappij dan ook, worden benijd. Maar dat het bereiken van het hoogste punt vaak gepaard gaat met veel bloed, zweet en tranen, wordt vergeten. „Ik wil niet als een zielepoot overkomen. Ik ben niet gefolterd in een concen tratiekamp, maar tussen 1984'* en 1987 heb ik psychisch ont zettend veel deuken moeten wegwerken. Ik was vóór die kniebreuk gewend iedere morgen een halve minuut na het wakker worden in mijn joggingpak door het bos te lo- iu J09 ajah" - - v - - \f I -- - - - v i -• s jt. Eric Geboers, de ongekroonde koning van de motorcross, in actie op het circuit in Lichtenvoorde (juli 1988). - fotoanp van onze waterpolomedewerki 2mïEvanESchelde blijv ^nnen. Met nog een w Strijd uit de heenronde gaan staan zowel de dan als de heren vier punten f' hun klasse. De dan wonnen afgelopen week Kerkrade van Hellas, t wijl de heren de uitwf strijd tegen Nuenen winst omzetten. Ook Ganze kende een uitst Eend poloweekeinde. Het eers herenteam herstelde zich h Idrie opeenvolgende nederlag» Ipn won van Vennen. De dam inakten opnieuw een punt. I thuis tegen Vennen. Mind eoed vergaat het Ganze 2 bij heren Ook het achtste comp Ititieduel werd met grote cijfe J verloren. De Stormvogel gaf I de slotperiode de winst uit hai I den tegen koploper HPC. In i I slotseconden werd alsnog Skoff 2, Berger, Cahill, Doumbia, Filippini, Fit: Gilbert, Goldie, Krishnan, ni, Masur, Mattar, Nardueci,! Perez-Roldan, Saceanu, Jij Sanchez, Emilio Sanchez, Svensson, Tsjesjnokov, fj Woodforde, Yzaga en Zivojii De toernooiwinnaressen In Grand Prix-cirpuit van 551 nooien bij de dames van hetil lopen jaar zijn, inclusiel 1" Graf 10, Navratilova 9, 1 Sabatini 4, Shriver 3, Manueli| leeva, Cecchini, McNeil, Cueto en Fendick 2, KaterimJ leeva, Gomer, Kelesi, Wiesner, Hetherington, 1 Kohde-KUsch, Langrova, Paulus, Rush-Magers en Sla pen. Het was een verslaving. Een heerlijke. Ik kon na die blessure niet meer lopen zoals ik wilde. Toen voelde ik me invalide. Gefrustreerd. Ik heb een loopband aangeschaft. Aan het plafond kartols ge plaatst met een tegenwicht van dertig kilogram. Zes maanden lang heb ik tot bloe dens toe gewerkt om tot nul kilogram te komen. Het weer gewoon kunnen lopen, was voor mij belangrijker dan welke titel ook. Het is gelukt, hoewel op dit moment de knie dus weer tegenstribbelt. Eer lijk. Ik zou twee van mijn drie wereldtitels willen inruilen voor een gezonde rechterknie. Want nu word ik belet in het beoefenen van een aantal van mijn favoriete sporten: wa ter- en sneeuw-skiën, squash en tennis. Gelukkig kan ik wel nog parachutespringen". 'The Kid', zoals hij in het bui tenland wordt genoemd („om dat ik zo klein ben, moet ik maar zorgen dat ik steeds op het hoogste platform sta"), vindt zichzelf een pessimist. Van hem hoef je ook geen blufferige uitspraken te ver wachten. „Ik zeg nooit dat ik win, want dan sta ik onder stress en dan rijd ik gewoon slecht. Ik heb de top niet be reikt zonder hindernissen. Niets krijg je cadeau, je moet er voor knokken". „Iedereen krijgt de kans, maar niet iedereen grijpt Of al mijn inspanningen," breuken, de ellende het waai" zijn geweest? Ik denk het w- maar ze zijn wel rendabel- voorlopig blijf ik de vrucht® plukken. Ik heb de top berew in de motorcross. Ik weef1» waar ik sta. In andere tak®? van snelheidssporten moet1» die nog ontdekken". I Van onze sportmedewerker (AXEL - Witte/Boussen/I Bruin is de leiding kwijt id de B-klasse van het regio| jnale zaalvoetbal. In Axe {klopte Cambrinus de Ter (neuzense ploeg verrassem (met 5-3. Dezelfde cijfer stonden op het scorebord m het duel Philippine-Broodj i Ben/De Ridder 2. De Vlaanderen zegevierde iH de derby tegen Corn Boys/Pe I ters. Met 4-1 trokken de Sass- I sporthalbewoners aan he I langste eind. Royal zat evenjj I eens aan de goede kant van d( I score. Met 3-1 werd 't Polder- [ken 2 geklopt. Groote Slo I deelde de punten met The Mo Ivies/Vajo (2-2) en De Pootei [pakte in de slotseconden de volle buit tegen Hoekse Rak- I kers: 2-3. GROOTE slock-the mo- VIES vajo 2-2 - De Terneu- zense gastheren namen steeds ne leiding, maar konden niet verhinderen dat Ronny Sagers ne gelijkmaker binnen knalde nadat zijn teamgenoot Harry Durinck voor 1-1 had getekend. Lvert Kuyck en Frans van de Bossche zorgden voor de doel- Pnnhen van Groote Slock. HOEKSE rakkers-de POOTER 2-3 - Het venijn zat m de slotsecondea Hierin zorgde Ko Pijpelinck voor een I stand nadat hij eerder ook eens had gescoord. Johnny versluys opende de score voor Be Pooter. Jan Meertens en ,°nnny Dieleman schoten de meffers van Hoekse Rakkers innen. „De gelukkigste ploeg egevierde," was het korte ommentaar. De Pooter kwam oor deze overwinning op- meuw mee aan de leiding. The m - STAND II IS^oyus/Vajo 11-15, De Pooter 14 ri vV'tte/Boussen/De Bruin 11- Dine ,Ylaanderen 11-13, Philip- Gr<w D-12, Cambrinus 11-11, Ben/r? Slock 11-11, Broodje jjyhe Sidder 2 11-9, Hoekse Royal n-61"8' 'X Polderken 2 n"6'

de Stem | 1988 | | pagina 10