'Grote golf geheime executies in Iran' Michail Gorbatsjov heeft economische schijn tegen REDDINGSWERK VERLIEST RACE TEGEN DE TUD BUITENLAND pïïRTEM BUITENLAND DINSDAG 13 DECEMBER 1988 ItOIOEN (AFP) - De I [raaise autoriteiten hebben L laatste maanden de loodste golf van geheime I noliieke executies uitge lid sinds het begin van de jjarn 80. Dit staat in een I raport dat de mensenrech- .^rganisatie Amnesty In- tenational in Londen heeft belendgemaakt. I nepwijzen voor deze golf die I «er dan 300 mensen het leven I getost zou hebben zijn nu on- I werlegbaar. Zo zijn er getui- van familieleden en Iraanse bezettingsaktie bij Amnesty I MOSKOU (DPA-AFP) - Het risico op een tyfus- I epidemie in het Armeense aardbevingsgebied Zorgeloos verzekerd bij VGZ. ir NIEUWSOVERZICHT Zwitsers klaar voor Arafat 'Sovjetgesprek met Afghaans verzet' China wacht explosieve geboortengolf Politie Tibet schiet in het wilde weg 50 doden bij aanslagen op Sri Lanka Belg doodgeschoten in west-Bayrut Khan gekozen tot president van Pakistan Partij vuurwerk explodeert: 52 doden Grenzen vervagen nog niet T21 AMSTERDAM (ANP) - En kele tientallen mensen zijn een bezettingsactie begonnen op het kantoor van de men senrechtenorganisatie Am nesty International in Am sterdam. Het gaat om aan hangers en sympatisanten van zeven Iraanse groeperin- gen in Nederland. Ze willen met hun actie aandacht vra gen voor de vele duizenden politieke gevangenen die op dit moment in Iran worden geëxecuteerd. De actievoer ders eisen van de mensen rechtenorganisatie dat ze een comité naar Iran stuurt om de situatie van de politieke gevangenen in dat land te onderzoeken. Amnesty Inter national heeft echter de in ternationale afspraak, dat niet onder dwang gewerkt wordt aan een bepaalde pro blematiek. Een delegatie van de organisatie zal (fit in een gesprek aan enkele afge vaardigden van de actievoer ders duidelijk proberen te maken. I veklaringen van de Iraanse i «uoriteiten als president Isjred Ali Khamenei. Amnesty Left een lijst met namen van [30 slachtoffers naar de llnanse regering gestuurd en I ,.n om commentaar gevraagd. Deze 300 zijn slechts het topje van de ijsberg. Het totale aan tal slachtoffers loopt, volgens Amnesty, in de duizenden. Onder de geëxecuteerde mannen en vrouwen zijn scho lieren die in 1981 en 1982 zijn opgepakt wegens het uitdelen van pamfletten, maar ook dok ters, wetenschappers en gods dienstleraren. De laatsten wor den ervan verdacht ayatollah Montazeri te steunen als opvol ger van Khomeiny. „Niemand weet hoeveel mensen ter dood zijn gebracht en niemand weet wanneer de slachting zal ophouden", aldus Amnesty, „maar onze angst neemt nog toe omdat er duizen den politieke gevangenen zijn in Iran en het merendeel van diegenen die onlangs geëxecu teerd zijn geen proces hadden gehad". Veel van hen waren gemarteld voor zij ter werden dood gebracht. De ter dood gebrachte ge vangenen waren lid van de Volksmujaheddin (PMOI), of van andere groepen en afsplit singen als de Rahe Kargar, de communistische partij Tudeh en de Kurdische oppsitie. Zij werden in groepen tegelijk op gehangen in de gevangenissen van Evin en Gohardasht in Te heran en in Tabriz, Mashad en Shiraz. Amnesty citeert de verkla ring van een vrouw die - op zoek naar haar man - in augus tus dit jaar met haar blote han den het lijk van een man op groef op de begraafplaats Ja- deh Kharavan in Teheran. Deze begraafplaats, waar in massagraven de lichamen van geëxecuteerde politieke gevan genen in ondiepe graven wor den geborgen, heet in de volks mond de plaats der verdoem den. Armenië vreest epidemie groeit. Dat zeggen buitenlandse hulporganisaties. Het Duitse Rode Kluis noemde de verontreiniging van het drinkwa ter de oorzaak van een mogelijke epidemie. Reddingwerkers uit de hele I wereld kouden in Armenië een I wedlooptegen de tijd om over- 1 van de aardbeving uit I depuiniopen te halen. Een fweede ongeluk binnen I uur met een Joegoslavisch I transportvliegtuig overscha duwde de reddingsacties. De zeven bemanningsleden kwa- I men (Barbij om. Zondag ver- kte een Sovjettoestel bij iar getroffen stad Leni- nakal. Daarbij verloren 78 sin het leven. Zij zouden n. helpen bij het reddings- werk yjetfunctionarissen ont- (en dat de procedures voor uchtverkeer boven de re- ijiek onvoldoende zijn. Ar- >lië beschikt over voldoende I -roddelen om de tientallen 1 vlitgtuigen met hulpgoederen uitde hele wereld af te hande- af zo zeiden zij. Media in de Sajetunie noemden de situatie rjhet luchtruim na de onge- |li»ken van zondag en maan- dtg echter gespannen. Tot nu toe hebben 200 vluch- I ta naar Armenië plaatsgevon- Idei, waarbij meer dan 10.000 I rddingswerkers naar de zui- Idtijke Sovjetrepubliek zijn I overgebracht, zo zei een plaats- Iwvangende minister voor de llargerluchtvaart in Moskou, jli het rampgebied zijn 38 Iviegtuigen uit 23 landen aan- If komen. Vliegtuigen met I hipgoederen wijken soms uit I raar vliegvelden in Georgië en Ifierbajdzjan, aldus de minis- Ittr. Radio Moskou meldde in een reportage dat niet alle hulp op de plaats terechtkomt waar die het meeste nodig is. In Spitak, de stad die door de aardbeving bijna van de aardbodem is ver dwenen, ontbreekt het aan red- dingsmaterieel, elektriciteit en verbindingen. Bijna de helft van de bevolking ligt daar nog steeds onder de brokstukken, aldus de omroep. Functionarissen in Moskou ontkenden beschuldigingen van in het westen levende Ar meniërs dat de Sovjetautoritei ten opzettelijk de hulpverle ning vertragen. De woordvoer der van het Sovjetministerie van buitenlandse zaken, Ge- naddi Gerasimov, zei dat adop tie van Armeense weeskinde ren door niet-Armeniërs nog niet aan de orde is. Hij wees er wel op dat mensen uit de hele Sovjetunie hebben aangeboden hen op te vangen. Gerasimov liet weten dat vijf mensen een gevangenis straf van 30 dagen hebben ge kregen wegens het organiseren van een betoging tegen het wegvoeren van Armeense kin deren in Jerevan zaterdag. De vijf zijn lid van het Karabach Comité dat campagne voert voor de-aansluiting van de Ar meense enclave Nagorny-Ka- rabach in Azerbajdzjan bij Ar menië. Sovjetleider Michail Gor- batsjov, die het afgelopen weekeinde het rampgebied be- Reddingswerkers bekijken in de Armeense stad Spitak ingestorte gebouwen. Af en toe worden er nog mensen levend onder de puinhopen vandaan gehaald. -fotoanp zocht, noemde de Armeense ac tievoerders provocateurs, die de aardbeving gebruiken om eerloze doelen na te streven en de instabiliteiteit in het gebied te vergroten. (ADVERTENTIE) :ersport gaat weet je vast wel lak oogverblindend mooi n de UV-straling maken een dan ook noodzakelijk It Brilmij een fraaie kollektie iar eens kijken, want ze zijn us maar ook heel vriendelijk Wie voor een ziektekostenverzekering meer betajlt dan nodig is - en dat is vaker het geval dan u denltt- kan dat veranderen. Wilt u een ziektekos tenverzekering waarbij u niet struikelt over de hoogte van de premie, dan is VGZ de aangewezen maat schappij. Wantbij VGZ bentu tegen een aantrekkelijke Premie zorgeloos verzekerd. VGZ heeft tevens een nieuwe, unieke verzeke- nngsvoim voor u ontwikkeld: de Instappolis. Bij deze Polis kuitu kiezen uit wel 8 verschillende mogelijk heden v»or een eigen risico. Daarbij heeft u ook nog het rechtom de hoogte van uw eigen risico te veran deren, otgeacht uw leeftijd of gezondheidstoestand. Uieraard is hetpakketvan VGZ te veelzijdigom hier volkdig op te sommen. Maar met één gratis telefoonie naar 06 - 0199 of met de ingevulde coupon frjjgt u een uitgebreid informatiepakket en een geheel vrijblijvoide offerte toegestuurd. Ook voor meer ormaie ^unt u ons altijd op werkdagen van 08.00 rot 20.0Cuur bereiken. Adres: Plaats: Beroep: Postcode: -Tel.: GRAAG ONTVANG IK MEER INFORMATIE*"! EN EEN GEHEEL VRIJBLIJVENDE OFFERTE, i Geboortedatum man: Gewenst eigen risico: f -Klasse:- Aantal kinderen:waarvan boven de 16 jaar: Huidige verzekeraar: Bon in een ongefrankeerde envelop opsturen aan VGZ, Antwoordnummer 292,6500 VC NIJMEGEN. VOLKSGEZONDHEIDSZORG-VGZ ONDER LINGE WAARBORGMAATSCHAPPIJ UA Of bel gratis 06- 0199. VERVOLG VOORPAGINA LONDEN - Twee red dingsoperaties houden Michail Gorbatsjov op het moment bezig. Ten eerste de internationale hulp verlening in Armenië aan de duizenden gewonden, daklozen en de mensen die nog vastzitten tussen de puinhopen. En ten tweede de interne inspanningen om de Sovjetunie tussen de brokstukken van z'n economie vandaan te trekken. Gorbatsjov heeft z'n toe komst geïnvesteerd in een economisch hervormingspro gramma dat tot nog toe wei nig positieve resultaten heeft opgeleverd. De rijen in de Sovjetrussische winkels zijn langer dan ooit en de levens standaard van de consument is verslechterd sinds Gor batsjov aan de macht kwam. Veel analisten geloven dat Gorbatsjov een mogelijk fa tale fout heeft begaan door verwachtingen te wekken bij het Russische publiek. Ter wijl de economie, de indu strie en de bureaucratie hem weinig hoop boden om z'n be loftes waar te maken. Hij kampt met twee fun damentele problemen: de Sovjetrussische economie verkeert in een nog slechtere staat dan voorheen werd vermoedt en het perestrojka- beleid draagt hier aan bij - op de korte termijn ten min ste. Vanaf het moment dat Gorbatsjov aan het bewind kwam, is de situatie er niet beter op geworden. In 1986 beleefde de economie een tij delijke opleving, maar vorig jaar was het groeipercentage al weer teruggezakt naar één procent. Het is zelfs waar schijnlijk dat 1988 helemaal geen groei laat zien. Gorbatsjovs belangrijkste economische hervorming is het afschaffen van enkele van de miljoenen produktie- Gorbatsjov in de nesten. richtlijnen waaraan zijn re gering altijd vasthield. Tot voor kort kregen de fabrie ken al hun orders van Mos kou en de prijzen zijn tien tallen jaren constant geble ven. De huidige broodprijs bijvoorbeeld, werd in 1954 bepaald. Met ingang van 1 januari 1989 zullen alle Sovjetrussi sche ondernemingen opere ren volgens een nieuw sys teem van financiële zelfstan digheid, ofwel gebaseerd op winst en verlies. Op papier lijkt dit een radicale hervor ming, maar in de praktijk zal het recept voor verlies blij ken. Veel managers weten absoluut niet wat ze nu moe ten doen: de meeste prijzen voor grondstoffen, arbeid en afgewerkte produkten wor den door de overheid bepaald en een faillissement behoort nog steeds niet tot de moge lijkheden. De kans dat de fabrieken de ambitieuze produktiedoe- len bereiken die in het vijfja renplan voor 1986-91 werden vastgelegd is uiterst gering, zo niet nihil. Pogingen om de produktie van de boerderijen te stimuleren door het intro duceren van het particulier ondernemerschap lijken ook te stranden. Slechts één op de honderd kleine boeren is in gegaan op Gorbatsjovs voor stel om een stuk privéland te leasen. Kennelijk houden de meesten toch liever vast aan de inefficiënte maar veilige overheidscollectieven. Het voornaamste resultaat van de beperkte afschaffing van de prij zencontrole is een nieuw fenomeen in de Sov jetunie: inflatie. Prijzen stij gen nu met tien procent per jaar. Het Kremlin vreest dat de inflatie helemaal de pan uit zal rijzen als de algemene prij zencontrole afgeschaft wordt. Als Gorbatsjov zijn hui dige strategie wil voortzetten en tegelijkertijd de arbeiders tevreden wil stellen door te korten aan sommige con sumptiegoederen op te hef fen, heeft hij geld nodig, zo kwam uit een recent CIA on derzoek naar voren. En dat geld zal uit één of alle van de volgende potjes moeten ko men: defensie, buitenlandse zaken, energie en landbouw. Zwitserse mi litairen hebben vanaf gisteren positie gekozen op en rond het vliegveld van Genève. De vei ligheidsmaatre gelen zijn ge troffen met het oog op de kqmst van PLO-voor- man Yasir Ara fat, die vandaag een rede voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal houden. - fotoanp NICOSIA (RTR) - Leiders van de Afghaanse mujaheddin in Iran hebben gezegd dat de Sovjetunie heeft aangeboden met hen te praten over de toekomst van hun land. Dit heeft het Iraanse persbureau IRNA maandag gemeld in een bericht dat in de Cyprische hoofdstad Nicosia is ontvangen. De Sovjetunie heeft eerder al gesproken met een delegatie van het Afghaanse verzet in Pakistan. Het persbureau meldde dat de alliantie van acht Afghaanse verzetsbewegingen in Iran het Sovjet-voorstel bestudeert, dat volgens woordvoerder Khalili 'een overwin ning' is voor de mujaheddin. „Na tien jaar bezetting heeft de Sovjetunie eindelijk ingezien dat de mujaheddin en het Af ghaanse volk een belangrijke rol spelen en zijn zij bereid met ons te onderhandelen", zei Khalili. PEKING (AFP) - China loopt het risico van een nieuwe ge- boortenexplosie, nu een groot aantal jonge vrouwen de huw bare leeftijd bereikt en de overheidspolitiek van geboortenbe perking nog altijd op grote schaal door het publiek wordt gene geerd. Dit heeft het officiële persbureau 'Nieuw China' maan dag gemeld onder aanhaling van de Chinese minister van ge zinsplanning, Pen Peiyun. Nieuw China meldde dat het vol gens mevrouw Peiyun „noodzakelijk" is dat de naleving van de geboortenbeperking strikt wordt gecontroleerd, omdat er in de periode 1989-1994 per jaar 100 miljoen Chinese vrouwen zijn in de leeftijdsgroep van 20-29 jaar. De minister is vooral ongerust wat de situatie in de landbouwgebieden betreft, omdat de meeste vrouwen daar al op jonge leeftijd huwen, op jonge leef tijd zwanger worden en veel kinderen krijgen, aldus het pers bureau. PEKING (RTR) - De Amsterdamse Christina Meindersma, die zaterdag bij rellen in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa door een kogel werd getroffen, heeft de Chinese politie ervan beticht dat zij zomaar in het wilde weg op Tibetanen schiet. In een tele foontje vanuit Lhasa zei ze maandag dat de politie zaterdag het vuur opende op omstanders die toekeken tijdens een demon stratie van een groep van 30 monniken dié'een onafhankelijk Tibet eisten. „Ze openden zomaar het vuur, en schoten in het wilde weg. Het was net alsof het kogels regende". Volgens haar raakten veel mensen gewond. „Sommigen schreeuwden en an deren huilden. Mensen probeerden zich te verschuilen achter omgevallen marktstalletjes. Ik probeerde weg te lopen maar ik werd geraakt", aldus Meindersma (26) uit Amsterdam, die naar haar zeggen als tolk werkte in een medisch ziekenhuisje. Ze werd zelf in haar arm getroffen maar kon na te zijn behandeld het ziekenhuis verlaten. COLOMBO (DPA/UPI) - Op Sri Lanka zijn zondag en maan dag meer dan 50 mensen om het leven gekomen bij politieke aanslagen. De politie, die dat maandag bekendmaakte, schrijft de aanslagen toe aan het marxistische Volksbevrijdingsfront JVP. Het JVP wil de regering van president Junius Jayewar- dene omverwerpen en de presidentsverkiezingen, die volgende week maandag plaats vinden, in de war sturen. De onder grondse groep, die wordt gevormd door extremistische Singa- lezen, verzet zich tegen het akkoord dat de regering in Colombo in juli 1987 sloot met India om een eind te maken aan de op stand van de Tamil-minderheid in het noorden en oosten van het land. Het JVP eist ondermeer de terugtrekking van de meer dan 60.000 Indiase militairen die moeten toezien op nale ving van het akkoord. Tamil-rebellen volharden in hun verzet tegen het akkoord, dat voorziet in gedeeltelijk zelfbestuur. Vol gens de politie werden in de zuidelijke provincies Galle en Ma- tara alleen al 36 personen vermoord. Beide provincies gelden als bolwerken van het JVP. BAYRUT (UPI/DPA/ AFP/ RTR) - Onbekende schutters heb ben een Belg doodgeschoten in het islamitische gedeelte van de Libanese hoofdstad Bayrut. Dit heeft de politie van Bayrut be kendgemaakt. Een zegsman zei dat het slachtoffer vanuit een rijdende auto door vier kogels in het hoofd werd getroffen. De daders en het motief van de aanslag zijn vooralsnog onbekend, aldus de zegsman. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat het slachtoffer is geïdentificeerd als de 65-ja- rige Arthur van Nieuwerburgh (foto). Vol gens een woordvoerder was hij getrouwd en had hij vier kinderen, maar woonde hij alleen in de Libanese hoofdstad, waar hij sinds 1967 leraar Engels was aan de Amerikaanse School van Bayrut. Het was de tweede keer dat een Belg het slachtoffer was van een aanslag in Libanon. In mei van dit jaar werd de 31-jarige arts Jan Cools ontvoerd in de Zuidlibanese havenstad Tyrus. Cools is één van de 22 buitenlanders die worden vermist in Libanon en van wie men vermoedt dat ze worden gegijzeld door pro-Iraanse militanten. ISLAMABAD (AFP) - De oud-voorzitter van de Pakistaanse Senaat, Ghulam Ishaq Khan, is gekozen tot president van Pa kistan. Dat maakte de Pakistaanse televisie bekend. Volgens de televisie kreeg Khan 233 van de 299 stemmen van het kies college, dat is samengesteld uit vertegenwoordigers van de Pa kistaanse volksvertegenwoordiging, de Senaat en de vier pro vinciale parlementen. Nawabzeda Nasrullah Khan, die het te gen Ishaq Khan opnam, behaalde 39 stemmen. De officiële uit slag wordt later maandagmiddag verwacht. Ghulam Ishaq Khan had de steun van de Pakistaanse Volkspartij (PPP) van premier Benazir Bhutto, van medewerkers van wijlen presi dent Zia UI Haq, en de voornaamste oppositiepartij, het Isla mitisch Front. MEXICO-STAD (UPI-RTR-AFP) - In het oude centrum van Mexico-stad is een enorme hoeveelheid vuurwerk geëxplo deerd. Als gevolg daarvan en door een brand die uitbrak en talloze marktstalletjes en woningen in de as legde, zijn zeker 52 mensen, onder wie 14 kinderen, omgekomen. Er vielen min stens 100 gewonden, zo deelden de Mexicaanse autoriteiten mee. BRUSSEL - Nederland en West Duitsland moeten binnenkort opnieuw om de tafel om te praten over een betere afstemming van hun anti-drugsbeleid. Daarnaast is tussen Frankrijk, West Duitsland en de Benelux overleg nodig over een groot aantal andere politiezaken. Dat bleek in Brussel, waar de vijf landen die in juni '85 in het Luxemburgse Schengen overeenkwamen de personen- en goederencontroles aan hun gemeenschappe lijke grenzen af te schaffen, de balans opmaakten van ruim drie jaar Schengen-overleg. Volgens de Belgische staatssecre taris De Keersmaeker (Europese Zaken) komen de vijf steeds dichter bij elkaar, maar niet snel genoeg om de grenscontroles op 1 januari 1990 werkelijk te schrappen.

de Stem | 1988 | | pagina 5