orde ORGANISATIES: ALS DEETMAN WIJZIGINGEN DOORZET handel Bussen rijden toch naar wintersport I )ereiyct Koopavonden personeel in strijd met de wet Kinderbescherming achter incestonderzoek Korthals Altes verdedigt omgangsrecht i'BINNENLAND RIODE' DE STEM COMMENTAAR Meer dan één pet pESTEM BINNENLAND DINSDAG 13 DECEMBER 1988 ECONOMISCHE ZAKEN DREIGT V&D MET FORSE BOETE PER FILIAAL Haags hoogstandje 'Tandarts is I veel te duur' V5 Commerciële draagmoeder strafbaar Belasting achtervolgt rijschoolhouders Vier arrestaties wegens ontucht Kok: loonkosten anders lager Rotterdam: agressieve honden aan de lijn Girofraude sterk verminderd Begin '89 besluit extra agenten T5 er nog niet Het gemarchan- ;er met de mensenrechten ij ft voor de Turken een •oot struikelblok. Een posj. ïve ontwikkeling is de on- "rtekening en ratificatie van 't Europese Verdrag ter wrkoming van foltering en ïmènselijk vernederende handeling of bestraffing irtweg anti-folteringsver- ag, door de Turkse over- id. Dit verdrag is inmiddels x>r voldoende landen onder kend en treedt begin 1989 in erking. Dan heeft een Euro- ees Comité de mogelijkheid ch persoonlijk op de hoogte stellen van eventuele mis- anden in een land met be- ekking tot gevangen geno- en mensen. Die landen die it verdrag hebben onderte- :nd, bieden het comité alle edewerking bij hun werk. eden van het comité moeten inder beperkingen kunnen 'izen door het land dat ze be- «ken en ondermeer spreken et gevangenen zonder getui- n. Ook hebben zij het recht rafinrichtingen te bezoeken. Eventuele misstanden die gevangenissen plaatsvin- :n of op politiebureau's en irgelijke, kunnen zo direct econtroleerd worden. Niette- lin dienen de rechten van dereen gerespecteerd te orden. In Turkije is daar Dg veel werk voor nodig ge en de recente berichten. Ook er nog geen sprake van een are democratie. Zolang niet le politieke partijen mogen eelnemen aan de besturing an een land, verdient men et het etiket 'Democratie'. toetreding van Turkije lat nog lang op zich wachten. T28 Van onze verslaggever PEN HAAG - De winkel avonden die de warenhui- aen van V&D vandaag en morgen voor eigen perso- neel houden, zijn in strijd met de Winkelsluitingswet. Mocht V&D toch besluiten je avonden door te laten »aan, dan kan dat het be drijf in principe per filiaal aen boete opleveren van maximaal 10.000. Dat heeft bet ministerie van Econo mische Zaken laten weten. De afgelopen weken heeft V&D het personeel van de waren huizen verrast met een uitno- om vandaag en morgen 's avonds te kofhen winkelen, met een korting van 25 procent op alle prijzen. Normaal ge sproken krijgt het personeel een korting van vijftien pro cent. Ieder personeelslid mag vier introducées meenemen. Bij de warenhuizen van V&D werken zo'n zestienduizend mensen. Er gaan geruchten dat het V&D niet zozeer is te doen om een 'leuk gebaar' voor het perso neel, maar ook - en misschien zelfs vooral - om aan het eind van het jaar nog een leuke om zet te halea Omdat het personeel niet kan worden gedwongen over te werken, en om de actie enigs zins betaalbaar te houden, vraagt V&D de werknemers vrijwillig een avond te komen werken, zonder dat daar een vergoeding tegenover staat Vanavond kan dan de ene helft van het personeel winkelen, terwijl de andere helft achter de kassa staat. Morgenavond zijn de rollen omgedraaid. Het ministerie van Economi sche Zaken is verre van geluk kig met de actie: „Het is niet verstandig van V&D, het be drijf geeft hiermee een slecht voorbeeld. Hoe je het wendt of keert, het is een overtreding van de Winkelsluitingswet 1976." Deze wet stelt regels 'met be trekking tot de tijden, gedu rende welke het verboden is een winkel voor het publiek ge opend te hebben, dan wel an ders dan in een winkel be drijfsmatig goederen aan par ticulieren te koop aan te bie den, te verkopen of af te leve ren'. De politie in Haarlem is vast van plan er werk van te ma ken. Vanavond of morgen avond gaat er iemand naar toe om een bekeuring uit delen. Een woordvoerder: „Er komt natuurlijk geen inval, zoals hier en daar al gesuggereerd is. En er komt ook geen ME aan te pas. Wij lossen dat heel pu blieksvriendelijk op, dus ver moedelijk om vijf voor negen, als iedereen klaar is met zijn boodschappen." Een woordvoerder van V&D wilde gisteren geen commen taar geven op de actie voor het personeel en de mogelijke juri dische gevolgen: „Daar moet de rechter maar een uitspraak over doen." Hij noemde het or ganisatorisch een onhaalbare zaak om de winkelavonden voor het personeel op het laat ste moment af te blazen. 'Nieuwe chaos met studiegeld' douw. Een echte doorbraak e hand. zereld ziet met lede ogen dat ossel voortdurend de messen ze enig begrip opbrengen moeilijke situatie waarin de ben. ;den voor die landen om de ]te zien. Want zoals Amerika ileven in toenemende mate buitenlandse concurrentie, zo op voor de gemeenschappe- 92. Dat wordt, zo verzekert eer, geen Fort Europa. Maar :n eens wijs, die de afgelopen I zich stuk- hebben gelopen op on. erleg in Montreal kan tot ge- andere handelsblokken zich liten om zich tegen Amerika penen. Zo pleitte zondag de minister Fraser voor de vor- ïdelsassociatie in het gebied an. jaren met Washington en ligt (maar overigens zelf ge hoofd heeft als het om vrije t al laten doorschemeren wel ef te zien. delijk worden of de overeen- igsperiode is gebruikt om de ggen of dat 'afkoeling' ipder- aan 'mislukking'. Naast Onderwijs is ook veel jd ingeruimd voor het debat ver de werkgelegenheid, in ïite een restant van de alge- ïene politieke beschouwin- en. De Tweede Kamer komt erder nog te spreken over de esultaten van de onlangs ge- ouden Europese top op Rho- ,os, toezicht op het verzeke- ingsbedrijf, een wijziging an het Wetboek van Straf- echt die het toezenden van lagvaardingen beter regelt, iet leerlingwezen en een puur echnische wetswijziging voor le centrale inning van les- ;eld. Een redelijk overladen pro- ;ramma voor de dames en he- Kamerleden dus, maar oor hen geldt als troost dat e vanaf komende donderdag- vond een kleine maand vrij ijn. De Tweede Kamer - en laarmee ook deze rubriek - aat tot dinsdag 16 januari op akantie. De Senaat begint deze week an de omvangrijke Dekker- liektekostenproblematiek het omzetten van de procen- uele in een nominale premie)- laarnaast buigt de Eerste Camer zich over de wijziging an de politiewet, die onder neer beoogt agenten meer irmslag te geven bij het fouil- eren van personen. IK zou het niet weten. Orga- ïiseer er maar een toto voor' Minister Hans van den Broek Buitenlandse Zaken) in ant woord op de vraag over de vraag wanneer het nieuwe 'raudebestendige paspoort can worden ingevoerd. INDREDACTIE liD BURGER De organisaties hebben niet al leen principiële bezwaren te gen de wijzigingen, ze vrezen bovendien dat ze niet zo een voudig zijn door te voeren als de minister doet voorkomen. „De minister maakt de indruk weinig te hebben stoken van I de chaotische ta ferelen die de in voering van de Wet Studiefi nanciering 18+ hebben geken- Deetmah merkt", aldus de - foto johan van Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er dreigt een nieuwe administra tieve chaos als minister Deetman (Onderwijs) zijn plannen doorzet om het nieuwe systeem van I studiefinanciering op onderdelen te wijzigen. Dat schrijven vakorganisaties, studenten en dekanen in I een gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden petitie. gingsplannen (verlagen leef tijdsgrens, invoering ov-jaar- kaart, privatiseren studielenin gen) zijn: Het onderbrengen van de studielening bij banken en het beperken van de aanvullende studiebeurs tot vier jaar leiden tot een grotere schuldenlast voor studenten, met name die uit gezinnen met lagere inko mens. Immers, de banken reke nen meer rente dan de staat nu rekent en beginnen daar al mee tijdens de studie. De staat re kent pas rente vanaf het mo ment van afstuderen. Het verlagen van de leeftijds grens van 30 naar 27 jaar leidt ertoe dat jongeren die op latere leeftijd met hun studie begin nen, worden gedupeerd. Het plan om ook uitwonende studenten in het voortgezet en middelbaar beroepsonderwijs een lage thuiswonenden-beurs te geven, is een flinke stap te rug. Hiermee komt een eind aan de gelijkberechtiging van alle jongeren van 18 jaar en ouder. „Het is onbegrijpelijk dat dit nu weer even gemakke lijk wordt ingeleverd, ook al omdat hierdoor slechts een ge ringe bezuiniging wordt be reikt". Het verplichte karakter van de openbaar-vervoer-jaarkaart doet geen recht aan de positie van studenten. Studenten moe ten het recht hebben om die kaart, waarvoor ze een deel van de basisbeurs en de tegemoet koming in de reiskosten inleve ren, te weigeren. Om principiële en uitvoe ringstechnische redenen doen de zeven organisaties een 'drin gend beroep' op de Tweede Ka mer om de aangekondigde plannen te verwerpen en zo voor 'rust aan het studiefinan- cieringsfront' te zorgen. Debrief is opgesteld door CNV, FNV, de Landelijke Studenten vakbond (LSVb) en het Inter universitair Studentenoverleg (ISO) en de drie organisaties van dekanen in het voortgezet-, ■r beroeps- en universitair onderwijs. De principiële bezwaren van dé organisaties tegen de wijzi- UTRECHT (ANP) - Patiën ten en hun verzekeraars be talen jaarlijks 17,5 miljoen gulden te veel voor bruggen, kronen en andere werk stukken. Dat stelt de Vereniging voor Tandtechnische Laboratoria I (VTL), die fondsen en verzeke- I raars heeft voorgesteld om de kosten vanaf 1 januari 1989 niet ;er via de tandartsen te vergoeden maar rechtstreeks aan de laboratoria. De kosten voor de tandheel- kunde belopen dit jaar 1,7 mil jard gulden, waarvan ongeveer 20 procent voor de tandtech- Iniek. Touringcarchauffeurs hebben een overeenkomst gesloten met hun bazen. Daarmee is een conflict over de hoogte van de lonen vermeden. Chauffeurs dreigden geen ritten naar de wintersport te rijden, als aan hun eisen niet werd voldaan. De bussen zullen nu wel naar de sneeuw rijden. - fotoanp HET CDA WORSTELT met veranderingen in de interne partijcul- luur. De beeldvorming van de christendemocraat die vereenzel vigd wordt met wollig taalgebruik moet van de baan. De nieuwe zakelijkheid heeft zijn intrede gedaan in de partij die tot voor kort "et symbool was van wat minder gemakkelijk te definiëren be- gnppen als ethisch reveil en zorgzame samenleving. Opvallend is de openhartige manier waarop binnen het CDA over ee nieuwe lijn wordt gesproken. Veel CDA-politici - die vooral de laatste jaren opvallend aan zelfvertrouwen hebben gewonnen - tonen zich fervente aanhangers van het nieuwe managements- ^roarketing-geloof dat moet leiden tot een eigentijdse wijze van Een daartoe in het leven geroepen werkgroep heeft afgelopen weekend het voorbereidende rapport 'Bestuurlijke vernieuwing in verantwoordelijke samenleving' aan de openbaarheid prijsge- fleven. Een van de opvallendste aanbevelingen uit de rapportage nat politieke dubbelfuncties binnen het CDA weer mogelijk moeten worden. De christen-democraten willen niet meer terug "aar de tijd dat een kleine groep mensen de macht in handen "antee^r Z8 w'"en we' 'let 'vert:>od' minder streng wordt ge daan het CDA nog niet bestond was het heel normaal dat politici an van KVP, AR of CHU-huize verschillende openbare functies «Kleedden. Een van de redenen om van die opeenstapeling af te ™ppen was dat er nauwelijks doorstromingsmogelijkheden wa- 2p!M°or ta,entv°l"e jongeren. Merkwaardig genoeg wordt nu het- ®ude argument - jongeren moet de kans gegeven worden om «s|ag te leggen op belangrijke functies - gehanteerd om de neer dan één pet-theorie' te verklaren. van h overi9ens best begrip op te brengen voor het standpunt »n net CDA dat getalenteerde jongeren in de opbouw van hun I arnere goed moeten worden begeleid. Hierbij hoeft echter niet i naar dubbelfuncties. Het verleden heeft ROTTERDAM (ANP) - De Raad voor de Kinderbe scherming in de regio Rot terdam staat achter het in cestonderzoek zoals dat is uitgevoerd door het me disch kleuterdagverblijf De Bolderkar (MKD) in Vlaar- dingen. Na onderzoek door deskundi gen van De Bolderkar zijn ten minste tien kinderen door de kinderrechter 'uit huis ge plaatst' (bij hun ouders wegge haald). Zij zouden slachtoffer zijn van incest. Bij het onder zoek werd onder andere ge bruik gemaakt van levensechte poppen. Deze methode geldt als vrij omstreden. „Wij kennen de twijfels over deze methode. Het is slechts een onderdeel van het gehele onderzoek, één stukje van de legpuzzel", aldus de woord voerder van de kinderbescher ming. Hij stelde dat De Bolder kar zich meer dan andere MKD's bewust is van het voor komen van incest. Bij dit Vlaardingse MKD is iemand in dienst die speciaal is opgeleid om te werken met de poppen. „Als de methode goed blijkt te zijn is het niet ondenkbaar dat meer MKD's met de poppen gaan werken." Een verzoek aan de kinder rechter om een kind voorlopig onder toezicht te stellen wordt volgens hem nooit lichtvaardig gedaan. Ook het advies om het kind uit huis te plaatsen is heel weloverwogen. „Het is een zeer traumatische ervaring voor een kind. De afweging moet dan ook gemaakt worden in het belang van het kind. Er kan sprake zijn van incest en dat moet stoppen." Na een rustperiode wordt er opnieuw onderzoek gedaan. Dan volgt een definitief besluit. Mocht er een definitieve uit huis plaatsing komen dan kun nen de ouders tegen die beslis sing beroep aantekenen bij een gerechtshof. In één geval is dat inmiddels gebeurd, volgens de woordvoerder van de raad. Enkele ouders hebben inge stemd met de uithuisplaatsing van hun kind. Overigens bete kent dat niet dat de ouders toe geven incest te hebben ge pleegd. Volgens de woordvoer der willen zij dat er nader on derzoek naar de incestervaring van hun kind komt. Volgens de woordvoerder is het mogelijk dat een kind niet terug naar huis gaat als de strafrechter tot vrijspraak voor de vader of moeder be sluit. „Uit de onderzoeken kan toch blijken dat er iets met het kind aan de hand is en dat het behandeld moet worden. Ver gelijk het met kindermishan deling. De ouders kunnen daarvan worden vrijgespro ken, terwijl het kind toch een gebroken been heeft. Het moet dan wel in een ziekenhuis blij ven." Het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur bevestigde dat de Inspectie voor de Volksgezondheid een onderzoek instelt naar de hele gang van zaken. Daarbij ko men zowel de aanmeldingen van de incestzaken als de me thode van het onderzoek van De Bolderkar aan bod. Het openbaar ministerie in Rotterdam heeft zeker een maand nodig om een beslissing te kunnen nemen over een na der onderzoek naar het seksu eel misbruik van de kinderen, aldus persofficier van justitie mr. Samson-Geerlings. De be handelend officier is mr. Mo raal. Het hoger beroep dat de ad vocaat mr. De Munnik, de raadsman van namens twee ouderparen heeft aangetekend tegen de uit huis plaatsing van hun kinderen, dient op 11 ja nuari voor het gerechtshof in Den Haag. De kinderen zijn on der voorlopige toezicht gesteld. Daartegen kan geen beroep aangetekend worden. De kin derrechter in Rotterdam beslist deze maand over de definitieve ondertoezichtstelling van de kinderen. derin 9e|eerd dat de uitoefening hiervan - een enkele uitzon- I oJy9 als de legendarische burgemeester en tevens Kamerlid daargelaten - niet veel politiek heil heeft gebracht. Ver- I and»d van belangen en of verwaarlozing van de ene of de I skw baan' waren vaak het kwalijke gevolg van het verfoeide 1 inzich. e bu'd'9e CDA-stijl te blijven: een politieke partij met enig om het mociern management moet waarachtig toch in staat zijn meen+re me,hoden te bedenken. Ter vergoelijking van het feno- ooit h i!'banen van politieke bestuurders' heeft premier Lubbers same i 9®bruikt dat 'politieke bestuurders het venster op de I word ln®' open moe,en bouden. Met hetzelfde gemak kan donrrf" 968,eld dat door een veelvoud van functies, de politicus de bomen het bos niet meer ziet. DEN HAAG (ANP) - Minister Kort hals Altes van Justitie meent dat hij met zijn wetsvoorstel op het om gangsrecht van ouders en kinderen na echtscheiding op de juiste wijze met de belangen van alle betrokke nen rekening heeft gehouden. Uit zijn verweer op kritiek van alle grote fracties in de Eerste Kamer blijkt dat de bewindsman tussen twee vuren in zit De Senaat wil het recht van het kind om een omgangsregeling te weigeren versterken. Het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens en de Fundamentele Vrijhe den en daarop gebaseerde uitspraken van het Europese Hof te Straatsburg vergen daarentegen dat het recht op een om gangsregeling van de gescheiden ouder, die geen voogdij heeft over het kind, zo min mogelijk wordt ingeperkt. Het gaat om een fundamenteel recht op familieleven dat niet vervalt door een echtscheiding, zo meent de minister van Justitie. Maar dat wil niet zeggen dat de gescheiden ouder altijd aanspraak kan maken op omgang met het kind zolang hij maar niet één van de algemene, in de wet omschreven taboes overtreedt. De kinderrechter kan i altijd in een persoon lijke beoordeling te rugvallen op een ont zegging van het om gangsrecht als die omgang anderszins in strijd is met zwaarwegende be langen van het kind. Een open formule ring voor die uitzon dering op de uitzon dering, die de belan gen van het kind beter uit de verf laat ko men, aldus Korthals Altes. De CDA-fractie in de Eerste Kamer suggereerde het omgangsrecht te ontzeg gen als dat in strijd is met de belangen van het kind in plaats van zwaarwegende belangen, zoals de regering voorstelt. Daarin schuilt een gevaar, zo meent Kort hals Altes. De ouder die het kind verzorgt en van zins is de omgangsregeling met de gescheiden partner te frustreren krijgt met die open formulering vrij baan om zijn of haar gram te halen. De PvdA opperde om in de wet wel een omgangsrecht vast te leggen maar zonder details en het aan de rechter over te laten hoe dat op grond van het Europees ver drag tot bescherming van de rechten van de mens van geval tot geval moet worden ingevuld. Dat lijkt Korthals Altes geen begaanbare weg. Het zou een bron van onzerkerheid en in sommige opzichten wellicht ook van onduidelijkheid schep pen. Het bezwaar van zowel PvdA als WD dat de wettelijke regeling van het om gangsrecht moeilijk kan worden afge dwongen als één van de ouders zich zeer halstarrig opstelt vormt voor de minister geen reden van zijn voorstel af te zien. De dreiging van een kort geding of voogdij wijziging om de weigerachtige ouder ertoe te dwingen het omgangsrecht te respecteren kan al voldoende blijken om de omgang veilig te stellen. Dwang is een uiterste maatregel waarvan het kind niet de dupe mag worden, zo meent de mi nister. >v 4 4 Tandartsen zijn slimmerikken. Als we de Vereniging van Tandtechische Laboratoria (VTL) mogen geloven, verdienen de smoelsmeden grof aan de door die laboratoria gemaakte bruggen, kronen en ander kunst- en vliegwerk dat ons met de mond vol tanden moet doen staan. De tandartsen trekken u dus niet alleen, ze snijden u nog ook. Omdat de tandartsen een contract hebben met de ziekenfond sen, kunnen ze hun winstgevende praktijken blijven voortzet ten. Voor de laboratoria zijn het wel kiezen, maar niet delen. Jaarlijks wordt er volgens de VTL zo'n 17,5 miljoen te veel betaald. Voor veel tandartsen zijn dergelijke extra verdien sten de kroon op het werk. De laboratoria worden door de tandartsen steeds dringend ver zocht om zo goedkoop mogelijk te werken. In sommige geval len wordt dat dus lood om oud ijzer. Per jaar wordt er voor maar liefst 1,7 miljard gulden aan onze mondjes verbouwd. Sommige tandartsen zijn zo slim steeds weer nieuwe mankementen te ontdekken. Op zo'n manier wordt tandheelkunde een gebit zonder end. De gezamenlijke tandartsen houden zich inmiddels van de domme. Bij monde van een woordvoerster laten ze weten best in te zijn voor een gesprek over de uit de pan gerezen kosten. Ik hoop van harte dat gesprek er komt. De tandartsen moe ten maar eens laten merken dat het hun menens is. Want meer nog dan anders geldt in dit geval: praatjes vullen geen gaatjes. MERIJN N I EUWSOVERZI CHT DEN HAAG (ANP) - Op het ministerie van Justitie wordt een wetsontwerp voorbereid om beroeps- of bedrijfsmatige bemid deling met betrekking tot draagmoederschap strafbaar te stel len. Minister Korthals Altes van Justitie schrijft dat in ant woord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Laning en Soutendijk (CDA). De bewindsman heeft zijn collega in de Bondsrepubliek inmiddels gevraagd op welke gronden er is op getreden tegen een bemiddelingsbureau in Frankfurt, dat nu vanuit Nederland opereert in de bemiddeling bij draagmoeder schap. Het openbaar ministerie gaat na of ook zonder het handvat van de nieuwe wet al kan worden opgetreden tegen het bureau wegens mogelijke overtreding van artikel 151 a van het Wetboek van Strafrecht. DEN HAAG (ANP) - De verscheidene belastinginspecties in het land vergelijken op het ogenblik de belastingaangiften van rijschoolhouders met gegevens van het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR). Het ministerie van Financiën heeft dit bevestigd. De rijschool wereld klaagt al jaren over in structeurs in de branche die een groot deel van hun lesuren niet opgeven bij de belasting, waardoor zij tegen zeer lage ta rieven kunnen rijden. ALKMAAR (ANP) - De Alkmaarse politie heeft vier inwoners van Alkmaar aangehouden, die hebben bekend van 1976 tot 1988 ontucht te hebben gepleegd met kinderen, die in 1976 2 tot 10 jaar oud waren. Volgens een woordvoerder van de Alk maarse politie kwam de zaak aan het rollen na een aangifte. Voorlopig zijn vijf aangiften opgemaakt en door het viertal volledig bekend. De politie zegt nog niet te weten, of de ontucht zich tot een grotere groep kinderen heeft uitgestrekt. OOSTERBEEK - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer komt binnenkort met een eigen initiatief-wetsvoorstel om de loon kosten op het minimum-niveau en iets daarboven te verlagen. De PvdA wenst met dit middel om de werkloosheid te bestrij den niet langer te wachten nu het kabinet er niet in is ge slaagd met werkgevers en werknemers overeenstemming te bereiken. Het initiatief voorstel is zo goed als klaar voor indiening. Het werd door de PvdA achter de hand ge houden in afwachting van de uitkomst van het sociaal over leg. Gisteravond zei fractielei der Kok (foto) tijdens een spreekbeurt in Oosterbeek: „Ons voorstel zal zich niet tot het minimumniveau beperken maar om redenen van effecti viteit ook uitstrekken tot de arbeidskosten net boven het minimum. Voor de werkgevers is deze maatregel voordelig, voor de vakbeweging aanvaardbaar en - het belangrijkste - voor de langdurig werklozen biedt ze veel perspectief." ROTTERDAM (ANP) - Het college van b en w van Rotterdam wil dat agressieve honden in zogenoemde losloopgebieden ook aangelijnd moeten blijven. Verder mogen deze honden alleen nog maar aan een korte lijn worden gehouden en niet aan een katrol. Het college stelt verder voor de boete te verhogen van 500 naar 5.000 gulden wanneer iemand het aanlijngebod over treedt. Ook wil het college een aanscherping van het muilkorf - beleid. AMSTERDAM - De fraude met girobetaalkaarten van de Postbank is in binnen- en buitenland afgenomen van 70 mil joen vorig jaar naar 35 miljoen dit jaar. Volgens de Postbank is deze ontwikkeling te danken aan tal van extra maatregelen. Die zijn genomen nadat in 1987 was gebleken dat het schadebe drag door dit soort fraude voor alle banken en de Postbank te zamen tot ongeveer 100 miljoen gulden was gestegen. Girobetaalkaarten moeten worden afgehaald op het postkan toor, bij verzilvering in het buitenland moet naast een giropas ook een geldig grensdocument worden getoond en is 200 gulden het maximumbedrag dat daar kan worden opgenomen. DEN HAAG - De regering zal nog voor 1 februari 1989 met een plan komen voor extra agenten voor middelgrote gemeenten met veel criminaliteit als Breda, Arnhem en Heerlen. Die toe zegging deed minister Korthals Altes (Justitie, WD) gister avond tijdens de behandeling van de politiebegroting. Hij kwam daarmee tegemoet aan een uitdrukkelijke wens van de fracties van CDA en WD. De Kamerleden Dijkstal (VVD) en Van der Heijden (CDA) vin den daarnaast dat de ministers ook voor die tijd een officiële reactie moeten geven op het ambtelijk advies om 2600 agenten te laten verhuizen van kleine gemeenten en het platteland naar (middel)grote steden. Dat ambtelijk advies heeft volgens de hele Kamer nog eens duidelijk gemaakt dat een aantal middel grote steden fors in de personele problemen zit. Daaraan moet snel wat gedaan worden, vindt de Kamer.

de Stem | 1988 | | pagina 3