UITBLAZEN Turks lidmaatschap nog lang niet aan de orde VS en Europa blokkeren eensgezind vrijere wereldhandel 0RGANIS 'Niei even..: Meer dan één Drama op de buis GATT: TOTALE MISLUKKING VERDOEZELD MET 'AFKOELINGSPERIODE' DE SllM O DE STEM achtergrond dinsdag 13 december 1988 -DESTEM- Gratificatie Treintje Kritiek Agenda Haags hoogstandje pESTEM binne 'Tandarts is veel te duur' WIM KOCK OVER Engels drama -ook op de televi sie- hoor je door gaans niets dan goeds. En gelse televisieseries als Bri- deshead revisited en The singing detective gelden als topprestaties en ik spreek het niet tegen. Op de kwa lificatie 'Engels drama altijd goed' valt echter nu en dan ze ker wel wat af te dingen. Dat bleek mij de afgelopen weken nog. Na een veelbelovend be gin, vier weken geleden, zag ik zaterdagavond op de BBC het slot van de miniserie Christabel van Dennis Potter. Als bewon deraar van diens serie The sin- ging detective, die ik pas nog voor de tweede keer had ge volgd, wilde ik niet op Christa bel wachten tot de serie eventu eel door een Nederlandse om roep zou worden uitgezonden. Nu ik de vier afleveringen heb gezien, betwijfel ik of een Ne derlandse omroep er überhaupt aan wil. Christabel viel me zwaar tegen. Het gaat om een waar ge beurd verhaal. Christabel is een jonge Engelse uit de hogere middenklasse, die in de jaren '30 met een Duitser trouwt. Ze woont in Berlijn als de oorlog uitbreekt. Haar man raakt be trokken bij het Duitse verzet en als de aanslag op Hitier op handen is, brengt hij vrouw en kinderen in veiligheid in een dorp in het Zwarte Woud. Na de mislukte aanslag wordt haar man opgepakt en gevangen ge zet in Ravensbrück, waar Christabel persoonlijk voor zijn invrijheidstelling gaat pleiten. Terwijl de Amerikaanse tanks over de heuvels van het Zwarte Woud rollen, arriveert de echt genoot, bloed ophoestend, in een afgelegen hut, vlakbij het dorp waar Christabel met de kinderen verblijft. Happy End. Het is Dennis Potters be doeling geweest, heeft hij ge zegd, om eens het licht te wer pen op 'de goede Duitser'. En dat doet hij ook. Allereerst de verzetsmensen, hogere ambte naren. De Luftwaffe-piloot uit de familie van Christabels echt genoot, die als aardigheidje met zijn Messerschmitt Christabels 'ouderlijke landhuis fotogra feert, terwijl haar vader hem met een jachtgeweer onder vuur neemt. Een Estlandse SS- officier die in een verduisterde trein, tijdens een bombarde ment, tegenover Christabel te vergeefs zijn geweten probeert te ontlasten. En niet te vergeten de lieve dorpelingen van het Zwarte Woud die, behalve Christabel en haar kinderen, ook een Amerikaanse piloot liefderijk verzorgen, alvorens hij wordt opgehaald door een gemoedelijke Feldwebel. Zoals het is gefilmd is het een weinig om het lijf hebbend oorlogsverhaal. Mooi gefoto grafeerd, vaak matig geacteerd en vooral Engels. Ondanks de rode banieren met hakenkrui sen en marcherende bruin- of zwarthemden, waant de kijker zich geen moment in Duits- land, laat staan in nazi-Duits- land en dat komt niet omdat de E Schwarzwald-episoden in Oos tenrijk zijn opgenomen. Dat zie j§ uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii je alleen maar aan de aftiteling. Het komt omdat filmmakers uit landen, die toen niet bezet zijn geweest, zich kennelijk geen voorstelling kunnen ma ken van hoe het werkelijk is ge weest, in Duitsland zelf en in de bezette landen. Datzelfde manco hebben talloze Ameri kaanse en Engelse oorlogsfilms en ook bijvoorbeeld destijds de verder uitstekend gemaakte En gelse serie over het Belgische verzet en de pilotenhulp. Daarin werd wel voortreffelijk geacteerd. Door Bernard Hep- ton bijvoorbeeld, als de waard van het Brusselse restaurant, die tegen wil en dank zijn stille heldenrol speelde. Hij was al leen geen Brusselse waard. Is dit onvermogen om zich het dagelijks leven onder de na zi's voor te stellen bij een serie als Christabel een nadeel, bij het maken van een lach-of-ik- schiet-serie als Allo Allo ver keert het blijkbaar in een voor deel. Hoe is anders te verklaren dat de TROS die serie uitzendt zonder dat er luide protesten worden gehoord? Van Allo Allo zag ik voor het eerst iets in mei van dit jaar, in een Engelse stad, waar ik met een groep landgenoten een optocht be keek. Er was een wagen bij waarop ons vooral de SS-uni- formen stoorden. 's-Avonds hoorde ik van mijn gastheer dat dit figuren hadden moeten voorstellen uit een tv-serie die in Engeland razend populair aan het worden was. Ik uitleg gen waarom zo'n serie in ons land niet zou kunnen. Toen kwam de TROS ermee. Inmiddels heb ik van Allo Allo een paar stukken gezien. Het is een persiflage, zegt men, op series is de eerder aange haalde over het Belgische ver zet, waarvan ik de naam verge ten ben. Kolderieke taferelen en onzinnige dialogen. Duitse officieren, Franse verzetsstrij ders, Engelse piloten en andere onderduikers maken er een potje van dat de kijker, mij al thans, geen moment aan de oor log doet denken. De taferelen roepen geen enkele daarmee verbonden emotie op. Ondanks de uniformen. Ondanks de gleufhoeden en leren jassen van de gestapo en zelfs ondanks het vuurpeloton, waarvan de cen trale figuur, de kastelein René, op het nippertje wordt gered. Dik aangezette stereotypen van Duitsers, Fransen, Engelsen. Alle nationaliteiten even dom. Geïrriteerd raak ik hoogstens van het kabaal dat ze schoppen en soms kan ik erom lachen. Engels drama is goed, maar alleen als het over Engeland en de Engelsen zelf gaat, is het op z'n best. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. 'A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie® 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Cengiz Solak ONDANKS HET feit dat er in Turkije sinds 1983 een burgerregering aan de macht is, zijn er geen fun damentele veranderingen opgetreden in de mensen rechtensituatie. Tot die conclusie komt Amnesty International in een on langs verschenen rapport over het land. Het rapport staat bol van schendingen van mensen rechten. Slecht nieuws voor een land dat naar het Westen alle schijn ophoudt een echte democratie te zijn. Noodzake lijk om enige kans te maken op een toetreding tot de Euro pese Gemeenschap. Wat be treft Turkije kan dat nog lang gaan duren. Turkije: het land op het kruispunt van oost en west. Tweeëntwintigmaal zo groot als Nederland. Sinds 1960 von den er drie staatsgrepen plaats door het leger, de re centste was in 1980. Na drie jaar gaven de militairen het roer weer in handen van een burgerregering onder leiding van premièr Turgut Özal. Die stelt sindsdien alles in het werk om zo snel mogelijk lid te worden van de EG. De Europese Gemeenschap hecht veel belang aan de de mocratische staatsvorm van de lidstaten en de eerbiedi ging van de mensenrechten. Zaken die in Turkije nog niet in orde zijn. Bepaalde poli tieke groeperingen, vooral de^ communisten, zijn verboden* en wat betreft de mensen rechten spreken de berichten die de laatste tijd het Westen bereiken voor zich. De betrek kingen tussen de Gemeen schap en Turkije bevinden zich door de politieke situatie in het land in een moeilijke fase. De economie van een land is ook van groot belang voor een eventuele toetreding. Op dit moment houdt de EG zich echter meer bezig met de mensenrechten. Op 18 novem ber nam het Europese Parle ment een resolutie aan naar aanleiding van een aantal ge beurtenissen in de afgelopen maanden. Onlangs werd een aantal leden van het Steuncomité voor de Turkse actievoerders van de 'Dev-Yol' gearresteerd in Ankara. De groep bestond uit zestien Grieken, acht Duitsers en vier leden van de 'Groenen'. Zij woonden een rechtzaak bij tegen 'Dev-Yol'- leden, een proces dat al zes jaar loopt. Tijdens de schor sing van de zitting riepen de leden van het steuncomité om de vrijheid van de beklaag den. Vier Grieken zijn gedag vaard voor het steunen van een verboden organisatie. Het Amnesty-rapport heeft in belangrijke mate meege speeld in het aannemen van de resolutie waarin de Ge meenschap zijn bezorgdheid uitspreekt over de gang van zaken in Turkije. Van Turkse zijde is men zeer boos over het rapport van Amnesty. Volgens een woord voerder van de Turkse am bassade in Nederland bevat het rapport oude en onjuiste .informatie. Dat had voorko men kunnen worden als de mensenrechtenorganisatie te- Premier Özal van Turkije. - foto anp voren contact had opgenomen met de Turkse overheid. „Onzin", volgens Ingrid Martens, medewerkster van Amnesty International Ne derland. „Wij publiceren niet zomaar klakkeloos wat' ons verteld wordt. Dat wordt via meerdere bronnen geveri fieerd. Wie dat zijn kunnen we niet zeggen, zij zouden ge vaar kunnen lopen. Er is wel degelijk van tevoren contact geweest met de Turken. Voor dat Amnesty een rapport pu bliceert over een land wordt het eerst naar de betrokken overheid gezonden met een brief waarin staat dat zij kunnen reageren op wat er in staat. Turkije heeft niet ge reageerd". De ambassadewoordvoer der is van mening dat het rapport door de Nederlandse afdeling van Amnesty was gemaakt. Een misverstand. Volgens Ingrid Martens ont breekt daarvoor het geld en de mankracht. Alle rapporten worden in Londen gemaakt en van daaruit verzonden naar de 150 landen waar Am nesty gevestigd is. Het verwijt van de Turkse ambassade dat Amnesty het rapport naar grote reisorga nisaties zou zenden, wordt ook als onzin afgedaan. „Daar hebben wij geen geld voor. De presentatie van het rapport kreeg veel publiciteit. Daar door werden wij benaderd door enkele reisorganisaties, of zij ook een exemplaar kon den krijgen. En dat kan". Amnesty doet in het rap port enkele aanbevelingen die tot een verbetering van de menserechtensituatie moeten leiden. Een daarvan is het af schaffen van de doodstraf. Hoewel er sinds oktober 1984 geen executies meer hebben plaatsgevonden, wachten er momenteel bijna tweehon derd mensen op de beslissing of ze opgehangen zullen wor den. Hoe staat men in Nederland tot een eventuele toetreding van Turkije tot de EG, in het licht van de recente ontwik kelingen inzake de mensen rechten? Wat betreft de PvdA is er geen sprake van toetre ding zolang er in een land duidelijke misstanden heer sen. Volgens Ad Melkert, Tweede-Kamerlid voor de PvdA en ondermeer lid van de commissie buitenland, is het onmogelijk dat Turkije lid wordt. „De interne gang van zaken met betrekking tot de politieke vrijheid is slecht. De instelling van een burgerre gering betekende niet de op lossing van politieke misstan den. Daarbij is ook de econo mische situatie niet van dien aard dat een snelle toetreding tot de mogelijkheden behoort. Dat gaat nog lang duren". De politieke instabiliteit is voor de CDA ook reden nega tief te reageren op het Turkse verzoek. „Op zichzelf is het goed dat Turkije zich naar het Westen wil richten, en als de mocratie zijn ze welkom. Er zijn echter nog te veel vraag tekens bij die democratie. Dat geldt ook voor de menserech ten", aldus CDA-Kamerlid E. Kraaienbrink, ondermeer be last met het vreemdelingen beleid. Hij kan wel wat begrip opbrengen voor een iets strenger regime. „Het is heel moeilijk de politieke stabili teit te handhaven in een land met vele verschillende bevol kingsgroepen. Ook de ligging van het land, de grens tussen oost en west, maakt het alle maal moeilijker voor de in terne politiek". De WD, bij monde van Frans Weisglas, is terughou dend. „Ik kan over de men senrechten niet veel zeggen. De twaalf huidige lidstaten moeten eerst zorgen dat in '92 de grenzen fatsoenlijk open kunnen gaan. De toetreding van een arm land is nu niet gewenst", aldus Weisglas. Op Buitenlandse Zaken is er geen standpunt. „Dat is momenteel niet van belang. Het Turkse verzoek (gedaan op 13 april 1987, CS) ligt nog steeds bij de Europese Commissie", ver klaart een medewerkster van het ministerie. De Westerse bereidheid Turkije op te nemen in de EG is er nog niet Het gemarchan; deer met de mensenrecht^ blijft voor de Turken eer, groot struikelblok. Een posj.' tieve ontwikkeling is de on- dertekening en ratificatie van het Europese Verdrag ter voorkoming van foltering e» onmènselijk vernederende behandeling of bestraffing kortweg anti-folteringsver. drag, door de Turkse over. heid. Dit verdrag is mmidde-B door voldoende landen onder, tekend en treedt begin 1989 ij werking. Dan heeft een Euro- pees Comité de mogelijkheid zich persoonlijk op de hoogte te stellen van eventuele mis standen in een land met be. trekking tot gevangen genu, men mensen. Die landen die het verdrag hebben onderte- kend, bieden het comité alle medewerking bij hun werk Leden van het comité moeter zonder beperkingen kunnen reizen door het land dat ze be- zoeken en ondermeer spreke» met gevangenen zonder getui gen. Ook hebben zij het recht strafinrichtingen te bezoeken. Eventuele misstanden 4 in gevangenissen plaatsvin, den of op politiebureau's en dergelijke, kunnen zo direct gecontroleerd worden. Niette min dienen de rechten van iedereen gerespecteerd te worden. In Turkije is daat nog veel werk voor nodig ge zien de recente berichten. Ook is er nog geen sprake van een ware democratie. Zolang niet alle politieke partijen mogen deelnemen aan de besturing van een land, verdient men niet het etiket 'Democratie', De toetreding van Turkije laat nog lang op zich wachten Door Pieter- Jan Dekkers een redelijk inkomen hebben. Dat legt niet al- leen maar praten over 'substantial reduction' tement van Landbouw. Een echte doorbr ttittvt nnrrv ...u...... leen een onaanvaardbaar hnee hvnnt.heek nn ïaanzienliike verminderinel Hot 4aa niot vnnrrlo hand Door Pieter-Jan Dekkers EEN WEEK onderhandelen op het scherp van de snede heeft het vrijer maken van de wereldhandel via de GATT - de Alge mene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven - geen stap dichterbij gebracht. Om te voorkomen dat gesproken zou worden van een totale mislukking heet het dat een 'af koelingsperiode' is ingelast. In april zullen de handelsministers in Genève opnieuw proberen hun geschillen bij te leggen. In afwachting daarvan zullen die zaken, waarover men het in het Canadese Montreal wel eens is geworden, worden opgeschort. En aangezien dat zakert betreffen, die vooral voor ontwikkelingslanden van belang zijn, is de Derde Wereld opnieuw de dupe geworden van de 'titanenstrijd' tussen de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap. Op de bijeenkomst in Montreal zou in eerste instantie de balans worden opgemaakt van de huidige GATT-ronde, die in 1986 in Uruguay van start is gegaan en in 1990 een reeks ak koorden over een vrijere wereldhandel moet opleveren. Helaas is 'Montreal' het toneel geworden van de handelsoorlog tussen de VS en de EG. Met name de landbouwsubsidies bleken voor de zoveelste keer een struikelblok te zijn. De zaak is in wezen simpel: via subsidies zorgt de EG dat de 15 miljoen Europese boeren een redelijk inkomen hebben. Dat legt niet al leen een onaanvaardbaar hoge hypotheek op de Europese begroting, het vervalst ook de concurrentie met boeren buiten de Gemeen schap. Vooral de 2,3 Amerikaanse boeren zijn daar door in de problemen geraakt, reden voor Washington om ook via subsidies de export van Amerikaanse landbouwprpdukten aan- trekkelij ker te maken. Een groot aantal producenten in de minder ontwikkelde landen kan die concurrentiestrijd niet bijbenen. Enerzijds omdat veel van die landen straatarm zijn en geen geld voor subsi dies hebben, anderzijds omdat de produktie in die landen vaak nog op orthodoxe leest is ge schoeid. Zowel Washington als Brussel hebben in Montreal hun stellingen geen moment verla ten. Amerika wenst een volledige afschaffing van alle landbouwsubsidies rond de eeuwwis seling, de EG wil voorlopig niet verder gaan dan een bevriezing van de subsidies de ko mende twee jaar. De Gemeenschap wil zich nu beslist niet vastleggen over wat er over pak weg tien jaar moet gebeuren. In een merkwaardige poging tot creativiteit liet de Amerikaanse onderhandelaar Alan Holmer op een gegeven moment een woorden boek uit de bibliotheek halen om een ander woord voor 'elimineren' (afschaffen) te zoeken, omdat de Europeanen zo'n hekel aan dat woord hebben. De EG op haar beurt wilde al leen maar praten over 'substantial reduction' (aanzienlijke vermindering). In die woordenstrijd suggereerden de Ame rikanen vervolgens om te praten over 'correct all trade distortive measures' (corrigeren van alle handelsverstorende maatregelen). Maar dat ging EG-commissaris Frans Andriessen weer veel te ver. Bovendien hield die formule ring in dat er (door de EG, red.) iets verkeerd zou zijn gedaan en daar kon natuurlijk geen sprake van zijn. Overigens gaf Andriessen wel toe dat de Amerikaanse omschrijving een aanwijzing 'was daf'cïè'VS iets inbonden. Maar zonder ver wijdering van het woord 'all' zou deze formu lering voor de ÉG niet aanvaardbaar zijn. Dus dpnieuw het woordenboek uit de kast gehaald en getracht via 'correcting and pre venting trade distortive measures' (corrigeren en voorkomen van handelsbeperkende maat regelen) de EG over de streep te halen. Helaas, ook dat zou op een verkeerde manier kunnen worden uitgelegd, waarop de Ameri kaanse delegatie vertwijfeld de handen ten he mel stak en terugkeerde met een document waarin het woord 'elimination' weer de boven toon voerde. De halsstarrige houding van beide handels blokken doet het ergste vrezen voor de nabije toekomst. In Amerika mag dan wel een wisse ling van de macht op handen zijn, verwacht wordt dat de Amerikaanse onderhandelaar in Montreal, Yeutter, straks door de nieuwe pre sident Bush beloond zal worden met het depar tement van Landbouw. Een echte doorbraak ligt dan niet voor de hand. De rest van de wereld ziet met lede ogen dat Washington en Brussel voortdurend de messen slijpen, zonder dat ze enig begrip opbrengen voor de bijzonder moeilijke situatie waarin de arme landen verkeren. En er is alle reden voor die landen om de toekomst somber te zien. Want zoals Amerika het eigen bedrijfsleven in toenemende mate beschermt tegen buitenlandse concurrentie, zo maakt de EG zich op voor de gemeenschappe lijke markt in 1992. Dat wordt, .zo verzekert Brussel keer op keer, geen Fort Europa. Maat maak dat de landen eens wijs, die de afgelopen' week in Montreal zich stuk-hebben gelopen op het Europese bastion. Het mislukte overleg in Montreal kan tot ge volg hebben dat andere handelsblokken zich nauwer aaneensluiten om zich tegen Amerika en Europa te wapenen. Zo pleitte zondag de Australische oud-minister Fraser voor de vor ming van een handelsassociatie in het gebied van de Stille Oceaan. Japan, dat al jaren met Washington en Brussel overhoop ligt (maar overigens zelf ge noeg boter op het hoofd heeft als het om vrije handel gaat) heeft al laten doorschemeren wel wat in dat initiatief te zien. In april zal duidelijk worden of de overeen gekomen afkoelingsperiode is gebruikt om de geschillen bij te leggen of dat 'afkoeling' inder daad synoniem is aan 'mislukking'. ZO'N 150 ambtenaren van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid hebben onlangs een gratificatie (een extraatje) van de hand gewe zen. Het ging om bedragen die varieerden van 750 gulden tot 1250 gulden. De betrokken ambtenaren zijn allemaal lid van dienst commissies (te vergelijken met ondernemingsraden in het bedrijfsleven) van het di rectoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening. Dat directoraat wordt op 1 januari zelfstandig en om die verzelfstandiging te begelei den hebben de dienstcommis sies nogal hard moeten wer ken. Hun hoogste baas vond daarin aanleiding om flink in de beurs te tasten. Maar die geste werd niet op prijs ge steld. De gratificatie werd van de hand gewezen. „Wij blijven liever onafhankelijk. Eerst 750 gulden in je zak ste ken en dan boos worden op je werkgever, geeft toch een on gemakkelijk gevoel", aldus een van de betrokkenen. Dit te waarderen princi piële standpunt scheelt het ministerie 150.000 gulden. Maar de dienstcommissies willen dat geld niet laten te rugvloeien naar de algemene pot. Ze hebben voorgesteld om de centen te reserveren. Voor het geval mensen als gevolg van de verzelfstandiging in de problemen komen. DE eerste lichting dienst plichtigen die na 1 januari op komt, zal het nog even zonder de gratis openbaar-vervoer- jaarkaart (in het jargon ov- kaart) moeten stellen. De spoorwegen en het ministerie van Defensie slagen er niet in de onderhandelingen over de invoering van de kaart op tijd af te krijgen. Volgens het mi nisterie komt dat omdat de NS halverwege de gesprekken ineens met aanvullende voor waarden zijn gekomen. Die voorwaarden hebben betrekking op het tijdstip waarop de - uiteindelijk - vijftigduizend dienstplichti gen van de kaart gebruik ma ken. Momenteel reizen veel militairen op vrijdagmiddag met de trein naar huis. En wie dat ooit heeft meegemaakt, weet hoe druk het dan kan zijn op sommige trajecten. De spoorwegen voorzien voor de toekomst nog grotere verstoppingen. Momenteel reizen nog veel dienstplichti gen met de eigen auto. Maar als ze straks gratis met de trein kunnen, zal dat wel snel veranderen, denken de spoor wegen. Daarom hebben de NS'ers aan Defensie gevraagd om militairen op de vrijdagen ge spreid naar huis te sturen. Het ene deel van de kazernes laat in de ochtend, het andere deel vroeg in de middag of la ter op de avond. Pas als Defensie daarmee akkoord gaat, willen de spoorwegen een contract slui ten over de gratis kaart. Tot het zover is, zullen dienst plichtigen nog even zelf moe ten opdraaien voor de reis kosten. Of gewoon de auto moeten nemen. EEN van onze zuurste maar ook beste schrijvers, W'llem- Frederik - voor vr enden Wim - Hermans werd de vo rige week het slachto fer van een idioot. Het in Parijs wo nend echtpaar Hermans liep talloze verwondingen op om dat een indringer vervaarlijk met een bijl zwaaide, iets wat hij ooit ook al eerder deed in aanwezigheid van de echtge note van de schrijver/journa list Henk Hofland. Menigeen zou denken dat de gek, die inmiddels opnieuw is ingesloten, zich gegriefd voelde door Hermans' polemi sche schrijfsels alias literaire scheldpartijen. Voor nogal wat bekende Nederlanders was en is voor opwinding soms wel reden. Zoals voor minister Jan de Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid), die door de schrijver herhaaldelijk werd aangeduid als een nitwit, een „gereformeerd glimpieper", of erger nog. Jan de Koning drong er als AR-kamerlid ooit op aan Hermans te ontslaan als lec tor fysische aardrijkskunde aan de Groningse universiteit. De Koning vond dat de lector die tussen de colleges door fraaie boeken en artikelen (maar niet over zijn vak) schreef er de kantjes van af liep en geen recht had op een goede vergoeding van staats wege. Hermans pakte vervol gens ook zijn biezen - hij hield de eer aari zichzelf, wachtte een besluit van de minister van Onderwijs niet af en keerde zijn vaderland de rug toe. De schrijver had het toen Jan de Koning: .gereformeerde glimpieper. over 'De Koning die een ge leerde door het slijk had ge sleurd'. Maar Hermans zou Her mans niet zijn als hij niet lek ker rancuneus zou zijn tegen over de in zijn ogen mislukte sociaal-geograaf De Koning die niet beter wist dan zijn geld te verdienen in zoiets verderfelijks als de politiek. Op gezette tijden doopte Her mans zijn pen in vitriool om de latere minister royaal af te kammen, maar wel niet te vaak, want anders zou De Ko ning ook nog denken dat Her mans hem belangrijk vond. Jan de Koning heeft er nooit mee gezeten, zo ver klapte hij ons onlangs. Hij ge niet van de boeken van Her mans, maar nam hem wat de beschuldiging aan zijn adres betreft nooit serieus. Hij kan er nog steeds mee lachen. Als sociaal-geograaf is De Koning inderdaad mislukt. In de poli tiek niet helemaal. Hans van den Broek: toto - foto's de stem/j0han van gurp Hermans heeft niet altijd gelijk, zoals hij via de titel van een van zijn boekwerken beweert. Maar wel vaak. Zijn laatste boek heet niet voor niets: door gevaarlijke gek ken omringd. MINISTER Deetman en diens staatssecretaris Ginjaar- Maas moeten deze week naar de Tweede Kamer komen om daar hun onderwijsbegroting te verdedigen. De bezuinigin gen op de kleine scholen en een betere dan wel andere sa lariëring voor leraren zullen daarbij centraal staan. De problemen met de studiefi nanciering komen vandaag en morgen slechts terzijde aan de orde; het debat over Deet- mans jongste voorstellen (on der meer invoering van de ov- jaarkaart voor studenten) is pas voor februari volgend jaar voorzien. Naast Onderwijs is ook veel tijd ingeruimd voor het debat over de werkgelegenheid, in feite een restant van de alge mene politieke beschouwin gen. De Tweede Kamer komt verder nog te spreken over de resultaten van de onlangs ge houden Europese top op Rho- dos, toezicht op het verzeke ringsbedrijf, een wijziging van het Wetboek van Straf recht die het toezenden van dagvaardingen beter regelt, het leerlingwezen en een puur technische wetswijziging voor de centrale inning van les geld. Een redelijk overladen pro gramma voor de dames en he ren Kamerleden dus, maar voor hen geldt als troost dat ze vanaf komende donderdag; avond een kleine maand vrij zijn. De Tweede Kamer - en daarmee ook deze rubriek- gaat tot dinsdag 16 januari op vakantie. De Senaat begint deze week aan de omvangrijke Dekker- ziektekostenproblematiek (het omzetten van de procen tuele in een nominale premie) Daarnaast buigt de Eerste Kamer zich over de wijziging van de politiewet, die onder meer beoogt agenten mee' armslag te geven bij het fouil leren van personen. „IK zou het niet weten. 00' niseer er maar een toto voor' Minister Hans van den Broe» (Buitenlandse Zaken) in ant woord op de vraag over vraag wanneer het nieuw- fraudebestendige paspo*"1 kan worden ingevoerd. EINDREDACTIE AD BURGER Van onze verslaggever qeN HAAG - De winkel avonden die de warenhui van V&D vandaag er morgen voor eigen perso neel houden, zijn in strijc met de Winkelsluitingswet (vlocht V&D toch besluiten avonden door te later gaan, dan kan dat het be drijf in principe per filiaa1 een boete opleveren var maximaal 10.000. Dat heefi jjet ministerie van Econo mische Zaken laten weten, pe afgelopen weken heeft V&E j,et personeel van de waren huizen verrast met een uitno diging om vandaag en morgen Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er dreig tieve chaos als minist zijn plannen doorzet on studiefinanciering op oi Dat schrijven vakorganisa een gisteren aan de Tweede De organisaties hebben niet al leen principiële bezwaren te gen de wijzigingen, ze vrezen bovendien dat ze niet zo een voudig zijn door te voeren als de minister doet voorkomen. „De minister maakt de indruk weinig te hebben opgestoken van de chaotische ta ferelen die de in voering van de Wet Studiefi nanciering 18+ hebben geken- Deetman merkt", aldus de - foto johan van organisaties. GURP De brief is opgesteld door CNV, FNV, de Landelijke Studenten vakbond (LSVb) en het Inter universitair Studentenoverleg (ISO) en de drie organisaties van dekanen in het voortgezet-, hoger beroeps- en universitair onderwijs. De principiële bezwaren van dé organisaties tegen de wijzi- UTRECHT (ANP) - Patiën ten en hun verzekeraars be talen jaarlijks 17,5 miljoen gulden te veel voor bruggen, kronen en andere werk stukken. Dat stelt de Vereniging voor Tandtechnische Laboratoria (VTL), die fondsen en verzeke raars heeft voorgesteld om de kosten vanaf 1 januari 1989 niet langer via de tandartsen te vergoeden maar rechtstreeks aan de laboratoria. De kosten voor de tandheel kunde belopen dit jaar 1,7 mil jard gulden, waarvan ongeveer 20 procent voor de tandtech- niek. HET CDA WORSTELT met verai tuur. De beeldvorming van de c vigd wordt met wollig taalgebrui zakelijkheid heeft zijn intrede ge nel symbool was van wat mind 9rippen als ethisch reveil en zore Opvallend is de openhartige mar de nieuwe lijn wordt gesproken, laatste jaren opvallend aan zelh tonen zich fervente aanhangers en marketing-geloof dat moet lei besturen. Een daartoe in het leven geroe weekend het voorbereidende rap de verantwoordelijke samenlevin peven. Een van de opvallendste dat politieke dubbelfuncties moeten worden. De christen-de naar de tijd dat een kleine groe nad maar ze willen wel dat het nanteerd. Toen het CDA nog niet bestond yan van KVP, AR of CHU-huize oeKieedden. Een van de redenen stappen was dat er nauwelijks d ®?fH00r talentvollle jongeren. Me «ride argument - jongeren mo "asiag te leggen op belangrijke p?®eiidan één pet-theorie' te ver vL l ovengens best begrip op i",et CDA dat getalenteerde f ler® Qoed moeten worden b narr,°r-.en ,eruggegrepen naar dt ri J?,? J geleerd dat de uitoefen o_h0P als de legendarische bu str2 daargelaten - niet veel anrio i_n9 van belangen en of sue» baan, waren vaak het kv systeem. S?9e huidige CDA-stijl te blij om hIV0 moclern management !®re methoden te bedenkei ooit h bijbanen van politieke bes samo i kreet gebruikt dat 'politiek wnrnP evm9' open moeten hou doorn0 3e8,elcl dat door een vet de bomen het bos niet meer t

de Stem | 1988 | | pagina 2