Amro-bank ontkent onrechtmatigheden Vier nieuwe 'kikkers' in Aardenburg ZLM-voorzitter wil meer actie aan het 'groene front' Verzekering moet schade vergoeden n neleman/ [EVER EIGEN STAATSSECRETARIAAT ECONOMISCHE ZAKEN' De Vossen vieren 22-jarig bestaan Voorhoeve bepleit nieuw waterverdrag Aanvragers van nieuwe vorm co-ouderschap worden gefrustreerd T MET EBAAN ËREN. iden ;je studie in 1989 vacatures bouw/toffen zundert (ft afgelopen weekeinde. TERNEUZENSE VERMOEDT VALSHEID IN GESCHRIFTE |an onze verslaggever OES - De voorzitter van de Zuidelijke Land- jouw Maatschappij (ZLM) H. van der Maas haakt zich ernstige zorgen over het functioneren [an het ministerie van Landbouw. tegen maanden ide collie i Sluiskil ergiftigd fibliotheek in loosterzande 1 kerstsfeer RECEPTIE TREKT VEEL BELANGSTELLENDEN 'BELGEN MOETEN GIFLOZING STOPPEN' DINSDAG 13 DECEMBER 1988 'GA NIET OP 'N EILAND ZITTEN' Kerstviering Zonnebloem BRAND HOTEL DE POST \lm 24 jaar (voor lie zich voor een rokken voelen loeten zich icren, via de moeite als je a)medische VOOR MIJ INTERESSANTE -M/V_ ;LOP ZONDER POST- I ZIENINGySECTlE flfl 5,2501XADENHAAG. I ÏTÉUKENS - BADKAMERS - KACHELS ITIGELS - BOUWMATER|ALEN prlnunstraat 12, M. 01696-6000 goopT9.00-18.00 u., zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav. DE STEM VAN ZEELAND T27 onze verslaggever EUZEN - De Amro- „i kan, volgens pr-func- :aris J. Assies van het öterdamse hoofdkantoor de Amro, niet verweten CJrden in de zaak- Koole. sies zei dit gisteren naar ileiding van mevrouw M. Jole-Wijkhuizen's wanho- ige publiciteitsstunt van 66-jarige Terneuzense jdt bij hoog en laag vol dat ÜAmro-bank 6000 gulden van ur heeft gestolen. Het ging Ier om geld dat zij op een spaarrekening had met een looptijd van vijfjaar. Dat bedrag is nu spoorloos verdwenen. Bij de bank gaat men er vanuit dat de weduwe haar spaarcentjes heeft opge nomen. Temeer, omdat zij ook het bankafschrift voor die op name ondertekend heeft. De Terneuzense zweert echter dat zij het geldbedrag nooit of te nimmer heeft ontvangen. „We hebben intern de zaak onderzocht en onze bevindin gen zijn dat de bank geen en kele blaam treft. Het afschrift voor de in totaal 6257 gulden is door de vrouw ondertekend en wij hebben binnen onze orga nisatie geen enkele onrechtma tigheid kunnen ontdekken," voerde Assies gisteren aan. Voor de Amrobank is vol gens de PR-medewerker de zaak dan ook afgedaan. „Het gebeurt wel eens dat er fouten gemaakt worden, die worden dan rechtgezet, maar dit is ech ter een unieke zaak. Zoiets der gelijks hebben we nog nooit meegemaakt," aldus Assies. De Amro-medewerker be strijdt dat de bank mevrouw Koole geadviseerd heeft een advocaat in te schakelen. „We hebben de cliënte de brochure 'Niet tevreden, laat het ons we ten toegestuurd', waarin duide lijk omschreven staat wat te doen als er problemen zijn. Dat ze naar een advocaat stappen wil is natuurlijk haar eigen be slissing, maar in dit geval lijkt het ons beter dat zij de zaak voorlegt aan de geschillencom missie bankbedrijf," bena drukte Assies. „Ik blijf erbij dat er wel iets misgelopen is. Ik heb nu het vermoeden dat er valsheid in geschrifte gepleegd is, omdat het zesje op het bankafschrift er heel anders uitziet dan de overige cijfers. Dat heb ik ook de politie verteld. Die zouden de zaak verder uitzoeken," al dus de Terneuzense. Op de gevel van haar woon huis aan het Schoolplein prij ken nog steeds de decimeters hoge letters '6000 gulden heeft de Amrobank gestolen'. De politie heeft gezegd dat ik het opschrift moest verwijderen. Ik heb toegezegd dat te zullen doen, maar ik zou niet weten hoe Wel heb ik maandagoch tend een advocaat in de hand genomen. Ik mag dan 66 jaar zijn, last 'van aderverkalking heb ik zeer zeker nog niet. Bij de bank mogen ze zeggen wat ze willen, maar ik laat het hier bij niet zitten," benadrukte ze. !LM:Ministerie vervreemdt andbouw én Natuur én Openluchtrecreatie', accen- erde hij gistermiddag tijdens zijn rede tot de jaarver- idering van de landbouworganisatie, gehouden in de 3 van Oranie te Goes. »ij krijgen meer en meer de kruk dat departement en pirtijk van elkaar aan het emden zijn. Voor alle rtijen en betrokkenen zou wellicht beter zijn en veel (er duidelijkheid geven als indbouw middels een gespe- erd staatssecretariaat [der het Ministerie van Eco- he Zaken komt te val- f, aldus Van der Maas. Nu meer dan ooit moeten alle gedingen van de agrarische tor zich hecht aaneensluiten het hoofd te kunnen bieden n onze correspondent lüISKIL - Een negen jaanden oude hond (collie) a de familie De V. aan de iddenstraat in Sluiskil is Jndagavond laat vergif- |d en daaraan bezweken, jerenarts Kok uit Axel heeft 6 wel getracht de hond door (diening van een antistof te Jdden doch slaagde daarin ft. Volgens de Axelse dieren- 's heeft de hond iets gegeten arin choline esterase rem- |er (een organische fosforver- iing) zat. Na een bezoek aan kennissen i door mevrouw De V. het fr omstreeks 23.00 uur in de |en tuin uit gelaten. Daar jet het gif gelegen hebben, pus mevrouw De V. Het dier jn niet verder zijn geweest fdat de tuin is afgesloten, imaal terug in de woning dekte men slijm om de bek 'vertoonde de hond sterke pakneigingen. De dodelijke perking van het gif sloeg F? toe. Binnen het uur was dier, ondanks de reddings- jPngen van de dierenarts, i onze correspondente OSTERZANDE - Heel Pt mensen zweren bij het I ™aken van kerst- Fyes en het zelf versie- r van kaarsen. Daarom F' de bibliotheek in josterzande besloten arover een tentoonstel- p'n te richten. F bestuur heeft J. Hageman- C: amme uit Hengstdijk be- LSevonden om verschil- 1 r, ™fen uit te werken, zo- En lS met geperste bloe- tarti g r(luurde kaartjes, FVes met vensters en fcfj,es met papierfiligraan. 17i„„er wn c°Hectie kaarsen I n met geperste bloemen LL?0!00 na telling duurt tot V^wber en is voor iedere toegankelijk. Pewngstijden zijn maan- ^ag' woensdag en i mf tot 17.00 uur maandag en vrijdag van ™t 20.00 uur aan alle problemen waarmee men nu en in de nabije toe komst wordt geconfronteerd, zo bleek uit zijn woorden. „Zorgen hebben we meer dan genoeg. Klaagzangen wer ken echter meestal contra-pro- duktief, daarom zal ik me be perken", zo zei de ZLM-voor- zitter. Niettemin somde hij een indrukwekkende reeks proble men op. Grote zorgen maakt de ZLM zich over de verhouding landbouw-milieu. Van der Maas hekelde het gebrek aan kennis, verantwoordelijkheid en integriteit van een aantal 'recentelijk voor het voetlicht getreden parlementariërs en bewindslieden.' Volgens Van der Maas heeft ook de agrarische sector alle belang bij een gezonde bodem, schoon water en een zuivere lucht en is die sector ook bereid afspraken te maken over nor men en doelstellingen en daar voor ook offers te brengen. Dit alles op basis van redelijk overleg en reële mogelijkhe den. „We zullen niet meewer ken aan onverstandige en on redelijke oplossingen zoals hal vering van veestapels en te grote beperkingen voor de che mische gewasbescherming.". In dit verband merkte hij op dat de ZLM zich met hand en tand zal verzetten tegen de tot standkoming van een apart Brabants milieubeleid met scherpere eisen en normen dan nationaal overeengekomen is. De nieuwe Aardenburgse kikkers. FOTOW1M KOOOYM Van onze verslaggever AARDENBURG - Wie van groen houdt kon gisteren in Aardenburg zijn lol niet op. In de burgerzaal van het ge meentehuis werden gisteren voor de de vijftiende maal vier mensen, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt voor de gemeente Aarden- burg, geridderd in de orde van de kikker. Mevrouw Y. van Cleemput-de Smet uit Maldegem kreeg uit handen van burgemeester E. Jongmans de orde van de Aar denburgse kikker. Van Cleem- put is dertig jaar schepen ge weest in Maldegem en heeft veel gedaan voor de verbroede ring tussen deze Belgische ge meente en Aardenburg. Me vrouw T. Maenhout ontving een lintje voor haar promotie- werk. P. Melens kreeg de on derscheiding voor zijn goede werk voor de bejaarden en J. Riemens maakte zich verdien stelijk door het collecteren voor het goede doel en het verzorgen van zijn ouders. De aanwezigen waaronder oud-burgemeester W. Locke- feer moesten daarna onder be geleiding van een bekend ac cordeonist het kikkerlied zin gen: 'De kikkers hier vrolijk tezamen, die kwaken al tussen het riet (kwak-kwak). Dit zal toch wel ieder beamen, zoiets is nog nimmer geschied (kwak- kwak)'. Burgemeester Jongmans zei nog dat sinds 1973 meer dan tweehonderd mensen een kik kerlintje kregen. De laatste ja ren werden er wat minder mensen geridderd. „Dat komt door de ooievaars in 't Zwin", aldus de Aardenburgse burger vader. Na afloop van de lintjesre gen, gingen de genodigden de traditionele erwtensoep eten. Prins Emiel ontmoet oude vrienden. FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze correspondente HULST - Een jubileum hoort met veel poespas ge vierd te worden. De Car navalsvereniging 'De Vossen' uit Hulst organi seerden daarom dan ook een gezellige receptie. Ve len waren uitgenodigd en de drukte in 'het Vossen hol' was zaterdag groot. Prins Emiel werd geflan keerd door zijn hofdames en enkele leden van het bestuur en de Raad van Elf. Zij moes ten tussen 15.30 en 18.00 uur honderden handjes schud den. Diverse vertegenwoor digers uit de gemeenteraad en vooral de oud-leden en de leden van de club van 111 kwamen hun opwachting maken. Ook diverse carna valsverenigingen kwamen naar het feest dat de Vossen ter ere van hun 22-jarig be staan hielden. Carnavalvier- ders uit Nieuw Namen, Graauw en Vogelwaarde hieven het glas met de colle ga's uit Hulst en ook uit Princenhage was een verte genwoordiging van CC 't Aogje naar Hulst afgereisd. De receptie trok een grote belangstelling en het jubi leum werd opgeluisterd door de hofkapel 'de Kallesaien'. Door onze Haagse redactie VEERE - Nederland moet, in de opvatting van WD-frac- tieleider J. Voorhoeve, afzien van de door de Belgen zozeer gewenste aanleg van het Baalhoekkanaal en het uitdiepen van de Westerschelde, als België het chemiebedrijf Tessen- derlo Chemie toestaat zware metalen en andere giftige stoffen door de reeds aangelegde smeerpijp op de Schelde te lozen. Voorhoeve bepleitte deze hou ding van de Nederlandse rege ring gisteravond in Veere. Het Tweede Kamerlid hield daar tevens een pleidooi voor een snelle hervatting van het Ne derlands-Belgische overleg over nieuwe waterverdragen. Nog liever zou hij zien dat er twee drielanden-verdragen worden gesloten tussen Neder land, België en Frankrijk om op gezamenlijke rekening Maas en Schelde in de jaren negentig schoon te maken. „Maar de koppeling tussen het schoonmaken van de beide ri vieren en het uitdiepen van de Westerschelde moet gehand haafd blijven", benadrukte hij. „Anders verliest Nederland zijn greep op de problematiek". België zal ook de giflozingen op de Maas drastisch moeten te rugdringen, aldus de liberaal. „De Waalse industrie draagt ertoe bij dat de Maas even ver ontreinigd is als de Rij a Het slib in de Maas is tot even voor bij Rotterdam zwaar vervuild, mede door het Luikse indus triebekken," zei hij In de waterverdragen van 1975 is het schoner maken van de Schelde en het uitdiepen van de Westerschelde gekoppeld aan het schoner maken van de rivier de Maas. De Belgen zijn gebrand op een diepere Wes terschelde omdat dan schepen tot 125.000 ton naar Antwerpen kunnen. Ze vinden dat zulke schepen de haven moeten kun nen bereiken om de concurrent tie met de Nederlandse en Franse havens te kunnen blij ven voeren. Voorhoeve verklaarde in Veere dat zijn fractie voorstan der is van een economisch ont wikkelingsplan voor het Wes- terschelde-bekken. Het beste zou in zijn visie wanneer Ne derland en België samen een plan zouden maken. „Omdat zij als goede buren met eikaars economische en milieu-belan gen omgaan," aldus de liberaal. Een economisch ontwikke lingsplan zou van belang zijn voor vijf havens (Antwerpen, Gent, Zeebrugge, Vlissingen, en Terneuzen) en vier provin cies (Brabant en Zeeland, Vlaanderen en Antwerpen). GOES - De Nederlandse agrariërs moeten meer de boer op. Het is volgens de voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) H. van der Maas van het allergrootste belang dat de agrariërs meer inte greren in en deelnemen aan allerlei organisaties van maatschappij en samenleving. „Het interesseert die andere veertien miljoen Nederlan ders geen snars of er over vijftien of twintig jaar nog drie of zeven van de huidige tien akkerbedrijven in Ne derland overgebleven zijn. Ga daarom niet op een eiland zitten, want dan wordt u ook als eilander be handeld", zo hield Van der Maas gisteren de algemene jaarvergadering van zijn or ganisatie voor. „Trekt u niet teleurge steld van de politiek terug, maar wordt lid van een poli tieke partij. Draag daar uw boerensteentje bij aan de meningsvorming. Er zijn re latief weinig stemgerechtige landgenoten lid van een po litieke partij. Hier ligt een kans voor het pakken om onze invloed te vergroten". Van der Maas hekelde het toenemend onbegrip in Ne derland voor de problemen van de agrarische sector. „Landbouw is in ons heden daagse welvaartsland, voor de massa, voor de publieke opinie, een overbodige luxe geworden. Consumentenor ganisaties rekenen uit dat het landbouwbeleid 35 gul den per gezin per week kost. Klaarblijkelijk wordt dit ondraaglijker gevonden dan de 75 gulden per week die alleen al de rentelast over de Nederlandse staatsschuld de belastingbetalende burger kost." Door Leo Nierse BREDA - Griffiepersoneel van een groot aantal kantonge rechten in Zuidwest-Nederland en de Randstad blijkt on kundig van de jongste juridische mogelijkheden rond de voogdijregeling. Met name is daar de mogelijkheid onbe kend dat nooit gehuwde, niet-samenwonende paren van rechtswege gelijke ouderlijke macht over hun kinderen kunnen krijgen. Mensen die in principe in aan merking komen voor zo'n zoge naamd co-ouderschap en bij de griffie naar die mogelijkheid informeren, lopen daardoor grote kans ontmoedigd te wor den in het aanvragen van een beschikking door de kanton rechter. De juridische constructie waarin beide ouders het volle dige gezag over hun kinderen krijgen toegewezen, is inmid dels gemeengoed onder ge scheiden echtparen en een groeiend aantal samenwo nende paren. Die laatste groep profiteert van het arrest van de Hoge Raad van 21 maart 1986. Dit arrest stelt dat, op grond van het Verdrag van Rome, geen onderscheid gemaakt mag worden tussen gehuwd en on gehuwd samenwonenden, waar het hun recht op een eigen ge- zins- en familieleven betreft. Een kwestie van mensenrech ten. Sindsdien kunnen onge huwde ouderparen gelijke voogdij aanvragen, mits zij voldoen aan vier voorwaarden. Deze zijn: Een van hen (of beiden) moet een schriftelijk verzoek aan de kantonrechter richten; de kinueren moeten door de vader erkend zijn; het moet voor de rechter 'aan nemelijk' zijn dat de ouders een goede onderlinge verstandhou ding hebben en in onderling overleg voorzien in de kosten van opvoeding en verzorging van hun kinderen; de toekenning mag niet tegen het belang van de kinderen in gaan. Volgens de richtlijnen van de Hoge Raad mag de kanton rechter een duurzame relatie tussen de ouders 'aannemen', wanneer zij langdurig samen wonen. Dat is evenwel geen ab solute vereiste. Wanneer de rechter een goede onderlinge verstandhouding tussen de ouders constateert, kan dat al voldoende grond zijn om beide ouders evenveel ouderlijk ge zag toe te kennen. Samenwo nen is dus niet per se noodza kelijk. Dit laatste blijkt tot veel griffies nog niet doorgedrongen te zijn. Niet-samenwonende gegadigden die om inlichtingen komen, krijgen dan ten on rechte te horen dat zij niet in aanmerking komen. Wie echter een verzoek aan de kantonrechter richt, heeft recht op behandeling van zijn verzoek. De kantonrechter kan daarbij een familieverhoor toe passen en eventueel het advies inwinnen van de Raad voor de Kinderbescherming. In het geval dat de relatie tussen de ouders stuk loopt, kan een van hen een beschik king aanvragen tot opheffing van de gelijke ouderlijke macht. De kantonrechter ver klaart dan opnieuw de voogdij- regeling van toepassing, waar bij een der ouders (meestal de vader) toeziend voogd wordt. ZIE OOK ZEELAND 3 Van onze correspondent TERNEUZEN - De Zonne bloem afdeling Groot-Ter- neuzen houdt zaterdag 17 december de jaarlijkse kerstviering in de kantine van Philips in Terneuzen. Er worden meer dan 200 gasten verwacht. Om 14.30 uur worden de gasten van De Zonnebloem verwel komd met een bakje koffie. De liturgieviering, met medewer king van ds Hoogendoorn, ds De Best en pastor Hacking be gint om 15.00 uur. De kerstvie ring wordt begeleid door het kinderkoor Samen op weg Chaverim. Visser zorgt voor de orgelbegeleiding. Na de litur gieviering krijgen de gasten een broodmaaltijd aangebodea De middag wordt besloten met een optreden van het bejaar denkoor 'De jeugd van vroeger' uit Zaamslag. Van onze verslaggever TERNEUZEN AMSTERDAM - De maatschappijen die indertijd het Terneuzense hotel De Post tegen brand- en bedrijfsschade hebben verzekerd, moeten gaan uitbetalen. Het hotel brandde in 1986 finaal uit. Dit blijkt uit het vonnis dat de arrondissementsrechtbank in Amsterdam heeft gewezen, na dat hotel-eigenaar H. Knoester de verzekeraars voor de rech ter had gedaagd. De verzekeringen twijfelden aan de goede trouw van de eigenaar, die volgens hen bij het ontstaan van de brand (me de) was betrokken. De verzeke ringen konden echter de recht bank van hun mening niet overtuigen. Enige tijd geleden was ook de strafvervolging te gen Knoester, ingesteld door de rechtbank in Middelburg, ge staakt. De Amsterdamse rechtbank heeft de zaak doorverwezen naar de enkelvoudige kamer, waar vanaf 21 december gepro cedeerd gaat worden over de hoogte van het uit te keren schadebedrag. „Een pak van mijn hart", aldus Knoester gis teren.

de Stem | 1988 | | pagina 13