EK DE KILLEN Eric Nagelkerke match winnaar Als leasen je lief is. ISTERE EINDHOVENSE PLOEG IN STRAFSCHOPPENSERIE TEN ONDER I alleen verrrassende r-f vo°r STEEN dus, maar I ia, 6611 verrassende gedaan tewisseling die de ploeg in had ondergaan. In de I moiru. lieP STEEN na- I da 11 meer ^eêen zichzelf en I hoia 4 overheersende tam- I na» L- ,sPelen. Daar kwam I ean ,at de bezoekers nog I daai,«Ve, at Sinterklaasca- I schpïa !;gen toegestopt van BSsT". L"»lng- Hans van Breukelen: 'Het gaat er niet om wat je stopt Hiddink teleurgesteld maar niet ontevreden STEEN PAKT ZEGE OP HOOFDPLAAT IN BLESSURETIJD S S I OKYO (ANP) - De [leedkamer van PSV [las een sterfhuis. Al ien de passende tek- ten werden niet ge broken. Daarvoor was jondag te veel verloren jegaan, te veel wegge- jeven in feite. Glimmend Rommelaar Opwinding I recht ste was volkomen te- I diet m ^ons Sturm was nog Oponthoud AANDAG 12 D KARAKTERISTIEK PSV - NACIONAL Ernstige blessure van Jan Heintze pr - 14,16,18,20en2j ades - 14,16.30,18 u. De avonturen van I kind. ades Club 1 - 14,18 122 u. Masquerade. ades Club 2 - 14.20, «121.20 u. A world ades Club 3 - 14,1# 122 u. Raw-De one man' ades Club 4 - 14, i« 122 u. The Presidio. Vllegher - 15 u. schie-" JiQE de Moor - 15 u. schie- nmaert - 14.30 u. hldse - 20 u. vleeskaar- ubadour - 20 u. toneel st het eens allemaal we- Bellemans - Schilde- 1 Gerard Ram en beeld- erk van Anthony Herm- op. tijd. winkeluren (tot 1 rle Van Geyt - Expositie I 'Feest der kleine for- met werken van Kup- H. op de Laak en H. Slij- op. tijd. winkeluren (tot pUZEN s Arty Party - Marjade <leine prijsjes op de lijst- op deze. Deel 1Geop. nkeluren. (t/m 15 dec.), tleeghuls Ter Schorre - lilderijen van Paul van der in (t/m 12 dec.). IDIJKE nuseum - Elf Zeeuws-1 1 amateur-kunstenaars eren onder de titel 'Ama- bresenteren'. Geop. ma. lij. 10-12 en 13-17 u. za. en -17 u. (t/m 31 dec.). Hn-huis - Expositie getl- nnerlijke landschappen' larten Muller. Geop. dag. lu. (t/m 31 dec.). Schaapskool - Olieverf- Jerijen van Ben Bonte, (tot 0.). plossing ryptogram an zaterdag -hb-k-o- zuurverdiend i-i-r-o-s-t-b testament-wals -t-h-c-ii-a- ;ezocht-blokhut -n-u-t-u-e-k-w- -badartikelen -1-b-u-t-r-l- jyzeling-pees -v-u-m-e-r-n- veerstation- -r—s-e-e—c-m olieman -d-s-t- Illll üinnekenweg 21, Breda Telefoon: 076-222100 ans van reukelen ekt PSY winst in een wedstrijd |ie een voetballer normaal sproken slechts één keer 1 zijn loopbaan speelt. De jereldbeker in het duel iet Nacional uit Uruguay, lat zijn derde finale de en zijn trilogie - pet winst op Panathinai- >s, Nottingham Forest en jSV - voltooide in een se- le van twintig strafschop- len na de eindstand van 2- uit de verlenging. r was een aantal spelers dat "1 het verlies van de wed- ijd kon aantrekken. Hans Breukelen deed het het ist. De beste doelman van iderland begon met een mis- t, die Nacional al na acht mi kten een voorsprong oplever- V en sloot de twee uur voetbal met een minder sterk mo ut, waardoor Ostolaza op- [euw scoorde. Het ontkrachtte treffers van Romario en leman, die PSV in winnende Kitie hadden gebracht. I Van Breukelen was niet de |ige die zijn ongeluk niet op pn. Kieft, Lerby, Gerets en tot |ot Van Aerle misten in de se- 1 strafschoppen, Vanenburg «1de een slechte wedstrijd, (rby gebruikte een veel te ige aanloopperiode om tot t voetbal te komen, dat nog nen zijn mogelijkheden ligt. Nacional bewoog zich met de bal iets gemakkelijker op het wollige gras van het Olympisch stadion in Tokyo dan het betere PSV. Enerzijds omdat Zuida merikanen dit soort droge grasmatten iets meer gewend zijn, anderzijds omdat de ver dedigende ploeg het in zijn spel wat gemakkelijker heeft dan de aanvallende. De aanval lende ploeg was PSV. Van meet af aan. Veel leverde dat niet op, want in het eerste half uur slaagde aanvallend geen enkele actie, was de voeding uit het middenveld bedroevend en ha perde de verdediging bij her haling. PSV mocht in feite gelukkig zijn dat er slechts één treffer aan de negatieve kant van de balans stond, zoals de spelers zich ook voor de kop mochten slaan dat juist die ene treffer er gekomen was. Binnen tien se conden nadat PSV een vrije trap had mogen nemen, had Nacional een hoekschop. Zoiets mag niet voorkomen in het be tere voetbal. Dat ria die hoek schop van Castro Van Breuke len ook nog misgreep en Osto laza scoorde, was echter wel een heel zware straf op een or ganisatorische slordigheid. De Lima had, na een slechte te rugspeelbal van Koeman en een zwak moment van zowel Gerets als Koot, ook nog de treffers'twee en drie op zijn schoen, maar Van Breukelen poetste op die momenten zijn reputatie weer glimmend op. Er stond weinig tegenover in de eerste drie kwartier. De wil tot aanvallen alleen was niet genoeg. Er moest ook wat macht achter zitten. PSV probeerde het onmiddellijk na het begin van de tweede helft met een verschuiving van de posities. Ellerman en Vanen burg ruilden van vleugel, Van Aerle ging een stapje terug, Koeman vooruit. Het hielp een beetje. De druk werd groter er kwam meer dreiging in de ac ties. Het voetbal richtte zich meer en meer op één doel, Kieft kopte een paar keer in de rich ting van de voortreffelijk anti ciperende Seré, maar de rom melaar Romario was nodig voor de gelijkmaker. Na een in gooi in hoekschopformaat van Gerets daalde de bal binnen zijn bereik. Hij gebruikte zijn eerste mogelijkheid, een kwar tier voor tijd, onmiddellijk. De verlenging, het extra en extra-zware half uur leek ge schapen voor PSV, dat licha melijk toch iets meer kon ver zetten. Scheidsrechter Dias- Palacio stak een handje toe door enkele minuten na de vierde aftrap de bal op de stip te leggen, nadat Gomez en De Leon elkaar, maar vooral Gill- haus, in de weg hadden gelo pen. Die strafschop paste niet bij de aard van de mogelijke over treding en zeker niet in het beeld van de zeer correcte wed strijd, zes gele kaarten werden immers uitgedeeld voor mini male acties van spelbederf, de zevende voor een grofheid. Maar terecht of niet, daarover bekommerde Koeman zich niet. Met nog 10 minuten was de be ker in zicht. PSV behoefde slechts zichzelf te zijn om veilig thuis te komen. Het elftal dat de trage en stroeve start hele- Gerald Vanenburg (8) kopt op het doel van Nacional, terwijl Romario (9) zijn actie volgt. maal van zich had afgeschud, bleef op de goede weg tot de laatste minuut zich aandiende. Palacio gaf een hoekschop, waar een doeltrap op zijn plaats zou zijn geweest In zijn opwinding daarover taxeerde Van Breukelen de baan van de door Lemos voorgezette bal verkeerd en opnieuw drukte Osotolaza hem door het doel- vlak, in weerwil van een ul tieme poging van Gillhaus. Het was het ogenblik waarop voor de eerste keer 'dag' gezegd kon worden tegen de beker. Het gebeurde nog vaker in de straf- schoppenreeks door missers van Kieft, Lerby en Gerets. I Door Herman Muller ST.-JANSTEEN - Een sen sationele ontknoping, dat mocht de slotfase van de I wedstrijd STEEN-Hoofd- plaat wel genoemd wor- I rj1- Na een zwakke eerste I Delft kwam de ploeg van Beter van de Boogert van 0-1-stand bijzonder I s i-!| teru§ en kon uitein- aeiijk in de 95e minuut de I winnende treffer laten no- Ijeren door invaller Eric I ^®8dkerke, die de stand 1 P 3-2 bracht en daarmee I ^tV?.ntree in de ploeg wel I bijzondere glans gaf. STEEN-aanvaller Giovanni Verbraeken schiet op het Hoofdplaat-doel. Zijn ploegmakkers Jo van Remortel en Fons Sturm kijken gespannen toe. - fotowimkooyman 0. Die le het om tot twee uostnoajjous jaous 'u"^ xiips 'ai do 8ueis 'ubui u os lueofjapuo 'uaAoqrii". I tannic 601 vrije trap toe te Ipnkeip aa.n Hoofdplaat, op- VaaTh^SSotVan het d0el I Wed5W-aZan..gedachten bii de s.Dppia'J büjkbaar, want hij ba "pin® een uitworp van ln het doelgebied staande, terug op zijn keeper. Nadat Jacky Jacobs zij schot in de muur gesmoord zag, floot de arbiter opnieuw we gens gevaarlijk spel van een STEEN-verdediger en de tweede keer dat Jacobs mocht aanleggen, glipte de bal net tussen een paar benen door en rolde over de doellijn, waar mee de stand na krap tien mi nuten op 0-1 gebracht werd. Daarmee was de thuisploeg echter nog niet bij de les ge bracht, want achterin werd er voortdurend slordig met pas ses omgesprongen, zodanig dat de fel spelende Hoofd plaat-spitsen voortdurend ge vaarlijk tussenbeide konden komen. Vooral Eric van Poucke eiste wat dat betrof een hoofdrol voor zich op. Hij was trouwens een van de beste spelers op het veld. Nogal wat commentaar had den de STEEN-spelers even eens op de wedstrijdbal, met name Jo van Remortel liep zich daarover op te winden en liet de bestuursleden langs de zijlijn weten dat het met een bal van een paar tientjes niet echt lekker voetballen was. In de tweede helft kwam er een ander exemplaar in het veld, en of het inderdaad aan de bal lag, of de oorzaak mis schien op psychisch vlak ge zocht moet worden, feit is wel dat STEEN na de pauze uit een geheel ander vaatje ging tappen. Onmiddellijk na de tweede aftrap soleerde Carlo Nachtegael door de Hoofd plaat-defensie heen alsof het niets was en zag zijn schot via de binnenkant van de paal uit het doel kaatsen. Het offensief dat de thuis ploeg vervolgens, inzette le verde na twaalf minuten pressie wel resultaat op. Met een schitterend afstandsschot braeht Peter van Dorsselaer de gelijkmaker op het score bord. In de 25e minuut was het vervolgens de beurt aan STEEN om een presentje van scheidsrechter Laming in ont vangst te nemen toen Hoofd plaat-verdediger Vercruysse de bal wat ongelukkig raakte en deze met zijn arm tou cheerde. De bal kwam op de stip te liggen en van elf meter mocht Peter van Dorsselaer zijn tweede goal laten note ren. De vreugde over de zo verras send verkregen voorsprong duurde echter niet lang bij STEEN, want nog geen mi nuut later maakte Vincent Calon er aan de andere kant 2-2 van. Omdat er nogal wat oponthoud was geweest kon het slotoffensief dat STEEN inzette ruim vijf minuten lan ger duren dan verwacht was en dat werd Hoofdplaat uit eindelijk fataal. De in de 85e minuut ingevallen Eric Na gelkerke kon uit een voorzet van Giovanni Verbraeken hoog inkoppen en passeerde daarmee Jan Verdonck, om vervolgens onder zijn uitzin nige medespelers bedolven te worden. TOKYO (ANP) - Hans van Breukelen voelde zich zon dagmiddag alsof hij en niemand anders de interconti nentale beker uit zijn handen had laten vallen. Schitterende reddingen in gart, toen niemand miste eri de eerste helft bij eenvou dige kansen voor Juan Car los de Lima, een gestopte strafschop van Carreno aan het begin van de zenuwslo pende climax van de wed strijd, wogen niet op tegen zijn ongelukkige momenten aan begin en eind van de wedstrijd. „Gaat het het hele jaar goed, juist nu niet. Uitgere kend in een wedstrijd die als mooiste krent uit de pap telt. Je moet er natuurlijk altijd staan, maar in zo'n finale meer dan ooit. Je hebt de be ker in de vingers", ver volgde Van Breukelen, die wat meer, maar iets minder gemakkelijk weer te geven woorden gebruikte, „en dan laat je hem zo maar uit je handen vallen. Dat is onge looflijk. Wij hadden Nacio nal echt helemaal in de greep en dan komt er een ogenblik dat ik er niet ben. Het gaat er niet om wat je stopt in zo'n wedstrijd, het gaat erom wat je doorlaat. Ik had deze wedstrijd zo graag willen winnen. Je kunt je boos maken over het feit dat die laatste hoek schop helemaal geen corner is, maar wat mij gebeurde, was veel erger". De depressie van Van Breukelen stond niet op zichzelf. Sören Lerby had het ook. „Ik ben natuurlijk geen specialist in het nemen van een strafschop, maar ik sta wel in het rijtje van de eerste vijf. Net als in Stutt- wij er zes achter elkaar in- schopten. Het is natuurlijk geen excuus, maar je speelt alsof je de beker in handen hebt en in werkelijkheid was het ook zo. Tegen Ben- fica wisten wij dat er een strafschoppenserie zou ko men. Dit keer was er tot misschien een minuut voör tijd helemaal geen sprake van. Als je dan toch moet, staat er wel een extra-druk op je. Je gaat er immers van uit dat je de wedstrijd alleen maar behoeft uit te spelen om de beker te winnen. Echt, het was een verschrikkelijke mentale klap voor ons en voor die anderen geldt na tuurlijk het omgekeerde. Dat scheelt toch wel iets". Adick Koot speelde één van de beste internationale wedstrijden uit zijn loop baan. Zelf geloofde hij niet in het gegeven dat een bij zonder duel bijzonder prik kelt. „Ik ben gewoon de laat ste tijd steeds beter en ze kerder gaan spelen. Dit is geen nieuwe lijn, maar de voortzetting van een be staande. Je koopt er echter weinig voor als je goed voet balt en toch niet wint. Ver liezen na een slechte wed strijd doet niets meer pijn dan na een goede. Veel min der eigenlijk. Die gelijkma ker is een klap geweest, maar voor de strafschoppen begonnen, hebben wij ge noeg tijd gehad ons daar over heen te zetten". TOKYO (ANP) - Guus Hiddink uitte geen directe kritiek over wat was misgegaan in de derde intercontinentale fi nale die een Nederlandse club speelde en de eerste die verloren ging. - FOTO/VP Tenslotte ook definitief toen Van Aerle, de tiende PSV-er, als vierde te kort schoot en Go mez daarna als laatste veldspe- ler van Nacional zorgde voor de ontknoping van een stuk, dat ondanks een hier en daar zwakke rolbezetting adembe nemend was door zijn span ning. „Wat ik op dat punt te zeggen heb, doe ik wel in een persoon lijk gesprek met de jongens. Mijn standpunt is dat wij als team een aantal, soms heel be langrijke, wedstrijden gewon nen hebben en dat er «fit keer gezamenlijk een grote wed strijd is verloren. Ik ben teleur gesteld, maar niet ontevreden, al ligt er maar een klein ver schil tussen die gevoelens. Te leurgesteld over het resultaat, uiteraard Niet ontevreden om dat er over het algemeen goed gespeeld is. De wissels binnen de ploeg die ik heb toegepast, vonden plaats omdat ik on vrede had met de stand, niet met het spel". „Wij hadden er in de rust al over gesproken. Wij zouden op de flanken wisselen tussen Va nenburg en Ellerman in een po ging wat verwarring te zaaien, want Nacional speelde met ty pische mandekkers. Koeman, die het sein moest geven tot de verandering, zou wat meer naar voren gaan en Van Aerle iets meer terug. Wanneer je nog aanvallender gaat spelen, be staat er niet meer zo'n behoefte aan de rushes van Van Aerle". „Wij hebben in feite het con cept veranderd, wij zijn nog nadrukkelijker vooruit gaan voetballen. De stand nood zaakte tot een verdere bijstel ling van ons principe, dat uit ging van eigen kracht. Vier aanvallers, twee echte vleugels was het doel en na de snelle achterstand hebben wij daar mee de wedstrijd helemaal in onze greep gekregen. In de tweede helft zijn wij nog meer gaan forceren. Daarom is ook Gillhaus er in de spits bijgeko men, wij moesten risico's ne men. Die speltrant legde meer verantwoordelijkheid op onze mandekkers achterin, maar die konden dat wel aan. Ik vind dat wij na het eerste half uur een goede wedstrijd gespeeld heb ben. Er mag niet vergeten wor den dat op een veld zoals dit het vrijwel onmogelijk is ballen di rect te geven. Er zijn spelers die van huis uit het verlangen heb ben tot meer controles, hier dwong het veld je daar toe. Dan ben je als aanvallend spelende ploeg zonder meer in het na deel. Desondanks heb ik weinig reden tot klagen. Er zijn foutjes gemaakt, dat gebeurt altijd, maar er zijn ook organisato risch een paar dingen misge gaan en dat is erger. Bijvoor beeld het eerste doelpunt, direct nadat wij een vrije trap gehad hadden. Dat kan niet. Daar zal nog eens over gesproken moe ten worden". Hiddink, die tijdens de pers conferentie na afloop zijn col lega Fleitas een PSV-shirt (zonder reclame) aanbood, heeft het programma voor de komende dagen nog niet vast staan, maar het is waarschijn lijk dat de groep na terugkeer in Nederland toch even vrij-af krijgt. „De spelers moeten zoiets als een dubbele jet-lag verwerken, de acht uur tijdsverschil plus het niet winnen van de cup. Dat is heel wat Even op adem ko men, maar daarna, als echte hanen, de kammen weer over eind en er op af". PSV-NACIONAL 2-2 (0-1, 1-1), Nacional wint na strafschoppen: 7- 6. 8. Ostolaza 0-1, 75. Romario 1-1, 94. Koeman (strafschop) 2-1, 119. Ostolaza 2-2. Strafschoppenserie: Koeman 1-0, Lemos 1-1, Kieft ge stopt, Carreno gestopt, Gillhaus 2- 1, Moran over, Romario 3-1, Castro 3-2, Lerby gestopt, De Leon 3-3, El lerman 4-3, De Lima 4-4, Valckx 5- 4, Revelez 5-5, Gerets gestopt, Pin- tos Saldanha lat, Koot 6-5, Osto laza 6-6, Van Aerle gestopt, Gomez 6-7. Scheidsrechter: Dias Palacio (Col). Toeschouwers: 70.000. Gele kaarten: Pintos Saldanha, Moran, (gastro en Revelez (Nacional), Ler by, Ellerman en Koeman (PSV). PSV: Van Breukelen; Gerets, Koot, Koeman en Heintze (87. Valckx); Vanenburg (69. Gillhaus), Lerby en Van Aerle; Kieft, Romario en El lerman. NACIONAL: Sere; Gomez, De Leon, Revelez en Pintos Saldanha; Ostolaza, Lemos en Cardaccio (113. Carreno); Vargas (70. Moran), De Lima en Castro. TOKYO (ANP) - Jan Heintze liep tegen het einde van de normale speeltijd van de we reldbekerstrijd een vrij ernstige enkelblessure op. Na een overtreding van Moran, die daarvoor de gele kaart kreeg, kwam hij ongelukkig terecht „Het is niet best met mij", zei hij nadat hij door Valckx was vervangen. „Ik ben bang dat er iets in of aan het bot gescheurd is". Die diagnose werd ook gesteld door ploegarts Van den Hoogenband. „Onmiddellijk nadat wij in Eindhoven terug zijn, zal ik met hem naar het ziekenhuis gaan om foto's te maken. Het is waar schijnlijk dat er iets ge scheurd is. Heintze dacht dat zelf ook en dat is een veeg teken".

de Stem | 1988 | | pagina 11