HRECTEUR: 'MEER EFFICIËNTIE IS VAN LEVENSBELANG' s. Ma Uitkijktoren in de Braakman in gebruik genomen Boze bewoners dreigen gemeente met acties MÉl rkoper m/v iding derwijs Werkgroep buitenbad Terneuzen schrijft open brief aan fracties College Hulst geeft geen subsidie voor boekwerkje en koor Bergen op Zoom in beeld voor World Jamboree in 1995 PI H DRAINAGEBUIS compleet programma MEIZON BV PLAATSELIJK NIEUWS Expositie handwerkclub A^inffflTEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 ACHTEBEKE (B) - Ondanks de moeilijkheden .aarin de Europese kunstmestsector verkeert, ijn bij de Nederlandse Stikstof Maatschappij in lluiskil in 1989 geen herstructureringsplannen te i e mensen huren >ij Skala. Jubilarissen Vegetatie Parnassia Terneuzen HERSTELWERKZAAMHEDEN AAN GRAAFJANSDUK HEBBEN NIKS GEHOLPEN T16 ■t i een geldig aam staat, let verplicht, iet altijd voor een NSM jfan onze verslaggever lerwachten. eigens algemeen directeur L. Boido, is dit te danken an doorlopende zorg en het zeer intensieve investe- ingsbeleid' in het afgelopen jaar. jido, die gisteren sprak op de jilarissenviering van de in het domein Puyen- oek in Wachtebeke (B), stelde iter dat het van levensbe- ng is dat het bedrijf haar ef- jëntie nog verder verbetert, zij haar huidige positie, amen hancffiavèn. „Het is es- ntieel dat wij met zajn allen, louder aaii schouder, blijven ■even naar verdere kodteribe- lersing, mede gezien de her- ruktureringen die overal ndom ons plaats vinden", al- Boido. Hij zei de komende ren met vertrouwen tege- jet te zien. Over het afgelopen boekjaar telde hij mee dat het, behou- ns onvoorziene omstandig- ■den, met een positief resul- kan worden afgesloten, sar dat de rentabiliteit nog fids onvoldoende is. Tevredenheid was er bij lido over de inspanningen die 1988 zijn geleverd op het ge- ed van veiligheid. Het aantal tdrijfsongevallen is sterk af- delijkin de lift. Daarom or onze vestiging in terking van ons verkoop- -time verkoopster zoor 20 uur per week. rantwoordelijk voor het nze huurders. Ook de oinistratie behoort tot ndaar dat zij, naast uele eigenschappen, e van accuratesse, flexi- ngeest moet bezitten, et Zij zelfstandig kun- ve verkoopster binnen- s achtergrond een opleiding, enige erva- >rtgelijke functie plus e tussen de 20 en 30 t lier het volgende tegen- ia salaris, gunstige aarden, een leuke baan ge mensen en voor een sen om door te groeien, corte, bondige brief geïnteresseerd bent. dome Electronics B.V, neel Organisatie, 3506 GD Utrecht. )r Pedagogisch Onderwijs Ingenhouszplein 2 EH Breda idres: Postbus 90183 RN Breda !oon 016-217882. 90 bestaat aan de de nieuwe deeltijd- te volgen, ar. nsdag- en donderdag sik jaar ook stages een ileiding. der de vereiste voor gelaten worden, indien wordt van voldoende ï>r deze studierichting^ ulier aan te vragen bij gisch Onderwijs, r liefst huldigd. ,'kne- vari 35 genomen. Boido: „Ook in 1989 moeten deze inspanningen on verminderd doorgaan, om een werkklimaat te bereiken waarin veilig en optimaal wordt geproduceerd." Er weiden v jubila; iarvan hadi mers een diei jaar en 42 jubilarissen waren een kwarteeuw in dienst van het Sluiskilse bedrijf. Zij wer den lovend toegesproken door bedrijfsdirecteur ir. J. van den Meersschaut, voorzitter G. Huys van de Vereniging van Jubilarissen van de NSM en de secretaris van de onderne mingsraad, J. Roelandt. De gehuldigden zijn: 35 jaar in dienst: A. Acke, Hulst; T. Acke, Clinge; R de Caluwé, H. van Kouteren, J. Picavet, P. Scheele, G. de Vleesschauwer, Sluiskil; O. Casteels, H. Cornelissens, W. Hemelsoet, H. Soemers, A. De werknemers van het Sluiskilse bedrijf NSM, die gehuldigd werden voor hun vijfendertigjarig dienstverband. - FOTOWIMKOOYMAN. Strijdonck, H. Wezepoel, Ter- neuzen; P. van Hoove, Vogel waarde; H. Cijsouw, J. Diele- man, A. Kindt, P. de Rijcke, W. Verstraeten, A. Wiemes, Axel; W. Pijpelink, Hoek. 25 j'aar in dienst: A. Audenaerd, J. Bakker, A. Beterams, J. Be- terams, A. de Blok, W. van Fraaijenhove, Axel; H. van de Bogaard, W. Boussen, T. Cau- wels, R Gelderland, J. Kaijser. H. Visscher, J. de Witte, Sluis kil; O. Bracke, K. van den Branden, R. van Rattingen, C. de Smit, Clinge; R. Bracke, G. Lakké, Zuiddorpe; J. Buijze, Zaamslag; M. Dekker, J. van Driei, R. Kieboom, C. Smalie- gange, P. van de Velde, J. Ver haar, Terneuzen; W. Giele, J. Hanse, E. Lippens, Sas van Gent; P. de Hantsetters, H. Vercruysse, Assenede; A. Her- Van onze correspondent TERNEUZEN - In het na tuurgebied van het recrea tiecentrum de Braakman in Terneuzen werd gistermid- i observatiehut annex veeloopstal De Punt offi cieel in gebruik genomen. Voorzitter P. Maas van de natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut pleitte voor een nieuw bestem mingsplan voor de Braak man, waarin het oude be heersplan op punten bijge steld dient te worden. „Kunnen natuur en recreatie samengaan?", vroeg de voorzit ter van de natuurvereniging zich af. „De natuurwaarden zijn zo kwetsbaar dat zij eigen lijk geen recreatie verdragen. De vogelstand is zeer snel ge stoord. Met het recreatieschap Braakman, 't Duumpje en de familie Van den Bosch hebben we een beheersplan opgesteld, waarbij gekeken werd hoe de recreatie en natuurbelangen wel samen kunnen gaan, zodat de natuurwaarden op de lange duur niet worden aangetast. Nu gelden er voor de Braak man verschillende deelplan- nen. Soms ontbreekt een duide lijke samenhang. Daarom zou De Steltkluut willen streven naar één totaalbestemmings plan voor de Braakman". Veel van de suggesties en aan bevelingen, gedaan in het be heersplan, zijn reeds uitge voerd zoals het terugbrengen van de houtopslag, het regelen van de vegetatie via een maai- Drukte bij De Punt. regeling, beweiding en afraste ring en het plaatsen van bor den. Verder is de Kreek van november tot Pasen verboden terrein voor de mensen. Bij de Braakman wordt een randob- servatiebeleid gevoerd. „De uitkijktoren, de derde in Zeeuwsch-Vlaanderen, met een loopstal voor de beesten die voor een deel voor de bewei ding zorgen, past een totaal na- tuurbeheersplan, waarbij na tuurliefhebbers en recreanten samengaan. De Steltkluut zal nog een educatief evenement inpassen. Zo komt er in de uit kijktoren allerlei informatie en worden verrekijkers ter be schikking gesteld", aldus P. Maas. Samen met T. Stringa, dis trictshoofd Zeeuwsch-Vlaan deren van het ministerie van landbouw en visserij, tim merde P. Maas het uithangbord met de nieuwe naam aan de uitkijktoren. Wethouder J. van Rooi jen benadrukte nog eens dat er samen een beleid ge voerd moet worden. „De ge meente, het Rijk, de Provincie en het ministerie van land bouw en visserij dienen de handen ineen te slaan en voor het gebied een natuurbeheers- - FOTO DE STEM COR J. DE BOEfl plan op te stellen". Ook in het verleden is De Punt steeds als natuurgebied in be heer geweest. Uitgangspunt bij het beheer is steeds geweest het terugdringen van de verder gaande ontwikkeling van de vegetatie. Door middel van maaien en afvoeren van de ve getatie is de verruiging tegen gegaan. Het natuurgebied De Punt herbergt een kokmeeuw kolonie. Jaarlijks komen er zo'n achthonderd paar tot broe den. Naast betekenis voor broedvogels is De Punt van groot belang voor doortrekkers en wintergasten. Met name steltlopers, eenden, ganzen en aalscholvers rusten in en om De Punt. Verder staat het ge bied bekend als orchideeënter- rein, waarvan er in Zeeuwsch- Vlaanderen in deze hoeveel heid en samenstelling slechts zeer weinig voorkomen, zoals de rietorchis en gevlekte orchis. De orchidee parnassia komt slechts uitsluitend in het Braakmangebied voor. Er zijn zo'n 140 verschillende planten soorten geteld. Om de differen tiatie in het gebied zo groot mogelijk te maken en om in de moeilijk begaanbare gedeelten te komen tot een open struc tuur, wordt begrazing door grote diersoorten overwogen. Overwogen wordt verder om de afscheiding tussen het na tuurgebied en het recreatiege bied te vervangen door een na tuurlijke afscheiding zoals een waterpartij. Hoewel het gebied voor het publiek niet toegankelijk is, is in overleg met de natuurvere niging gekozen voor de inrich ting van een wandelpad aan de zuidzijde. Recreanten en na tuurliefhebbers kunnen op deze manier kennisnemen van het gebied. Omdat men ver wacht dat er veel gebruik zal worden gemaakt van de escur- sies is de openstelling van de uitkijktoren zo ruim mogelijk gehouden. Boswachter Riem slag zal indien nodig verster king krijgen om de excursies te leiden. tt Weemoes ^treurens waardig - FOTODESTEM/ COfl J. DE BOER Van onze correspondent WESTDORPE - De herstelwerk zaamheden aan de Westdorpse Graaf Jansdijk, die vorige week af gerond zijn, hebben volgens een aantal bewoners niets geholpen. Zij hebben inmiddels een comité ge vormd, om de aandacht op de proble men te vestigen. Het comité overweegt verdere stappen te ondernemen. Welke, wordt nog niet aangegeven, wel dat ac ties niet lang zullen uitblijven, tenzij er snel iets gebeurt. Inmiddels is wel de Sasse afdeling van Veilig Verkeer Nederland (WN) in de arm genomen. Volgens comité woordvoerder John van Vooren zijn er alleen willekeurig wat putten opgevuld. Beovendien zijn veel plaatsen overge slagen, zoals zijn eigen woning en die van zijn dochter. Een andere bewoner, Chris de Mail- lie, deelt deze mening. Hij is van plan om zijn auto voortaan vlak voor de deur te parkeren - en niet aan de over zijde van de weg waar dit eigenlijk hoort - om zijn huis nog enigszins te be schermen tegen opspattend water. De voorzitter van de Sasse WN-af- deling, Johnny van Bambost, zegt dat het inderdaad slecht gesteld is met de dijk. Op korte termijn krijgt de ge meente een brief, waarin de aandacht gevestigd zal worden op de gevaarlijke situatie. „Fietsers worden min of meer ge dwongen in het midden van de weg te gaan rijden, omdat er aan de kant grote putten en plassen liggen. Vooral in bochten kunnen daardoor levensge vaarlijke situaties ontstaan. Wij zullen de gemeente hierop blijven attender- den," aldus Van Bambost. Gemeenteraadslid Maurice Weemaes is een fervent voorvechter van verbete ring van de dijk. „Wat hier gebeurd is, is ronduit betreurenswaardig. We we ten dat dit een 'noodverband' zou zijn, alleen zijn de plaatsen waar de nood het hoogste is overgeslagen." Hij heeft er bij de gemeente dan ook op aangedron gen, alsnog te komen kijken en de slechte plaatsen voor de deuren te laten verbeteren. „De mensen die het voor touw hebben genomen en ervoor knok ken om de dijk te verbeteren blijven met de problemen zitten. De gemeente zegt dat het geld op is, maar ik vraag mezelf af waar die 10.000,- (of 15.000,-, zoals ook gezegd werd) in zijn gaan zitten." Lucien van Waes, voorzitter van de Noordbrabantse Christelijke Boeren bond, afdeling Westdorpe, en fractie voorzitter van het CDA in de raad van Sas van Gent, noemt de situatie absurd. „De afgelopen vijf, zes jaar is er niets aan de dijk gedaan en wat nu gedaan wordt is het inhalen van wat achter stallig onderhoud. Bovendien zit er geen beelje lijn in de werkzaamheden. Er zijn nog legio plaatsen op de dijk waar de stenen zo uit het wegdek rol len." Volgens hem is vooral het slechte on derhoud debet aan de situatie, niet di rect het zware landbouw- en vracht verkeer dat er over rijdt. „Er zijn zoveel dijken in de omgeving waar dagelijks nog meer verkeer passeert dan over de Graaf Jansdijk en daar kent men geen problemen. Je kunt de landbouwers die aan de dijk hun grond of hun erf heb ben toch niet gaan zeggen dat ze niet meer over de dijk mogen rijden, of dat ze hun aardappelen maar elders moe ten opslaan omdat er geen zware vrachtwagens meer over de dijk mo gen." Burgemeester J. van Rest vindt ook dat je niet zomaar de asdruk kunt gaan beperken. „De boerenbedrijven moeten toch bereikbaar blijven. Bovendien kun je het bus verkeer over de dijk ook niet werea" Zij beaamt,, dat de situatie op sommige plaatsen slecht is en dat daar RUILAVOND - De postzegelvereniging 'Zeeuwsch-Vlaande ren' houdt maandag 12 december de maandelijkse ruilavond in de bovenzaal van café Du Commerce aan de Markt. Tijdens deze avond, die om 19.30 uur begint, wordt een veilig gehouden van postzegels en munten en is er een verloting. De Nieuwtjes- dienst is aanwezig met nieuwe uitgiften. TERNEUZEN - Als uitvloeisel van de oprichtingsvergade ring van 1 december heeft de werkgroep buitenbad Ter neuzen de grieven en bezwaren vervat in een open brief, die gestuurd is aan alle fracties in de gemeente Terneuzen. De werkgroep vindt zwemgelegenheden zoals De Braak man en het verwarmd buitenbad in Zaamslag geen aan vaardbare alternatief om in de buitenlucht te zwemmen. rewegh, A. Lauwereijs, G. van Rattingen, F. Vlassenrood, J. Vonck, Hulst; E. Loomans, P. Winne, Zelzate; A. Markusse, Westdorpe; M. de Vos, St.- Kruis; H. van de Waeter, Bier vliet; E. van de Wiele, St.-Jan- steen. Om hun eis, het behoud van een open luchtzwembad, kracht bij te zetten is de werk groep inmiddels een handteke ningenactie begonnen. „Wij zijn niet tegen een tropisch zwemparadijs in Terneuzen, maar vinden dat een open luchtbad een basisvoorziening moet zijn zoals sportvelden en en atletiekbaan. Verder telt het financiële aspect erg zwaar. Het tropisch bad is voor de ge middelde inwoner van Terneu zen te duur", aldus de open brief. De door het dagelijks be stuur van de gemeenteraad voorgestelde alternatieven zo als De Braakman en Zaamslag, al dan niet met gratis vervoer, zijn in de ogen van de werk groep niet haalbaar. „Het is te ver. De baden zijn te klein, vooral Zaamslag zit niet op een invasie van de andere kernen te wachten en De Braakman is te gevaarlijk", zijn enkele van de grieven. Tevens is volgens de werkgroep het gratis ver voer op lange termijn te duur en in de praktijk onuitvoer baar. De werkgroep pleit, ge zien de kosten van renovatie 750.000) dan wel nieuwbouw- kosten (vijf a zes miljoen) voor renovatie van het buitenbad en het hersitueren van het tro pisch zwemparadijs. Mocht sluiting en/ of opheffing onver mijdelijk zijn, dan dient er, al dus de werkgroep, een nieuw open luchtzwembad gebouwd te worden. De open brief be sluit met het verzoek aan de fracties om op 9 januari tijdens de fractievergaderingen de ar gumenten mondeling toe te lichten. Van onze correspondente HULST - De handwerkclub van de Gehandicapten Or ganisatie Nederland, afde ling Zeeland, houdt een kleine handwerk-tentoon- stelling tijdens de kerstvie ring in de aula van De Riet- vliet te Hulst. Belangstellenden zijn welkom tussen 11.30 en 13.00 uur. De handwerkclub bestaat dit jaar 15 jaar. Iedere maand komen de circa 26 leden bijeen om te handwerken. HULST - Zowel de Stichting Kadastrale Atlas Zeeland als het koor van de Blaauwe Hoeve krijgen als het aan B en W van Hulst ligt geen subsidie. De stichting had om 1500 gul den gevraagd, om de kosten van het pasverschenen boek werk over Hulst en St. Jan steen in de hand te kunnen houden. In totaal rekende de stichting op 2300 gulden aan bijdragen vanuit de regio. B en W zeggen in een voorstel aan de gemeenteraad over gege vens te beschikken, die aanto nen dat twee sponsors al drie duizend gulden hebben gege ven. Tevens zouden het Water schap Hulster Ambacht en het Anjerfonds een bijdrage geven. Omdat de gemeente slechts weinig belang bij de uitgave heeft en er al meer dan vol doende geld binnen is, vinden B en W een subsidie van Hulst niet nodig. Ook het gemengd koor van De Blaauwe Hoeve krijgt geen subsidie. Het koor heeft in maart van dit jaar een verzoek ingediend voor een exploitatie subsidie. Het koor zou per 1 ja nuari '89 voor een bijdrage uit de gemeentekas in aanmerking kunnen komea Helaas voor de zangers en zangeressen heeft de Hulster gemeenteraad on langs besloten dat wie in '88 geen subsidie kreeg, het vol gendjaar ook niets krijgt. ook herstelwerkzaamheden uitgevoerd zijn. „Dit karwei was maar een lapmiddel om de ergste overlast tegen te gaan, in de hoop dat de problemen in de winter minder zulen zijn. De 15.000,- die hier voor uitgetrokken waren, zijn op, maar de financiële midden voor wegonder houd zijn natuurlijk niet onuitputtelijk. Er zijn nog wegen in de gemeente waar het wegdek op sommige plaatsen tot veertig centimeter verzakt is. Dat moet ook hersteld worden. Zoals al eerder gezegd, worden er volgend jaar één of twee proefvakken aangelegd op de Graaf Jansdijk en hiervoor wordt een fors bedrag uitgetrokken. Het zal daarna niet lang duren voordat de re sultaten van de proef bekend zijn. Dan kan begonnen worden met het fasege wijs aanpakken van de dijk. Daarbij spreek je dan al gauw over bedragen met zes nullen. Het buurtcomité laat het er voorals nog niet bij zitten. De maat is vol, en het vindt dat er gerichte acties moeten ko men. Welke, wil Van Vooren nog niet zeggen. „We zullen in ieder geval dui delijk maken dat het zo niet langer kan. We hopen op een fatsoenlijke manier tot een oplossing te komen, maar de ac ties zullen niet lang op zich laten wach ten." Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - De gemeente Bergen op Zoom be kijkt momenteel de mogelijkheden om de World Jamboree Scouting 1995 naar de Scheldestad te halen. De organisatie van deze vierjaarlijks terugkerend manifestatie is voor 1995 toegewezen aan Nederland. „Het enige wat me te binnen schiet is de Binnenschelde. Maar heel dat gebied, inclusief de Molenplaat, is niet groter dan 300 hectare". Hij ziet betere mogelijkheden voor Oost-Bra bant, Limburg, Gelderland en Overijssel. Scouting Nederland moet voor 13 januari een overzicht heb ben van de plaatsen waar de manifestatie gehouden kan worden. In april maakt Scou ting Nederland een keus. Volgens E. Groeneveld, inte rim voorzitter van de Scouting Zoomstreek maakt Bergen op Zoom niet zo veel kans om in de prijzen te vallen. Een van de eisen is dat er een aaneengeslo ten stuk grond van 360 hectare groot beschikbaar komt. Daar moeten de 50.000 deelnemers uit alle delen van de wereld tien dagen lang hun kamp opslaan. Bergen op Zoom heeft volgens Groeneveld zo'n lap grond niet liggen. Het in huis halen van de Jamboree kan voor Bergen op Zoom in promotionele zin veel voordelen opleveren. Groene veld verwacht ook niet dat fi nanciën een probleem voor de organisatie kunnen inhouden. Een Jamboree van dat formaat is volgens hem zo aantrekkelijk dat ook het bedrijfsleven zijn steentje zal willen bijdragen. (ADVERTENTIE) ARNESTEIN - POSTBUS8Q21 -4330 EA MIDDELBURG -TEL. 01180-29353 f

de Stem | 1988 | | pagina 5