DESTEM DE CHRISTELIJKE CULTUUR ZIT NOG VEEL VAN DE MITHRAS-CULTUS WE E K E H 2TdEST VOOR NIEI G DAN D De Veluwe dreigt verloren te gaan Czz LUSTOORD TAKELT VERDER AF ZATEROAGI 10 DECEMBER 19881 et heeft maar weinig gescheeld of we zouden op 25 december niet de geboorte van Je zus vieren, maar van een heel andere held. Namelijk de lichtgod Mithras. Dat Jezus in de concurrentieslag met zijn sterke tegenstrever uiteindelijk aan het lang ste eind trok danken we aan een vage droom van kei zer Constantijn de Grote. Toch hebben kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders Mithras nooit helemaal kunnen uitbannen. Aan zijn cultus herinneren ook nu nog heel wat christelijke gebruiken. Perzië Monotheïsme Mannenwereldje Harde lijn Paniek 33 jaar oud. Halv< vraagsteller: „62 En rekent op twee gebouwd in vijf ja; joen gulden'. Hij 2 haarinplant ouder grollen makend 0 dat hier de man v doet denken aan van 'ongeveer ze\ voor te stellen da mensen en goed ij honderd miljoen maar tussen de joi Populair Er waren twee kindekens Door Eugene Verstraeten Over de Mithras-eredienst is bitter wei nig bekend gebleven. Minder dan van andere mysteriegodsdiensten die aan het begin van onze jaartelling met het chris tendom wedijverden. Dat komt omdat de kerkelijke leiders er alles aan hebben gedaan om de sporen van Mithras uit te wissen. Daarvoor waren ze zelfs bereid om de belangrijkste christelijke feestdag, de ge boorte van Jezus, op 25 december te stel len. Immers, ook op die dag zou volgens de overlevering Mithras zijn geboren. Een feit dat jaarlijks uitbundig werd ge vierd. De mythe wil dat de lichtgod Mithras uit een rots in een grot werd geboren in een vlammend licht. Geen wonder dus dat een stel herders op dit niet alledaagse gebeuren af kwam. Het is meteen de eer ste overeenkomst met het christendom. Immers, Jezus, 'het licht van de wereld', kwam in een afgelegen stal ter wereld. En ook daar kwamen herders het kind bewonderen dat met een goddelijke glans omringd was. De aanbidding van Mithras vindt zijn oorsprong in het vroegere Perzië, maar had ook al zijn wortels in het oude India. De goddelijke carrière van Mithras ver toonde door de eeuwen heen een stij gende lijn. In zijn vroege Oostelijke jaren was hij vooral de helper van de hoogste hemelgod. Later, in zijn Romeinse perio de, werd hij zelf het centrale middelpunt van een mysteriedienst. Dat Mithras niet eerder 'promotie' maakte had hij te danken aan de Perzi sche profeet Zarathustra. Die voorspelde de komst van een Messias. Een Heiland die aan het einde der tijden het rijk van de waarheid en het goede zou laten triomferen over dat van de kwade mach ten. Deze Messias zou na zijn overwin ning een stier doden en uit zijn vet en, uiteraard geheime, andere ingrediënten een onsterfelijkheidsdrankje brouwen. Mithras, al heel wat jaartjes prominent aanwezig, kon zomaar niet geloosd wor den. Daarom werd hij door Zarathustra gebombardeerd tot aanvoerder van de hemelse troepen. Later zou Mithras toch weer furore maken en in de Westerse mysterieii gezien worden als de al ge noemde Heiland zelf. Het boterde opperbest tussen de aan hangers van Zarathustra en de toenma lige Joden. Immers, ook die zaten al ge ruime tijd te wachten op een verlosser en dus vochten de verschillende denkbeel den niet echt met elkaar. Geen wonder dus dat er na de geboorte van Jezus, zo wil althans het kerstverhaal, al snel drie priesters van Zarathustra in Bethlehem opdoken om het kind geschenken aan te bieden. Omdat Mithras later eveneens een Messias-rol kreeg toebedeeld bekoel den de verhoudingen drastisch. Voor de christenen werd Mithras een soort anti christ. Vanuit Klein-Azië is de Mithras-gods- dienst waarschijnlijk door slaven en sol daten in het Romeinse rijk geïntrodu ceerd. De tijd was er rijp voor. De Ro meinen waren uitgekeken op hun om vangrijke godenpantheon en voor de Ro meinse keizers boden de mysteriegods diensten een uitgelezen kans om hun macht te versterken. Immers, door het geloof in één god kon de keizer zich met veel misbaar opwerpen als diens verte genwoordiger op aarde. Vanuit Rome verbreidde het Mithras-geloof zich over geheel Westeuropa. Al dan niet in va rianten op de al aanwezige zonnecultus- sen. Centraal in de Mithras-religje staat het vangen en doden door de lichtgod Een In Boedapest ontdekte bronzen plaat van Mithras en de zinnebeeldige stier. Een gravure vol Mlthras-symbollek. van een stier, waaruit alle nuttige plan ten en dieren voortkomen. Het ceremo nieel stelt de verlossende werking van Mithras voor. De schepping van nieuw leven. Zoals in alle mysteriegodsdiensten stonden ook hier leven, dood en herrijze nis centraal. Nadat Mithras zich van zijn taak had gekweten, vierde hij dit met een etentje. Na het nuttigen van zijn laatste aardse maaltijd verging het hem overi gens aanzienlijk beter dan zijn bijbelse opponent. Immers, Jezus werd veroor deeld tot de kruisdood en Mithras stapte vrolijk in de door vurige paarden getrok ken wagen van de god Sol en spoedde zich hemelwaarts. Om de heldendaad van hun god te herdenken hielden de Mithras-aanhan- gers een plechtige maaltijd tijdens de eredienst. Aanvankelijk aten ze stieren vlees en dronken ze bloed, maar later nuttigden ze op symbolische wijze brood en wijn. Juist dat wekte de woede op van de christenen, die eveneens op dergelijke wijze het laatste avondmaal van Jezus herdachten. Volgens sommige historici werden Mithras en de stier als één beschouwd. In dat geval zou Mithras zichzelf geof ferd hebben tot heil van de mensheid. Datzelfde thema vinden we terug in de kruisdood van Jesus. Maar er zijn nog meer overeenkomsten met het christen dom. Wat bijvoorbeeld te denken van de doop? Oude schilderingen laten zien hoe Mithras wordt gedoopt door de god Sol. Het christendom heeft zijn evenbeeld in de doop van Jezus in de Jordaan. Een andere afbeelding laat zien hoe Mithras een pijl op een rots afschiet, waaruit prompt water stroomt. Dat staaltje ver richtte ook Mozes, zij het met een hou ten staf. Na verloop van tijd begon het christen dom in Rome steeds meer aanhangers te krijgen. Daarbij speelde een rol dat de Mithras-cultus vooral een mannenwe reldje was. Vrouwen mochten bijvoor beeld niet mee doen aan de ceremoniële maaltijd. De cultus kende verschillende graden van inwijding, die streng geheim werden gehouden. Vandaar dat onze huidige kennis enkel te halen valt uit af beeldingen die de latere, door de christe nen ontketende, beeldenstorm hebben overleefd. Ingewijden moesten zich aan verschillende beproevingen onderwerpen en waren herkenbaar aan brandmerken op handen of voorhoofd. Door vroegere christelijke schrijvers werd een en ander fors aangedikt, maar aan het waarheids gehalte van die geschriften moet sterk getwijfeld worden. Waarschijnlijk had het alles te maken met pogingen om de Mithras-dienst in een kwaad daglicht te stellen. De veldslag in 312 bij de Pons Milvius aan de Tiber kondigde meteen het einde aan van Mithras. Keizer Constantijn pie. kerde zich het hoofd suf hoe hij Rome kon veroveren. Plots zag hij een lichtend kruis aan het zwerk en, zo beweerde hij, 's nachts verscheen Jesus aan hem in e droom. Constantijn besloot daarop 1 kruis in zijn banier te voeren en versloeg I prompt de soldaten van Maxentius. Hei I christendom had gewonnen. De keizer was bekeerd. Nu had keizer Constantijn als fervent I aanhanger van Mithras geen flauw id van de leer van Jesus. Maar dat weer-1 hield hem niet om in 325 in Nicea hei eerste concilie bijeen te roepen. Hij k en benoemde ruim 300 bisschoppen en zat zelf de vergadering voor. De vetza- melde bisschoppen maakten daar geen punt van, hoewel hij zich pas jaren later op zijn sterfbed zou laten dopen. Ze ac-1 cepteerden hem zelfs als 'algemene bis- schop'. Constantijn was een keizer van de harde I lijn en duldde geen tegenspraak. Ooi] niet op het concilie. Hij dwong het con cilie tot de uitspraak van de eenheid van wezen van God de Vader en God de Zoon. Het werd per keizerlijk decreet tot kerkelijk dogma verklaard. Constantijn liet later een groot aantal familieleden uitmoorden, maar dat weerhield de kerk er niet van de man heilig te verklaren. Met de komst van Keizer Theodosius was het voorgoed gedaan met Mithras en zijn aanhangers. Hij liet alle heiligdom men slopen en bombardeerde het chris- i tendom tot staatsgodsdienst. Theodosius deed in gruweldaden niet onder voor zijn collega Constantijn. Hij buitte de bevol king uit, liet wanbetalers folteren én soms hele dorpen afslachten. Hij was het ook die het tweede conci lie bijeen riep. In 381 in Constantinopel. Dit concilie verrijkte de kerkelijke leer I met de drieëenheid van Vader, Zoon en Heilige Geest. En op dit dogma teert de christtelijke kerk tot op heden nog. Theodosius verbood op 27 februari I 391 iedere uitoefening van heidense cul- tussen. Bij de daarop volgende beelden storm werden bijna alle herinneringen aan Mithras uitgewist. Vooral uiteraard de afbeeldingen van de gewraakte maal- I tijd, die te veel deed denken aan de eucharistieviering. Het feest van Mith ras' geboorte, de komst van het licht, bleek echter niet uit te roeien. Daarom konden de kerkelijke leiders niets anders doen dan 25 december uitroepen tot de dag van Jezus' geboorte. Eigenlijk zijn er j die dag dus twee kindekens geboren. e verzuring van lucht, bodem en bossen is veel ern: stiger dan tot nu toe werd gedacht. Vorige week woensdag werd een rapport gepubliceerd met alarme rende cijfers. Een gebied waar de verzuring hard is aangekomen is de Veluwe. .Sommige deskundigen schetsen een dramatisch beeld van een verloren Veluwe. Door Johan Bosveld Ooit had de Veluwe het lekkerste, zacht ste en zuiverste drinkwater van Neder- land. Papierfabrieken en wasserijen ves tigden zich speciaal op de Veluwe omdat het water zo goed was. Daarnaast trok het grootste aaneengesloten natuurge bied in Nederland miljoenen bezoekers die afkwamen op de bossen, heiden en zandverstuivingen. In de jaren '30 werd de Veluwe nog omschreven als een lust oord. Maar de tijden zijn veranderd. Al sinds het midden van de jaren '70 luidt voor de Veluwe de noodklok. Er zijn sindsdien veel cijfers en onderzoekresul taten bekendgemaakt over de verzuring op de Veluwe. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) blijkt het allemaal nog ernstiger te zijn dan tot nu toe werd aangenomen. Het lustoord Veluwe takelt af. Ir. W. den Boer van de directie bos- en landschapsbouw van het ministerie van landbouw (tot voor kort een onderdeel van Staatsbosbeheer) noemt de vegetatie op de Veluwe de afgelopen jaren dras tisch veranderd. „De vergrassing van de heide is als gevolg van de verzuring in een enorm tempo gegaan. Tien jaar gele den kon je in het najaar enorme heide velden zien bloeien. Dan was het paars tot aan de horizon en zag je overal im kers met hun bijen. Tegenwoordig is de heide veranderd in een grote gele gras vlakte", aldus Den Boer. Volgens Den Boer is bij ongeveer de helft van de Nederlandse bomen zicht baar iets niet in orde. „In de Gelderse Vallei hebben ze zelfs noodvellingen moeten uitvoeren omdat toestand van de bomen zo slecht was dat ze niet konden blijven staan". Hij ziet met angst en be ven een strenge winter of een hete zomer tegemoet. „Als gevolg van een teveel aan stikstof blijven de bomen in de winter doorgroeien. Ze komen niet meer toe aan hun winterslaap. Dat heeft tot ge volg dat de vorst veel schade aan de bo men veroorzaakt omdat het celvocht be vriest. Je zou denken dat door het stik stof de boom harder groeit, maar hier geldt: hardlopers zijn doodlopers". Ook de zomer kan vernietigend wer ken op de toch al verzwakte bomen. Een schimmelziekte die tot 1982 geen enkel slachtoffer maakte, blijkt tegenwoordig dodelijk voor veel bomen. De ziekte flo reert met name in droge en warme zo mers. Als gevolg van de verzuring zijn veel wortelsystemen aangetast, waardoor de bomen in een droge zomer te weinig water tot zich kunnen nemen. Zowel de aantasting van wortels als de schimmeK ziekte zijn een rechtstreeks gevolg van industriële en agrarische vervuiling. Behalve voor de natuur zijn de maat regelen hard nodig om een goede kwali teit van het drinkwater te garanderen. Het gaat al lang niet meer om de vraag of het Veluwse drinkwater nog wel het beste van Nederland is. Het gaat er om dat het water steeds zuurder wordt en zonder ingrijpende maatregelen vroeg of laat niet meer te consumeren is. Volgens de woordvoerder van de Waterleiding Maatschappij Gelderland (WMG), ir. C. Verpalen is de Veluwse drinkwatersitua- j tie nog niet alarmerend, maar ziet de toekomst er wel degelijk dreigend uit. „Bij voorbeeld voor fosfaten is de kri tische grenswaarde 50 milligram per liter water. Dat betekent dat als er meer fos faten in het drinkwater zitten, de watet- inname wordt gestaakt. In sommige put- I ten waar we water oppompen, zitten I al op de helft. We overwegen daarom het met fosfaten en nitraten verontreinigde water te vermengen met schoon wate' om de hoeveelheden per liter te verlagen Wij houden er op allerlei manieren reke ning mee dat de verzuring erger zal wor den", aldus Verpalen. Het was een aardig hoorspel. Het werd realistisch ver klankt en heel wat Amerikanen kregen de indruk dat ze een di recte reportage van het einde van de wereld in huis kregen. In de stad Pittsburg kon een laat van zijn werk terugkerende man zijn vrouw er nog maar net van weerhouden een gifbe ker leeg te drinken omdat ver der leven volgens haar geen zin had. In San Francisco meldde zich een dapper man om als vrijwilliger de strijdbijl op te nemen tegen de Marsmannen die aan de Amerikaanse oost kust, in de staat New Jersey, niet ver van New Vork City, waren geland. In Indianapolis rende een vrouw een kerk bin nen terwijl zij gilde: „New York ligt in puin, ik heb het net over de radio gehoord!" De kerkdienst werd onmid dellijk gestaakt. In Providence in de staat Rhode Island bel den wenende vrouwen de plaat selijke krant op om naar details over de 'moordpartijen' te vra gen en het plaatselijke elektrici teitsbedrijf werd gesmeekt om de stad in het donker te hullen ter bescherming tegen de vij and. In Boston, honderden ki lometers afstand van New York in de staat Massachu setts, beweerde een vrouw dat ze enorme vuren aan de hori zon had gezien en in Atlanta in de staat Georgia dacht men dat een planeet op New Jersey was neergestort. Er zouden ook gru welijke monsters zijn geland. Dit gebeurde allemaal vijftig jaar geleden, op 30 oktober 1938, toen CBS 'War of the Worlds' had uitgezonden, een hoorspel gebaseerd op een ro man van H.G. Wells waarin Orson Welles (o.m. The Third Man, Citizin Kane en Liz Tay lor) zijn roemruchte loopbaan begon. Ik lees de bijzondere ge volgen op de hoes van een dub bele LP, waarop het vermaarde spel voor de eeuwigheid is vast gelegd. Als je er in je eentje naar zit te luisteren doet het stuk je niets en is het zelfs moeilijk wakker te blijven, maar toen 'War of the Worlds' enkele weken geleden ter gele genheid van het gouden jubi leum in Portugal werd herhaald ontstond er wederom paniek. Gegeven het feit dat veertien dagen geleden grote onrust ont stond rond cadmiumhoudend water en een week later flink wat mensen boos zijn geworden omdat Koot Bie gedegra deerd zijn wegens aansporingen tot geweld door bejaarden, denk ik dat er heel wat War of the Worlds-achtige scenario's zijn te bedenken. Een klein on gelukje met genetische manipu latie en curieuze straling die door de gaten in de ozonlaag op aarde valt (het gaat om in telligentiestraling) leidt tot het ontstaan van manshoge ratten, die, gebruikmakend van sleu tels, via de achterdeur huizen binnentreden om de koelkasten te inspecteren en de bewoners geld af te troggelen. Terwijl we nog maar nauwe lijks vrede hebben met de onui troeibaarheid van deze bantam- ratten - met schrander knaag- werk hebben ze al computers op tilt gezet en ze bewaken de kernreactoren - wordt gemeld dat groepen pitbulls, die tijdens de breinstrahng buiten hebben gelopen,langs de rijkswegen pa trouilleren, het verkeer regelen en auto's inspecteren op de aanwezigheid van runderlap pen. Een soort nerveuze Hilter- mann van de wetenschap ont hult dat de ratten en de pa trouillepitbulls de adjudanten zijn van interstellaire officieren (schedels als enorme pompoe nen, prisma-ogen en acht spin- nepoten de man) die van t"> venaf bevel hebben gekregen de planeet aarde als vervuilde e» uitgewoonde sterfhuis-bv te sluiten. Hun aanwezigheid m ons riolenstelsel is duidelijk ge worden na de verdwijning vji een groot aantal bekende Ne derlanders, van wie er een is te ruggekeerd met een ultimatum Als bewijs van hun bekwaam heden worden door de riool- monsters kippen in de stede losgelaten die zo groot zijn ze oog in oog kunnen staan m£l de hanen op de kerktorens. Et dat is dan nog maar het begin. Door Willem fle/jnj Zes jaar terug kreeg Nederla eerst van Joep van den Nieu te horen. De schoonzoon van rateur Van der Valk was na milie woordvoerder in de ont faire Toos van der Valk. Zijn koopmanschap (en dat van d milie) deed al opgeld, toen ders werd voorgesteld het lc veertig procent van de nomir terug te kopen. Het geld was en dus minder waard, betoogt Nieuwenhuyzen. Kort daarop maakte de bedrijfsleider van het wegrest land (twee jaar bedrijfskund economie, maar geen studie van precies deze taktiek zijl roep. Hij koopt voor een hab drijven op die in surséance va faillissement of gewoon zwaa keren, geeft crediteuren een hun vordering, ontslaat een d personeel, past de arbeidsvo benedenwaarts aan en hup: d een gezond bedrijf. Zijn wins bedrijven daardoor meer winstgevend worden. In vijf Van den Nieuwenhuyzen uit aandelen een vermogen van honderd miljoen netto (bezit den) opgebouwd. In tegenstelling tot anderen, kepikkers' bekend staan, is Nieuwenhuyzen toch populai doorgaans argwanende vakbo is vooral te danken aan het fei afgeschreven werkgelegenheit redden en na een of twee jaar banen bij de betrokken bedr weer groeit. Van den Nieuwenhuyzen hc zoek naar nieuwe bedrijven, zijn mij een goeie tweehonden aangeboden", vertelt hij. „D; telefoontjes per week van i banken en aandeelhouders". 1 kijkdag voor hem. Van de bei niet in aanmerking komen, lee een paar weken later de faillis kondiging in het Financieel D, De bedrijven die Van den huyzen overneemt, worden ee lecteerd op een minimum aan op grote groeikansen. Maar h rijkste criterium is dat het bedi een jaar weer winst maakt winst blijvend is. Deze bedrijven starten in de het persoonlijk privé-do Van der Nieuwenhuyzen. Pas bedrijfseconomisch examen h passeerd (uit de rode cijfers, g jureerd) mogen ze over naar d ujke Begemann Groep. „Da beurs genoteerd fonds is m kaartje", zegt Van de Nieuw In de Begemann Groep zitten 660 slordige vijftig bedrijve wachtkamer komen daar nog tien bij „en dan heb ik er nog y°l, die zelfs niet in de wachtl ten maar te zijner tijd wordei Hoeveel bedrijven zitten na da l°ch nog in de rode cijfers? «Geen. Nul. Al die bedrijven 2 gevend geworden. En wat vet santer is: ze zijn het ook geblev Natuurlijk een beetje het verha; mensen: even een winst creëren ®oeilijk.Maar deze bedrijven z gevend gebléven. Dat is echt

de Stem | 1988 | | pagina 26