OOSTBURG EN SLUIS WILLEN MEEST WESTELIJKE WOY: EKP staat weer in de startblokken Eigenaar dreigt zijn bungalow te verliezen bij constante bewoning uw BESLISSERS UNITS LENTE WDE P. HOMMEL B.V. IS,RIJDT SKODA. Bevolking Zeeland groeit nog tot het jaar 2000 Omwonenden kanaalarm in Sluiskil tegen stort sterk verontreinigd slib Bestand Arbeidsbureau Terneuzen zeer schoon ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 A61 :cte staat verkerende e Skoda Evergreen, den, kooiconstructie, achterruitverwarming uinige 1050 cc motor )tappen-Plan zonder laatste termijn pas snel zijn. Want er is >£nhof. Samen met ders kan, anders Ju alweer jaren lang. iet onderwijs geen ontwikkelt eigen inet: een nieuw 1er klimaat: een er staan we. _rJ Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 OOSTBURG/SLUIS - De gemeente Oostburg wil :en Westerschelde Oeververbinding ten westen yan Hoofdplaat-Borssele. Bijeenkomst inwoners Hontenisse Arrestaties na knokpartij in Axelse bar «ten gewerkt. Voorwaarden KNOOPPUNT ROOSENDAAL KLAAR VOOR STROOM KERSTPOST CONFLICT ROND BRAAKMAN-BUNGALOWS LAAIT WEER OP draagbare stapelbaar schakelbaar diverse merken en modellen nieuw en gebruikt -lerengracht 54-56, 64633 Milt altijd zMr nooit ..«tir-jirintr op voorraad. DE STEM VAN ZEELAND |Van onze verslaggever 1 MIDDELBURG - Tot het [jaar 2000 (nog elf jaar dus) groeit de Zeeuwse bevol- Iking met gemiddeld 200 tot ]050 personen per jaar. I Daarna kan zij volgens de |ene variant met 200 dalen |tot het jaar 2010 terwijl de I andere variant een groei Ivan 800 personen per jaar [aangeeft. [pit staat te lezen in de Bevol- I kingsprognose Zeeland, een ■studie van de Provinciale Pla- I nologische Dienst. Gewerkt wordt met de zoge naamde nul- en de trendva riant. Bij de eerste werd blank gestart op 1987 en bij de tweede werden de ontwikkelingen van een aantal jaren daarvoor mee genomen. De tweede blijkt een betere voorspellende waarde te hebben want die schatte de be volkingsgroei in 1988 op zes honderd hoger dan werkelijk het geval was, terwijl de nul variant uitkwam op een aantal dat maar liefst 3000 boven de werkelijkheid lag. Oorzaken hiervan, zo staat te lezen, wa ren het hogere vertrekover- schot in 1987 en een iets lagere natuurlijke groei. „Wij denken dat de werke lijkheid zich tussen beide va rianten gaat afspelen", zo werd gisteren op het provinciehuis gezegd. Duidelijk is wel dat de be volkingssamenstelling in ko mende decennia zal verande ren. Het aantal jongeren daalt, de middengroep blijft gelijk en het aantal ouderen zal toene men. De prognoses geven de be leidsorganen handvaten om maatregelen te voorzien op di verse terreinen. Hoewel Zee land in vergelijk met de Neder landse situatie nog relatief veel schoolgaande jeiigd heeft zal dit in de toekomst afnemen. Ook op het gebied van oude renzorg en vrijetijdsbesteding zullen verschuivingen optre den. zo luidt de voorspelling. Voor de professionele hulp verlening aan ouderen bete kent de vergrijzing en vooral de voorziene toename van het aantal hoogbejaarden, een ge- bruikstoename van verpleegte huizen en andere voorzienin gen als wijkverpleging, maat schappelijke dienstverlening, enzovoorts. Ook het aantal huishoudens van ouderen zal toenemen wat weer gevolgen heeft voor de bouw van aange paste woningen. Een probleem waarmee Zeeland reeds gecon fronteerd wordt omdat het aantal mensen boven de 65 mo menteel procentueel veel hoger is dan landelijk thans het geval is. Een 'voorsprong' die echter door de rest van Nederland in 2000 zal zijn ingelopen. De groei tussen 1987-2000 wordt in Zee land geschat op rond zes pro cent, terwijl dit landelijk 17,1 procent is. "T racé Hoofdplaat-Borssele' Van onze verslaggever gemeente Sluis gaat ook akkoord met het meest westelijk gelegen tracé. 00200. Prijs ind. BTW. exd. afleveringskostea] 2, tel. 076-211403; eg 37-41, tel. 01620-53434; aan 38, tel. 01650-43150; erstraat 6-8, tel. 01670-63291;] at 1, tel. 01150-12321; FD, P. v. Breugelstraat 150, [Gedeputeerde Staten hebben [onlangs het WOV-rapport naar [degemeenten gestuurd. Tot 24 [december kan elke gemeente [reageren op de verschillende [oeververbindingen die in het rapport worden genoemd. De West Zeeuwsch-Vlaamse [gemeenten kunnen kiezen uit [de volgende mogelijkheden: tracé 1: Vlissingen-Breskens, tracé 2a: westelijk tracé Hoofd- |plaat-Borssele, tracé 2b: ooste- llijk tracé Hoofdplaat-Borssele, Itracé3: westelijk tracé Terneu- zen-Sloegebied, tracé 4a: [westelijke variant van ooste- llijk tracé Terneuzen-Sloege- Ibied, tracé 4b: oostelijke va- Iriant van oostelijk tracé Ter- [r.euzen-Sloegebied en tracé 5: iKruiningen-Perkpolder. [Hoefijzer [Volgens de West Zeeuwsch- I Vlaamse gemeenten is tracé 2- [west de beste oplossing. Het ■tracé heeft namelijk een ge- |ringe invloed op de hoefijzer structuur. Het tracé schept verder goede voorwaarden voor Zee- lland. Voor Oost Zeeuwsch- I Van onze verslaggever IkLOOSTERZANDE - In [taal Van Leuven te Kloos- [terzande wordt vandaag [vanaf 14.00 uur een bijeen- aomst gehouden voor alle [nieuwe inwoners van de ge- I "ieente Hontenisse. [Tijdens deze bijeenkomst wordt onder andere de promo- «video van de gemeente ver- [wond. Daarnaast zijn er optre- |™syan volksdansgroep Hava |Naguiia en de Harmonie St a en presenteren vereni- -i en instellingen zich via I verschillende stands. onze correspondent AXEL - De rijkspolitie Axel [heeft donderdagavond drie pwoners uit Kloosterzande angehouden en tijdelijk I "Moten wegens geweld- Weging, vernieling en het I «storen van de openbare [orde. drietal, de gebroeders A. IV. (22), C. van V.(55) en J. w V. (47), maakten tot onge- «gen van het overige publiek ih-03! Chalet aan de West- '3at nogal wat kabaal. Op n gegeven moment werd door "VM hen een plafondlamp in!? Door andere barbe- rs werd het drietal naar /"P straat volgde daarna nog handgemeen waarbij rake werden uitgedeeld. De l^els gewaarschuwde po- Vlaanderen komt deze verbin ding minder goed uit, maar in dit gebied kan de Liefkens- hoektunnel uitkomst bieden. Verder vormen het milieu, natuur, landschap, archeologie, cultuurhistorie en landbouw geen belemmering. De gemeenten zien in de oeververbinding een verkeers ader op regionaal niveau die ruime ontwikkelingsmogelijk heden biedt voor geheel Zee land. Daarnaast ontziet tracé 2a de waardevolle (stilte)gebie- den in Zeeland. Maar de West Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten verbinden wel voorwaarden aan deze ver binding: naast de bestaande wegen moeten parallelwegen aangelegd worden, de toe gangswegen naar de WOV moeten worden aangepast, de geregelde veerdienst tussen Vlissingen en Breskens voor fietsers en voetgangers moet blijven bestaan en de financiële faciliteiten voor de inwoners van West Zeeuwsch-Vlaande ren moeten worden gehand haafd. Het tracé oostelijke variant van oostelijk tracé Terneuzen- Sloegebied zien de westelijke gemeenten niet zitten. Het tra ject versterkt de excentrische ligging van West Zeeuwsch- Vlaanderen. Het biedt geen gunstig effect voor deze regio. Ook het tracé 4-west heeft niets te bieden voor het westen. De raden van Oostburg en Sluis buigen zich volgende week over de juiste oeverver binding. De raadsvergadering in Oostburg is komende don derdag om 19.30 uur. Sluis ver gadert dinsdag om 19.30 uur in het stadhuis. De leiding van het EKP houdt er rekening mee dat de komende drie weken tien miljoen kerst- en nieuwjaarswensen moeten worden gesorteerd. - foto gerard van offeren ROOSENDAAL - Voor de medewerkers van het Expeditieknooppunt (EKP) van de PTT-Post in Roosendaal begint het ko mende weekeinde de kerstviering al. Het EKP verwerkt alle bovenlokale post in een groot deel van Zuid-West-Nederland en zorgt ervoor dat er weer miljoenen kerstwensen via Roosendaal naar him bestemming worden ge sluisd. De leiding van het EKP ver wacht dat het komende weekeinde de stroom op gang gaat komen. De eerste extra krachten kunnen dan aan de slag om de post in goede ba nen te leiden. Vorig jaar passeerden ne gen miljoen kerst- en nieuw jaarskaarten het Expeditiek nooppunt in Roosendaal. Dat was een record en de PTT denkt dat er dit jaar een nieuw hoogtepunt bereikt zal wordea De leiding van het EKP houdt er rekening mee dat de komende drie weken tien miljoen kerst- en nieuw jaarswensen in vele honder den postzakken worden aan- en afgevoerd. Deze maand kan men wenskaarten frankeren met een speciale kerstzegel van vijftig cent. Dit heeft volgens een woordvoerder van het EKP het effect dat mensen eerder kaarten op de post doen. Het EKP beschikt over een groot aantal oproepkrachten. Op het hoogtepunt van de drukte, dat in de week vóór kerstmis wordt verwacht, zal de sorteerafdeling van het EKP met ruim honderd losse krachten zijn versterkt. Dat betekent dat er twee tot drie keer zo veel mensen werken als normaal. Over de concurrentie van de particuliere stadspost diensten kan men bij het EKP geen cijfers geven. De stadspost is ook dit jaar weer stevig in de slag gegaan om de bezorging van kerstkaar ten in handen te krijgen. De particuliere diensten beper ken zich niet meer tot één stad of kleine regio. Er zijn al diensten die over de hele pro vincie kaarten bezorgen. „Maar wie een kaartje-van Putte naar Roodeschool wil sturen, komt toch weer bij de PTT terecht", aldus de EKP- woordvoerder. Volgens hem werden vorig jaar negen van de tien verstuurde kerst kaarten binnen een dag op het juiste adres bezorgd. lo»! maaltte een eind aan de [2«geldheden en nam het li)., mee naar het bureau. Rondingen, die tijdens I u 7htpartij op straat werden Ivii eh't aan omstanders, luimee. Van onze verslaggevers TERNEUZEN - Het conflict tussen een aantal bunga low-eigenaren van de Braakman enerzijds en het recreatieschap en de be heerder van het centrum (familie Van den Bosch) an derzijds, laait steeds hoger op. Onlangs kreeg een van de bun galoweigenaren die er perma nent woont, te horen dat hij zijn woning in het recreatie park kwijt raakt als hij die niet verlaat Volgens de voorschrif ten mogen de bungalows niet permanent bewoond worden in de periode van september tot april. Gisteren hield het schap een besloten vergadering. De be trokken eigenaar was vooraf schriftelijk op de hoogte ge bracht dat in die vergadering zijn zaak besproken zou wor den. Het voorstel was de eige naar drie maanden de tijd te geven de woning te verlaten. Als hij daaraan niet voldoet, moet hij in die periode zijn erf- pachtsrecht in het openbaar verkopen. Het komt er dan dus op neer dat hij zijn woning kwijt is. „Dan ben ik alles kwijt. Ik begrijp niet dat zoiets in een democratisch land mo gelijk is!", aldus de eigenaar die in de afgelopen jaren ont dekte dat er aan de reglemen ten nogal wat haken en ogen zitten. Het is de tweede keer in korte tijd dat een bungalow- eigenaar met deze maatregel wordt gedreigd. Een andere bungaloweigenaar, die zijn be zit verhuurde buiten de toege stane periode, moest de huur der op staande voet buiten zet ten. Op advies van zijn advo caat koos hij voor behoud van zijn bungalow, maar overweegt wel juridische stappen. Mr. S.D. Spruijt van het Goese advocatenkantoor Quar- les Jurgens heeft momenteel de zaak in onderzoek. „De vraag is of een dergelijke op zegging te goeder trouw is". Dat komt bijvoorbeeld ter sprake als blijkt dat de een wel zijn bungalow mag verhuren en de ander niet. Daarin vinden de bungaloweigenaren volgens eigen zeggen al houvast. „Wij mogen onze bungalows niet verhuren", zeggen zij. „Maar bungalows van de familie Van den Bosch worden wel perma nent bewoond". Reglementair mogen er in een besloten vergadering geen beslissingen genomen worden over het laten vervallen van het erfpachtrecht. „Toch ge beurt dat", zegt het bestuur van de bungaloweigenaren. „In het geval met die huurder is dat ook gebeurd. Daarop heb ben we de advocaat ingescha keld". „Het betreffende artikel 18 is er eigenlijk om extreme zaken te voorkomen. Als je bijvoor beeld een munitie-opslagplaats bij je woning onderbrengt. Of je begint een bordeel. Daar is het voor bedoeld. Maar nu wordt het artikel oneigenlijk gebruikt Letterlijk staat het er wel, maar het is niet de geest van het artikel". Spruijt: „Dat zijn zaken die je kunt aanvechten. De rechter moet dan bepalen wie er gelijk heeft. In Nederland is er nog nooit over dergelijke zaken ge procedeerd. We bereidden de zaak zéér goed voor!". Het is niet de eerste keer dat de bungaloweigenaren botsen met het schap en de beheerder, de familie Van den Bosch. De problemen begonnen in 1984 toen het recreatiecentrum ge privatiseerd werd. Van den Bosch kocht het centrum. Het bungalowpark, de jachthaven en het tenniscentrum waren niet bij de koop inbegrepen. Het recreatieschap heeft de grond van de Domeinen in erf pacht De bunrgaloweigenaren hebben de grond waarop hun huizen staan in na-erfpacht. Zij moeten zaken doen met het recreatieschap. Dat na-erf pacht kwam gisteren tijdens de vergadering van het schap ter sprake. In het verleden waren fouten gemaakt bij het opme ten van de verschillende perce len. Voorgesteld werd om het na-erfpacht opnieuw vast te stellen, maar nu met vermel ding van de werkelijke grootte. Het bestuur van de Vereni ging van Bungaloweigenaren was bij die vergadering als pu bliek aanwezig. Toen de verga dering bij het betreffende punt aankwam, vroeg de voorzitter van de eigenaren, A. Wijnacker het woord. „Dit punt gaat ons tenslotte aan", zo zei hij. De voorzitter van het schap, J. van Rooijen, gaf hem dat niet. „Waarom wij niet, en de fami lie Van den Bosch wél?", vroeg Wijnacker zich daarop af. „Omdat de familie hier als ge reglementeerd gast is en als zo danig spreekrecht heeft", ant woordde Van Rooijen. Het voorstel werd zonder inbreng van de bewoners aangenomen. Vervolgens trok het schap zich terug voor het besloten deel van de vergadering. Het voornaamste bezwaar van de bewoners geldt echter niet het voorstel als zodanig, maar een concept-clausule die volgens hen bij het voorstel hoort. Daarin wordt met be trekking tot het na-erfpacht vermeld, dat in plaats van het 'recreatieschap' gelezen dient te worden 'familie Van den Bosch'. Dat zou inhouden dat de bungaloweigenaren dan za ken zouden moeten doen met de beheerder van het recreatie centrum. Dat willen de bungaloweige naren persé niet. Zij vrezen dan dat de beheerder met de bungaloweigenaren kan doen wat hij wil. De eigenaren wil len alleen zaken doen met het schap. „Wij hebben verder niets tegen het schap, maar wij willen wel dat de reglementen nageleefd worden", aldus het bestuur van de vereniging. In die reglementen staat on- ,der andere dat een begelei dingscommissie, opgericht na de privatisering, een advise rende rol heeft. In die commis sie hebben leden van de ver schillende partijen zitting. „Maar naar die commissie wordt niet geluisterd. Die com missie komt vrijwel nooit bij elkaar", zegt het bestuur die zegt meerdere voorbeelden van onbehoorlijk bestuur te kun nen geven. „Er worden nu steeds beslissingen genomen zonder inbreng van de bunga loweigenaren. Dat mag niet". De voorzitter van het recrea tieschap, J. van Rooijen, was gisteren kort in zijn commen taar: „Voor mij is dit een per soonlijke hetze van een paar bungaloweigenaren tegen de familie Van den Bosch". De donkere dagen voor Kerstmis zijn aangebroken. Het is gebruikelijk dat in de weken voorafgaand aan Kerstmis de dagen weinig zon, somber weer, regen of motregen en rede lijke temperaturen bieden. Volgens de computer-berekeningen is tot half volgende week weinig verandering te verwachten. De weerkaart geeft het volgende beeld: een hogedrukgebied met het cen trum precies boven de Golf van Biskaije ligt vast Dat bete kent wel dat dit hogedrukgebied redelijk warme lucht naar ons stuurt. Deze lucht, die over zee wordt aangevoerd, vormt daar, als gevolg van het nog zeer warme zeewater van 11 graden, zware bewolking. Uit deze bewolking valt vandaag weinig of geen regen. Er is weinig wind en de temperatuur bedraagt 8 graden. Voor morgen staan de zaken er anders voor. Een storing bereikt morgenmiddag onze streken en dat betekent een grote kans dat we een periode met constante regeval moeten verwerken. Begin van de komende week brengt meer wind. Van maandag tot en met woensdag vrij krachtige noord westelijke wind bij maxima-temperaturen van 7 graden. Er zal minder neerslag zijn dan morgen. Wij hebben voor u ook de cijfers over november 1988. Het regende die maand erg weinig, slechts 48 millimeter. Gemid deld valt er in november 68 millimeter en vorig jaar viel er maar liefst 181 millimeter. De temperaturen waren zacht met een gemiddelde van 6,8 graden. Gemiddeld is dat 6,1 en vorig jaar 5,9 graden. De zon was redelijk aanwezig. Nor maal is 58 uur zonneschijn. Vorig jaar was dat 56 uur en nu 76 uur. Normaal regent het op een jaar 711 millimeter. Tot en met eind november van dit jaar viel er al 927 millimeter. De zon schijnt normaal in een jaar 1512 uur. Tot eind november dit jaar was dat slechts 1284 uur. Nog een aanvullend cijfer wat de regenval betreft. Normaal regent het in één jaar 183 dagen en nu regende het al tot en met november 210 dagen. Hoe was het in het verleden op 11 en 12 december? Op 11 december 1940 woedde er een orkaan met een gemiddelde snelheid van 100 kilometer per uur. 12 december 1921 was vreselijk koud. Toen vroor het 15 gradea Daar staat tegen over dat het in 1929 op 11 december 14 graden warm was. Het kan nog warmer, want op 12 december 1934 haalde het kwik zelfs 18 graden boven nul. Dat is de warmste dag sinds 1749. De weerspreuken: 'Is het half december nog niet koud, dan gebruikt de winter niet veel hout.' 'Geeft december warme zonneschijn, met Pasen zal er nog haardvuur nodig zijn.' SLUISKIL - Een vertegenwoordiging van de bewoners van Kanaalzicht, Piet Heinstraat, Havenstraat en Eilandstraat kwam gisteravond bijeen in het Sluiskilse Kruisgebouw om een bezwaarschrift op te stellen tegen siibstort in zijka naal B. dige 55.000 kubieke meter bag gerspecie de komende jaren zal moeten worden opgeslagen in zijkanaal B. Men rekent de mi nister van verkeer en water staat voor dat gezien de ruimte die dit kanaal biedt het slib langs de kant nauwelijks onder de waterspiegel zal komen te liggen, zodat het gevaar dat mensen met dit sterk veront reinigd slib in aanraking ko men, wel degelijk aanwezig is. Tevens maakt men melding van het feit dat middels een no tariële acte een diepgang gega randeerd is van tenminste tweeëneenhalve meter. Naast stankoverlast is er ook de angst dat het gif door de waterdruk in het kanaal zou doorsijpelen en in het grondwater terecht zal komen. Men wijst in het be zwaarschrift verder op de sterke zuiging die veroorzaakt wordt door de grotere schepen en de gevolgen die deze zuiging kan hebben voor het in bewe ging komende slib in de kana alarm. Niet gelukkig zijn de omwo nenden met het feit dat de in druk gewekt is dat het slib de finitief in de kanaalarm zal worden gestort Ten onrechte, zegt een furieuze Mark Gijsel. „Zo ver is het nog lang niet Vandaag gaan we de zeventig omwonenden langs zodat zij het bezwaarschrift kunnen te kenen en maandag wordt dit verzonden" Omstreeks september werd door alle omwonenden een col lectief bezwaarschrift tegen deze siibstort ingediend bij de minister van verkeer en water staat. Op 29 november werd het ontwerp-beschikkingsplan ontvangen. Dit beschikkings plan meldt de voorbereiding van de realisatie van een stort plaats ten behoeve van vier honderd duizend kubieke me ter ernstig verontreinigd bag gerslib uit het Kanaal Gent- Terneuzen. De tijd tot het beschikbaar komen van een stortplaats vergt volgens Rijkswaterstaat zo'n twee a drie jaar. Daar be langrijke stukken van het ka naal nu al niet voldoen aan het theoretisch profiel van vrije vaarruimte, met name in de omgeving van de bruggen van Sluiskil en Sas van Gent, wordt tevens melding gemaakt van de noodzakelijkheid van het baggeren van 55.000 kubieke meter slib op korte termijn in afwachting van het beschik baar komen van een stort plaats. Deze meest urgente bagger specie zou tijdelijk in zijkanaal B moeten worden opgeslagen. De omwonenden constateerden dat het nog enige tijd zal duren voordat een definitieve locatie op land gerealiseerd zal zijn, hetgeen betekent dat de volle- TERNEUZEN - Het werklozenbestand bij het Arbeidsbu reau in Terneuzen (met dependance in Oostburg), is scho ner dan bij tal van andere Arbeidsbureaus in Nederland het geval is. Zoals bekend speelt de zoge naamde 'vervuiling van de be standen' een rol, bij het zo exact mogelijk vaststellen van de omvang van de werkloos heid in Nederland. Directeur Van Luyk van het Terneuzens Arbeidsbureau geeft drie oorzaken waarom het bestand van zijn bureau zo schoon is. Ten eerste geldt een inschrij- vingsbewijs van elke nieuwe werkloze slechts voor twee maanden. „Binnen die periode wordt in ieder geval opnieuw contact met de betrokkene op genomen". Dat contact, en dat is de tweede oorzaak, geschiedt persoonlijk. „Er zijn arbeids bureaus in het land waar een inschrijvingsbewijs, om te be ginnen, al voor een jaar geldt en waarbij bovendien de con tacten schriftelijk plaatsvin den. Begrijpelijk dat dan ver vuiling in je bestand begint op te treden. En bij dat persoonlijk contact, hoe kort soms ook, kunnen toch een aantal zaken even gecontroleerd worden, zo als verhuizing, kans op werken of het bezig zijn in een part time functie". Daarnaast prijst Van Luyk de mentaliteit van de Zeeuws- Vlaming. „Die is in het alge meen uit het goede hout gesne den en vertelt vaak spontaan wanneer zich wijzigingen in zijn omstandigheden voordoen. Ik zeg wel eens tegen collega's: dat is nog de degelijke platte landsmentaliteit Daar moet je in Amsterdam niet om komen". (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 ol 9364

de Stem | 1988 | | pagina 1