de Mens Aanpassing wet voor vasthouden asielzoekers Schiphol sSasfëSH Lubbers voorziet meer gaten in de wetgeving PREMIER LUBBERS OVER VEREENVOUDIGING BELASTINGBILJET Felle demonstratie Belgisch Philips-personeel Hardleers I ïe^efya 'Achter vredesboodschap schuilen nieuwe wapens' BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR pflfiTEM BINNENLAND ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 HA UITSPRAAK VAN HOGE RAAD DAT OPVANG IN GESLOTEN OPVANGRUIMTE STRIJDIG IS MET REGELS 5 Procent meer belastingen in 9 maanden per maand 25.50 per kwartaal 73.50 per jaar 285.00 GENERAAL EN HOOGLERAAR BERKHOF OVER REDE GORBATSJOV: NIEUWSOVERZICHT Pure alcohol remedie bij hartstoornis 'Wageningen' en 'Utrecht' nauw samen Weekendtandarts moet bereikbaar zijn Korthals-Altes:'legitimatieplicht vóór '92' 'Bewindslieden gaven teveel bouwsubsidie' ■■■■I T5 turn in de snoepwinkel', derde wereld een ideologi-' ltuin vol hulpprojecten aakt. eel weigert hij projecten te Van Dam heeft het over en over beleid, maar nooit en, laat staan de allerarm- hien is hij dan een vertol- n extreem standpunt, ze- hij kleur geeft aan wat in- 1 het 'ontwikkelingsdebat' oemd. werd aan dat debat een nde toegevoegd bij het offi- eid van Sjef Theunis als secretaris van de Novib. en vernedering leent zich een academisch debat. Ar- t zich niet in koele afstan- grippen vangen," zei hij heunis mist in al die dis- t 'hart' en het stoort hem alleen het verstand laat ie verstand en hart paart verontwaardiging in staat. zette hij zijn kritici nog p hun plaats met de consta- t „zolang miljoenen kinde- oed en verzwakt, gebukt are arbeid en mishandeling mijn entreebewijs tot het -ruggeef." r Bukman zwijgt nog. De 'tische rapporten op zijn oeit gestaag. Het debat is gaande en zal zeker ook in ergaderzaal worden voort- rdere discussies in de Ka- ~n geleerd dat het econo- nken het zou kunnen win- raken de meningen en kri- e de afgelopen tijd over de gegaan zozeer aan de wor- het Nederlandse ontwikke- id, dat een andere uitkomst denkbaar is. jvjetunie met haar 'glasnost' 'perestrojka' lijkt weer oimte voor Solzjenitsyn te jn. Hem werd gevraagd zat- ng te nemen in een raad die vert voor de oprichting van en monument voor de slacht- ffers van het Stalin-tijdperk tevergeefs, overigens. Toch rerd 'Goelag Archipel', on- anks een aankondiging in et vooraanstaande literaire jdschrift 'Novy Mir' Nieuwe Wereld), niet ge- chikt voor publicatie gevon- en. Het zou indruisen tegen e grondslagen van de staat Uiteindelijk is het Solzje itsyn te doen om de mense- jke waardigheid, een uni erseel gegeven. Vandaar dat lij - net als Dostojevski - zo- enaamde 'polyfone'"Tomans chrijft: niet één, maar meer- lere personages maken de [ienst uit. Vandaar ook, tot lot, het volgende citaat: „Langzamerhand werd het nij duidelijk, dat de lijn die ;oed en kwaad van elkaar cheidt niet loopt tussen sta- en, klassen of partijen maar Iwars door ieder mensenhar en dwars door alle men enharten. Die lijn is beweeg- ijk, schommelt in ons in de oop der jaren." T28 eind vastgelegd worden. Hoezeer uitwerking van de dgemene bepalingen van we ienlij k belang is, blijkt wel uit ie verschillende uitleg die nen aan de Universele Ver klaring pleegt te geven. De westerse landen hebben altijd ie mond vol van de 'klassieke' mensenrechten, zoals het echt op vrijheid van me ningsuiting en het verbod op willekeurige arrestatie. De socialistische landen, daaren tegen, hechten per traditie •neer waarde aan de collec te ve rechten die in de Ver klaring staan vermeld, de so ciale en economische garan ties voor de burger. De Sov jetunie legt dan ook altijd de vinger op de situatie van de daklozen en armen in de VS, wanneer deze klagen over de behandeling van dissidenten in Oost-Europa. Op hun beurt vinden sommige Derde-We reldlanden tot ongenoegen van veel rijke landen dat de Verklaring de rijke landen verplicht tot ontwikkelings hulp. Wellicht dat met de ver nieuwingen die onder Gor- batsjov zijn ingezet, een soort van communis opinio ten aanzien van de mensenrech ten in het verschiet ligt. Dan komt er misschien ook een einde aan de machtspelletjes waaronder bijvoorbeeld de VN-Commissie gebukt gaat. Zo probeerde de Sovjetunie in 1986 de Nederlandse volken rechtgeleerde prof. Kooij- mans te wippen als speciale rapporteur voor foltering, omdat hij het waagde ook Moskou op zijn lijstje te zet ten... Pas als zulke onver kwikkelijke schermutselin gen de wereld uit zijn, zal de vijftigste verjaardag van de Universele verklaring s®1 echt feest kunnen zijn. Van onze Haagse redactie pEN HAAG - Staatssecre taris Korte-Van Hemel wil ,je Vreemdelingenwet zo aanpassen dat het wettelijk mogelijk wordt om asielzoe kers die de toegang tot Ne derland is ontzegd, op Schiphol in een gesloten ruimte vast te houden. Dat is de reactie van de staats secretaris op de uitspraak van de Hoge Raad dat de huidige opvang van asielzoekers op de luchthaven in strijd is met de regels. De opvangruimte lijkt teveel op een gevangenis, vindt het hoogste rechtscollege. De Hoge Raad is van mening dat de Staat vreemdelingen de toe gang tot Nederland mag weige ren, maar hen niet van hun vrijheid beroven. De staatssecretaris laat in een reactie weten dat ze zo spoedig mogelijk een wetswij ziging naar de Tweede Kamer zal sturen, die het wettelijk mogelijk maakt vreemdelingen wie de toegang tot Nederland is geweigerd en die niet onmid dellijk vertrekken, de vrijheid te ontnemen. Korte-Van Hemel wijst erop dat het, totdat de wetswijziging is aangenomen, wel mogelijk blijft om vreemdelingen voor korte tijd vast te houden. Op basis van de Vreemdelingen wet mag een vreemdeling ge durende 54 uur 'ter vaststelling van zijn/haar identiteit' wor den vastgehouden op een nader aan te wijzen plaats. De negen tien thans in Schiphol-Oost verblijvende vluchtelingen zul len tot Nederland worden toe gelaten en kunnen daar het verdere verloop van de asiel procedure afwachten, aldus Justitie. De Vereniging Vluchtelin genwerk heeft felle kritiek op de door Korte-Van Hemel aan gekondigde stappen. „Een nieuwe bevestiging van het krenterige asielbeleid van het kabinet", aldus de Vereniging in een reactie. „Het gaat hier om onschuldige mensen die geen enkel gevaar voor de openbare orde betekenen", al dus de Vereniging. 'Plan Oort is niet heilig' Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het door CDA en WD moeizaam gesloten compromis over de vereenvoudiging van ons belastingstelsel (het plan 'Oort') is voor pre mier Lubbers niet heilig. Als de Kamer (lees: de PvdA, red.) met goede argumen ten komt, moet het kabinetsvoorstel kunnen worden aangepast. Dat heeft Lubbers gisteren ge zegd op zijn wekelijkse pers conferentie. „Wij hebben geen politieke deal gesloten dat Oort niet mag worden gewijzigd. We hebben gewikt en gewogen, maar als iemand anders in de Kamer ons van ons ongelijk kan overtuigen, best." Lubbers zet daarmee de deur naar de PvdA, die aanvanke- DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van financiën heeft over de eerste drie kwartalen van 1988 ruim 86 miljard gulden aan belas tingen ontvangen. Dat is vijf procent meer dan in die periode vorig jaar. Het is ook meer dan op Prinsjesdag nog werd verwacht. Toen ging Financiën uit van een stijging met 4,4 procent. Het departe ment heeft dit vrijdag meege deeld. Oorzaak zijn onder meer ilgens het ministerie de ver snelde ontvangsten van inkom stenbelasting in de eerste helft van het jaar. Maar ook aan BTW ontving het ministerie meer: 26 miljard gulden tegen 24,7 miljard vorig jaar. Aan BVB is bijna acht procent min der binnengekomen door de daling van de verkopen van nieuwe auto's. De loonbelasting leverde 27,3 miljard op, 871 miljoen gulden meer. Aan inkomstenbelasting kwam er 4,6 miljard gulden in net laadje tegen een kleine 3,3 miljard vorig jaar. De vennoot schapsbelasting kwam op 10,5 miljard gulden, 158 miljoen meer dan in de eerste negen maanden van 1987. Het hek bij het hoofdkantoor van Philips moest het ontgelden. lijk hermetisch gesloten leek, toch weer op een kier. De PvdA heeft ingrijpende kritiek op 'Oort'. In het kabinetsplan wordt gekozen voor een lange eerste schijf in het belastings telsel. Naar schatting negentig procent van alle belasting plichtigen zou onder de wer king van die ene schijf vallen. Dat maakt de belasting-inning een stuk gemakkelijker. De PvdA vindt die ene schijf veel te lang. De socialisten zeg gen dat het kabinet de midden inkomens (rond 50.000 gulden) teveel buiten schot laat. De PvdA wil daarom een kortere eerste schijf. Mensen met mid den-inkomens vallen dan on der een hogere tweede schijf en moeten dus meer belasting be talen. Van het geld dat daar door vrijkomt wil de PvdA de alleenstaanden en de laagstbe taalden laten profiteren. Die zouden er in het nieuwe stelsel op achteruit gaan indien het kabinet hun koopkracht niet op peil zou houden. Bij CDA en WD is het plan van de PvdA aanvankelijk niet goed gevallen. Vooral premier Lubbers maakte er op een par tijbijeenkomst van het CDA korte metten mee. En in een in terview in de partij krant CDAktueel zei hij zelfs dat de PvdA zichzelf buiten de markt prijst voor een komend kabi net, als Ze niet instemt met het plan-Oort Je kunt niet eerst Dekker afschieten en nu ook Oort en dan toch mee willen regeren, was de boodschap. II aan toe dat de PvdA bii de hT handeling van 'Oort' in de Ka" mermetz v^n CDA «esloten front OMn^TJT0" "W« «taan "pen voor goede suggesties amenderingen." ëg s en EINDHOVEN (ANP) - Naar schatting ruim 2.000 Belgi sche Philipswerkriemers zijn vrijdagmiddag rond het middaguur in Eindhoven bij elkaar gekomen om te protesteren tegen het ver lies van 800 arbeidsplaatsen in de Philipsvestiging in Leuven (België). Momenteel werken daar nog ongeveer 1.200 mensen. Philips wil de produktie van audio-apparatuur overplaat sen van Leuven naar Singa pore omdat daar goedkoper kan worden gewerkt. Kort na het begin van een protesttocht door Eindhoven drongen de Belgische demon stranten door tot op een fa brieksterrein van Philips. Zij vernielden op verschillende plaatsen het hekwerk en gin gen het bedrijfsterrein op. Po litie te paard probeerde dit te vergeefs te verhinderen. De demonstranten beleger den korte tijd het hoofdgebouw van de produktdivisie consu mer elektronics en eisten een gesprek met de directie. Daarna verspreidden de de monstranten zich over het hele terrein van Philips en nodigden Einhovense werknemers uit aan de actie deel te némen. De Eindhovense Philips-em ployees beperkten zich echter veelal tot het bekijken van de actie van de Belgen. Na ruim drie kwartier vond een gesprek plaats tussen de directie van consumer elektro nics en een afvaardiging van de Belgische en Nederlandse vakbonden. Tevoren waar- schuwde de Belgische vak bondsbestuurder H. Jorissen Van het Algemeen Belgisch Vakverbond dat de directie met duidelijke toezeggingen zou moeten komen omdat hij an ders niet meer voor de reacties van de demonstranten in zou staan. Het gesprek duurde on geveer een kwartier en mondde uit in een toezegging van de zijde van Philips om in de loop van de middag opnieuw met de actieleiding te praten. Daarop vertrokken de demonstranten naar het POC, een ontvangst centrum van Philips. (ADVERTENTIE) DE HOGE RAAD heeft staatssecretaris Korte-Van Hemel van Jus titie hard op de vingers getikt. Het hoogste rechtscollege in Nederland heeft uitgesproken dat asielzoekers niet langer mogen worden vastgehouden in het op vangcentrum op Schiphol. Het centrum lijkt te veel op een gevan- 9®nis. De Nederlandse Staat mag wel asielzoekers de toegang tot ons land weigeren, maar mag hen niet van hun vrijheid beroven. De Nederlandse regering heeft de laatste jaren een zeer terug houdend vreemdelingenbeleid gevoerd. Korte-Van Hemel hield - Ow al waren de gevallen nog zo schrijnend - steeds op starre Sg6 06 wetteliike maatlat naast de vele verzoeken om asielverle- Een van haar meest discutabele maatregelen is de totstandko ming van het opvangcentrum op Schiphol. In een ruimte die geen Wangenis mag heten, maar het in de praktijk wel is, worden «zoekers ondergebracht. Zij zijn totaal van de buitenwereld «m h»0,en in de meest letterlijke zin, want zelfs het daglicht wat geweerd - en worden 24 uur per dag bewaakt. Korte-Van Hemel heeft het omstreden opvangcentrum altijd te w en te zwaard verdedigd. Zij wees daarbij op het praktische Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het zal de ko mende maanden nog wel vaker voorkomen dat rech ters, kijkend naar interna tionale verdragen en af spraken, Nederlandse wet ten en regelgeving onderuit halen. „Dat is de trend, dat zijn din gen die je tegenwoordig mee maakt", voorspelde premier Lubbers gisteren op zijn weke lijkse persconferentie. Lubbers reageerde op de uit spraak van de centrale Raad van Beroep die aan een we duwnaar een AWW-pensioen toekende. Als alle andere Ne derlandse weduwnaars nu ook naar de rechter stappen, kan dat de staat jaarlijks 500 mil joen gulden kosten. Over de uitspraak zelf wilde Lubbers niets zeggen: „Juist omdat het 500 miljoen kan kos ten, moet je zo'n zaak heel nauwkeurig bekijken", maar hij liet wel weten „niet ge schrokken te zijn." „De Graaf (staatssecretaris belast met sociale zekerheid, red.) was behoorlijk geschrok ken, maar ik heb gezegd dat je zoiets kunt verwachten. Het is de trend die er is om interna tionale uitgangspunten een rechtstreekse vertaling te ge ven naar ons land. Aan de rol van de Nederlandse wetgever wordt dan te weinig aandacht besteed. Ik vind dat geen goede ontwikkeling", zei de premier, voor zich uit filosoferend. Volgens Lubbers zal deze hausse van voor ons land nega tieve uitspraken (eerder wer den er al enkele kostbare uit spraken gedaan inzake de ge lijke behandeling van vrou wen) nog even doorgaan. Dat komt volgens hem omdat ons land altijd maatwerk heeft ge leverd in de wetgeving. Een en ander neemt overi gens niet weg dat het kabinet zich heeft voorgenomen het gat in de AWW-wetgeving zo snel mogelijk te dichten. (advertentie) Stijgende kosten maken het voor alle Nederlandse dag bladen noodzakelijk hun abonnementstarieven aan te passen. In verband hiermee zijn de abonnementsprijzen van De Stem per 1 januari 1989 als volgt vastgesteld: Bij automatische afschrijving geldt een korting van resp. ƒ1.- per maand, ƒ2.- per kwartaal en 7.50 per jaar. Van abonnees die een mach tiging tot automatische af schrijving hebben verstrekt, nemen wij graag aan, dat zij ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Directie De Stem afgeven dat asielzoekers - zodra ze poorten van Schiphol zijn Van onze Haagse redactie a passeerd - in de illegaliteit verdwijnen. Dat kan best waar zijn. lanri^3' is no9 reden om vreemdelingen die toegang tot ons ton u,achten te krÜ9en' bÜ binnenkomst meteen maar op te slui ten inneer naar het 'dee van Korte-Van Hemel in Nederland eel, asielzoekers onderduiken, dan kan zij in deze situatie ver- g J|r,n9 brengen door aan de opsporing een hoge prioriteit te 7an w fleers de in haar beleid zeer onevenwichtige Korte- termNk-'is' bli'kt uit haar reactie op het arrest. Zij zal op korte haar iH de Tweede Kamer een reparatiewet indienen die het ontne moet maken om asielzoekers alsnog hun vrijheid te de.i',e2e laconieke opvatting blijkt maar weer eens dat het Ne- wiiiin ri vlucWe|ingenbeleid niet overloopt van tolerantie. Ter- dus n hele wereld hef vluchtelingenprobleem steeds massaler, lands enoe9 or|oplosbaar aan het worden is, wordt de Neder lands 9astvr'jheid van een steeds schraler niveau. De Neder- Mfón °verheid klopt zichzelf niettemin op de borst onder de ver- vanHo we in de pas lopen, ons zelfs positief onderscheiden ten a omringende landen. Dat klopt niet. Onderzoeken heb- asiab,?r!9et00nd dat België, Frankrijk en West-Duitsland meer Nic toelaten dan Nederland. fattenmcncl Kraa9t Nederland om de grenzen wagenwijd open te "orden n umaan bele'd is echter het minste wat verlangd kan aan hü: H°ge Raad heeft er deze regering op pijnlijke wijze erinnerd dat er aan dat beleid het nodige mankeert. DEN HAAG - „Vredesbood schappen brengen zelden grotere veiligheid. Het te rugtrekken van tankdivi sies zegt pas iets als vast staat waar die tanks ver dwijnen. Maar als achter een vredesboodschap een ontwikkeling van een ge heel nieuwe generatie wa pens schuilgaat, is er reden voor ongerustheid." Die waarschuwing uitte gene raal Berkhof, sinds 1 december hoogleraar in Leiden, gisteren bij de presentatie van een boek van de Atlantische Commissie over de militaire balans tussen oost en west. Berkhof en minister Bolke- stein (Defensie) constateerden bij die gelegenheid dat de op merkingen van president Gor- batsjov niet stroken met de mi litaire werkelijkheid in de Sov jetunie. „De produktie van militair materieel gaat in de Sovjetunie onverdroten verder. Iedere 37 dagen loopt er een onderzee boot van stapel. De munitie is grotendeels opgeslagen aan de grenzen met de NAVO-landen en daar ligt ook het materieel om bruggen te slaan, een aan wijzing dat er nog steeds sprake is van aan offensieve strategie. Gorbatsjov wil de in druk wekken dat er een defen sieve aanpak is, maar dat blijkt nergens uit. Behalve uit zijn woorden," aldus minister Bol- kestein gisterea Ondanks deze sombere visie noemde Bolkestein en Berkhof de toespraak van Gorbatsjov voor de Verenigde Naties deze week wel 'historisch'. Maar Berkhof verbaasde er zich over dat de SU-president met geen woord repte over de nieuwe soort wapens 'waarvan Sovjet militairen beweren dat ze een revolutie zullen veroorzaken in de krijgskunde, met een groter effect dan de invoering van kernwapens aan het eind van de jaren vijftig.' Het gaat volgens Berkhof, omstreden in militaire kring vanwege zijn openhartige ge drag, om 'natuurkundige' wa pens, waarbij gebruik wordt gemaakt van lasers, atomaire deeltjes en speciale vormen van radiofrequentie. Deze wapens kunnen de elektronica ontrege len en ze hebben een vernieti gende invloed op zenuwknopen bij mens en dier. „Bij een laag niveau zorgen die wapens bij de mens voor disoriëntatie en bij een hoger niveau voor de dood," aldus Berkhof. De voorsprong die het wes ten heeft op het gebied van mi- cro-elektronica wordt door de nieuwe 'natuurkundige' wa pens in de Sovjetunie bijna he lemaal gecompenseerd, aldus de Leidse hoogleraar die geen zekerheid heeft over de exacte ontwikkelingsfase van de ap paratuur. „Zeker is dat de NAVO met deze ontwikkeling rekening moet houden. Praten over tanks, bruggenmaterieel en geschut is niet onbelangrijk, maar niet wezenlijk voor de toekomst." Berkhof plaatste tevens vraagtekens bij het aanbod van Gorbatsjov om tankdivisies te rug te trekken uit Oost-Euro pa. Er is volgens Berkhof pas sprake van een echte vermin dering van de slagkracht als er meerdere tankdivisies ver dwijnen uit de DDR, 'het zwaartepunt van de militaire kracht van de Sovjetunie te genover de NAVO.' A V5 Ik schrijf dit stukje onder levensbedreigende omstandigheden. Het gebouw waarin ik werk beschikt namelijk over aircondi tioning. Die airconditioning blijkt één grote bacteriebom te zijn. Ik heb die wijsheid niet van mezelf. Drs. J.H. Elixmann heeft dat onderzocht. Hij promoveert zelfs op zijn bevindin gen dus het moet wel een serieus gevaar zijn. De zogenaamde frisse lucht is vergeven van schimmels, ziekte en allergieverwekkers, wel 11 soorten eencelligen en ook nog verschrikkelijke blauwwieren. Aan airconditioning zit meer dan een luchtje. Het is regelrecht gifgas. Voeg daarbij sigarettenrook, okselgeuren, tenenkaas en de in deze wintermaanden door een overdaad aan peulvruch ten gevormde gassen en u zult begrijpen dat wij hier ware beproevingen doorstaan. Zien kunnen we elkaar nog wel, maar luchten niet meer. Vroeger kon je, als je te laat een rokerige vergadering binnen stapte, nog wel eens mopperen: het wordt tijd dat hier een ven tilator komt. We hebben al een vent die later komt, was dan het grappige antwoord. Zo'n oubollig grapje betekende evenwel dat de lucht snel opgeklaard was en dat je er met frisse moed er tegenaan kon. Tegenwoordig is dat niet meer bij. De lucht is zo ern stig vervuild dat zelfs een scheet al als een frisse wind erva ren wordt. Ik teken dus maar weer eens met gevaar voor eigen leven. MERIJN MAASTRICHT - Bepaalde lijders aan hartritmestoornissen zijn gebaat bij een injectie van pure alcohol. Dit heeft de Maas trichtse cardioloog dr. Pedro Brugada bij onderzoekingen in de afgelopen 14 maanden, samen met zijn collega Hans de Swart, ontdekt. Een woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis in Maas tricht heeft dit gisteren meegedeeld. De verwachtingen zijn hoopgevend, maar, zo liet dr. Brugada weten „het zou volko men onjuist zijn de alcoholinjectie nu al te zien als hét wonder middel". De alcoholinjectie is tot dusver bij enkele tientallen patiënten toegepast als een soort laatste strohalm voor die lij ders aan een hartkwaal die niet op een andere manier geholpen konden worden", aldus de woordvoerder. DEN HAAG - De Rijksuniversiteit Utrecht (RUU) en de Land bouwuniversiteit Wageningen (LUW) gaan een twee-eenheid vormen. Ze breiden de bestaande samenwerking uit tot alle gebieden waarop ze beide onderwijs geven en onderzoek doen. „Maar een fusie is niet aan de orde", aldus drs. J. Veldhuis, voorzitter van het college van bestuur van de RUU. Veldhuis en de Wage- ningse collegevoorzitter dr. D. de Zeeuw ondertekenden giste ren een raamovereenkomst voor verdergaande samenwerking. De RUU behoort met 24000 studenten en achtduizend mede werkers tot de grootste universiteiten van ons land, de LUW met bijna zesduizend studenten en drieduizend medewerkers tot de kleinere. UTRECHT (ANP) - Een tandarts die in het weekeinde de prak tijk waarneemt voor een groep tandartsen moet persoonlijk beschikbaar en bereikbaar zijn voor behandelingen die geen uitstel kunnen lijden. Een antwoordapparaat dat alleen het tijdstip vermeldt van het spreekuur voor noodgevallen -dat zo wel op zaterdag als op zondag moet worden gehouden- is on voldoende. Het Centraal Medisch Tuchtcollege heeft dit vast gelegd in een uitspraak naar aanleiding van een klacht tegen een tandarts die in het weekend, hoewel ze wel thuis was, op haar antwoordapparaat alleen het spreekuur voor spoedgeval len noemde. De huisarts van een 10-jarig meisje bij wie een tand was afgebroken waardoor het wortelkanaal open lag, moest haar toen door de dienstdoend tandarts in een andere plaats laten helpen. De klacht was ingediend door de vader van het kind en door de inspecteur volksgezondheid. ATHENE DEN HAAG (ANP) - Minister van justitie Kort- hals-Altes verwacht dat in Nederland voor eind 1992, 'maar misschien nog eerder', een legitimatieplicht zal zijn ingevoerd. Uit de paspoortaffaire kan de les worden getrokken dat eerst de wetgeving moet zijn afgerond voordat tot invoering kan worden overgegaan, zo verklaarde hij vrijdag in Athene. De minister en zijn collega van binnenlandse zaken Van Dijk woonden vrijdag in de Griekse hoofdstad het overleg bij van ministers van binnenlandse zaken en justitie uit EG-landen over emigratiebeleid, bestrijding van terrorisme en zware cri minaliteit. Behalve paspoort en rijbewijs zouden ook een AOW-kaart of PTT-legitimatie kunnen worden aanvaard als identiteitsbewijs, aldus de minister. Op 30 januari spreekt de Tweede Kamer over de notitie legitimatieplicht van het kabi net. In de Europese Gemeenschap kennen Nederland en Groot- Brittannië nog geen legitimatieplicht. DEN HAAG - Minister Nij- pels en staatssecretaris Heerma van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening hebben Amsterdam, Rotter dam en Maastricht in strijd met de wet in totaal 135 mil joen gulden bouwsubsidie ge geven. Zij hebben de Tweede Kamer hierover onvoldoende ingelicht. Dit staat in een vrijdag verschenen rapport van de Algemene Rekenka mer. Het rapport geeft ant woord op vragen uit de Tweede Kamer van twee maanden geleden over het Rotterdamse woningbouw plan 'Prinsenland'. Een woordvoerder van minister Nijpels en staatssecretaris Heerma liet gisteren overi gens weten dat de projekten geen gevaar lopen. „Er is door beide bewindslieden een pro cedurele fout gemaakt. Op basis van een kabinetsbesluit is er uit de pot 'grote bouwlo- katies' een bedrag uitgekeerd. Dat was inderdaad iets te vroeg. De subsidiepot was er formeel nog niet. Maastricht hoeft niet bang te zijn dat het Sphinx-projekt niet door gaat. De 35 miljoen gulden blijven in het zuiden en het projekt gaat dus gewoon door", zo liet de woordvoerder van de bewindslieden giste- Staatssecretaris Heerma ren weten. foto's de stem/johan van gurp Minister Nijpels (volks huisvesting)

de Stem | 1988 | | pagina 19