even._ UITBLAZEN Er is weer leven in de ontwikkelingsbrouwerij Solzjenitsyn wacht nog steeds op erkenning Veertig jaar Universele Verklaring van de Rechten van de Mens Aanpassi PREMIER Vlucht naar Armenië Amnesty tevreden over handtekeningenactie DE STEM CO Hardleers DESTEM ACHTERGROND ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 DE STEM pgSTEM BINNEN na uitspraak DEN HAAG - Het dooi gesloten compromis ove ons belastingstelsel (he mier Lubbers niet heilij 5 Procent meer belastingen in 9 maanden NIETS is zo overrom pelend als het toeval soms kan zijn. Hoezeer de Amerika nen ook met de door aard bevingen getroffen Arme niërs te doen hebben, er zit voor hen ook wel wat opluchting aan die ramp vast. Gorbatsjov pakte bij het horen van het nieuws het eerste het beste vliegtuig oostwaarts. 'Niemand zal Gorbatsjov zijn vroegtijdige vertrek (uit New York) euvel duiden' schreef een commentator gisteren. Nee, dat denk ik ook niet. En zeker de Amerikaanse regering zal er méér dan begrip voor hebben. Die is weer even van die over rompelende vredesapostel ver lost. Neutraal bekeken was Gor- ba's onverwachte uitstap naar New York een politieke mees terzet. Maar meesterzetten zijn in de politiek vrijwel altijd voor een deel rotstreken. Het ligt er maar aan waar je staat. Gor- batjovs meesterzet was in de ogen van de Amerikanen een rotstreek. Om zijn Ameri kaanse vrienden zo op hun dak te vallen, in een periode dat Bush nog geen president mag spelen en Reagan dat, om Bush niet voor het blok te zetten, ook niet meer met goed fatsoen kan doen, dat is misschien wel han dig, maar allesbehalve vriend schappelijk bedoeld, mag je aannemen. In Amerika vroegen alle ho temetoten zich maandag en dinsdag nog zenuwachtig af met wat voor soort ontwape ningsvoorstellen Gorba aan kwam vliegen, terwijl dat maandagmorgen al in een groot aantal regionale kranten in Ne derland had gestaan. Een we reldprimeur van hun corres pondent in Moskou, door de Amerikaanse media pas opge merkt nadat ook de Neder- WIM KOCK oep richt in het Engels had uitge zonden. Als er in Nederland CIA-spionnen zitten, dan ko men die kennelijk niet buiten Amsterdam, net zomin als de journalisten die daar werken. Gorbatsjov had nog net zijn voorstellen in de microfoon van de Verenigde Naties kunnen spreken, toen het toeval toe sloeg en hij zijn kerstshow moest afzeggen, om het vlieg tuig naar Armenië te nemen. En wat ging er door zijn hoofd, terwijl zijn sovjetjet zich hoog in de lücht door de nacht spoedde? Missie gedeeltelijk mislukt. Jammer. Goed gepro beerd. En zo erg is het ook weer niet want de opinie-onder zoeken wijzen uit dat ik de Europeanen diep in m'n zak heb. Niet alleen de opinie-on derzoeken trouwens. Ook al die Duitse en Franse kredietver schaffers, die zich verdringen voor de poorten van het Krem lin, vormen het bewijs dat ik de Europeanen op de juiste ma nier bespeel. En nu die aardbeving. Het zit me wel mee tegenwoordig. Eerst die vliegtuigkaping die me eindelijk een opening naar Israel heeft verschaft. Dat had de KGB toch maar knap in elk aar gestoken! Ik moet toch eens vragen wat ze nu met die zoge naamde kapers hebben gedaan. Die zullen nu wel wachtlopen, ergens langs de Mongoolse of Chinese grens. Arme kerels. Maar ja, dat is een prijsje dat we voor glasnost betalen. De opbrengst is ernaar! Hihihi. Nu lijkt het voor de wereld net of de Israeü's bij mij op de stoep staan, terwijl ikzelf degene ben die betrekkingen wil omdat het zoetjesaan tijd wordt dat we ons in het Midden-Oosten in beide kampen kunnen roeren. En toen die brainwave van mijn üeve Raisa. Soms vraag ik me wel eens af of zij niet beter secretaris-generaal had kunnen worden, maar nee: ze is geen Nancy. Of liever: ik ben geen Ronny. Hahaha! „Nee Boris, d'r is niks aan de hand" (hardop, tegen de lijf wacht die door het lachsalvo was wakker geschrokken in zijn vliegtuigstoel). Gorba schat, had ze opeens gezegd, ik zou eigenlijk op korte termijn naar New York willen om nog wat spulletjes te kopen voor de nieuwe dacha. Kun je niet iets bedenken? On mogelijk natuurlijk, maar ze had aangehouden. We gaan toch onderhandelen over con ventionele wapenverminde ring? Als je nou eens wat van je overkill-capaciteit opruimde. Je hebt zelf gezegd dat we meer dan genoeg conventionele wa pens hebben en dat een deel er van al flink begint te roesten. Doe dat oud-roest weg en ver pak het als een eenzijdige wa penvermindering. Aha, wat 'n wijffie! Natuur lijk. Dat is het! Drie vliegen in een klap. De Europeanen nog steviger aan mijn borst. De Amerikanen voor het blok en eindelijk ook iets om de aan dacht van dat geklier aan de Oostzeekust en in het zuiden af te leiden. Briljant! Jammer dat ik niet m'n hele show heb kun nen opvoeren. They haven't seen anything yet van Gorba. Maar ach, de Europeanen heb ik binnen, de Amerikanen kun nen wachten en die aardbeving is natuurlijk nog veel mooier. Die leidt niet alleen aandacht af, maar geeft de Armeniërs voorlopig iets anders orii aan te denken. Móói? Zo mag ik een ramp niet noemen natuurlijk, maar gelegen komt ze wel. Zo zat Gorba te mijmeren toen hij de gezagvoerder op zich af zag komen. „Kameraad- president, we gaan landen." Gorba stond op en begaf zich naar het toilet om daar in de spiegel even zijn gelaatsuit drukking voor straks te oefe nen. Er moest mededogen uit spreken, maar opk besluitvaar digheid. Maar voor hij begon te oefenen, herhaalde hij nog één keer zijn Newyorkse glimlach, de tanden ontbloot. Toch jammer van de trip. Lullig ook voor Raisa. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Portadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, J 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ranbrolatioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek„230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Hans Kuitert EEN kritisch rapport, een ver nietigend proefschrift, een con troversiële inauguratie, en giste ren een symposium. Nederland debateert voor het eerst sinds Jan Pronk weer over ontwikkelingshulp: over het nut, de effecten ervan voor de Derde Wereld, die tegenwoordig 'het Zuiden' heet, over de toekomst van die hulp in een Europa zon der grenzen. Het debat raakt tallozen. Niet alleen politiek en ambtelijk Den Haag, niet alleen de particuliere hulporganisa ties en de talrijke adviesbureau's, maar vooral diegenen die men wil bereiken, de allerarmsten op deze overbevolkte, maar weinig recht vaardig verdeelde aardbol. Ze staan lijnrecht tegenover elkaar, de men sen met het hart en het verstand in een juist evenwicht en de economen voor wie allereerst de cijfertjes tel len. Met ongekende felheid bestoken ze elkaar, maar over een ding zijn zij het in ieder geval eens. „Er moet wat gebeuren." De beeldenstorm in ont wikkelingsland kan echter gemak kelijk verkeerd worden opgevat. Als de Nijmeegse promovendus Paul Hoebink in zijn proefschrift - eerder deze week verschenen - constateert dat de ontwikkelingshulp niet of maar tendele terecht komt bij de groep waarvoor zij is bedoeld, de al lerarmsten, dan is daarmee een deel van het 'veld' onder vuur komen lig gen. Hoebink heeft het dan over de bi laterale hulp, de hulp van regering tot regering. Van de Nederlandse re gering naar die in Tanzania en Sri- lanka, de twee landen die hij onder zocht. Naast deze hulp van land tot land is er ook de hulp die Nederland geeft via het zogeheten multilaterale kanaal, via internationale instellin gen als de Wereldbank en diverse onderafdelingen van de Verenigde Naties of de EG. Daarnaast is er de hulp die via particuliere organisatis wordt gegeven, via niet-gouvermen- tele organisaties (NGO's) als Novib, Hivos, Cebemo en Ceremos en tal van anderen. Ongetwijfeld heeft Hoebink gelijk en zeker is de kritiek terecht dat er bij de hulp van land tot land meer rekening wordt gehouden met de be langen van het Nederlandse be drijfsleven dan met de behoeften van het hulpvragende land. Het is kritiek aan het adres van de minister van ontwikkelingssamenwerking Buk man, maar het lijkt erop of alle ont wikkelingshulp ermee gemoeid is. En dat is bezijden de waarheid, maar het schept wel een mythe die het tra ditioneel gulle Nederlandse volk een negatief beeld kan opdringen. De kritiek van Hoebink, zegt dr. Sjef Theunis, de scheidend algemeen-se cretaris van de Novib, de grootste particuliere hulporganisatie in Ne derland, raakt ons niet. „Wij werken samen met particu liere organisaties in de Derde Wereld en die staan heel dicht bij de aller armsten, komen daar eigenlijk uit voort. Minister Bukman moet zich meer zorgen maken over de kritiek, want de Nijmeegse docent aan het Derde Wereldcentrum van de KU constateert ook dat bij het toenemen van het beschikbare budget aan ont wikkelingsgelden het ambtelijk ap paraat is achtergebleven. Hij heeft domweg twijfels over de deskundig heid van dat apparaat. Precies dat vindt ook de Inspectie Ontwikke- Minister van Ontwikkelingssa menwerking Bukman. FOTOOESTEM/JOHANVANGURP lingssamenwerking te Velde (IOV) die de minister eveneens een veeg uit de pan heeft gegeven. De Kamer wil in ieder geval het naadje van de kous weten, want de IOV zegt kort en goed dat het uitbe steden van de hulp aan het bedrijfs leven, aan adviesbureau's en niet- commerciële instellingen de kwali teit van de Nederlandse ontwikke lingshulp niet beter heeft gemaakt en de Haagse ambtenaren meer werk kost dan toen ze het allemaal nog zelf moesten doen. Het uitbesteden van hulp is vooral onder Bukman en zijn voorganger mevrouw Schoo in zwang gekomen. De privatisering van de ontwikkelingshulp, door het inschakelen van het bedrijfsleven en het commerciële advieswezen, heeft soms tot bizarre resultaten geleid. Hoewel de hoofddoelstelling van het Nederlandse beleid is het berei ken van de allerarmsten in de ont wikkelingslanden, blijken tal van uitgevoerde projecten daar niets mee te maken te hebben. Het leveren van een complete telefooncentrale zal de ellende van de armen in een bepaald land niet verzachten, bromt men dan bij de Novib. Maar ook de particu liere organisaties staan onder vuur. Een vooraanstaand, zij het omstre den maar zeker origineel, in het het Nederlands ontwikkelingsklimaat is Dr. Ferdinand van Dam, gewezen plaatsververvangend directeur-ge neraal van het ministerie. Van Dam zit nu een j aar op de Cle- veringa-leerstoel aan de Rijksuni versiteit van Leiden. Hij doceert er de economie van ontwikkelingslan den. Hij is voornemens 'de bevlogen heid bij zijn studenten eruit te ranse len.' Van Dam gelooft heilig in een economisch concept. Nederland zou geen hulpprojecten moeten subsidie- ren, maar beleid in een ontwikke lingsland moeten financieren. Het is in zijn visie onzin te praten over zoiets als de Derde Wereld. Dat is, vindt Van Dam, een postkoloniale uitvinding van Europa. Ale ontwikkelingshulp is op dat idee gestoeld. „De hulp deugt dus niet," concludeert hij. Nu heeft Van Dam bij de Wereldbank gewerkt, de instelling die ontwikkelingslanden alleen te hulp wil schieten als ze een rigide economisch proces op gang brengen. Doel is dan altijd de beta lingsbalans weer in evenwicht te brengen. Het is een bekend feit dat dit inflatie met zich meebrengt en de armen nog armer maakt dan ze al zijn. Maar op termijn is dit het enige recept, vindt de hoogleraar. Organi saties als Novib en Hivos vindt hij maar 'tumtum in de snoepwinkel', die van de derde wereld een ideologj.' sche speeltuin vol hulpprojecten hebben gemaakt. Principieel weigert hij projecten te bezoeken. Van Dam heeft het over strategiën en over beleid, maar nooit over mensen, laat staan de allerarm, sten. Misschien is hij dan een vertol- ker van een extreem standpunt, ze. ker is dat hij kleur geeft aan wat in- middels al het 'ontwikkelingsdebat wordt genoemd. Gisteren werd aan dat debat een nieuwe ronde toegevoegd bij het offi. ciele afscheid van Sjef Theunis als algemeen-secretaris van de Novib, „Armoede en vernedering leent zich niet voor een academisch debat. Ar moede laat zich niet in koele afstan delijke begrippen vangen," zei hij gisteren. Theunis mist in al die dis- cussies het 'hart' en het stoort hem dat men alleen het verstand laat spreken. Wie verstand en hart paart is ook tot verontwaardiging in staat. Misschien zette hij zijn kritici nog het best op hun plaats met de consta tering dat „zolang miljoenen kinde ren ondervoed en verzwakt, gebukt onder zware arbeid en mishandeling leven, ik mijn entreebewijs tot het paradijs teruggeef." Minister Bukman zwijgt nog. De stapels kritische rapporten op zijn bureau groeit gestaag. Het debat is nog volop gaande en zal zeker ook in 's lands vergaderzaal worden voort gezet. Eerdere discussies in de Ka mer hebben geleerd dat het econo misch denken het zou kunnen win nen. Toch raken de meningen en kri tieken die de afgelopen tijd over de tafel zijn gegaan zozeer aan de wor tels van het Nederlandse ontwikke lingsbeleid, dat een andere uitkomst evenzeer denkbaar is. Door Mare Kregting LIJDEN IS wezenlijk voor onze geestelijke groei." As geen ander heeft Alexan der Solzjenitsyn de waar heid van deze bewering er varen. Morgen wordt de omstreden schrijver, wiens werk met de Nobelprijs voor letterkunde werd be kroond, 70 jaar. Een terug blik op een bewogen leven. Het begon al goed. Toen Aex- ander Isajevitsj Solzjenitsyn op 11 december 1918 in Kislo- wodsk in de Kaukasus gebo ren werd, was zijn vader een half jaar dood. De jongen woonde gedurende vijftien jaar met zijn moeder in rot tende hutten, tot ze van over heidswege een kamer kregen toegewezen: een deel van een omgebouwde paardestal. Voor de Sovjetunie brak de Tweede Wereldoorlog uit in 1941, op het moment dat Aex- ander zijn studie wis- en na tuurkunde aan de universiteit van Rostov had afgesloten. Niet alleen aan hem voltrok zich een drievoudige tragedie. Het leger was slecht uitgerust. Bevelhebber Stalin had de krij gsgevangenen-conventie niet ondertekend, zodat Rode Kruis-hulp voor gewonde Russische soldaten was uitge sloten. Wie dan nog levend uit de strijd wist te komen, liep grote kans als 'staatsgevaar lijk' gearresteerd te worden. Zo verging het de moedige, tot eerste luitenant bevor derde Solzjenitsyn. Oneerbie dige toespelingen op (de niet bij naam genoemde) Stalin, in een briefwisseling met een jeugdvriend, gaven de nek slag. In 1945 werd hij tot acht jaar dwangarbeid veroor deeld. As premier Nikita Chroesjtsjov in 1956 op het twintigste partijcongres zijn beroemde rede over de desta linisatie uitspreekt, wordt Solzjenitsyn - onderwijl her steld van een tumor in de maagwand - gerehabiliteerd. Dankzij de dooi in de interna tionale betrekkingen kan hij in 1962 furore maken met 'Eén dag uit het leven van Ivan Denisovitsj'. Twee maanden later neemt Leonid Brezjnjev de macht over. Het is gedaan met de persvrijheid. Manuscripten als van 'De eerste cirkel' en 'Kankerpaviljoen' verlaten via slinkse wegen het land. De literaire censuur hangt Solz jenitsyn de keel uit. Op de klanken van Beethovens ne gende symfonie ('Ale Men- schen werden Brüder') schrijft hij een brief aan het nationale schrijverscongres. „Ik ben ervan overtuigd dat ik mijn taak als schrijver on der alle omstandigheden zal vervullen, vanuit het graf met meer succes en minder dis puut dan bij mijn leven. Geen mens kan de weg naar de waarheid versperren - en om die boven te halen ben ik be reid zelfs de dood onder ogen te zien." Verstikt en belasterd in eigen land. Maar uit Zweden komt het bericht dat aan Solz jenitsyn de Nobelprijs voor letterkunde is toegekend 'we gens de ethische kracht waar mee hij onvervangbare tradi ties van de Russische litera tuur heeft voortgezet'. Dit communiqué uit 1970 wekt, evenals in 1958 bij Boris Pas ternak, grote beroering. De auteur neemt het laure aat niet in Stockholm in ont vangst, bang om zijn terug keer naar het vaderland ver hinderd te zien. In 'Een woord van waarheid', de nooit uitge sproken feestrede, noemt hij een schrijver 'medeplichtig aan al het kwaad dat wordt begaan door zijn land en landgenoten'. Voorts bespeurt hij in de twintigste eeuw 'de geest van München', een ziekte van de wil van welvarende mensen die er de voorkeur aan geven passief te blijven. Literatuur mag niet berusten op verzon nen voorstellingen. In haar moet de oude eenheid van waarheid, goedheid en schoonheid getoond worden. Solzjenitsyn wordt in 1974 het land uitgezet. Via Frank furt, waar hij wordt opgevan gen door Heinrich Böll, en Zü- rich belandt hij in Vermont. Op een twintig hectare groot landgoed met huis - waarde 400.000 - laat hij een tochtig zomerhuisje optrekken. Daar schrijft hij. Werkdagen van zestien uur zijn geen uitzon dering. Zijn opus magnum 'Das Rote Rad' (één deel, 'Augustus veertien' werd ver taald) moet voltooid. De om vang van deze zoektocht naar de oorzaken van de onder gang van het tsarendom wordt geschat op 20.000 blad zijden. Zoals het Herzen in 1830 overkwam, zo gebeurde het deze Aexander ook: het beeld dat hij van het Westen heeft, komt niet overeen met de werkelijkheid. In de democra tie neemt Solzjenitsyn anar chie waar. Hij maakt in een toespraak (1975) voor de Ame rikaanse vakbond AFL-CIO zelfs melding van1--'een ver-7 bond tussen communisten en kapitalisten'. Dit veroorzaakt een kente ring in de waardering voor Solzjenitsyn. Daar komt bij dat hij - in navolging van Billy Graham en Moeder The resa - voor de bevordering van de godsdienst in de we reld in 1983 de Templetonprijs krijgt uitgereikt. De zen dingsdrang van de man die zich 'een zwaard in Gods' hand noemt, openbaart zich. In Michael Gorbatsjovs .ovjetunie met haar 'glasnost' en 'perestrojka' lijkt weer ruimte voor Solzjenitsyn te zijn. Hem werd gevraagd zit ting te nemen in een raad die ijvert voor de oprichting van een monument voor de slacht offers van het Stalin-tijdperk - tevergeefs, overigens. Toch werd 'Goelag Achipel', on danks een aankondiging in het vooraanstaande literaire tijdschrift 'Novy Mir' Nieuwe Wereld), niet ge schikt voor publicatie gevon den. Het zou indruisen tegen de grondslagen van de staat Uiteindelijk is het Solzje nitsyn te doen om de mense lijke waardigheid, een uni verseel gegeven. Vandaar dat hij - net als Dostojevski - zo genaamde 'polyfone' "romans schrijft: niet één, maar meer dere personages maken de dienst uit. Vandaar ook, tot slot, het volgende citaat: „Langzamerhand werd het mij duidelijk, dat de lijn goed en kwaad van elkaar scheidt niet loopt tussen sta ten, klassen of partijen maar dwars door ieder mensenhar- t.en dwars door alle men senharten. Die lijn is beweeg lijk, schommelt in ons in de loop der jaren." Door Paul Merkx OP 10 december 1948 pro clameerde de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties de Univer sele Verklaring van de Rechten van de Mens. De Verklaring bevat een im posante verzameling men senrechten die echter nog steeds op grote schaal ge schonden worden. Een re den om vreugdetranen te vergieten is er dus niet. Dat neemt niet weg dat de invloed van de Verklaring al veertig jaar erg groot is. In 1941 al had president Roo sevelt (VS) de wereld opge roepen vier fundamentele vrijheden te waarborgen: vrijheid van godsdienst, vrij heid van meningsuiting, vrij waring van vrees en vrijwa ring van gebrek. Maar pas na de Tweede Wereldoorlog, die een uitbarsting van wreedhe den tegen joden, zigeuners en andere 'Untermenschen' te zien had gegeven, was de we reld rijp voor actie. Begin 1946 werd de VN-Commissie voor de Mensenrechten ingesteld die binnen twee jaar een ont- werpverklaring over de rech ten van de mens klaar had. Eleanor Roosevelt was er de drijvende kracht achter. Van de 58 toenmalige leden van de VN stemden 48 voor de Ver klaring zes communistische landen plus Saudiarabië en Zuidafrika onthielden zich van stemming en twee landen waren afwezig. Er was geen enkele tegenstem. Inmiddels hebben alle le den van de Verenigde Naties - er zijn nu 159 landen aange sloten - de Verklaring onder schreven. Maar in hoeverre is deze eigenlijk bindend? Voor de opstellers van het docu ment was de Verklaring slechts een intentieverkla ring, een ideaal dat alle lan den moesten nastreven. Voor sommigen is de Verklaring echter intussen tot geldend internationaal recht, tot ge woonterecht geworden, waar aan elke staat zich te houden heeft. Daarbij komt dat de Ver klaring al veertig jaar de be langrijkste inspiratiebron is voor talloze internationale verdragen die wél verplich tingen opleggen aan de aan gesloten staten. Ook al is er geen internationale politie macht om in te grijpen als die verdragen geschonden wor den, er is wel in veel gevallen een soort rechterlijke instan tie waartoe men zich, als er wat mis gaat, kan wenden. In 1950 sloten de staten van de Raad van Europa het Europese Mensenrechtenver drag, dat duidelijk geënt is op de Universele Verklaring. Dit mensenrechtenverdrag is het eerste waarbij een onafhan kelijke commissie en, in laat ste instantie, een onafhanke lijk internationaal rechtscol lege, een oordeel kunnen uit spreken over een beweerde schending van de mensen rechten door een lidstaat. Zo 'Europees' als de naam doet vermoeden is het verdrag Eleonor Roosevelt was een van de drijvende krachten achter de Verkla ring. - FOTO ARCHIEF DE STEM overigens niet. Het geldt na melijk niet voor de Oosteurö- pese landen. Aleen staten met een parlementaire demo cratie die lid zijn van de Raad van Europa kunnen zich erbij aansluiten. Toch betekende het verdrag in 1950 een enorme vooruitgang. Immers, voor het eerst durfde een aan tal staten het aan wat van hun souvereiniteit op juri disch en politiek gebied in te leveren. In 1966 nam de Agemene Vergadering van de Ver enigde Naties twee verdragen aan die eveneens voortbordu ren op de Universele Verkla ring: het Internationaal Ver drag inzake Economische, So ciale en Culturele Rechten (het Esocul-verdrag) en het Internationaal Verdrag in zake Burgerrechten en Poli tieke Rechten (het BuPo-ver- drag). Het Esocul-verdrag verplicht de aangesloten sta ten alles in het werk te stellen om de economische, sociale en culturele omstandigheden van hun onderdanen zo goed mogelijk te doen zijn. Het Bu- Po-verdrag preciseert de rechten van individuele on derdanen. Helaas kan het Comité voor de Mensenrechten dat toe zicht houdt op de naleving van deze twee verdragen wel een vermaning uitdelen, maar geen sancties treffen. Toch kan zo'n vermaning een rege ring danig in verlegenheid brengen. Dat ondervond Ne derland toen het onlangs door het Comité op de vingers werd getikt, omdat dit van oordeel was dat het stelsel van sociale zekerheid in ons land niet ge heel voldeed aan het verbod op discriminatie. Er schortte een en ander aan de gelijke behandeling van mannen en vrouwen bij het toekennen van uitkeringen. Een instantie die wél recht streeks macht heeft, is het Europese Hof voor de Rechten MEER DAN drie miljoen mensen uit 120 landen hebben VN secretaris-generaal Ja- vier Perez de Cuellar gisteren gevraagd snel actie te onder nemen voor betere naleving van de mensenrechten. De op roep werd aan de VN-chef overhandigd door de mensen rechtenorganisatie Amnesty International, ter gelegenheid van de 'Dag van de Mensen rechten'. Onder de mensen die een handtekening zetten bevinden zich prominenten als de aartsbisschop van San Salva dor, Arturo Rivera y Damas, 'president Raul Alfonsin van Argentinië en president Julio Sanguinetti van Uruguay. Zij vragen allen 'Mensenrechten Nu', het motto waarmee Am nesty herdenkt dat veertig jaar geleden de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens werd aangeno men. van de Mens in Straatsburg, dat naleving van het Euro pese Mensenrechtenverdrag toetst. Individuele burgers kunnen bij dit Hof in beroep gaan, als ze menen dat hun mensenrechten geschonden zijn. Zo werden onlangs vier Ieren in het gelijk gesteld die een klacht tegen Groot-Brit- tannië hadden ingediend, om dat zij in 1984 vier tot zes da gen waren vastgehouden op grond van de Britse anti-ter- rorisme wet. Burgers in de landen buiten Europa kunnen zich met hun klachten wen den tot VN-Commissie voor de Mensenrechten in Genève. Na Europa kwamen de Or ganisatie van Amerikaanse Staten in 1969 en de Organisa tie van Arikaanse Eenheid in 1981 met soortgelijke verdra gen. Ook bij deze verdragen kunnen individuen een klacht indienen. Wie na deze opsomming van verdragen meent dat de rechten van de mens nu, al thans op papier, wel vol doende beschermd zijn, komt bedrogen uit. De verdragen handelen veelal over algeme ne, globale mensenrechten. Vele van die rechten moeten nog in detail uitgewerkt wor den, zodat er een juridisch ka der ontstaat waarmee de mensenrechten daadwerke lijk beschermd kunnen wor den. De VN-Commissie voor de Mensenrechten is al veertig jaar bezig met het uitwerken van de algemene bepalingen van de Verklaring. Zo is er een verdrag tegen discrimina tie van vrouwen gekomen en een conventie die alle vormen van rassendiscriminatie ver biedt. Momenteel werkt de Commissie aan een verdrag waarin de rechten van het kind vastgelegd worden. Hoezeer uitwerking van de algemene bepalingen van we zenlij k belang is, blijkt wel uit de verschillende uitleg die men aan de Universele Ver klaring pleegt te geven. De westerse landen hebben altijd de mond vol van de 'klassieke' mensenrechten, zoals het recht op vrijheid van me ningsuiting en het verbod op willekeurige arrestatie. De socialistische landen, daaren tegen, hechten per traditie meer waarde aan de collec tieve rechten die in de Ver klaring staan vermeld, de so ciale en economische garan ties voor de burger. De Sov jetunie legt dan ook altijd de vinger op de situatie van de daklozen en armen in de VS, wanneer deze klagen over de behandeling van dissidenten in Oost-Europa. Op hun beurt vinden sommige Derde-We reldlanden tot ongenoegen van veel rijke landen dat de Verklaring de rijke landen verplicht tot ontwikkelings hulp. Wellicht dat met de ver nieuwingen die onder Gor batsjov zijn ingezet, een soort van communis opinio ten aanzien van de mensenrech ten in het verschiet ligt. Dan komt er misschien ook e® einde aan de machtspelletjes waaronder bijvoorbeeld de VN-Commissie gebukt gaat- Zo probeerde de Sovjetunie in 1986 de Nederlandse volken rechtgeleerde prof. Kooij- mans te wippen als speciale rapporteur voor foltering omdat hij het waagde ook Moskou op zijn lijstje te zet ten... Pas als zulke onver kwikkelijke schermutselin gen de wereld uit zijn, zal de vijftigste verjaardag van de Universele verklaring e® echt feest kunnen zij a Van onze Haagse redactie PEN HAAG - Staatssecre taris Korte-Van Hemel wil de Vreemdelingenwet zc aanpassen dat het wettelijk mogelijk wordt om asielzoe kers die de toegang tot Ne derland is ontzegd, op Schiphol in een gesloten ruimte vast te houden. 'Pla Van onze Haagse redactie As de Kamer (lees: de Pv< ten komt, moet het kabi aangepast. Dat heeft Lubbers gisteren ge zegd op zijn wekelijkse pers conferentie. „Wij hebben geen politieke deal gesloten dat Oort niet mag worden gewijzigd. We hebben gewikt en gewogen, maar als iemand anders in de Kamer ons van ons ongelijk kan overtuigen, best." Lubbers zet daarmee de deur naar de PvdA, die aanvanke- DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van financiën! heeft over de eerste drie kwartalen van 1988 ruim l miljard gulden aan belas tingen ontvangen. Dat is vijf procent meer dan in die periode vorig jaar. Het it ook meer dan op Prinsjesdag nog werd verwacht. Toen ging Financiën uit van een stijging met 4,4 procent. Het departe ment heeft dit vrijdag meege deeld. Oorzaak zijn onder meer volgens het ministerie de ver snelde ontvangsten van inkom stenbelasting in de eerste helft van het jaar. Maar ook aan BTW ontving het ministerie meer: 26 miljard gulden tegen 24,7 miljard vorig jaar. Aan BVB is bijna acht procent min der binnengekomen door de daling van de verkopen van nieuwe auto's. De loonbelasting leverde 27,3 miljard op, 871 miljoen gulden meer. Aan inkomstenbelasting kwam er 4,6 miljard gulden in het laadje tegen een kleine 3,3 miljard vorig jaar. De vennoot schapsbelasting kwam op 10,5 miljard gulden, 158 miljoen meer dan in de eerste negen maanden van 1987. DE HOGE RAAD heeft staatsse titie hard op de vingers getikt. Het hoogste rechtscollege in asielzoekers niet langer moger vangcentrum op Schiphol. Het 9enis. De Nederlandse Staat m ons land weigeren, maar mag t De Nederlandse regering her houdend vreemdelingenbeleid ook al waren de gevallen nog wi|ze de wettelijke maatlat naas hing. Een van haar meest discutat mmg van het opvangcentrum o 9eyangenis mag heten, maar asielzoekers ondergebracht. Z aigesloten - in de meest lette wordt geweerd - en worden 24 Korte-Van Hemel heeft het o vuur en te zwaard verdedigd, j 9®90ven dat asielzoekers zo gepasseerd - in de illegaliteit v iaar dat is nog reden om vn and trachten te krijgen, bij bini w' anneer naar het idee va asielzoekers onderduike 9even "El brengen door aan de J*» hardleers de in haar t> term -eT.®'is' blijkt uit haar rea h»r?'jn bi' de Tweede Kamer e Ontnemen6'^ m°et maken om denÜ h?26 laconieke opvatting wiii ?„ndse v|uchtelingenbeleid r dus n hele wereld het vlucht .nagenoeg onoplosbaar aai lanH®e 9astvrijheid van een st wiHin8 °verheid klopt zichzelf n van h we in de Pas lopen ben ons omringende landen. asiei^9etoond dat België, F ««zoekers toelaten dan Nedei zett®Tand vraagt Nederland o worde' ?.n humaan beleid is er aan De Hoge Raad heeft e herinnerd dat er aan dat bel

de Stem | 1988 | | pagina 18