GINNEN RUKKEN loakter weris^J 5NS WERK tmtfyof teuwsch- Vlaanderen zegt weer 'nee' tegen Belgische smeerpijp -®- negen dagen cel voor 'vriendendienst' Veel kwaliteitsvee op jaarmarkt Axel Medewerkers Zuid-Chemie onderscheiden 03 derland kerstmis vieren Festival van Vlaanderen straks gedeeltelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen GEBREK AAN SAMENWERKING SCHAADT BELANGEN ZWAKZINNIGEN' arieven kabeltelevisie foor alle Zeeuwen gelijk 1 POLITIERECHTER MIDDELBURG: )EZE PHILIPS IMBINATIES OP CD-CLUB ONZE ZAAK. ipassingen. Want iLAND helpt, zoveel en toelaten, waar irzieningen échtte Voor iedere i! Dankzij het regionale afdelingen en zo'n illigers rondom onze ecte- 1,3800 VB Amersfoort Tel. 033-63 52 1J giro 625.00" ft VRIJDAG 9 DECEMBER 1988 LINGE - Het jarenlange gekibbel over de tot- andkoming van een samenwerkingsverband is jen aanfluiting voor de wijze waarop de belan- jen van de verstandelijk gehandicapte in euwsch-Vlaanderen worden behartigd. Op maat [ertraging Graauw Dorpsstraat 391 Tel. 01143-328 >-TECHNISCH *et-elebbro bv Experiment SEUWS-VLAAMSE COLLEGES VAN B EN W: MpVS' ^an moeten voor V redesactivisten aangehouden op Woensdrecht Spreekuur voor ondernemers in Terneuzen TERNEUZEN - Met ingnag van januari houdt het Nederlands Christelijk Onderne mers Verbond (NCOV) spreekuur in het ge bouw van de Kamer van Koophandel te Terneuzen. ifr, én gratis CD, naal per jaar, t Kortingen op CD's, I voor profijt in de i 36 cm HiB- oneirtensysteem 383 inde uit: Volautomatische pspeler. Tuner FM, LG en Voorkeurzenders. ..■ker 2 50 W (IEC). 7-Bands graphic equalizer. Dubbel jeverse cassettedeck luous play. High speed fig. Dolby B en C. Compact ,peler Programmeren van i 0 nummers. Drievoudige Inelheid. Luidsprekerboxen basreflex. Kontinu/muziek DOW. Inds- ining. lips midi compact i-soeler CP 380 irammeren van max. lummers. Shuffle play, klulting voor pndsbedleningvj oofdteiefoon. I HiFi teemkombinatie met |-soeler STM158S~ ale radio met FM en MG en foorkeurzenders, versterker |2x40 Wen 2x5bands ;;j_ mhic equalizer, dubbel SÊ (settedeck met o.a. high speed i ibmg en continuous play, semi- Wa jomatische platenspeler, ^-speler programmeerbaar tot 20 nummers. Afstands- liening en twee Philips^ legluidspreker- in een sfeervolle omgeving Reserveer tijdig uw kerstmenu bij: spedalitelten restaurant tt culinair niveau vriendelijke prlj2en OosterhoutsewegTeteringen 076-713381 DE STEM VANZEELAND Ln onze verslaggever UZEN - De acht colleges ji B en W in Zeeuwsch-Vlaan- jeren hebben gisteren nogmaals En hartgrondig 'nee' laten horen tgen de mogelijke ingebruik name van de smeerpijp, die indu- rieel afval van de chemische [omplexen in Tessenderlo (Bel gisch Limburg) moet lozen in de Schelde nabij Antwerpen. Ingebruikname mag pas gechieden als duidelijk aan Nederland is aange toond dat de sanering van het indus triecomplex in Tessenderlo zover is gevorderd, dat het lozen geen nade lige invloed heeft op de kwaliteit van het Scheldewater. Tijdens een vergadering gisteren in Terneuzen besloten de colleges een brief te sturen naar minister Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat als steuntje in de rug voor haar reeds eerder hierover ingenomen stand punt. Smit-Kroes heeft in een brief haar collega in België, J. Dupré, laten we ten uit de door België beschikbaar ge stelde gegevens niet te kunnen opma ken welke gevolgen de ingebruik name van deze smeerpijp heeft op de kwaliteit van het Scheldewater. Zij gaat ervan uit dat de Belgische auto riteiten zich houden aan eerder ge maakte afspraken. „Probleem is", aldus gisteren de se cretaris van het B en W-overleg Zeeuwsch-Vlaanderen, G. Chris- tiaansen, dat momenteel ook al indi- rectelozingen plaatsvinden, via aller lei waterloopjes die uiteindelijk uit monden in de Schelde. De Zeeuws-Vlaamse gemeentebe stuurders steunen Smit-Kroes in haar opvattingen omdat recreatie, milieu en visserij er alle belang bij hebben dat de Westerschelde zo schoon mogelijk wordt. „Men onder schrift dan ook van harte het stand punt van de minister, zoals dat is neergelegd in antwoorden op Kamer vragen over de smeerpijp". Van onze verslaggever TERNEUZEN - De kans is groot dat het wereldbe roemde Festival van Vlaanderen zijn vleugels gaat uitslaan over de grenzen en deels plaats vindt in Zeeuwsch- Vlaanderen. Dit zei gisteren de secretaris van het gezamenlijke B en W-overleg Zeeuwsch- Vlaanderen, G. Christiaan- sen. Tijdens dit overleg toon den alle acht Zeeuws- Vlaamse colleges zich bereid hun raden voor te stellen hiervoor (fors) in de buidel te tasten. Geschat wordt dat voor zeven tot tien manifes taties in Zeeuwsch-Vlaan deren een subsidie van 50 tot 75 cent per inwoner nodig is. „De colleges vinden dit een goede zaak. Het Festival van Vlaanderen heeft een grote culturele uitstraling, kan op veel belangstelling rekenen en op die manier een flink stuk promotie voor Zeeuwsch-Vlaanderen bete kenen", aldus Christiaansen. Een Zeeuws-Vlaamse werkgroep gaat vorm geven aan de samenwerking tus sen de festival-directie en. Zeeuwsch-Vlaanderen. Zonder op de eventuele pro grammering te kunnen vooruitlopen is het niet uit gesloten dat in ieder geval een groot symfonie-orkest een concert verzorgt. Daar naast kunnen -op divere plaatsen kleinere muziek manifestaties plaatsvinden. pers: maak eind aan ruzie Inwoner Axel krijgt |an onze verslaggever jorzitter P. Apers van de werkgroep Regionaal Overleg .wakzinnigenzorg (ROZ) betoogde dat gisteren tijdens [et plenair beraad in De Sterre te Clinge, op touw gezet x>r het ROZ en het Povinciaal Overleg (POZ). [zijn toespraak liet Apers de gelopen twaalf jaar de revue ieren, waarin wel veel over menwerking en zelfs fusie is d, maar weinig gedaan, lewel in september de con- g)t-statuten. van een op te Jiten Federatief Samenwer- jsverband dan toch werden lekend, wordt er nog flink izied over de zetelverdeling het bestuur. Reden voor jers om te betogen dat hij Jonduit argwanend' is gewor- |en over de werkelijke wil tot menwerking in het belang i de geestelijk gehandicap te komen. Volgens Don moeten De Sterre, gezinsvervangende tehuizen en dagverblijven en ouderverenigingen op gelijk waardige wijze in het bestuur vertegenwoordigd zijn. Dat be tekent voor alle drie partijen vier zetels. LR part-time TECHNISCH INSTALLATIE BUREAU s van Gent b.g.g. 01150-94517 «rs sprak de vrees uit dat volgende bui er alweer zit te komen en dat 'toch weer aaide krachten' de voorge- jelde zetelverdeling zullen trijpen om het samenwer- Jngsverband te vertragen, pit keer mogen de pogingen op één lijn te komen niet ïer mislukken", riep Apers f aanwezigen toe. „Eerst dan Ben we kunnen zeggen dat |e aan de vooravond staan van a historisch gebeuren", her de regionale samenwer- jng in de zwakzinnigenzorg |t gisteren een heel rijtje fcrekers de gedachten gaan. Zo |k gedeputeerde W. Don, die f bij bleef dat een echte fusie ien alle stichtingen en in- lellingen in de regio zijn voor- Jeur geniet. [Toch zei hij verheugd te zijn ft er nu toch een federatief menwerkingsverband zit aan I Apers - FOTODE STEM cor J. de boer Wat er voor de geestelijk ge handicapte moet gebeuren ligt volgens Don erg simpel: „Zorg op maat, zowel qua locatie als inhoud nauw aansluitend op de thuissituatie en geleverd op een zo efficiënt mogelijke wijze te gen zo gering mogelijke kos ten". Om dat te verwezenlijken is het volgens de vaste overtui ging van de gedeputeerde noodzakelijk dat alle zwakzin nigenzorgvoorzieningen per regio fuseren tot één regionale stichting zwakzinnigenzorg. In het kader van de samen werking zei Don het 'onbegrij pelijk' te vinden dat het initia tief van De Sterre voor de op vang van gedragsgestoorde licht geestelijk gehandicapten nog niet door de staatssecreta ris van WVC is gehonoreerd. Voorts pleitte Don voor een regionaal opnamebeleid. In zijn ogen moet in de toekomst de in stroom van geestelijk gehandi capten uit andere regio's wor den beperkt. Daarover is hij momenteel in overleg met zijn Brabantse collega. Tenslotte constateerde Don dat er op de sociale werkplaatsen steeds minder plaats is voor de geestelijk gehandicapte, omdat de nadruk er vooral komt te liggen op produktiviteit. Don is er voor te porren om een deel van het budget over te hevelen naar een regionale stichting zwakzinnigenzorg. „Hierdoor wordt enerzijds beschutte arbeid voor geeste lijk gehandicapten veilig ge steld en anderzijds de moge lijkheden voor dagbesteding op maat vergroot. Immers, zowel beschutte arbeid, de arbeids- therapie van De Sterre, als de activiteiten van de dagverblij ven ressorteren dan on één stichting. Ik zou dan ook een experiment op dit gebied in sa menwerking met de gemeenten en de rijksoverheid van harte toejuichen". Veel meer dan vroeger wordt nu op de kwaliteit van de ter keuring aangeboden beesten gelet Van onze correspondente AXEL - Traditiegetrouw is de tweede donderdag in de cember de jaarmarkt in Axel. En dit jaar werd die voor de veertigste keer na de oorlog gehouden. De markt is als echte handelsmarkt geboren, lichtte voorzitter B. IJsebaert toe, waarbij het vette vee dat uit de wei kwam hier door veel Hollandse kooplieden werd opgekocht en verder in het land geslacht om met kerst te consumeren. Door de veranderingen in de landbouw werd er minder vet vee op de makrt aangeboden. De kooplui speelden hierop in en zijn begonnen met de aanvoer van jong vee en fokvee. Door de verdere specialisatie in de veehouderij en het bewuster worden van de kwaliteit is het resultaat, goede dieren, op de markt te zien. Hoewel het voor burgemeester De Graaf de eerste keer is dat hij de opening van deze jaarmarkt verrichtte, concludeerde hij dat deze veemarkt toch net even iets anders dan anders is. Steunend op een ruime traditie is het een markt met een be stuur met toekomstvisie, aldus de burgemeester, die de organi satie alle lof toezwaaide: „Om ieder jaar zo'n evenement te or ganiseren is een goed bestuur nodig, waarbij een deskundige jury onontbeerlijk is, evenals een goede aanvoer van vee." De opkomst was ongeveer dezelfde als vorig jaar, verklaarde B. IJsebaert aan het einde van de jaarmarkt, waarbij zo'n hon derd beesten ter keuring werden aangebode. De kwaliteit van de dieren bleek bijzonder goed. Deze jeugdige bezoeker heeft al volop oog voor de dieren op de jaarmarkt. foto s de stem corj. de boer MIDDELBURG - De 45-jarige Axelaar H.F. brandde lelijk zijn vingers, toen hij tienduizend Belgische francs kreeg van zijn maat, die juist daarvoor een handel in nepklokjes met een Belg had afgesloten. De Belg zou het geld onder be dreiging hebben afgestaan. F. ging ervan uit dat de gift een 'vriendendienst' was, maar werd gisteren door politierech ter G. Nomes in Middelburg veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Desondanks hoeft F. niet meer achter de tralies. In fe bruari zat hij al in voorarrest, zodat er na aftrek geen straf meer overblijft. Officier van justitie R. Beau mont vond het heling en zag zijn eis ingewilligd. De vriend van F. maakte de Belg in totaal 25.000 francs afhandig. F. kreeg een deel omdat hij was meege reden. Deze verklaarde geen schuldgevoel te hebben, omdat hij op dat moment geen idee had dat het zaakje niet in de haak was. Nomes merkte op, dat F. al vaker was veroordeeld voor vermogensdelicten. F. zelf constateerde daarop boos: „Dus met andere woorden: eens een dief, altijd een dief". Zijn raadsman, E. Smit, zei dat de Belg het verhaal over de louche transactie heeft ver draaid. Er is geen enkel bewijs dat er van bedreiging sprake is geweest, sprak hij. Alleen de Belg zelf zegt dat F. wist dat Jan onze verslaggever EUZEN - Als kabel- wisie een nutsvoorzie- l T,eeuwen de tarieven en Fjsmitingsvoorwaarden pk zijn. IL^fcn de acht Zeeuws- Lï** «lleges van B en W„ fci D-7SleidinS van het voor- M-geld aan kabelex- Jtellen 1 beschikbaar te ■n* ^kent volgens de col- antat de drie kabelexploi- »Tl"lZeeland (NKM, Ca- katel>' rond de tafel Saan zitten om te be kijken hoe gelijke tarieven voor heel Zeeland mogelijk zijn. De Zeeuws-Vlaamse ge meenten vinden het onaccepta bel dat PZEM-geld beschik baar wordt gesteld voor inwo ners boven de Westerschelde. Het standpunt uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt door een brief aan de Raad van Bestuur van de PZEM duide lijk gemaakt. Het is de raad die stelde dat kabeltelevisie een nutsvoorziening is, net als gas, water en licht. Provinciale Sta ten van Zeeland bespreken vrijdag 16 december de PZEM- bijdrage aan Zekatel. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Tijdens een personeelsbijeenkomst in cultureel centrum De Speye zijn gistermiddag twee medewerkers van Zuid-Chemie koninklijk onderscheiden. Burgemeester J. van Rest van Sas van Gent speldde de zilve ren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op bij A. Apers uit Zuiddorpe en A. de Caluwé uit Sluiskil. Beiden zijn 40 jaar in dienst bij Zuid-Chemie. Apers trad op 10 september 1948 als 17-jarig bankwerker in dienst van het bedrijf. Hij is all-round mon teur in de elektrotechnische en meet- en regeldienst. „Zijn ja renlange ervaring, zijn ijver en betrouwbaarheid maken hem tot een zeer gewaardeerde me dewerker, die aan het bedrijf zeer goede diensten bewijst", aldus de voordracht van B en W. De jubilaris geeft leiding en mentorbegeleiding aan enkele medewerkers. De Caluwé is op 23 december 40 jaar in dienst. Hij is kraan machinist A, hetgeen wil zeg gen dat hij naast het vak van kraanmachinist tevens het on derhoud van deze kraan voor zijn rekening neemt. Daar naast houdt hij zich bezig met het opleiden en begeleiden van A. Apers-zilver nieuw personeel voor de funk- tie van kraanmachinist. Hij is tevens mentor van genoemde medewerkers. „Hij heeft het bedrijf steeds op uitstekende en vakkundige wijze gediend", al dus B en W. Behalve het koninklijk ere metaal ontvingen Apers en De Caluwé de gouden erepenning van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel, uit handen van hun directeur, K. Horstra. Dezelfde penning was er ook voor J. Geernaert uit Sas van Gent. Geernaert is eveneens 40 jaar in dienst van Zuid-Che mie. Hij begon destijds bij de Glasfabriek, toen de twee be drijven nog dezelfde 'moeder' hadden. Hij is wachtchef op de afdeling Expeditie en geeft lei ding aan een aantal medewer kers. Die groep variëert van 7 tot 18. Om persoonlijke redenen had Geernaert te kennen gege ven niet voor een koninklijke onderscheiding in aanmerking te willen komen. R. van Hecke uit Ertvelde (B) en J. Wattel uit Sas van Gent kregen de zilveren erepenning vanwege hun 25-jarig dienst verband. Burgemeester Van Rest sprak tot alle jubilarissen: „Het is niet alleen belangrijk voor het bedrijf, maar ook voor de gemeenschap waarin u leeft. U hebt jarenlang geholpen bij de opbouw van de samenleving en vormt daarmee de pijlers, de stabiele factoren die we nodig hebben." A. de Caluwe - zilver .FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever WOENSDRECHT - Op de vliegbasis Woensdrecht zijn gistermorgen elf vredesac tivisten opgepakt. De activisten verklaarden een soort open dag op de basis te houden om te controleren of de besluiten van het INF-ak- koord, dat gisteren precies een jaar geleden overeen werd ge komen, zjjn uitgevoerd. De activisten hadden zich toegang tot de basis verschaft door gaten in het hek te knip pen. Zij zijn opgepakt door pa trouilles van de Luchtmacht Bewakingsdienst en overge dragen aan de marechaussee. Vijf activisten kwamen de basis aan de noordzijde op. Drie van hen werden vlakbij de plaats waar in het hek was ge knipt door een patrouille in de kraag gegrepen. Een derde ac tivist, die op de fiets naar de Noord-poort reed, is eveneens door een patrouille aangehou den. Een vijfde persoon is vol gens de activisten met even groot gemak de basis af- als opgefietst. Zeven activisten kwamen even voor half elf de basis op aan de kant waar de bunkers staan die bestemd waren voor stalling van kruisvluchtwa- pens. Zij hadden aan de noord zijde van dit complex in het hek geknipt. Met enorme mo kerhamers probeerden vier mensen een bunker in elkaar te hakken. De anderen hingen een spandoek op. Op een bunker werden de leuzen 'Stop kern wapens' en 'Nooit meer' ge schilderd. De zeven activisten zijn vrij snel opgepakt door een patrouille. het geld niet deugde. In het we reldje van de 'vrije jongens' ko men vriendendiensten wel va ker voor, betoogde hij, zodat het voor F. niets ongewoons hoefde te zijn. Smit vroeg daarom vrijspraak, temeer om dat het geld al weer is terugge geven. Hij kreeg echter niet zijn zin. A.S. uit Middelburg (33) kreeg van Nomes duizend gulden boete aan zijn broek. Samen met J. van B. uit Koudekerke, maakte hij een 77-jarige be jaarde uit Oostburg 3800 gul den afhandig door een truc met girocheques. Van B. wist de man zover te krijgen dat deze in januari negentien cheques ondertekende. S. werkte wei eens in Van B's groentehandel, en kreeg daar nooit voor be taald, luidde het verhaal van S. Hij mocht van Van B. de che ques voor tweehonderd gulden per stuk op zijn eigen naam verzilveren, en zelf duizend gulden houden. S: „Ik vond dat wel een beetje vreemd, maar vroeg verder niets. Ik dacht, dat zijn mijn zaken niet". De zaak kwam aan het licht toen een neef van de bejaarde man, die inmiddels weer was hersteld van zijn ziekte, S. op belde. S. verklaarde alles in middels te hebben terugbe taald. Omdat hij niet zeker wist of de laatste vijfhonderd gulden ook waren overge maakt, nam Beaumont in zijn eis op, dat dit bedrag binnen twee maanden terug moet zijn. De bejaarde man zou gezegd hebben, dat S. het laatste deel van het geld mocht houden, maar Beaumont vond dat zeer ongeloofwaardig. Nomes ge loofde echter wel, dat het giro strookje dat S. toonde, bewees dat alles terug was betaald. De 22-jarige J.K. uit Bergen op Zoom moest voorkomen voor een inbraak in St. Anna- land waarbij hij voor zesdui zend gulden vis stal en twee ge vallen van illegaal mossels spitten. Nomes veroordeelde hem tot zeshonderd gulden boete en drie weken voorwaar delijke gevangenisstraf, met een proeftijd van twee jaar. Van onze correspondent Tijdens dit spreekuur kunnen ondernemers te recht met allerlei vragen op het gebied van be drijfseconomie, juridische vragen, personeel en ruimtelijke ordening. Startende ondernemers kunnen er terecht met vragen over hun (op te stellen) ondernemings plan. Het spreekuur is iedere derde woensdag van de maand vanaf 14.00 uur. Afspraken moeten worden gemaakt via het secretariaat van het NCOV-West, telefoon 070-992722.

de Stem | 1988 | | pagina 9