Een scheurtje in een appelschil Gorbatsjov verovert New York met troepenvermindering Opstand is voor Palestijnen manier van leven geworden even. UITBLAZEN OVERLEG W 'Deetman m Tweede Kami met lastenvei de Stem com Nieuwe ijstijd ARMENIE LIGT IN GEVOELIGE AARBEVINGSGORDEL Hulp geboden WIM KOCK DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 9 DECEMBER 1988 e JDESTEMi RUIM 300 DODEN NA JAAR OPSTAND IN DOOR ISRAËL BEZETTE GEBIEDEN nflSTEM BINNENU DAT was weer even schrikken geweest, een paar weken gele den. Met de bossen was het véél erger gesteld dan men tot dan toe had ge dacht. Tot wat 'men tot dan had gedacht' behoor den vast en zeker de be vindingen van het ministerie van Landbouw, dat jaarlijks het zieke bos de vinger aan de pols houdt, om het zo maar te zeggen. Het ministerie laat elk jaar de gezondheidstoestand van de groene patiënt onder zoeken en uit de kolommen cij fers blijkt dan hoe het ziekte beeld zich ontwikkelt. Ik was meer dan gewoonlijk ontvankelijk voor het bericht omdat ik nog kort tevoren op de televisie een groepje bos- vrienden in de weer had gezien met versgezaagd hout van ge zonde bomen. Daarmee over dekten ze een stukje bos, ergens in Brabant. Ter bescherming van de bomen tegen de zure re gen, zeiden ze. Dat had diepe indruk op mij gemaakt, hoewel mijn alter ego, achterdochtig als altijd,, fluisterend had ge vraagd of ik dacht of het een boom (of ons!) iets zou uitma ken of hij moest sterven door de regen of door te worden om gehakt en verzaagd tot plan ken, balken en latten, om een paar lotgenoten te sparen. De onheilstijding dat het véél erger was, leek te worden bevestigd door mijn eigen be vindingen in het minimilieu, te midden waarvan ons huis staat. Het gazon zit al jaren onder het mos, maar nu was ook het ro-. zenperk ermee bedekt. We kon den het er zo afrapen. Tussen de vaste planten in de border achter het huis groeiden de hele zomer weelderige pollen mos die nu, door de kou zeker, weer beginnen in te zakken en ook gemakkelijk opgeraapt kunnen worden in het kader van de na- jaarsschoonmaak, waar ik he laas nog niet aan toe ben geko men vanwege het vele zure re genen. Mos wijst op vefcurig, zo heb ik uit tuinboeken geleerd en bij de Boerenbond bevestig den ze dat graag als ik om een zakje kalk kwam. In geen van beide tuinen die ik in de afgelo- >en twintig jaren heb 'bewerkt' ieb ik ooit eerder zóveel mos aangetroffen als dit jaar. Lo gisch dat je lekenverstand dan zegt dat het van de zure regen komt. Het hééft immers erg veel geregend, vorige winter en afgelopen voorjaar en zomer. Ik schrok dus wel, maar keek er tegelijk niet zo van op, toen ik vernam dat het met de bossen veel erger was dan men tot dan toe had gedacht. Maar wat lees ik nu? Het ministerie van Landbouw heeft de uitslag klaar van het onder- zoek-1987. Daaruit blijkt dat er ten opzichte van 1986 weinig of geen achteruitgang was. De dennenstand was zelfs weer heel wat opgefleurd. Vier jaar geleden was nog maar 34 pro cent van de grove den gezond genoeg om lang en gelukkig voort te leven, vorig jaar was dat al weer 70 procent. Het dubbele! Dit was mede het ge volg, meldt het ministerie, van de 'voor de meeste boomsoor ten gunstige - en hier ging voor een halve seconde mijn lamp uit - weersomstandigheden van de afgelopen tijd'. Is al die zure regen dan toch ergens goed voor geweest?, vraag je je dan af. Niet dat het nu allemaal op eens meevalt. Minister Braks spreekt van „ernstig maar sta biel". Ernstig dus, maar dat klinkt, gesteund door cijfers, toch anders dan „veel erger dan we tot nu toe hadden gedacht". Wie braaf volgt wat de krant bijna dagelijks aandraagt aan nieuws en meningen over mi lieu, zure regen, mest, zinkende gifcontainers, drieweg-katalisa- tors, 'autorijden moet duurder' (Smit-Kroes), 'auto kan vol gend jaar goedkoper (Alg. Dag- bi. van gisteren), het dode ven op de vergrassende heide; wie dat allemaal in dagelijkse por ties tot zich neemt, ziet al lang van de stervende bomen het aangetaste bos niet meer. Het milieu lijdt aan de mens. Dat is duizenden jaren geleden begonnen toen de mens ophield met jagen en boer werd. Toen maakte de mens zich los uit het landschap om het voortaan naar zijn hand te zetten. Dat is hij blijven doen. Hij doet het nog, of hij nu boer is of milieu-activist, minister van verkeer en waterstaat of autoforens, projekt-ontwikke- laar of dagkampeerder. Het probleem is ook eigenlijk niet de spanning die bestaat tussen de verschillende ideeën die de mensen hebben over het beheer van het landschap, maar het feit dat er sinds de laatste ijstijd zo ontzettend veel mensen zijn gekomen, in het bijzonder ook op het krappe oppervlak dat Nederland heet. Ik denk eerlijk gezegd ook niet dat 'goed' komt met 'ons milieu'. Het zal gemakkelijker blijken te zijn om onder de eve naar de vernietiging van het re genwoud te doen staken en in Afrika de opmars van de woen- stijnen te stuiten, dan in de ver stedelijkte gebieden van de we reld de druk van de mens op het milieu meer dan mondjes maat te verlichten. Het milieu, het landschap, zal blijven ver anderen. Net zo lang tot een nieuwe ijstijd grote delen van de aarde weer schoonschraapt en de mensheid drastisch uit dunt, zodat als het ijs zich te rugtrekt, alles weer opnieuw kan beginnen. Met jagen en vissen en noten en bessen pluk ken. Als die ijstijd nog deze win ter begint, kan het wel ander half miljoen jaar duren eer er een nieuwe Nijpels opstaat om de jagers ervan te weerhouden boer te worden. imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiirë Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of f 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnlfrolfltioc Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447. NCB rek,230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Paul de Schipper DE aarde is een appel met hier en daar een weke plek of een scheurtje. En het zijn die zwakke plaatsen waar de aarde haar span ningen ontlaadt. Dit keer liggen er Armeniërs onder het puin van hun hui zen. Het zijn niet de eersten, het zullen niet de laatsten zijn. We sturen raketten naar de maan en naar Mars, maar onze eigen planeet hebben we nog steeds niet onder controle. Wij Nederlanders hebben er niet zoveel last van omdat de schepping ons voorzag van een natuurlijke schokbreker van blubber. Miljoenen men sen echter leven voortdurend met de angst dat op een dag de aarde gaat trillen, dat op een dag hun huis instort. Een aardbeving wordt doorgaans veroorzaakt door verschuivingen in de bovenste lagen van de aardkorst. Die verschuiving ontstaan door temperatuurverschillen. Eigenlijk is een aardbeving een ontlading van geologische stress. De buitenschil van de appel die aarde heet koelt steeds meer af. In het binnenste van onze wereldbol gloeien gassen en gesteenten. Door de afkoe ling krimpt de aardkorst, ter wijl het binnenste deel door warmte uitzet. Op een ongelukkige dag zoeken die spanningen zich een uitweg via het zwakste punt in de schil. De aardkorst is opgebouwd uit een aantal bewegende stukken, ook wel schollen ge noemd. Die schollen dragen de werelddelen op hun rug. Ze bewegen zich langs zoge naamde de breuklijnen. Langs die lijnen, de aardbe- Een flatgebouw in Armenië leunt gevaarlijk naar één kant na de aardbeving die deze republiek heeft getroffen. fotoanp vings gevoelige gordel, doen zich vrijwel alle aardbevin gen voor. Armenië ligt in een aardbe vingsgordel die zich uitstrekt vanaf de Middellandse Zee, via Klein-Azië, Iran, China en Noord-India naar Indonesië. Als het om aardbevingen gaat horen we door de eeuwen steeds diezelfde namen. De eigenlijke aardbeving is een schoksgewijze ontlading van opgebouwde spanning in de gesteenten. De plek in de aardkorst, waar die beving zich met de grootste kracht voordoet - heet het hypocen- trum. Dat hart van de beving kan soms tot 700 kilometer diep liggen. Jaarlijks vinden er een miljoen bevingen en trillingen van de aarde plaats. Gemiddeld registreren seis mologische instituten één flinke aardbeving per uur. Daarbij is het een geluk voor de mensheid dat het grootste deel zich beperkt tot de zeebodem. Slechts twee tot drie van die bevingen richt verwoestingen aan in be woonde gebieden. Ondanks het naar verhouding kleine aantal rampzalige aardbevin gen zijn er de afgelopen 400 jaar naar schatting 18 miljoen mensen door gedood. Armenië eist nu een tol van, voorlopig, 'vele tienduizenden slachtoffers', maar uit de ge schiedenis van China zijn aardbevingen met 1 miljoen doden bekend. Al eeuwenlang is het gebied tussen de Kaspi sche en de Zwarte Zee het to neel van hevige aardschok ken. In 1840 viel een aardbe ving in oost-Turkije, even westelijk van het huidige rampgebied, samen met een uitbarsting van de vulkani sche berg Ararat. Britse diplomaten die kort daarna op inspectie gingen langs verwoeste steden en dorpen kwamen in Istanbul terug met het onwaarschijn lijke verhaal dat door die aardbeving de ark van Noach tevoorschijn was gekomen. Ze maakten melding van 'een grote bootachtige houten structuur onder aan een steile rots". Zo zorgde een aardbe ving voor een vermeende her ontdekking van de ark van Noach. Onder Nederland heeft de woede van de aarde zich nog nooit echt ontladen. Van de aardbevingen die we hier hebben gevoeld lagen de epi centra in het zuiden en oosten van ons land. Nederland kan echter een stootje hebben. De sterkste schok uit onze geschiedenis deed zich voor in novembe 1932: 4,3 op de schaal var Richter. Er sneuvelden slecht enkele fabrieksschoorstenen In de nacht van 19 op 20 fe bruari 1971 trilde de aarden Limburg. Klokken hielden met tikken en het water kl ste uit de aquariums. Seismografen in De Bilt re- gistreerden 3,5 op de g van Richter. Twaalfhonderi kilometer zuidelijker, noord-Italië sloeg de mi echter uit tot 6,9. In de nacht van 7 op 8 no vember 1983 kregen veel Bra banders en Limburgers wat raar gevoel tijdens hur slaap. Opnieuw beefde 1 aarde, maar het bleef bij een Wat goedmoedig schudden rammelende kastdeuren Hier en daar viel een slapende par kiet van z'n stokje. De kans dat er zich in Ne derland een flinke beving bijvoorbeeld 6 of 7 op dt schaal van Richter wordt ge schat op een keer in de tien duizend jaar, een kanspercen tage dat gelijk is aan hel overstromingsrisco van de meeste van onze zeedijken SOVJETLEIDER Michail Gorbatsjov heeft het Wes ten woensdag verrast met de aankondiging dat zijn land afscheid wil nemen van de wapenwedloop en zijn strijdkrachten eenzij dig met een half miljoen man zal inkrimpen. In het Westen is positief gerea geerd op de rede van Gor batsjov voor de Verenigde Naties, waarin hij ook be loofde dat de Sovjetunie 5.000 tanks en 50.000 solda ten zal terugtrekken uit de Oosteuropese landen. De Amerikaanse president, Ronald Reagan, zei dat Gor batsjov met deze stap geschie denis zal schrijven, als hij zich eraan houdt. Ook George Bush, die op 20 januari zijn intrek neemt in het Witte Huis, liet zich positief over het besluit uit. Maar hij waar schuwde wel dat de Sovjet unie ook na de troepenver mindering nog steeds een overwicht op het gebied van de conventionele strijdkrach ten zal hebben. In NAVO-kringen in Brus sel, waar de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken George Shultz zijn NAVO- collega's donderdag over de besprekingen tussen Reagan, Bush en Gorbatsjov inlicht, werd gesproken van een 'stap in de goede richting'. Terwijl het Westen de stap verwelkomde, waren er aan wijzingen dat de door het Po litburo gesteunde reductie van de conventionele strijd krachten in militaire kringen -in-de Sovjetunie op verzet is gestoten. De woordvoerder van het Sovjetministerie van buitenlandse zaken, Gennadi Gerasimov, onthulde in New York dat de stafchef van de Sovjetstrijdkrachten, maar schalk Sergej Achromejev, onlangs om 'gezondheidsrede nen' met pensioen is gegaan. Gerasimov ontkende dat het aftreden van Achromejev, die in 1983 Nikolaj Ogarkov op volgde nadat een Zuidkore- aans verkeersvliegtuig boven de Sovjetunie was neerge schoten, samenhing met de door Gorbatsjov aangekon digde troepenvermindering. Maar hij sloot niet geheel uit dat 'verschillen van opvat ting' een rol hadden gespeeld bij het vertrek van Achrome jev. In zijn toespraak tot de Verenigde Naties, waarmee hij een uitbundig applaus oogstte, riep Gorbatsjov ver der op tot een staakt-het-vu- ren in Afghanistan per 1 ja nuari volgend jaar en vroeg hij om de oprichting van een VN-vredesmacht, die op het bestand zou moeten toezien. Voorts zei Gorbatsjov dat zijn land bereid is de armste ont wikkelingslanden honderd jaar vrij te stellen van het be talen van rente en aflossing over hun schulden en be paalde landen zelfs hun schuld kwijt te schelden. Beide zijden toonden zich ingenomen met de ontmoeting die Gorbatsjov met Reagan en Bush had op Governors Island in de haven van New York. Bush vertelde dat hij de Sov jetleider had gezegd dat hij wat Reagan heeft opgebouwd wilde voortzetten. Hij zei dat de Sovjetleider er begrip voor had dat hij doordat de Ver enigde Staten juist in de over gangsfase van de regering- Reagan naar de regering- Bush zitten, geen zaken met hem kon doen. President Reagan leek enigszins aangedaan door de afscheidsontmoeting met Gorbatsjov met wie hij vijf topontmoetingen heeft gehad. De twee presidenten namen uitgebreid afscheid van elk aar voordat Gorbatsjov in zijn zwarte Zil-limousine stapte en vertrok. Samen met zijn vrouw Raisa maakte Gorbatsjov een rondrit door de hoofdstad van het wereld- kapitalisme. Op weg naar het centrum stapte Gorbatsjov even uit de auto om handen te schudden met enkele ver baasde omstanders. „Vertel de New Yorkers hoe dankbaar wij zijn", zei Gorbatsjov tegen een aantal mensen op het dak van het World Trade Centre. Shultz vertrok na de 'mini- top' op Governors Island met een naar Brussel, waar hij de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-landen over de gesprekken met Gor batsjov zal inlichten Met de beloofde troepenverminde ring komt Gorbatsjov enigs zins tegemoet aan de NAVO- landen, die al j aren klagen dat de Sovjetunie een enorm overwicht heeft op conventio neel gebied. Volgens Gorbatsjov zal het naar schatting 5,3 miljoen man sterke Sovjetleger met 500.000 man worden inge krompen. Verder zullen er 10.000 tanks verdwijnen, waarvan 5.000 uit de Oosteu ropese landen, alsmede 800 gevechtsvliegtuigen en 8.500 stuks -artillerie. Gorbatsjov zei verder dat de overgeble ven troepen zullen worden gereorganiseerd en een 'de fensieve' opzet zullen krijgen. Volgens Sovjetwoordvoer der Gerasimov wil Gorbats jov met de maatregel laten zien dat de Sovjetunie niet als een bedreiging moet worden gezien. „Wij zijn bezig de in het Westen heersende mythe over een Sovjetdreiging te on dergraven", aldus Gerasimov. „Door middel van daadwer kelijke stappen laten wij zien dat er geen Sovjetdreiging is". Gerasimov zei dat het om een opstelling gaat die door het hele Sovjetvolk wordt, „omdat de gelden zul len worden besteed aan economie die niet in een al Ie goede staat verkeert". Gorbatsjovs voorstel om een vredesmacht van de VN te sturen naar Afghanistan, waar de Sovjetunie de terug trekking van haar troepen voortdurende aanvallen van de door de VS gesteunde isla mitische opstandelingen tij delijk heeft gestaakt, geen enthousiast onthaal van de Amerikaanse regering. Shultz zei weinig te voelen voor het voorstel van Gor batsjov per 1 jaunari een be stand af te kondigen in hel land in afwachting van vorming van een regering van nationale eenheid. „Ik denk niet dat de partijen het erover eens zullen worden dat zij controle houden over hel grondgebied dat zij nu heb ben", zei Shultz. „Het Af ghaanse volk accepteert alge meen gesproken niet dat het marionettenbewind (de door de Sovjetunie gesteunde rege ring in Kabul -red.) het recht krijgt bepaalde delen van land te houden".(ANP) Van onze redactie buitenland VANDAAG is de Pales tijnse opstand in de door Israël bezette gebieden precies één jaar oud. De tol van deze 'intifada': 329 Palestij nen zijn in de strijd omgekomen, naar schatting 10.000 mensen raakten gewond en 20.000 anderen werden gearres teerd. Volgens gegevens van het Is raëlische leger zitten op dit moment nog 5.500 Palestijnen gevangen. Op 9 december '87 braken in de Gazastrook grote demon straties uit. Aanleiding was een auto-ongeluk waarbij drie Palestijnse arbeiders in het vluchtelingenkamp Jaba- liya werden gedood en 27 an deren gewond. Door Gaza ging het gerucht dat het onge luk opzettelijk door de chauf feur van een Israëlische vrachtwagen zou zijn veroor zaakt. Bij de controlepost Eres, de ingang tot de Gaza strook, was de wagen ingere den op naar huis terugke rende Palestijnse arbeiders. De chauffeur zou een vriend zijn van een Israëli die een paar dagen eerder in Gaza- stad was vermoord. „Voor de Palestijnen is de intifada in dit jaar het enige alternatief geworden om al hun energie op te richten", zegt Ibrabhim Karin, de hoofdredacteur van het Pa lestijnse persbureua PPS dat sinds 30 maart op last van de Israëlische autoriteiten is ge sloten. De revolte tegen de Israëli sche overheersing in de be- Palestijnse vrouwen roepen om vrede. zette gebieden leidde sinds 9 december vorig jaar tot een spiraal van verzet en harde onderdrukking door het Is raëlische leger. Ook de econo mische schade is enorm. Vol gens niet-officiële schattingen is het bruto nationaal produkt van de bezette gebieden met een derde gedaald. Stakingen, uitgeroepen door de leiding van de opstand, en 134 dagen van uitgaansverboden, opge legd door het Israëlische le ger, hebben de inkomens in de Gaza-strook sterk doen dalen. Als vergelding tegen de pro testen is de uitvoer van pro- dukten uit de bezette gebie den, zoals vijgen, druiven, ro zijnen en olijfolie, verboden of beperkt. De Israëlische soldaten wisten aanvankelijk niet goed hoe zij op de straatterreur van stenen en molotov-cocktails moesten reageren. Zij waren voorbereid op oorlogvoering en niet op rellenbestrijding. - foto kadir van lohuizen Het leger heeft in de loop van dit jaar zijn taktiek aange past. De onzekere reacties van de militairen in december en januari op massabetogingen en golven van demonstranten maakte plaats voor een har der, sneller en meer aggres- sief gebruik van traangas, knuppels, grindkanonnen en plastic kogels om de onrust te bestrijden. Hoewel het aantal dode lijke slachtoffers door de nieuwe manier van optreden is afgenomen, nam het aantal gewonden juist sterk toe. In april vielen de meeste dode lijke slachtoffers, maar in no vember raakten de meeste Palestijnen gewond. De hulp organisatie van de VN voor de Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) telde in die maand 248 gewonden. De verwondin gen waren veroorzaakt door Israëlische kogels, aldus de organisatie. Vooral het gebruik van plastic kogels leidde tot inte- nationale kritiek. Ook de Europese Gemeenschap pro testeerde bij de Israëlische re gering. Een bezoek van pre mier Lubbers en minister van den Broek werd uitgesteld wegens de situatie in de be zette gebieden. Officeel heette het dat het niet mogelijk was bezoekdata te vinden, die beide landen pasten en het be zoek werd naar juli verscho ven. Tijdens zijn verblijf in Is raël uitte de Nederlandse pre mier kritiek op de Israëlische politiek in de bezette gebieden en vroeg zich af of daarmee de veiligheid van Israël gediend werd. „De status quo kan niet voortduren", aldus Lubbers. Kritiek kwam er ook van een speciale werkgroep van de Internationale Commissie van Juristen die in een rap port vernietigende conclusies verbond aan het Israëlische optreden. In het 335 pagina's tellende rapport werd aange voerd dat maatregelen als economische sancties, de langdurige sluiting van scho len en het verbieden van plaatselijke organisaties nog negatievere effecten hebben gehad dan het misbruik van geweld. „De bewering dat on wettige incidenten uitzonde ringen op de regel zijn, kan niet staande worden gehou den in het licht van een over vloed aan gedocumenteerde voorbeelden", aldus het rap port. De werkgroep meldde dat het Israëlische leger ruim 17.000 Palestijnen heeft geïn terneerd, veelal na processen die nog geen tien minuten hebben geduurd. Onder de ge vangenen bevinden zich 4.000 personen die op grond van de noodtoestand zonder proces een half jaar of langer wor den vastgehouden. Israël zelf is verdeeld over de toekomst van de bezette gebieden. De verkiezingen le verden geen duidelijke win naar op, hoewel het aanneme lijk is dat Israël geregeerd zal worden door het rechtse Li- kud-blok en kleine rechtse en religieuze partijen. Likud wil de bezette gebieden slechts autonomie toestaan en meer nederzettingen in de bezette gebieden. De kleine rechtse partijen zijn radicaler en wil len of de 'transfer' van de Pa lestijnen uit bezet gebied naar de Arabische buurlanden of annexatie. Harder optreden in de bezette gebieden achten zij in ieder geval nodig. Andere Israëliërs zijn van mening dat de intifada de si tuatie ingrijpend veranderd heeft. Zij zijn bang dat het le ger gedwongen wordt op te treden als buitenlandse bezet tingsmacht. Zo'n 49 Israëliërs zouden geweigerd hebben dienst te doen in de bezette gebieden, omdat zij zich ver zetten tegen het optreden van het leger tegen de burgerbe volking. Ook de Israëlische econo mie ondervindt schade van het 'oproer', zoals de staats omroep in Israël de intifada noemt. Het wegvallen van af zetmogelijkheden voor Israë lische produkten in de bezette gebieden heeft Israël naar schatting 1,4 miljard dollar (2,8 miljard gulden) gekost. De Centrale bank van Israël maakte in september bekend dat vooral het toerisme, de bouw en het zakenleven schade hadden door de intifada. Het wegval len van de arbeidskracht va» de Palestijnen uit de bezette gebieden speelde daarbij eer belangrijke rol. De Palestij nen gaven gevolg aan sta- kingsoproepen van leiden van de opstand en bleven weg van hun werk. Uitgaansver boden en arrestaties deden de rest. De Bank constateerde te vens dat de verlenging van de dienstplicht wegens de onrust tot een verlaging van de pro ductiviteit in Israël had leid. De ongelijke strijd van lestijnse jongeren, die niet weken voor de goedbewa pende Israëlische soldaten, heeft de Palestijnse zaak meer sympathie en zeker meer aandacht opgeleverd dan twintig jaar van terroris tische acties, vliegtuigkapin gen en aanvallen op Israëli sche burgers. Het Nationale Leiderschap van de intifada in de bezette gebieden had voor de Pales tijnse Nationale Raad (PNR het parlement van de Pales tijnen) bijeenkwam in Al giers, een beroep op het parle ment gedaan de opstand te vertalen in praktische por tieke stappen. Een zegsmf1 die dichtbij de ondergrond;5 leiding staat, zei: „De intifada heeft doelen nodig, die op wel naar het uiteindelij ke doel ge realiseerd kunnen worden. V1 nadruk moet verschuiven va» acties op straat naar acties OP diplomatiek terrein. Wij kW' nen ons niet veroorloven ®j het aantal slachtoffers blip toenemen. Het leiderschap®1 geen levens of geld en". Van onze verslaggever DEN HAAG - Nederlan ders zijn een vrijgevig volkje. Jaarlijks wordt veel meer dan een miljard gulden ingezameld voor allerlei goede doelen en daarmee scoort ons land, met Scandinavië en West- Duitsland, internationaal gezien zeer hoog. Dat zei A. van Emden, voor malig directeur-generaal van het Nederlandse Rode Kruis, gisteren tijdens een studiedag Acti W8 *t*. DEN HAAG (ANP) - De voorst, in 1989, gericht op het behoud minima, zullen een meerderheid werven. Het betreft verhoging van de kinderbijslag en het ten be hoeve van de uitkeringsgerech tigden beschikbaar gestelde vl bedrag van 200 miljoen gulden. Ook het voorstel tot bevriezing van het wettelijk minimum loon in 1989 zal door de Kamer worden goedgekeurd, zij het dat daarvoor minder steun te vinden is. sjj De oppositiepartijen PvdA, D66, PPR en PSP lieten don derdag weten niet te kunnen instemmen met dit voorstel, dat er op is gericht de loonkos- u. tenontwikkeling in de sfeer g( van de minima af te remmen De meeste fracties hadden weinig bewondering voor de manier waarop de kinderbij slag wordt verhoogd. Het gaat al m feite om een opslag op de kinderbijslag, bedoeld om de koopkracht van gezinnen met vi kinderen niet achterop te laten oi raken als gevolg van de invoe- fing van een nominale premie m de ziektekostenverzekering. Met deze opslag wordt de kin- ir lerbijslagregeling onnodig in- W, gewikkeld, betoogden de p; DE WERKELIJKE OMVANG van de 8*®?. maar gezien de schattingen eenduizenden - mag met zeker "ae, Sovjetrepubliek Armenië een speeld. Het noodlot bepaalde dat het drama ia.vü1?nt dat de Russische partijleid cm: spraak hield tot de Algeme en gde Naties. „i, 2,plaats van het verdiende applat Urin eplannen.isdesecretaris-gen vnürtw ereisd naar het getroffen ge ;urend 'n het nieuws is geweer a etnische groeperingen. Fpn?rnand za' Gorbatsjov zijn vroei !der van een natie hoort er t( d„ '9 heeft. Maar Armenië heeft op dp ?a9etwijfeld hoopgevende en int oeiangrijkste man van de Sovjetu oio.°oral de westerse wereld - rra staan ziin welvaart - kan niet v irionill Hulpverlening moet eigenlijk vrx?rn eën heen reiken, maar de de ri^ar?el'ik door toedoen van Gort Do a anden tot extra inspanninge tinn m S.rikaanse president Ronalc leefd i Gorbatsjov dat de wereld van verlengde daarvan kan WnrJ^menwerking voor het zwaar WOrden gebracht.

de Stem | 1988 | | pagina 2