t het doen ider wijn Zuinig de donkere dagen door met een spaarlamp Leg de decemberdagen met uw camera vast ZIJDE, KANT, FLUWEEL EN SATIJN ZIJN ERG GEWILD F«,,prkj" t»* m" "ZZfL té STEM CONSUMENT VRIJDAG 9 DECEMBER 1988 I Gewaagd, maar vooral gekleurd, zo ziet de feest- Imode er uit. De vrouw, die in feeststemming is, wil [schitteren en in het middelpunt van de belangstel- staan. Zijde, kant, fluweel en satijn scoren g in de feestmode, omdat het stuk voor stuk |sloffen zijn, die een zekere rijkdom uitstralen en I dus uitermate geschikt zijn om in te feesten. [Het accent bij de feestkleding ligt op de schouder- [lijn: veel strapless, diepe decolleté's en grote kra- Ook veel korte jasjes, die bij voorkeur worden [gecombineerd met de wijde broek a la Marlène lietrich. En er is ook weer veel vraag naar het korte jurkje a la Audrey Hepburn. Het past alle- Imaal in de retro-trend. Hoofdkleur voor feestmode [blijft zwart. Toch is een tendens waarneembaar [naar andere kleuren, zoals groen en dieprood, [maar ook paars. Keus Prijzen Actie Sterfilter n o <-M i *1-1- •r\iaryr*-» rmn i-r/T S3 Marlisede Jong en kunnen drogen in de najaars- fotog. uenhm iet overal hetzelfde. In het noor- gehouden. Crozes Hermitage is it dan ook duurder. Hoeveel is I te Rhönegebied is alles normaal er minder Cötes du Ventoux en rolg van meeldauw. Wat verdei moesten de boeren constateren e wijngaarden waren gekomen ndsezee oostelijker gelegen Lan- is evenmin het geval in de Pro. n Nimes overigens hebben op de I gehad. Loire kenmerkte zich eveneens aliteit is een van de beste van de injou heeft hier te kampen i kwart minder van zijn. Maar dal rijk meer, omdat wij deze zoele den vooral naar Nederland werd is geoogst, staat men hier toch te erbest en kan vergeleken worden In Frankrijk is de Elzas de win- jkse wijnopbrengst kent van 31 iljoen hectoliter geoogst. Meel- koudegolf in juni hebben vooral 6 minder), Navarra (50% min- Valdepenas (30% minder). In t het in het voorjaar en in de zo- er in de gebieden Jerez, Rioja, O. (Denomination de Origen ava, de meestal voortreffelijke naakt wordt volgens de Cham- wonnen wordt in het noordoos- j bleef van rampen gevrijwaard, er in prijs worden verhoogd, óók de oogst toch uitstekend was. dat de oogst over het algemeenl irengst 10% onder die van vorig I tllen veel (niet alle!) wijnen zijn I lelft van de oogst verloren ging, evolg. De druiven zijn op kwali- st in het Portgebied langs del nste sinds mensenheugenis (1(1% bied ten noorden van de Douro |is maar heel weinig wijn. Vooi| >g mee. delijk zijn. Alleen op Madeira1 :n. Er is sprake van een mooie oeveelheden. Die wijn houdt de- door December is de feestmaand bij uitstek. Etentjes met Kerstmis, partijtjes rond Nieuwjaar. En daar hoort feestelijke kle ding bij. Een toenemende tendens en I daarom scoort feestmode steeds hoger. I Sinds een paar jaar is de trend aan de gang om je I Mfr helemaal te kleden voor dergelijke gelegenhe- I Niet gewoon goed gekleed, maar speciaal ge- I Ueed. In feestelijke stoffen met bijpassende acces- I soires, zoals ceintuurs, kralentasjes, lange kanten I handschoenen, voile sjaals, pochets, ja zelfs hoedjes Let voile. [je feestelijk aankleden is dus mode geworden, iaai het is een niet op zichzelf staande gebeurte- luis, Je kleden voor diverse gelegenheden is in. For meel voor het werk als het werk formeel is natuur lijk, sportief voor sport en vrije tijd en feestelijk |voor een feest. ode-speciaalzaken, modewarenhuizen en textiel- i kledingsupers bieden nu een ruime keus aan I feestkleding. Voor elke smaak en voor ieders bud- 1 is er wel wat moois te koop. Voor de een zal dat I een echte cocktailjurk of smoking zijn, voor een I ander een glanzende rok-blouse-set of een modieus I zes-knoops pak. En weer een ander zal de voorkeur >en aan een feestelijk zwart rokje met daarop I een fraaie trui of blazer-combinatie. Het is maar I waar je van houdt en wat je portemonnee toelaat. Bovendien kunnen accessoires complete wonderen verrichten. Ze zijn er in overvloed en niet alleen Ivoor vrouwen, ook voor mannen. Voor mannen, die een pak haten en een smoking toch te gekleed I vinden, zijn is er de 'butterfly' oftewel vlinderdasje, y-shirt, pochet of gedessineerd vest met goud- lof zilverdraad. Ze kunnen een doodgewoon pak of een gewone broek een schitterende feestelijke [outfit geven. [Schitteren Kinderen Ipvallend is dat ook kinderen meedoen aan de feestvreugde. In Nederland was het jaren geen ge- raonte om kinderen voor een feest aan te kleden. [Op het ogenblik blijkt dat jongeren en kinderen iet erg leuk vinden om zich aan te kleden voor iets lleestehjks. Als er iemand in de klas jarig is en er (ordt een partijtje geven, dan willen kinderen iets cht feestelijks aan. anderen kunnen eruit zien als prinsjes en prinses door kanten- en strokenbloesjes, rokken met toge tailleband en feest-vestjes. lij textiel- en kledingsupers concentreert de feest- tode zich traditiegetrouw rond Kerstmis, Veel tode-speciaalzaken, maar ook enkele modewaren- luizen, hebben feestmode inmiddels als vast on- lerdeel in hun totale collectie opgenomen. Geble- Feestmode scoort hoog Zwart satijnen broek - links - met daarop een blouse in de kleur fuchsia. Kort jasje op een Dietrichborke. j foto kien schouders. Strapless jurkje met schootje, in zwart maar ook in paars. ken is, dat veel consumenten en dat zijn in niet ge ringe mate de jonge avantgarde en nieuwe klassie kers zich ook feestelijk kleden voor gewoon een avondje uit naar restaurant, concertzaal of schouw burg. foto foxy fashion Toeg geoogst. Eind oktober kon iltaten na een uitstekende zomer I vel het mostgewicht geringer is j 76, is het toch hoger dan in alle I Van het jaar 1988 kan men voor-1 vaarvan zeer veel met 'Pradikat en Bernkastel valt zelfs 90% on-j iljoen hectoliter mag dan, verge-1 pese wijnlanden, elk jaar gei e die plas bijvoorbeeld zou over-1 er een file onstaan van 675 kilo-1 zien, van Amsterdam tot Mün-1 ovas do Douro met oogst, foto hein sluir&l enblouse op een zwart rokje - links - en een simpel getailleerd zwart pakje met witte accenten. Hij ;l een zesknoops pak met als accessoires een zilvergrijs strikje en en blauw pochet. foto superconfex Een zogenoemde 'off-the-shoulders-truï op een geplisseerde, wijde broek met daarover een short van voile. Hij in een jacquetstreep blazer met bandplooibroek. foto mac maggie Diverse uitvoeringen van spaarlampen. i» Door Huub Jansen f'z Onlangs is gedurende enkele weken op tv een Postbus 51-spot verschenen waarin getracht werd de consument warm te maken voor de zogeheten spaarlamp. Het is een lamp die, gerekend over langere tijd, aanzienlijk in de energierekening scheelt. En dat is een goede zaak als je kijkt naar energie en milieu. En ook naar de donkere maar feestelijke dagen die nu gaan volgen tijdens welke er per traditie overal méér lampen zullen branden. De Postbus 51-spot van Economische Zaken en de Vereniging van Nederlandse Elektriciteitsbedrijven komt net op tijd, want reeds in '81 werd de energiezuinige lamp door Philips geïntrodu ceerd. Waren voornamelijk de industrie, kantoorbedrijven en grootwinkelconcerns in de spaarlamp geïnteresseerd, nu moet, met de winter voor de deur, ook de consument worden overge haald tot de aanschaf van een spaarlamp. Hans de Witte van Philips' persdienst: „De penetratie van de spaarlamp in de Nederlandse huishoudens is niet erg groot. Dat komt voornamelijk door de prijs van zo'n lamp. Die ligt rond de 50 a 60 gulden voor een 15 Watt-lamp. Deze lamp geeft dezelfde hoeveelheid licht als een gewone 60 Watt gloeilamp, maar hij gaat acht keer zo lang mee. Bij zesduizend branduren levert dat al een kostenbesparing van 30 op." Maar het was niet alleen de prijs die de consument ervan weer-1 hield een spaarlamp te kopen. De geringe keuzemogelijkheden en de grote hoeveelheid TL-achtig licht droegen in het begin niet bij tot de populairiteit van de energiezuinige lamp. „Nu zijn er de cylindrische SL-, de bol- of staafvormige PL-lam- pen", zegt Hans de Witte. „Daarmee zijn ook de verlichtingsmo gelijkheden uitgebreid; men kan kiezen uit wit, functioneel licht of uit warm, sfeervol licht." Energiezuinige lampen geven het beste resultaat in vertrekken waar het licht vaak en lang brandt, zoals in de woonkamer. Het heeft dus weinig zin om zo'n lamp voor in de WC te kopen. Het licht brandt daar veel minder, dus duurt het langer voordat men de aankoop van de lamp heeft terugverdiend. Van de diverse energiezuinige lampen besparen de elektronische spaarlampen het meest. Ze zijn echter ook het duurst in aanschaf. De prijzen van energiezuinige lampen variëren van 25 tot 100. Een han dige vuistregel bij de aanschaf is dat een energiezuinige lamp niet duurder mag zijn dan het aantal Watts van de gloeilamp die ver vangen wordt. Anders verdien je hem niet terug. Een spaarlamp, vergelijkbaar met een gloeilamp van 40 Watt, mag dus niet meer dan 40 kosten. Een spaarlamp gaat gemiddeld achtduizend branduren mee, terwijl een gloeilamp nooit langer dan duizend uur brandt. Stel dat zo'n lamp dagelijks vier uur brandt, dan gaat hij vier jaar mee. Niet alleen de producenten van energiezuinige lampen geven hoog op van de kwaliteiten van de nieuwe vondst. Het ministerie van Economische Zaken en de Vereniging van Nederlandse Elektriciteitsbedrijven vinden dat Nederlandse huishoudens de 'consument-vriendelijke' spaarlamp moeten kopen. Fred Steinweg van Economische Zaken: „Er zijn signalen die erop wijzen dat onze spotjes zin hebben gehad. Begin oktober is het GEB van Friesland een actie begonnen om de energiezuinige lampen aan het publiek te brengen. In samenwerking met Os ram, een producent van dergelijk lampen, heeft men besloten de Friezen een brief plus coupon toe te sturen zodat ze gebruik kun nen maken van een gespreide betaling. Dus in plaats van dat de consument nu in één keer de prijs van zo'n dure lamp moet beta len, wordt dat nu in termijnen van z'n energierekening afgeschre ven. Vele Friezen hebben nu van die mogelijkheid gebruik ge maakt. Er zijn meerdere Energiebedrijven die dat hebben opge pikt. Begin '89 zullen drie grote elektriciteitsbedrijven uit het Westen van Nederland die stap volgen. Want zowel zij als de consument realiseren zich dat 25 a 30 procent van onze energie rekening wordt betaald aan verüchting. Als men energiezuinige lampen koopt, kan dat aanzienlijk in de portemonnee schelen. Ondanks de hoge aanschafprijs." Maar dan moetje hem niet uitje handen laten vallen. Kerstmis en Oud en Nieuw: een gezellige tijd waarbij u uw foto camera heel actief kunt laten zijn. Want dineetjes, kerstbomen en andere versiersels kunt u prachtig fotograferen. Als u de sfeer van warmte, (kaars)licht en gezelligheid in uw foto's wilt bewaren, doet u er goed aan zoveel mogelijk gebruik te maken van bestaand licht: het aanwezige licht van kaarsen en (gloei-)lam- pen. Wees zuinig met flitslicht, hoewel dit wel ter opheldering van scha duwpartijen gebruikt kan worden. Kies een hooggevoelige film (ISO 800 of 1000). Daarmee kunt u uit de hand - dus zonder statief - foto's maken bij zeer weinig licht, bijvoorbeeld bij dat van één kaars Als u moet flitsen, doe dat dan indirect, dus via het witte plafond of de muur. Het licht kaatst dan tegen het grote vlak en komt verspreid terug. Heeft u een kerstboom met lichtjes of echte kaarsjes erin Met een sterfilter kunt u ze in sterretjes laten stralen. Een sterfilter kan moeiteloos op veel fotocamera's geschroefd worden. Door aan het filter te draaien kunt u de richting van de sterpunten veranderen. Bij de fotovakzaakm kan men vertellen of er ook een op uw camera past. Wilt u iemand bij kaarslicht fotograferen, zorg dan dat het gelaat zo goed mogelijk is verlicht; houdt de lichtbron naast het gezicht van degene die u fotografeert. Als u op oudejaarsavond het vuurwerk wilt fotograferen dan kunt u het volgende doen. Zet de camera op een statief of zorg voor een andere stevige ondergrond. Een draadontspanner voorkomt tril- lingsonscherpte. Kies als sluitertijd B. In deze stand blijft de sluiter openstaan zo lang u de knop ingedrukt houdt. Dat kan dus een se conde zijn maar ook een halve minuut. Het effect is dat u meerdere vuurpijlen op één foto combineert tot een sprankelend geheel.

de Stem | 1988 | | pagina 17