komen teerdere Jictatuur Heffing mogelijk voor vervuilende kunstmest VEREENSTEMMING VERLAGING MINIMUMLOONKOSTEN BLUFT UIT Patstelling in cao- overleg ambtenaren Lippenblaasjes? 'Jeugd van tegenwoordig' blijft altijd I )eire|Ucl BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR )verval-taktiek Goederen uit Frans schip aangespoeld rjg fiTEM BINNENLAND DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 DEN HAAG (ANP) - Overheid, werkgevers en werknemers hebben geen overeenstemming be reikt over het verlagen van de minimumloonkos ten ten bate van werk voor langdurig werklozen. Echinacin" doelgericht Eerste centrum voor psoriasis Minister in debat met asielzoekers Vissers mogen langer op zee in '89 FNV wil verbod op gebruik asbest Studenten Nederlands slecht in spelling Toch kinderbijslag studenten van 25 en 26 Onderzoek naar situatie zwakzinnig meisje nderen zwaarder wegen in die van vader. Omwille in de rust en het belang van kinderen wordt het ver- ek van vader om een om- ingsregeling afgewezen. De VN-commissie moet van ;t bestaan van deze juris- rudentie op de hoogte zijn weest. Zij laat de bekla- :nde vader immers weten, at ook na aanpassing van de ederlandse wet niets voor de an kan worden gedaan. Hoe ■oot dat onrecht ook is, te- ■cht niet. Geprobeerd moet orden de toch al kwetsbare jsitie van de kinderen met iveel mogelijk zorg te omge- :n. Alle ellende voor de vader na het activeren van het uropese mensenrechtenver- rag te voorkomen als hij een ttente advocaat heeft. De ad- x;atuur houdt zich echter et met nazorg bezig. Het re ilen van een echtscheiding apt na het uitspreken van :t vonnis. In ieder geval bin- in een korte periode daarna, ik advocaten moeten pro- uktie leveren en daar hoort een sociale nazorg bij, tenzij r dik voor wordt betaald. Zou de advocaat zijn cliënt at langer in een voor hem aoeilijke periode begeleiden, an stoot hij vanzelf op onre- elmatigheden, zoals het niet akomen van een omgangsre- eling. Voor hem is het dan ls niet emotioneel gestoorde envoudig om meteen maat- egelen te nemen. Misschien vervaagt het nanco van de afhakende ad- ocaat als advocaten zich als pecialisten gaan etaleren en tazorg als concurrerende ser- ïce bij het dienstenpakket oegen. en op bezoek bij politici laar nu gaan ze ook naar be- rijven. Ze praten alleen ïaar over geld en hoe ze er- an kunnen komen, dat is ;ht een enorme verandering iet vroeger. Er is vooral veel iteresse voor Nederlandse anken". Maar Joegoslavië ras op economisch terrrein >ch al creatiever dan andere lostbloklanden wat blijkt uit et lenen van risicodragend apitaal. Het betalingsverkeer met oegoslavië verloopt moeilij- er dan met andere Oostblok- inden. Van Lede vergelijkt eze met die van Afrika en luid-Amerika en daarmee oen ook veel Westerse be- rijven succesvol zaken. Premier Mikulic heeft geen esprekingen over EG-aange- sgenheden gevoerd, hoewel lij zich wel op de hoogte heeft aten stellen van de ontwik- :elingen die met het oog op 992 plaats hebben. Hij bena- Irukte dat hij graag de poli- ieke dialoog met Europa wil 'oortzetten maar wel vast- loudt aan de onafhankelijke tatus van zijn land als lid fan de club van niet-gebon- len landen. EG-aspiraties lijn derhalve nog niet aan die ij de van de Balkan te horen. De bilaterale onderhande- ingen met Nederland zullen n de toekomst worden voort- ;ezet. In april van het volgend aar gaat er een Nederlandse ielegatie onder leiding van taatssecretaris van Rooy van Duitenlandse handel naar Joegoslavië. Er zal dan een ielegatie zakenlieden meerei ten. De reis gaat naar de meest ontwikkelde delen van iet land, Kroatië en Slovenië. 3D onze Haagse redactie «tjj HAAG - Minister rate (Landbouw) over- Lgt landbouwers in de loomst extra te laten be- ln voor het gebruik van jinstmest lie maatregel zou pas inge- oerd kunnen worden als er een heffing nodig blijkt joor de overproduktie van or- anischemest Dat liet de bewindsman gis- teren in de Tweede Kamer we ten. Braks was daar om bij te praten over de mestproblemen. Volgens de minister is het nu nog niet nodig om dergelijke maatregelen in te voeren. De bewindsman wil eerst een 'ver- zuringsnota' afwachten, waarin nauwkeurig in kaart wordt gebracht wat de milieu schade is die de mestoverschot ten teweeg brengen. Braks weigerde om binnen kort onder dwang de veestapel in te krimpen om zo de verzu ring terug te dringen Ook wil Braks in de toekomst 15.000 ha landbouwgrond in drinkwater gebieden aan zijn bestemming onttrekken Dit heeft onder an dere grote gevolgen voor het drinkwatergebied in Sint Jan steen. De bewindsman rekent er verder op dat een aanpassing van het veevoer, de verwerking van gier tot mestkorrels en een verbetering van het mesttrans- port de ammoniakvervuiling de komende jaren met vijftig procent terug te dringen Daarnaast wil de bewinds man de boeren actiever gaan voorlichten om zo de milieu schade te beperken Ook over weegt hij om het vee s'avonds minder te laten grazen Dit is beter voor het milieu omdat gras dat het vee s'avonds nut tigt meer eiwitten bevat dan overdag. Een hoger eiwitge halte leidt tot een hogere am moniakvervuiling. Volgens de bewindsman kunnen veehou ders de koeien s'avonds beter snijmais voorzetten, waar veel koolhydraten inzitten en dat leidt weer tot een lagere am moniakvervuiling. De minister is echter niet van plan om het vee constant, dus ook s'nachts, op stal te houden. bleem is dat al deze fondsen onvoldoende worden ver werkt in een meerjarig ont wikkelingsplan. Onder de mi litaire dictatuur is het over heidsapparaat enorm uitge dijd en verzwakt Er zijn ge weldige hiaten in specifiek^ deskundigheid. Voor de EG ligt op dat gebied een taak" Volgens de Europarlemen tariër is het niet nodig om 'oorlogsschepen' met deskun digen naar Paramaribo te sturen, maar is een ambte lijke ondersteuning vanuit de EG bij de ontwikkeling van wetgeving en economische groei wenselijk. In Brussel zou men daar niet afkerig van zijn. Vergeer: „Ik ga mij daar in het Parlement sterk voor maken. Als je ziet wat er m anderhalf jaar veranderd is mensen die op straat geen praatje durfden te maken, ge* vangenen die op een hemel* tergende manier werden be handeld - dan is dat meer dan genoeg om een actiever EG" beleid te rechtvaardigen." banenplannen In het beraad in het voorlopige Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) zijn overheid en werkgevers tegenover de vakbeweging komen te staan, waardoor een akkoord niet meer tot de mogelijkheden behoort, zo heeft FNV-voorzitter Stekelenburg woensdag gezegd. DE dag is gedaan voor deze jager. Jammer genoeg heeft hij maar één haas aan zijn stuur hangen. Door het natte voorjaar is de hazenstand tot verdriet van de jagers klein, terwijl bovendien de veldpolitie lang niet altijd voldoende tijd heeft op stropers in de gaten te houden. Al met al geen overvloed voor de 'echte'ja gers. INHOUD VAN de kerstboodschap van Michaïl Gorbatsjov lijkt fantastisch om waar te zijn. De president en partijleider van de' ovjetunie verbaasde gisteren de Algemene Vergadering van de erenigde Naties met opmerkelijke uitspraken over eenzijdige oepenvermindering. 6 Sovjetunie zal de komende twee jaar haar strijdkrachten met JO.OOO man verminderen, er worden Russische troepen terug lokken uit de landen van het Warschaupact en voorts zal de ussische militaire positie in Azië worden herzien, etis zo duidelijk als wat: Michaïl Gorbatsjov, de publicitaire dui- iskunstenaar, heeft weer eens op het juiste moment toegesla- m. Het is geen toeval dat hij de bestuurlijke stilte in Amerika - resident Reagan is met zijn gedachten al bij zijn naderende af weid en de nieuwe president George Bush mag nog geen for se standpunten verkondigen - heeft benut om zijn spectacu- lrevoornemen wereldkundig te maken. Het Amerikaanse presidentiële duo en de vertegenwoordigers h de NAVO-partners rest niets anders dan instemmend te rea len op de overval-taktiek van Gorbatsjov. In hun beleidsbepa- f8 kunnen de NAVO-landen in ieder geval niet om de voorstel en Gorbatsjov heen. Deze telt intussen vergenoegd de zege- "Sen van zijn pr-beleid. Het is echter niet erg reëel om te veron- jfstellen dat het staatshoofd van een wereldmacht als de Sov- wie zulke belangrijke beslissingen als die van gisteren neemt, als enig doel het publicitaire succes. De besluitvorming van wbatsjov is het gevolg van een gericht beleid dat de laatste ja- en in de Sovjetunie wordt gevoerd. Vanaf zijn aantreden heeft Gorbatsjov het Westen overdonderd J'in ontwapeningsvoorstellen. De belabberde economische 'uatie in de Sovjetunie dwong hem als het ware om dit te doen. nat Westen is - voor een deel terecht - met argwaan op deze ™ek gereageerd. De bedoelingen leken positief maar de grote pst of Gorbatsjov uiteindelijk geen 'wolf in schaapskleren' zou 'm te zijn, bleef in de beoordeling een rol spelen. Maar zelfs de meest fervente communistenvreter zal nu moeten wen dat Gorbatsjov wel degelijk ontspanning tussen Oost ™est nastreeft. Het is echter triest om te moeten constateren man die het ene buitenlandsucces na het andere boekt - »otte heeft hij ook de moed gehad om de Russische troepen ™ghanistan weg te halen - in eigen land met levensgrote pro lan wordt geconfronteerd. Meer vrijheid en maatschappelijke economische hervormingen hebben de Russen nog geen aan- aar materieel voordeel opgeleverd. Vefh r>fast is er de naüonaliteiteitenkwestie. In de republieken 6rin en Armeni® staan de verschillende etnische groe- I ngen elkaar naar het leven en de roep om onafhankelijkheid -'vat Staten wordt met de dag nadrukkelijker. De con- iiikk krach,en in de Sovjetunie worden niet moe te bena- wen dat deze ontwikkelingen het in hun ogen kwalijke gevolg l an het beleid van Gorbatsjov. l Ms de laatste bijeenkomst van de Opperste Sovjet lijkt Gor- ig F*jin positie te hebben versterkt. Die macht zal hij hard no- L?®en om zijn binnenlands beleid in hoog tempo naar de «I gewenste richting te leiden. Slaagt hij hierin niet, dan at er er bedenkel'ik voor Hiem uit- Sn voor het Westen. Want/ rrna Gorbatsjov een tweede hervormer zal opstaan, is niet ■aannemelijk. 'DEN HAAG - Het overleg over de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren zit na één onderhandelingsronde al hele maal vast. Vier uur praten tussen minis ter Van Dijk (Binnenlandse Zaken) en de vier centrales voor het overheidspersoneel heeft gisteren slechts duidelijk gemaakt dat de wensen van beide partijen mijlenver uit elkaar liggen. Het overleg is verdaagd tot januari volgend jaar. Voor ruim 500 60-jarige rijksambtenaren brengt dat met zich mee dat ze hun plan (ADVERTENTIE) Geneeskrachtig middel op natuurlijke basis. Vraag uw drogist of apotheker. om op 1 januari met vut te gaan, even moeten opschorten. Omdat Van Dijk en de centra les geen overeenstemming heb ben bereikt over de arbeids voorwaarden voor 1989, is de voortzetting van de vut-verla- ging van 61 jaar naar 60 jaar tijdelijk van de baan. Op zijn vroegst kan daarover pas een besluit worden geno men op 4 januari. Dan overlegt Van Dijk opnieuw met de cen trales. Het overleg van gisteren is geheel volgens de verwach ting op niets uitgelopen. De centrales houden in meerder heid (alleen de CMHA vaart een eigen koers) vast aan hun eis voor een algehele loonsver hoging voor alle ambtenaren van één procent: Van Dijk biedt 0,2 procent. Beide partijen hebben nu en kele weken 'rust' genomen om'!, na te denken over eikaars voorstellen. Maar de betrokken centrales (ACOP, CCOOP en AC) hebben gisteren al gezegd dat Van Dijk („ik hoop op wijs heid") nergens op hoeft te reke nen, als hij niet bereid is meer loon te betalen. Het beraad over verlaging van de minimumloonkosten vloeit voort uit het Najaarsoverleg tussen kabinet en sociale part ners. Partijen waren het er in beginsel over eens dat zo'n ver laging gunstig kan uitwerken op de werkgelegenheid. De ver laging zou moeten plaatsvin den door de werkgevers vrij stelling van sociale premies te geven. De werknemer blijft dan netto hetzelfde verdienen. De vertegenwoordigers van overheid en werkgeversorgani saties hébben binnen het CBA gesteld dat de verlaging alleen betrekking kan hebben op het feitelijk minimumloon. De vakbeweging daarentegen wil dat de verlaging ook geldt voor lonen die maximaal tien pro cent boven het minimumloon liggen om te voorkomen dat werknemers op hetzelfde ni veau blijven steken en dat het loongebouw tezeer onder druk' zou komen te staan. Ook het ri sico van verdringing van zit tend personeel is dan volgens de vakbeweging minder groot. Volgens FNV-voórzitter Steke lenburg zou instemming van de vakbeweging met verlaging van uitsluitend de kosten van het minimumloon de cao-on derhandelaars danig in de wie len hebben geredea Stekelenburg noemt het uit blijven van een akkoord 'spijtig en treurig'. De vakcentrale zal bij de Tweede Kamer gehoor proberen te vinden voor haar pleidooi om ook lonen boven het minimumniveau in de kos tenverlaging te betrekken. Ook de CNV bevestigt het uitblijven van een akkoord. CNV-onderhandelaar P. Kroon is daarover echter niet zo som ber. „Ons voornaamste punt is een goede regeling voor lang durig werklozen en die is nog niet van de baan." Hij vindt een regeling over werkervarings plaatsen van groot belang. De onenigheid over de mini mumloonkosten zal volgens Stekelenburg in beginsel geen gevolgen hebben voor het over leg van komende vrijdag over (ADVERTENTIE) TOONAANGEVEND IN DESIGN-VERLICHTING Veemarktstraat 19 Breda Telefoon 076-146710 .het scheppen van de werkerva ringsplaatsen in de marktsec tor. Ook De FNV-voorzitter ge looft dat er een goede kans is dat de drie partijen daarover wel overeenstemming berei ken. De FNV stapte eerder uit het overleg omdat de werkge vers weigerden afspraken in de cao's op te nemen. Die manoeuvre heeft effect gehad: de werkgevers zijn nu wel bereid om de werkerva ringsplaatsen in de cao vast te leggen. De FNV is op haar beurt bereid tegemoet te ko men aan het bezwaar dat de 1,2 miljoen werknemers die niet onder een cao vallen buiten de regeling zouden blijven. In die gevallen moet het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoor ziening (overheid en sociale partners) bepalen welk bedrijf in aanmerking komt voor de 15.000 gulden subsidie per werkervaringsplaats. Werkgevers en ministerie van sociale zaken wachten het overleg van komende vrijdag af voordat zij iets zeggen over de gang van zakea „Dat is het afsluitende overleg en daarop wachten we", klinkt het een stemmig. r T. r.•- IJMUIDEN (ANP) - Op de stranden van Texel, Ter schelling en Ameland zijn woensdag de eerste goede ren aangespoeld die in de nacht van zondag op maan dag in een storm overboord sloegen van de Franse vrachtvaarder Aquila. Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat gaat het om wrakhout op Texel, een container op Terschelling en drie oliedrums en een zoge naamde tanktainer op Ame land. De inhoud van de drums, die wellicht niet van de Aquila af komstig zijn, en van de tank tainer op Ameland is het mi nisterie nog onbekend. De con tainer bevatte huishoudelijke goederen van kunststof, die in middels hun weg hebben ge vonden naar plaatselijke jut ters. C" Rijkswaterstaat en het mi nisterie zeggen hoge prioriteit toe te kennen aan de berging van met name negen tanktai- ners en drie containers, omdat enkele daarvan in totaal tien tallen tonnen gevaarlijke en giftige chemicaliën bevatten. Van onze verslaggeefster O- TILBURG - De jeugd van tegenwoordig zal altijd de jeugd van tegenwoordig blijven. De tijden mogen dan ver anderen, de jongeren blij ven hetzelfde. Om een eigen identiteit te vinden moeten zij zich afzetten te gen de heersende cultuur. Met deze conclusie werd gis termiddag een symposium over dit thema in de Katho lieke Universiteit Brabant (KUB) afgesloten. Om met de woorden van prof. dr. A. Ja cobs te spreken: „Waar schijnlijk heeft Adam die verzuchting ook al geslaakt bij de moord van Kaïn op Abel". Jacobs is hoogleraar so ciaal recht aan de KUB en voorzitter van het Centrum voor Wetenschap en Levens beschouwing. Hij vond dat de jongeren heel serieus leven Ze mogen dan een eigen inko men hebben, autorijden en twee keer per jaar op vakan tie gaan, 'de consumptie maatschappij aanvaarden ze niet als fait accompli'. Hij voorspelde een nieuwe religiositeit. Maar dan wel een religie die jongeren aan spreekt. De officiële kerken hoeven hiervoor geen knie buiging te maken, meende Jacobs. „Als de jongeren zich engageren gaat dat met grote radicaliteit gepaard. Zie hun aanhang onder sekten, of op de EO-jongerendag. Daarop gaan de officiële kerken con cessies doen en houden nog strenger vast aan hun opvat tingen. De religies raken in tern verdeeld en het gevolg is dat zij nog meer appèl verlie zen bij de jongeren". Hij vroeg zich hardop af of de kerken er niet het beste aan doen gewoon zichzelf te blij ven. Het "jeugdprobleem' is een probleem van volwassenen, hield jeugdsocioloog drs. E. Catone zijn toehoorders voor. „Het ervaren van de jeugd als probleem van de samenleving heeft hoofdzakelijk te maken met de beleving van de vol wassenen en hun angst voor 'wanorde en storing van de gevestigde instituties". Vol- wassenen spreken graag over dé jeugd als een unieke groep in de samenleving, maar ze handelen daar niet naar. Jon geren krijgen te weinig macht, stelde Catone. „Er wordt nog ontzettend veel voor hen geregeld". Dr. P. Ester, hoofd van de afdeling rapportage en advies van het Sociaal en Cultureel Planbureau concludeerde hetzelfde. Er zijn 26 zoge naamde specifieke arbeids voorzieningenmaatregelen, telde Ester, en allemaal heb ben ze hetzelfde doel: (lang durig) werkloze jongeren aan een baan helpen. Het effect beperkt zich echter tot de duur van de maatregel, ver volgde hij. Hij pleitte er onder andere voor om alle regelin gen samen te voegen tot één regeling voor langdurig werklozen. Schrijver, dichter en jour nalist Simon Vinkenoog zag dezelfde verschijnselen als bij elk 'fin de siècle': „Vrijheid, gelijkheid en broederschap". De studenten stak hij een hart onder de riem met een citaat van Suzanne Piët: „De toekomst heeft niets aan laf aards. We moeten niet doem denken, maar moeddenken". i C/ v Prins Philip, de echtgenoot van de Britse koningin Elisabeth, zou die man prins-gemalende zijnDe man heeft in een praatje met Amerikaanse journalisten echtgenotes vergeleken met prostituées. Je moet er maar op komen, denk ik in zulke gevallen. De prins ziet overeenkomsten en het is te hopen voor het Britse volk dat hij de inspiratie voor zijn overpeinzingen niet in Buckingham Palace heeft opgedaan. Als het aan prins Philip ligt, zal de tekst van menig Brits liedje aangepast worden: Fool Britannia, Brittania fool the wives. Een royale misser zullen we maar denken. Zulke uitlatingen geven geen pas, net zo min als nog maar eens debatteren over paspoorten er een geeft. Van den Broek laat nu het initiatief aan de banken. Het is al heel wat als die banken meedenken, dus als ik Van den Broek was, zou ik uitkijken dat ik niet door de bank genomen werd Wie weet komen die banken wel met het briljante idee om aan het paspoort een PIN-code te koppelen. Maar ja, als ze zoiets met de bestaande apparatuur moeten doen, dan is dat ïdiKEP. Merijn natuurlijk een extra hand N I EUWSOVERZI CHT EDE - Mensen met de huidziekte psoriasis hoeven niet meer naar het Duitse Bad Bentheim of naar de Dode Zee. Ze kunnen vanaf vandaag dichter bij huis terecht. In de Gelderse plaats Ede is gisteren het eerste dagbehandelingscentrum voor pso riasis patiënten in ons land geopend. Nederland telt naar schat ting zo'n 300.000 mensen met deze huidaandoening. In het Edese centrum worden mensen behandeld die op een gegeven mo ment te weinig baat vinden bij de gangbare poliklinische be handelingen bij hun huidarts (of dermatoloog). Via 'Ede' kun nen ze weer terug naar de eigen huidarts, die de toestand van de huid in een goede conditie houdt. Volgens directeur J. Hein- huis van het centrum - officieel heet het 'Psoriasisdagbehan- delingscentrum Midden-Nederland' - vergoedt een groot aan tal ziekenfondsen dertig behandelingen, waarmee een bedrag is gemoeid van 1500 gulden Die behandelingen vinden in zeven tot acht weken plaats. ALKMAAR - Minister Brinkman van WVC opende woensdag in Alkmaar het asielzoekerscentrum 'De Vluchthoef. Tijdens een werkJunch discussieerde de minister met asielzoekers. FOTO ANP .lai ;i DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse vissers mogen van minis ter Braks van landbouw en visserij volgend jaar langer de zee op dan oorspronkelijk de bedoeling was. Desondanks gaat het visserijbedrijfsleven niet akkoord met de zeedagenregeling van de bewindsman Een woordvoerder van het ministerie heeft dit woensdag meegedeeld na afloop van overleg tussen de minister en het bedrijfsleven In de nog voor dit jaar lopènde regeling mogen schepen met een motorvermogen tot 600 pk 152 dagen op zee zijn en de grotere schepen 172 dagen Om de vangstcapaciteit in overeenstemming te brengen met de voor '89 verwachte toegestane vangsthoeveelheden wilde Braks het aantal dagen aanvankelijk terugbrengen tot achtereenvolgens 124 voor (jé kleine en 135 voor de grote schepen Het verschil in dagen tussen groot en klein is het gevolg van de vaak langere reizen die de eerste maken DEN HAAG - De vakcentrale FNV wil dat er een absoluut ver bod komt op het gebruik van alle soorten asbest. Volgens de vakcentrale „zijn er voor deze sluipmoordenaar die jaarlijks 300 doden kost, meer dan voldoende andere producten" Samen met tal van consumenten- en milieu-organisaties heeft de vak centrale gisteren in een brief aan minister Nijpels (Milieu) ge vraagd om snel maatregelen te nemen tegen het gebruik van asbest. De organisaties staan niet alleen In de Tweede Kamer is de overgrote meerderheid eveneens tegen het gebruik van asbest. De vakcentrale heeft 'asbest' tot speerpunt gemaakt van de komende (en al begonnen) cao-onderhandelingen In de bouw, bij de garagebedrijven, bij de spoorwegen, de hoogovens en het streekvervoer zal in de cao-onderhandelingen een ver bod op het gebruik van asbest worden geëist. GRONINGEN (ANP) - Het is slecht gesteld met de spelling van studenten Nederlands. De studenten hebben vaak moeite met werkwoordsvormen en met het op de juiste manier plaatsen van punten en komma's. Dat is gebleken uit een onderzoek van de vakgroep taalbeheersing van de studierichting Nederlands aan de Rijksuniversiteit Groningen. In november namen me-! dewerkers van deze vakgroep een spellingstoets af bij 76 stu denten en twee docenten. Daarbij kregen de deelnemers een tekst voorgelegd van elf pagina's met daarin 138 fouten die ze moesten verbeteren. Na afloop van de toets bleek dat de deel nemers gemiddeld meer dan 30 procent van de fouten hadden laten staan of verkeerd hadden verbeterd. Drs. W. Vuijk van de vakgroep taalbeheersing zegt geschrokken té zijn van de re sultaten van het onderzoek. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) wil circa 1.800 studerende 25- en 26-jarigen die niet in aanmer king komen voor studiefinanciering weer recht op kinderbij slag gevea Binnenkort zal hiertoe bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel worden ingediend. Dat blijkt woensdag uit ant woorden van De Graaf op vragen van Tweede-Kamerlid Schutte (GPV). Het recht op kinderbijslag voor de betrokken groep verviel op 1 oktober als gevolg van de Harmonisatiewet collegegelden. Deze wet bepaalt dat voor kinderen van 18 tot en met 26 jaar in het algemeen geen recht bestaat op kinderbij slag. Voor studerende kinderen die geen studiefinanciering ontvangen en voor kinderen die het huishouden volledig zelf verzorgen, bleef dat recht tot en met hun 26ste wel bestaan. Zij moeten dan wel geboren zijn voor 1 oktober 1986. ASSEN (ANP) - Een commissie van deskundigen gaat de situa tie onderzoeken rond Jolanda Venema, het 23-jarige zwakzin nige meisje in Assen, dat afgelopen weekeinde door toedoen van haar ouders in het nieuws kwam. De commissie is woens dag in Assen ingesteld. Tot het instellen van deze commissie is besloten na overleg tussen de regionaal inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid, J. Euwema, en de directie van het Hendrik van Boeyenoord in de Drentse hoofdstad. Jolanda zit 'daar al vijf jaar naakt en geisoleerd aan een muur vast geklon ken.

de Stem | 1988 | | pagina 3