even, UITBLAZEN Verlaten ouder moet altijd voor kinderen opkomen Joegoslavië opent deuren voor buitenlandse investeerders Vergeer: EG moet Suriname behoeden voor nieuwe dictatuur siaas-i— 0YEREENS1 Magere bui Overval-taktie Gloster Meteor DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 ppSTEM BINNENI DE STEM MENSENRECHTENCOMITÉ: OMGANGSRECHT IN NEDERLAND ONVOLDOENDE PREMIER MIKULIC VRAAGT BELANGSTELLING NEDERLANDS BEDRIJFSLEVEN DESTEMCOIN ALS je voor de rest van het eten je mond houdt over vliegtuigen, krijg je een stuiver van me", had mijn oom net gezegd. Het was nog vroeg in 1945. De tijd van de V I's en V 2's en van een nooit eerder of la ter geëvenaarde drukte op het nabijgelegen vliegveld. Wij wa ren bij mijn oom en zijn gezin ingetrokken nadat een V 1 ons eigen huis onbewoonbaar had gemaakt. Mijn oom was een uiterst geduldige, vriendelijke mens, die in niemand kwaad zag en bij wie ik bovendien een behoorlijk streepje vóór had. Kort geleden, toen ik hem vlak voor zijn dood bezocht om af scheid te nemen, bevestigde hij dat laatste nog: „We waren een prachtig stel", zei hij, doelend op beide samenwonende gezin nen, „je tante en ik hebben al tijd veel van jou gehouden." Ik maak u deelgenoot van deze nogal persoonlijke noot om aan te geven hoe onuitst aanbaar mijn ononderbroken gekwebbel over vliegtuigen moet zijn geweest, vooral voor degenen die niet in staat waren een Spitfire van een Mustang te onderscheiden en die dat ook nog eens geen bal kon schelen. Dat de geduldigste van al mijn ooms er een stuiver voor over had als ik nog een minuut of tien zweeg, zegt dus wel wat. Nu praatte ik in die tijd juist zoveel over vliegtuigen omdat ik er hyper-enthousiast voor was. De luchtoorlog, die grote rampspoed had gebracht over de omgeving van het vlieg veld, maar nu voor ons, op de V I's na, was afgelopen, was ook dikwijls een groots spekta kel geweest, vol drama en he roïek. Een belofte dat de bevrij ding zou komen. De knoet die de vijand er van langs gaf. Ik was niet het enige jongetje dat in de ban was geraakt van glin sterende Vliegende Forten en jagers die, gewikkeld in lucht gevechten, hun condensstrepen kriskras of krullerig door het luchtruim trokken. Dat steeds herhaalde spektakel in de lucht heeft ook bij menigeen een le venslange passie voor het vlieg tuig tot gevolg gehad. De para dox van de oorlog, althans voor degenen die er, achteraf gezien, niet te zeer van geleden heb ben, is immers dat men er ook zoveel positieve herinneringen aan heeft. De dag waarop mijn oom voor een stuiver mijn zwijgen wilde kopen was Witte Don derdag 29 maart 1945. Hoewel Witte Donderdag in die tijd, met zijn tijdrovende kerkgang, diep ingreep in het leven van een bijna 12-jarige scholier, zou ik de gebeurtenis niet meer aan die speciale dag hebben kunnen koppelen. En evenmin aan de datum. Maar aan de gebeurte nis zelf heb ik later nog dikwijls teruggedacht. Dat ik de datum nu wel weet dank ik aan het pas verschenen deel 5 van 'Vijf jaar Luchtfront', dat hier ver der onbesproken moet blijven omdat het een lokale strekking heeft. Het is in dat boek echter dat de gebeurtenis weer aan de passende datum is gekoppeld. WIMKOCK De woorden van mijn oom waren nog niet koud toen er, schijnbaar uit het niets ko mend, plotseling iets met een fluitend en door merg en been snijdend lawaai over het dak scheerde. In de oorlog hadden de mensen onbewust hun zin tuigen extra gescherpt, vooral het gehoor. 'Komen ze onze kant uit, of vliegen ze voorbij? Komt het bommentapijt nog dichterbij of verwijderd het zich weer? De antwoorden op die meestal bange vragen had den ze met hun oren leren zoe ken. Ze hadden alle geluiden van het gevaar uit de lucht le ren kennen. Het eigenaardig gerammel van vallende bom men, het zoemen van de neer komende granaatscherven van de luchtafweer, het gieren van artilleriegranaten, het panisch brullen van neerstortende vlieg tuigen. Tot en met het onbe trouwbare gerommel van de V I's. Maar straalmotoren had den ze nog nooit gehoord. Ik zag ze verstijven aan ta fel. Mijn oom en tante, mijn ouders, mijn nichtje en zusjes. Ogen groot van schrik. Vorken bleven halverwege tussen bor den en monden hangen. Zejf had ik intuïtief geweten waar het onbekende, dreigende ge luid vandaan was gekomen. „Ze schrikken zich rot", dacht ik en voelde leedvermaak op wellen. Ik dacht aan de be loofde stuiver, maar ik zag ook hun schrik. „Het is niet gevaar lijk", zei ik, „dat zijn nou die straaljagers waar ik het over had!" Ik zag dat ze me op m'n woord geloofden. Voor het eerst van m'n leven waarschijn lijk, was het me gelukt ouderen over iets gerust te stellen. Ik kan me niet meer herinneren hoe het met de beloofde stuiver is gegaan. Mijn oom bleek na 43 jaar het hele voorval te zijn vergeten. Dat we op die Witte Don derdag en latere dagen getuigen waren van een historische ont wikkeling in de militaire lucht vaart, besefte ik toen niet. Dat realiseer ik me sinds ik het eer der al genoemde, aan de oor logsgeschiedenis van 'ons' vliegveld gewijde boek gelezen heb. De straaljagers waren Gloster Meteorsde eerste straaljagers aan geallieerde kant. De Gloster Meteor was echter een laatkomer op het oorlogstoneel. Het squadron dat die dag op het vliegveld van Gilze-Rijen neerstreek, was niet alleen het eerste Meteor- squadron van de Royal Air For ce, het bleef ook het enige dat nog aan de oorlog heeft deelge nomen en het was van Gilze- Rijen dat het voor het eerst op steeg voor een oorlogs-missie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan van de Ven HET VN-mensenrechten- comité maakt zich zorgen over de rechten van ge scheiden mannen in Ne derland. Na hun echtschei ding behoren zij het con tact met kinderen te bewa ren. Of de Nederlandse wetgever dat maar bij wet wil regelen, aldus bezorgde lieden bij de Verenigde Naties. Zij kunnen gerust zijn. In standhouding van banden tussen ouders en kinderen is bij ons weliswaar niet met zo veel woorden bij wet gere geld; er bestaat wel (nog niet zo lang) een recht om een niet volledig gezinsleven in stand te houden. Iedere betrokkene kan dat recht voor zichzelf geldend laten verklaren. Ne derland vormt op dat punt geen achtergebleven gebied. Desondanks nam de Tweede Kamer afgelopen voorjaar een wetsontwerp op het omgangsrecht aan. Zeer tegen de zin van minister Korthals-Altes (Justitie) en uit het vervolg zal blijken waarom. In dat ontwerp wordt onder andere bepaald, dat kinderen boven de twaalf jaar naar de kinderrechter kunnen stappen als ze proble men hebben met de omgangs regeling. De wet ligt nu bij de Eerste Kamer, die inmiddels in een eerste reactie kritisch heeft gereageerd. Rechters in Nederland la ten het voortbestaan van con tact tussen ouders en kinde ren in eerste instantie over aan betrokkenen. Verklaren zij eensluidend een bevredi- Minister Korthals Altes - foto 0e stem/johan van gurp gende regeling te hebben ge troffen, dan heeft een rechter daar vrede mee. Echtschei ding is per slot van rekening een civiele zaak (een geschil tussen twee of meer partijen), waarin de rechter de lijdzame deelnemer speelt. Vreest een der partijen in een echtscheiding, dat afspra ken niet zullen worden nage komen, dan kan de rechter worden gevraagd bijvoor beeld een bezoekregeling in het vonnis op te nemen. Na aandringen kan tevens te ver staan worden gegeven, dat de Raad van de Kinderbescher ming toezicht houdt op nale ving van de regeling. Wie zo bijdehand is om mo gelijke kwaadwillendheid bij de tegenpartij uit te sluiten zal niet snel in de problemen raken. Ook zonder vastleg ging komt zo'n persoon wel aan zijn trekken. Slechter af is hij of zij, die een echtschei dingsproces over zich heen laat komen, in ellende weg zakt en geruime tijd later tot een ontdekking komt dat het contact met de kinderen niet meer bestaat. De in New York klagende Nederlandse vader verdient overigens in bescherming te worden genomen. Hij pro beert al jaren langs gerechte lijke weg het contact met zijn kinderen te herstellen. De man heeft de pech voor de 'ontdekking' van de gebruiks mogelijkheden van het Euro pese Verdrag voor de Rechten van de Mens te hebben gepro cedeerd. Tot voor kort had een achtergestelde ouder inder daad geen juridisch handvat om zijn rechten geldend te maken. Het Europese verdrag biedt dat handvat wel en in middels hebben in korte tijd veel mensen daar baat bij ge vonden. Voor sukkelaars is het recht niet geschreven of onge schreven geldig. Zelfs niet als een instantie als de Verenigde Naties de macht zou hebben onze wetgever tot aanpassing van het recht te dwingen. Ook dan blijft de regel bestaan, die rechts verwerking heet. Wie namelijk niet of niet tijdig voor zichzelf opkomt ver speelt de mogelijkheid on recht ongedaan te maken. Een voorbeeld. De vader, die zijn beklag deed over de juridische commissie van de VN, had zijn kinderen na echtscheiding in jaren niet gezien. Met een actie in New York wilde hij een einde ma ken aan dat onrecht. Verder dan het toegeven van het be staan van het onrecht komt de commissie niet. Zij kan niets voor de man doen. En dat kunnen ook rechters niet meer, want de man heeft zijn recht verwerkt: veel te lang gewacht om het te gebruiken. Hoe kan een vader vandaag de dag een ongelukkige posi tie voorkomen? Als hij kort na de scheiding tot het besef komt dat zijn ex-vrouw de kinderen van hem afhoudt en bij de rechter zijn beklag doet, dan is een ongunstige ontwik keling te vermijden. Tegen woordig constateert een rech ter in zo'n geval dat de vrouw een onvolledig gezinsleven frustreert. Volharding van de tegenwerking kan haar snel met angstaanjagende maatre gelen worden afgeleerd. Man of vrouw, die voor zichzelf durft op te komen, beschikt over meer rechten dan degene, die uit louter slechte motieven tegenwerkt. Hoewel in de praktijk de bru taalste nog altijd de halve we reld bezit. Daar doet zelfs het meest ontwikkelde rechtssys teem niets aan. In theorie mag een slacht offer van pesterijen een be roep doen op het Europese mensenrechtenverdrag. Dat garandeert onder andere een ongestoord gezinsleven. Na echtscheiding bestaat het ge zin uit een inwonenende en een uitwonende ouder. Kinde ren mag het recht op onvolle dig gezinsleven niet worden ontzegd. In voor iedereen be grijpelijke taal: moeder (de meeste kinderen verblijven bij moeder) mag contact met vader niet tegenhouden. Kinderen verkeren niet in de positie voor zichzelf op te komen. Zelfs niet als het par lement de eerder genoemde wet betreffende de omgangs regeling aanneemt. Zij zijn immers van de moeder afhan kelijk. Dus heeft vader de plicht voor twee belangen op te komen: voor die van zijn kinderen en van zichzelf. Wachten met een juridische actie tot de turbulentie van de echtscheiding geheel is weg geëbd (een proces van jaren) kan gevaarlijk zij a Wachten schept een nieuwe situatie. Kinderen komen ook tot rust, raken aan een leven zonder vader gewend en ken nen na verloop van tijd de mannelijke ouder nog nauwe lijks. Hem terugbrengen bin nen het gezichtsveld van de kinderen staat gelijk aan het gooien van een steen in een rimpelloze vijver. In zo'n geval moet de rech ter ondanks de klacht van va der rekening houden met de rechten van drie partijen: kinderen, moeder en vader. Het hof voor de mensenrech ten in Straatsburg, en in zijn navolging rechters in Neder land, heeft bepaald dat de rechten van kinderen en moe der door te lang wachten met herstellen van het contact tussen uitwonende ouder en kinderen zwaarder wegen dan die van vader. Omwille van de rust en het belang van de kinderen wordt het ver zoek van vader om een om gangsregeling afgewezen De VN-commissie moet van het bestaan van deze juris- prudentie op de hoogte zijn geweest. Zij laat de bekla- gende vader immers weten, dat ook na aanpassing van dé Nederlandse wet niets voor de man kan worden gedaan. Hoe groot dat onrecht ook is, te recht niet. Geprobeerd moet worden de toch al kwetsbare positie van de kinderen met zoveel mogelijk zorg te omge- ven. Alle ellende voor de vader is na het activeren van het Europese mensenrechtenver drag te voorkomen als hij een attente advocaat heeft. De ad vocatuur houdt zich echter niet met nazorg bezig. Het re gelen van een echtscheiding stopt na het uitspreken van het vonnis. In ieder geval bin nen een korte periode daarna. Ook advocaten moeten pro- duktie leveren en daar hoort geen sociale nazorg bij, tenzij er dik voor wordt betaald Zou de advocaat zijn cliënt wat langer in een voor hem moeilijke periode begeleiden, dan stoot hij vanzelf op onre gelmatigheden, zoals het niet nakomen van een omgangsre geling. Voor hem is het dan als niet emotioneel gestoorde eenvoudig om meteen maat regelen te nemen. Misschien vervaagt het manco van de afhakende ad vocaat als advocaten zich als specialisten gaan etaleren en nazorg als concurrerende ser vice bij het dienstenpakket voegen. (an onze Haagse redactie ,EH HAAG - Minister Ljcs (Landbouw) over weegt landbouwers in de nekomst extra te laten be- g[en voor het gebruik van [unstmest. ■«je maatregel zou pas inge- merd kunnen worden als er een heffing nodig blijkt toor de overproduktie van or- ranische mesL Dat liet de bewindsman gis- Door Frits Kemperman DE WETSWIJZIGINGEN die door de onrust in Joe goslavië sneller dan voor zien zullen worden doorge voerd, zijn een belangrijke impuls voor de handel met dat land. „We moeten alleen af wachten in hoeverre ze geëffectueerd zullen wor den", zo relativeerde de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO), Van Le de, gisteren na een gesprek met de Joegoslavische pre mier Mikulic. Mikulic was voor een twee daags bezoek in ons land en heeft vooral economische con tacten gelegd. Gisteren heeft hij in Den Haag bij de VNO vijf contracten met Neder landse bedrijven getekend. Het betreft projecten in de land- en tuinbouw, cosmetica en scheepsbouw ter waarde van 30 miljoen gulden. Wat scheepsbouw betreft is Joego slavië nummer drie in de we reld, een aantrekkelijke part ner derhalve. Voorts sprak hij met verte genwoordigers van het be drijfsleven over de nieuwe mogelijkheden voor buiten landse ondernemingen in zijn land. De belangstelling voor Joegoslavië bij het Neder landse bedrijfsleven is zo groot dat de aanmelding voor de ontmoeting van gisteren ver de plaats overtrof, liet Van Lede weten. Vanaf 1 januari volgend jaar zal het voor buitenlan ders mogelijk zijn om bedrij ven in Joegoslavië te bezitten. Nu is het alleen mogelijk om samen te werken in joint ven tures (een bedrijf dat geza menlijk wordt opgezet door één binnenlands- en één bui tenlands bedrijf.red.) en moet de meerderheid van de aan delen in Joegoslavische bezit zijn. „Hierdoor is de grootste drempel voor Nederlandse bedrijven weg", zei Van lede. Daarnaast zag hij als belang rijke nieuwe ontwikkeling dat bedrijven de importhef- fingen op grondstoffen bij ex port van het produkt weer te rugkrijgen en een bankreke ning in harde valuta mogen aanhouden. Deze economische moge lijkheden en de etnische on rust van de laatste maanden zijn absoluut niet los van elk aar te zien. De slechte Joego slavische economie is een kracht die veel mensen tot kritiek op de centrale rege ring heeft aangezet. Premier Mikulic gaf gisteren in Den Haag toe dat het economisch systeem aan verandering toe was en dat de grote stakingen, die samengaan met de etni sche onrust, een direct gevolg zijn van prille hervormingen. Mikulic zei dat de arbeiders uit angst voor de hervormin gen in opstand komen. In Joe goslavië worden veel bedrij ven door de arbeiders be stuurd en zij vrezen het marktprincipe waardoor sta kingen dreigen. „Schenk daarom niet zoveel aandacht aan die ontevredenen, het komt allemaal wel goed" zegt Mikulic. „Protesten zijn er overal", lacht hij „ook in uw land". Mikulic gelooft niet dat de arbeidsonrust het vertrouwen van de investeerders af schrikt. „Het geeft alleen maar aan dat de economische hervormingen zo rigoreus zijn dat de bevolking er nu moeite mee heeft maar dat het be drijfsleven er alleen maar voordeel uit haalt." aldus de premier. Dat wil niet zeggen dat hij de protesten niet serieus neemt. Hij meent dat de on rust van de Albanezen in Ko sovo door een jarenlange 'in doctrinatie' van de bevolking wordt veroorzaakt. Deze na tionalistische gevoelens kun je niet in een keer weg nemen. „Ook in 1981 waren er felle opstanden in Kosovo en toen is door de regering voorzich tig geprobeerd met de situatie om te gaan. Er is een lange termijn oplossing voor nodig en dat kost tijd vooral omdat we het 'fatsoenlijk en demo cratisch' willen oplossen. Na tionalisme is een ingrijpende en serieuze ziekte", zo meent Mikulic. Natuurlijk zijn ook de grote verschillen binnen de Joego slavische natie een oorzaak van de moeilijkheden in Ko sovo. Het noorden van Joego slavië - Slovenië en Kroatië - zijn veel ontwikkelder en rij ker en het zuiden blijft hierbij achter. Die achterstand is vol gens Mikulic een structureel probleem maar hij bestrijdt de mening dat er in Kosovo weinig tegen wordt gedaan. De bevolkingsexplosie in Ko sovo haalt het cijfer van de economische productiviteit per hoofd van de bevolking omlaag maar in absolute ge tallen is er een stijging. Werkgeversvoorzitter Van Lede vulde later aan dat deze De Joegoslavische pre mier Branko Mikulic wuift naar omstanders vlak voor dat hij samen met zijn vrouw en burgemeester Van Thijn van Amsterdam een rondvaart door de Am sterdamse grachten gaa\ maken. - fotoani regionale verschillen door de economische openstelling al leen maar erger zullen wor den. „In het noorden van het land heerst nog de zakelijke mentaliteit van het Westen. De historische band met Oos tenrijk is daar aanwezig en er is nu al een grotere welvaart dan in de rest van Joegosla vië. De bedrijven zullen na tuurlijk in Kroatië en Slove nië hun vestiging plaatsen zo dat de regionale verschillen alleen maar schrijnender worden" aldus Van Lede. Over Nederlandse investe ringen in Joegoslavië is Van Lede positief. „Joegoslavië heeft een haast Westers kwa liteitsbewustzijn in tegenstel ling tot veel andere Oosteuro- pese landen waar de kwaliteit vaak te wensen overlaat". Van Lede erkent dat er een kwaliteitsverschil is maar dat is voor bepaalde producten allang verleden tijd. Zo is de Joego-auto in de VS al de meest verkocht kleine im port-wagen. Joegoslavië lijkt dan wel de grenzen te openen, maar ook in het verleden zijn er contac ten van Nederlandse bedrij ven geweest. Die contacten hebben geleerd dat er met Joegoslavië goed gehandeld kan worden. Alleen de wette lijke bepaling dat je nooit een meerderheid in een Joegosla vische onderneming mag heb ben weerhoudt Nederlandse bedrijven ervan om een joint venture in Joegoslavië te be ginnen. Op dit moment zijn er nog geen Nederlandse joint ventures in Joegoslavië, an dere landen hebben die wel. Van Lede is zelf commissaris bij een Amerikaans bedrijf dat een joint venture in Joe goslavië heeft en daar erg te vreden over is. „Nederlanders moeten er niets van hebben dat een 'vreemde' zich met hun bedrijf bemoeit", zei Van Lede. Opmerkelijk aan deze Joe goslavische missie is de in houd van de besprekingen. „Vroeger kwamen regerings delegaties uit het Oostblok al leen op bezoek bij politici maar nu gaan ze ook naar be drijven. Ze praten alleen maar over geld en hoe ze er aan kunnen komen, dat is echt een enorme verandering met vroeger. Er is vooral veel interesse voor Nederlandse banken". Maar Joegoslavië was op economisch terrrein toch al creatiever dan andere Oostbloklanden wat blijkt uit het lenen van risicodragend kapitaal. Het betalingsverkeer met Joegoslavië verloopt moeilij ker dan met andere Oostblok landen. Van Lede vergelijkt deze met die van Afrika en Zuid-Amerika en daarmee doen ook veel Westerse be drijven succesvol zaken. Premier Mikulic heeft geen besprekingen over EG-aange- legenheden gevoerd, hoewel hij zich wel op de hoogte heeft laten stellen van de ontwik kelingen die met het oog op 1992 plaats hebben. Hij bena drukte dat hij graag de poli tieke dialoog met Europa wil voortzetten maar wel vast houdt aan de onafhankelijke status van zijn land als lid van de club van niet-gebon- den landen. EG-aspiraties zijn derhalve nog niet aan die zijde van de Balkan te horen De bilaterale onderhande lingen met Nederland zullen in de toekomst worden voort gezet. In april van het volgend jaar gaat er een Nederlandse delegatie onder leiding van staatssecretaris van Rooy van buitenlandse handel naar Joegoslavië. Er zal dan een delegatie zakenlieden meerei zen. De reis gaat naar de meest ontwikkelde delen van het land, Kroatië en Slovenië. DE dag is gedaan voor d heeft hij maar één haas aa het natte voorjaar is de haze jagers klein, terwijl bovet niet altijd voldoende tijd hi te houden. Al met al geen o pers. Door Frans Boogaard DE EUROPESE Gemeen schap moet al het moge lijke doen om te voorko men dat in Suriname een nieuwe dictatuur wortel schiet. Om dat te bereiken moet de economische hulp aan de voormalige Neder landse kolonie fors worden opgevoerd. Dat is één van de aanbevelin gen die de christendemocrati sche Europarlementariër Wil lem Vergeer (62) uit het Bra bantse Schaijk begin volgend jaar aan het Europees Parle ment in Straatsburg zal doen. Vergeer, rapporteur van het Parlement over Suriname, komt binnen drie maanden met een uitgebreid rapport over de politieke en economi sche toekomst van de ex-ko lonie. Economische steun, hulp bij ontwikkelingsprojec ten en scholing van Suri naamse ambtenaren door ge specialiseerde collega's van de EG komen daarin centraal te staan. Vergeer, die zich in korte tijd tot een rasechte 'Surina- me-specialist' heeft ontwik keld, keerde midden deze week terug van zijn vierde bezoek aan Paramaribo in goed anderhalf jaar. In de Su rinaamse hoofdstad voerde hij gesprekken met president Shankar, ministers en verte genwoordigers van de Assem blee en belangrijke maat schappelijke groeperingen. Na afloop daarvan stelt hij vast dat de democratische vooruitgang in het land on miskenbaar is, maar tevens dat zij van binnenuit ernstig wordt bedreigd. „De militai ren hebben na een dictatuur van zeven, acht jaar een eco nomische chaos achtergela ten, die op de burgerregering dreigt terug te slaan. Er is een gigantisch tekort op de beta lingsbalans. De industrie is onttakeld, de werkloosheid enorm. Bovendien dreigt nu schaarste. De burgerregering Willem Vergeer .dictatuur liet chaos achter. heeft grote verwachtingen ge wekt, maar ook zij kan na tuurlijk al die problemen niet in een handomdraai oplossen. Het gevolg is een groeiend ge voel van onbehagen, juist bij die negentig procent van het Surinaamse volk, die nog maar kort geleden zijn ver trouwen in deze regering heeft uitgesproken. Dat geeft risico's op een terugkeer naar minder democratische situa ties." Volgens Vergeer moet de EG die ontwikkelingen vóór zijn door in haar ontwikke lingsbeleid een nieuw crite rium op te nemen, dat van steun aan jonge democratieën. Vergeer: „De situatie in Para maribo is wat dat betreft pre cies dezelfde als in Guatemala en op de Filippijnen. Als het economisch goed gaat, gaat het ook goed met de democra tie en met de mensenrechten. Economische teruggang daar entegen vertaalt zich onmid dellijk in minder democratie en meer schendingen van mensenrechten. Die drie zijn niet uit elkaar te halen." Volgens Vergeer is meer fi nanciële hulp niet nodig. Mi- - nister Bukman (Ontwikke lingssamenwerking) heeft al 60 miljoen overbruggingshulp en 200 miljoen verdragshulp vrijgemaakt, samen 260 mil joen; de EG heeft in het kader van het Lomé-akkoord nog 75 miljoen gulden beschikbaar. Vergeer: „Bij elkaar is dat meer geld dan Suriname op dit moment aankan. Het pro bleem is dat al deze fondsen onvoldoende worden ver werkt in een meerjarig ont wikkelingsplan. Onder de mi litaire dictatuur is het over heidsapparaat enorm uitge dijd en verzwakt. Er zijn ge weldige hiaten in specifieke deskundigheid. Voor de EG ligt op dat gebied een taak." Volgens de Europarlemen tariër is het niet nodig om 'oorlogsschepen' met deskun digen naar Paramaribo te sturen, maar is een ambte lijke ondersteuning vanuit de EG bij de ontwikkeling van wetgeving en economische groei wenselijk. In Brussel zou men daar niet afkerig va" zijn. Vergeer: „Ik ga mij daar in het Parlement sterk voor maken. Als je ziet wat er in anderhalf jaar veranderd is- mensen die op straat gee" praatje durfden te maken, ge* vangenen die op een hemel tergende manier werden be handeld - dan is dat meer dan genoeg om een actiever EG- beleid te rechtvaardigen." )E INHOUD VAN de kerstboodsc fantastisch om waar te zijn. De Sovjetunie verbaasde gisteren de 'erenigde Naties met opmerkeli -oepenvermindering. te Sovjetunie zal de komende tw 00.000 man verminderen, er wc etrokken uit de landen van het ussische militaire positie in Azië iet is zo duidelijk als wat: Michaïl elskunstenaar, heeft weer eens ien. Het is geen toeval dat hij de 'resident Reagan is met zijn ged cneid en de nieuwe president G iele standpunten verkondigen - aire voornemen wereldkundig te Het Amerikaanse presidentiële an de NAVO-partners rest niets eren op de overval-taktiek van G n9 kunnen de NAVO-landen in i an van Gorbatsjov heen. Deze tel j'ngen van zijn pr-beleid. Het is e< terstellen dat het staatshoofd var «unie zulke belangrijke beslissin net als enig doel het publicitaire 'orbatsjov is het gevolg van een en in de Sovjetunie wordt gevoer _^anaf zijn aantreden heeft Gort net zijn ontwapeningsvoorstellen _'uatie in de Sovjetunie dwong h< n net Westen is - voor een deel 1 inn 9ereageerd. De bedoelingi ngst of Gorbatsjov uiteindelijk gt 'Jken te zijn, bleef in de beoordel Maar zelfs de meest fervente co m u7ven da' Gorbatsjov wel dec West nastreeft. Het is echter tl man die het ene buitenlam ut A(^e heeft hij ook de moed g< «ghanistan weg te halen - in uien wordt geconfronteerd. Me ëfcK0nomische hervormingen he aar materieel voordeel opgelej Ji^aast is er de nationaliteit eajdzjan en Armenië staan c n rt29Dn,elkaar naar het leven er pn,;. sche Staten wordt met IriiLc 5 krachten in de Sovjeti Ken dat deze ontwikkelingen I 1 van het beleid van Gorbatsjov laatste bijeenkomst va iQ FZlln positie te hebben vers' foor h n om ziin binnenlands fet h2fm 9ewens,e richting te Ie, :iet ycwerisie ricnting te ie bat or er bedenkelijk voor hem t tweede

de Stem | 1988 | | pagina 2