Zuidland houdt Vlaamse Tiendaagse ieFiNeei Balletauditie in Goes Antwaarps Teater met 'Vijgen na Kerstmis' Compagnie Pandora in I Singel in Antwerpen Floortje Bloem van Yvonne Keuls Maya Wildevuur brengt kleur naar Trouvaille Architectuurexpositie Eindhovense school Rockband Rising Sun Triptiek van het weerzien van Botho Strauss in NTG Kindertheater Hulst met De gekke reis van Koning Gijs )E STEM GIDS THEATER DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 ichapsstriemen I Dhangingssysteem, |g niveau. Waardoor [ïoeilijke omstandig- controle over het HS i FAASSEN WALTER VAN DEN BROECK, HERMAN BRUSSELMANS E.A. NAAR TERNEUZEN Zoektocht Stripheld Adventsconcert van gemengd koor Jubilate Advents concert in Cadzand T1 [ten wij u, van 10 tot lis maken met onze l, waarin wij de modernste Beauty [apparatuur voor indeling. lus als u kampt met m, dan dienen wij u deskundig advies. irdag verhinderd zijn, urlijk altijd bellen voor fspraak op later datum. jCHOONheiDOSALON tabele gevoel wordt dersteund door het aai ontworpen >r dit alles biedt de 1st, het comfort en odig is om je doel ie dat het in alle stijl (95,-. prijzen inclusief btw iaag. tel.:070-489400. voor Bergen op Zoom e.o. BEDRIJF Bergen op Zoom (Nieuw-Borgvllet) - Tel. 01640-34254^ AUTOBEDRIJVEN B.V- ?r Breda e.o. 14. Breda, 076-213825 Steenbergen -Tel. 01670-63291 DE DANSVAKOPLEIDING van het Koninklijk Conserva torium in Den Haag houdt aanstaande zaterdag, 10 de cember, een balletauditie in Balletschool Regal in Goes. Het conservatorium biedt jongens en meisjes de gele genheid een volledige oplei ding tot toneeldanser en - danseres te volgen. Deze op leiding is gecombineerd met groep 7 en 8 van de basis school en/of het middelbaar onderwijs. Het conservato rium biedt volledig onderwijs in een dagopleiding. Voor leerlingen van ver buiten Den Haag wil het conservatorium verantwoorde huisvesting bij particulieren zoeken. De audities staan open voor leer lingen die volgend jaar naar groep 7 of 8 van de basisschool gaan, of naar de eerste en tweede klas van het basison derwijs. Het is niet noodzake lijk dat de kinderen eerder balletles hebben gevolgd. Be langstellenden kunnen infor matie krijgen of zich opgeven bij het conservatorium. Tel. 070-814251. Het echt Antwaarps Teater speelt 'Vijgen na Kerstmis'. - FOTOCORHAGEMAN 'TOGEN NA KERSTMIS' I werd een van de toppers van blijspelauteur Ruud de Rid der van het Echt Antwaarps Teater. Deze week ging weer een serie opvoeringen van start in de Echte Antwaarpse schouwburg in de Arenberg- straat in Antwerpen. Er zijn voorstellingen telkens om 20.15 tot en met 21 j anuari. Het blijspel is gebonden aan de feestdagen, het vormt de gepaste ontspanning en zit boordevol grappen die in een wervelend tempo op de aan wezigen afkomen. Freddy Brasil is entertainer. Na een succesvolle carrière in het theater heeft hij enkele jaren leden besloten zijn loop- I baan voort te zetten als cruise-artiest. Hij bevaart dus de zeven wereldzeeën en is zelden meer thuis in Antwer pen. Toevallig is hij dit jaar thuis met Kerstmis. Hij no digt een ex-collega uit om sa men in zijn gehuurde flat Kerstmis te vieren. Marjan Augustijn, een knappe jonge vrouw, is op zoek naar zichzelf. Ze heeft op korte tijd relatieproblemen te verwerken gehad. Ze besluit alleen verder door het leven te gaan, onanfhankelijk van wie dan ook. Op een vrij ongewo ne, maar heel plezierige ma nier komen deze twee mensen met elkaar in contact. The ma's als vrede op aarde en veel mensen van goede wil spelen in de loop van het stuk verder meer. De goede wil is echter vaak ver te zoeken. HET NEDERLANDS Toneel Gent (NTG) brengt van 10 de cember tot 14 januari in de creatie van Triptiek van het weerzien van Botho STrauss mhetNT2-Minnemeers. Aan vang telkens 20.00 uur. Botho Strauss wordt met re den gezien als een goed auteur. Toch is hij ook de meest besproken en omstre den toneelschrijver van dit moment. Als een seismograaf registreert hij de chaotische en onzekere tijd. Haarscherp is hij zonder belerend te wor den. Hij wordt dan ook te recht vergeleken met Tsje- chov. Nu wordt de creatie ge bracht van een van zijn be langrijkste werken in het NT2-gebouw aan de Minne meers. De regie is in handen van de Nederlander Mette Bouhuys. Bijna de gehele spe lerscast van het NTG doet mee. Enkele kopstukken: Bob van der Veken, Magda Cnudde en Eddy Vereycken. IN DE SINGEL in Antwerpen aijn er deze week enkele op merkelijke produkties. In de Blauwe Zaal speelt de feno menale pianist Radu Lupu vanavond (donderdag 8 de cember) werken van Bach, Mozart en Schubert. Aanvang 20.00 uur. Ge Roemeen wordt door de muziekliefhebbers als één van allergrootste pianisten van aet moment beschouwd. Hij maakte vele plaatopnamen en had veelvudig op als begelei- I Jar van onder andere Bar bara Hendricks en hij werkte samen met Lurray Perahia. 'De liefde voor de drie Manen'. FOTO CORNEEL MARIA RYCKEBOER Vrijdag 9 en zaterag 10 de cember treedt de Compagnie Pandora op in de Rode Zaal om 20.00 uur met 'Elvire Jou vet 40' van Birgitte Jaques. Het theaterwerk bestaat uit zeven lessen van Louis Jouvet aan Claudia over de tweede scène van Elvire in de Don Juan van Moière. Jaques baseerde haar stuk op een boek van de grote meester waarin hij beschrijft hoe hij de jonge talentvoile Joodse atrice Claudia onder richtte. Philippe Clévenot kreeg voor zijn vertolking van Jouvet de begeerde Prix Mo lière. ALLE VORMEN van po diumkunst komen tijdens de Vlaamse tiendaagse in het Zuidlandtheater in Terneuzen aan bod. Vanavond begint het festival dat tot zondag 18 de cember duurt. Toneel, proza, poëzie, muziek, film en kindertheater worden op de planken gezet door ge zelschappen en artiesten uit heel Vlaanderen. Theaterdi recteur H. Scholten wil met dit festival proberen de Zeeuws-Vlamingen lekker te maken voor het culturele le ven van de zuiderburen. Het festival is financieel mogelijk gemaakt via subsi dies en sponsoring.Het pro gramma dat het publiek voor geschoteld krijgt is zeer geva rieerd. Zij die alles willen meemaken kunnen een passe partout aanschaffen voor zes tig gulden (CJP/Pas 65 45.-) De losse kaarten zijn ver krijgbaar aan de balie van het Zuidlandtheater, de VW kantoren in Hulst en Terneu zen en Den Hoekzak in Oost burg. Vanavond speelt het Arca- theater uit Gent om 20.00 uur het klassieke toneelstuk 'Pas de Deux' van Hugo Claus. Morgen wordt deze science fiction opera vol humor opge voerd. Arne Sierens schreef de tekst voor 'De liefde voor de drie Manen'. De muziek werd gecomponeerd door Jo- han de Smet. Instrumentalis ten van het orkest van de Munt staan borg voor een ge degen begeleiding. Het werk is een soort parodie op de klassieke opera. Het komische wordt bereikt door de tegen stelling tussen de banale con versatie en het verhevene van de zang. Zaterdag 10 december vindt de Nacht van de Vlaamse Proza en Poëzie plaats. Deze literaire zoektocht door Vlaanderen duurt van 22.00 tot 03.00 uur. Aan dit, naar het voorbeeld van de jaarlijkse Nacht van de Poezië in Vre- denburg Utrecht opgezette, li teraire spektakel zal worden meegewerkt door een groot aantal Vlaamse schrijvers van proza en poëzie, literaire performers en muzikanten. Er is een optreden van Kama- gurka als Kamiel Kafka, schrijver Walter van den Broeck leest voor. De jonge generatie is verte genwoordigd met de smaak makers Tom Lanoye en Her- Willem Vermandere. man Brusselmans. Vlaande- rens 'mooiste' dichter Herman de Coninck komt, evenals zijn jongere landgenoten Didi de Paris en Coenraed de Waele. Een muzikaal-literaire per formance is te verwachten van Gentenaar Eric Goeman met klein orkest. Voor caba reteske intermezzi tekenen de Twee Wezen, twee zwaar wichtige Gentenaren die hun gedichtjes voordragen in ma trozenpak of padvinderskos tuum. Ook komt de nieuwe Vlaamse popgroep Soul Sis ter. Willem Vermandere en or kest brengen het nieuwe pro gramma 'Zo gezeid, zo gezon gen' op zondag 11 december om 15.00 uur. Tine Ruys- schaert, kruipt in de huid van operazangeres Maria Callas en blikt als bejaarde zangeres terug op haar carrière en haar - FOTO JEAN-PATRICK MEERT woelige leven. Een boeiende solo van een bekende actrice op dinsdag 13 december. Aan vang 20.00 uur. Voor de kinderen is er woens dag 14 december, om 15.00 uur een spectaculaire voorstelling over Nero de bekende strip held van Mare Sleen. De stripfiguren worden door de acteurs van Theater Taptoe gespeeld met latexmaskers op. Alle poppenspeltechnie ken worden in de avonturen van Nero en Co gebruikt. Het Nieuw Vlaams Symfo nie Orkest verzorgt een kwa litatief hoogstaand concert op vrijdag 16 december om 20.00 uur onder leiding van Patrick Peire. Medewerking verleent de bekende Nederlandse ho- boïist Han de Vries. Op het programma de ouverture 'Prometheus' en de vierde symfonie van Ludwig van Beethoven en het hobocon certo van Kaliwoda. Met de heerlijke muzikale satire 'Vossen of de fraaie his torie van de vos Reinaert in het dierenrijk België' wordt de Vlaamse Tiendaagse beslo ten. Het Antwerps gezelschap De Zwarte Komedie creëerde dit spel naar de beroemde fa bel. In de versie van De Zwarte Komedie vertoont de Reinaertfiguur opvallende gelijkenissen met Happart, volgens de makers De slimste vos van de Belgische politiek. Overigens wordt het oor spronkelijke verhaal in de voorstelling tamelijk nauw gezet gevolgd. Aan Vossen wordt meegewerkt door zes acteurs en actrices, waarvan er drie ook muziek maken. Aanvang van Vossen zater dag 17 december om 20.00 uur. Ook de Vlaamse film ont breekt niet. Woensdag 14 de cember is Mare Diddens Brussels by Night te zien. Didden geldt samen met Do minique Dervjddere tot de meestbelovende jonge filmre gisseurs in Vlaanderen. Brus sels by Night is de titel van zijn eerste lange speelfilm. Hoofdpersoon is een dertiger die ietwat doelloos door Brus sel zwerft, totdat hij een meisje en een Marokkaan ontmoet. Liefde en racisme gaan dan een belangrijke rol spelen. De film wordt ver toont in Porgy Bess om 20.00 uur. Scene uit de kindervoorstelling 'Nero en Co.' FOTO RUDY GADEYME HET GEMENGD koor Jubi late verzorgt vrijdag 16 de cember een adventsconcert in de Nederlands Hervormde kerk in Oostburg. Aanvang 20.00 uur. Het koor staat onder leiding van Jaak Roose. Solistische medewerking verlenen Nelly Decroix en Ineke Postma (sopranen), Mo nique Lanssens en Nancv Staelens (alten) Lieven de Pil- lecyn en Arthur Soenen (teno ren) en Jean Pierre Maertens en Henk Minderhoud (bas sen). De orgelbegeleiding tij dens het concert is in handen van A. Lensen. De toegangsprijs is zeven gulden. Compagnie Pandora speelt 'Elvire Jouet 40'. - FOTO PENELOPE CHAUVEL01 HET OPHEFMAKENDE drama Floortje Bloem wordt Vrijdag 9 december opge voerd in het gemeenschaps centrum Den Dullaert in Hulst. Ook deze keer krijgen de middelbare scholieren weer een aantrekkelijke kor ting. Voor een tientje kunnen zij de prachtuitvoering mee maken. Schrijfster Yvonne Keuls dramatiseerde haaf boek, dat zich in een enorme belang stelling mag verheugen. Met grote betrokkenheid be schrijft zij het leven van Floortje Bloem die graag een vrijgevochten meid wil zijn. Floortje moet haar vrij heidsdrang duur bekopen: zij belandt in de heroïneprostitu- tie. Haar zusje Beppie, die haar op deze weg is voorge gaan probeert haar voor het ergste te behoeden. Maar Floortje staart zich blind op haar voorbeeldfiguur. Zij wordt op het laatst haar zusje. Een tragisch gegeven, met onverwacht veel humor ver teld. Twee tegengestelde emo ties die elkaar versterken. Zes acteurs spelen twaalf rollen. Er zijn drie vaste figuren: Floortje, haar zusje Beppie en de welzijnswerker Sjon, die zich hun lot aantrekt. De drie andere acteurs spelen ieder drie grote rollen: ouders, ver zorgers, familie. Ze zijn eigen lijk de personificatie van een autoriteit, gezien vanuit Floortje's optiek; in oplopende toonhoogte bijvoorbeeld: haar moeder, haar tante, de hulp verleenster. De jonge regisseur Willem van de Sande Bakhuijzen ('Hooikoorts', Haagse Come- die) met zijn frisse en origi nele kijk op moeilijke onder werpen, maakt er een voor stelling van, waarbij hij ook met technische middelen emoties weet over te brengen. Na 'Jan Rap en z'n Maat' en 'De Moeder van Davis S.' een derde stuk dat een breed pu bliek, op heldere wijze inzicht geeft in de problematiek van een deel van de hedendaagse jeugd. Aanvang 20.00 uur. HET NEDERLANDS Her vormd kerkkoor in Cadzand geeft zaterdag 10 december in de Nederlands Hervormde Kerk een advenstconcert. Het is de eerste keer dat het koor zich aan zo'n concert waagt. Men heeft ernaar ge streeft een afwisselend en boeiend programma te ma ken. Er wordt vijf- tot twaalf- stemmige vocale en instru mentale muziek ten gehore gebracht. Er zijn werken van ondermeer Gabrieli, Haydn en Hammerschmidt. Rina Marteijn is sopraansoliste en Kees Nieuwenhuizen bas-ba riton. Twee organisten, Wim Wilschut en Jaap van Oosten- brugge begeleiden de koor zang. Tevens zijn er koperbla zers en strijkers. Arie Lensen heeft de muzikale leiding in handen, hij is sinds 1 april di rigent van het koor. De aan vang van het concert is 20.00 uur. EEN ECHTE kleurenfreak is Maya Wildevuur uit Hoogha len. Felle, emotievolle kleu rencombinaties verblinden het oog dat haar werk be kijkt. Op dit moment expo seert ze een aantal van haar werken, aquarellen en ge mengde technieken, in galerie Trouvaille in Terneuzen. Bloemen zijn een veelgeko- zen onderwerp in haar werk, dat in het verlengde van het impressionisme ligt. Een bloem is bij haar niet zozeer interessant vanwege de bota nische vorm, maar veeleer vanwege de kleur, die zij op krachtige manieren neerpen- seelt. De in Trouvaille ten toongestelde werken bestaan voornamelijke uit aquarellen en gouaches; twee technieken waar men bij uitstek met kleur aan de gang kan. Ver der zijn er enkele andere technieken te zien. Ze maakte ook collages, onder andere met lappen stof en glasfiber in combinatie met verf. Maya Wildevuur kreeg haar opleiding aan de Akade- mie voor Kunst en Industrie Werk van Maya Wilde vuur in 'Trouvaille' in Ter- neuzen. FOTO DE STEM/CORJ. DE BOER in Enschede. Ze heeft zelf een galerietje. Het werk in Ter- neuzen is slechts een deel van wat ze maakt. Ze produceert in een hoog tempo en ge bruikt ook nog andere tech nieken als gips, metaal en glas. De laatste tijd is ze veel bezig met het schilderen met acrylverf achter een perspex plaat. De expostie is te zien tot en met 31 december. Trouvaille is geopend tijdens winkel- WERKEN VAN jonge Neder landse architecten worden tot zondag 15 januari tentoonge steld in de wandelgang van De Singel in Antwerpen. Een selectie van studenten en oud-studenten aan de Tech nische Universiteit Eindho ven, waaronder belangrijke ontwerpers zoals Jo Coenen, die een bekroning kreeg voor zijn inzending aan het Neder lands Architectuur Instituut. De expositie kreeg de titel Eindhovense school. Hiermee wordt geen brave eenduidig heid of slaafse navolging be doeld. De bindig tussen de deelnemers is dat zij aan het zelfde instituut studeren en daarmee een onderlinge dia loog voerden. Zij zochten sa men naar de bronnen van de achitectuur, keken naar het verleden en ontwierpen ieder voor zich een beeld van de toekomstige bouwwerken. Met de kennis van bet verle den en de techniek ontwerpen zij een nieuwe architectuur die stoelt op het bekende en waaraan zij een eigen kleur toevoegen. Naast de toppers van J. Coenen, Wiel Arets en Wim van de Bergh, Sjoerd Soeters, Jos van Elsdonk en Jeroen van de Ven is er ook aandacht voor jonge beloften. De wer ken zijn geselecteerd door Gerard van Zeyl, hoofddocent van de Eindhovense Univer siteit en de hoofdredacteur van 'Wiederhall'(een archi tectuurtijdschrift) Joost Meu- wissen. De expositie is te be zichtigen van dinsdag tot zondag van 14.00 tot 18.00 uur. Gesloten 24 en 31 december. L"Escaut Terneuzen. Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit uit Clinjge. Churchill Hotel Terneuzen. Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. L'Aubergerie Hulst. Werk van Urbain Marin en Guldo Eek- hardt uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Scholengemeenschap 't Vaartje Terneuzen. Schilderijen en aqua rellen van J-A. Campfens. Tot 15 december. Geopend donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. St. Pietersabdij Gent. Gent in Weelde Herboren. Tentoonstel ling over de wereldtentoonstel ling van 1913. Tot 11 december. Dagelijks open van 9.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Maan dag gesloten. Streekmuseum IJzendijke. Ex positie van elf amateur-kunste naars. Tot en met 31 december. Open maandag tot en met vrij dag van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen. Expositie ikonen. Tot 5 februari. Open dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Aurin-huis IJzendijke. Expositie Marten Muller. Tot en met de cember. Dagelijks open van 14.00 tot 20.00 uur. Galerie Arty Party Terneuzen. Marja de Bock: 'Kleine prijsjes op de lijst jes-ook op deze. Deel 1.' Tot en met 15 december. Open tijdens winkeluren. Museum voor Schone Kunsten Antwerpen. Overzichtstentoon stelling De Braekeleer. Tot 8 ja nuari. Open dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Galerie Bellemans Axel. Beeld- houwerk van Anthony Hermsen en schilderijen van Gerard Ram. Tot 1 januari. Open tijdens win keluren. Verpleeghuis Ter Schorre Ter- neuzen. Schilderijen van Paul van der Heijden. Tot en met 12 december. De Singel Antwerpen. Architec tuur van de Eindhovense School. Tot 15 januari. Open dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 18.00 uur. 24 en 31 december gesloten. Galerie Trouvaille Terneuzen. Werk van Maya Wildevuur. Tot en met 31 december. Geopend tij dens winkeltijden, maandag ge sloten. SAAR DEN Hollander is een marionettenspeelster die alle klappen van de zweep van het poppenvak kent. De Middel burgse werkte jaren met handpoppen. Nu is zij overge schakeld op marionetten. Omdat deze meer doen. Ma rionetten zijn volgens haar traag, ijl, sfeervol en hebben dat dromerige waar kinderen, en ook zijzelf, de fantasie in kwijt kunnen. Den Hollander zoekt bewust naar een men geling van realiteit en magie in haar spel. Zaterdag 10 december wordt in het gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst De gekke reis van Koning Gijs gespeeld. Een leuk spannend verhaal voor de jeugd van 4 tot 11 jaar. Aanvang 14.00 uur. Toegangskaarten kosten vier gulden. Koning Gijs de Goede wordt op een morgen wakker gemaakt met de verontrus tende mededeling dat een vij andig leger voor de poorten van zijn paleis staat. Het is het leger van Koning Knots, een hebzuchtig heerster die de schatten van Koning Gijs wil roven. Na vergeefse pogingen trekt het leger zich terug. Ko ning Gijs besluit met koning Knots te gaan praten om hem te overtuigen van de waanzin van een oorlog. De koning gaat op reis. Achterna gezeten door zijn minister beleeft hij onderweg een aantal avontu ren en komt terecht op plaat- senwaarvan hij het bestaan» niet kende. Uiteindelijk blijkt het kontakt met Koning Knots niet zo soepel te verlo pen als Koning Gijs had ge dacht! Dan begint de ellende pas goed. Een heerlijk spel voor de jeugd. DE ROCKBAND Rising Sun speelt vrijdag 9 december in Sluis in café Boo. De band be staat uit W. van Hommeien (zang/slagwerk) J. Davidse en C. Baris (slag- en sologitaar) en K. van de Velde (contra bas). Het repertoire bestaat uit stevige, goed in het gehoor liggende rocksongs met een knipoog naar de blues. Er worden covers gezongen van Deep Purple, Eric Clap ton en Van Halen en anderen. Maar er is ook een grote plaats ingeruimd voor de eigen producties. Aanvang van het concert 21.30 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 23