Plannen fataal voor omgeving J olm Waterschap De Drie Ambachten krijgt andere samenstelling AXELSE SASSING NIET BLIJ MET PLAN ONTSLUITING AXELSE VLAKTE: Waterpolitie wint Zeeuwse schietwedstrijden 'Vereenigde VriendeiJ geeft traditioneel najaarsconcert in Si Prins van Koeterdoi pas in januari bekent nia HERDENI Taal var POLITIERAPPORT lOCCASIONSll MARKTEN DE STEM VAN ZEELAND 3 DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 AXEL - De bewoners van de Axelse Sassing en omgeving vrezen dat de plannen van het Haven schap Terneuzen om het industriegebied de Axelse Vlakte te ontsluiten fataal is voor hun woonomgeving. Kamerkoor geeft adventsconcerten Kerstviering van plattelandsvrouwen in Aardenburg Veiligheid Asociaal Staalfabriek importeert vloeibaar ijzer T Snelheidscontrole Inbraak Auto in slip Overval Beroofd Autopapieren gestolen van de BMW-— Garage VerbruggeB'l Vandaag precies acht Lennon doodgeschoten achtste december valt d boek van Albert Gold landse première van de non'op 26 januari. Uitstapjes T16 Van onze verslaggever PHILIPPINE - Bij het van kracht worden van de nieuwe Waterschapswet in 1990, krijgt het waterschap de Drie Ambachten een an dere samenstelling. De vertegenwoordigingen in het schap zullen dan de belangen van de ingelanden beter weerspiegelen. Dijkgraaf F. Verhelst deelde dit gisteren tijdens de begro tingsvergadering van het schap mee, naar aanleiding van vra gen van hoofdingeland J. Van Schaik. Volgens Van Schaik geeft de huidige vertegenwoordiging in het schap een scheve verhou ding in de besluitvorming. „Er zijn te veel vertegenwoordigers van ongebouwde eigendom men: te veel boeren. Door het verkrijgen van de zuiverings- taak heeft het schap zijn oor spronkelijke identiteit verlo ren. Dat moet ook xot uiting ko men in de bestuursvertegen- woordiging, die dan ook dras tisch moet worden gewijzigd. De tijd dat het waterschap een club was die de belangen van de boeren behartigt, is voorbij", aldus Van Schaik, die pleitte voor een getalsmatige meer derheid van de waterkwali- teitstak. Van Schaik ging nog een stapje verder, door te stellen dat het beter zou zijn als er één groot Zeeuws-Vlaams water schap zou komen op het gebied van waterbeheersing en pol- derwegenbeheer. Daarnaast stelde hij voor dat een apart zuiveringsschap het kwaliteitsbeheer van het water zou voeren. Verhelst verbaasde zich nogal over dit voorstel. „Als je de milieuheffing van onze 'buren' vergelijkt met die van ons (tachtig en honderd gulden, tegenover 66) zie ik die roep niet zo zitten." De begroting voor 1989 werd zonder al te veel problemen vastgesteld. Hoofdingeland J. Dees zag in het gevoerde beleid, waardoor noch milieheffing, noch dijkgeschot moest worden verhoogd, een bevestiging van het eigen gelijk van het schap: „Daarmee is tenminste één ar gument tégen de waterschap pen en vóór verdergaande con centratie ontkracht." Het waterschap gaat in de toekomst meer doen aan infor matie voor de bewoners van het waterschapsgebied. Zo wordt er in februari 1989 huis- aan-huis een informatieblad verspreid en is men bezig met het samenstellen van een 'les brief' voor scholen. De zeven Zeeuwse water schappen werken momenteel aan een structurering van de informatievoorziening op pro vinciaal niveau. De Drie Am bachten gaat met het oog op de waterschapsverkiezingen in 1989 een aparte folder versprei den, naast de reeds voorge schreven vormen van publiek- making. Van onze verslaggever Dat bleek gisteren tijdens een hoorzitting over de ont sluiting, met een weg en een spoorweg, in De Halle in Axel. „De mensen die daar wonen hebben geen schijn van kans. Dit gaat gewoon door", stelde een bewoner. Havenschapsdi recteur G. van Houweninge slaagde er blijkbaar niet in de honderd aanwezigen gerust te stellen. Van Houweninge bena drukte dat de ontsluiting van het gebied 'een beperkte ont wikkeling' is. Het gaat om veertig hectare grond, waar op zijn hoogst drie tot vijf bedrij ven van gemiddelde grootte Van onze correspondent TERNEUZEN - Het Ter- neuzense kamerkoor Voca- litas verzorgt twee advents concerten. Het eerste con cert wordt zaterdag 10 de cember gegeven in de rk kerk te Hengstdijk en be gint om 20.00 uur. De tweede muziekuitvoering is zaterdag 17 december in Groede in de Nederlands Her vormde kerk en begint ook om 20.00 uur. Beide avonden worden ad vents- en kerstliederen gezon gen. Ook het Beatus Vir van Monteverdi en het Te Deum van Mozart worden ten gehore gebracht. De algemene leiding is in handen van dirigent Arie Kar- reman. Het orgel wordt be speeld door Jos Verpoorten. Met deze concerten wordt een succesvol tweede lustrumjaar afgesloten. Van onze verslaggever komen. Als daar industrie komt, rekent het havenschap in een voorlopig ontwerp voor dat er dan iedere dag tweeduizend auto's en een of twee treinen het gebied passeren. Met name de toename van het autover keer baart de bewoners zorgen. Ze vragen zich af waarom er geen directe afslag van de Tractaatweg naar het indus triegebied kan komen, zodat hun woonomgeving buiten schot blijft. AARDENBURG - De Ne derlandse Bond van Platte- Zuidelij k landsvrouwen houdt op maandag 19 december een kerstviering in Aarden burg. Van Houweninge legde uit dat zoiets niet kan in verband met de korte afstand tussen de ver schillende afslagen die dan zou ontstaan. Rijkswaterstaat pikt dat niet in verband met de ver keersveiligheid. De bewoners zetten daar hun eigen veilig heid tegenover. Enkele aanwezigen spraken hun zorg uit over de tientallen kinderen die dagelijks van de weg door de Sassing gebruik maken. Een van hen sprak van 'een raceweg voor vrachtver keer'. Van Houweninge zei dat de intensiteit van het vracht verkeer in de praktijk wel mee zal vallen. Het havenschap ziet geen andere mogelijkheid om het gebied te ontsluiten dan via de Sassing. De directeur had wel oor voor het verhaal over dë fietsende kinderen. „Dat is de eerste keer dat ik dat hoor. We zullen daar zeker rekening mee houden", zei hij de veront ruste bewoners toe. Toch bleef de stemming grim mig. Er is bij de omwonenden weinig duidelijkheid over de toekomst van het gebied. Een vrouw zei: „Wij wonen daar goed in de polder. U begint dat behoorlijk te verzieken met die weg". Ze noemde de plannen 'asociaal'. Verschillende spraken bange vermoedens uit over geluids overlast, verzakkingen in de weg, waardedaling van de hui zen en transport van gevaar lijke stoffen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de Ontmoetingsruimte in de Sassenstraat. A. Oosterling zal op deze avond enkele liedjes zingen en sketches ten gehore brengen, osterling is de afgelopen zomer op televisie geweest. Hij ver leende muzikale medewerking aan een programma over Zeeuwsch-Vlaanderen. De mensen die aan de avond mee willen doen, kunnen zich tot en met 12 december opgeven bij mevrouw T. Westland-Ter- louw, Christiaansenstraat 20, Aardenburg, tel: 01177-2377. Het ingenieurs bureau DHV uit Amersfoort heeft een ontwerp gemaakt voor de loop van de spoorweg. Er zijn twee opties: een noordelijke die met een bocht richting de zijarm van het kanaal loopt en een kortere, zuidelijke. Van Houweninge zei dat het havenschap een voor keur heeft voor het zuidelijk tracé. Hij probeerde de aanwezigen duidelijk te maken dat de hoor zitting niet de enige manier is waarop zij bij het besluit voer de Sassing worden betrokken. Ze kunnen binnenkort rekenen op nadere informatie van het Havenschap. Van Houweninge garandeerde hen dat de ge maakte opmerkingen zeker bij de beslissing worden betrok ken. „U hoort nader van ons, dat beloof ik u". Van onze correspondent GENT - Van eind februari tot midden juni legt het staalbe drijf Sidmar één van zijn twee hoogovens stil. Om deze halvering van de productie op te vangen, is een contract af gesloten met een Franse staalfabriek in de havenstad Duinkerken. Het gaat om de levering van 100.000 ton ruw ijzer, dat in vloeibare vorm naar de Gentse staalfabriek Sidmar zal worden gebracht. Het ijzer wordt vervoerd in grote flessen in torpedovorm en op een temperatuur van 1.400 graden. De Belgische spoorwegen zet hiervoor speciale wagons in met een laadcapaciteit van 300 ton. Sidmar moet zijn toevlucht nemen tot een dergelijke oplossing omdat het orderboek bol staat van de bestellingen.Met een pro- duktie van 3tt miljoen ton wordt 1988 het beste jaar van dit staal bedrijf. S. Lokerse ontvangt namens de rijkspolitie te water de wisselbeker voor groepen Van onze correspondent TERNEUZEN - De rijks-, gemeente- en waterpolitie hielden voor de 26e keer onderlinge schietwed strijden op de gemeente lijke schietbaan in Ter- neuzen. De rijkspolitie te water (Wemeldinge en Vlissingen) won het alge meen klassement en daar mee de CdK-wisselbeker. Om 10.00 uur begonnen de veertig politiemannen met de onderlinge wedstrijden op de schietbaan aan de Industrie weg in Terneuzen. Er werd geschoten met het dienstpi stool (de Walter P5) op de in ternationale kleine pistool schijf. Elke groep bestond uit vijf personen die ieder acht scho ten mochten lossen. Een schot in de roos leverde tien punten op zodat maximaal tachtig punten konden worden be haald. Om 16.30 uur volgde de prijsuitreiking in de kantine van de gemeentepolitie aan de Rozengracht in Terneu zen. Commissaris der Konin gin dr. C. Boertien reikte voor de veertiende keer de wisselbeker uit. „Het is de laatste maal dat ik de prijzen uit mag reiken in tegenwoor digheid van burgemeester C. Ockeloen, die volgend jaar met pensioen gaat." Vervolgens reikte dr. Boertien de wisselbeker uit aan opperwachtmeester C. Lokerse van de rijkspolitie te water. Het is de eerste keer dat de rijkspolitie te water deze eer te beurt valt. Op de tweede plaats eindigde de ge meentepolitie van Terneu zen. De gemeentepolitie Mid delburg werd derde. Een agent in actie tijdens de schietwedstrijden in Terneuzen. - fotoosde stem/ corj.de boer rijkspolitie te water 344 pun ten, 2. gemeentepolitie Ter- neuzen 319, 3. gemeentepoli tie Middelburg 319, 4. ge meentepolitie Goes 317,5. ge meentepolitie Vlissingen 312, 6. rijkspolitie verkeer 308, 7. rijkspolitie Noord- en Mid den-Zeeland 304, 8. rijkspoli tie Zeeuwsch-Vlaanderen 301. Persoonlijk klassement: 1. S. Cracau, rijkspolitie te water Vlissingen 74 punten, 2. C. Woets, rijkspolitie Noord- en Midden-Zeeland (Middelburg) 71,3. A. Jansen, rijkspolitie verkeer (Middel burg) 71, 4. J. de Puyt, ge meentepolitie Goes 70, 5. A. de Bree, gemeentepolitie Vlissingen 69. 6. S. Lokerse, rijkspolitie te water Vlissin gen 69. 7. J. van Ginkel, rijks politie te water Wemeldinge 69. 8. J. Heijstek, gemeente politie Goes 69.9. E. de Bruin, rijkspolitie Zeeuwsch- Vlaanderen 69. 10. Flikweert, gemeentepolitie Middelburg 68. Burgemeester C. Ockeloen overhandigt de beker aan de winnaar van het persoonlijk klasement, S. Cracau. Er werd ook een persoon lijk klassement bijgehouden. Burgemeester Ockeloen reikte hier de prijzen uit. S. Cracau van de rijkspolitie te water uit Vlissingen be haalde 74 wedstrijdpunten en was daarmee de beste schut ter uit Zeeland. Hij kreeg een beker en mocht iets kiezen uit de prij zentafel. Einduitslagen: Algemeen klassement: Groepen: 1. AXEL- De rijkspolitie van de groep Midden Zeeuwsch-V laanderen hield gisteren op de Tractaatweg in Axel een snelheidscontrole. Er werd vier keer een proces-verbaal uitgeschreven wegens het overtreden van de maximum snelheid. De hoogstgemeten snelheid was 106 kilometer, terwijl maar zeventig kilo meter is toegestaan. Ook op de Kanaalkade in de be bouwde kom van Axel werd een dergelijke controle uitge voerd. Hier werden elf auto mobilisten bekeurd. De hoogst gemeten snelheid was honderd kilometer .terwijl slechts vijftig kilometer is toegestaan. GRAAUW - Mevrouw Van P. uit Terneuzen kwam gister morgen tot de ontdekking dat er was ingebroken in haar vakantiewoning aan de Oude Gouwsedijk te Graauw. De dader(s) waren binnengeko men door het slot van de voordeur te forceren. Er wa ren etenswaren gestolen en Sinterklaas- cadeautjes tot een bedrag van ongeveer honderd gulden. HULST - Op rijksweg N60 kwam gistermiddag de auto mobilist P. R. uit Sint Niklaas tijdens een inhaalmanoevre in een slip terecht. Via de middenberm belandde hij op de andere rijbaan. Daarbij botste hij tegen een vracht auto bestuurd door C. G. uit Hoeselt (B). Bij de aanriM werd de personenauto gefl vernield. Persoonlijke oii lukken deden zich niet voor l MIDDELBURG - De 44.J rige P. L. is dinsdagavond'! zijn fietsenhandel aan 1 Lange Noordstraat in delburg door twee manj overvallen. Na een korte» steling werd hij onder ging met een mes overrnJ terd en vastgebonden. Bij u gevecht liep L. een ho wond op. Hij werd later 0 avond door zijn echtgenote! de winkel aangetroffen I bevrijd. De daders waren ondertussen vandoor met kostbare onderdelen» racefietsen. MIDDELBURG - De 31-jJ rige L. H. uit Geertruidé berg werd dinsdagavond li plotseling aangevallen drie jongens toen hij over] Kousteensedijk wandeldel werd neergeslagen en bent van zijn portefeuille, een bedrag van driehondf vijftig gulden in zat. IJZENDIJKE - Mevrti M.D. Van H. uit IJzendi;) deed bij de rijkspolitie] Oostburg aangifte van e stal van haar kentekenta] en andere autopapieren. D moeten uit haar auto gestel zijn tussen 2 en 7 toen de personenauto v] haar woning in IJzendijl stond. Het linkerportier» de auto was geforceerd. AMSTERDAM, 7 dec. - In bintje 50mm, oogst '88, werden 63 conta verhandeld voor levering april bij een prijs van 28,40 tot 28,0 100 kg en 2 contracten levering mei tegen ƒ29,50. De stemming! goed prijshoudend resp. kalm. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Harmonie 'De Vereenigde Vrienden'i] Sas van Gent houdt zondag 11 december het tradition^ najaarsconcert in de bovenzaal van De Vlaanderen te Si van Gent. De Vereenigde Vrienden staat onder leiding van dirigent Jo- han de Witte en brengt zondag middag de concourswerken ten gehore, waarmee de harmonie begin oktober in Middelburg de eerste prijs behaalde in de ere- afdeling van de Koninklijke Nederlandse Muziekfederatie. De winnende werken zijn Les Papillons van C. Lankester en de eerste Symfonie van C. Saint-Saens. Harmonie De Toekomst uit het Belgische St.-Niklaas is zondag als gastkorps vanlj Vereenigde Vrienden op I najaarsconcert aanwezig, Toekomst staat onder leidii van Guido Goethals, die 1 kendheid geniet als eerste kl rinettist van het befaamde B gische militaire groot Ham nie-orkest De Gidsen. Ham nie De Toekomst brengt devi| gende werken ten gehore: 1' van de Koninklijke Milita School, Lovers Prayer en E siliana. Het najaarsconcert beg] om 14.30 uur. Van onze correspondent WESTDORPE - Vrijwel alle raden van elf uit de streel hebben hun prins voor het komende carnaval al beken gemaakt. De Westdorpse carnavalsstichting De Koetel laat echter nog even in het midden wie met carnaval lüf over het Koeterdorp zal regeren. Secretaris Theo de la Ruelle meldt dat deze pas tijdens het nieuwjaarsbal op 6 januari be kend gemaakt wordt. De West- dorpse raad van elf moest noodgedwongen uitwijken naar deze datum. „Omdat de meeste leden van ons in ploegendienst zitten, konden we geen geschikte da tum in november vinden voor ons bal. December is met de vele feestdagen ook niet te doen en derom zijn we uitgeweken naar 6 januari. Vier weken la ter is het al carnaval. De stem ming zal er dan al wel een beetje inzitten." Boze tongen in het dijkdorp beweren dat het carnaval in Westdorpe op sterven na dood is. De secretaris verwijst dit verhaal direct naar het rijk der fabelen. „De Westdorpse bevol king heeft het afgelopen jaar meerdere keren kunnen zien dat wij een allesbehalve sla pende vereniging zijn. Zo hiel den wij in augustus nog een ge slaagde avondfietsdriedaagse en hebben we een oliebollenac tie gehouden. Wel moesten twee leden dit jaar afhaken vanwege te drukke werkzaam heden, zodat we nog met negen leden zijn." Niettemin geeft De la Ruelle toe dat de stichting nog wat nieuwe leden kan gebruiken. „Op die manier kunnen we de toekomst van het carnaval in het dorp waarborgen. Tevens hopen we dat de mensen, ii vidueel of in groepsverba meedoen aan de optocht. 1 het er nu naar uitziet, moet] we het komend jaar hela] weer met een grote waf minder doen." Het program' voor carnaval is in grote liji^ het zelfde, alleen de I tocht op zaterdag vervalt^ jaar. Er is niet voldoe" animo voor. Wat wel gewijzigd is,BI samenstelling van het best" van de stichting. Wilbert) Hurck is de nieuwe vooraf en Edwin de Bock peni meester. Drie kandidaten dingen» de titel prins carnaval. 1 wordt tijdens het nieuwjaar bal, dat plaatsvindt in calf Oude Raedthuys, dus b®®] gemaakt. (ADVERTENTIE) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzejl Telefoon 01150-81121 „Ik geef mijn belas' aan ongerichte ont' aan wie het hardste s Drs.P. Hoebink, Der Door Dirk Vellenga kota-appartement in 3 non-fans zeer emotione) John Lennon, de luidruchtigste van de Beatles, is de afgelopen maanden in het slijk gedrukt en de hemel in geprezen. De Amerikaanse biograaf Gold man noemt hem een agressieve verslaafde, die leed aan anore xia nervosa en woordblindheid en zijn homoseksualiteit ver borgen hield. Voor Yoko Ono, de tweede vrouw van Lennon, was hij een God, aan wie de de vote volgelingen dagelijks moeten offeren. De film 'Imagine: John Len non' is samengesteld uit ruim 200 uur film, gemaakt in de pri- vésfeer van John en Yoko. Voor bewerking van al dat intieme materiaal koos Yoko Ono de Amerikaanse producent David Wolper uit, de man van o.a. 'Roots', 'This is Elvis' en de ope ningsceremonie bij de Olympi sche Spelen van 1984 in Los An geles. Johns leven is nóg be langrijker dan de Spelen, zei Yoko erbij. De film is in een vroeg sta dium bekeken en goedgekeurd door de drie andere Beatles en wordt begeleid door een dub- bel-LP (en CD) en een foto boek. Julian en Sean, de twee zoons van Lennon, doen hun zegje in de film, maar ook tante Mimi, die John heeft opgevoed, en Cynthia, die in een droevige scene uit 1967 de trein nakijkt die de Beatles symbolisch weg haalt uit haar leven. Cynthia Lennon toont zich in de film niet verbitterd. Haar leven ging ook na de scheiding van John niet over rozen. Ze werkte nog twee mislukte hu welijken af en is nu alleen. Fi nancieel zijn er geen proble men, ze heeft een restaurant en ontwerpt de verpakking voor een parfum-firma. De film voert de kijkers van Liverpool tot Central Park in New York. De eerste Beatle-ja- ren staan erop, het bezoek van Lennon aan de kunstgalerie waar Ono exposeerde, de eerste versies van 'Imagine' op de piano en we zien Phil Spector Communicerende vaten Museum Boymans-van Beu lingen, Rotterdam. Open dinsdag-zondag 10 (zondag U)-17 uur. Tot 19 juni '89. De ondertitel van deze ex positie luidt: 'beeldtaal van slibversiering op laat-middel- eeuws aardewerk in de Ne derlanden'. Zoals wellicht be kend bezit dit museum de fraaie collectie Van Beunin- gen-de Vriesse. Daaruit is de periode van 1400-1650 gelicht Het was de Neerlandica drs Maria Garthoff-Zwaan, die via deze collectie haar studie over de gedachtenwereld van de late middeleeuwer uitdiep te- Zij bestudeert deze periode aan de hand van restanten volkstaal, mondelinge overle vering (liedjes), iconografie en materiële cultuur. Dat laatste aspect met name wordt op oeze tentoonstelling voor fijn proevers uitgelicht. Er is een temelijk uitvoerige, en mooi verzorgde catalogus bij ver schenen die dit fenomeen goed toelicht. Slibgoed is gebruiksaarde- werk dat bij vervaardiging ®®rst met slib (mengsel van )ne klei en water) wordt ver- sierd en daarna van loodgla- zuur wordt voorzien. De stuk- Ken op deze expositie, die tal rijke varianten van deze mo gelijkheid tonen, worden ver vaardigd in een periode dat net begrip 'kunstenaar' nog met bestond. Nu in onze dagen Kunstenaars worstelen met ~Jeze materie en zoeken naar meuwe vormen, kan ik soms met weemoed kijken naar oprechte stukken, die vanuit een andere mentaliteit ontstonden. Op de eerste plaats moesten e voorwerpen functioneren,

de Stem | 1988 | | pagina 20