Behoud monumentale panden 'en 'We kunnen leren van Indianen' Kans op breuk in Brabants kunstonderwijs 'Gezonde agrarische bedrijven zijn beter voor het milieu' AARDENBURGSE BURGEMEESTER WIL STICHTING VOOR STADSHERSTEL: EERSTE WERKBEZOEK VAN MISSIERAAD BREDA AAN TEHUANTEPEC KORT ZEEUWS PLAATSELIJK NIEUWS Ister Carnaval jaar tand, orgen pa) ppflTEM VAN ZEELAND 4 DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 T20 >1 -Terneuzen 50-94118 :nt bespeelt naar het lig kennis! i/imers 4a dr maar AARDENBURG - Bur gmeester E. Jongmans ran Aardenburg wil gen stichting voor itadsherstel in het le venroepen. Jumelage Sprong vooruit Doorgeefluik Studiebij eenkomst Ibichtbuksvereniging Oostburg 35 jaar Advies Cursussen akkerbouw Breskens Cadzand Presentatie Inventaris van boerenbroodplan hervormd archief KAMERLID BLAUW IN SCHOONDIJKE: Kritiek Problemen Uitdaging BKC houdt weer korfbaltoernooi A1J iculieren je, jubileum, receptie, rloving, overwinning, ham, openbare dank, mag best eens in de gina familieberichten, duur hoeft het niet te .osten een tientje), om f 2,00. Eén grote Voor het plaatsen van net een formaat van 35 wij 14,05 toeslag, aanvraag. Bij niet- dt 4,00 adm.kosten en niet geretourneerd, eef uw tekst 2 dagen :n van onze kantoren, stuurt u eveneens 2 naar Postbus 3229, lelijke opgaven worden serd indien naam en ook indien uw betaling ouden ons het recht ipgaaf van redenen te eren. hten bereiken over de idt de uitgever zich het van de opdrachtgever e geven. gsnleuws lom op donderdag. gefeliciteerd verjaardag, ideren en y-kleutermode sn kindermeubel tot et van alle bekende sitiekleding uitnodigen om dit mber van 15.30 tot Hulst. is MusicMaker een begrip in eld. Een zeer informatief :reen die zich - als amateur met muziek bezig houdt, is nu vernieuwd. 'erbeterde vormgeving, meer en een nieuwe indeling, is hef telijker, mooier en Het is meer dan ooit de or de muzikant. en kennis maken met boekhandel lopen en voor kopen. 06-0224222 opgeven :fabonnement|en ontvangt Van onze verslaggever Pe stichting moet oude, monumentale gebouwen opkopen, vervolgens op- mappen en daarna verhu ren of weer verkopen.Met dit initiatief probeert Jongmans een aantal ge bouwen in Aardenburg van de ondergang te red den. Jongmans: „Ik speel al een tijdje met dit idee. Aardenburg is rijk aan cultuur-historische gebouwen. Maar een aantal van die gebouwen staat leeg en verkrot. Daar moeten we wat aan doen. Enkele andere steden hebben een stichting voor stadsherstel. Aardenburg met zijn vele monumenten mag daar niet bij achterblijven". De wethouders van Aarden burg hebben zich achter het idee van de burgervader van Aardenburg geschaard. Jong mans: „In de komende maan den gaan we het idee wat meer gestalte geven. We hopen een groep geïnteresseerden, zoals inwoners van Aardenburg, bij de stichting voor stadsherstel te betrekken. We moeten een zeker werkkapitaal verkrijgen om panden te kunnen kopen. De komende tijd gaan we na denken over de vraag hoe we moeten functioneren". Burgemeester Jongmans heeft al een gebouw op het oog die 'kandidaat' kan zijn voor stadsherstel. „In de Weststraat staat een monumentaal ge bouw dat zeker in aanmerking komt. Het is nu nog een grote woning. Maar we kunnen er bijvoorbeeld appartementen in laten bouwen. Op deze manier maken we het pand betaalbaar voor de mensen". Jongmans heeft zijn idee ge lanceerd op de inspraakavond van het dorpsplan voor Aar denburg die eergisteren in het gemeentehuis gehouden werd. „Ik kreeg toen weinig respons van de aanwezigen. Maar ik denk dat het eerst nog bij de mensen moet bezinken. In ieder geval is een stichting stadsher stel een belangrijke zaak voor Aardenburg. Het karakter van de stad blijft behouden". Burgemeester Jongmans. MET duizend balpennen in zijn koffer en wel tiendui zend vragen in zijn hoofd vertrekt missiesecretaris Frans Loots van het Bisdom Breda 19 december naar Mexico. Naar het Bisdom Tehuantepec waar het Bis dom Breda een koppeling mee heeft en waar De Stem afgelopen zomer zo succesvol actie voor voerde. Zijn opdracht: horen hoe de Mexicaanse katholieken zich de samenwerking voorstellen en dat verder praktisch uitwerken. Vandaar die balpennen. 'Intercambio Bre da - Tehuantepec', staat erop. Een zinnetje dat de soli dariteit tussen de Indiaanse en de Brabantse Zeeuwse katholiek moet symboliseren. Door Cees Maas „ACH, dat is een aardigheid je, die balpennen. We hopen natuurlijk wel dat ze ermee gaan schrijven." Frans Loots grinnikt wat om die bewe ring. Het was zomaar een ideetje dat nu duizendmaal in de praktijk is gebracht. Over naar de serieuzere zaken. De bisdomkoppeling. Een geeste lijk 'verbond der gelijken', bedoeld om katholieken en het katholiek kader aan beide kanten van de oceaan van elkaar te laten leren. Want dat er wat dit betreft terrei nen braak liggen, daar is Loots vast van overtuigd. Hij vertrekt in het voetspoor van Bisschop Ernst, die eer der dit jaar een bezoek aan Tehuantepec bracht. Dat was zo'n beetje het officiële begin van de jumelage. De reis van Loots is vooral bedoeld om de zaken uit te werken. Zoals het oprichten van een Commissie Koppeling in Mexico. In het Bisdom Breda bestaat zo'n gezelschap al. Die commissies gaan communiceren met elk aar en moeten het fundament van de kopeling worden. Een andere opdracht: Loots moet de mogelijkheden voor locale koppelingen onder zoeken. Parochies en scholen in het gebied van het Bisdom Breda hebben al te kennen gegegevn dat zij eigen banden willen aanknopen met paro chies en scholen in Mexico. Loots vindt dat prima, het past ook in de doelstellingen van de bisdommenkoppeling, maar het is hem niet duide lijk of er dergelijke klein schalige contacten in Mexico te leggen zijn. De grootste opdracht is er echter geen van stoffelijke aard. Het allerbelangrijkste van de koppeling is over dracht van kennis en geeste lijke waarden. Beide bisdom men moeten leren van elkaar, vindt Loots. De relatie mag er geen zijn van de rijke wes terse oom met zijn arme der- de-wereld-neefje. Van liefda digeheid mag geen sprake zijn. Loots: „Dan komt direkt de vraag om de hoek kijken wat de mensen in Tehuante pec van ons kunnen leren. Nou, dat hoeven wij van hier uit niet te bepalen. Het is een zaak van henzelf. We kunnen hoogstens vragen wat zij wil len leren van ons, als we al iets hebben. Misschien iets van pastorale organisatie, of zo, dat is daar heel anders hoor ik." Wat het Bisdom Breda kan opsteken van de priesters in Tehuantepec is volgens Loots onnoemlijk belangrijk. „Dat zou een kwalitatieve sprong vooruit van het Bisdom Breda kunnen betekenen," voorspelt hij. Loots bedoelt de daadwerkelijk hulp van de Mexicaanse kerk aan de ar men op de straat. De invloed van de geestelijken in Te huantepec in het dagelijks le ven. „Met alle respect voor het kerkvolk hier, hoor, maar zijn wij niet al veel te lang uitsluitend bezig met interne kerkelijke dingen. Onze gelo vigen zijn vroom, maar niet echt vanuit hun geloof bezig met de onderkant van de maatschappij. Zo moet je het vertalen: wij trekken uit ons geloof niet de politiek-sociale consequenties, we zijn daar eigenlijk nooit aan toegeko men. En dat gebeurt in Te huantepec wel. Daar is de kerk geëngageerd omdat een christen nauw betrokken Frans Loots..via de koppeling van de bisdommen wat kunnen veranderen aan de onrechtvaardige verhoudingen in het wereldhandelssysteem FOTODESTEM/JOHANVANGURP moet zijn bij het lijden van de medemens. Wij kunnen daar een heel wijze les leren die we hier in praktijk moeten bren gen." Voortbordurend op de ideo logische kant van de koppe ling is Loots ervan overtuigd dat ook de mensenrechten een belangrijk'onderdeel moeten vormen van de relatie. Of be ter: de katholieke organisa ties hier, zoals de boerenbond NCB en de Katholieke Vrou wen Organisatie hebben in formatie gevraagd over de koffie en andere projecten van de kleine onafhankelijke koffieboertjes van de grote coöperatie Uciri in Tehuante pec. Loots is van mening dat dit valt onder de noemer 'be wustmaking'. „Informatie vergaren om hier weer te verspreiden is een belangrijk onderdeel van de reis," zegt hij. „Misschien," filosofeert hij verder, „zal er via de koppe ling van de bisdommen wat kunnen veranderen aan de onrechtvaardige verhoudin gen in het wereldhandelssys teem. Nu krijgen Derde-We reldlanden geen of een sterk ondergeschikte plaats toebe deeld op de wereldmarkt, dan neem ik die koffie weer als voorbeeld. Misschien dat er door onze invloed iets, het hoeft maar een flintertje te zijn, aan die onrechtvaardig heid kan veranderen." Het werkbezoek van Loots duurt bijna drie weken. Op het programma staan bezoe ken aan de koffie-coöperatie, de andere samenwerkings verbanden in het gebied van het Bisdom Tehuantepec, het Pastoraal Centrum, dat zich een geheel eigen volksge zondheidsbeleid eigen heeft gemaakt op het gebied van geneeskrachtige kruiden (medicijnen zijn te duur) en, een toeristisch facet, het be zichtigen van de Indiaanse historische plaatsen zoals de Aztekentempels. „Dat willen we toch ook. Het is aardig om te doen, maar helpt tegelijk de volstrekt eigen Indiaanse cultuur wat beter te leren be grijpen," zegt Loots. In Nederland zal Loots zich na terugkomst verder gaan buigen over de uitwerking van de koppeling. Een groep moet worden opgericht die zich gaat bezighouden met het beantwoorden van vragen over de mensenrechten, een vertaalbureau zou makkelijk zijn en verzoeken voor werk bezoeken van parochies en scholen moeten nader worden bekeken. Voorlopig zal Loots na de tiende januari dienen als een doorgeefluik voor al lerlei informatie. Zo ligt het in de bedoeling de bekende kinderboekenschrijver Jac Linders een boekje te laten maken over de koppeling voor de leerlingen van de ba sisscholen. Loots: „Pas over enkele ja ren of zo, valt misschien vast te stellen wat het Bisdom Breda nu precies aan de kop peling heeft. En of die mensen in Mexico op enigerlei wijze rijker zijn geworden door hun speciale band met Braban ders en Zeeuwen." 'CHOONDIJKE - De boe- wiorganisaties NCB en |KV0 houden maandag 12 pcember een studiebijeen komst in Zaal Wijffels in «hoondijke. Jnet thema van de avond is: 'De vrouw centraal in JoeKVOen NCB'. De studiebijeenkomst in «hoondijke begint om 13.30 »ur. OSTBURG - De lucht- I IJsvereniging De Treffers Oostburg bestaat deze a®d 35 jaar. I^lub werd opgericht op 21 lm»! r 1953 (door P. Brugge ld» j" de Schrijver) en is I ^^^uclltLuksvereniging J de Schrijver is tot nu toe leni? schutter van de ver- l(tJ!ng'werd maar liefst i keer clubkampioen. P. Van onze onderwij sredactie BREDA - Het politiek gekissebis over de opzet van het kunstonderwijs in Brabant heeft de drie hogescholen in West- en Midden-Brabant weliswaar mateloos geïrriteerd, maar ze zullen zich er niets van aantrekken. Ze gaan gewoon door met hun plan om via samenwerking het Brabants kunstonder wijs naar West- en Midden-Brabant te halen, zonodig ten koste van de Hogescho len Den Bosch en Eindhoven. Daarmee zou een breuk binnen het kunstonderwijs een feit zijn. De kunstfaculteit die daaruit ontstaat vormt op haar beurt het uitgangspunt voor een verdere volledige samenwerking van de Hogescholen West-Brabant (Bre da), Midden-Brabant (Den Bosch) en Ka tholieke Leergangen (Tilburg). 4 UIT JE INSTRUMENT |br.r"" kan dat record gaan Ivnnr Want jaar pakte hij I itjrnr, e^e keer het club- lóan ?R°jnsc'laP' Mensen, ouder I d» 1,1., êraag een keer met Ikurm uka wiilen schieten, uur tfn e!ke maandag om 20.30 „Krecht in het café De Vier ners. Dr. J. Box, voorzitter van het College van Bestuur van de Hogeschool West-Bra bant, waar ook studenten uit het Zeeuwse Plannen studeren, velt een hard oordeel over de po- gingen van de Brabantse provinciale poli tici om kunstonderwijs in stand te houden in vier grote gemeenten, Den Bosch, Eind hoven, Tilburg en Breda. „Die discussie werd over en zonder ons gevoerd en dat heeft ons behoorlijk geïrriteerd. Die dis cussie had bovendien niets te maken met het belang van het onderwijs, ze ging over stedenbelangen", aldus Box. De drie hogescholen vinden dat er in Bra bant twee grote clusters voor hoger onder wijs zouden moeten komen: een westelijk dat samenwerkt met de Katholieke Uni versiteit Brabant en een oostelijk dat sa menwerkt met de Technische Universiteit Eindhoven. In de westelijke cluster zou het accent op de sociale wetenschappen komen te liggen, in het oostelijk op de technische. In die filosofie, die werd ondersteund door de door de provincie ingestelde ad viescommissie Brenninkmeyer, past de kunstfaculteit in West- en Midden-Bra bant. Maar omdat dan Den Bosch zijn kunstacademie kwijt zou raken, kwam er een politiek gekissebis op gang, waarbij het provinciebestuur de knoop niet durfde doorhakken. De verantwoordelijke gede puteerde Baartmans hield het daarom maar op 'vier hogescholen in vier grote steden'. En dus gebeurde er verder niets. Er werd daarop door de drie een beroep gedaan op minister Deetman, maar die bleek niet bereid in te grijpen. Deetman heeft wel een nota geproduceerd met beleidvoornemens voor het kunston derwijs. Daarin zegt hij dat kunstfacultei ten straks alleen op extra geld voor bij voorbeeld de tweede fase kunnen rekenen als ze voldoen aan de volgende voorwaar den: Er moet in een kunstfaculteit muziek, theater en beeldende kunst zitten. Een muziekf aculteit dient minimaal 450 leerlingen te tellen. Binnen'twee jaar komen er normen voor het meten van de kwaliteit. Wie bij meting niet aan die normen voldoet, krijgt ook geen extra geld. De drie hogescholen gaat uit van die principes. Box: „Wij gaan door met onze kunstfaculteit, die voldoet aan die eisen. En wie er dan straks niet bij hoort, valt af. Je kunt stellen dat wat ons betreft de plannen in Brabant van de baan zijn. De instellingen mogen dat zelf uitmaken, want noch de minister noch de provincie hebben de bevoegdheid samenwerking af te dwingen. De provincie heeft zelfs geen geld". En over de nieuwe adviescommissie van de provincie, de 'Commissie Van Kemena- de', die moet proberen wat 'Brennink meyer' niet lukte, is hij nog harder: „Ik zie niet in wat die commissie verder zou moe ten doen Ook die heeft slechts een advise rende functie". Een eventueel advies kan zo in de la. Box benadrukt overigens dat de relaties tussen de instellingen zelf in het geheel niet verstoord zijn. Die werkten al goed samen en gaan daar gewoon mee door. „Wij praten met elkaar over onderwijs en daar ging de tot nu toe gevoerde discussie niet over". SCHOONDIJKE - Het nieuwe informatiecen trum voor de akker bouw in Schoondijke draait op volle toeren. De landbouwers uit de streek kunnen tijdens een bezoek aan het informa tiecentrum een achttal cursussen volgen die een halve tot een hele dag du ren. De agrariërs kunnen meedoen aan een cursus oriëntatie op produktbe- waring en procesbestu ringssystemen. Andere cursussen zijn: bewaartechniek, elektro nisch meten op trekkers, automatisch meten op trekkers en werktuigen, electronische componen ten (voorkomen en oplos sen van storingen) en ma- nagementssystemen (ook een aparte cursus voor vrouwen). Mensen die meer infor matie willen, kunnen con tact opnemen met Th. Vu- link, Landbouwpraktijk- school Prins Willem, Schoondijke, tel: 01173- 1561. BOLLING - Leden van de Arjaonbolbaan houden zater dag 10 december een onder linge bolcompetitie tegen bol- club Raak tegen Staak uit Oostburg, aanvng 13.30 uur. KAARTING - Op de Arjaon bolbaan werd een kaarting gehouden waaraan 42 perso nen deelnamen. Uitslag bie den: 1. A. de looze, 2. P. Dob- belaere, 3. J. Vermeulen. Jo keren: 1. E. van Oefelen, 2. J. Hoogstadt, 3. M. de Meijer. FRACTIEBERAAD - De po litieke groepering Dorpsbe langen en Toerisme houdt maandag 12 december het maandelijkse openbare frac- tieberaad. Deze keer komt men bijeen in cafqe Du Com merce te Cadzand, waar men oni 20.00 uur begint. Belang rijkste onderwerp is de be spreking van de raadsagenda voor de komende raadsverga dering. KAPELLE - Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) presenteert op dins dag 13 december een 'boeren broodplan'. Dat gebeurt om 16.00 uur in De Caisson in Ka- pelle, voorafgegaan door een discussie over 'kosten druk ken en milieu sparen', 's Avonds beoordelen drie des kundige inleiders het alterna tieve plan van de jonge boe ren. Het landbouwschap, de Zeeuwse Milieu Federatie en Konsumenten Kontakt zijn daarbij vertegenwoordigd. Tot slot volgt een forumdis cussie met de inleiders. Het boerenbroodplan komt erop neer dat boeren op een mi lieuvriendelijker manier baktarwe produceren en dat de consument daarvoor onge veer dertig cent per brood meer betaalt. MIDDELBURG - Op maan dag 19 december wordt in het rijksarchief in Middelburg het eerste exemplaar aange boden van de inventaris van een typisch hervormd archief, officiéél aangeduid als 'In ventaris van het archief van het Provinciaal College van Toezicht op het beheer van de kerkelijke goederen en fond sen van de Hervormde ge meenten in de provincie Zee land 1870-1950'. Samensteller P. Bos bewijst de onderzoe kers van de Zeeuwse plaatse lijke kerkgeschiedenis een dienst met de inventaris: de jaarlijks ingestuurde reke ningen en begrotingen zijn bijna volledig bewaard geble ven. Bos is zelf een van de in leiders tijdens de aanbieding, die om 16.00 uur begint. Van onze verslaggever SCHOONDIJKE - „Het moet de boeren financieel aantrek- kelijker gemaakt worden. Een gezond boerenbedrijf kan de milieuproblematiek beter te lijf". Deze woorden sprak het Tweede Kamerlid van de WD, P. Blauw, gisteren tijdens de algemene ledenvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen in Schoondijke. De West Zeeuws-Vlaamse boeren waren in grote getale naar de ZLM-vergadering in Zaal Wijffels gekomea Zelfs burgemeester J. Kruize van Oostbrug ontbrak niet. Volgens Blauw, die tevens voorzitter van de vaste kamer commissie voor de landbouw is, maken arme bedrijven het mi lieu 't leven zuur. Blauw: „Als je het milieu wil aanpakken dan kost dat geld. In Nederland gaan we de goede kant op, we investeren veel in maatregelen tegen de vervuiling. Het zijn juist de economisch zwakke ge bieden die het milieu verpes ten. Ik doel bijvoorbeeld op Oost-Europa. Daar is gewoon weg geen geld om het probleem aan te pakken. We moeten er voor waken dat de Nederlandse boer niet te veel beknot wordt door maatregelen van de rege ring. Een gezond bedrijf kan het meeste doen voor het mi lieu". Blauw maakt zich kwaad over de kritiek die de boeren over zich uitgestort krijgen. „De boeren krijgen de schuld van de milieuvervuiling. Zonder enige kennis wordt de boer be ticht van ammoniakvervuiling, nitraatinspuitingen, enzovoort. Alles wordt door elkaar ge haald. De mensen beseffen niet dat de boeren zich ook Zorgen maken over het verdwijnen van de bossen en de vervuiling van het water. Staatsbosbeheer heeft gezegd dat het dit jaar niet slechter met de bossen gaat in vergelijking met vorig jaar. In Brabant wordt de boer aangevallen, omdat hij het land te veel bemest. Wat blijkt nu, de bossen in Brabant zijn er het beste aan toe. Ik wil hier mee aantonen dat we niet te emotioneel moeten reageren als het over het milieu gaat Bekijk de zaken met rede". Blauw vindt dat de overheid de boer niet moet onderschatten. „De landbouw maakt nu al elf procent van de totale werkge legenheid uit. De boeren zijn goed voor een netto-overschot van ruim zeventien miljard gulden. De totale Nederlandse netto-opbrengst is drie miljard gulden. Zonder de boer zou ons land veertien miljard gulden in het rood staan". Dé inkomens van de boeren kunnen groter worden als in 1992 de Europese grenzen ge- Slecht worden. Blauw: „1992 Is een geweldige uitdaging. Het exportpad wordt beter begaan baar, de 'hekjes' vallen weg en het produkt is eerder bij de consument. Het wegvallen van de grenzen kan ons driehon derd miljard meer opleveren". Maar de Europa 1992-medaille heeft volgèns Blauw ook een keerzijde. „We gaan naar een maximale export van eigen produkten, maar ook naar een maximale import van produk ten uit de rest van Europa. Vooral Nederlandse boeren die zich met traditionele akker bouw bezighouden gaan een moeilijke tijd tegemoet. Ook de Europese regelgeving levert problemen op. Ér zijn al hon derd richtlijnen door Brussel opgesteld en er moeten nog tweehonderd komen. Nu wordt er al voor zeven miljard Ecu (1 Ecu is 2,50 gulden) gefraudeerd. Als straks die andere tweehon derd richtlijnen er nog bijko men, zitten we helemaal in een oerwoud van regels die wel licht fraude bevorderen". Ondhnks de minpunten ziet Blauw een eenwording van Europa wel zitten. „Europa 1992 blijft een uitdaging, maar we moeten wel onze sterke po sitie vasthouden. Dat betekent dat we de basisvoorwaarden, zoals goed onderwijs, voorlich ting, onderzoek en vooral de kwaliteit van onze produkten voorop moeten stellen". in de regio terugliep. De deel nemende scholen zijn De Schel- phoek, OBS en Op de Bres. Naast de korfbalwedstrijden, die uiteraard centraal staan, omvat het programma ook een aantal estafettewedstrijden tussen de diverse teams van de scholen. Van onze correspondent OOSTBURG - De Bres- kense korfbalclub BKC houdt zaterdag 10 december voorde vijftiende keer een schoolkorfbaltoernooi. Hieraan namen in het verleden vrijwel alle West-Zeeuws- Vlaamse basisscholen deel. Nu doen alleen nog de basisscholen uit Breskens mee. Dit omdat de belangstelling Plaats van sporten is de Oostburgse sporthal De Veer- hoek, waar men om 10.00 uur met het programma start.

de Stem | 1988 | | pagina 17