n Vervoer. FONS v. DORST b.v. ZLM: 'Boeren kunnen zorgvuldiger omgaan met gif en kunstmest' [ORST: LANDELIJK MILIEU-BUSTANDSTEAM INSCHAKELEN Zevenhonderd ton fruit op kèrstveiling Blijf van m'n lijf Zeeland tien jaar Illegale lozing van olie in Walsoorden Protest tegen vervuiling Westerschelde Zeeland pakt uit op vakantiebeurs Bejaardenhuizen in de markt voor extra verpleeghuisbedden 5000e Donateur Zeeuws Landschap keer en Vervoer, AB Den Haag. Dit ia het gratis nuffi' 7. Bij gemeenten en het ook ter inzage- menvatting ervan eenemen bij post' jtheek. namens een groep taar leveren op het kunt u zich schrik aal Punt Inspraak, jA Den Haag. AUTOBEDRIJF DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 TERNEUZEN DEN HAAG - PPR-Kamerlid Peter Lankhorst heeft milieuminister Ed Nijpels .Tagen gesteld over de illegale gifstort in |Zeeuwsch-Vlaanderen. Voortgang Dubbeldekker een maand uit de vaart Laks Nep-enquêteur valt vrouwen lastig met intieme vragen WATERSCHAPPEN MOETEN STEM LATEN HOREN BU MINISTERS 'GASTPROVINCIE' IN UTRECHT DE MOLENHOF EN DE VURSSCHE Logisch Contacten Identiek Zeeuwen moeten in 1990 betalen voor regio-omroep 5 Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031' Donderdag geopend tot 21.00 uur DE STEM VAN ZEELAND T27 GOES - Boeren kunnen heel wat zorgvuldiger gif en kunstmest spuiten dat het nu gebeurt. Een periodieke keuring van machines daarvoor volgens het hoofdbe stuur van de Zuidelijke Land- bouwmaatschappij (ZLM) de aangewezen weg. Het hoofdbestuur nam deze week een dergelijke suggestie over van voorzit ter J. Geluk van de akkerbouwcom missie. Die had zich kennelijk een re cent kritisch rapport van de Zeeuwse milieu-inspectie over spuiten in Zee land aangetrokken. Toch praatte hij minder over het milieu dan over de winst voor de boer bij zorgvuldig spuiten. Een betere dosering geeft volgens Geluk een hoger rendement en een betere gewasbescherming. Hij stelde voor om de zes door het land ver spreide keuringsstations met behulp van het ministerie van vrom uit te breiden. „Want men zal daar zeker ■willen meewerken aan een nog meer verantwoord middelengebruik", al dus Geluk, die het hoofdbestuur ach ter zich kreeg. Het ZLM-bestuur nam minister Braks weer eens op de korrel naar aanleiding van diens opmerking dat koeien voortaan 's nachts op stal moe ten. Volgens hoofdbestuurslid J. Hartgers levert dat voor een aantal veehouders grote problemen op. „Het zijn steeds dezelfde groepen die de lasten te dragen krijgen", klaagde Hartgers. Het hoofdbestuur viel hem bij dat 'een verantwoordelijk persoon als de minister van landbouw' niet zulke proefballonnetjes mag oplaten. „Over deze zaken moet eerst nog in het reguliere overleg worden gespro ken". Bezorgdheid gold tenslotte ook een andere natuurlijke vijand van de boeren: de bisamrat. Terwijl de groei landelijk wat afneemt, rukt het wa terkonijn in Zeeuwsch-Vlaanderen nog steeds op. „De twee vangers kun nen het werk daar lang niet aan", al dus het ZLM-bestuur. Kamervragen over gifstort |Van onze verslaggever Hij wil met name weten waarom het landelijk milieu bijstandsteam nog niet is ingeschakeld bij het onderzoek I naar de locaties van duizenden illegaal gestorte vaten met chemisch afval van Dow Chemical. itvoonaden va^onz nzi>" ctewordenaange-l Lend lage Prlïz I Lankhorst vraagt dit na de gis- 1 teren gedane onthullingen in I De Stem, waarbij een werkne- jmer van Dow Chemical (die I anoniem wenst te blijven) ver- I klaarde dat dit bedrijf zich in I de eerste helft van de jaren ze- Iventig op grote schaal illegaal ontdaan heeft van chemische afvalstoffen. Gesproken werd van minstens 30.000 vaten. Het kamerlid vraagt de minis ter of hij bereid is een diepgra vend onderzoek in te stellen naar de mogelijke betrokken heid van Dow Chemical bij il legale afvallozingen en -trans porten. Gezien de ernst van de geuite beschuldigingen en ter verkrijging van bewijsmate riaal, vindt Lankhorst dat ^ventueel tipgeld moet worden iigeloofd. Uit vragen aan de minister, gesteld naar aanleiding van de lublikatie in De Stem van gis teren, blijkt Lankhorst geen pet op te hebben van de activiteiten die de provincie Zeeland heeft ontplooid, nadat in oktober 1987 bekend werd dat in de Zeeuws-Vlaamse bo dem ettelijke van die vaten te vinden moeten zijn. Lankhorst wil van de minister dan ook weten welke voort gang de provincie sinds 20 juli eigenlijk heeft gemaakt het voorgenomen bodem onderzoek op de locaties Noorddijk in Hoek, Quaak in Axel, Bontepolder en Othene in Terneuzen en de Kleine Huis- «npolder. „Is het waar dat jsinds die tijd geen proefopgra- vingen meer zijn verricht?", waagt hij naar de bekende "eg. Ook wil Lankhorst weten of Nijpels tevreden is over de voortgang van het bodemon derzoek en van het onderzoek "ear de mogelijke betrokken- BEESKENS - De dubbel deks-veerboot Prinses Ju liana wordt dinsdag 3 ja nuari uit de vaart genomen y°°r een periodieke dok beurt en groot onderhoud. e verwachting is dat de Werkzaamheden de hele maand in beslag nemen. 'n de tussentijd wordt de veer- menst Vlissingen-Breskens on- i, ouden met de enkeldeks- rotenPrinses Beatrix en Prin- J, Margriet Afhankelijk van ,J verkeersaanbod wordt op „^agen en zondagen vanaf I T1 (vertrek Vlissingen) I met twee boten gevaren. net vrachtverkeer moet op '1?u'^te-veerboten reke- <irJL-?ut*en met een kleinere awrijhoogte. Voertuigen bo niet r me,ter kunnen dan tui Worden overgezet. Voer- m n m.e' 6611 hoogte tussen u en vier meter kunnen al- v,,aterstand°rC' gunstige li,?® dubbeldekker Prinses Ju- ,.7 heeft inmiddels 23 maan- sm ffVaren °P de lijn Vlissin- Worrit lkens' De dokbeurt Donr?gevoerd bij Schelde- onderu1 Vlissingen-oost en het iS^d.wordt bij de Pro- VW„e Sfoombootdiensten in I 'assingen gedaan. heid van Dow Chemical bij bo demverontreiniging in Zeeuwsch-Vlaanderen 'nu de eerste publikaties daaromtrent reeds dateren van 7 oktober 1987 en sindsdien in de pers re gelmatig nieuwe aanwijzingen boven tafel zijn gekomen'. Het Terneuzense raadslid A. van Himme (LPT) is blij met de gestelde Kamervragen. Hij verwijt de provincie Zeeland een lakse houding en wijst erop dat het gemeentebestuur van Terneuzen niets kan doen. „De provincie heb ik vorige week dinsdag al geïnformeerd over de komende onthullingen. Bij de gemeente heb ik niets ge meld, want die zegt alleen maar dat het een provinciale zaak is en daarmee is voor hen de kous af". Van onze verslaggever ROOSENDAAL - De afge lopen dagep is een aantal vrouwen in Roosendaal te lefonisch benaderd met in tieme vragen door iemand door zich uitgaf als enquê teur van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, de NVSH. Volgens de politie van Roosen daal is hier echter niemand van de NVSH aan het werk ge weest. Van de kant van de NVSH werd gisteren meege deeld dat op deze manier door de vereniging nooit mensen worden benaderd. Bij de Roosendaalse politie dienden drie vrouwen een klacht in over de nep-enquê- teur. De politie verwacht ech ter dat nog veel meer vrouwen zo'n telefoontje hebben gekre gen. Van onze verslaggever KAPELLE - Zevenhonderd ton kleurrijk fruit, gegroepeerd rondom een 'fruitmaquette' van Zeeland en West-Brabant. Die aanblik bood de Coöperatieve Tuinbouwveiling Zee land in Kapelle gisteren tijdens de traditionele kerstveiling. 's Morgens wierpen vooral scholieren een gretige blik op het aantrekkelijk uitgestalde lekkers uit de boomgaard, later op de dag bewonderden nog eens duizenden bezoekers de veiling. Offi cieel was die toen al geopend door ir. L. de Wit, consulent akker- en tuinbouw in Zeeland. In het vooruitzicht van Europa 1992 zag De Wit goede kansen voor de Zeeuwse fruitteelt. De pas vorig jaar - r-OTO WILLEM MIERAS geopende nieuwe veiling in Kapelle heeft de afzetmogelijkheden drastisch verbeterd. Wel zijn volgens De Wit de bedrijven nog aan de kleine kant en is de bedrijfsstructuur voor verbetering vatbaar. Goed vakmanschap, een ge schikt klimaat en de puike Zeeuwse bo dem staan daar echter als sterke troe ven tegenover. „En niet te vergeten een koopkrachtig potentieel van 320 miljoen consumenten vlakbij als grote troef." - Van onze verslaggever VLISSINGEN - Blijf van m'n lijf Zeeland be staat deze maand tien jaar. De gemengde gevoelens over dit jubileum -'goed dat het er is, jammer dat het nodig is'- komen tot uitdrukking tijdens een fo rumdiscussie op vrijdag 16 december in de Zwaan in Oost-Souburg. Van 13.30 tot 16.30 uur spreken dan drie inleidsters voor een niet alleen uit vrouwen bestaand gezel schap. Er zijn onder andere vertegenwoordigers van in stellingen, huisartsen, ad- vokaten en politie uitgeno digd voor de forumdiscus sie. Het Zeeuwse Blijf van m'n Lijf huis bood in de af gelopen tien jaar onderdak aan 795 vrouwen en 1113 kinderen. Van onze verslaggever WALSOORDEN - In de ha ven van Walsoorden is een nog onbekende hoeveelheid afgewerkte olie illegaal ge loosd. De olielaag werd gisterochtend ontdekt door de havenmeester, waarna de gemeente Honte- nisse meteen tot actie overging. Volgens de gemeente Honte- nisse is een schuit van het be drijf De Hoop hoogstwaar- Van onze verslaggever PHILIPPINE - Het water schap De Drie Ambachten moet krachtig protesteren bij de ministers N. Smit- Kroes (Verkeer en Watera- taat) en E. Nijpels (Milieu) tegen de steeds verder gaande vervuiling van de Westerschelde door België en Frankrijk. Met die woorden richtte hoofd ingeland J. van Schaik zich gis teren tijdens de begrotingsver- gadering van het schap tot het dagelijks bestuur. In zijn algemene beschou wingen liet de Axelse wethou der sombere geluiden horen over de waterkwaliteit van de Westerschelde. „In 1990 zullen in Nederland de ongezuiverde lozingen beëindigd zijn. Het is voor de bewoners van ons wa- terschapsgebied onverteerbaar, dat ze tegen die tijd jaarlijks 250 gulden per huishouden moeten betalen voor een scho nere Schelde, terwijl die door anderen steeds vuiler wordt gemaakt", aldus Van Schaik. Hij vroeg zich in dat verband af of er geen mogelijkheid is om de Belgische en Franse ver vuilers een heffing te laten be talen om in de Schelde te lozen. Van Schaik: „Dan zullen ze wél tot zuivering over willen gaan. We hebben bij de bedrijven in ons eigen gebied gemerkt dat dit werkt." Van Schaik vroeg zich af of het schap met de andere water schappen aan de Schelde een gezamenlijk protest kan laten klinken. Bijval kreeg hij van hoofdingeland J. Dees. Die vond dat druk moet worden uitgeoefend via de rijksover heid op België, om aan 'deze onduldbare toestanden' een eind te maken. „Diverse in stanties maken keer op keer duidelijk dat het zo niet langer meer kan en gelijk hebben ze. Miljoeneninvesteringen in zui veringsinstallaties staan in schril contrast tot wat anderen zoal uithalen. Het is te gek voor woorden. Ieder weldenkend mens zal beseffen dat de toe stand werkelijk onhoudbaar is geworden." Dijkgraaf F. Verhelst zei de- zorgen van Van Schaik en Dees te delea „Maar de verantwoor delijkheid blijft die van de rijksoverheid. De invloed die je als lagere overheden hebt, gaat slechts tot zekere hoogte." Hij wees er op dat het schap, even als het Hulster Ambacht en Het Vrije van Sluis, de zaak voort durend bij de voor de water kwaliteit verantwoordelijke ministers onder de aandacht brengt. „We doen alles wat tot onze mogelijkheden behoort", aldus Verhelst, die evenwel niets zag in het idee om de Fransen en Belgen heffingen te laten betalen. „Dat zal zelfs de minister niet lukken, denk ik.". J. van Schaik - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever MIDDELBURG 'Zeeland-vakantie land' gaat zich in ja nuari grootscheeps presenteren op de Va kantiebeurs in Utrecht. Als 'gastpro- vincie' neemt Zeeland relatief veel ruimte in met maar liefst tien eenheden, twee van de provinciale VW, acht van min of meer zelf standige bedrijven, promotiestichtingen en regionale VW's. Daaronder ook de pro motiestichting Zeeuwsch-Vlaande ren. Die spreiding is geen toe val: in Utrecht wordt voor het eerst gewerkt volgens de nieuwe pro motie-formule van de VW. Een speciale com missie dokterde die uit, om voor langere tijd de financiering van de toe ristische promotie veilig te stellen. Het motto is 'decentralisatie'. „Het aanbod is te ruim en te verspreid om de promotie allemaal door die ene provinciale VW te laten doen", legt directeur A. Bontenbal uit. Om te tonen wat de ge spreide informatie waard is, zal een grote Zeeuwse delegatie op de openings dag afreizen naar Utrecht. Ook commissa ris der koningin dr. C. Boertien geeft dan acte de presence. Hij zal er menig staaltje van 'couleur lo cale' aantreffen. Van bo lussen en een babbelaar bakker tot het Zeeuws Salonorkest en een pre sentatie van provinciale klederdrachten. Ook mosselen en garnalen ontbreken niet. De va kantiebeurs loopt van 11 tot en met 15 januari. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Molenhof in Zaamslag en De Vurssche in Axel zijn in de markt om dertig verpleeghuisbedden te gen het bejaardenoord 'aan te plakken'. niet uit eikaar gehaald moeten worden. De Molenhof heeft inmiddels al een gesprek aangevraagd met het verpleegtehuis Ter Schorre. „Wij willen overleg gen op welke wijze de deskun digheid van dit tehuis inge schakeld kan worden ais straks die bedden hopelijk aan ons te huis worden toegewezen", al dus Sturm. Bij het verzoek aan het provinciebestuur de bedden aan Zaamslag toe te wijzen is al een schetsplan gevoegd. „Wij zijn er klaar voor", zegt Sturm. De tehuizen hebben dat aan de provincie laten weten. GS vin den dat de mogelijkheid van een verpleeghuis-dependance ergens in de kanaalzone op z'n minst onderzocht moet worden. Tot het jaar 2000 is nog ruimte voor dertig extra bed den. In principe vallen die toe aan Ter Schorre in Terneuzen, maar ze kunnen ook als depen dance van het verpleeghuis worden toegevoegd aan een be jaardenoord in de regio. Voor die laatste mogelijk heid hebben nu De Molenhof in Zaamslag en De Vurssche in Axel zich aangemeld. De pro blematiek waarmee deze, en ook andere, bejaardenoorden steeds meer worden geconfron teerd is de alsmaar ouder wor dende en meer verzorging be hoevende oudere. schijr.lijk verantwoordelijk voor de lozing. Het bedrijf is dan ook meteen aansprakelijk gesteld. Voor de goede orde heeft de gemeente er ook met een de rijkspolitie te water en een waarnemer van provin ciale waterstaat bii gehaald. In de loop van de dag heeft het bedrijf Verstraeten en Ver- brugge de olielaag uit de haven gezogen. „Wij durfden het spul niet te laten liggen", zegt wet houder J. Joossen, „want in de haven moesten nog enkele schepen graan laden. Als ze door die laag heenzakken en dat spul aan de boot blijft han gen mogen ze geen andere ha ven in. Het gevolg is dat wij dan aansprakelijk worden ge steld". De olielaag was gistermid dag rond vijf uur opgeruimd. Hoeveel liter olie er in de haven terecht is gekomen kon de wet houder niet zeggen. „Van bejaardenpension, zoals wij zo'n twintig jaar geleden waren, zijn we al 'doorge groeid' naar een verzorgingste huis waar ook al lichte ver- pleegtaken worden uitgeoe fend. Dat aan een bejaar denoord op den duur ook ver pleeghuisbedden worden toe gevoegd is alleen maar een lo gische ontwikkeling", aldus De Vurssche-directeur Knöpke. Voorzitter A. Sturm van De Molenhof in Zaamslag zou het jammer vinden als de bedden uiteindelijk bij Ter Schorre zouden belanden. „Die bedden horen bij een kleiner tehuis. In feite doen wij in De Molenhof momenteel al dit soort verzor ging. Niet alle deskundigheid is echter in huis en in feite zijn wij er momenteel ook niet op ingericht. Maar elders is voor deze mensen geen plaats en je kunt ze niet in de kou laten staan. Daarom dat wij die ex tra bedden voor De Molenhof hebben geclaimd". Als voordelen van toevoeging aan een bestaand bejaar denoord zien zowel Knöpke als Sturm de kleinschaligheid van de oorden, de sociale contacten die in de loop der jaren zijn ontstaan en het feit dat echtpa ren -waarvan een partner in tensievere zorg nodig heeft- Van onze verslaggever HEINKENSZAND - De stichting Het Zeeuwse Landschap heeft deze week de 5000e donateur inge schreven. Het is de familie Poley uit Kruiningen, die vrijdag door het bestuur in de bloemetjes wordt gezet. Voor de stichting is het de bekroning van een wervings actie die in 1986 begon bij de viering van het vijftigjarig bestaan met een stand van 2200 donateurs. Een onderzoek heeft Het Zeeuws Landschap geleerd dat donateurs de stichting gemiddeld meer dan tien jaar trouw blijven. Dankzij hun stijgende bijdrage kan men vanaf volgend jaar het eigen tijdschrift gedeeltelijk in kleur uit voeren. Knöpke erkent dat de proble matiek van beide tehuizen 'maar ook van andere in de re gio' in feite identiek is. „Ik gun De Molenhof de bedden van harte maar heb ze eerlijk ge zegd liever hier in Axel. Wij hebben al een zeer goede zie kenafdeling en die is met wat aanpassingen uitstekend ge schikt te maken voor verpleeg-' huistaken". Ter Schorre in Terneuzen staat overigens niet te springen om de dertig bedden af te staan aan een dependance. Ook al houdt men er toezicht op, en ziet men de voordelen van spreiding ook in, de nadelen van een lokatie op afstand we gen zwaarder, zo heeft de behe rende Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland al laten weten. Van onze verslaggever BREDA - Alle provincies, met uitzondering van Zee land, heffen per 1 januari 1989 een opslag op de om roepbijdrage. Zeeland voert deze heffing een jaar later in. Met de opslag op de omroepbij drage bekostigen de provincies de regionale omroep binnen hun grenzen. Deze manier van financieren van regionale om roepen is geregeld in de Media wet. Voordat deze wet in wer king trad, werden de regionale omroepen gefinancierd door het Rijk. Op dit moment opereren in Nederland negen regionale om roepen. Vanaf 1 januari 1989 zullen er dat twaalf zijn. In Zeeland gaat de regionale om roep in januari 1990 van start. Vanaf dat moment zal in alle provincies regionale omroep te beluisteren zijn. De provinciale opslag op de omroepbijdrage is tien gulden per jaar voor tv en radio en drie gulden voor alleen radio. De opslag wordt samen met de algemene omroepbijdrage, de zogenaamde hoofdsom, gehe ven. De inning, ook die van de provinciale opslag, wordt ge daan door de Dienst Omroep bijdrage van de PTT. De pro vinciale opslag blijft voor vijf jaar gelijk.

de Stem | 1988 | | pagina 15