olie van las rrfb EELAM) LOOPT VOOROP MET ALCOHOL-VERKEERSPROJECT Statenlid D66 pleit voor een kabelplan II PSD trakteert gehandicapten op vaartochtje Walcheren dreigt met verzet als de WOY te oostelijk wordt gelegd Commissaris Boertien reikt (laatste Zeeuwse paspoort uit Visplaats voor gehandicapten geopend Panelen Kollaard in Bevrijdingsmuseum >ort nclcmon/ reisdocumenten voor sint en piet in centrum de braakman betere afstemming van dienstverlening ook vertrek utt breskens Berenwoud failliet: nog geen molens Ossenisse opknapbeurt is gereed is geen kans bouw/toffen zundert DINSDAG 6 DECEMBER 1988 iIIDDELBURG - Automobilisten die in kenne- ijke staat achter het stuur hebben gezeten, kun nen voortaan een mildere straf krijgen, als ze een Jcohol-Verkeer-Cursus (AVC) volgen. Experiment Preventief loorzitting ^xelse Vlakte Probleemdrinkers Tien cursussen Subsidie PZEM-lening Programma [keukens - BADKAMERS - KACHELS tegels-BOUWMATERIALEN. edstrijd in de over- tesport en PSV/Al- fr Anita van Riel FOTO WIM KOOYMAN Jasse A dames deed [louds gelden. Sinds en over de herstelde [Almonte kreeg wel ras vlak na het begin I was te zwak voor de iploeg, waardor de mo- ie ingeschreeuwd Jt worden. Na een 18- senstand kon Schel- brt iets vrijer gaan [n en verder uitlopea S-18-ruststand zakte [thon nog verder weg. erneuzense heren kon- stg naar het einde toe i en het kiasseverschil blijk aangeven in de Itand. Mark Pieterse jonald van Heeze te- voor de meeste klasse dames: WAARTS 1-SOU- 2 41-47 - De gehele rijd bood aangenaam tbalspektakel. In een opgaand duel gaf elkaar weinig toe. In 'eede helft stond Voor ts met 39-41 achter. Ie winst te forceren liet grote gaten vallen, •de tegenstander pro- •de van de ruimte en tenslotte ook de l ede klasse dames: RWAARTS 2-ME- 0 1 27-28 - Evenals het e team speelde Voor ts 2 eveneens een partij. Ook hier wa de twee ploegen aan ir gewaagd. Met nog tig seconden te gaan Voorwaarts één punt maar verspeelde de MEVO'80 benutte deze inst en vergrootte met verschil de voor lig- UITSLAGEN DAMES klasse: Marathon 4-Vol- ng 1 30-31, Marathon 3- rding 2 24-33. HEKEN s klasse: Marathon 3-Dy- '70 2110-57. Sde klasse: Marathon 4-Sou- 143-29. overwinning naar enniscompetitie in prinsenstraat 12, tal. 01696-6000 9.00-18.00 u., zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav. DE STEM VAN ZEELAND T27 I Van onze verslaggever I MIDDELBURG - Commis- Isaris der koningin C. Boer- Itien heeft gistermiddag het [laatste paspoort, vervaar- Idigd op de provinciale grif- Ifie, uitgereikt. Gelijktijdig I droeg Boertien de bevoegd- |heid om paspoorten te ver- strekken over aan burge- meester C. Rutten van Mid delburg, de enige burge- Imeester in Zeeland die tot |nu toe die bevoegdheid nog [niet bezat. jertien raakte gisteren ook de I formele bevoegdheid kwijt reisdocumenten voor vreemde lingen te verstrekken. Dat is - ingevolge de wet - voortaan een taak van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een jaar lijks terugkerende gastarbei der en zijn knecht uit Spanje waren de laatsten die de op de provinciale griffie vervaar digde reispapieren in ont vangst mochten nemen. Boertien dankte in zijn toe spraakje de medewerkers van het provinciale bureau Pas poorten en Rijbewijzen. Het bureau met de ongeveer tien vaste formatieplaatsen is opge heven. Dit bureau zorgde jaar lijks voor zo'n 40.000 pas poorten en 40.000 rijbewijzen. In heel Nederland bedraagt het aantal uit te geven paspoorten ongeveer anderhalf mij oen per jaar. „Het plaatsen van de handtekeningen, soms enkele honderden per dag, was op zich al een omvangrijke taak. De herinnering daaraan zal enke len onder u nog kramp in de vingers doen voelen", aldus Boertien. Daarna reikte hij het laatste door hem afgegeven Neder landse paspoort uit aan Ilse (Elisabeth Catharina Johanna) Dekker uit Middelburg. Burge meester Rutten kreeg het dele gatiebesluit, waarbij de Com missarissen der Koningin in Nederland hun bevoegdheden overdragen aan de Neder landse burgemeester. inder straf na cursus :Van onze verslaggever Door middel van deze voorlichtingscursus hoopt Justitie [dat het aantal dronken bestuurders in de toekomst zal afnemen. |De dagvaardingen worden Istraks voorzien van een bijslui- |ter met informatie over de AVC. Als een verdachte tijdens «n rechtzitting te kennen geeft lat hij de cursus wil volgen, ïanteert de officier van justitie indere eisen dan gebruikelijk. !en boete kan bijvoorbeeld worden verminderd met vijf honderd gulden voorwaarde- 'ijk, en een rij-ontzegging met We maanden voorwaardelijk. !en gevangenisstraf kan zelfs [geheel voorwaardelijk Worden, [al is het uiteraard de rechter die het laatste woord heeft. De |verdachte moet de cursus bin nen zes' maanden hebben ge- |Het AVC-project is ontwikkeld ■volgens een model dat sinds 11985 experimenteel is toegepast het arrondissement Assea s resultaten die daar zijn ge lekt - het voor de tweede keer jin de fout gaan door cursisten Jliep duidelijk terug - vond Jus titie bemoedigend. Het ministe rie stelde subsidie beschikbaar om ook in de overige zeventien I arrondissementen met het pro feet te beginnen. Het arrondis sement Middelburg loopt daar- M iets voorop, als gevolg van |oe soepele verhouding tussen ■Justitie, Reclassering en IZeeuws Consultatiebureau v°or Alcohol en Drugs (ZCAD). e cursus is bedoeld voor be stuurders die met een alcohol- wnillage van meer dan 1,3 pn het verkeer hebben deelge nomen. ZCAD-directeur J. van pan Broek: „We hebben voor Jrondergrens gekozen, omdat categorie nog preven- Ta bozig kunt zijn". Een bo- I angrens is er in principe niet, tataar m de praktijk zal de doel- an onze verslaggever groep van het project zich be wegen tussen de 1,3 en 1,8. „In die categorie heb je veel men sen die slordig omgaan met al cohol en verkeer. Er zitten ook wel eens probleemdrinkers bij, maar die zul je toch eerder in de hogere tariefgroepen aan treffen", aldus cursusleider D. Hoffius. Over bestuurders met een pro millage van meer dan 1,8 vraagt het Openbaar Ministe rie altijd een voorlichtingsrap port. De afweging die daarna ter rechtzitting wordt gemaakt, is of de verdachte een thera peutische behandeling nodig heeft. Aangezien het in de praktijk veelal om probleem drinkers gaat, wordt die moge lijkheid vaak benut. Daarmee is straks tegelijkertijd een praktisch probleem ondervan gen: voor 1989 zijn er tweehon derd cursusplaatsen in de AVC beschikbaar, terwijl het aantal potentiële kandidaten naar schatting het dubbele beloopt. Wie een behandeling moet ón dergaan, hoeft niet aan de - puur informatieve- AVC deel te nemen. In 1989 worden tien cursussen gegeven, telkens op twee op eenvolgende maandagen. Doel is onder meer het vergroten van de kennis over risico's van alcoholgebruik, invloed van al cohol op rijvaardigheid, en be wustwording van eigen rij- en drinkgedrag. De informatie wordt overgedragen door ver schillende inleiders, onder wie een arts en een officier van jus titie. De cursus wordt uitge voerd door het Openbaar Mi nisterie, de Stichting Reclasse ring Zeeland en het ZCAD. Wethouder J. van Rooijen schroeft het naambord Ons eigen stekjevast - FOTO WIM KOOOYMAN Van onze verslaggever BRAAKMAN - Wethouder W. van Walraven (sport) van Terneuzen en collega J. yan Rooijen, voorzitter van het recreatieschap De Braak man, verrichtten zaterdagmiddag de officiële opening van de eerste ge- handicaptenvisplaats in het recrea tiecentrum De Braakman. De be stuurders deden dit door met gebun delde kracht een bordje op te han gen. De visplaats voor gehandicapten stamt uit de koker van leden van de hengel sportvereniging De Braakman, die begin 1987 met het initiatief in het kader van een beheersplan ter verbetering van de sportvisserij in de Braakmankreek voorlegden aan het recreatieschap en de exploitanten van het recreatiecentrum de familie Van den Bosch. Het initiatief viel in goede aarde, maar voordat er met de eigenlijke aan leg van de speciale voorziening kon wor den begonnen, moest er uitvoerig over legd worden met tal van instanties en instellingen. Voordat definitieve uitvoering van het plan gestalte kreeg, werd door de initia tiefnemers onder meer advies ingewon nen bij de Delta Federatie, de Neder landse vereniging voor Revalidatie, de provinciale visserijkundig ambetnaar en de Gehandicaptenraad. Tevens werd het project aangemeld bij het ministerie van landbouw en visserij als mogelijke subsidiebron. Die subsidie kwam er, zo ook een bijdrage van de Braakmanexploitanten, waardoor de initiatiefnemers zelf konden beginnen met de bouw van de visplaats. De speciale voorziening heeft in totaal 11.000 gulden gekost. Het plankier, direct naast restaurant De Braakman biedt plaats voor drie tot vier aan rolstoel ge bonden visliefhebbers. De visplaats is bereikbaar via een geasfalteerd pad vanaf een speciaal aangelegde parkeer- Elaats. Passanten kunnen niet in de uurt van de visstek komen, waardoor de gehandicapte sportvissers zonder ge stoord te worden een hengel kunnen uit werpen. Het is de bedoeling dat de visplaats op korte termijn wordt uitgerust met een bel, waardoor in geval van nood of voor service het belendende restaurant ge beld kan worden. TVS m 'L- De hoorzitting over oostelijk ontsluiting van toekomstige industrie- De Axelse Vlakte prein a-winningen van Koos va n. Dit in tegenstel- na de enkelspelen geljL ïst omzette en één gellJ -5. -w». ivn, AI1 tegciiötci- verd Wat eer<^er geme1^ J ■De Moor 12-0, Faas-D^1" I marel-Jonas/Sidmar 6-6- Smash 18, Philten 1 l7.MeP' anten. «en 'loomst wordt gehou- Lin. cultureel centrum 'De ][i;«h 'o Axel en begint om organisatie van de RaL^avond berust bij het ^nschap Terneuzen Van onze verslaggever YERSEKE ZAAMSLAG - Het D66-Statenlid J. Boog- erd-Quaak is van mening dat de provincie, in samen werking met de Zeeuwse gemeenten, op korte termijn een kabelplan moet opstel len. In dit beleidsplan dienen de verbanden tussen allerlei te verwachten dienstverlening via het kabelnet worden vast gelegd en op elkaar worden af gestemd. Het Statenlid denkt dan aan kabelkrant, abonnee televisie, databanken en tele- tekstvoorzieningen, alsmede alarmering voor ouderen. Me vrouw Boogerd lanceerde het idee tijdens het regio-congres van D66 in Yerseke afgelopen zaterdag. Volgens de Zeeuws-Vlaamse democrate wordt Zeeland op het moment in allerijl bekabeld zonder dat betrokken partijen nadenken over enige uniformi teit. „In de diverse plaatsen is het zenderaanbod totaal ver schillend en zijn ook de toe komstmogelijkheden van het net niet op elkaar afgestemd. Het is zaak om in de nabije toe komst een zekere afstemming te krijgen. Vandaar ook mijn pleidooi voor een beleids- of noem het kabelplan," zo voerde zij aan. Boogerds idee is ingegeven door de huidige discussie in de provincie rond de PZEM-le- ning aan 'kabelnetdochter Ze- katel'. „In 1983 is in de Staten een principe-debat gevoerd of een kabelnet als nutsvoorzie ning moest worden aange merkt. D66 is toen schoorvoe tend akkoord gegaan en ge zwicht voor de argumenten dat, wanneer de PZEM met Ze- katel de kabelexploitant zou worden, met name de kleinere gemeenten een kans zouden krijgen. Wat nu plaatsvindt - lening van PZEM aan Zekatel - is in feite niets anders dan uit voering geven aan het in 1983 reeds in gang gezette proces," benadrukte zij. Mevrouw Boogerd sprak haar verwondering uit over het stemgedrag van de WD-gede- puteerden Maris-Koster en De Voogd, die vijf jaar geleden in stemden met het Zekatel-man- daat. Het Statenlid vond een verre gaande discussie over de Zeka- tel-kwestie overbodig en riep politiek Zeeland op om de ran gen te sluiten en te streven naar het aanbrengen van een verregaande coördinatie in de dienstverlening. Het beleids plan zou hiervoor de basis moeten zijn. „Tevens zou een dergelijk plan een enigszins bescher mende werking kunnen hebben naar de schrijvende pers, want nu is het zo dat er via de kabel ongezonde concurrentie kan ontstaan, omdat zolang er geen beleid is, iedereen nieuwsdien sten kan aanbieden," waar schuwde zij. Commissaris Boertien overhandigt gijn laatste reisdocumenten voor vreemdelingen aan Sint en Piet foto willem mieras Van onze verslaggever BRESKENS/VLISSIN- GEN - De Provinciale Stoombootdienst (PSD) biedt de verstandelijk ge handicapten in Zeeland een recreatieve vaartocht op de Westerschelde aan. Het bootreisje vindt plaats op 18 maart 1989. De PSD heeft voor de orga nisatie hiervan medewer king gevraagd van de di verse verenigingen van ouders van geestelijk ge handicapten. De vaartocht is mogelijk dank zij de medewerking van het Zeeuws provincie bestuur, de belangeloze inzet van het PSD-personeel, een loods, diverse muzikanten en een groot aantal Rode Kruis-vrij willig(st)ers. De vaartocht, compleet met muzikale intermezzo's, is bedoeld voor alle thuiswo nende en in gezinsvervan gende tehuizen wonenden gehandicapten met hun ouders, broers, zusters of be geleiders. Aan boord is plaats voor ongeveer duizend personen en de PSD hoopt dat het idee zo aanslaat dat hiervan een regelmatig terugkerend evenement van gemaakt kan worden. „Het blijkt dat juist dë groep thuiswonende en de verstandelijk gehandicapten in gezinsvervangende tehui zen weinig mogelijkheden hebben om gezamenlijk met familie deel te nemen aan' wat grootschaliger evene menten", zo meldt een pers bericht. Het programma voor 18 maart is at rond. Er kan in gescheept worden in VTis- singen (13.00 uur) en Bres- kens (13.20). Vandaar volgt een vaartocht langs de Bou levard in Vlissingen en ver volgens via de Wester schelde richting Terneuzen Onderweg wordt uitleg ge geven over scheepvaartkun dige zaken door een loods. In de tussentijd verzorgen mu zikanten een programma op het autodek (voor deze gele genheid geheel ontruimd) en in de salons van de veerboot. Om 16.00 uur eindigt de reis in Vlissingen en om 16.50 uur kunnen de Zeeuws- Vlaamse deelnemers in Breskens van boord. Voor deelname aan deze vaartocht kan men zich tot uiterlijk 21 december opge ven bij de provinciale coör dinator van deze vaartocht, de heer Den Boeft, Poelen- daeleweg 3, 4335 HM Mid delburg, tel. 01180-28696, - e? MIDDELBURG - De gemeenten Middelburg en Vlissingen gaan in de oppositie als het provinciebestuur kiest voor een oostelijk WOV-tracé: Terneuzen-Ellewoutsdijk (oost) of Kruiningen-Perkpolder. Ze kondigen dat eendrachtig aan in een reactie op de eerste tracé-nota van GS. Om die reden zullen de ge meentebesturen zich alleen po sitief opstellen tegenover een westelijk tracé. Vlissingen- Breskens scoort in hun ogen het hoogst, Hoofdplaat-Bors- sele is ook goed en Terneuzen- Ellewoutsdijk (west) kan er nog net mee door. Bij een an dere keuze zullen Middelburg en Vlissingen, 'gelet op de grote belangen die in het geding zijn, kiezen voor een oppositionele rol'. De Walcherse 'dubbelstad' is niet alleen beducht voor on aanvaardbare gevolgen van een oostelijke tracé voor na tuur en landschap (de Zak van Zuid-Beveland), maar meer nog voor de eigen rol in de pro- vincie. „Ook blijft dan de drei ging bestaan van een ernstige verstoring van de economische zwaartepunten, met voor onze steden onaanvaardbaar nega tieve effecten." Van onze verslaggever OSSENISSE - Het bedrijf Be renwoud BV, dat nabij Osse nisse een windmolenparkje met twaalf windmolens wilde realiseren, is failliet. Dat bete kent dat de komst van wind molens in de gemeente Honte- nisse voorlopig op een wat lan gere baan is geschoven. Overigens kon er op de Westdijk bij Ossenisse toch nog niet aan het project begonnen worden, omdat er nog een be zwaarschriftenprocedure loopt bij de Raad van State. Dat is' meteen ook een van de redenen waarom het bedrijf in de pro blemen is gekomen, Berenwoud had een goedge vulde orderportefeuille voor de plaatsing van windmolens op verschillende locaties in het land. Echter, er kon maar niet tot realisering worden overge gaan vanwege heel wat be zwaarschriften. De projecten waaraan Berenwoud bezig was, worden door een ander bedrijf overgenomen. Het is nog niet bekend welk bedrijf dat is. GROESBEEK - Kunstschilder Johan Kollaard is klaar met het opknappen van de panelen die een maand geleden naar Zeeuws-Vlaanderen gehaald werden. De vier panelen worden in de weken rond Kerstmis en de jaarwisseling tentoongesteld in het Bevrijdingsmuseum in Groesbeek. Kollaard schilderde de vier panelen tijdens de Tweede Wereld oorlog in een kapel van de gevangenis waar hij verbleef. Kollaard was met zijn broer in april 1941 ter dood veroordeeld. In Siegburg ontmoette hij pastoor Münster die hem vroeg panelen voor de ka pel te schilderen. Kollaard deed dat. De pastoor redde hem diverse keren van de dood. Achttien jaar lang probeerde de familie van Johan Kollaard de panelen terug te krijgen. Met behulp van vrienden lukte het uit eindelijk de twee tweeluiken naar Nederland te halen. In zijn hui dige woonplaats Houten knapte Kollaard de zwaar verwaar loosde panelen op. Na de publicatie van de teruggave in deze krant, kreeg Kollaard veel reacties. Zo kreeg hij na 44 jaar zijn dagboek terug. Iemand die in dezelfde jaren in Siegburg zat, had het dagboek meegeno men. Hij was er echter niet in geslaagd Kollaard na de Tweede Wereldoorlog op te sporen. Donderdag opent de zeventigjarige Johan Kollaard zeil de ex positie. Naast de vier panelen is er in het Bevrijdingsmuseum ook ander werk van de schilder te zien Onder andere een zelfportret. De schilderwerken hangen in de koepel van het museum. Wat er na de expositie in Groesbeek met de panelen gebeurt, is nog niet bekend. Vermoedelijk komen de schilderijen in een kerk in Zeeuwsch-Vlaanderen te hangen.

de Stem | 1988 | | pagina 9