Vooral het bedrijfsleven profiteert van ontwikkelingshulp JUSTITIE: 3000 OVERTREDINGEN DOOR VEEBOEREN I jesrelHd K E IM'abrikant maakt flinke kans op paspoort-order uit buitenland DE STEM COMMENTAAR De zaak-Jolanda Binnenkort oplossing voor gifschip in de Waal Cao-gesprek in de bouw zit muurvast BINNENLAND DE STEM BINNENLAND DINSDAG 6 DECEMBER 1988 AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dit jaar 3000 veehouders in Nederland be keurd wegens het overtreden van de wet rond de mestboekhouding. Roozemond burgemeester Smallingerland NIEUWSOVERZICHT Vrouw zwaar gewond bij gasexplosie Investeringsimpuls voor grotere gemeenten Helft vrachtwagens fout bij controle Bestandsvervuiling arbeidsbureaus blijft Treinbotsing bij Gouda T28 DEN HAAG (ANP) - De Neder landse ontwikkelingshulp komt maar voor een zeer gering deel te recht bij de groep waarvoor zij is bedoeld: de allerarmsten. Dat komt omdat te weinig rekening wordt gehouden met de behoeften van het ontvangende land en te veel met de wensen en mogelijkheden van het Nederlandse bedrijfsleven. Dat concludeert de politicoloog Paul Hoebink in een proefschrift over de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Tanzania en Sri Lanka. Hoebink promoveert morgen aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen (KUN). Hij is docent aan het Derde Wereld centrum van de KUN. Volgens Hoebink spelen binnen lands politieke motieven een essen tiële rol in het ontwikkelingsbeleid. Steun aan in crisis verkerende secto ren en bedrijven is belangrijker dan de doelstellingen die in tal van nota's worden beleden, concludeert hij. Ge zien de teruglopende export van dat bedrijfsleven naar dé Derde Wereld en wegens de vele mislukte projecten moet men zich afvragen of het Neder landse bedrijfsleven wel in staat is in te spelen op de behoeften van ontwik kelingslanden, vraagt Hoebink zich af. De slechte kwaliteit van de Neder landse hulp ligt volgens hem ook aan de kwaliteit van het ambtenarenap paraat op het directoraat-generaal internationale samenwerking van het ministerie, de afdeling voor ontwik kelingssamenwerking. Hoewel het hulpbudget de afgelopen jaren snel is toegenomen, is het ambtenarenappa raat nauwelijks uitgebreid. Tanzania heeft in de loop van de jaren zo'n 1,5 miljard gulden aan hulp gekregen. Die ging vooral naar de suiker- en de cementindustrie, lucht vaart, kunstmest en de import van belangrijke goederen. Volgens Hoe bink is het met bijna al die projecten en leveranties slecht gelopen. In de veeteelt steunde Nederland vooral grootschalige veebedrijven die er nu troosteloos bijliggen. In Sri Lanka is de hulp volgens de promovendus wel beter terechtgeko men dan in Tanzania, maar daar kwam slechts zes a zeven procent er van ten goede aan de allerarmsten. 'Wet mestboekhouding aalt Voor veel veehouders is die wet zo ingewikkeld dat het invullen van formulieren daaromtrent hen boven de pet gaat. Dit bleek maandag in Amster dam, waar de economische po litierechter, mr. W. van der Schroeff, acht Noordhollandse veehouders tot 500 gulden boete veroordeelde wegens het niet of te laat invullen van de betref fende formulieren rond de meststoffen. Dit bedrag is ge lijk aan de boete voor veehou ders, die wel ingingen op het schikkingsvoorstel van het Openbaar Ministerie en het dus niet tot een rechtzaak lieten komea De mestboekhouding werd ingesteld door de overheid met als doel de meststoffenproble- matiek binnen de perken te houden. Via formulieren moe ten veehouders opgeven hoe- LEEUWARDEN (ANP) - C.M.L. Roozemond wordt vanaf 1 januari 1989 waar nemend burgemeester van de gemeente Smallinger land. Dat heeft commissaris .van de Koningin van Fries land, Wiegel, maandagmid dag bekendgemaakt. Roozemond is oud-burgemees ter van Alkmaar. De wethouders en fractie voorzitters van de gemeente Smallingerland zijn erg 'tevre den over deze keuze van Wie gel. „Roozemond is een daad krachtig, man die de problemen in de gemeente prima zal kun nen oplossen", aldus loco-bur gemeester drs. G. Lammers. Het is nog niet bekend of de in opspraak geraakte burge meester Smallenbroek dinsdag de gemeenteraadsvergadering in Smallingerland zal voorzit ten. „We hebben hem de drin gende raad gegeven om niet te komen. Maar als hij wel komt, sturen we hem niet weg. Op die manier willen we extra proble men voorkomen", aldus Lam mers die zei te verwachten dat per 1 juni 1989 een nieuwe bur gemeester van Smallingerland wordt benoemd. veel mest hun dieren produce ren. Komt die hoeveelheid bo ven een bepaald maximum, dan wordt daarover een hef fing geheven. Uit de opbrengst wordt onder meer onderzoek naar oplossingen van de mest problematiek gefinancierd. Sinds vorig jaar kregen vee houders formulieren in de bus, waarop zij die hoeveelheden mest moesten noteren. Voor fe bruari dit jaar moesten die for mulieren teruggestuurd zijn. Veel veehouders echter begre pen niets van de papierwinkel, die zij ineens toegestuurd kre gen. Te laat versturen omdat eerst inlichtingen moesten worden ingewonnen bij des kundigen van de Algemene In spectiedienst was het resultaat. Justitie echter bleek onver biddelijk: te laat insturen bete kende een proces verbaal met het schikkingsvoorstel van 500 gulden. Wie dat niet snel be taalde werd gedagvaard. „Ik begrijp dat de boeren klagen, maar er is geen andere mogelijkheid om de meststof - fenproblematiek aan te pak ken. Wie als zelfstandig land bouwer wil werken zal des kundig genoeg moeten zijn dit alles te begrijpen. Het drastisch terugbrengen van de veestapel zou anders de overmijdelijke andere oplossing zijn geweest", aldus economisch officier van justitie mr. Fransen. „Als de boeren niet meewer ken aan die boekhouding, zal je als overheid meer rigoreuze stappen moeten gaan nemen. Het gevaar is anders niet denk beeldig dat er een situatie ont staat als rond de visserij-wet geving", waarschuwde hij. Met het verhaal van de vee houders zelf, die geen advocaat hadden, werd tijdens de zitting nauwelijks rekening gehoudea Wie zei op tijd het formulier te hebben ingestuurd, moest dat maar zelf aantonea Een ander, die met twee koeien nu niet bepaald een hoer genoemd kon worden, kreeg geen gehoor. Voor allemaal gold dat zij de paperassen on duidelijk en moeilijk hadden gevonden. Van het schikkings voorstel van 500 gulden begre pen zij evenmin iets of vonden dit bedrag veel te hoog. HET IS MISSCHIEN wrang, maar 'Jolanda' is de zwakzinnigen zorg in Nederland goed van pas gekomen. Jolanda Venema. De aangrijpende foto van de naakte vrouw, met een riem vastgebonden aan de muur. Een Middeleeuws beeld, oat geïnspireerd zou kunnen zijn op paranoïde scènes in de schilderijen van Jeroen Bosch, heeft op de lezers van deze krant van gisteren een diepe indruk gemaakt. Een voor de hand liggende vraag: Is dit Nederland 1988? Het simpele antwoord moet zijn: Ja, dit is óók Nederland van 1988. in onze maatschappij van overvloed, van knappe technologie en hoog peil der medische wetenschap, wordt de zaak-Jolanda as schokkend ervaren. En zeker met een gevoel van 'dat zou niet mogen gebeuren' en 'dat zou niet mogen kunnen'. Tegelijkertijd worden talloze 'oplossingen' aan de hand gedaan, die alle om I?, 9 draaien: meer geld voor de zwakzinnigenzorg. Natuurlijk, er zal best meer geld nodig zijn voor die tak van zorg, maar de suggestie die van de zaak-Jolanda uitgaat als zou ae zwakzinnigenzorg in Nederland schrikbarend slecht zijn, is ®'pg met de feiten, zeker als we ons niveau van zwakzinnigen- °[9 vergelijken met dat van de ons omringende landen. Hoeveel geld we ook in de zwakzinnigenzorg zullen steken en oe perfect we de begeleiding van zwaar geestelijk gehandicap- ®n °°k inrichten, één ding zullen we moeten accepteren. Er zul- en altÜd mensen zijn zoals Jolanda, een onberekenbaar en £eSSlef mens>die zichzelf bij tijd en wijle probeert te verminken, wangmaatregelen zullen bij psychotische aanvallen en ge weldsexplosies van mensen nodig zijn. naah en Schrikwekkend beeld van menselijke kwetsbaarheid onert komt' schrikken we. Onnodig eigenlijk, want als we sam rladenken' weten we dat die mensen er ook zijn. Maar de «menieving heeft die mensen verdrongen, opgeborgen in insti- ien, weggestopt tussen de bossen. teit 2aak"Jo|anda zal de discussie in Nederland over de kwali- 2a',van de zwakzinnigenzorg doen oplaaien. Dat is een goede axen zij zal de mensen die met diep-zwakzinnigen omgaan op- zaaXM0tiveren door te 9aan met het vaak ondankbare werk. De waar- a za' zeker ook het begrip vergroten voor de realiteit van h een aantal diep-zwakzinnigen verkeert en voor de realiteit men ïenseliike onvolmaaktheid, die met geld niet weg te ne- n is. Daarom moet de discussie, die de zaak Jolanda oproept, yaan over méér dan geld. Het schip in de Waal bij Beuningen. BEUNINGEN (ANP) - Het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer ver wacht dat begin volgend jaar een oplossing wordt ge vonden voor het gifschip Naviter. Het voormalige bunkerschip is geladen met 600 ton chemisch afval en ligt al sinds 1985 in de Waal bij Beuningen. Tegen de eigenaar van het schip, Alpha Oil in Weurt werd proces-verbaal gemaakt we gens het overtreden van de wet chemische afvalstoffen. Het schip zou zonder vergunning chemisch afval aan,boord heb ben. In januari van het volgend jaar moet Alpha Oil voor de economische politierechter in Arnhem verschijnen op ver denking van overtreding van de wet chemisch afval. Het mi nisterie gaat ervan uit dat de eigenaar van het schip wordt veroordeeld. Volgens mr. C.J. van Velzen van de directie af valstoffen van het ministerie kan het schip dan snel worden opgeruimd. Hij verwacht dat de Naviter enkele weken na een gerechtelijk vonnis al kan worden verwijderd. De kerngroep Nijmegen van Milieudefensie heeft afgelopen week bij het ministerie aange drongen op een snelle oplos sing. Volgens Milieudefensie is er sprake van een onhoudbare en uiterst riskante situatie en dreigt er een milieuramp als het gif in de Waal terecht komt. Met de naderende winter en daardoor de kans op ijsgang zijn de risico's bijzonder groot, aldus Milieudefensie. Ook de directie afvalstoffen heeft bij justitie om een snelle afhande ling gevraagd omdat een nieuwe winter gevaren voor het schip kan opleveren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Schie- damse drukkerij Elba, ver- antwoordelijk voor het KEP-paspoortboekj e, maakt kans op een deel van de orderportefeuille van een aantal gerenommeerde bui tenlandse paspoort-produ centen. Dat heeft de interim-manager van KEP, H. van Dijk, gisteren tegenover deze krant meege deeld. Het gaat om buitenlandse bedrijven die werken in op dracht van niet-EG-landen die zelf niet in staat zijn een goed paspoort(boekje) te produceren. Een aantal van die bedrijven kan op dit moment de vraag naar paspoortboekjes niet aan. Zij zijn momenteel op zoek naar een drukker aan wie ze een deel van hun orderporte feuille kunnen uitbesteden. Volgens Van Dijk heeft Elba (slechts een van de deelnemers in het KEP-prject) de laatste weken regelmatig bezoek ge had van technici van buiten landse concerns. Die waren volgens de interim-manager 'zeer onder de indruk' van de kwaliteit van de door Elba af geleverde visumboekjes. De jongste trammelant rondom het KEP-paspoort, dat volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken van geen kan ten deugt, is volgens Van Dijk niet van invloed op de buiten landse belangstelling. De kri tiek geldt namelijk het totale KEP-paspoort (kaart, boekje en administratieve afhande ling), terwijl Èlba alleen het paspoortboekje vervaardigt. KEP-interim-manager Van Dijk. - foto anp „De kwaliteit van het pas poortboekje staat ook in de laatste onderzoeksrapporten niet ter discussie", aldus Van Dijk. Eerder al werd bekend dat drukker Elba ook in de markt is voor de produktie van de OV-jaarkaart, waarmee 550.000 studenten met ingang van me dio 1989 'gratis' gebruik kunnen maken van tram, trein, metro en bus. Geruchten als zou ook KEP met buitenlandse bedrijven on derhandelen over samenwer king en/of overname, wijst Van Dijk resoluut van de hand. „Er is alleen sprake van con tact tussen het buitenland en Elba. En dat Elba deel uit maakt van het KEP-consor- tium, betekent niet dat er dus ook automatisch buitenlandse contacten met KEP zouden zijn". De Tweede Kamer debat teert morgen met verantwoor delijk minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) over de recente ontwikkelingen in de paspoort-affaire. Van den Broek verbrak vorige week de samenwerkingsovereenkomst met KEP, omdat het bedrijf (nog) niet in staat bleek een fraudebestendig reisdocument af te leveren. KEP vecht die be slissing aan; het bedrijf gaat door met het ontwikkelen van het paspoort en hoopt voor 1 ja nuari een definitief exemplaar te hebben afgeleverd dat alle internationale toets der kritiek kan doorstaan. WOERDEN (ANP) - De cao-onderhandelingen in de bouwnijverheid (250.000 werknemers) verlopen zeer moeizaam. Op hoofdzaken liggen werkge vers en vakbonden mijlenver uit elkaar. Ze zijn elkaar nog geen millimeter genaderd, zo lieten woordvoerders van werkgevers en bonden maan dag weten na afloop van de tweede onderhandelingsronde in Woerden. Donderdag waagt men op nieuw een toenaderingspoging maar beide partijen rekenen erop dat er langdurige onder handelingen voor de deur staan en dat men er pas na de jaar wisseling uit zal komen. Werkgeversonderhandelaar C. de Fouw zei dat de bonden bij voorbeeld geen enkel begrip hebben getoond voor het ver langen van de werkgevers te komen tot een flexibeler invul ling van de arbeidstijdverkor ting. De werkgevers willen af van het huidige systeem van roostervrije dagen maar de bonden willen daar niet van weten. De werkgevers op hun beurt hebben de bonden te verstaan gegeven dat verdere arbeids tijdverkorting - met name de FNV-bouwbond wil een werk week van 36 uur (nu 37) - onbe spreekbaar is. De Fouw: „De werknemers in de bouw zijn door die roostervrije dagen maar 165 dagen per jaar inzet baar. Dat moet veranderen en in dat kader is verder arbeids tijdverkorting volstrekt onbe spreekbaar", aldus de werkge versonderhandelaar. Ook op het punt van de lonen houden de werkgevers staande dat ze zich geen loonsverhogin gen kunnen permitteren. De bonden op hun beurt stellen dat het in de bouw weer aardig gaat en dat er best wel wat kan. -J i/ e/ i? IK ben waarschijnlijk gewoon te dom om bepaalde dingen echt te kunnen gebruiken. Neem nou zo'n idee van minister Laks, eh, Braks om de koeien voortaan 's nachts op stal te zetten om zo de verzuring tegen te gaan. De achterliggende gedachte is dat die nachten het weiland niet bescheten wordt. Mooi, denk je in eerste instantie. Maar wat ik nou niet snap is: wat doen ze op de boerderij met de 's nachts geproduceerde koeievlaaien? Is die poep, in een overdekte stal uitgekakt, minder schadelijk? Is de opvang en verwerking ervan makkelijker? Slagen de boe rinnen er bijvoorbeeld in om de vrijkomende ammoniak op te vangen in flesjes en hebben ze zo een leuke bijverdienste met de boerderij-verkoop van schoonmaak-ammoniak? Volgens Braks kan er in die stallen door middel van een ventilatiesysteem voorkomen worden dat er schadelijke stoffen in het milieu komen. Als die ventilatoren net zo goed zijn als die in de varkensmesterijen dan vrees ik het ergste. Volgens mij is heel het idee van die Braks alleen maar een ver plaatsing van het probleem, een soort koehandel met een pro blematiek die daardoor niet opgelost wordt. Door dergelijke praatjes moeten we onze niet laten koeioneren. Er moet in ieder geval rap iets aan die giftige stront gedaan worden, anders stevenen we af op een regelrechte kakastro- fe. MERIJN Een bejaarde man wordt door de politie weggebracht na de explosie in de woning. - fotoanp MAASTRICHT - Bij een gasexplosie in Maastricht is maan dagmiddag de 35-jarige bewoonster van een woning aan de Glacisweg ernstig gewond geraakt. De vrouw liep derdegraads brandwonden op aan haar gezicht en handen. Aardgas dat zich in de kelder van het huis had opgehoopt, ontplofte toen de vrouw het licht in de kelder aandeed. Haar tweejarig doch tertje dat in de woonkamer boven de kelder zat, werd door de kracht van de explosie naar buiten geslingerd. Het kind ligt met brand- en snij wonden in het Maastrichtse ziekenhuis. De vrouw zelf werd overgebracht naar het brandwondencentrum in Beverwijk. De 36-jarige vader van het gezin Kievits en het vierjarig zoontje, die ook thuis waren, liepen een shock op. De ravage in de woning was groot. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris De Graaff-Nauta (bin nenlandse zaken) zal niet terugkomen op haar beslissing de zo geheten investeringsimpuls uit het Gemeentefonds alleen toe te kennen aan de gemeenten met meer dan 10.000 wooneenhe den. In een maandag gehouden mondeling overleg met leden van de commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Ka mer, bestreed zij de opvatting dat de beschikbare gelden (50 miljoen over 1989) aan alle gemeenten ten goede moet komen. „We moeten oppassen voor versnippering", zo hield de staats secretaris de Kamercommissie voor. Zij noemde de nu gekozen doelgerichte toedeling aan de grotere gemeenten van indirect belang voor omliggende gemeenten. Met de keuze voor de gro tere gemeenten wordt het beste tegemoet gekomen aan de be hoefte, zo zette de staatssecretaris uiteen. ROTTERDAM (ANP) - Tijdens een controle van de verkeers politie van Rotterdam en de rijkspolitie Dordrecht in Baren- drecht van vrachtwagenscombinaties, bleek meer dan de helft van de combinaties in overtreding te zijn. Dat maakte een woordvoerder van de Rotterdamse politie maandagmiddag be kend. Er werden 61 combinaties gecontroleerd tussen zeven uur en twaalf uur maandagochtend. Tegen 32 chauffeurs werd proces-verbaal opgemaakt. Vier processen-verbaal werden ge geven wegens technische gebreken, en 28 wegens overbelading. Van deze 28 moesten er 15 ter plekke een gedeelte van hun la ding afladen waarna deze werd overgeladen in andere vracht wagens. De woordvoerder van de politie noemde het 'schanda lig' dat de combinaties zo zwaar overbeladen waren. DEN HAAG (ANP) - Het lukt de arbeidsbureaus niet goed om de vervuiling van hun werklozenbestanden terug te dringen. De arbeidsbureaus wordt daarom gevraagd met speciale actie plannen te komen om de vervuiling - meer werkzoekenden ge registreerd dan er zijn - aan te pakken. Dit blijkt uit een ver slag van minister De Koning (sociale zaken) over de gang van zaken in de werkgroep werkloosheidscijfers. In 1987 werd ge schat dat ongeveer een derde van de ingeschreven werkzoe kenden onterecht in de bestanden was opgenomen. De arbeids bureaus hebben er al van alles aan gedaan om de vervuiling van hun bestanden te verminderen. Er is meer contact tussen de werkzoekende en het arbeidsbureau, de verlengtermijn van de inschrijving is teruggebracht, bij ingeschrevenen wordt erop aangedrongen veranderingen direct door te geven aan het arbeidsbureau, er zijn eenmalige schoonmaakacties geweest. Maar het resultaat van al die inspanningen is niet hoopgevend. UTRECHT (ANP) - Op het stationsemplacement van Gouda zijn maandagavond twee reizigerstreinen frontaal op elkaar gebotst. Volgens een woordvoerder van NS gebeurde het onge-, luk met vrij geringe snelheid. Volgens de woordvoerder was er één gewonde die met botbreuken in een ziekenhuis is opgeno men. De stoptrein uit Boskoop botste frontaal op de stoptrein die net was vertrokken naar Rotterdam. Treinverkeer van* Gouda naar Rotterdam en Den .Haag was gisteravond niet mo-, gelij k. De NS liet op de traj ecten bussen rij den.

de Stem | 1988 | | pagina 3