even._ UITBLAZEN 'Deetman verhoogt eisen, maar vergeet het geld' Meer dan 1000 Jolanda's in Nederland Vooral he JUSTITIE: DE STEM CO I Van puit naar pad ONDERWIJZEND PERSONEEL IN ACTIE TEGEN BEZUINIGINGSBELEID REGERING De zaak-Jolanc DE STEM .Ts| WIM KOCK DE STEM SCHATTING WERKVERBAND VAN OUDERS ROND INTERNATEN: Pas Literatuur - Vragen Agenda Armoede DE STEM BINNEN] den haag (anp) - De Ne landse ontwikkelingshulp h maar voor een zeer gering dee recht bij de groep waarvoor bedoeld: de allerarmsten. AMSTERDAM (ANP) - t heeft dit jaar 3000 veehc keurd wegens het overtre mestboekhouding. Roozemond burgemeester Smallingerland WEER zo'n woord waarvan ik onmo gelijk kan zeggen of ik het al ooit eerder ben tegengekomen: klabaste ren. Het is 'gewoon' Ne derlands en mijn oog valt erop als ik in de Van Dale op zoek ben naar klabette ren. Weet u wat klabasteren is? Het woord staat niet in het Groene Boekje, in tegenstelling tot klabetteren, klabetterde, ge- klabetterd. Bij klabetteren kwam ik terecht toen ik op zoek was naar de betekenis van het woord klevelter. Henk de Vooght uit Oosterhout was ko men aandragen met een uit drukking die hij zich van vroe ger herinnerde: hij is op de kle- vetter. Dat zou hetzelfde bete kenen als: hij is de hort op, of: de breeveertien op. Om de een of andere reden vond ik dat 'klevetter' nogal Zuidnederlands klinken, dus zocht ik eerst in het Zuidneder lands woordenboek. Niets te vinden dat er in verte op leek. De Van Dale dan. Daar vond ik klavetteren. Zuidnederlands volgens Van Dale, die verder verwees naar klabetteren. Ook dit is volgens Van Dale een Zuidnederlands woord. Het be tekent 'een hevig gerucht ma ken of van zich geven; luid babbelen; snateren; donderen. Dat dus wat betreft 'hij is op de klevetter". Klabasteren is klau teren of met moeite lopen. Nu ik toch met Van Dale bezig was: er lag nog een, al wat oudere, brief van A. Smeur uit Dorst waarin hij aandacht vroeg voor een uitdrukking die rond 1940 in het Bredase nog werd gebezigd, maar die nu in onbruik lijkt te zijn geraakt: hij speelt aa(r)zak. Men zij dat van iemand die niet eerlijk speelde bij het kaarten. Zowel Van Dale als het ZNWB blijken dit woord te kennen. Zij spellen: aaszak. Een aaszak is iemand die vals speelt of knoeit. Het werkwoord aaszakken bestaat blijkbaar niet. Men spreekt dan van 'aaszak doen'. Het ZNWB, dat zo informa tief is omdat het van elk woord soms tal van voorbeelden uit li teratuur of krant aanhaalt, ver wijst bij 'aaszak' ook naar haar zak. Dat betekent hetzelfde. Hoewel volgens het ZNWB 'haarzak doen' het meest ge bruikelijk is, komt het werk woord haarzakken ook voor, bijvoorbeeld in het gegeven ci taat van Ernst Claes: Wat hij het liefste deed, was trukken en toeren doen met de kaarten, en hoe ge moest haarzakken om al tijd te winnen. Er was nog meer zoekwerk. Ook al van wat langer geleden dateert een brief van Hannie Lensen-Moelker uit Terneuzen. Daarin vermeldt ze een oude Terneuzense uitroep: Ma 'oe prietigl. 'Dat mé', schrijft ze, 'als uitroep, zoiets als: gut, och.' Waarom niet maart Of wordt 'maar' in Zeeuwsch Vlaanderen niet als uitroep van verbazing gebezigd? Vanwege dat Zeeuwsvlaamse pakte ik meteen maar het ZNWB en vond tot mijn verwondering dat het woord 'prettig' in Vlaanderen een meer specifieke inhoud heeft dan ik dacht dat het in het standaard-Neder- s lands heeft. Verbaasd was ik j= toen ik er de Van Dale op na- sloeg en ontdekte dat 'prettig' S niet eens in de eerste plaat 3 standaard-Nederlands is, doch s een Zuidnederlands bijvoeglijk =j naamwoord, met als betekenis: 'hef, bevallig, bekoorlijk', soms E ook 'grappig'. Dat spoort dus 3 aardig met het prietig van me- 3 vrouw Lensen, die zelf als bete- E kenis opgaf: 'leuk en vertede- 3 rend'. AJ. van den Hurk uit Breda 5 meldt dat een kennis van hem, afkomstig uit Terheijden, altijd 3 van diezig sprak als hij 'mistig' 3 of 'nevelig" bedoelde. 'Het was E vanmorgen 'n bietje diezig. Ook dat woord heb ik in de 3 Van Dale kunnen vinden en g hoewel die aangeeft dat het Zuidnederlands is, staat het 3 niet in het ZNWB. 'Diezig' is een verbastering van dijzig en het betekent inderdaad mistig, 3 nevelig, wazig. Er bestaat ook E nog dijzigheid voor dampig- 3 heid. En dan weer het woordje E daoi. Dat blijft ook maar intri- j§ geren zonder dat we iets wijzer 3 worden over herkomst of bete- kenis. AJ. Bos uit Sint Maar- 3 tensdijk signaleert het (weer in 3 een positieve betekenis!) in het 5 volgende gezegde: ge zijt gau- 3 wer over een daoi 'ene dan over E een kwaoi. Daar scheen, vol- gens de heer Bos, mee bedoeld' 3 te worden dat een kraamvrouw sneller van een gewone beval- 3 ling herstelde dan van een mis- 3 kraam. Vooral geestelijk neem E ik aan. Ed Steijns uit Klooster- 3 zande reageerde op twee gezeg- 3 den die hier eerder aan de orde j§ waren. Als alternatief voor 'van E de vliegen in de blind'aoze ko- E men' noemt hij 'van 'ne puit 3 naor 'n padde gaon'. Een 'puit' 3 is een kikker. 'Van 'n kikker 3 naar 'n pad'. De uitdrukking 'Een vrou- E wen'aand en 'n pèèrdetaand 3 meugen nooit stilstaon' herin- 3 nerde Steijn aan een soortge- e lijke uitdrukking uit het Land e van Hulst. Die luidt: 'ne notel- 5 jêr en 'n vrommes die moeten af- 3 fentoe 's geklippeld worden. Een 3 'noteljêr' is een noteboom of e notelaar (Zuidned.). En no- 3 teklippelen is in Zeeuwsch 3 Vlaanderen met een dikke e korte stok noten uit een boom e gooien. Ik weet niet zeker of dit wel een nette uitdrukking is. 3 Vrouwvriendelijk is zij zekér niet, maar wie zich over vrou- wonvriendelijke uitdrukkingen 3 wil ergeren, moet het pas ver- e schenen boek De Brabantse E Spreekwoorden te pakken zien te krijgen. Je houdt het niet E voor mogelijk wat in de loop e der eeuwen ongestraft over vrouwen is gezegd. Reacties welkom: Even Uitbla- 5 zen, Postbus 3229, 4800 MB E Breda. e uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiti Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. «0/6-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlis'singen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of J 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ad Burger DE MEMORIE van toelichting bij de on derwijsbegroting staat er bol van: de maatschappelijke status van de leraar moet worden verhoogd. Het vak van on derwijzer moet weer aantrekkelijk wor den gemaakt en tegelijkertijd moet de kennis en kunde van de leraar worden vergroot. Een nobel streven, vindt Cees van Overbeek, voorzitter van de Katholieke Onderwijs Vak organisatie (KOV, 38.000 leden). Maar jammer genoeg laat minister Deetman het hierbij, hij 'vergeet' om het hiervoor benodigde geld op tafel te leggen. Sterker nog, waar Deetman enerzijds een warm pleidooi houdt voor meer werkgelegenheid in het onderwijs, zet hij an derzijds 1500 full-time banen op de tocht door op de personeelssterkte van kleine scholen te korten. De bonden voeren vandaag en de komende dagen actie tegen Deetmans beleid, de Kamer spreekt er - waarschijnlijk pas na de Kerstva kantie - bij de behandeling van de begroting van Onderwijs haar oordeel over uit. „Deetman geeft in zijn begroting zwaar op over de noodzaak om de positie van onderwij zers te verbeteren. Hij benadert die problema tiek echter wel zeer eenzijdig. Hij stelt hogere eisen aan het vak van leraar, maar vergeet het geld om bestaande knelpunten op te lossen", vindt Van Overbeek. De bezuinigingen die Deetman in het onder wijs heeft doorgevoerd, hebben het werk voor de onderwijzers er bepaald niet gemakkelijker op gemaakt, vindt Van Overbeek. Kortingen op of bevriezing van personeelssterkte, het C. van Overbeek .desastrense gevol gen... - FOTODESTEM/JOHANVANGURP vergroten van de klassen, het heeft allemaal geleid tot een forse stijging van het werk van de leraar. Dat dat op zijn beurt de kwaliteit van het werk en de aandacht voor de indivi duele leerling niet ten goede komt, mag duide lijk zijn. Een ander voorbeeld: Deetman maakt zich sterk voor meer werkgelegenheid in het on derwijs en kondigt tegelijkertijd personeels- kortingen voor bestaande scholen aan. 1500 full-time-banen zullen verdwijnen, is de voor zichtige berekening van de onderwijsbonden. Om dat voorstel ingetrokken te krijgen, heb ben de bonden zelfs de hulp van de commissie- Albeda ingeroepen. Die adviseert in geschillen over het arbeidsvoorwaardenbeleid van de overheid. Met een positieve uitspraak van die commissie in de hand, hopen de bonden de Tweede Kamer te kunnen overtuigen dat het voorstel niet moet worden uitgevoerd. Ook op het punt van de salariëring van le raren voegt Deetman het woord niet bij de daad, is de mening van Van Overbeek. „Als je wilt dat het vak van leraar weer enig maat schappelijk aanzien krijgt, zul je toch iets aan de arbeidsvoorwaarden moeten doen. Heel wat jongeren zouden best het onderwijs in willen, maar zien daarvan af omdat het zo ka rig betaalt. En wat te denken van al die lera ren schei- en wiskunde die vanwege de betere lonen het onderwijs hebben ingeruild voor het bedrijfsleven?" Van Overbeek verwijst naar een recent onderzoek van de Algemene Re kenkamer: daaruit blijkt dat onderwijssala- rissen gemiddeld zeven procent achterliggen bij die van ambtenarea Ten opzichte van het bedrijfsleven bedraagt het verschil zelfs der tien tot vijftien procent. Betere salariëring, het terugdraaien van aangekondigde bezuinigingen, het zijn eisen van de vakbonden die behoorlijk wat geld zul len kosten. En Deetman heeft vaak te kennen gegeven dat hij niet bereid is bij zijn collega Ruding (Financiën) aan te kloppen voor dat extra geld, laat staan dat Ruding die vele mil joenen extra wil uitgeven. Volgens Cees van Overbeek is dat geld wél aanwezig op het moment dat kabinet en/of Tweede Kamer de politieke keus durven te maken om niet alle belasting- en andere mee vallers terug te sluizen naar burger en be-1| drijfsleven. „De regering wil 4,5 miljard gulden terug sluizen naar de samenleving en het bedrijfsle- li ven. Op dat moment moet je je toch afvragen of een deel van dat geld niet beter kan worden besteed. Er zijn hele goede inhoudelijke argu menten om dat geld gedeeltelijk ten goede te j laten komen aan bijvoorbeeld het onderwijs." Waarbij Van Overbeek aantekent dat het I onderwijs de laatste jaren toch al onevenredig hard is getroffen door allerlei bezuinigings maatregelen. Zo hard, dat voor veel onderwij zers de maat vol is. Zij zijn bereid actie te gaan voeren voor meer geld voor een beter onder-1 wijssysteem. Dat die actiebereidheid er nu is, tekent volgens de voorzitter van de KOV de ernst van de huidige situatie. Met de acties hopen de onderwijsbonden zo wel het parlement als het publiek van de rampzalige gevolgen van Deetmans bezuini-1 gingspolitiek te overtuigen. Van Overbeek er kent dat het voor de organisaties heel wat II moeilijker is de boodschap over te brengen dan het bijvoorbeeld voor de politiebonden was. „Iedere keer als er ergens wordt ingebro ken, kunnen de politiebonden zeggen: zie je, er is te weinig politie en dus is dit het gevolg van de bezuinigingen. De politie gaat de hele Ne-1| derlandse samenleving direct aan, de bezuini gingen op het onderwijs raken op het eerste II gezicht een beperkter deel. Het is voor ons dus moeilijker ons standpunt duidelijk te maken. Wij moeten per school kunnen aangeven wat de gevolgen van de bezuinigingspolitiek zijn En die gevolgen zijn op de lange duur zonder f meer desastreus." IN EEN DAG is Jolanda Venema een begrip geworden. De 23-jarige vrouw staat symbool voor alle misstanden in de geestelijke gezondheidszorg. Naakt vastgeke tend in een kale cel en voorlopig geen uitzicht op een betere behandeling. Ten einde raad hebben de ouders de publiciteit gezocht. Bij monde van Tweede Kamerlid M. Janmaat-Abee vroeg gisteren het CDA een einde te maken aan de 'mensonterende behandelwijze' van Jo landa. Door Emile Calon HOEVEEL 'Jolanda's' in de Nederlandse inrichtin gen zitten is niet bekend. Directeur P. Jongerius van het Werkverband van Ouders rond Internaten (WOI) denkt dat meer dan duizend mensen in een min of meer vergelijkbare si tuatie leven. De sectie zwakzinnigenzorg van de Nationale Ziekenhuis raad komt heel wat lager uit. Bij Jolanda Venema gaat het volgens de NZR om een ex treme situatie waarvan er in Nederland maar enkele zijn. Maar daarnaast is er een grote groep zwakzinnigen die van tijd tot tijd ernstig sto rend gedrag vertoont. Volgens Jongerius hebben de inrichtingen tweemaal zo veel personeel nodig als nu het geval is. De werkdruk is nu veel te zwaar waardoor si tuaties zoals in Assen ont staan. De zorg voor de bewo ners in inrichtingen kost nu twee miljard per jaar. Daar zou volgens hem 1,5 miljard bij moeten, maar Jongerius beseft dat dat een weinig rea listisch beeld is. Jongerius becijfert dat er voor de 31.000 mensen in in richtingen minder dan 19.000 directe verzorgers zijn. Daar van zijn er 14.000 full-time nodig voor de gewone dage lijkse verzorging als aankle den, wassen en weer naar bed brengen. Blijven 5.000 verzor gers over die therapeutisch met de patiënt bezig kunnen zijn en ze een zinvolle dagbe steding kunnen geven. Maar dat zijn ook de mensen die wegbezuinigd worden. Jo landa is een tijdje begeleid door een bezigheidstherapeut. Die bracht haar het een en ander bij om de verveling te bestrijden. Maar die thera peut was wel een van de eer sten die als gevolg van de be zuinigingen uit de Assense in richting moest vertrekken. „Met gevangenen gaan we nog beter om. Twee op één cel een storm van protest steekt op. Maar de zwakzinnigen zit ten in een groep met veertien bewoners en slapen met zes tien mensen op een zaal". Aan het personeel ligt het niet, dat is gemotiveerd genoeg, aldus Jongerius. Personeel kan ook niet anders meer dan af en toe een patiënt in een kamer op sluiten, zo zegt hij. Jongerius zegt al in 1983 te gen de Hendrik van Boeye- noord Inrichting te hebben gezegd dat de situatie waarin Jolanda Venema leeft 'onaan vaardbaar is'. „En dat zeg ik nog steeds. De directeur zegt natuurlijk niet ten onrechte dat hij niet genoeg personeel heeft. Het is een erg moeilijk probleem waar ik toen ook geen oplossing" voor had". Die oplossing is er nu mis schien wel. Op een studiereis in de Verenigde Staten maakte Jongerius kennis met de zogenoemde bondingthera pie van de Amerikaanse pro fessor Frank Menolascino. „Een therapie die werkt", al dus Jongerius. Centraal in de behandeling staat aandacht en liefde voor de zwakzinnige. „Een gehandicapte wordt acht uur per dag intensief behan deld. Doordat een hulpverle ner met zijn armen om het kind of de volwassene zit, wordt de zelf vernietigings drang belemmerd. De gehan dicapte kan dan bijvoorbeeld niet meer constant met het hoofd tegen de muur bonken". En daar ligt nu juist het probleem. Voor zo'n behande ling is geld nodig, geld dat de inrichtingen niet hebben en Den Haag niet wil geven. Di recteur Bewonerszaken J. van der Spek van de zwakzinni geninrichting Huize 't Gruyt- veld in Terheijden wijst dan ook naar Den Haag waar die genen zitten die iets kunnen doen aan de situatie van Jo landa. Overplaatsen naar een an dere inrichting is volgens hem ook een mogelijkheid om iets te veranderen zolang geen zicht is op extra financiële steun. „In een andere inrich ting kunnen verplegers met frisse moed de behandeling weer opnemen". Hij wijst er echter wel op dat alle inrich tingen meterslange wachtlij sten hebben. „Honderden pa tiënten staan er op". Hij noemt de situatie waarin Jolanda leeft 'redelijk uniek' en kent geen gehandi capte die in een exact gelijke situatie als haar leeft. „Bij ons komt zoiets niet voor". Wel zijn er gehandicapten in Ter heijden die 's nachts aan hun bed worden vastgebonden, om te voorkomen dat ze zichzelf en anderen iets aandoen. Hij wijst er op dat in het geval van Jolanda sprake is Directeur J. van der Spek van onmacht van alle partij en. Zowel voor het personeel, als de ouders en de inspectie. „Ik begrijp dat ze af en toe erg gewelddadig is. Ze heeft flinke gedragsproblemen. „Als je zo'n iemand niet be perkt in de bewegingsvrijheid weet je niet wat de gevolgen zijn". Hij merkt vervolgens wel op dat in zijn inrichting ook gehandicapten zitten die hun kleren verscheuren. „Maar dat betekent nog niet dat we ze naakt rond laten lo pen". Er bestaan namelijk de zogenaamde scheurpakken, pakken die bijna niet stuk te krijgen zij a Moeilijk handelbare gehan- wachtlijsten. - FOTO WILLEM BLAUW dicapten kunnen ook medica menten krijgen waardoor ze wat handelbaarder worden. Van der Spek wijst er uit drukkelijk op dat er in zulke situaties geen sprake is van 'platspuiten'. „Zoiets doen we namelijk beslist niet". Ondanks alle therapieën lukt het beslist niet altijd om gehandicapten in een groep te houden. „Maar dan moet je wel datgene doen om zo'n iemand toch zoveel mogelijk te helpen en een zo'n goed mo gelijke verzorging geven", zegt Van der Spek. „Dat is na melijk ook zwakzinnigen zorg". KAPPEN we nu wel of kap pen we nu niet met KEP? Is KEP nu wel of niet in staat om, zoals het bedrijf zelf be weert, op 1 januari een frau debestendig reisdocument af te leveren? Die vragen heb ben de gesprekken in politiek Den Haag ook de afgelopen week weer danig beheerst. Het paspoort-monster dook zelfs op in discussies waar het helemaal niet thuishoorde. Zo ook bij een zogenaamd mondeling overleg tussen Ka mer en regering over het voetbalvandalisme. De heren en dames bestuurders komen te spreken over de introductie van het veiligheidspasje, be doeld om kwaadwillende sup porters uit het stadion te we ren. En inderdaad, het duurt slechts enkele minuten voor dat PvdA-Kamerlid Joop Worrell zich hardop afvraagt wie dat pasje zal gaan maken. „U gaat ons toch niet vertel len dat KEP dat gaat doen?". Minister Korthals Altes (Justitie), met een dodelijk gevoel voor ironie: „Ik zou niet weten waarom. Er is ner gens sprake van dat die voet balpas al op 1 januari moet worden ingevoerd". „HOUDEN de meeste Kamer leden nog steeds van die oude, eh, schrijver Willem-Frede- rik Hermans. Goh, dat dat nog niet is veranderd". PPR-Kamerlid Lankhorst zelf houdt van de schrijvers Ton van Reen en Frans Kel- lendonk; niet de meest be kende literatoren. Van Reens oude werk - voor zover dat van een jong schrijver kan worden beweerd - heeft de meeste voorkeur bij Peter Lankhorst, „niet zijn uitwij dingen over het katholieke verleden in Limburg". Het j uist verschenen boekj e 'Wie is Wie in de Tweede Ka mer' heeft niets met litera tuur te maken, maar geeft toch een leuk beeld van de li teraire behoeftes van ver scheidene Kamerleden. Veel parlementariërs verklappen in het boekwerkje wat hun hobbies zijn; en niet zelden is dat lezen. Sommige kamerleden grij pen zelfs ook wel eens naar de pen. De meest bekende van die categorie is wellicht WD-Kamerlid/ dichter/ de- tective-schrijver Theo Joekes die overigens volgens 'Wie is Wie' niets leest, behalve een avondkrant - en zichzelf na tuurlijk. Maar ook Helmer Koetje, CDA-politicus, publi ceerde: 'CD A-bestuurders: wilde ganzen of duffe konij nen' heette het werkstuk. Ka mervoorzitter Dolman bun delde ooit zijn artikeltjes in het dagblad Trouw onder de prozaïsche titel 'Van de stoel af gezien'. Het valt voor een kamerlid niet mee om tijd te vinden op vaste momenten een boek te lezen. Een parlementariër is druk bezet en - eerlijk is eer lijk - voor een beetje boek heb je meer dan een uurtje tus sendoor nodig. Maar dat weerhoudt niet alle Kamerle den af en toe een boekwinkel binnen te lopen, al is - Lank horst heeft gelijk - de voor keur erg gewoontjes. Willem- Frederik Hermans scoort hoog, maar ook Gerard Kor- nelis van het Reve, Hugo Claus, Gerrit Komrij en na tuurlijk Harrie Mulisch. Eerdergenoemde Ton van Reen ('Het Winteijaar') staat ook op de lijst van Servaes Huys, die bovendien verkik kerd is op Lucebert. Tussen de Kamerleden die zich affi cheren als 'alleslezers' staan lieden met bijzondere voor keuren. Zoals Jan van Noord (CDA, Landbouw) die van de tectives houdt en het meest van Havank. Of zoals de so ciaal-democraat Jaqcues Wallage die een voorliefde heeft voor Brecht en Tu- cholky en diens fractiegenoot Vos die alles van Agatha Christie op de plank heeft. HET PvdA-partijblad met de hoopvolle naam 'De Toe komst' presenteert de nieuwe vice-voorzitter van de PvdA- kamerfractie, Thijs Wöltgens, via een vragenspel dat ooit Thijs Wöltgens:moei lijk boek. Wim Deetman:.cu rieus. - FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP door de Franse schrijver Marcel Proust werd uitge vonden. De vragen zijn door de Fransman zo bedacht dat ze snel inzicht geven in de ka rakterstructuur van de on dervraagde; dat is tenminste de bedoeling. Maar eerlijk gezegd blijft de karakterstructuur van Wöltgens toch duister. Want wat antwoordt hij op de vraag wat zijn favoriete his torische figuur is? „Een be weging waarvan het ideaal bestaat uit de combinatie van geestelijke vrijheid, een door zonwoning en een goed pen sioen voor iedereen, levert geen historische figuren op". Na deze rake typering van de sociaal-democratie door de vice-voorzitter van de PvdA- fractie komen we op zijn lief ste bezigheden in de vrije tijd. „Lezen, cafébezoek, wandelen en één keer per jaar klarinet spelen", antwoordt de Kerk radenaar. En wie of wat zou hij graag zijn geweest? Wölt gens is al blij als hij zichzelf is. Welke fouten vergeeft hij mensen het gemakkelijkst? „Fouten waaronder ze zelf het meest lijden". En als klap op de vuurpijl geeft Wöltgens toe wat zijn grootste fout is. „Een te snel oordeel". Maar wat is dan zijn sterkste ka raktertrek? „Snel te kunnenj oordelen". Een open boek, die Wöltgens. Maar wel een moeilijk boek. HET nieuwe fraudebesten dige paspoort is met afstand het, politiek, belangrijkste punt op de agenda van de Tweede Kamer. Dat een meerderheid in de Kamer blij is met en opgelucht over de stap van minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) om het contract met KEP te verbreken, betekent niet dat Van den Broek morgen een gemakkelijke dag tegemoet gaat. De bewindsman heeft, dat is zeker, nog heel wat vragen te beantwoorden. De Tweede Kamer spreekt verder over de onroerend- goedbelasting, waarbij de vraag op welke grondslag (vloeroppervlak of waarde) de ogb moet worden bere kend. De agenda van de Ka mer vermeldt verder de be vriezing van minimumloon, en uitkeringen in combinatie met de verhoging van de kin derbijslag en de verlaging van de btw. Aan de overzijde van het Binnenhof spreekt de Senaat over de privatisering van DSM en de nieuwe regels voor adoptie van buiten landse kinderen. EEN dag na de verjaardag van de Sint drukt de Federa tie Nederlandse Vakbewe ging (FNV) de dames en he- 'ren Kamerleden alweer met de neus op de harde feiten van het bestaan op het mini mum. Dat gebeurt in een die de vakcentrale woensdag en donderdag op het Plein in Den Haag (op een steenworp afstand van het Binnenhof! heeft opgesteld. De FNV za daar aangeven waartoe „hel armoedebeleid van de kabi- netten-Lubbers heeft geleid". De actiedagen zijn niet toe vallig gekozen. Woensdag donderdag zou de Tweede Kamer de begroting van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid behan delen. En dat ministerie is in grote lijnen verantwoordelijk voor het inkomensbeleid Maar die begrotings behan deling gaat niet door. De Ka mer zit in tijdnood want het reces (de vakantie) wacht. De acties van de FNV g daarentegen wel door. Ka mervoorzitter Dolman is door de vrouwenbond FNV uitver koren om een petitie aan t< nemen waarin de vrouwen nog eens duidelijk maken dat het juist veel vrouwen zijn die de dupe worden van het steeds maar weer beknibbe len op de minimum-inko mens. Tegelijk met Dolman krijgen alle burgemeesters in het land eenzelfde petitie. Het smeekschrift word' woensdag overhandigd. E®1 dag later spreekt de Kamer over wetsvoorstel 20927: bevriezing van de sociale uit keringen en het minimum loon in 1989. EINDREDACTIE AD BURGER Dat komt omdat te weinig reke wordt gehouden met de beha van het ontvangende land en te met de wensen en mogelijkheden het Nederlandse bedrijfsleven. Dat concludeert de politico 4 Wet Voor veel veehouders is die invullen van formulieren da; gaat. Dit bleek maandag in Amster dam, waar de economische po litierechter, mr. W. van der Schroeff, acht Noordhollandse veehouders tot 500 gulden boete veroordeelde wegens het niet of te laat invullen van de betref fende formulieren rond de meststoffen. Dit bedrag is ge lijk aan de boete voor veehou ders, die wel ingingen op het schikkingsvoorstel van het Openbaar Ministerie en het dus niet tot een rechtzaak lieten komea De mestboekhouding werd ingesteld door de overheid met als doel de meststoffenproble- matiek binnen de perken te houden. Via formulieren moe ten veehouders opgeven hoe- LEEUWARDEN (ANP) - C.M.L. Roozemond wordt vanaf 1 januari 1989 waar nemend burgemeester van de gemeente Smallinger land. Dat heeft commissaris van de Koningin van Fries land, Wiegel, maandagmid dag bekendgemaakt. Roozemond is oud-burgemees ter van Alkmaar. De wethouders en fractie voorzitters van de gemeente Smallingerland zijn erg 'tevre den over deze keuze van Wie gel. „Roozemond is een daad krachtig, man die de problemen in de gemeente prima zal kun nen oplossen", aldus loco-bur gemeester drs. G. Lammers. Het is nog niet bekend of de in opspraak geraakte burge meester Smallenbroek dinsdag de gemeenteraadsvergadering in Smallingerland zal voorzit ten. „We hebben hem de drin gende raad gegeven om niet te komea Maar als hij wel komt, sturen we hem niet weg. Op die manier willen we extra proble men voorkomen", aldus Lam mers die zei te verwachten dat per 1 juni 1989 een nieuwe bur gemeester van Smallingerland wordt benoemd. het is misschien wrang, maar zorg in Nederland goed van pas gek Jolanda Venema. De aangrijpende f een riem vastgebonden aan de mi aat geaspireerd zou kunnen zijn schilderijen van Jeroen Bosch, hee van gisteren een diepe indruk gema _ir5en,voor de hand liggende vraac simpele antwoord moet zijn: Ja, dit i: onze maatschappij van overvlc en noog peil der medische wetensc ais schokkend ervaren. En zeker m 9ebeuren' en 'dat zou niet È?rc\en talloze 'oplossingen' aan M draaien: meer geld voor Natuurlijk, er zal best meer org, maar de suggestie die van oe ctr;;Sw 'nn'9enzorg in Nederland rijdig met de feiten, zeker als we zorg vergelijken met dat van de hJjoeveel geld we ook in de i tin p®rf.ect we de begeleiding va ton °?i- inr'chten, één ding zullen anm ,d mensen zijn zoals Jolan ?9 essief mens, die zichzelf bij tijd angmaatregelen zullen bij ps lasexplosies van mensen nodig nJru,een afschrikwekkend beeld nnoH komt, schrikken we. Rflmn ^denken, weten we dat tuton in9 heeft die mensen n, weggestopt tussen de toi,zaak-Jolanda zal de disi zaak n zwakzinnigenzorg uu ntoi„. 2ll.2al de mensen die met i zaak irTlotiveren door te gaan met waarin0 zal zeker ook het begr van ri een aantal diep-zwakzinniger men kT rnenselijke onvolmaaktheid caan MSarom moet de discussie, aaan over méér dan geld me de geld de sonsi i zwakz I van w< er psyc zi V£ Or die r i verdi i bossen, i discussie i doen die he I begr

de Stem | 1988 | | pagina 2