Dezelfde oude bende in een nieuw jasje iiekenbezoek per bus is bijna onmogelijk OPEN DAG DE HONTE r ^ÊN PLAATS VOOR PATIËNTENVERENIGING IN DE HONTE F" Üig gf'CST W M II 1 H V lis 1 )NTE )ESTEM '23 Populair Plank met folders Ambulancevervoer Hoop Slechte aansluitingen voor kleine kernen Te weinig De boot DEHONTE ziekenhuis •en n State wijst schorsings in afFusie ziekenhuis- >n tegen voorgenomen lad ziekenhuis doet het- ziekenhuis bestuur voort- verder rond te breien, tieuwe ziekenhuisopzet huis Terneuzen. Groot D. Dees. oor proefproject zorg in tvangst. ir aan totstandkoming so- l in alle ziekenhuizen, om- jetrekking behouden blijft ihuis. pt op schema. Alleen bin- minder goed vlotten. Cen- irectie en bonden liggen iaal plan en later de invul- a. Ziekenhuisdirectie denkt sn op straat komen te ontslagaanvraag in bij jneel laaiend. Gelijkertijd ariëring aan voor bepaalde iedag binnen ziekenhuizen- nctiewaardering terug na COR. aait weer op. Medische staf rectie op. Beide verzoeken iorbee steunt directie, maar ïateau l'Hopital 1983 (rode medewerking bij realise- in Terneuzen. Vier dagen lar de nieuwe instelling iver positie Hulst. Zeker is x)k in 1989 blijft functione- huis 'De Honte'. ie boodschappenjon- dicht' luidt het GS- ;ens Hulst is dit advies inmodel en eerder nd van Hulst wordt iduina-ziekenhuis. ergadering van Samen ziekenhuis bij voor zijn'. :t alternatief plan. n een besparing ople- neemt GS-advies over. [1st komt eveneens met len. cheiden met Reynaert- enhuisaffaire. Als dank ive plannen: de prullen- gens Hulster wethouder itende kluwen'. |3S. ter vervanging van zie- ihuisplan Terneuzen aan ■ulst onmogelijk te ma kenhuizen een feit luiting Hulst. Hij kondigt bestaan. Jubileumfeest in jestuur naar Raad van ea hl patiëntenvereniging Samen Beter heeft fcch sinds de oprichtingsdatum van de be- ngengroepering zoveel mogelijk afzijdig ■houden in de langdurige ziekenhuisaf- fjre. Het verenigingsbestuur sprak zich kele jaren geleden uit voor de bouw van L ^euw streekziekenhuis in Terneuzen, lits hiermee de zorg in de regio aanziene- [jk zou verbeteren. su dit gebouw klaar is meent het bestuur ran Samen Beter dat van de verwachte Kwaliteitsverbetering van de intra-murale trg in Zeeuwsch-Vlaanderen weinig te stis gekomen. Door Conny van Gremberghe BESTUURSLID Luk Brusselaers verwoordt de teleurstelling van de patiëntenvereniging, die sinds 1986 het predikaat 'Zeeuwse' aan haar naam heeft toegevoegd. „Het is een mooi, groot gebouw, dat staat buiten kijf, maar kijken we naar hetgeen er binnen gebeuren gaat, dan kun je niets anders con cluderen dat dezelfde mensen, de zelfde specialisten er werken en dezelfde directie en Raad van Toezicht de boel bestieren. Er zijn geen specialismen of andere func ties bijgekomen, waardoor van een kwaliteitsverbetering van de regionale ziekenhuiszorg moeilijk gesproken kan worden. Het is ge woon dezelfde oude bende in een nieuw jasje," voert hij aan. Brusselaers verwacht dat de Zeeuwsvlaamse bevolking naar verloop van tijd zal realiseren dat het nieuwe ziekenhuis niet echt een verbetering van de zorgverle ning zal inhouden. „Ah ja, de mu ren in het ziekenhuis zijn een stukske frisser, de bedden zullen nieuw zijn, maar ik weet zeker dat zieke mensen daar weinig oog voor zullen hebben. Ik ben dan ook van mening dat men beter in een oud ziekenhuis waar men als patiënt goed verpleegd wordt kan liggen, dan in een nieuwe inrich ting waar de verzorging door een grote werkdruk voor het perso neel maar matig is," vervolgt het bestuurslid. Marijke Henderiks: „Infobalie wordt plank met foldertjes. gulden beschikbaar voor uw mag medio april 1986 1 kertijd ultimatum voor- lis groep Zeeuwsch-Vlaan- Samen Beter werd in 1982 opge richt als een Zeeuwsch-Vlaamse belangenorganisatie. Momenteel telt de vereniging 250 leden door heel de provincie. Marijke Hende riks is als secretaris vanaf het be gin bij de vereniging betrokken geweest. Naast het secretariaats werk bevrouwt zij het klachten bureau van Samen Beter. En klachten komen er regelmatig binnen. Gemiddeld zo'n 150 per jaar. „Hoofdzakelijk gaat het dan om mensen die met hun specialist overhoop liggen. Ze willen dan doorverwezen worden naar een andere medicus, maar dat staat het ziekenfonds niet gauw toe, met alle gevolgen van dien. Meestal zie je dan dat zo'n patiënt noodgedwongen bij dezelfde spe cialist blijft. De behandeling heeft geen effect en ten einde raad wor den wij dan benaderd met het verzoek om voor een oplossing te zorgen," legt Marijke Henderiks. Daarnaast komen er bij de ver eniging klachten binnen over me dische blunders en klachten over huisartsea Samen Beter neemt elke klacht serieus en aarzelt niet om zaken aan de kaak te stellen. Dat resulteert nogal eens in con flicten met de medische stand. Po pulair is Samen Beter in de medi sche sector bepaald niet. „De medici vinden ons te kri tisch. Dat hoor je dan. Wat met name de specialisten blijkbaar niet realiseren is dat wij net zoals hen een zo goed mogelijk zorg in de streek willen hebben in ieders belang. Dat wij op de bres sprin gen voor patiënten heeft tot ge volg dat overleg met medici am- per of nooit plaatsvindt, praten met ons wordt zelden gedaan. De medici gedogen ons, maar we worden absoluut niet geaccep teerd," aldus de secretaris. Ook de ziekenhuisdirectie zal niet juichend de Samen-Beter be stuurders tegemoet treden. In het verleden zijn er al te vaak kleine conflicten geweest. Mevrouw Henderiks, die luttele jaren gele den nog hoopte op een democrati sering binnen het regionale zie- kenhuisbestel, constateerde on langs nog, toen weer een conflict tussen medische staf, centrale on dernemingsraad en directie de krant haalde, dat de bestuurs vorm van de ziekenhuisgroep 'feodaal' was. Samen Beter ziet dan ook aan de vooravond van de opening van het nieuwe streekziekenhuis 'De Honte' alvast een hartewens niet in vervulling gaan. Een eigen in formatiestand binnen de zieken huismuren. „Tja," mijmert de secretaris, „dat was een wens, maar de zie kenhuisdirectie is daar nooit se rieus op ingegaan. Wat nu wel ge beuren zal, is dat verschillende specifieke patiëntenverenigingen,, bijvoorbeeld de Diabetesvereni ging, voorlichting mogen geven in het nieuwe ziekenhuis aan het personeel. Dat is op zich al een beetje vreemd, want patiënten ko men dan niet aan bod, maar goed, ze doen maar. Wij blijven altijd benaderbaar voor patiënten. Wat er met die informatiebalie in het ziekenhuis verder gebeuren gaat, laat ons nu koud, het zal straks niets meer blijken te zijn dan een plank met foldertjes." Ook een andere wens van de ver eniging, het doorlopend patiën- tenbezoek, is door de directie niet serieus genomen. Nu de ingebruikname van het nieuwe ziekenhuis voor de deur staat hoopt het Samen Beterbe- stuur dat het ambulancevervoer van en naar de nieuwe instelling goed onder de loupe genomen wordt. „Als dat namelijk niet ge beurd, dan vrees ik het ergste voor patiënten uit het verre Oost- Zeeuwsch-Vla anderen. Als iemand tut Kruispolderhaven straks met een hartinfarct naar Terneuzen gebracht moet worden, dan houd ik mijn hart vast. Er - foto de stem/cor j. de boer wordt gezegd dat die afstand in een kwartier te overbruggen is, maar ieder weet uit ervaring dat de weg Terhole- Terneuzen twee- baans is en wanneer het verkeer van de pont over die weg rijdt, dan valt het ook voor een ambu lance niet mee om op te schieten. Ook dat is maar een auto. De risi cofactor om te laat in het zieken huis te komen voor de nodige hulp wordt groter. Dat moet niet ver geten worden," legt ze uit. Toch is er binnen het bestuur van de. patiëntenvereniging nog hoop. Hoop op een beter zorgstelsel in de regio. Brusselaers: „Het nieuwe gebouw staat er. Hopelijk houdt de overheid nu eens op de zorgwe- reld met bezuingingen op te leg gen. Hopelijk kan er weer eens wat meer personeel aangetrokken worden, want zoals het nu soms gaat, dat een personeelslid staat op een plaats waar er eigenlijk drie moeten staan, dat kan echt niet veel langer. Het personeel in een ziekenhuis is o zo belangrijk, dat moet weer eens gewaardeerd worden, want het zijn die mensen die een ziek mens kunnen helpen." J woont in Graauw. Zijn vrouw ■rblijft in het nieuwe streekzie- snhuis 'De Honte' in Terneuzen. Ze loetin bed blijven. Hij is niet in het &it van een auto. En toch wil hij ■dere dag naar het ziekenhuis. Met fiets is het een beetje ver; telkens n taxi te duur. Dus blijft er niets nders over dan het openbaar ver voer, de bus. Een hele onderneming. Want als hij wil vertrekken, is de bus er niet. En als de bus er is, wil hij nog niet weg. Bovendien, hij moet weer op tijd terug zijn in Graauw. Om de kinderen op te van gen. Kortom, een bijna onmogelijke opgave. Door Romain van Damme OM 14.00 uur mag hij bij zijn vrouw. De bus van 13.35 uur. Om 13.46 uur in Hulst bij het bussta tion. Prima, want een minuut la ter vertrekt de bus naar Terneu zen. Dan ben je rond 14.30 uur bij het ziekenhuis. Snel naar binnen. De laatste tien minuten van het bezoekuur kan hij nog net meepikken. Om 15.06 de bus naar Hulst waar hij om 15.51 uur het busstation van de andere kant nadert. Wat jammer nou, de bus naar Graauw vertrekt pas een uur later. Om 17.02 uur is hij dan eindelijk thuis. Voor tien minuten een halve dag op sjouw. De problematiek is bekend. Wie een eind van het nieuwe streek ziekenhuis De Honte woont en aangewezen is op het openbaar vervoer, komt in de problemen. Te laat, veel te vroeg, maar nooit op tijd. „Als busonderneming gingen wij er vanuit dat de bezoektijden aan gepast zouden worden", zegt ZWN-woordvoerder Jansea „Dat was aanvankelijk de bedoeling. Een bezoektijd van anderhalf uur. Dan zou vrijwel iedereen een uur lang bij de patiënt kunnen zijn. Dat zou dan gelden voor 85 pro cent van de reizigers. Maar omdat de bezoektijd 's middags slechts drie kwartier bedraagt, is het voor meer mensen een probleem". B. van Oudenniel, direceur pa tiëntenzorg, kent het verhaal. „Maar voor ons is het niet zo een voudig de bezoektijden te veran deren", legt hij uit. „Dan moet je namelijk de hele organisatie aan passen. In ieder geval hebben we er wel voor gezorgd dat de mensen van de pont in Breskens en Perk- polder. Via twee lijndiensten kom je in Terneuzen, lijn 1 en 10. Voor een van de twee is het nadelig. Daarom stelde een werkgroep voor de bezoektijd te verlengen tot anderhalf uur. Maar die aanbeve ling is niet opgevolgd". De inwoners van de kleine ker nen zijn de dupe. Al heeft direc teur Van Oudenniel gelijk als hij stelt dat hét autobezit in Zeeuwsch-Vlaanderen groot is. Maar, manlief is werken en de auto is niet thuis. Directeur Van Oudenniel: „We gaan het een paar maanden aanzien. Als blijkt dat te veel mensen moeilijk de bezoek tijden halen, moeten we overwe gen de zaak aan te passen". Als hij wil vertrekken, is de bus er niet. En als de bus er is, wil hij nog niet weg. foto de stem/cor j. de boer die uit bed mogen, doorlopend be zoek kunnen ontvangen op de dagverblijven. Vanaf 14.15 uur tot 20.00 uur kunnen bezoekers daar terecht". Blijven de bedlegerige mensen over. Voor hen geldt die regeling niet. Van Oudenniel: „In samen werking met de busonderneming doen we een onderzoekje. Hoeveel bezoekers maken gebruik van het openbaar vervoer. Met dat doorlo pend bezoek kunnen we dat prachtig bijhouden. Later kunnen we dan bekijken of het nodig is de tijden aan te passen. Met de bus onderneming viel in ieder geval niet te praten over verandering van de diensten". „Klopt", zegt ZWN'er Jansen. „Want dan missen we letterlijk de boot. Daar zijn onze diensten op aangepast, op de vertrektijden Het is de vraag of het ooit zover komt. Want kleine kernen leveren weinig reizigers. „De hele kleine kernen hebben slechts af en toe aansluiting op de bussen die naar het ziekenhuis rijden. Maar uit ervaring weten we dat het reizi gersaanbod voor een ziekenhuis niet groot is. Ik geloof dat we van uit de kleine kernen op een hele dag een reiziger voor het zieken huis kan begroeten. Gemiddeld dus. Over het algemeen zouden er dan lege bussen rijden. Absoluut niet rendabel". Soms zal er sprake zijn van een verbetering. Dat geldt bijvoor beeld voor Nieuw-Namen. Dat grensdorp krijgt een uurverbin- ding als de ZWN er in slaagt de lijn naar Antwerpen te verwezen lijken. „Maar dat zijn incidentele gevallen. Het zal altijd moeilijk zijn de kleine kernen goed te be dienen. In ieder geval zal er straks bij de opening een speciale folder over de lijndiensten in de bus en het ziekenhuis te verkrijgen zijn". OP zaterdag 10 december gaan de deuren van het nieuwe streekziekenhuis 'De Honte' open voor alle ^uwsch-Vlamingen. Belangstellenden zijn welkom van 9.00 tot 16.00 uur. Zlekenhuisdirectie heeft twee routes door het ziekenhuis 'gestippeld In de kortste route, die ongeveer een uur vergt, terh^f1 opgenomen, waardoor ook mensen die slecht peen zijn een beeld kunnen krijgen van wat er allemaal in De'wtWe instelling valt aan te treffen, der Mv1061 omvat een bezoekje aan de centrale hal, de kin- deling, de kraamafdeling, de afdeling gyneacologie, de psyhiatrische afdeling, de afdeling fysiotherapie, röntgen, de polikliniek en het ketelhuis. Diverse medewerkers van de zie kenhuisgroep zullen op de afdelingen demonstraties verzorgen. De lange rondleiding omvat dezelfde toer op de begane grond, alsmede bezoekjes aan de intensive care, de operatieka mers, de verkoeverkamer, de afdeling algemene chirurgie, de afdelingen neuro-urologie en de poli, de keuken, het restaurant en een bezoekj e aan de studio van de ziekenomroep. De lange route neemt zeker twee uur in beslag. Na afloop van het bezoek kan ieder op kosten van de zieken huisdirectie een kopje koffie nuttigen in de aula van de Ter- neuzense MTS, waar tevens een informatiemarkt is ingericht. Patintenverenigingen en aan de gezeondheidszorg verwante instellingen en organisaties geven daar informatie over hun activiteiten. Zondag 11 december is er open huis in 'De Honte' voor eigen medewerkers, familie en speciaal genodigden uit de regionale zorgwereld. De officiële opening vindt plaats eind april, begin mei van volgend jaar. S treekziekenhuis mm a mm terneuzen m m a v m w -'ÊÊÊt 1 1 4W» ji WÊÈ Ooit begon het met een maquette. Nu staat er in Terneu zen een compleet nieuw ziekenhuis. - foto de stem/cor j. de boer v Boven en onder: De bouw vordert gestaag. - foto's de stem/cor j. de boer Het interieur van de hypermoderne tomograaf - foto frank viergever Het kunstwerk van Bob Bonies wordt geplaatst - foto corj.de boer Een groot aantal verbodsborden maakt het nieuwe ziekenhuis moeilijk bereikbaar voor bezoekers. - foto wim kooyman a

de Stem | 1988 | | pagina 21